Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1998 M. LAPKRIČIO 5 D. NUTARIMO NR. 1302 „DĖL KELEIVIŲ VEŽIMO LAIVAIS VIDAUS VANDENIMIS LIETUVOS RESPUBLIKOJE, KELEIVIŲ IR KROVINIŲ VEŽIMO LAIVAIS VIDAUS VANDENIMIS TARPTAUTINIAIS MARŠRUTAIS BEI KELEIVIŲ IR KROVINIŲ VEŽIMO LAIVAIS JŪRA TARPTAUTINIAIS MARŠRUTAIS LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2008 m. rugsėjo 10 d. Nr. 908
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. lapkričio 5 d. nutarimą Nr. 1302 „Dėl Keleivių vežimo laivais vidaus vandenimis Lietuvos Respublikoje, keleivių ir krovinių vežimo laivais vidaus vandenimis tarptautiniais maršrutais bei keleivių ir krovinių vežimo laivais jūra tarptautiniais maršrutais licencijavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 98-2723; 2004, Nr. 61-2192; 2005, Nr. 135-4855) ir išdėstyti jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL KELEIVIŲ VEŽIMO LAIVAIS VIDAUS VANDENIMIS LIETUVOS RESPUBLIKOJE, KELEIVIŲ IR KROVINIŲ VEŽIMO LAIVAIS VIDAUS VANDENIMIS TARPTAUTINIAIS MARŠRUTAIS LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. lapkričio 5 d. nutarimu Nr. 1302
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. rugsėjo 10 d. nutarimo Nr. 908 redakcija)
KELEIVIŲ VEŽIMO LAIVAIS VIDAUS VANDENIMIS LIETUVOS RESPUBLIKOJE, KELEIVIŲ IR KROVINIŲ VEŽIMO LAIVAIS VIDAUS VANDENIMIS TARPTAUTINIAIS MARŠRUTAIS LICENCIJAVIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Keleivių vežimo laivais vidaus vandenimis Lietuvos Respublikoje, keleivių ir krovinių vežimo laivais vidaus vandenimis tarptautiniais maršrutais licencijavimo taisyklės (toliau vadinama – šios taisyklės) nustato licencijų verstis keleivių vežimu laivais vidaus vandenimis Lietuvos Respublikoje ir licencijų verstis keleivių ir krovinių vežimu laivais vidaus vandenimis tarptautiniais maršrutais (toliau vadinama – licencijos) išdavimo, papildymo ir patikslinimo, dublikatų išdavimo, licencijų registravimo, atsisakymo išduoti, papildyti ar patikslinti licenciją tvarką, šias licencijas išduodančios institucijos įgaliojimus, dokumentus, kuriuos reikia pateikti norint gauti licenciją, licencijos turėtojo teises ir pareigas, licencijuojamos veiklos sąlygas ir jų laikymosi priežiūrą, licencijos galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir licencijos galiojimo panaikinimo tvarką.
2. Vežti keleivius laivais Lietuvos Respublikos vidaus vandenimis turi teisę įmonės, įsteigtos Lietuvos Respublikoje ir turinčios šių taisyklių nustatyta tvarka išduotą licenciją verstis keleivių vežimu laivais vidaus vandenimis Lietuvos Respublikoje, taip pat įmonės, įsteigtos bet kurioje Europos Sąjungos ar Pasaulio prekybos organizacijos valstybėje narėje pagal šios valstybės narės įstatymus ir turinčios šios valstybės narės kompetentingų institucijų išduotą dokumentą, suteikiantį teisę vežti keleivius laivais vidaus vandenimis.
Vežti keleivius ir krovinius laivais vidaus vandenimis tarptautiniais maršrutais turi teisę įmonės, įsteigtos Lietuvos Respublikoje ir turinčios šių taisyklių nustatyta tvarka išduotą licenciją verstis keleivių ir krovinių vežimu laivais vidaus vandenimis tarptautiniais maršrutais, taip pat įmonės, įsteigtos bet kurioje Europos Sąjungos ar Pasaulio prekybos organizacijos valstybėje narėje pagal šios valstybės narės įstatymus ir turinčios šios valstybės narės kompetentingų institucijų išduotą dokumentą, suteikiantį teisę vežti keleivius ir krovinius laivais vidaus vandenimis tarptautiniais maršrutais.
3. Įmonė gali turėti licenciją verstis keleivių vežimu laivais vidaus vandenimis Lietuvos Respublikoje ir (arba) licenciją verstis keleivių ir krovinių vežimu laivais vidaus vandenimis tarptautiniais maršrutais.
4. Sąvokos, vartojamos šiose taisyklėse, atitinka Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekse (Žin., 1996, Nr. 105-2393) apibrėžtas sąvokas.
II. LICENCIJAS IŠDUODANTI INSTITUCIJA IR JOS ĮGALIOJIMAI
5. Licencijas verstis keleivių vežimu laivais vidaus vandenimis Lietuvos Respublikoje ir licencijas verstis keleivių ir krovinių vežimu laivais vidaus vandenimis tarptautiniais maršrutais išduoda Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija.
6. Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija šiose taisyklėse nurodytais atvejais turi teisę:
6.1. išduoti, papildyti ar patikslinti licenciją arba raštu pateikti motyvuotą atsisakymą išduoti, papildyti ar patikslinti licenciją;
6.4. panaikinti arba motyvuotai atsisakyti panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą, panaikinti licencijos galiojimą;
6.5. Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka teikti informaciją apie išduotas licencijas ir jų galiojimą;
III. DOKUMENTAI, kurių reikia LICENCIJAI GAUTI
7. Įmonė, siekianti gauti licenciją, Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai pateikia susisiekimo ministro įsakymu patvirtintos formos prašymą. Kartu su prašymu pateikiami šie dokumentai:
7.1. įmonės padalinių (specialistų), atsakingų už saugų keleivių ir krovinių vežimą laivais, saugų laivų eksploatavimą ir apsaugą, sąrašas arba sutarties su kita įmone, kuri turi nurodytuosius padalinius (specialistus) ir sutinka užtikrinti šiam vežėjui saugų plaukiojimą, nuorašas;
7.2. nuosavybės teise priklausančių ar kitais teisėtais pagrindais įmonės valdomų laivų, kuriais numatoma vykdyti licencijuojamą veiklą, sąrašas. Sąraše turi būti nurodyti laivų pavadinimai, bendroji talpa, keleivių vietų skaičius, laivo registracijos uostas, registracijos numeris ir data. Prie sąrašo pridedami nuosavybės teisę ar kitą teisėtą laivo valdymo faktą patvirtinantys dokumentai, taip pat dokumentai, įrodantys laivų ir jų įgulų atitiktį tarptautinių konvencijų, Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ir kitų teisės aktų reikalavimams;
7.3. dokumentai, patvirtinantys, kad laivų, kuriais ketinama vykdyti licencijuojamą veiklą, įgulos sudarytos iš vidaus vandenų transporto specialistų, turinčių galiojančius dokumentus, patvirtinančius vidaus vandenų transporto specialistų įgytą kvalifikaciją ir teisę eiti atitinkamas pareigas laive.
8. Ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šių taisyklių 7 punkte nurodytų dokumentų ir informacijos gavimo Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija turi teisę pareikalauti papildomų dokumentų ir informacijos, patikslinančių gautus duomenis, jeigu to reikia sprendimui dėl licencijos išdavimo priimti, taip pat paprašyti ištaisyti pateiktus dokumentus, jeigu šie užpildyti neteisingai arba juose nurodyti klaidingi duomenys.
IV. PATEIKTŲ DOKUMENTŲ NAGRINĖJIMO TVARKA IR TERMINAI, LICENCIJŲ IŠDAVIMAS
9. Įmonei pateikus reikiamus dokumentus ir prašymą išduoti licenciją, Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija per 30 kalendorinių dienų nuo jų gavimo privalo juos išnagrinėti ir išduoti licenciją arba raštu pateikti pareiškėjui motyvuotą atsisakymą tai padaryti.
10. Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija, gavusi dokumentus, kurių reikia licencijai išduoti, turi patikrinti informaciją apie įmonės padalinius (specialistus), turinčius teisę ir galinčius organizuoti ir užtikrinti saugų laivų plaukiojimą, keleivių ir krovinių vežimą laivais, taip pat laivų, jų įgulų atitiktį tarptautinių konvencijų, Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ir kitų teisės aktų reikalavimams.
11. Už licencijų ir jų dublikatų išdavimą, licencijų patikslinimą ir papildymą mokama valstybės rinkliava.
13. Įmonė, turinti licenciją ir papildomai įsigijusi nuosavybės teise ar kitu teisėtu pagrindu valdanti laivą, kuriuo numatoma vykdyti licencijuojamą veiklą, pateikia Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai prašymą papildyti turimą licenciją ir įrašyti į ją šį laivą, kartu pridėdama turimą licenciją ir šių taisyklių 7.2 punkte nurodytus dokumentus apie laivą.
Gavusi prašymą, Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija per 5 darbo dienas patikrina informaciją apie įmonės įsigyto laivo, jo įgulos atitiktį tarptautinių konvencijų, Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ir kitų teisės aktų reikalavimams ir per 3 darbo dienas nuo patikrinimo turi papildyti licenciją, įrašydama į ją įmonės įsigytą laivą, arba, jeigu patikrinimo metu nustatoma, kad laivas ar jo įgula neatitinka jiems keliamų reikalavimų, raštu pateikti pareiškėjui motyvuotą atsisakymą tai padaryti.
14. Pasikeitus įmonės, turinčios licenciją, pavadinimui, teisinei formai ar buveinei, įmonė kreipiasi į Valstybinę vidaus vandenų laivybos inspekciją, prašydama patikslinti licenciją. Kartu su prašymu įmonė pateikia turimą licenciją ir dokumentus, patvirtinančius minėtus pasikeitimus.
Gavusi šiame punkte nurodytus dokumentus, Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija turi per 3 darbo dienas patikslinti licenciją arba raštu pateikti pareiškėjui motyvuotą atsisakymą tai padaryti.
V. LICENCIJŲ RŪŠYS, JŲ REKVIZITAI IR IŠDAVIMO SĄLYGOS
16. Licencijų rūšys:
17. Licencijoje nurodoma:
17.6. licenciją išdavusios institucijos vadovo ar jo įgalioto išduoti licenciją asmens pareigos, vardas ir pavardė;
VI. IŠDUODAMŲ LICENCIJŲ REGISTRAVIMAS
19. Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija išduodamas licencijas registruoja licencijų registravimo žurnale. Šiame žurnale nurodoma licencijos numeris, licencijos turėtojas (įmonės pavadinimas, kodas, buveinė), licencijos rūšis, laivų pavadinimai ir jų duomenys (bendroji talpa, keleivių vietų skaičius, laivo registracijos uostas, registracijos numeris ir data), licencijos išdavimo, patikslinimo, papildymo, dublikato išdavimo data, licencijos galiojimo sustabdymo data, licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo data, licencijos galiojimo panaikinimo data.
VII. ATSISAKYMO IŠDUOTI LICENCIJĄ ATVEJAI
21. Licencijos neišduodamos, jeigu:
21.1. įmonė neatitinka Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekso 41 straipsnio 4 dalyje nustatytų reikalavimų;
21.2. pateikiami ne visi šių taisyklių 7 punkte nurodyti dokumentai ir (arba) įmonė per Valstybinės vidaus vandenų laivybos inspekcijos nustatytą terminą nepateikia papildomų dokumentų ir informacijos, kurių reikia sprendimui dėl licencijos išdavimo priimti;
22. Priėmus sprendimą neišduoti licencijos, apie tai per 3 darbo dienas raštu pranešama pareiškėjui, nurodant atsisakymo išduoti licenciją priežastis.
VIII. LICENCIJUOJAMOS VEIKLOS SĄLYGOS
24. Licencijuojama veikla vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais licencijuojamą veiklą, taip pat šiomis taisyklėmis.
26. Pasikeitus kuriam nors iš duomenų, pateiktų licencijai gauti, licencijos turėtojas turi pateikti Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai apie tai išsamią informaciją.
27. Įmonė, norinti verstis licencijuojama veikla, privalo turėti atitinkamus padalinius (specialistus), kurie galėtų organizuoti ir užtikrinti saugų keleivių ir krovinių vežimą laivais, taip pat saugų laivų eksploatavimą ir apsaugą, arba privalo sudaryti sutartį su kita įmone, kuri turi nurodytuosius padalinius (specialistus) ir sutinka užtikrinti šiam vežėjui saugų plaukiojimą.
28. Laivai, kuriais ketinama vykdyti licencijuojamą veiklą, turi atitikti Lietuvos Respublikos teisės aktų ir tarptautinės teisės dokumentų reikalavimus ir turėti galiojančius tai patvirtinančius dokumentus.
IX. LICENCIJŲ TURĖTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS
30. Licencijos turėtojas turi teisę:
30.2. reikalauti, kad Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija raštu paaiškintų, kodėl atsisakoma išduoti licenciją, sustabdomas arba panaikinamas licencijos galiojimas arba atsisakoma papildyti licenciją;
31. Licencijos turėtojas privalo:
31.1. vykdydamas licencijoje nurodytą veiklą, laikytis Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekso, tiesiogiai taikomų privalomų Europos Sąjungos teisės aktų, tarptautinės teisės aktų, kitų teisės aktų, reglamentuojančių licencijuojamą veiklą ir saugią laivybą, ir šių taisyklių reikalavimų;
32. Licencijos turėtojas negali:
32.1. savo vardu įgalioti kitų įmonių arba leisti kitoms įmonėms vykdyti licencijoje nurodytą veiklą;
X. LICENCIJOS SĄLYGŲ LAIKYMOSI PRIEŽIŪRA
34. Licencijuojamos veiklos sąlygų priežiūrą įmonėse, kurios verčiasi licencijuojama veikla, Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų nustatyta tvarka atlieka Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija.
35. Įmones, kurios verčiasi licencijuojama veikla, Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija turi tikrinti reguliariai, bet ne rečiau kaip kas 5 metai.
36. Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija, atlikusi įmonės, kuri verčiasi licencijuojama veikla, patikrinimą, surašo patikrinimo išvadas.
37. Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija, nustačiusi licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus, įpareigoja licencijos turėtoją per tam tikrą laiką pašalinti šiuos pažeidimus.
38. Jeigu licencijos turėtojas nesilaiko licencijuojamos veiklos sąlygų, pateikia Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai neišsamią ar klaidinančią informaciją apie savo veiklą, Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija priima sprendimą dėl licencijos galiojimo sustabdymo.
XI. LICENCIJŲ GALIOJIMO SUSTABDYMAS, GALIOJIMO SUSTABDYMO PANAIKINIMAS IR GALIOJIMO PANAIKINIMAS
40. Licencijos galiojimas gali būti sustabdomas, jeigu:
40.1. įmonė buvo nutraukusi licencijuojamą veiklą daugiau kaip 6 mėnesius arba per 6 mėnesius nuo licencijos išdavimo dienos nepradėjo veiklos;
41. Sustabdžiusi licencijos galiojimą, Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija per 3 darbo dienas apie tai raštu praneša licencijos turėtojui ir nustato laiką, per kurį licencijos turėtojas privalo pašalinti licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus. Šis laikas gali būti pratęstas, jeigu licencijos turėtojas pateikia motyvuotą prašymą.
42. Pašalinęs pažeidimus, licencijos turėtojas apie tai raštu informuoja Valstybinę vidaus vandenų laivybos inspekciją, kuri šią informaciją patikrina ir per 3 darbo dienas priima sprendimą panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą arba panaikinti licencijos galiojimą, jeigu pažeidimas per nustatytąjį laiką nepašalinamas.
43. Licencijos galiojimas panaikinamas, jeigu:
43.1. licencijos turėtojas nutraukia licencijuojamą veiklą ir Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai pateikia prašymą panaikinti licencijos galiojimą;
43.4. licencijos turėtojas per vienus metus nuo licencijos išdavimo nepradeda licencijoje nurodytos veiklos arba daugiau kaip vienus metus jos nevykdo;
43.5. įmonė, kurios licencijos galiojimas buvo sustabdytas, per nustatytąjį laiką nepašalina licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimų;
44. Apie licencijos galiojimo panaikinimą ir jo priežastis įmonei pranešama raštu per 3 darbo dienas nuo sprendimo panaikinti licencijos galiojimą priėmimo.
Licencijos turėtojas, gavęs pranešimą apie licencijos galiojimo panaikinimą, per 15 kalendorinių dienų privalo grąžinti Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai licencijos originalą.
45. Panaikinus licencijos galiojimą dėl šių taisyklių 43.6 punkte nurodytos priežasties, nauja licencija gali būti išduota ne anksčiau kaip po vienų metų nuo sprendimo panaikinti licencijos galiojimą priėmimo dienos.
46. Sustabdžius ar panaikinus licencijos galiojimą, įmonei draudžiama vykdyti licencijuojamą veiklą.
47. Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija, išdavusi licenciją, sustabdžiusi licencijos galiojimą, panaikinusi licencijos galiojimo sustabdymą ar panaikinusi licencijos galiojimą, per 3 darbo dienas apie tai informuoja Juridinių asmenų registrą jo nuostatų nustatyta tvarka ir skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“. Skelbime nurodomi šie duomenys: