LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KARINĖS ĮSKAITOS TVARKYMO LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖSE ATSTOVYBĖSE IR KONSULINĖSE ĮSTAIGOSE TAISYKLIŲ

 

2004 m. kovo 29 d. Nr. V-46

Vilnius

 

Remdamasis Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 15 straipsniu (Žin., 1996, Nr. 106-2427) ir Lietuvos Respublikos konsulinio statuto 23 straipsniu (Žin., 1995, Nr. 43-1047):

1. Tvirtinu Karinės įskaitos tvarkymo Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose taisykles (pridedamos).

2. Pavedu Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktoriui organizuoti ir kontroliuoti taisyklių vykdymą.

3. Įsakymas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 dienos.

 

 

Užsienio reikalų Ministras                                                           Antanas Valionis

 

SUDERINTA

krašto apsaugos ministras

Linas Linkevičius

2004 m. kovo 24 d.

______________


PATVIRTINTA

užsienio reikalų ministro

2004 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. V-46

 

KARINĖS ĮSKAITOS TVARKYMO LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖSE ATSTOVYBĖSE IR KONSULINĖSE ĮSTAIGOSE TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Karinės įskaitos tvarkymo Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato Lietuvos Respublikos piliečių karinės įskaitos tvarkymą Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose (toliau – konsulinė įstaiga), vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatymu (Žin., 1997, Nr. 2-16), Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymu (Žin., 1996, Nr. 106-2427), Lietuvos Respublikos konsuliniu statutu (Žin., 1995, Nr. 43-1047) ir kitais teisės aktais.

2. Karinės įskaitos duomenų tvarkymą konsulinėse įstaigose atlieka paskirti konsuliniai pareigūnai ar kiti asmenys, kuriems pavesta atlikti konsulines funkcijas (toliau – konsulinis pareigūnas).

3. Pagrindinės Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. karinė įskaita – karo prievolininkų apskaita, jų įrašymas į ikišauktinių, šauktinių bei rezervo prievolininkų sąrašus ir išbraukimas iš jų.

3.2. privalomoji pradinė karo tarnyba – Lietuvos Respublikos Konstitucijos nustatyta Lietuvos Respublikos piliečio privaloma karo tarnyba. Ją sudaro nustatytos trukmės nuolatinė pradinė karo tarnyba ir periodiškai atliekama nenuolatinė karo tarnyba aktyviajame rezerve bei tarnyba mobilizacijos atveju;

3.3. karo prievolininkas – karo prievolę turintis Lietuvos Respublikos pilietis nuo 16 metų;

3.4. ikišauktinio amžiaus jaunuolis – karo prievolininkas (vyras) nuo 16 iki 19 metų;

3.5. šauktinis – karo prievolininkas (vyras) nuo 19 iki 26 metų, neatlikęs privalomosios pradinės karo tarnybos ar alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos ir nuo jos neatleistas dėl Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatyme numatytų priežasčių;

3.6. rezervo prievolininkas – iki Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatyme nustatyto amžiaus karo prievolininkas, atlikęs privalomąją pradinę karo tarnybą arba ir jos neatlikęs, arba atlikęs kario savanorio tarnybą ir išleistas į atsargą, arba išleistas iš profesinės karo tarnybos į atsargą bei įrašytas į aktyviojo ar individualiojo rezervo įskaitą.

4. Karinės įskaitos tvarkymas konsulinėje įstaigoje apima:

4.1. prašymų ir kitų dokumentų, susijusių su įsirašymu į karinę įskaitą bei išbraukimu iš jos, priėmimą;

4.2. įrašymą į karinę įskaitą bei išbraukimą iš jos ir karinės įskaitos duomenų tikslinimą;

4.3. karinės įskaitos konsulinėje įstaigoje duomenų ir dokumentų tvarkymą ir jų persiuntimą Karo prievolės administravimo tarnybai prie Krašto apsaugos ministerijos (toliau – KPAT);

4.4. informacijos ir konsultacijų apie karinės įskaitos tvarkymą konsulinėse įstaigose teikimą suinteresuotiems asmenims, laikantis asmens duomenų teisinės apsaugos reikalavimų;

4.5. pažymų apie įrašymą į karinę įskaitą ar išbraukimą iš jos išdavimą, esant asmens, įrašyto į karinę įskaitą, prašymui.

5. Lietuvos Respublikoje karo prievolininkų karinę įskaitą administruoja KPAT, o Lietuvos Respublikos piliečių, nuolat ar laikinai (ilgiau kaip 6 mėnesius) gyvenančių užsienio valstybėse, tikrosios karo ir alternatyviosios tarnybos įskaitą tvarko konsulinės įstaigos.

 

II. KARINĖS ĮSKAITOS TVARKYMAS

 

6. Karo prievolininkas, išvykęs iš Lietuvos Respublikos į kitą valstybę ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui ir privalantis įsirašyti į karinę įskaitą, gali atvykti į artimiausią toje valstybėje esančią konsulinę įstaigą ir pateikti prašymą įsirašyti į karinę įskaitą (1 priedas).

7. Karo prievolininkas, įrašytas į karinę įskaitą konsulinėje įstaigoje, išvykdamas nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką ar į kitą valstybę, privalo apie tai informuoti tą konsulinę įstaigą, kurioje buvo įsirašęs į karinę įskaitą, ir pateikti prašymą išbraukti iš jos (2 priedas).

8. Karo prievolininkai į karinę įskaitą įrašomi iki 45 metų amžiaus (atsargos jaunesnieji karininkai – iki 55 metų amžiaus, atsargos vyresnieji karininkai – iki 60 metų amžiaus).

9. Karo prievolininkas, norintis įsirašyti į karinę įskaitą konsulinėje įstaigoje, konsuliniam pareigūnui turi pateikti šiuos dokumentus:

9.1. Lietuvos Respublikos pasą, Lietuvos Respublikos piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę;

9.2. šauktinio liudijimą (tik šauktiniams);

9.3. karinį liudijimą, atsargos karininko liudijimą, rezervo prievolininko liudijimą (tik rezervo prievolininkams) ar kitus Lietuvos Respublikos karinių struktūrų išduotus dokumentus, įrodančius karo prievolininko statusą;

9.4. teisinę padėtį užsienio valstybėje nustatantį dokumentą (darbo, mokymosi vizos, „žalia korta“ ir panašiai), dokumentus, įrodančius buvimo užsienio valstybėje laiką (jei tokie yra). Jeigu pilietis tokio dokumento pateikti negali, pateikiamas rašytinis piliečio paaiškinimas apie buvimą užsienio valstybėje.

10. Konsulinis pareigūnas užpildo Karo prievolininko karinės įskaitos kortelę (3 priedas) pagal šių Taisyklių 9 punkte nurodytų dokumentų duomenis, padaro pateiktų dokumentų kopijas ir įrašo šį asmenį į karinę įskaitą konsulinėje įstaigoje. Karo prievolininko karinės įskaitos kortelės duomenys apskaitomi kompiuterinėje laikmenoje ir Karinės įskaitos apskaitos lape (4 priedas).

11. Karo prievolininkai, įrašyti į karinę įskaitą konsulinėje įstaigoje, privalo per 15 dienų informuoti (asmeniškai pateikiant dokumentų originalus, o jei taip neįmanoma, paštu – notariškai patvirtintas jų kopijas) apie:

11.1. vardo ar pavardės pakeitimą;

11.2. mokslo įstaigos atitinkamo kurso ar jos pačios baigimą;

11.3. nuolatinės gyvenamosios vietos pakeitimą;

11.4. šeiminės padėties pasikeitimą (santuoka, vaiko gimimas, ištuoka, šeimos nario mirtis);

11.5. sveikatos būklės pasikeitimus per 2 mėnesius nuo invalidumo nustatymo, sunkaus susirgimo ar traumos dienos;

11.6. kitos valstybės pilietybės įgijimą.

12. Konsulinė įstaiga per Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinį departamentą (toliau – Konsulinis departamentas) informuoja KPAT apie karo prievolininko įrašymą į karinę įskaitą ar išbraukimą iš jos, taip pat apie karo prievolininkų karinės įskaitos duomenų pasikeitimus (Taisyklių 11 punktas). Šiuo tikslu konsulinis pareigūnas diplomatiniu paštu ar kitu saugiu būdu persiunčia Konsuliniam departamentui Karo prievolininkų įskaitos korteles (3 priedas), lydraštyje nurodomi į karinę įskaitą įrašytų asmenų, kurių kortelės siunčiamos vardas (vardai), pavardė taip pat kortelės siuntimo priežastis (pvz.: naujas įrašas, pataisymai, išbrauktas iš įskaitos) ir pridedamų kortelių skaičius. Šie dokumentai per 5 darbo dienas nuo jų gavimo Konsuliniame departamente dienos perduodami KPAT, kuriai pateikiama ir informacija (jei tokia yra gauta) apie užsienio valstybių laisvės atėmimo vietose bausmę atliekančius Lietuvos Respublikos piliečius – karo prievolininkus.

13. Konsulinis pareigūnas, vykdydamas šiose taisyklėse numatytas funkcijas, bendradarbiauja su KPAT, kuri teikia konsultacijas, paaiškinimus ir rekomendacijas karinės įskaitos tvarkymo klausimais, taip pat informaciją apie teisės aktus ir jų pasikeitimus, susijusius su karine įskaita.

14. Karo prievolininkų įskaitos kortelių ir pateiktų dokumentų kopijos konsulinėje įstaigoje saugomos tol, kol asmuo yra įrašytas į karinę įskaitą konsulinėje įstaigoje ir 1 metus nuo išbraukimo iš jos dienos.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Konsulinis pareigūnas karo prievolininko prašymu apie įrašymą į karinę įskaitą ar išbraukimą iš jos konsulinėje įstaigoje gali išduoti šį faktą patvirtinančią pažymą (5 priedas).

16. Karo prievolininkai, nesilaikantys Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo ir šių Taisyklių reikalavimų, atsako pagal galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus.

______________