PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL PIROTECHNIKOS GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1997 m. kovo 27 d. Nr. 32
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 1996 11 25 įsakymo Nr. 1004 „Dėl pirotechnikos priemonių įvežimo, laikymo, pardavimo ir naudojimo laikinųjų taisyklių“ 2 punktu,
3. Miestų sukarintos priešgaisrinės apsaugos daliniams ir dalims, rajonų priešgaisrinėms tarnyboms kontroliuoti sertifikavimo ir priešgaisrinės saugos taisyklių laikymąsi.
PATVIRTINTA
Priešgaisrinės apsaugos departamento
1997 03 27 įsakymu Nr. 32
Pirotechnikos gaminių sertifikavimO taisyklės
1. BENDRIEJI NUOSTATAI
1.1. Šis dokumentas nustato civilinių pirotechnikos gaminių sertifikavimo tvarką, apibrėžia visų sertifikuojant dalyvaujančių organizacijų funkcijas, reglamentuoja sertifikavimo reikalavimus.
1.2. Šis dokumentas taikomas sertifikuojant dalyvaujančioms organizacijoms ir fiziniams asmenims, susijusiems su pirotechnikos gaminiais, skirtais realizuoti Lietuvos Respublikoje arba už jos ribų, jei tai numatyta šalių susitarimuose.
1.3. Svarbiausi šio dokumento tikslai yra:
1.3.1. apsaugoti vartotoją nuo pavojingos gyvybei, kenksmingos sveikatai ir žalingos aplinkai produkcijos;
1.3.2. kaupti informaciją apie išbandytus pirotechnikos gaminius ir apibendrinti duomenis apie jų kokybę;
2. NUORODOS
2.2. LR vidaus reikalų ministerijos 1996 11 25 įsakymas Nr. 1004 „Dėl pirotechnikos priemonių įvežimo, laikymo, pardavimo ir naudojimo laikinųjų taisyklių“.
3. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
3.1. Atitikties sertifikatas – dokumentas, liudijantis, kad reikiamu būdu identifikuotas gaminys atitinka standarto ar kito normatyvinio dokumento reikalavimus.
3.2. Atitikties ženklas – tam tikru būdu apsaugotas ženklas, naudojamas ar išduotas pagal sertifikavimo taisykles; juo parodoma, kad gaminys atitinka standarto ar kito normatyvinio dokumento reikalavimus.
3.4. Atitikties įvertinimas – tam tikra veikla, kurios metu tiesiogiai ar netiesiogiai nustatoma, ar laikomasi atitinkamų reikalavimų.
3.5. Bandymas – techninis veiksmas, kai metodikos nurodyta tvarka nustatomas konkretaus gaminio viena ar keletas charakteristikų.
3.6. Sertifikavimas – procedūra, kuria trečioji šalis pateikia raštišką garantiją, kad gaminys atitinka nustatytus reikalavimus.
3.7. Tiekėjas – šalis (organizacija, fizinis asmuo), kuri atsako už gaminį ir užtikrina jo kokybę. Šį apibrėžimą galima taikyti gamintojams, importuotojams, platintojams, pardavėjams ir pan.
4. PIROTECHNIKOS GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO STRUKTŪRA
4.1. Sertifikavimo objektai:
4.2. Sertifikuojant dalyvaujančios organizacijos:
5. SertifikUOJANT dalyvaujančių organizacijų svarbiausios funkcijos
5.1. Priešgaisrinės apsaugos departamentas kontroliuoja, ar laikomasi pirotechnikos gaminių sertifikavimo taisyklių, o kilus ginčams, Priešgaisrinės apsaugos ekspertinė taryba prie PAD juos nagrinėja ir priima atitinkamus sprendimus. PAD nustato pagrindinius reikalavimus, taikomus pirotechnikos gaminiams dėl jų galingumo, saugaus naudojimo ir saugojimo.
5.2. GTC atlieka pirotechnikos gaminių bandymus galingumui nustatyti, įformina ir išduoda bandymų protokolus ir sertifikatus. GTC atlieka užsienio šalių sertifikatų pripažinimą. Jei tiekėjas nesilaiko nustatytų reikalavimų, GTC atlieka sertifikatų anuliavimo, galiojimo sustabdymo veiksmus; skelbia informaciją apie išduotus sertifikatus, jų galiojimo sustabdymą ir panaikinimą.
6. SertifikUOJANT dalyvaujančių organizacijų atsakomybė
6.1. Tiekėjas atsako už pirotechnikos gaminių rodiklių, kurie tikrinami sertifikuojant, ir normatyvinių dokumentų atitiktį.
7. PIROTECHNIKOS GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO TVARKA
7.1. Tiekėjas, norėdamas sertifikuoti pirotechnikos gaminius, kreipiasi į GTC, kuriam pateikia atitinkamo pavyzdžio paraišką (1 priedas).
7.2. GTC per 10 dienų raštiškai informuoja tiekėją dėl sutikimo ar nesutikimo sertifikuoti pirotechnikos gaminius.
7.3. Tiekėjas, gavęs teigiamą atsakymą dėl pirotechnikos gaminių sertifikavimo, GTC privalo pateikti:
7.3.2. licencijos, leidžiančios verstis pirotechnikos gaminių prekyba, transportavimu ar kt., patvirtintą kopiją;
7.3.3. dokumentus, liudijančius pirotechnikos gaminių kilmę ir gamintojus, įvežamos (pagamintos) pirotechnikos gaminių kiekį;
7.4. GTC atlieka pirotechnikos gaminių bandymus, įvertina gaminių saugaus naudojimo instrukcijų efektyvumą ir jų pagrindu išduoda bandymų protokolus ir sertifikatą (2 priedas), nurodantį pirotechnikos gaminio galingumo klasę. Prireikus nurodomos ir kitos pirotechnikos gaminio charakteristikos. GTC gali pasiūlyti tiekėjui papildyti arba pakeisti pirotechnikos gaminių saugaus naudojimo instrukciją.
7.5. Atlikus pirotechnikos gaminių sertifikavimą, tiekėjas privalo ženklinti kiekvieną pirotechnikos gaminį skirtingos spalvos negu gaminys lipduku (3 priedas), kuriame turi būti nurodyta:
7.5.3. saugaus naudojimo instrukcija.
Ženklinimo raidžių ir skaičių dydis turi būti ne mažesnis kaip 2 mm. Jeigu nėra galimybės ant mažų pirotechnikos gaminių pritvirtinti lipduko, jis tvirtinamas ant mažiausios pakuotės su keletu pirotechnikos gaminių. Ženklinimas turi būti toks, kad išliktų įskaitomas visą pirotechnikos gaminio saugojimo laiką.
7.6. Pirotechnikos gaminių sertifikatai išduodami kiekvienam gaminio tipui ir pateiktam gaminių kiekiui, bet galioja ne ilgiau kaip vienerius metus.
7.7. PAD, nustatęs neteisingus sertifikato naudojimo faktus, nurodo GTC dėl sertifikato galiojimo sustabdymo ir, jeigu tiekėjas nepašalina trūkumų, – dėl jo anuliavimo.
8. SERTIFIKAVIMO DARBŲ APMOKĖJIMAS
8.1. Pirotechnikos gaminių sertifikavimo ir kontrolės išlaidas apmoka tiekėjas. Sertifikuoti nemokamai pateikiami pirotechnikos gaminiai.
Taisyklių 1 priedas
(7.1 p.)
P A R A I Š K A
________________________________
(Įstaigos pavadinimas ar asmens
________________________________
vardas ir pavardė)
Gaisrinių tyrimų centrui
Dėl pirotechnikos gaminių sertifikavimo
Prašome atlikti pateiktų pirotechnikos gaminių sertifikavimą ir nurodyti jų galingumo klases.
Įsipareigojame:
– vykdyti visus sertifikavimo reikalavimus;
– užtikrinti sertifikuotų gaminių ženklinimą;
-apmokėti sertifikavimo išlaidas.
Priedai:
Taisyklių 2 priedas
(7.4 p.)
LIETUVOS RESPUBLIKOS PIROTECHNIKOS GAMINIO SERTIFIKATAS
VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA 199................ Nr.....
PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS
DEPARTAMENTO
G A I S R I N I Ų T Y R I M Ų
C E N T R A S
Išduotas ...........................................................
..........................................................................
..........................................................................
(įmonė, įstaiga, fiz. asmens v., pavardė ir adresas)
Šis sertifikatas liudija, kad .........................................................................................................
(gaminio pavadinimas, tipas)
atitinka................................ galingumo klasę.
(nurodyti klasę)
Sertifikatas išduotas remiantis ...................................................................................................
(nurodyti tipo, partijos, kiekvieno gaminio bandymus)
rezultatais. 199........... bandymų protokolas Nr............, galiojantis iki 199 ..........................................
Šis sertifikatas galioja iki .......................................................................................................................
(nurodyti metus, mėnesį ir dieną)
Sertifikato galiojimo terminas pratęstas iki ............................................................................................
(nurodyti metus, mėnesį ir dieną)
a. V.
Viršininkas ..........................................
(parašas) (v., pavardė)
a. V.
______________
Taisyklių 3 priedas
(7.5 p.)
PIROTECHNIKOS GAMINIO ŽENKLINIMO PAVYZDŽIAI
PIROTECHNIKOS GAMINIO PAVADINIMAS GALINGUMO KLASĖ........... (nurodoma viena iš klasių: I, II, III, IV, T0, T1, T2)
SERTIFIKATO Nr.................
SAUGAUS NAUDOJIMO INSTRUKCIJA
|
PIROTECHNIKOS GAMINIO PAVADINIMAS GALINGUMO KLASĖ........... (nurodoma viena iš klasių: I, II, III, IV, T0, T1, T2) SERTIFIKATO Nr.................
SAUGAUS NAUDOJIMO INSTRUKCIJA
|
______________