LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 1041, 1044, 106, 1091, 1092, 1093, 212, 219, 226, 232, 247 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

Į S T A T Y M A S

 

1998 m. birželio 11 d. Nr. VIII-784

Vilnius

 

(Žin., 1961, Nr. 18-148; 1967, Nr. 30-275; 1983, Nr. 34-364; 1985, Nr. 7-61; 1993, Nr. 26-597; 1994, Nr. 95-1862; 1996, Nr. 53-1248)

 

1 straipsnis. 1041 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1041 straipsnį ir išdėstyti taip:

1041 straipsnis. Kardomojo kalinimo (suėmimo) skyrimo tvarka

Prokuroras, manydamas, kad kaltinamajam, kuris nėra sulaikytas, būtina skirti kardomąjį kalinimą (suėmimą), turi kreiptis su pareiškimu į parengtinio tyrimo darymo vietos apylinkės teismo teisėją. Teisėjas, nusprendęs patenkinti prokuroro pareiškimą, turi priimti nutartį paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą), o atsisakęs patenkinti pareiškimą, – nutartį atsisakyti paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą).

Šios nutarties pagrindu sulaikytą asmenį ne vėliau kaip per 48 valandas po sulaikymo prokuroras pristato teisėjui, o jeigu nėra galimybių pristatyti tam pačiam teisėjui, – kitam tos pačios apylinkės teismo teisėjui. Teisėjas privalo pristatytą asmenį apklausti dėl suėmimo pagrįstumo. Sulaikyto asmens apklausoje dalyvauja gynėjas ir prokuroras. Motyvuotu prokuroro, sulaikytojo arba jo gynėjo prašymu, arba teisėjas savo iniciatyva turi teisę išklausyti prokurorą nedalyvaujant sulaikytajam ir jo gynėjui arba apklausti sulaikytąjį dalyvaujant tik jo gynėjui. Apklausęs sulaikytą asmenį, teisėjas gali palikti nutartį paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) galioti toliau, nustatydamas suėmimo terminą, pakeisti ar panaikinti kardomąją priemonę.

Šio kodekso 137 straipsnyje nustatyta tvarka sulaikytą asmenį, kuriam reikia skirti kardomąjį kalinimą (suėmimą), prokuroras ne vėliau kaip per 48 valandas nuo sulaikymo momento kartu su pareiškimu skirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) pristato parengtinio tyrimo darymo vietos apylinkės teismo teisėjui. Teisėjas privalo pristatytą asmenį apklausti dėl suėmimo pagrįstumo. Sulaikyto asmens apklausoje dalyvauja gynėjas ir prokuroras. Motyvuotu prokuroro, sulaikyto asmens arba jo gynėjo prašymu, arba teisėjas savo iniciatyva turi teisę išklausyti prokurorą nedalyvaujant sulaikytajam ir jo gynėjui arba apklausti sulaikytąjį dalyvaujant tik jo gynėjui. Apklausęs sulaikytą asmenį, teisėjas gali patenkinti prokuroro pareiškimą ir priimti nutartį paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą), nustatydamas suėmimo terminą, arba atsisakyti patenkinti pareiškimą ir priimti nutartį atsisakyti paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą).

Jeigu po sulaikyto arba suimto asmens apklausos išlieka abejonių dėl būtinumo taikyti kardomąjį kalinimą (suėmimą), teisėjas, priimdamas arba palikdamas nutartį paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) galioti, gali pavesti prokurorui per nustatytą terminą surinkti papildomą medžiagą. Gavęs šią medžiagą, teisėjas gali nutartį paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) palikti galioti toliau, nustatydamas suėmimo terminą, pakeisti arba panaikinti kardomąją priemonę.

Perdavus bylą į teismą, teismas, kurio žinioje yra baudžiamoji byla, paskiria, pratęsia ar panaikina kardomąjį kalinimą (suėmimą) arba pakeičia jį kita kardomąja priemone iki pasibaigiant prieš tai parengtiniame tyrime ar teisme paskirtam kardomojo kalinimo (suėmimo) terminui.

Pirmosios instancijos teismo tvarkomajame ar teisiamajame posėdyje, apeliacinės instancijos teismo kolegijos ir teisiamajame posėdyje kardomosios priemonės klausimas sprendžiamas šio kodekso IV ir V skyriuose nustatyta tvarka.“

 

2 straipsnis. 1044 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1044 straipsnį ir išdėstyti taip:

1044 straipsnis. Kaltinamojo supažindinimas su nutartimi paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą)

Nutartis paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) turi būti asmeniui paskelbiama jį suimant. Jeigu to negalima padaryti tuoj pat, nutartis turi būti paskelbiama per įmanomai trumpiausią laiką. Nutartyje nurodomas tikslus jos paskelbimo kaltinamajam bei sulaikymo laikas. Tai, kad nutartis jam paskelbta ir nurodytas tikslus sulaikymo ir nutarties paskelbimo laikas, kaltinamasis patvirtina parašu. Jei suimtas asmuo negali pasirašyti nutartį dėl fizinių trūkumų ar kitų priežasčių arba jei atsisako pasirašyti nutartį, apie tai pažymima nutartyje.“

 

3 straipsnis. 106 straipsnio 3 dalies pakeitimas ir 5 dalies pripažinimas netekusia galios

1. Pakeisti 106 straipsnio 3 dalį ir išdėstyti taip:

„Kardomojo kalinimo (suėmimo) termino pratęsimo parengtinio tyrimo stadijoje klausimui spręsti apylinkės arba apygardos teismo teisėjas privalo surengti posėdį, į kurį turi būti šaukiami gynėjas, prokuroras ir suimtasis, kurių dalyvavimas tokiame posėdyje yra būtinas. Teisėjas priima nutartį pratęsti kardomojo kalinimo (suėmimo) terminą arba jo nepratęsti. Šios nutarties turinį nustato šio kodekso 1043 straipsnis.“

2. 106 straipsnio 5 dalį pripažinti netekusia galios.

 

4 straipsnis. 1091 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1091 straipsnį ir išdėstyti taip:

1091 straipsnis. Suimtojo arba jo gynėjo teisė apskųsti nutartį paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) arba nutartį pratęsti kardomojo kalinimo (suėmimo) terminą

Suimtasis arba jo gynėjas parengtinio tyrimo arba bylos nagrinėjimo teisme metu turi teisę paduoti skundą dėl kardomojo kalinimo (suėmimo) paskyrimo ar kardomojo kalinimo (suėmimo) termino pratęsimo apeliacinės instancijos teismui. Skundas paduodamas per kardomąjį kalinimą (suėmimą) paskyrusį arba kardomojo kalinimo (suėmimo) terminą pratęsusį teismą, kuris, išskyrus šio kodekso 455 straipsnyje numatytą atvejį, privalo nedelsdamas perduoti skundą apeliacinės instancijos teismui. Apeliacinės instancijos teismo teisėjas privalo išnagrinėti skundą ne vėliau kaip per septynias dienas nuo jo gavimo. Skundui nagrinėti turi būti surengtas posėdis, į kurį šaukiami suimtasis su gynėju ar vien tik gynėjas. Prokuroro dalyvavimas tokiame posėdyje yra būtinas.

Apeliacinės instancijos teismo teisėjo priimtas sprendimas yra galutinis ir kasacine tvarka neskundžiamas. Jei apeliacinės instancijos teismo teisėjas, nagrinėdamas skundą, nustato procesinius pažeidimus, kurie nekeičia priimto sprendimo dėl kardomojo kalinimo (suėmimo) esmės, tai jis privalo pašalinti trūkumus nenaikindamas priimtos nutarties. Apeliacinės instancijos teismo teisėjas, panaikinęs nutartį skirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) ar pratęsti kardomojo kalinimo (suėmimo) terminą, privalo apie tai pranešti teismui, priėmusiam panaikintą nutartį.

Pakartotinis skundas dėl to paties kardomojo kalinimo (suėmimo) paskyrimo arba kardomojo kalinimo (suėmimo) termino pratęsimo išsprendžiamas nagrinėjant kardomojo kalinimo (suėmimo) termino pratęsimą.“

 

5 straipsnis. 1092 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1092 straipsnį ir išdėstyti taip:

1092 straipsnis. Prokuroro teisė apskųsti nutartį neskirti kardomojo kalinimo (suėmimo) arba paleisti suimtąjį į laisvę ar nutartį nepratęsti kardomojo kalinimo (suėmimo) terminą

Prokuroras parengtinio tyrimo arba bylos nagrinėjimo teisme metu turi teisę paduoti skundą dėl kardomojo kalinimo (suėmimo) nepaskyrimo arba suimtojo paleidimo į laisvę, arba kardomojo kalinimo (suėmimo) termino nepratęsimo apeliacinės instancijos teismui. Skundas paduodamas per kardomąjį kalinimą (suėmimą) nepaskyrusį, suimtąjį paleidusį arba kardomojo kalinimo (suėmimo) termino nepratęsusį teismą, kuris privalo nedelsdamas perduoti skundą apeliacinės instancijos teismui. Apeliacinės instancijos teismo teisėjas privalo išnagrinėti skundą ne vėliau kaip per septynias dienas nuo jo gavimo dienos. Skundui nagrinėti turi būti surengtas posėdis, į kurį šaukiami suimtasis su gynėju ar vien tik gynėjas. Prokuroro dalyvavimas tokiame posėdyje yra būtinas.

Apeliacinės instancijos teismo teisėjo priimtas sprendimas yra galutinis ir kasacine tvarka neskundžiamas. Jei apeliacinės instancijos teismo teisėjas, nagrinėdamas skundą, nustato procesinius pažeidimus, kurie nekeičia priimto sprendimo dėl kardomojo kalinimo (suėmimo) esmės, tai jis privalo pašalinti trūkumus nenaikindamas priimtos nutarties. Apeliacinės instancijos teismo teisėjas, panaikinęs nutartį neskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) ar nepratęsti kardomojo kalinimo (suėmimo) terminą, privalo apie tai pranešti teismui, priėmusiam panaikintą nutartį.

Prokuroro paduotas skundas nesustabdo teisėjo priimto sprendimo vykdymo.“

 

6 straipsnis. 1093 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1093 straipsnį ir išdėstyti taip:

1093 straipsnis. Asmens išdavimo kitos valstybės teisėsaugos institucijoms, išduotino asmens, jo gynėjo arba prokuroro skundo dėl išdavimo, kardomojo kalinimo (suėmimo) skyrimo, jo termino pratęsimo, suimtojo, jo gynėjo ar prokuroro skundo dėl kardomojo kalinimo (suėmimo) nagrinėjimo protokolas

Šio kodekso 224, 225, 1041, 1042, 106, 1091 ir 1092 straipsniuose numatytais atvejais sprendžiant asmens išdavimo kitos valstybės teisėsaugos institucijoms klausimą, nagrinėjant išduotino asmens, jo gynėjo ar prokuroro skundą dėl išdavimo, skiriant kardomąjį kalinimą (suėmimą), pratęsiant jo terminą arba nagrinėjant suimtojo, jo gynėjo ar prokuroro skundus dėl kardomojo kalinimo (suėmimo), turi būti rašomas protokolas, laikantis šio kodekso 116 straipsnio reikalavimų. Be to, šiame protokole turi būti nurodyta, kiek ir kokius dokumentus pateikė prokuroras, suimtasis arba jo gynėjas.

Protokolas pridedamas prie bylos.“

 

7 straipsnis. 212 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 212 straipsnio 3 dalį ir išdėstyti taip:

„Kaltinamojo psichiatrinėje gydymo įstaigoje išbūtas laikas įskaitomas į kardomojo kalinimo (suėmimo) bei bausmės atlikimo laiką.“

 

8 straipsnis. 219 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 219 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti taip:

„Šio kodekso 218 straipsnio 2 punkte numatytais atvejais parengtinis tardymas sustabdomas, iki kaltinamasis pasveiks. Šiuo atveju tardytojas turi teisę motyvuotu nutarimu perkelti kaltinamąjį, kuris yra suimtas, į atitinkamą medicinos įstaigą gydyti. Kaltinamojo, kuris nėra suimtas, atidavimo į medicinos įstaigą gydyti klausimas sprendžiamas ta pačia tvarka, kaip kardomojo kalinimo (suėmimo) skyrimas.“

 

9 straipsnis. 226 straipsnio 6 dalies pakeitimas

Pakeisti 226 straipsnio 6 dalį ir išdėstyti taip:

„Kaltinamojo ir jo gynėjo susipažinimo su baudžiamosios bylos medžiaga laikas neįeina į parengtinio tardymo terminus. Jeigu byloje yra keli kaltinamieji, į parengtinio tardymo terminus neįeina laikas, per kurį susipažino su bylos medžiaga visi kaltinamieji ir jų gynėjai. Kaltinamojo susipažinimo su baudžiamosios bylos medžiaga metu kardomojo kalinimo (suėmimo) terminas pratęsiamas bendra tvarka nenutraukiant proceso dalyvių supažindinimo su baudžiamąja byla.“

 

10 straipsnis. 232 straipsnio papildymas

Papildyti 232 straipsnį antruoju sakiniu ir straipsnį išdėstyti taip:

232 straipsnis. Baudžiamosios bylos perdavimas prokurorui

Bylą su kaltinamąja išvada tardytojas perduoda prokurorui. Byla, kurioje kaltinamiesiems paskirta kardomoji priemonė (suėmimas), turi būti pateikta prokurorui prieš 20 dienų iki pasibaigiant kardomojo kalinimo (suėmimo) terminui.“

 

11 straipsnis. 247 straipsnio 2 dalies papildymas

Papildyti 247 straipsnio 2 dalį trečiuoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

„Tvarkomajame teismo posėdyje gali dalyvauti nukentėjusysis ir jo atstovas, civilinis ieškovas ir jo atstovas, kaltinamasis, jo įstatyminis atstovas, civilinis atsakovas ir jo atstovas. Šių asmenų, jeigu jie buvo laiku informuoti apie tvarkomojo posėdžio dieną, neatvykimas nagrinėti bylą nekliudo. Jeigu tvarkomajame posėdyje yra sprendžiamas kardomojo kalinimo (suėmimo) paskyrimo ar termino pratęsimo kaltinamajam klausimas, kaltinamojo dalyvavimas tvarkomajame posėdyje yra būtinas.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________