LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL AEROZOLIŲ BALIONĖLIŲ SAUGOS TECHNINIO REGLAMENTO TVIRTINIMO
1999 m. gruodžio 27 d. Nr. 433
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1076 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė acquis priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir acquis įgyvendinimo priemonių 1999 metų planų patvirtinimo“ patvirtintą Teisės derinimo priemonių 1999 metų planą (Žin., 1999, Nr. 83-2473):
AEROZOLIŲ BALIONĖLIŲ SAUGOS TECHNINIS REGLAMENTAS
Aerozolių balionėlių techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) skirtas aerozolių balionėlių saugai ir vartotojų interesų apsaugai ir nustato pagrindinius saugos reikalavimus į Lietuvos rinką tiekiamiems aerozolių balionėliams. Reglamentu turi vadovautis asmenys, tiekiantys į Lietuvos rinką aerozolių balionėlius, t. y.:
– gamintojai;
– gamintojų įgalioti atstovai;
– importuotojai.
Įsigaliojimo data ir nuorodos į reglamentą
Taikymo sritis
2. Reglamentas taikomas aerozolių balionėliams, apibrėžtiems 3 punkte, išskyrus tuos, kurių maksimali talpa yra mažesnė kaip 50 ml, ir tuos, kurių maksimali talpa yra didesnė, nei nurodyta Reglamento priedo 3.1, 4.1.1, 4.2.1, 5.1 ir 5.2 punktuose.
3. Reglamente terminas „aerozolių balionėlis“ yra bet koks pakartotiniam naudojimui netinkamas, iš metalo, stiklo ar plastiko pagamintas balionėlis, kuriame laikomos suslėgtos, suskystintos ar ištirpintos slegiant dujos, turinčios ar neturinčios skysčio, pastos ar miltelių, ir kuriame yra purškimo įtaisas, galintis išpurkšti balionėlio turinį (kietųjų ar skystųjų dalelių suspensiją dujose) putų, pastos, miltelių ar skysčio pavidalu.
4. Asmuo, tiekiantis į Lietuvos rinką aerozolių balionėlius, kaip įrodymą, kad jie atitinka Reglamento ir jo priedo reikalavimus, deda ant jų simbolį „3“ (apversta raidė epsilon).
Ženklinimo reikalavimai
6. Nepažeidžiant Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1998 m. balandžio 16 d. įsakymu Nr. 137, ir kitų teisės aktų, ypač tų, kurie remiasi Europos Sąjungos direktyva 67/548/EEC dėl įstatymų, norminių aktų ir administracinių nuostatų, reglamentuojančių pavojingų medžiagų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą, ant kiekvieno aerozolių balionėlio arba, jeigu jis mažos talpos (150 ml ar mažiau), ant prie jo priklijuotos etiketės matomomis, įskaitomomis ir nenusitrinančiomis raidėmis turi būti užrašyta:
8. Ant aerozolių balionėlių negali būti dedami ženklai ir rašomi užrašai, kuriuos galima būtų supainioti su simboliu „3“ (apversta raidė epsilon).
9. Jei asmuo, tiekiantis į Lietuvos rinką aerozolių balionėlius, turi bandymų rezultatus ar kitus duomenis, rodančius, kad, nors šių aerozolių balionėlių turinys yra degus, jie normaliomis arba pakankamai prognozuojamomis naudojimo sąlygomis nekelia jokio užsiliepsnojimo pavojaus, jis gali imtis atsakomybės netaikyti reglamento priedo 2.2.2 ir 2.3.2 punktų nuostatų. Tokiu atveju Inspekcijai turi būti pateiktos minėtų dokumentų kopijos.
Be to, aerozolių balionėlyje esančių degiųjų komponentų kiekis etiketėje turi būti nurodomas aiškiai, įskaitomai ir taip, kad neišsitrintų: „Degi turinio masės dalis – X%“.
Saugos reikalavimų atitikties priežiūra
10. Jei Inspekcija, turėdama rimtą pagrindą, nustato, kad vienas ar daugiau aerozolių balionėlių, nors ir atitinkančių Reglamento reikalavimus, kelia pavojų saugumui ar sveikatai, ji Lietuvos Respublikos teritorijoje gali laikinai uždrausti prekybą šiais aerozolių balionėliais ar nustatyti jiems specialias sąlygas.
Inspekcija iš karto apie tai informuoja Europos Sąjungos valstybes nares ir Europos Komisiją, nurodydama savo sprendimo motyvus.
11. Komisija šešias savaites konsultuojasi su suinteresuotomis valstybėmis narėmis, po to neatidėliodama pateikia savo nuomonę ir imasi reikiamų priemonių.
12. Jei Europos Komisija yra tos nuomonės, kad būtini techniniai direktyvos 75/324/EEC pakeitimai, numatyta tvarka tokius pakeitimus priima arba Komisija, arba Taryba. Tokiu atveju Inspekcija nustatytų saugumo priemonių gali laikytis iki pakeitimų įsigaliojimo.
PRIEDAS
1. APIBRĖŽIMAI
1.2. Bandymo slėgis
„Bandymo slėgis“ yra slėgis, kuriuo 25 sekundes gali būti veikiamas nepripildytas aerozolių balionėlis nesukeliant jokio nuotėkio, arba, jei balionėliai metaliniai arba plastikiniai, jokios regimosios ar liekamosios deformacijos, išskyrus leistą 6.1.1.2 punkte.
1.3. Ardantysis slėgis
„Ardantysis slėgis“ yra mažiausias slėgis, kuriuo paveikus aerozolių balionėlis suyra arba įtrūksta.
1.4. Bendroji aerozolių balionėlio talpa
„Bendroji aerozolių balionėlio talpa“ yra atviro aerozolių balionėlio tūris, matuojamas iki angos krašto, mililitrais.
1.5. Grynoji talpa
„Grynoji talpa“ yra pripildyto ir uždaryto aerozolių balionėlio tūris mililitrais.
1.6. Skystosios fazės tūris
„Skystosios fazės tūris“ yra nedujinių fazių tūris pripildytame ir uždarytame aerozolių balionėlyje.
1.7. Bandymo sąlygos
„Bandymo sąlygos“ yra hidrauliniu būdu sukeliamų bandymo ir ardančiojo slėgių dydžiai, esant 20oC (±5oC) temperatūrai.
1.8. Degieji komponentai
„Degieji komponentai“ yra medžiagos ir preparatai, kurie pagal pavojingų medžiagų ir preparatų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą reglamentuojančių Lietuvos teisės aktų nuostatas priskiriami kategorijoms „ypatingai degus“, „labai degus“ ir „degus“.
Aerozolių balionėlio turinio komponentų degumas ir užsiliepsnojimo temperatūra nustatomi taikant specialius metodus, aprašytus aukščiau minėtuose Lietuvos teisės aktuose.
2. BENDROSIOS NUOSTATOS
2.1. Konstrukcija ir įranga
2.1.1. Pripildytas aerozolių balionėlis turi būti toks, kad esant normalioms naudojimo ir laikymo sąlygoms, atitiktų šio priedo nuostatas.
2.1.2. Normaliomis laikymo ar transportavimo sąlygomis aerozolių balionėlio visišką hermetiškumą turi garantuoti vožtuvas, kuris, be to turi būti apsaugotas, pavyzdžiui apsauginiu gaubteliu, nuo bet kokio atsitiktinio poveikio ar pažeidimo.
2.2. Ženklinimas
Nepažeidžiant Lietuvos Respublikos teisės aktų dėl pavojingų medžiagų ir preparatų klasifikavimo, pakavimo ir ženklinimo, ypač jų nuostatų dėl keliamo pavojaus sveikatai ir (ar) aplinkai, ant kiekvieno aerozolių balionėlio, aiškiai matomoje vietoje, turi būti tokie įskaitomi ir nenusitrinantys užrašai:
2.2.1. esant bet kokiam aerozolių balionėlio turiniui: „Slėginis indas: saugoti nuo saulės šviesos ir nelaikyti aukštesnėje nei 50oC temperatūroje. Nebadyti ir nedeginti net tuščio.“;
2.2.2. jei pagal 1.8 punkto apibrėžimą aerozolių balionėlio turinyje yra degiųjų komponentų: kur tinka, dedamas atviros liepsnos simbolis, nurodymas, kad aerozolių balionėlyje esančios medžiagos ir (ar) preparatai, įskaitant išstumiančias dujas, yra degūs; liepsnos simbolis bei atitinkamos frazės apie pavojų pasirenkamos iš pateiktųjų Lietuvos Respublikos teisės aktuose dėl pavojingų medžiagų ir preparatų klasifikavimo, pakavimo ir ženklinimo.
2.3. Specialūs užrašai apie naudojimą
Nepažeidžiant Lietuvos Respublikos teisės aktų dėl pavojingų medžiagų ir preparatų klasifikavimo, pakavimo ir ženklinimo, ypač jų nuostatų dėl keliamo pavojaus sveikatai ir (ar) aplinkai, ant kiekvieno aerozolių balionėlio, aiškiai matomoje vietoje, turi būti tokie įskaitomi ir nenusitrinantys užrašai:
2.3.1. esant bet kokiam aerozolių balionėlio turiniui: papildomi įspėjimai dėl naudojimo, atkreipiantys vartotojo dėmesį į specifinius produkto keliamus pavojus;
3. SPECIALIOSIOS NUOSTATOS METALINIAMS AEROZOLIŲ BALIONĖLIAMS
3.1. Talpa
Bendra šių aerozolių balionėlių talpa negali būti didesnė kaip 1000 ml.
3.1.1. Aerozolių balionėlio bandymo slėgis.
3.1.1.1. Aerozolių balionėlio, pripildyto esant mažesniam nei 6,7 barai slėgiui ir 50oC temperatūrai, bandymo slėgis turi būti mažiausiai 10 barų.
3.1.2. Pripildymas.
Kad ir kokių dujų būtų pripildytas aerozolių balionėlis, slėgis jame, esant 50oC temperatūrai, turi būti ne didesnis kaip 12 barų.
3.1.3. Skystosios fazės tūris.
Skystosios fazės tūris, esant 50oC temperatūrai, turi būti ne didesnis kaip 87% grynosios talpos. Tačiau aerozolių balionėlio su įgaubtu pagrindu, kuris prieš balionėliui suyrant išsigaubia, skystosios fazės tūris, esant 50oC temperatūrai, gali sudaryti iki 95% grynosios talpos.
4. SPECIALIOSIOS NUOSTATOS STIKLINIAMS AEROZOLIŲ BALIONĖLIAMS
4.1. Plastiku dengti ar kitaip apsaugoti aerozolių balionėliai
Šio tipo aerozolių balionėliai gali būti pripildomi suslėgtų, suskystintų ar ištirpintų dujų.
4.1.2. Danga.
Danga turi būti iš plastiko ar kitokios tinkamos medžiagos pagamintas apsauginis apvalkalas, skirtas apsaugoti nuo lekiančių stiklo dalelių, aerozolių balionėliui atsitiktinai sudužus. Jis turi būti sukonstruotas taip, kad pripildytą ir 20oC temperatūroje laikomą aerozolių balionėlį numetus ant betoninių grindų iš 1,8 m aukščio, lekiančių stiklo dalelių nebūtų.
4.1.3. Aerozolių balionėlio bandymo slėgis.
4.1.3.1. Aerozolių balionėlis, pripildomas suslėgtų ar ištirpintų dujų, turi išlaikyti mažiausiai 12 barų bandymo slėgį.
4.1.4. Pripildymas.
4.1.4.1. Neturi būti reikalaujama, kad aerozolių balionėlis, pripildytas suslėgtų dujų, esant 50oC temperatūrai, išlaikytų didesnį kaip 9 barų slėgį.
4.1.4.2. Neturi būti reikalaujama, kad aerozolių balionėlis, pripildytas ištirpintų dujų, esant 50oC temperatūrai, išlaikytų didesnį kaip 8 barų slėgį.
4.1.4.3. Neturi būti reikalaujama, kad aerozolių balionėlis, pripildytas suskystintų dujų ar suskystintų dujų mišinio, esant 20oC temperatūrai, išlaikytų didesnį nei pateikiamoje lentelėje nurodytą slėgį:
Bendroji talpa, ml |
Suskystintų dujų dalis visame mišinyje, masės %
|
||
20 |
50 |
80
|
|
nuo 50 iki 80 |
3,5 baro |
2,8 baro |
2,5 baro |
nuo 80 iki 160 |
3,2 baro |
2,5 baro |
2,2 baro |
nuo 160 iki 220 |
2,8 baro |
2,1 baro |
1,8 baro |
Šioje lentelėje nurodytos leistinos, esant 20oC temperatūrai, slėgio ribos priklausomai nuo dujų procentinio kiekio.
Slėgio ribos lentelėje nepateiktam procentiniam dujų kiekiui turi būti iš jos duomenų ekstrapoliuojamos.
4.2. Neapsaugoti stikliniai aerozolių balionėliai
Neapsaugoti stikliniai aerozolių balionėliai turi būti pripildomi vien tik suskystintų ar ištirpintų dujų.
4.2.2. Aerozolių balionėlio bandymo slėgis.
Aerozolių balionėlio bandymo slėgis turi būti mažiausiai 12 barų.
4.2.3. Pripildymas.
4.2.3.1. Neturi būti reikalaujama, kad aerozolių balionėlis, pripildytas ištirpintų dujų, esant 50oC temperatūrai, išlaikytų didesnį kaip 8 barų slėgį.
4.2.3.2. Neturi būti reikalaujama, kad aerozolių balionėlis, pripildytas suskystintų dujų, esant 20oC temperatūrai, išlaikytų didesnį nei pateikiamoje lentelėje nurodytą slėgį:
Bendroji talpa, ml |
Suskystintų dujų dalis visame mišinyje, masės %
|
||
20 |
50 |
80
|
|
nuo 50 iki 70 |
1,5 baro |
1,5 baro |
1,25 baro |
nuo 70 iki 150 |
1,5 baro |
1,5 baro |
1,0 baras |
Šioje lentelėje nurodytos leistinos, esant 20oC temperatūrai, slėgio ribos priklausomai nuo dujų procentinio kiekio.
Slėgio ribos lentelėje nepateiktam procentiniam dujų kiekiui turi būti iš jos duomenų ekstrapoliuojamos.
5. SPECIALIOSIOS NUOSTATOS PLASTIKINIAMS AEROZOLIŲ BALIONĖLIAMS
5.1. Plastikiniams aerozolių balionėliams, kurie suirdami gali suskilti į šukes, taikomos tokios pačios nuostatos kaip ir neapsaugotiems stikliniams aerozolių balionėliams.
6. BANDYMAI
6.1. Bandymų reikalavimai, kuriuos garantuoja asmuo, tiekiantis į Lietuvos rinką aerozolių balionėlius.
6.1.1. Hidraulinis bandymas su tuščiais aerozolių balionėliais.
6.1.1.1. Metaliniai, stikliniai ar plastikiniai aerozolių balionėliai turi išlaikyti bandymą hidrauliniu slėgiu, kaip nurodyta 3.1.1, 4.1.3 ir 4.2.2 punktuose.
6.1.1.2. Metaliniai aerozolių balionėliai, kuriuose atsiranda asimetriškų ar žymių deformacijų, arba panašių pakitimų, turi būti pripažįstami netinkamais. Nedidelė simetriška pagrindo deformacija ar tokia pat deformacija, keičianti viršutinės apvalkalo dalies profilį, leidžiama su sąlyga, kad aerozolių balionėlis išlaiko ardantįjį bandymą.
6.1.2. Tuščių metalinių aerozolių balionėlių bandymas ardančiuoju slėgiu.
Asmuo, tiekiantis į Lietuvos rinką aerozolių balionėlius, turi garantuoti, kad aerozolių balionėlius suardantis slėgis būtų ne mažiau kaip 20% didesnis už nustatytą bandymo slėgį.
6.1.3. Apsaugotų stiklinių aerozolių balionėlių numetimo bandymas.
Gamintojas turi garantuoti, kad aerozolių balionėliai atitiktų 4.1.2 punkte nurodytus bandymo reikalavimus.
6.1.4. Pripildytų aerozolių balionėlių individuali kontrolė.
6.1.4.1. Kiekvienas pripildytas aerozolių balionėlis panardinamas į vandens vonią. Vandens temperatūra ir panardinimo trukmė turi būti tokios, kad:
– aerozolių balionėlio turinys galėtų pasiekti pastovią 50oC temperatūrą arba
– slėgis aerozolių balionėlyje pasiektų turinio sukuriamą slėgį, esant pastoviai 50oC temperatūrai.
Bet kuris aerozolių balionėlis, kuriame atsirado regima liekamoji deformacija ar nuotėkis, turi būti laikomas netinkamu.
6.2. Kontrolės, kurią gali atlikti Ne maisto produktų saugos inspekcija, pavyzdžiai.
6.2.1. Bandymas su tuščiais aerozolių balionėliais.
Bandymams naudojamu slėgiu 25 sekundes veikiami penki aerozolių balionėliai, atsitiktinai parinkti iš vienalytės 2500 nepripildytų aerozolių balionėlių partijos, t. y. gaminamų iš tų pačių medžiagų tuo pačiu nenutrūkstamos gamybos būdu, ar iš partijos, kurią sudaro per vieną valandą pagaminta produkcija.
Jei kuris nors iš šių aerozolių balionėlių neišlaiko bandymo, iš tos pačios partijos atsitiktinės atrankos būdu paimama dešimt papildomų aerozolių balionėlių, su kuriais atliekamas tas pats bandymas.
Jei kuris nors iš šių aerozolių balionėlių neišlaiko bandymo, visa partija laikoma netinkama naudojimui.
6.2.2. Bandymai su pripildytais aerozolių balionėliais.
Kontrolė, nustatant nelaidumą orui ir vandeniui, turi būti atliekama panardinant pakankamą pripildytų aerozolių balionėlių skaičių į vandens vonią. Vonios temperatūra ir panardinimo trukmė turi būti tokios, kad aerozolių balionėlių turinys galėtų pasiekti vienodą 50oC temperatūrą bei galima būtų įsitikinti, kad aerozolių balionėlis nesuyra arba neįtrūksta.
Bet kuri aerozolių balionėlių partija, neišlaikiusi šių bandymų, laikoma netinkama naudojimui.