VALSTYBINĖS AUGALININKYSTĖS TARNYBOS

PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ BANDINIŲ TYRIMO METODIKOS PATVIRTINIMO

 

2011 m. sausio 28 d. Nr. A1-21

Vilnius

 

Atsižvelgdamas į Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 1103 (Žin., 2001, Nr. 80-2792; 2006, Nr. 136-5175), 7 punktą ir vadovaudamasis Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. 3D-490 (Žin., 2010, Nr. 61-3012) 9.25 ir 13.6 punktais:

1. Tvirtinu Augalų apsaugos produktų bandinių tyrimo metodiką (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Valstybinės augalų apsaugos tarnybos viršininko 2006 m. vasario 20 d. įsakymą Nr. A1-46 „Dėl Augalų apsaugos produktų bandinių tyrimo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 24-830).

 

 

Direktorius                                                                 Evaldas Zigmas Čijauskas

 

_________________


PATVIRTINTA

Valstybinės augalininkystės tarnybos

prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus

2011 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. A1-21

 

AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ BANDINIŲ TYRIMO METODIKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Augalų apsaugos produktų bandinių tyrimo metodika (toliau – metodika) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymu (Žin., 1995, Nr. 90-2013; 2010, Nr. 13-620), Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 52-1673; 2001, Nr. 64-2324), Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 1103 (Žin., 2001, Nr. 80-2792; 2006, Nr. 136-5175), ir Valstybinės produktų saugos ekspertizės atlikimo ir apmokėjimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 21 d. nutarimu Nr. 1150 (Žin., 2001, Nr. 83-2888).

2. Metodika reglamentuoja augalų apsaugos produktų (toliau – produktai) bandinių paėmimą, jų transportavimą į Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Agrocheminių tyrimų laboratoriją (toliau – laboratorija), ekspertizės atlikimą, ataskaitų teikimo sąlygas bei apmokėjimo tvarką ir po ekspertizės atlikimo bandinių grąžinimą savininkams.

3. Metodikoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatyme, Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos apraše ir Valstybinės produktų saugos ekspertizės atlikimo ir apmokėjimo tvarkoje vartojamas sąvokas.

 

II. BANDINIŲ PAĖMIMO PLANAVIMAS

 

4. Produktų bandinių paėmimo planavimas atliekamas vadovaujantis Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos aprašu ir Valstybinės produktų saugos ekspertizės atlikimo ir apmokėjimo tvarka.

5. Produktų bandiniai imami:

5.1. savininkų noru patikrinti produktų kokybės atitiktį. Juos į laboratoriją pristato patys suinteresuoti asmenys. Sprendžiant ginčus dėl produkto kokybės bandiniai turi būti paimami vadovaujantis 2006 m. „FAO ir WHO specifikacijų pesticidams naudojimo ir plėtros vadovas“ (angl. – Manual on development and use of FAO and WHO specifications for pesticides) (internetinis puslapis www.fao.org/ag/agp/agpp/pesticid/) A priedu;

5.2. vykdant produktų saugos ir atitikties tikrinimus pagal Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) kontrolės planą (toliau – planiniai bandiniai). Laboratorija teikia pasiūlymus Tarnybai dėl tam tikrų planinių bandinių įtraukimo į kasmetinį ekspertizės atlikimą;

5.3. vykdant Tarnybos direktoriaus pavedimus gali būti paimami neplaniniai bandiniai, kai tiriama gauta informacija, skundai ar esant kitiems atvejams, sukėlusiems įtarimų dėl augalų apsaugos produktų kokybės arba jų tiekimo rinkai teisėtumo.

6. Produktų planinių ir neplaninių bandinių skaičius metiniame kontrolės plane nustatomas atsižvelgiant į esamą tyrimų pajėgumą ir skirtas lėšas iš valstybės biudžeto. Bandinių pateikimas analizei vykdomas pagal suderintą Tarnybos ir laboratorijos tyrimų planą. Kasmet kontrolės plane numatoma atlikti ne mažiau kaip 5 pavadinimų produktų ekspertizę.

 

III. BANDINIŲ PAĖMIMAS

 

7. Produktų planinius ir neplaninius bandinius paima ir į laboratoriją pristato Tarnybos valstybinę augalų apsaugos produktų kontrolę atliekantys pareigūnai (toliau – pareigūnai).

8. Produktų planiniai bandiniai paimami atsitiktinai iš kiekvienos partijos po vieną pakuotę ir pristatomi į laboratoriją nuo kovo 1 d. iki spalio 1 d.

9. Paėmus produktų planinius arba neplaninius bandinius užpildomas Bandinių paėmimo tirti aktas 3 egzemplioriais, kaip nurodyta Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos apraše, o produktų savininkas pateikia produktų kokybės sertifikatų kopijas, kurios reikalingos bandinių ekspertizei atlikti, ir išrašo krovinio važtaraštį.

10. Paimti produktų bandiniai iki transportavimo saugomi taip, kad jie nekenktų žmogui ir aplinkai bei jiems neturėtų įtakos drėgmė ir temperatūra.

 

IV. BANDINIŲ TRANSPORTAVIMAS

 

11. Produktų bandiniai gabenami laikantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. kovo 23 d. nutarimu Nr. 337 „Dėl Pavojingų krovinių vežimo kelių transportu Lietuvos Respublikoje“ (Žin., 2000, Nr. 26-694; 2003, Nr. 102-4597) nustatytos tvarkos.

 

V. BANDINIŲ EKSPERTIZĖS ATLIKIMAS

 

12. Produktų bandiniai kartu su bandinių paėmimo tirti aktu, krovinio važtaraščiu ir kokybės sertifikatu pristatomi į laboratoriją. Produktų bandinių ekspertizė atliekama vadovaujantis Valstybinės produktų saugos ekspertizės atlikimo ir apmokėjimo tvarka.

13. Svarbūs ekspertizės atlikimo parametrai:

13.1. veikliosios medžiagos kiekis produkte;

13.2. produkto santykinis tankis;

13.3. priemaišos ir priedai produkte;

13.4. fizinės savybės, kurios atitinkamai pagal produkto tipo specifikaciją pateikiamos žinyne – 2006 m. „FAO ir WHO specifikacijų pesticidams naudojimo ir plėtros vadovas“ (angl. – Manual on development and use of FAO and WHO specifications for pesticides) (internetinis puslapis www.fao.org/ag/agp/agpp/pesticid/):

13.4.1. drėgstamumas;

13.4.2. atsparumas putojimui;

13.4.3. sauso ir šlapio sieto tyrimai;

13.4.4. granulių dydis;

13.4.5. dulkių dalis;

13.4.6. granulių dilimas;

13.4.7. suspensinės savybės;

13.4.8. dispersinis stabilumas;

13.4.9. emulsijos stabilumas ir reemulgavimas;

13.4.10. granulių takumas;

13.4.11. skysčių pilamumas;

13.4.12. rūgštingumas / šarmingumas ir PH reikšmė.

 

VI. BANDINIŲ GRĄŽINIMAS IR APMOKĖJIMAS

 

14. Laboratorija, atlikusi bandinių ekspertizę, apie tai praneša juos pristačiusiam asmeniui dėl likusio bandinio kiekio grąžinimo toje pačioje užplombuotoje pakuotėje. Kartu pridedamas Valstybinės produktų saugos ekspertizės aktas su bandymų protokolais ir išrašomas krovinio važtaraštis.

15. Pareigūnas, grąžindamas savininkams po ekspertizės likusį produktų bandinių kiekį, užpildo Susitarimą dėl apmokėjimo už gaminio vertės sumažėjimą (priedas) 2 egzemplioriais. Vieną iš jų palieka savininkui, o kitą kartu su savininko išrašyta sąskaita pristato Tarnybai, jeigu bandinys atitiko saugos ir kokybės reikalavimus. Bandiniams neatitikus saugos ir kokybės reikalavimų Tarnyba už jo vertės sumažėjimą neapmoka ir minėti dokumentai neišrašomi.

16. Laboratorija už pareigūnų pristatytų produktų bandinių ekspertizės atlikimą pateikia Tarnybai sąskaitą apmokėjimui.

17. Jeigu atlikus pareigūnų pristatytų bandinių ekspertizę nustatyta, kad jie neatitiko kokybės reikalavimų, tada Tarnyba pateikia sąskaitą minėtų bandinių savininkui arba pardavėjui ekspertizės atlikimo išlaidoms apmokėti.

18. Jeigu bandinius patikrinti produktų kokybės atitiktį į laboratoriją savo noru pristato jų savininkai, pardavėjai, naudotojai arba kiti suinteresuoti asmenys, tuo atveju visas išlaidas, susijusias su bandinių ekspertizės atlikimu, apmoka jie patys.

 

VII. ATASKAITOS PATEIKIMAS

 

19. Laboratorija, ištyrusi produktų bandinius, jų Valstybinės produktų saugos ekspertizės aktus kartu su bandymų protokolais pateikia Tarnybai per 14 darbo dienų nuo bandinių priėmimo ekspertizės atlikimui arba per užsakymo sutartyje numatytą laikotarpį.

 

_________________


Augalų apsaugos produktų bandinių

tyrimo metodikos

priedas

 

(Susitarimo dėl apmokėjimo už gaminio vertės sumažėjimą forma)

 

SUSITARIMAS DĖL APMOKĖJIMO UŽ GAMINIO VERTĖS SUMAŽĖJIMĄ

 

____________________

(data)

____________________

(vieta)

 

Šis Susitarimas yra sudarytas vadovaujantis Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 1103 (Žin., 2001, Nr. 80-2792; 2006, Nr. 136-5175).

Susitarimą pasirašiusios šalys susitaria, kad:

1. Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) augalų apsaugos produktų kontrolę atliekantis pareigūnas (toliau – pareigūnas) __________________________

___________________________________________________________________________

(vardas, pavardė)

iš _________________________________________________________________________ ,

(įmonės pavadinimas ir atstovo vardas, pavardė)

neatlygintinai paėmė gaminio bandinį pagal _________________________  bandinio paėmimo

(data)

tirti aktą Nr.____, iki bus gautos ekspertizės išvados:

 

Eil. Nr.

Gaminio pavadinimas, tipas

Paimta

Sunaudota

Apmokėjimas už sunaudotą kiekį (Lt)

Pastabos

kiekis (l, kg)

kaina (Lt)

kiekis (ml, g)

kaina (Lt)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Gavęs ekspertizės išvadas, Tarnybos pareigūnas gaminį grąžina savininkui. Tarnyba atlygina už gaminio vertės – kiekio sumažėjimą – ne vėliau kaip per mėnesį nuo ekspertizės išvadų gavimo dienos, jeigu jis atitinka kokybės reikalavimus, iš Tarnybai skirtų asignavimų.

3. Gaminio vertės sumažėjimas nustatomas pagal gaminio kainą, už kurią jis buvo parduodamas bandinio paėmimo dieną. Gaminio savininkui atlyginama už ekspertizės metu sunaudotą bandinį (tam tikrą gaminio kiekį). Koks gaminio kiekis buvo sunaudotas, nustatoma pagal Valstybinės produktų saugos ekspertizės aktą, nurodytą Valstybinės produktų saugos ekspertizės atlikimo ir apmokėjimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 21 d. nutarimu Nr. 1150 (Žin., 2001, Nr. 83-2888).

Susitarimas surašytas dviem egzemplioriais, po vieną kiekvienai šaliai.

 

Valstybinę augalų apsaugos produktų

kontrolę atliekantis pareigūnas                      ____________               __________________

(parašas)                         (vardas, pavardė)

_______________________                         ____________               __________________

(įmonės atstovo pareigos)                                    (parašas)                        (vardas, pavardė)

 

_________________