LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJA

 

R A Š T A S

DĖL FINANSINĖS ATSKAITOMYBĖS UŽ 1991 METUS

 

1992 m. sausio 6 d. Nr. 1N

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos įmonės, turinčios juridinio asmens teises, sudaro buhalterinę atskaitomybę, susidedančią iš balanso, finansinės apyskaitos ir paaiškinamojo rašto.

Atskaitomybė pateikiama miesto (rajono) valstybinei mokesčių inspekcijai, steigėjui, Lietuvos Respublikos statistikos departamentui iki 1992 m. vasario 1 dienos.

Buhalterinės atskaitomybės formose turi būti įrašyti visi reikalaujami rodikliai, o jų nesant rodiklio vietoje rašomas brūkšnelis. Rodikliai rašomi tūkstančiais rublių su vienu ženklu po kablelio.

Paaiškinamajame rašte įrašomas įmonės pavadinimas, nurodytas jos registracijos dokumentuose, jos buveinės ir filialų adresai, steigėjas, ūkinės – komercinės veiklos pobūdis, laikotarpis, už kurį pateikiama atskaitomybė (pilni ūkiniai metai, jei įmonė įsteigta ataskaitiniais metais, reorganizuota ar suskaidyta, tai nuo kada). Be išvardintų būtinų nuorodų paaiškinamajame rašte apibūdinamos rodiklių pasikeitimų priežastys metų pradžiai, veiksniai, turėję įtakos įmonės finansinei būklei.

Balansui sudaryti turi būti:

– 1992 m. sausio 1 d. suvesta analitinė ir sintetinė apskaita;

– visi balanso straipsniai inventorizuoti galiojančia tvarka, piniginės lėšos bankų sąskaitose sutikrintos su banko įrašais.

– į balanso formą iš praeitų metų balanso perkelti rodikliai metų pradžiai, pergrupuoti Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 1991 m. birželio 28 d. rašte Nr. 80N nurodyta tvarka.

Įmonėje sudaromas balansas, kuris kartu su veiklos rezultatų paskirstymo projektu pateikiamas stebėtojų tarybai (revizijos komisijai) arba akcininkų susirinkimui, ir patvirtintas balansas po jo reformacijos (veiklos rezultatų paskirstymo).

Balanso rodikliai metų pradžiai iš praėjusių metų balanso grupuojami taip:

– pagrindinių priemonių pradinė vertė mažinama jų nusidėvėjimo suma, o nusidėvėjimo suma įrašoma balanso straipsnių turinio tekste;

– gamybinių atsargų vertė didinama įrengimų ir medžiagų verte (atvaizduota praėjusių metų balanso kapitalinės statybos lėšų ir išlaidų skyriuje) ir sumažinama mažaverčių ir greit nusidėvinčių daiktų nusidėvėjimo sumomis;

– turto suma mažinama 82 sąskaitos „Banko kreditų, grąžintinų iš pelno ir fondų“ likučiu, atitinkamai sumažinus ir įstatinio kapitalo sumą;

– pereikvotų skatinimo fondų ir tikslinio finansavimo lėšų suma rašoma 320 eilutėje, šis nuostolis dengiamas iš pelno, liekančio įmonei;

– 300 eilutėje rašoma įstatinio fondo suma, sumažinta 82 sąskaitos „Banko kreditų, grąžintinų iš pelno ir fondų“ likučiu ir padidinta 86-1 sąskaitos „Amortizacijos fondas visiškam atstatymui“, 87-2 sąskaitos „Gamybos vystymo fondas“ ir 93 „Kapitalinių įdėjimų finansavimas“ sąskaitų likučiais;

– kitos eilutės turto ir kapitalo dalyje prieš įrašus iš praėjusių metų balanso tik susumuojamos pagal rodiklių turinį.

Balanso rodikliai metų pabaigai grupuojami taip:

010 eilutėje rašoma eksploatuojamų, išnuomotų ir esančių atsargoje pagrindinių priemonių likutinė vertė, nusidėvėjimo sumą įrašant balanso straipsnių turinio tekste.

020 eilutėje – nebaigtų kapitalinių darbų, atliktų ūkio ir rangos būdu, vertė.

030 eilutėje – kiti neapyvartiniai aktyvai.

050 eilutėje – darbuotojų įsiskolinimas už paskolas jaunoms šeimoms, sodo, kooperatinių ir gyvenamųjų namų statybai, išduotos iš įmonės fondų (pelno) ar banko paskolų. Įmonės gautos iš bako šiam tikslui paskolos atvaizduojamos 390 eilutėje, o išduotos iš įmonės lėšų – 350 eilutėje.

060 eilutėje – įmonės lėšos, investuotos į kitas įmones; lėšos, paskolintos kitoms įmonėms, lėšos, pervestos kitoms įmonėms, lėšos, investuotos daliniam dalyvavimui gyvenamųjų namų statyboje.

080 eilutėje – žaliavų, medžiagų, kuro, įrengimų, atsarginių dalių, sėklų, mažaverčių ir greit nusidėvinčių daiktų ir kt. gamybinių atsargų faktinė vertė, sumažinta mažaverčių ir greit nusidėvinčių daiktų nusidėvėjimo suma.

090 eilutėje – nebaigtos gamybos, nebaigtų darbų (paslaugų), išlaidos.

100 eilutėje – pagamintos produkcijos likutis.

110 eilutėje – prekių likutis su antkainiu, atėmus nuolaidą.

120 eilutėje – būsimųjų laikotarpių išlaidos.

140 eilutėje – kasos, atsiskaitomosios sąskaitos ir kitų sąskaitų bankuose, išskyrus valiutines, kitų piniginių lėšų likučiai.

150 eilutėje – valiutinės sąskaitos likučiai, įkainoti rubliais pagal veikiantį rinkos valiutos kursą metų pabaigai.

160 eilutėje – įmonės įsigytų vertybinių popierių suma.

180 eilutėje – neapmokėta išsiųstų prekių, atliktų darbų bei patarnavimų vertė.

190 eilutėje – išduoti avansai.

200 eilutėje – akcininkų skolos įmonei.

210 eilutėje – darbuotojų, atsiskaitytinių asmenų, iždo, kitų debitorių skolos įmonei.

Kapitalo skyriuje atvaizduojamos valstybinio ir privataus kapitalo sumos, išskiriant atskirose eilutėse nominalų valstybinį, nominalų akcinį ir jų rezervus.

Balanse po reformacijos visa pelno suma turi būti paskirstyta, todėl 310 eilutėje pelno likučio neturėtų būti.

320 eilutėje nuostolingose įmonėse gali likti nepadengtas nuostolis, kurį teks padengti sekančiais metais.

321 eilutėje balanso straipsnių turinio tekste įrašoma panaudoto pelno suma,

330 eilutėje – atsargos (privalomojo pelno rezervo) fondo likutis.

Valstybinėse, valstybinėse akcinėse, akcinėse bendrovėse ir uždarose akcinėse bendrovėse atsargos (privalomojo pelno rezervo) fondas sudaromas taikant ne mažesnius kaip 5 procentų kasmetinius atskaitymus iš pelno, likusio sumokėjus mokesčius. Valstybinėse ir valstybinėse akcinėse įmonėse atsargos fondas kasmet papildomas, kol jo dydis kartu su nominalaus akcinio kapitalo rezervo fondu pasiekia 5 procentus įmonės įstatinio kapitalo. Akcinėse bendrovėse ir uždarose akcinėse bendrovėse jei atsargos (privalomojo pelno rezervo) fondas ir akcinio kapitalo rezervo fondų dydžio suma yra mažesnė kaip 10 procentų įstatinio kapitalo, tai atskaitymai į atsargos fondą yra privalomi. Valstybinėse ir valstybinėse akcinėse įmonėse jei pelno nepakanka įmonės privalomiems mokėjimams (valstybinio kapitalo palūkanoms ir minimaliems dividendams), atskaitymai į atsargos fondą atitinkamai mažinami.

340 eilutėje – akcinio kapitalo pelno rezervo fondas. Akcinio kapitalo pelno rezervo fondas formuojamas iš pelno dalies, kuri neišmokėta dividendų ir premijų forma ar nepanaudota kitaip ir investuota į šią ar kitas įmones. Nominalaus akcinio kapitalo rezervo ir pelno rezervo fondai negali būti didesni 1/10 įmonės įstatinio kapitalo. Viršnorminiai rezervai nukreipiami į įstatinį kapitalą, didinant nominalų akcinį kapitalą.

350 eilutėje – kiti pelno rezervai, kuriems priskiriami rezervai socialinėms kultūrinėms ir kitoms tikslinėms programoms finansuoti, praėjusių laikotarpių nepanaudoti materialinio skatinimo, socialinio vystymo ir kiti rezervai.

380 eilutėje – ilgalaikiai banko kreditai.

390 eilutėje – banko paskolos išduotos darbuotojams sodo, kooperatinių ir gyvenamųjų namų statybai.

400 eilutėje – gautos ilgalaikės paskolos ne banko įstaigų.

420 eilutėje – trumpalaikės banko paskolos.

430 eilutėje – įsiskolinimas tiekėjams ir rangovams už gautas prekes, atliktus darbus, suteiktus patarnavimus.

440 eilutėje – įsiskolinimas privatizavimo tarnybai.

450 eilutėje – įsiskolinimas biudžetui.

460 eilutėje – įsiskolinimas darbininkams ir tarnautojams.

470 eilutėje – įsiskolinimas draudimo įstaigoms.

480 eilutėje – gauti avansai.

490 eilutėje – įmonės skolos atskaitingiems asmenims, akcininkams už neišmokėtus dividendus, kitiems kreditoriams.

510 eilutėje – nepanaudoti ataskaitiniais metais atostogų ir kitų rezervų, tikslinio finansavimo lėšų likučiai.

Pirmoje balanso lentelėje „Pelno paskirstymas“ nurodoma:

600 eilutėje – per metus apskaičiuotas pelno mokestis.

610 eilutėje – valstybinio kapitalo palūkanų atskaitymo suma, išskiriant 611 eilutėje palūkanas, paliktas įmonei.

620 eilutėje – privalomieji (minimalūs) dividendai.

630 eilutėje – atskaitymai į atsargos (privalomojo pelno rezervo) fondą.

640 eilutėje – apskaičiuotų dividendų ir privalomųjų (minimalių) dividendų skirtumo suma.

650 eilutėje – apskaičiuotos per metus premijos ir tantjemos iš pelno.

660 eilutėje – panaudotos pelno lėšos naujai technikai, projektavimo – konstravimo darbams.

670 eilutėje – išlaidos iš pelno labdarai.

680 eilutėje – sumokėtos baudos, delspinigiai ir kitos sankcijos.

681 eilutėje – išskiriamos sumokėtos sankcijos biudžetui.

690 eilutėje – ataskaitinių ir praėjusių metų nuostoliai, dengiami iš pelno.

700 eilutėje – lėšos, skirtos socialinėms programoms.

710 eilutėje – lėšos, skirtos kultūrinėms programoms.

720 eilutėje – atskaitymai į pelno rezervo fondą.

730 eilutėje – kitos sumos, neįskaitytinos į produkcijos (darbų, patarnavimų, paslaugų) savikainą, padengtos iš pelno.

740 eilutėje – pirmosios lentelės rodiklių bendroji suma.

Žemės ūkio įmonės ir organizacijos metinį balansą ir kitas apyskaitas pateikia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nustatytos formos. Pramonės įmonės, pavaldžios Žemės ūkio ministerijai, sudaro finansinę atskaitomybę remiantis šiuo raštu.

1991 m. IV ketvirčio juridinių asmenų finansinių rezultatų apyskaita pagal Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 1991 m. birželio 28 d. raštu Nr. 80N „Dėl finansinės atskaitomybės“ patvirtintą formą ir juridinių asmenų pelno mokesčio apyskaita sudaromos vadovaujantis:

Finansų ministerijos 1990 12 17 raštu Nr. 54N „Dėl juridinių asmenų pelno mokesčio avansinių mokėjimų apskaičiavimų ir mokesčio apyskaitų“, 1991 06 11 raštu Nr. 74N „Dėl juridinių asmenų pelno mokesčio tarifo pakeitimo ir taikymo“, 1991 07 05 raštu Nr. 83N „Dėl juridinių asmenų pelno mokesčio apyskaitos sudarymo“ ir 1991 10 09 raštu Nr. 113N „Dėl III ketvirčio finansinės atskaitomybės“.

Ūkinės bendrijos ir fizinio asmens teises turinčios individualios (personalinės) įmonės sudaro 1991 m. IV ketvirčio pajamų deklaraciją.

Žemės ūkio įmonės, mokančios pelno mokestį lengvatiniu tarifu, sudaro ir pateikia Valstybinėms mokesčių inspekcijoms juridinių asmenų pelno mokesčio apyskaitą už metus.

Tais atvejais, kai š. m. IV ketvirtyje įmonės gavo nuostolį, tai šis nuostolis dauginamas iš 29 procentų mokesčio tarifo ir gauta suma mažinama praėjusio laikotarpio apskaičiuota pelno įmokų suma.

Apskaičiuojant pelno (pajamų) mokestį už 1991 m. IV ketvirtį, išlaidų labdarai, kultūrai, švietimui ir kitiems visuomenei naudingiems reikalams bei mokslinio tyrimo, projektavimo, konstravimo darbams ir naujos technikos diegimui, studijų finansavimui maksimali suma, kuri atimama iš pelno, skaičiuojama didėjančiomis sumomis nuo metų pradžios.

Priedas: 1. balanso forma.

2. ūkinių operacijų buhalteriniai įrašai.

 

 

MINISTRO PAVADUOTOJAS                                                                                          V. JURNA

______________

 


Lietuvos Respublikos finansų m-jos

1992 m. sausio 6 d. Nr. 1N

2 priedas

 

ŪKINIŲ OPERACIJŲ BUHALTERINIAI ĮRAŠAI

 

Eil. Nr.

Operacijų turinys

Koresponduojančios sąskaitos

debetas

kreditas

1

2

3

4

1.

Apskaičiuotas pelno mokestis

81

68

2.

Apskaičiuotos valstybinio kapitalo palūkanos:

 

 

 

-sumokėjimui į biudžetą

81

68

 

-palūkanos įmonei

81

85/3

3.

Atskaitymai į įmonės atsargos(privalomojo pelno rezervo) fondą

81

88/1

4.

Apskaičiuoti dividendai

81

75

5.

Apskaičiuotos premijos tantjemos

81

70

6.

Atskaitymai į pelno rezervo fondą

81

88/2

7.

Rezervuotos lėšos socialinėms, kultūrinėms programoms

81

88/3

8.

Nurašomas panaudotos pelnas (balanso reformacija)

80

81

9.

Pelno rezervo fondas nukreipiamas į įstatinį kapitalą, kai nominalaus akcinio kapitalo rezervo ir pelno rezervo fondai viršija 1/10 įstatinio kapitalo

88/2

85/2

10.

Pagrindinių priemonių perdavimas iš balanso į balansą, steigėjui leidus:

 

 

 

-nusidėvėjimo sumai

02

01

 

-likutinės vertės sumai

85/1

01

11.

Nebaigtų statybos – montavimo darbų perdavimas iš balanso į balansą, steigėjui leidus

85/1

33

12.

Nebaigtų statybos – montavimo darbų pardavimas

76 51

33 76

13.

Privatizuojant įmones pagal Lietuvos Respublikos laikinąjį įstatymą „Dėl darbuotojų privataus kapitalo kaupimo“

 

 

 

a) jei akcijos pasirašytos iki 1991 m. birželio 30 d.

 

 

 

-pasirašytų akcijų nominalinės vertės sumoms

76

85/2

 

-mažinamas valstybinis kapitalas

85/1

68

 

-gautiems pirminiams ir kitiems įnašams už akcijas

50, 70

51 75

 

-pervestiems pinigams už privati- zuotą turtą

68

51

 

-įsiskolinimas už pasirašytas akcijas padengtas investicinėmis išmokomis

68

75

 

Indeksavus pagrindines priemones jų likutinės vertės padidėjimo sumai, priskirtai akciniam kapitalui, buvo padarytas įrašas DOI-K, 85/2 1991 m. liepos 1 d. Ši akcinio kapitalo prieaugio suma padalijama akcininkams proporcingai jų pasirašytų akcijų numinalinei vertei, skiriant jiems papildomai akcijų arba didinant akcijų nominalinę vertę Nedalios akcijų nominalinės vertės sumos perkeliamos į akcinio kapitalo rezervą

85/2

85/4

b)

jei akcijų pasirašymas tęsiamas arba pradedamas po 1991 m. birželio 30 d.

 

 

 

-pasirašytų akcijų pirkimo vertės sumoms

75

85/2

 

-pasirašytų akcijų nominalinės vertės ir pirkimo vertės skirtumui

851

85/2

 

-pasirašytų akcijų pirkimo vertės sumomis mažinamas valstybinis kapitalas

851

68

 

gautiems pirminiams ir kitiems įnašams už akcijas

50, 70

51, 75

 

pervestiems pinigams už privatizuotą turtą įsiskolinimas už pasirašytas akcijas,

68

51

 

padengtas investicinėmis išmokomis

68

75

14.

Privatizuojant žinybinius butus

 

 

 

-apskaičiuotai buto kainai

76

67*)

 

-apskaičiuotų palūkanų sumai, perkant butą išsimokėtinai

76

67

 

įsiskolinimas už butą padengtas investicinėmis išmokomis

67

76

 

pervesti įmonei (sumokėti) pinigai už butą

51(50)

76

 

pervestiems pinigams į valstybės butų privatizavimo specialųjį fondą (50%), į miesto, rajono savivaldybės butų privatizavimo specialųjį fondą (20%) nuo gautų už butus įplaukų pinigais, įskaitant palūkanas

67

51

 

įplaukų pinigais sumai, likusiai įmonei (30%)

67

85/3

 

nurašomas parduotas namas (remiantis nurašymo aktu, kuriame įvertinama neparduota namo dalis):

 

 

 

parduoto namo (namo dalies) nusidėvėjimo sumai

02

01

 

parduoto namo (namo dalies) likutinės vertės sumai

85/1

01

 

67*) Atsiskaitymai su privatizavimo tarnyba

 

 

 

______________

 


Lietuvos Respublikos finansų m-jos

1992 m. sausio 6 d. Nr. 1N

1 priedas

 

Įmonė ____________________________________________________________________

Buveinė ___________________________________________________________________

 

BALANSAS

 

1992 m. _____________ 1 d.

 

Turtas

Eil. kodas

Metų pradžiai

Laikotarpio pabaigai

1

2

3

4

1. Pagrindinės priemonės ir nebaigti darbai:

 

 

 

1.1. Pagrindinės priemonės (01-02)

010

 

 

jų nusidėvėjimas:.........................

011

 

 

metų pr. laikot. pab.

 

 

 

1.2. Nebaigti kapitaliniai darbai (33)

020

 

 

1.3. Kiti (04)

030

 

 

Iš viso 1 skyrius

040

 

 

2. Ilgalaikės investicijos:

 

 

 

2.1. Išduotos paskolos (73)

050

 

 

2.2. Kitos investicijos (58, 76)

060

 

 

Iš viso 2 skyrius

070

 

 

3. Prekės ir gamybos atsargos:

 

 

 

3.1. Gamybos atsargos (05, 06, 07, 08, 09, 10, 12-13)

080

 

 

3.2. Nebaigta gamyba (20, 21, 23, 29, 30)

090

 

 

3.3. Produkcija (40)

100

 

 

3.4. Prekės (41-42, 44)

110

 

 

3.5. Kitos (31)

120

 

 

Iš viso 3 skyrius

130

 

 

4. Pinigai ir debitoriai:

 

 

 

4.1.1. Kasa, sąskaitos bankuose (50, 51, 54, 55, 56)

140

 

 

4.1.2. Valiutinės sąskaitos (52)

150

 

 

4.1.3. Vertybiniai popieriai (56)

160

 

 

Iš viso 4.1 grupė

170

 

 

4.2.1. Pirkėjai ir išsiųstos prekės (62, 45)

180

 

 

4.2.2. Avansai (61, 60)

190

 

 

4.2.3. Atsiskaitymai su akcininkais (75)

200

 

 

4.2.4. Įvairūs debitoriai (63, 68, 69, 70, 71, 72, 76, 79, 84)

210

 

 

Iš viso 4.2 grupė

220

 

 

Iš viso 4 skyrius

230

 

 

 

240

 

 

Balansas

250

 

 

 

Nuosavybė

Eil. kodas

Metų pradžiai

Laikotarpio pabaigai

 

1

2

3

4

 

1. Kapitalas:

 

 

 

 

1.1. Nominalus valstybinis kapitalas (851)

260

x

 

 

1.2. Nominalus akcinis kapitalas (852)

270

x

 

 

1.3. Valstybinio kapitalo rezervas (853)

280

x

 

 

1.4. Akcinio kapitalo rezervas (854)

290

x

 

 

Iš viso 1 skyrius

300

 

 

 

2. Pelnas:

 

 

 

 

2.1. Einamųjų metų: pelnas + (80-81)

310

 

 

nuostolis – (80+81)

320

 

 

Panaudotas pelnas......................

321

x

x

 

metų pr. laikot. pab.

 

 

 

 

2.2. Rezervai:

 

 

 

 

2.2.1. Atsargos (privalomojo pelno

 

 

 

 

Rezervo fondas (881)

330

 

 

 

2.2.2. Akcinio kapitalo pelno rezervo fondas (882)

340

 

 

 

2.2.3. Kiti pelno rezervai (883)

350

 

 

 

Iš viso 2.2 grupė

360

 

 

 

Iš viso 2 skyrius

370

 

 

 

3. Ilgalaikiai finansiniai įsipareigojimai:

 

 

 

 

3.1. Banko kreditai (92)

380

 

 

 

3.2. Banko paskolos darbininkams ir tar- nautojams (97)

390

 

 

 

3.3. Ilgalaikės skolos (76)

400

 

 

 

Iš viso 3 skyrius

410

 

 

 

4. Skolos kreditoriams:

 

 

 

 

4.1. Trumpalaikės bankams (90, 91)

420

 

 

 

4.2. Tiekėjams ir rangovams (60)

430

 

 

 

4.3. Privatizavimo tarnybai (67)

440

 

 

 

4.4. Iždui (68)

450

 

 

 

4.5. Darbuotojams (70)

460

 

 

 

4.6. Draudimui (69)

470

 

 

 

4.7. Gauti avansai (62, 61)

480

 

 

 

4.8. Kitos (63, 71, 72, 75, 76, 83, 84)

490

 

 

 

Iš viso 4 skyrius

500

 

 

 

5. Rezervai (86, 89, 96)

510

 

 

 

Balansas

520

 

 

 

 

Įmonės vadovas                                            .....................................

Vyr. finansininkas (buhalteris)                      .....................................

 

1. Pelno paskirstymas

 

Pelno paskirstymo straipsniai

Eil. kodas

Suma tūkst. rb.

1

2

3

1. Pelno mokestis

600

 

2. Valstybinio kapitalo palūkanų atskaitymai

610

 

t. sk. palūkanos paliktos įmonei

611

 

3. Privalomieji dividendai

620

 

4. Atskaitymai į atsargos fondą

630

 

5. Dividendai

640

 

6. Premijos ir tantjemos

650

 

7. Naujos technikos diegimas, projektavimo – konstravimo darbai

660

 

8. Labdara

670

 

9. Sumokėtos sankcijos

680

 

t. sk. biudžetui

681

 

10. Nuostoliai

690

 

11. Socialinė programa

700

 

12. Kultūrinė programa

710

 

13. Suformuotas pelno rezervo fondas

720

 

14. Kitos išlaidos

730

 

Iš viso

740

 

 

Įmonės vadovas                                            .....................................

Vyr. finansininkas (buhalteris)                      .....................................

______________