LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PARAMOS ŽEMĖS ŪKIUI FONDO SUDARYMO IR PANAUDOJIMO

 

1994 m. vasario 15 d. Nr. 103

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Sudaryti Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondą.

2. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondas:

2.1. formuojamas iš Lietuvos valstybės biudžeto Nacionalinei žemės ūkio veiklos programai finansuoti skirtų lėšų, taip pat iš grąžinamų kreditų, ūkio subjektų paimtų iš 1993 metų pavasario sėjos fondo ir grūdų perdirbimo įmonių paimtų pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. lapkričio 11 d. nutarimą Nr. 832 „Dėl lėšų skyrimo Žemės ūkio ministerijai“;

2.2. naudojamas lengvatiniams kreditams, kurie skiriami žemės ūkio produkcijos gamintojams, žemės ūkio produkciją superkančioms, agroserviso įmonėms bei kooperatyvams, juridiniams ir fiziniams asmenims, sudariusiems su ūkininkais sutartis dėl agroserviso paslaugų, kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims, galintiems centralizuotai pirkti materialinius išteklius ir parduoti juos žemės ūkio produkcijos gamintojams palankiomis sąlygomis.

3. Patvirtinti pridedamus:

3.1. Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo sudarymo, lengvatinių kreditų iš šio fondo skyrimo žemės ūkio produkcijos gamintojams, žemės ūkio produkciją superkančioms, agroserviso įmonėms bei kooperatyvams, juridiniams ir fiziniams asmenims, sudariusiems su ūkininkais sutartis dėl agroserviso paslaugų, kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims, galintiems centralizuotai pirkti materialinius išteklius ir parduoti juos žemės ūkio produkcijos gamintojams palankiomis sąlygomis, bei šių kreditų grąžinimo tvarką;

3.2. Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo kreditinių išteklių paskirstymą.

4. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo 1993 m. gruodžio 21 d. nutarimu Nr. I-341 „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl žemės ūkio būklės gerinimo eksportuojant, superkant žemės ūkio produkciją ir parduodant Lietuvoje pagamintus maisto produktus“ įgyvendinimo“ (Žin., 1994, Nr. ), pratęsti rajonų valdybų teikimu Lietuvos žemės ūkio banko rajonų skyriams lengvatinių kreditų, kuriuos ūkio subjektai paėmė iš 1993 metų pavasario sėjos fondo, grąžinimo terminą iki 1994 m. lapkričio 1 dienos.

5. Pripažinti netekusiais galios:

5.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. kovo 14 d. potvarkį Nr. 256p;

5.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. balandžio 16 d. potvarkio Nr. 383p 5.1 punktą;

5.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. spalio 21 d. potvarkį Nr. 723p.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                       RIMANTAS KARAZIJA


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1994 m. vasario 15 d. nutarimu Nr. 103

 

Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo sudarymo, lengvatinių kreditų iš šio fondo skyrimo žemės ūkio produkcijos gamintojams, žemės ūkio produkciją superkančioms, agroserviso įmonėms bei kooperatyvams, juridiniams ir fiziniams asmenims, sudariusiems su ūkininkais sutartis dėl agroserviso paslaugų,  kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims, galintiems  centralizuotai pirkti materialinius išteklius ir parduoti  juos žemės ūkio produkcijos gamintojams palankiomis  sąlygomis, bei šių kreditų grąžinimo tvarka

Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondas formuojamas iš Lietuvos valstybės biudžeto Nacionalinei žemės ūkio veiklos programai finansuoti skirtų lėšų, taip pat iš grąžinamų kreditų, ūkio subjektų paimtų iš 1993 metų pavasario sėjos fondo ir grūdų perdirbimo įmonių paimtų pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. lapkričio 11 d. nutarimą Nr. 832 „Dėl lėšų skyrimo Žemės ūkio ministerijai“.

Finansų ministerija perveda iš Lietuvos valstybės biudžeto lėšų, 1994 metais skirtų Nacionalinei žemės ūkio veiklos programai finansuoti, 120 mln. litų į atskirą Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo sąskaitą, atidarytą Lietuvos banko balansinėje sąskaitoje Nr. 835408, kodas Nr. 260101811, kuria disponuoja Žemės ūkio ministerija.

Lėšos, kurias sudaro grąžinami kreditai, ūkio subjektų paimti iš 1993 metų pavasario sėjos fondo ir grūdų perdirbimo įmonių paimti pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. lapkričio 11 d. nutarimą Nr. 832, įskaitomos į Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondą.

Lietuvos bankas perveda Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo lėšas Lietuvos žemės ūkio bankui.

Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo lėšos (120 mln. litų) paskirstomos taip: 40 mln. litų – rajonams proporcingai žemės ūkio naudmenų plotui ir atsižvelgiant į žemės derlingumą; 20 mln. litų – ūkininkų agroservisui proporcingai ūkininkų turimam (nuomojamam) žemės ūkio naudmenų plotui; 50 mln. litų – lengvatiniams kreditams žemės ūkio produkciją superkančioms įmonėms, iš jų 2 mln. litų Lietuvos vartotojų kooperatyvų sąjungos įmonėms bulvėms, vaisiams ir daržovėms supirkti (šiuos kreditus paskirsto Žemės ūkio produkcijos supirkimo reguliavimo ir koordinavimo taryba); 10 mln. litų – juridiniams ir fiziniams asmenims, galintiems centralizuotai pirkti materialinius išteklius ir parduoti juos žemės ūkio produkcijos gamintojams palankiomis sąlygomis (šiuos kreditus konkurso tvarka paskirsto Žemės ūkio produkcijos supirkimo reguliavimo ir koordinavimo taryba).

Rajonams paskirstytos Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo lėšos, įskaitant ir grąžintus kreditus, ūkio subjektų paimtus iš 1993 metų pavasario sėjos fondo, naudojamos lengvatiniams kreditams, kurie skiriami žemės ūkio produkcijos gamintojams ir agroserviso įmonėms. Kreditai gali būti performinti už natūra patiektą augalininkystės produkciją superkančioms įmonėms.

Rajonų valdybos kartu su Lietuvos žemės ūkio banko rajonų skyriais, žemės ūkio produkcijos gamintojų atstovais sudaro rajonų valdybų lengvatinių kreditų skyrimo komisijas.

Šios komisijos skiria žemės ūkio produkcijos gamintojams ir agroserviso įmonėms lengvatinius kreditus, atsižvelgdamos į jų turimą (nuomojamą) žemės ūkio naudmenų plotą, realų kredito poreikį, jo grąžinimo galimybes. Pirmiausia lengvatiniai kreditai skiriami žemės ūkio produkcijos gamintojams ir agroserviso įmonėms, kurie susitaria dėl svarbiausios žemės ūkio produkcijos pardavimo Lietuvos vidaus rinkoje ir paslaugų teikimo apimties bei sąlygų. Susitarimus įvertina rajonų valdybų lengvatinių kreditų skyrimo komisijos bei žemės ūkio produkciją superkantys ūkio subjektai.

Rajonų valdybų lengvatinių kreditų skyrimo komisijos lengvatinius kreditus konkurso tvarka skiria ūkininkų agroservisui – kooperatyvams ir juridiniams bei fiziniams asmenims, sudariusiems su ūkininkais sutartis dėl agroserviso paslaugų.

Už paimtus iš Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo lengvatinius kreditus ūkio subjektai moka bankui 5 procentų metines palūkanas.

Žemės ūkio produkcijos gamintojai, žemės ūkio produkciją superkančios ir agroserviso įmonės bei kooperatyvai, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys paimtus iš banko lengvatinius kreditus turi grąžinti realizavę pagamintą produkciją ar materialinius išteklius bei atlikę paslaugas sutartyje su banku nustatytais terminais. Negrąžinus kreditų nustatytais terminais, mokama 10 procentų metinių palūkanų. Laiku negrąžinti kreditai išieškomi ne ginčo tvarka po to, kai tam pritaria Žemės ūkio produkcijos supirkimo reguliavimo ir koordinavimo taryba bei rajonų valdybų lengvatinių kreditų skyrimo komisijos.

Kreditus, įformintus 1993 metais natūra, augalininkystės produkciją superkančios įmonės, realizavusios produkciją, grąžina sutartyje su banku nustatytais terminais, bet ne vėliau kaip iki 1994 m. kovo 15 dienos. Paimtus po 1994 m. kovo 15 d. kreditus šios įmonės, realizavusios produkciją, grąžina sutartyje su banku nustatytais terminais, bet ne vėliau kaip iki 1995 m. kovo 15 dienos.

Agroserviso įmonės, taip pat juridiniai ir fiziniai asmenys, centralizuotai nupirkę materialinius išteklius ir pardavę juos žemės ūkio produkcijos gamintojams palankiomis sąlygomis, lengvatinius kreditus grąžina rajonų valdybų lengvatinių kreditų skyrimo komisijų ir sutartyse su banku nustatytais terminais, bet ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo jų išdavimo, o agroserviso kooperatyvai, juridiniai ir fiziniai asmenys, sudarę su ūkininkais sutartis dėl agroserviso paslaugų, – rajonų valdybų lengvatinių kreditų skyrimo komisijų ir sutartyse su banku nustatytais terminais, bet ne vėliau kaip per 5 metus.

Žemės ūkio produkciją superkančios įmonės paimtus iš Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo pagal Žemės ūkio produkcijos supirkimo reguliavimo ir koordinavimo tarybos paskirstymą kreditus grąžina paskirstyme ir sutartyse su banku nustatytais terminais, bet ne vėliau kaip per vienerius metus nuo jų išdavimo.

Grąžintos į Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondą lengvatinių kreditų lėšos ir ateityje naudojamos tam pačiam reikalui.

Žemės ūkio produkcijos gamintojams ir agroserviso įmonėms suteiktas kreditas apskaitomas paskolos sąskaitoje Nr. 410. Statistinėje ataskaitoje suteiktas kreditas priskiriamas 11 šifro 01 simboliui.

Rajonų valdybų lengvatinių kreditų skyrimo komisijos turi teisę, esant svarbioms priežastims, pratęsti kredito grąžinimo laiką, bet ne ilgiau kaip iki metų nuo jo išdavimo.

Žemės ūkio ministerija kontroliuoja, kaip panaudojami lengvatiniai kreditai.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1994 m. vasario 15 d. nutarimu Nr. 103

 

Lietuvos Respublikos paramos žemės ūkiui fondo kreditinių išteklių paskirstymas

(tūkst. litų)

 

Rajonų pavadinimas

Lėšos žemės ūkio produkcijos gamintojams ir agroserviso įmonėms

Lėšos ūkininkų agroservisui

Akmenės

595

307

Alytaus

991

340

Anykščių

1224

645

Biržų

937

547

Ignalinos

876

234

Jonavos

449

159

Joniškio

842

552

Jurbarko

814

417

Kaišiadorių

733

384

Kauno

827

502

Kelmės

1355

707

Kėdainių

1107

445

Klaipėdos

787

389

Kretingos

542

370

Kupiškio

678

515

Lazdijų

889

335

Marijampolės

943

649

Mažeikių

605

388

Molėtų

1056

284

Pakruojo

947

475

Panevėžio

1256

795

Pasvalio

968

434

Plungės

1275

714

Prienų

626

386

Radviliškio

1036

461

Raseinių

946

577

Rokiškio

1101

565

Skuodo

650

477

Šakių

1028

681

Šalčininkų

803

108

Šiaulių

966

532

Šilalės

1217

838

Šilutės

1207

844

Širvintų

623

404

Švenčionių

527

105

Tauragės

619

540

Telšių

1165

431

Trakų

1046

264

Ukmergės

855

435

Utenos

976

393

Varėnos

711

158

Vilkaviškio

1106

634

Vilniaus

1301

322

Zarasų

795

258

Iš viso

40000

20000

 

______________