LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL DARBUOTOJŲ, ATLIEKANČIŲ DARBUS VEIKIANČIUOSE ELEKTROS IR ŠILUMOS ĮRENGINIUOSE, LAVINIMO IR ATESTAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1996 m. balandžio 23 d. Nr. 102
Vilnius
Vadovaudamasis 1995 m. kovo 28 d. Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo Nr. I-828 19 straipsniu „Energetikos darbuotojų rengimas ir atestavimas“,
1. Patvirtinti Darbuotojų, atliekančių darbus veikiančiuose elektros ir šilumos įrenginiuose, lavinimo ir atestavimo nuostatus (toliau – Nuostatai) (priedėlis Nr. 1). Nuostatai įsigalioja nuo 1996 m. liepos 1 dienos.
2. Galiojančių Energetinių įrenginių techninės eksploatacijos ir saugumo technikos taisyklių (priedėlis Nr. 2) punktus, kurie prieštarauja šiems Nuostatams, laikyti negaliojančiais.
3. Nuo šių Nuostatų įsigaliojimo dienos laikyti netekusiomis galios Lietuvos Respublikos energetikos įmonių ir organizacijų personalo darbo organizavimo taisykles (patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro 1992 m. kovo 30 d.) ir Energetikos ministerijos 1990 m. gruodžio 29 d. raštą Nr. 03-537.
ENERGETIKOS MINISTRAS SAULIUS KUTAS
SUDERINTA: Energetikos valstybinė inspekcija
prie Energetikos ministerijos
Viršininkas V. Miškinis
1996m. vasario 14 d.
Technikos priežiūros tarnyba
prie Socialinės apsaugos ir
darbo ministerijos
Generalinis direktorius J. Šimkūnas
1996 m. vasario 13 d.
Priešgaisrinės apsaugos
departamentas
prie Vidaus reikalų ministerijos
Direktoriaus pavaduotojas E. Uldukis
1996 m. vasario 13 d.
______________
Lietuvos Respublikos energetikos ministro
1996 m. balandžio 23 d. įsakymo Nr. 102
1 priedėlis
DARBUOTOJŲ, ATLIEKANČIŲ DARBUS VEIKIANČIUOSE ELEKTROS IR ŠILUMOS ĮRENGINIUOSE, LAVINIMO IR ATESTAVIMO
NUOSTATAI
1. Bendroji dalis
1.1. Šie Nuostatai paruošti vykdant 1995 m. kovo 28 d. Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo Nr. I-828 19 straipsnį „Energetikos darbuotojų rengimas ir atestavimas“ ir vadovaujantis Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatais (patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1994 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 2).
1.2. Nuostatai nustato įmonių, įstaigų, organizacijų (toliau – įmonių) darbuotojų, atliekančių darbus veikiančiuose elektros ir šilumos įrenginiuose, lavinimo ir atestavimo tvarką.
Šie Nuostatai netaikomi Ignalinos valstybinės atominės elektrinės darbuotojams, kurių lavinimą ir atestavimą reglamentuoja kiti norminiai aktai.
1.3. Nuostatai galioja visų Lietuvos Respublikos įmonių darbuotojams, kurie eksploatuoja, montuoja, remontuoja, paleidžia – derina, prižiūri ir kontroliuoja veikiančius elektros, šilumos įrenginius, nepriklausomai nuo įmonės nuosavybės formos ir pavaldumo. Šie darbuotojai privalo turėti atitinkamą išsilavinimą ir turi būti atestuoti šiuose Nuostatuose numatyta tvarka.
1.4. Mokymo įstaigoms ir įmonėms, ruošiančioms darbuotojus energetinei veiklai (sutinkamai su Mokymo įstaigų ir įmonių steigimo licencijavimo taisyklėmis), licencijas išduoda Švietimo ir mokslo ministerija, esant Energetikos valstybinės inspekcijos išvadai, kad jos pasiruošusios mokyti atitinkamų specialybių ir profesijų.
Mokant personalą, aptarnaujantį elektros, šilumos įrenginius, kuriuos prižiūri Technikos priežiūros tarnyba, papildomai turi būti gauta ir jos išvada.
1.5. Darbuotojų lavinimo formos:
– instruktavimas;
– lavinimas darbovietėje;
– stažuotė;
– dubliavimas;
– priešavarinės ir priešgaisrinės treniruotės.
Už darbuotojų lavinimą ir atestavimą įmonėje atsakingas darbdavys.
1.6. Darbuotojų lavinimas organizuojamas atsižvelgiant į jų teorinį ir praktinį pasiruošimą, darbo vietos ypatumus, prižiūrimų įrenginių sudėtingumą ir reikšmę.
1.8. Energetikos darbuotojų, tiesiogiai aptarnaujančių veikiančius elektros, šilumos įrenginius, lavinimas ir atestavimas organizuojamas priede Nr. 2 nurodyta tvarka.
2. Naujai priimamo dirbti darbuotojo kompetencijos nustatymas
2.1. Pagal darbuotojų, nurodytų 1.3 punkte, išsilavinimo ir kvalifikacijos dokumentus, patvirtinančius jų profesinį pasirengimą, o taip pat anksčiau dirbtą darbą pagal šią profesiją, darbdavys ar jo įgaliotas asmuo sprendžia apie darbuotojo kompetenciją. Darbdavys turi teisę būsimą darbuotoją papildomai testuoti arba tikrinti jo praktinius sugebėjimus atlikti konkretų darbą, numatomą darbo sutartimi. Vadovaujantys energetikos įmonių darbuotojai ir specialistai, kurie atlieka technologinius energetikos darbus, privalo turėti specialų pasirengimą.
2.2. Visi naujai priimami darbuotojai, nurodyti 1.3 punkte, turi pasitikrinti sveikatą ir pateikti medicinos įstaigos išvadą apie tinkamumą dirbti pavedamą darbą. Vėliau sveikatą būtina tikrinti periodiškai Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka. Jaunesniems kaip 18 metų asmenims dirbti veikiančiuose elektros, šilumos įrenginiuose draudžiama.
3. Darbuotojų instruktavimas
3.1. Visi įmonių darbuotojai, užsiimantys energetine veikla elektros ir šilumos sektoriuose, turi būti supažindinti su saugiais darbo būdais nepriklausomai nuo darbo stažo, kvalifikacijos, gamybos pobūdžio. Šiuo tikslu vykdomas instruktavimas saugos darbe klausimais.
3.2. Instruktuojama pagal veikiančius norminius aktus, dokumentus ir nustatyta tvarka patvirtintas instrukcijas.
3.3. Darbuotojų instruktavimas įforminamas instruktavimų registravimo žurnaluose. Darbuotojo instruktavimas patvirtinamas jo parašu instruktavimų registravimo žurnale.
3.4. Privalomi instruktavimai:
– įvadinis;
– pirminis darbo vietoje;
– periodinis darbo vietoje;
– papildomas darbo vietoje;
– specialusis.
3.5. Įvadinis instruktavimas
3.5.1. Visi darbuotojai, sudarant darbo sutartį, privalo išklausyti įvadinį instruktavimą ir tai turi būti įforminta įvadinių instruktavimų registravimo žurnale (priedas Nr. 3).
3.5.4. Instruktuojant darbuotojus, kurie neinstruktuojami darbo vietoje, įvadinio instruktavimo metu jie papildomai supažindinami su jų pareiginėse instrukcijose išdėstytais reikalavimais.
3.5.5. Įvadinio instruktavimo turinys:
– bendrosios žinios apie įmonę ir jos veiklą;
– pavojingi, kenksmingi ir kiti rizikos veiksniai įmonėje, jų poveikis sveikatai, saugos priemonės nuo jų poveikio;
– nelaimingų atsitikimų, profesinių ligų ir avarijų tyrimo tvarka, duomenys apie traumatizmą ir profesines ligas, jų priežastis. Darbuotojo pareigos ir veiksmai įvykus nelaimingam atsitikimui, avarijai;
– bendrieji darbų saugos reikalavimai įmonėje (elektrosauga, vidaus transportas ir pan.);
– darbo higienos reikalavimai;
– darbdavio pareigos ir teisės garantuojant saugias ir sveikas darbo sąlygas;
– Žmonių saugos darbe įstatyme (37, 38, 39 str.) nustatytos darbuotojų teisės ir pareigos atliekant darbo sutartimi sulygtą darbą;
– darbdavių ir darbuotojų atsakomybė už darbų saugos norminių aktų pažeidimus;
– medicininis aptarnavimas įmonėje. Neatidėliotina medicinos pagalba susižeidus, apsinuodijus, nudegus;
– priešgaisrinė sauga (pagrindinės gaisrų priežastys, saugos reikalavimai, gaisro gesinimo priemonės ir naudojimosi jomis taisyklės);
– civilinė sauga, kiti su žmonių sauga susiję klausimai.
3.6. Pirminis instruktavimas darbo vietoje
3.6.1. Pirminį instruktavimą darbo vietoje privalo išklausyti darbuotojai, kurie gamina produkciją, teikia paslaugas, dirba su medžiagomis, žaliavomis, įrankiais, įrengimais arba kurių darbas susijęs su kenksmingais bei pavojingais veiksniais, potencialiai pavojingais įrenginiais.
3.6.2. Pirminis instruktavimas darbo vietoje yra privalomas ir nuolatiniams darbuotojams, ir laikinai dirbantiems bei komandiruotiems asmenims, nurodytiems 3.6.1 punkte.
3.6.3. Pavaldžius ir laikinai dirbančius darbuotojus instruktuoja darbdavys arba jo įgaliotas asmuo, atsakantis už saugų darbą jam paskirtuose įmonės padaliniuose, darbo vietose pagal darbo sutartyje nustatytus įgaliojimus.
3.6.4. Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo instruktuoja komandiruoto personalo darbų vadovą, o pastarasis instruktuoja savo darbuotojus.
3.6.5. Profesijų, kurioms nerengiamos saugos darbe instrukcijos, sąrašą sudaro darbdavys, suderinęs su Valstybine darbo inspekcija (Žmonių saugos darbe įstatymo 23 straipsnis). Šių profesijų darbuotojai darbo vietoje neinstruktuojami.
Jei tokio sąrašo nėra, tai saugos darbe instrukcijos rengiamos visiems darbuotojams.
Padalinio vadovą instruktuoti darbo vietoje neprivalu.
3.6.6. Instruktavimo darbo vietoje metu darbuotojas supažindinamas:
– su pareigų instrukcija;
– su darbų saugos, aptarnavimo ir techninės eksploatacijos instrukcijomis, techninės eksploatacijos ir darbų saugos taisyklėmis, privalomomis tai darbuotojo profesijai ar pareigybei;
– su aptarnaujamų įrenginių ir naudojamų prietaisų techninės eksploatacijos ir darbų saugos reikalavimais bei instrukcijomis; – su darbuotojui keliamais reikalavimais prieš pradedant darbą, darbo metu ir užbaigus darbą;
– su pavojingais, kenksmingais ir kitais rizikos veiksniais darbo vietoje ir jų poveikiu sveikatai. Būtinomis saugos priemonėmis ir jų naudojimosi tvarka;
– su darbuotojų veiksmais avariniais (ypatingais) atvejais;
– su priešgaisrinės saugos reikalavimais ir instrukcijomis.
3.6.7. Išklausiusiems instruktavimą darbo vietoje darbuotojams leidžiama dirbti tik po to, kai darbdavys ar jo įgaliotas asmuo tai įformina instruktavimų darbo vietoje registravimo žurnale (priedas Nr. 4).
3.7. Periodinis instruktavimas darbo vietoje
3.7.1. Periodiškai instruktuojama ne rečiau kaip kartą per 12 mėnesių, jeigu norminiais aktais nenustatytas kitas instruktavimo periodiškumas.
3.8. Papildomas instruktavimas darbo vietoje
3.8.1. Darbdavys arba jo įgaliotas asmuo privalo papildomai instruktuoti darbuotojus:
– patvirtinus naują saugos darbe instrukciją arba padarius pakeitimus esamojoje;
– pakeitus darbo vietą (atliekamą darbą) tame pačiame padalinyje;
– valstybinės kontroliuojančios institucijos pareigūnui, saugos darbe tarnybos specialistui arba padalinio vadovui įsitikinus, kad darbuotojo žinios yra nepakankamos;
– pasikeitus gamybos technologiniams procesams, darbo sąlygoms, turinčioms įtakos saugai darbe;
– įvykus nelaimingam atsitikimui, avarijai arba susirgus profesine liga (jei tai atlikti įpareigoja tyrimo komisija).
3.9. Specialųjį instruktavimą (instruktavimą prieš darbų pradžią) turi išklausyti įmonės darbuotojai bei kitų įmonių darbuotojai (komandiruotas personalas), vykdantys darbus veikiančiuose elektros, šilumos įrenginiuose pagal raštišką nurodymą, paskyrą ar aktą-leidimą arba potvarkį.
Šio instruktavimo metu darbuotojai supažindinami su darbo vykdymo sąlygomis ir saugiais darbo metodais, reikalingais atliekant kiekvieną konkretų darbą. Pakartotinai specialaus instruktavimo nereikia, jeigu darbo eigoje nesikeičia atliekamo darbo pobūdis ir jo vykdymo sąlygos.
Šis instruktavimas įforminamas nurodyme, paskyroje, akte- leidime, o dirbant be jų – į nurodymų registravimo ir pavedimų įforminimo, operatyvinį darbų vykdymo ar potvarkių žurnalą, kur pasirašo instruktuojantysis ir instruktuojamasis.
Jeigu nurodymas, paskyra, aktas-leidimas, potvarkis perduodamas telefonu ar radijo ryšiu, tai esant garso įrašo priemonėms, jie dar būtinai įrašomi.
Specialiojo instruktavimo dažnumą, apimtį, vadovaudamasis techninės eksploatacijos ir darbų saugos norminiais aktais, nustato asmuo, leidžiantis pradėti darbus. Instruktuoja leidžiantysis arba darbų vykdytojas (prižiūrintysis), o reikalui esant – darbų vadovas.
4. Darbuotojų lavinimas darbovietėje
4.1. Darbuotojai, kurie aptarnaus veikiančius elektros, šilumos įrenginius, pradedant dirbti, o vėliau periodiškai lavinami praktiniams įgūdžiams įgyti darbovietėje.
Darbuotojų pareigų ir profesijų sąrašą, kuriuos reikia lavinti darbovietėje, nustato darbdavys ar jo įgaliotas asmuo.
4.2. Lavinimo įmonėje tikslas – suteikti galimybę darbuotojui papildyti profesines, pareigybines, specialiąsias žinias ir įgūdžius, susipažinti su įrenginių darbo specifika.
4.3. Darbuotojų lavinimą darbovietėje organizuoja darbdavys arba jo įgaliotas asmuo pagal specialiai paruoštą programą. Programą kiekvienai profesijai, pareigybei ar individualią turi patvirtinti darbdavys ar jo įgaliotas asmuo. Lavinimo trukmė priklauso nuo įrenginių sudėtingumo ir darbuotojo praktinio bei teorinio pasirengimo ir turi būti ne trumpesnė kaip 16 valandų.
4.4. Įmonės, neturinčios galimybės savo jėgomis lavinti darbuotojų, juos lavina mokymo įstaigose, specialios paskirties kursuose arba kitose įmonėse.
4.5. Operatyvinis (budintis), operatyvinis remonto personalas, taip pat darbuotojai, atliekantys montavimo, derinimo, remonto, bandymų darbus elektros, šilumos įrenginiuose ar aptarnaujantys katilus, slėginius indus, kiekvienais metais turi būti papildomai lavinami įmonėje.
5. Stažuotė
5.1. Stažuotės tikslas – tai praktinis profesinių, gamybinių, darbų saugos žinių ir įgūdžių pritaikymas darbo vietoje. Stažuotės metu darbuotojas turi:
– pagal užimamas pareigas išmokti praktikoje taikyti techninės eksploatacijos ir darbų instrukcijas, taisykles, naudotis schemomis;
– išmokti praktiškai taikyti darbų ir priešgaisrinės saugos reikalavimus;
– išmokti orientuotis darbo vietoje, įgyti įgūdžius ir patirtį atliekant darbą;
– aptarnaujant įrenginius, įsisavinti saugius ir racionalius darbo metodus.
5.2. Naujai priimtiems darbuotojams, sudarant darbo sutartį, kad geriau įsisavintų techninės eksploatacijos, saugos darbe, priešgaisrinės saugos reikalavimus, darbdavio ar jo įgalioto asmens raštišku tvarkomuoju dokumentu skiriama stažuotė, paskiriant patyrusį darbuotoją – stažuotės vadovą.
Sąrašą pareigybių ir profesijų, kurioms skiriama stažuotė, tvirtina darbdavys ar jo įgaliotas asmuo, vadovaudamasis norminių aktų reikalavimais.
Stažuotės trukmė nustatoma priklausomai nuo pareigybės arba profesijos specifikos, darbo sudėtingumo, rizikos laipsnio susirgti profesine liga arba būti traumuotam.
Tuo atveju, jeigu darbuotojas anksčiau dirbo analogišką darbą arba jo praktinės ir teorinės žinios pakankamos (yra įsisavinęs saugaus darbo metodus) – stažuotė gali būti neskiriama.
6. Atestavimas
6.1. Elektros ir šilumos įrenginius technologiškai valdyti, eksploatuoti, montuoti, remontuoti, prižiūrėti, kontroliuoti bei atlikti jų paleidimo – derinimo darbus leidžiama asmenims, specialiai paruoštiems ir atestuotiems šių Nuostatų nustatyta tvarka.
6.2. Kiekvienoje įmonėje, užsiimančioje energetine veikla, turi būti darbdavio patvirtintas sąrašas profesijų ir pareigų, kurias užimant, prieš leidžiant savarankiškai dirbti, privaloma patikrinti pagal šiuos Nuostatus tų darbuotojų techninio eksploatavimo (TE), darbų saugos (DS) ir priešgaisrinės saugos (PS) bei kitų taisyklių, instrukcijų žinias, o operatyviniam (budinčiam) ir operatyviniam remonto personalui – papildomai įvykdžius dubliavimo bei priešavarinės treniruotės užduotis.
6.3. Technikos priežiūros tarnybos prižiūrimus potencialiai pavojingus įrenginius eksploatuojančio ir prižiūrinčio personalo žinios tikrinamos šių įrenginių saugios eksploatacijos taisyklių numatyta tvarka.
6.4. Darbuotojų, nurodytų 1.3 p., TE, DS, PS taisyklių, instrukcijų žinių patikrinimai (atestavimas) pagal užimamas pareigas yra šie:
– pirminis;
– periodinis;
– papildomas.
6.5. Pirma kartą darbuotojų, nurodytų 1.3 p., TE, DS, PS, žinios tikrinamos praėjus ne daugiau kaip dviem mėnesiams nuo priėmimo į darbą, išskyrus atskirų specialybių (pareigybių) darbuotojus, kuriems pasiruošti atestavimui reikia daugiau laiko.
6.6. Žinių tikrinimo (atestavimo) periodiškumas
6.6.1. Žinios tikrinamos pagal galiojančias TE, DS, PS taisykles ir instrukcijas pagal užimamas pareigas ar atliekamą darbą.
6.6.2. Energetikos įmonių, jų filialų vadovų (darbdavių), jų pavaduotojų, administracijos – technikos darbuotojų (tiesiogiai neaptarnaujančių veikiančių elektros ir šilumos įrenginių), elektrosaugos ekspertų, saugos darbe tarnybų vadovų ir specialistų žinios tikrinamos vieną kartą per 5 metus.
6.6.3. Asmenų, atsakingų už elektros, šilumos ūkį, tiesiogiai neaptarnaujančių veikiančius elektros, šilumos įrenginius, žinios tikrinamos vieną kartą per 4 metus.
6.6.4. Energetikos įmonių administracijos – technikos darbuotojų, tiesiogiai aptarnaujančių veikiančius elektros, šilumos įrenginius, ir visų įmonių asmenų, atsakingų už šilumos ūkį, tiesiogiai aptarnaujančių veikiančius šilumos įrenginius, žinios tikrinamos vieną kartą per 3 metus.
6.6.5. Visų įmonių darbuotojų (išskyrus asmenis, kurių žinios tikrinamos pagal 6.6.2-6.6.4 punktus), tiesiogiai aptarnaujančių veikiančius elektros, šilumos įrenginius, visų įmonių asmenų, atsakingų už elektros ūkį, tiesiogiai aptarnaujančių elektros įrenginius, o taip pat operatyvinio (budinčio) ir operatyvinio remonto personalo žinios tikrinamos vieną kartą per 2 metus.
6.6.6. Jei darbuotojo žinios įvertinamos nepatenkinamai, atestavimo komisija nustato pakartotino patikrinimo laiką, tačiau ne anksčiau kaip po dviejų savaičių. Jei ir antrą kartą darbuotojo žinios įvertinamos nepatenkinamai, nustatomas trečio patikrinimo laikas, bet ne anksčiau kaip po mėnesio nuo antrojo tikrinimo.
Atestacinė komisija, nepatenkinamai įvertinusi tikrinamojo darbuotojo žinias, pratęsia jo pažymėjimo galiojimo laiką iki antro ar trečio pakartotinio žinių tikrinimo, išskyrus atvejus, kai ji nusprendžia siūlyti darbdaviui šį asmenį laikinai nušalinti nuo darbo elektros, šilumos įrenginiuose.
Darbuotojams, kurių žinios ir trečio patikrinimo metu įvertinamos nepatenkinamai, neleidžiama dirbti užimamose pareigose.
6.6.7. Jei pažymėjimo galiojimo laikas baigiasi darbuotojo atostogų ar ligos metu, galiojimo laiką galima pratęsti vienam mėnesiui.
6.7. Papildomai žinios tikrinamos (atestuojama):
6.7.1. darbdavio ar jo įgalioto asmens sprendimu, taip pat valstybinių inspekcijų, technikos priežiūros tarnybos pareigūnų (jų kompetencijos ribose) reikalavimu, kai darbuotojas pažeidė taisykles, instrukcijas ar kitų norminių aktų reikalavimus, dėl ko įvyko arba galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas, avarija, įrenginių gedimas arba gaisras;
6.8. Žinias tikrina (atestuoja):
6.8.1. elektrosaugos ekspertai atestuojami Energetikos ministerijos ir „Saugos taisyklių eksploatuojant elektros įrenginius“ nustatyta tvarka;
6.8.2. akcinės bendrovės „Lietuvos energija“ generalinio direktoriaus ir jo pirmojo pavaduotojo – komisija, kuriai pirmininkauja Energetikos ministerijos sekretorius, o nariai – Energetikos valstybinės inspekcijos viršininkas ir ministro patarėjas energetikai;
6.8.3. akcinės bendrovės „Lietuvos energija“ generalinio direktoriaus pavaduotojų ir jų pavaduotojų, saugos darbe ir inspekcijos tarnybos viršininko – komisija, kuriai pirmininkauja asmuo, atestuotas pagal 6.8.2 punktą, dalyvaujant Energetikos valstybinės inspekcijos pareigūnui;
6.8.4. akcinės bendrovės „Lietuvos energija“ energetikos filialų vadovų, jų pavaduotojų, saugos darbe tarnybų viršininkų ir jų pavaduotojų žinias tikrina komisija, kuriai pirmininkauja asmuo, atestuotas pagal šių Nuostatų 6.8.3 punktą (išskyrus saugos darbe ir inspekcijos tarnybos viršininką), o nariai – akcinės bendrovės „Lietuvos energija“ saugos darbe ir inspekcijos tarnybos viršininkas ir Energetikos valstybinės inspekcijos pareigūnas;
6.8.5. akcinės bendrovės „Lietuvos energija“ energetikos filialų struktūrinių padalinių vadovų ir jų pavaduotojų žinias tikrina komisija, kuriai pirmininkauja asmuo, atestuotas pagal šių Nuostatų 6.8.4 punktą;
6.8.6. akcinės bendrovės „Lietuvos energija“ energetikos filialų darbuotojų žinias tikrina komisija, kuriai pirmininkauja asmuo, atestuotas pagal šių Nuostatų 6.8.5 punktą;
6.8.7. kitų energetikos įmonių (nepriklausančių Energetikos ministerijos reguliavimo sferai) vadovų, jų pavaduotojų, asmenų, atsakingų už elektros, šilumos ūkį, žinias tikrina Energetikos valstybinės inspekcijos teritorinių skyrių sudarytos komisijos;
6.8.8. kitų energetikos įmonių (nepriklausančių Energetikos ministerijos reguliavimo sferai) darbuotojų žinias tikrina įmonės vadovo (darbdavio) sudaryta komisija, kuriai pirmininkauja asmuo, atestuotas pagal šių Nuostatų 6.8.7 punktą;
6.8.9. visų kitų įmonių (išskyrus nurodytus 6.8.2-6.8.8 p.) asmenų, atsakingų už elektros, šilumos ūkį, žinias tikrina darbdavio sudaryta komisija, dalyvaujant Energetikos valstybinės inspekcijos pareigūnui;
6.8.10. visų kitų įmonių (išskyrus nurodytus 6.8.2-6.8.9 p.) darbuotojų žinias tikrina darbdavio sudaryta komisija, kuriai pirmininkauja asmuo, atestuotas pagal šių Nuostatų 6.8.9 punktą.
6.8.11. atestuojant energetikos įmonių ir jų filialų vadovus (darbdavius), atestacinėje komisijoje dalyvauja valstybinis darbo inspektorius, o tikrinant visų kitų darbuotojų žinias – saugos darbe tarnybos specialistas;
6.8.12. žinių tikrinimo (atestavimo) komisija sudaroma ne mažiau kaip iš 3 asmenų.
Mažose įmonėse, kuriose negalima sudaryti reikiamos kvalifikacijos žinių tikrinimo komisijos, Energetikos valstybinės inspekcijos pareigūnas turi teisę vienasmeniškai atestuoti asmenis, atsakingus už elektros, šilumos ūkį;
6.8.13. žinių tikrinimo (atestavimo) rezultatai surašomi į žurnalus (priedai Nr. 6,7,8), kur po kiekvieno žinių tikrinimo pasirašo komisijos pirmininkas ir nariai;
6.8.14. žinių tikrinimo (atestavimo) pažymėjimą (priedas Nr. 9) išduoda įmonė, įstaiga ar organizacija, kurios atstovas pirmininkavo komisijai;
7. Dubliavimas
7.1. Dubliavimas skiriamas tik operatyviniam (budinčiam) ir operatyviniam – remonto personalui, darbdavio ar jo įgalioto asmens raštišku tvarkomuoju dokumentu, paskiriant asmenį, atsakingą už dubliavimą.
7.2. Operatyvinis (budintis) ir operatyvinis – remonto personalas, prieš pradėdamas savarankiškai dirbti po stažuotės ir atestavimo, turi dubliuotis, prižiūrint ir vadovaujant prityrusiam darbuotojui ne mažiau 6 pamainų, o aptarnaujant nesudėtingus įrenginius – ne mažiau 3 pamainų ir dalyvauti priešavarinėje treniruotėje su gaisro gesinimo elementais. Dubliavimo trukmė priklauso nuo įrenginių sudėtingumo ir darbuotojų praktinio bei teorinio pasiruošimo. Dubliavimo trukmę bei tikslingumą nustato darbdavys ar jo įgaliotas asmuo.
7.3. Jei operatyvinis (budintis) darbuotojas nedirbo nuo 2 iki 6 mėn., jis turi išklausyti papildomą instruktavimą darbo vietoje ir dubliuotis tose pareigose. Dubliavimo trukmę nustato darbdavys ar jo įgaliotas asmuo.
7.4. Jei operatyvinis (budintis) darbuotojas nedirbo daugiau nei 6 mėnesius, jis turi išklausyti papildomą instruktavimą darbo vietoje, įsisavinti darbdavio patvirtintą lavinimo programą, neeilinį kartą būti atestuotas ir dubliuotis tose pareigose, kaip nurodyta 7.2 punkte.
8. Leidimas savarankiškai dirbti
8.1. Darbuotojams (išskyrus operatyvinius (budinčius) ir operatyvinius – remonto), aptarnaujantiems veikiančius elektros, šilumos įrenginius, savarankiškai dirbti leidžiama po stažuotės, jei ji buvo skiriama, ir atestavimo.
8.2. Operatyviniam (budinčiam) ir operatyviniam – remonto personalui leidžiama savarankiškai dirbti tik atestuotiems šių Nuostatų numatyta tvarka ir atlikus dubliavimą.
Leidimas savarankiškai dirbti įforminamas darbdavio ar jo įgalioto asmens raštišku tvarkomuoju dokumentu, įvertinus atestavimo ir dubliavimosi rezultatus.
9. Priešavarinės ir priešgaisrinės treniruotės
9.1. Visų įmonių ir jų filialų operatyvinis (budintis) ir operatyvinis-remonto personalas (išskyrus aptarnaujantį vartotojų elektros įrenginius) turi dalyvauti priešavarinėje treniruotėje ne rečiau kaip vieną kartą per 3 mėnesius, o priešgaisrinėje – vieną kartą per 6 mėnesius, o visam kitam personalui priešgaisrinės treniruotės organizuojamos ne rečiau kaip 1 kartą metuose.
Priešavarinių ir priešgaisrinių treniruočių grafikai sudaromi metų pradžioje.
Darbdavio sprendimu į treniruotes gali būti įtrauktas ir kitas personalas.
9.2. Rengiant priešavarines treniruotes, būtina vadovautis Elektrinių ir tinklų personalo priešavarinių mokomųjų treniruočių paruošimo ir pravedimo taisyklėmis.
9.3. Priešavarinių treniruočių tematika parenkama pagal vietos sąlygas (buvusios avarijos, gedimai, prognozuojamos situacijos), atsižvelgiant į personalo žinias.
9.4. Rengiant priešgaisrines treniruotes, būtina vadovautis galiojančiais norminiais aktais („Priešgaisrinių treniruočių energetikos įmonėse ir organizacijose lavinimo instrukcija“, „Respublikinės priešgaisrinės saugos taisyklės. Pagrindiniai reikalavimai RPST-01-93“, „Gaisrų gesinimo elektros įrenginiuose ir energetiniuose objektuose instrukcija“. 1996 m. leidimas).
Priedas Nr. 1
Naudojamos sąvokos ir jų apibrėžimai
Terminai |
Apibrėžimai |
Energetinė veikla |
Veikla, susijusi su elektros ir šilumos energijos gamyba, paskirstymu, perdavimu, prekyba, elektros ir šilumos įrenginių eksploatacija. Veiklai, susijusiai su elektros ar šilumos energijos gamyba, perdavimu bei elektros, šilumos įrenginių eksploatacija, yra priskiriama: elektros, šilumos sistemų, prietaisų, įrenginių montavimas, remontas, derinimas, bandymai, technologinis valdymas. |
Elektros sektorius |
Energetikos sritis, apimanti elektros energijos gamybą, transformavimą, perdavimą, paskirstymą, vartojimą bei elektros įrenginių eksploatavimą, montavimą, remontą, paleidimą – derinimą, bandymus. |
Šilumos sektorius |
Energetikos sritis, apimanti šilumos energijos gamybą, kaupimą, redukavimą, perdavimą, paskirstymą, vartojimą bei šilumos įrenginių eksploatavimą, montavimą, remontą, paleidimą – derinimą, bandymus. |
Energetikos įmonė |
Ekonomiškai ir juridiškai įteisintas savarankiškas ūkio subjektas, kurio vienas ar keli pagrindiniai tikslai yra energetinė veikla. |
Energetiniai (elektros, šilumos) įrenginiai |
Įrenginiai (kartu su pastatais ir patalpomis, kuriuose jie įrengti ir statiniais), kuriuose elektra, šiluma gaminama, transformuojama, perduodama, skirstoma, vartojama. Įrenginiams priskiriami ir jų valdymo, signaliniai, blokavimo, apsaugos ir kontrolės įtaisai, prietaisai. |
Potencialiai pavojingas įrenginys |
Įrenginys, keliantis pavojų žmonių gyvybei, sveikatai ir aplinkai dėl jame sukauptos energijos arba vykstančių procesų. |
Administracijos-technikos personalas |
Energetikos įmonių (filialų) vadovai, techninių tarnybų, cechų, laboratorijų, skyrių, inspekcijų viršininkai ir jų pavaduotojai, inžinieriai, technikai, meistrai, inspektoriai, kitų įmonių energetikos skyrių, cechų, tarnybų, laboratorijų viršininkai ir jų pavaduotojai, inžinieriai, technikai, meistrai, inspektoriai, kuriems pavesta vykdyti administracines ir technines funkcijas. |
Elektrotechninis personalas |
Asmenys, turintys atitinkamą elektrotechninį išsilavinimą, nustatyta tvarka atestuoti ir turintys pažymėjimus, suteikiančius teisę aptarnauti veikiančius elektros įrenginius. |
Darbdavio įgaliotas asmuo |
Asmuo, kuriam darbdavys perdavė dalį savo teisių ir pareigų. |
Operatyvinis (budintis) personalas |
Darbuotojai (inžinieriai, technikai, darbininkai), kurie budėjimo metu operatyviai valdo elektros, šilumos įrenginius arba vykdo juose operatyvinius perjungimus. |
Operatyvinis remonto personalas |
Specialiai apmokyti ir paruošti remontininkai, kurie privalo remontuoti ir operatyviai aptarnauti jiems pavestus elektros, šilumos įrenginius. Operatyvinio remonto personalo sąrašas turi būti patvirtintas darbdavio ar jo įgalioto asmens. |
Vadovaujantys energetikos įmonių darbuotojai |
Tai įmonių ir jų filialų vadovai, jų pavaduotojai, skyrių ir tarnybų viršininkai ir jų pavaduotojai. |
Asmuo, atsakingas už įmonės ar jos padalinio energetinį (elektros, šilumos) ūkį |
Darbdavio (įmonės vadovo) įsakymu paskirtas atitinkamos specialybės administracinio – techninio personalo darbuotojas, atsakingas už energetinių įrenginių techninę būklę ir saugų jų eksploatavimą, atestacinėje komisijoje išlaikęs žinių patikrinimą ir turintis galiojantį pažymėjimą. |
Saugos darbe tarnybos specialistas |
Darbdavio paskirtas asmuo, organizuoti, prižiūrėti ir kontroliuoti saugą darbe bei darbo higienos profilaktiką įmonėje. |
Darbdavys |
Visų rūšių įmonių savininkai arba jų vadovai, paskirti, išrinkti ar kitokia tvarka įgiję įgaliojimus pagal atitinkamus įmonių, tarp jų – ūkinių bendrijų ir personalinių įmonių, įstatymus (įstatus, nuostatus, steigimo dokumentus), įmonės vardu sudaryti, pakeisti ir nutraukti darbo sutartis. |
Darbų vadovas |
Asmuo, turintis reikiamą kvalifikaciją atitinkamiems darbams, atestuotas norminių aktų nustatyta tvarka ir darbdavio įgaliotas atlikti darbus pagal paskyras, potvarkius arba nurodymus. |
Mokymo įstaiga |
Mokslo, studijų ar mokymo įstaiga, turinti teisę vykdyti profesinį, saugos darbe mokymą ir žinių tikrinimą (atestavimą). Ši teisė gali būti suteikta ir įmonei. |
Mokymas |
Žinių teikimas vienoje iš mokymo įstaigų, tikslu suteikti galimybę asmeniui įgyti profesiją, specialybę. |
Lavinimas darbovietėje |
Turimų žinių ir praktinių įgūdžių pagilinimas ar įgijimas. |
Elektros, šilumos įrenginių aptarnavimas |
Tai įrenginių technologinis valdymas, eksploatacija, remontas, matavimai, bandymai, o taip pat paleidimo derinimo darbai. |
Stažuotė |
Profesinių ir saugos darbe žinių taikymas per tam tikrą laikotarpį po pirminio instruktavimo bei mokymo darbo vietoje, kontroliuojant patyrusiam darbuotojui. |
Dubliavimas |
Operatyvinio darbuotojo saugos darbe žinių ir įgūdžių lavinimas darbo vietoje po atestacijos, prižiūrint patyrusiam darbuotojui. |
Atestavimas |
Tikrinimas, ar darbuotojo žinios atitinka nustatytus reikalavimus. |
Norminiai aktai |
Įstatymai, Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės nutarimai, nustatyta tvarka patvirtinti valstybiniai arba įmonių standartai, nuostatai, normos, taisyklės, instrukcijos. |
Komandiruotas personalas |
Kitų įmonių darbuotojai, atliekantys darbus elektros, šilumos įrenginiuose užsakovo įmonėje ar objekte pagal sutartį ar kitokį rašytinį šalių susitarimą. |
______________
Priedas Nr. 2
Darbuotojų, aptarnaujančių veikiančius elektros, šilumos įrenginius, lavinimo ir atestavimo
TVARKA
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo |
|||||||||
Personalo skyrius arba saugos darbe tarnybos specialistas |
||||||||||
Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo |
||||||||||
Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo |
||||||||||
Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo |
||||||||||
Žinių tikrinimo komisija |
||||||||||
Paskirtas prityręs darbuotojas |
||||||||||
Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo |
||||||||||
Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo |
______________
Priedas Nr. 3
_________________________________________________________________
(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas)
Įvadinio saugos darbe instruktavimo registracijos
žurnalas
Instruktavimo data |
Instruktuojamojo vardas, pavardė |
Instruktuojamojo asmens kodas |
Instruktuojančiojo vardas pavardė |
Parašai |
|
Instruktuojančiojo |
instruktuojamojo |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Priedas Nr. 4
_________________________________________________________________
(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas)
Saugos darbe instruktavimų darbo vietoje registracijos
ž u r n a l a s
Data |
Instruktuojamojo vardas, pavardė |
Instruktuojamojo asmens kodas |
Instruktuojamojo profesija pareigos |
Instrukcijų Nr. Jų kiekis nurodomas raštu |
Instruktavimo pavadinimas |
Instruktuojančiojo vardas pavardė |
Parašai |
Leidusio savarankiškai dirbti parašas (stažuotės atveju) |
|
Instruktuojančiojo |
instruktuojamojo |
||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
Priedas Nr. 5
Lavinimo darbe rezultatų
P R O T O K O L A S
_____________________________________ miestas 199___ m. __________mėn. ____ d.
________________________________________________ darbdavio ar jo įgalioto asmens
(įmonė, filialas)
_____________________________________________ patvirtintą programą rezultatai
Eil. Nr. |
Vardas, pavardė |
Pareigos |
Asmens kodas |
Teisės |
Įvertinimas |
Darbuotojo parašas |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Komisijos pirmininkas:
Nariai:
______________
Priedas Nr. 6
Techninės eksploatacijos žinių tikrinimo
ŽURNALAS
Eil. Nr. |
Vardas, pavardė, pareigos |
Asmens kodas |
Atestacijos priežastis ir data |
Įvertinimas (atestuotas) neatestuotas) |
Darbuotojo parašas |
Sekančios atestacijos data |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Komisijos pirmininkas _________
(pareigos, parašas, pavardė)
Nariai _____________________
(pareigos, parašas, pavardė)
_____________________
(pareigos, parašas, pavardė)
Pastaba: žurnalo puslapiai numeruojami, žurnalas perveriamas siūlu, kurio galai antspauduojami.
______________
Priedas Nr. 7
Saugos darbe taisyklių žinių tikrinimo
ŽURNALAS
Eil. Nr. |
Pavardė ir vardas, pareigos, darbo stažas šiose pareigose |
Asmens kodas |
Ankstesnės atestacijos data, įvertinimas, elektrosaugos kvalifikacija |
Atestacijos data, priežastis |
Įvertinimas (atestuotas) neatestuotas, neatestuotas), suteikta kvalifikacija |
Darbuotojo parašas |
Kitos atestacijos data |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Komisijos pirmininkas_________
(pareigos, parašas, pavardė)
Nariai______________________
(pareigos, parašas, pavardė)
_____________________
(pareigos, parašas, pavardė)
Pastabos: 1. Elektrosaugos kvalifikacija (4 ir 6 stulpeliuose) nurodoma tikrinant elektrotechninio personalo elektrosaugos žinias.
Priedas Nr. 8
Priešgaisrinių žinių tikrinimo
ŽURNALAS
Eil. Nr. |
Vardas, pavardė, pareigos |
Asmens kodas |
Atestacijos priežastis ir data |
Įvertinimas (atestuotas) neatestuotas) |
Darbuotojo parašas |
Sekančios atestacijos data |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Komisijos pirmininkas_________
(pareigos, parašas, pavardė)
Nariai______________________
(pareigos, parašas, pavardė)
_____________________
(pareigos, parašas, pavardė)
Pastaba: žurnalo puslapiai numeruojami, žurnalas perveriamas siūlu, kurio galai antspauduojami.
______________
ATMINTINĖ
Taisykles ir instrukcija pažeidusių asmenų žinios tikrinamos be eilės. Eilinio patikrinimo terminui pasibaigus pažymėjimas negalioja. Eidamas tarnybos pareigas darbuotojas pažymėjimą privalo turėti su savimi. |
________________________________________________________ (Pažymėjimą išdavusios įstaigos pavadinimas)
SAUGOS DARBE, TECHNINĖS EKSPLOATACIJOS IR KITŲ TAISYKLIŲ BEI INSTRUKCIJŲ ŽINIŲ TIKRINIMO PAŽYMĖJIMAS Nr._________
_____________________________________________ (vardas, pavardė) _____________________________________________ (asmens kodas) _____________________________________________ (Tarnyba, baras, pareigos)
Įstaigos, išdavusios pažymėjimą, vadovas A. V. (parašas, pavardė, vardas) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Techninės eksploatacijos taisyklių ir instrukcijų žinių patikrinimo REZULTATAI
|
Saugos darbe taisyklių ir instrukcijų žinių patikrinimo REZULTATAI
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Priešgaisrinių taisyklių ir instrukcijų žinių patikrinimo REZULTATAI
|
Liudijimas apie teisės atlikti specialius darbus suteikimą |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Medicininio patikrinimo REZULTATAI
|
Kvalifikacijos kategorijos
|
______________
Priedas Nr. 10
Priešavarinių ir priešgaisrinių treniruočių apskaitos žurnalas
Asmenų, kurių dalyvavimas priešavarinėse ir priešgaisrinėse treniruotėse būtinas,
sąrašas
(pirmieji žurnalo puslapiai)
Eil. Nr. |
Vardas, pavardė |
Pareigos |
Treniruotės data |
Pastabos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lietuvos Respublikos Energetikos ministro
1996 m. 04 mėn. 23 d. įsakymo Nr. 102
2 priedėlis
SĄRAŠAS
Norminių aktų, kurių atskiri punktai, įsigaliojus
Darbuotojų, atliekančių darbus veikiančiuose elektros ir šilumos įrenginiuose, lavinimo ir atestavimo nuostatams“, netenka galios.
5. Saugumo technikos taisyklės eksploatuojant elektrinių ir šilumos tinklų šilumos mechaninius įrenginius. 1985 m. leidimas.
6. Saugumo technikos taisyklės, eksploatuojant šilumą naudojančius įrenginius ir šiluminius tinklus. 2 leidimas.