LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL TURTO VERTINTOJŲ KVALIFIKACIJOS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

1998 m. rugsėjo 28 d. Nr. 1157

Vilnius

 

Siekdama užtikrinti turto vertintojų profesionalumą bei kvalifikuotą veiklą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Turto vertintojų kvalifikacijos suteikimo tvarką (pridedama).

2. Nustatyti, kad turto vertintojų kvalifikacijos ir joms keliami reikalavimai taikomi nuo 1999 m. sausio 1 dienos.

3. Pavesti Finansų ministerijai įgalioti Audito ir apskaitos institutą vykdyti turtą vertinančių įmonių ir turto vertintojų veiklos priežiūrą ir atitinkamai pakeisti instituto pavadinimą bei jo įstatus.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                Gediminas Vagnorius

 

 

 

Finansų ministras                                                                                                                        

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1998 m. rugsėjo 28 d. nutarimu Nr. 1157

 

Turto vertintojų kvalifikacijos suteikimo tvarka

 

Bendrosios nuostatos

 

1. Turto vertintojo kvalifikaciją nekilnojamojo, kilnojamojo turto ir verslo vertinimo srityse gali įgyti asmenys, kurie:

1.1. neturi teistumo už nusikaltimus nuosavybei, valstybės tarnybai, ūkininkavimo tvarkai ir finansams;

1.2. atitinka šiame dokumente nurodytus išsimokslinimo ir profesinės patirties reikalavimus.

2. Nustatomos šios turto vertintojų kvalifikacijos:

2.1. vertintojas asistentas;

2.2. vertintojas;

2.3. vyresnysis vertintojas;

2.4. vertintojas ekspertas.

3. Tam tikros kvalifikacijos turto vertintojai atlieka šiuos veiksmus:

3.1. vertintojas asistentas vertina turtą vadovaujamas vertintojo, vyresniojo vertintojo arba vertintojo eksperto. Jo parengti ir pasirašyti vertinimo dokumentai turi būti patvirtinti vieno iš nurodytųjų specialistų;

3.2. vertintojas savarankiškai vertina kvalifikaciniame turto vertintojo pažymėjime nurodytos turto vertinimo srities objektus, išskyrus unikalius, retai Lietuvos rinkoje parduodamus objektus;

3.3. vyresnysis vertintojas savarankiškai vertina visus kvalifikaciniame turto vertintojo pažymėjime nurodytos turto vertinimo srities objektus nepriklausomai nuo jų reikšmingumo;

3.4. vertintojas ekspertas savarankiškai vertina visus kvalifikaciniame turto vertintojo pažymėjime nurodytos turto vertinimo srities objektus ir kilus ginčui teikia išvadas dėl turto vertės nustatymo.

 

Kvalifikacijos reikalavimai

 

4. Nustatomi šie turto vertintojų išsimokslinimo ir profesinės patirties reikalavimai:

4.1. vertintojas asistentas privalo turėti bakalauro ar magistro laipsnį arba aukštąjį išsimokslinimą, vienerių metų darbo, susijusio su turto vertinimu, patirtį ir būti išlaikęs turto vertintojo asistento kvalifikacijos egzaminą (testą); arba turėti aukštesnįjį (specialųjį vidurinį) ekonominį ar techninį išsimokslinimą, dvejų metų darbo, susijusio su turto vertinimu, patirtį ir būti išlaikęs vertintojo asistento kvalifikacijos egzaminą (testą).

Darbai, susiję su turto vertinimu, nurodyti 5 punkte. Profesinę patirtį pripažįsta ir turto vertinimo mokymo programas parengia ir tvirtina Finansų ministerijos įgaliota turtą vertinančių įmonių ir turto vertintojų, veiklos priežiūros institucija.

Asmenims, turintiems šio nutarimo įsigaliojimo dieną galiojančius kvalifikacinius turto vertintojo pažymėjimus ir ne mažesnę kaip vienerių metų darbo, susijusio su turto vertinimu, patirtį, vertintojo asistento kvalifikacija suteikiama be papildomo egzamino;

4.2. vertintojas privalo turėti bakalauro ar magistro laipsnį arba aukštąjį išsimokslinimą ir trejų metų praktinę turto vertinimo patirtį; arba turėti aukštesnįjį ekonominį arba techninį išsimokslinimą ir penkerių metų praktinę turto vertinimo patirtį.

Asmenys, siekiantys tapti vertintojais, turi būti įgiję vertintojo asistento kvalifikaciją arba turėti šio nutarimo įsigaliojimo dieną galiojančius kvalifikacinius turto vertintojo pažymėjimus ir išlaikyti vertintojo kvalifikacijos egzaminą pagal parengtą išplėstinę tam tikro objekto vertinimo ataskaitą;

4.3. vyresnysis vertintojas privalo turėti magistro laipsnį arba aukštąjį išsimokslinimą, ne mažesnę kaip penkerių metų praktinę tam tikros srities turto vertinimo patirtį, turi būti įvertinęs ne mažiau kaip 15 atitinkamos srities turto objektų ir parengęs vertinimo ataskaitas.

Asmenys, norintys tapti vyresniaisiais vertintojais, turi turėti vertintojo kvalifikacinį pažymėjimą ir pateikti išsamų atliktų praktinių, metodinių, teorinių darbų turto vertinimo ar vadybos srityse aprašymą pagal Finansų ministerijos įgaliotos turtą vertinančių įmonių ir turto vertintojų veiklos priežiūros institucijos nustatytą formą ir išlaikyti vyresniojo vertintojo kvalifikacijos egzaminą;

4.4. vertintojas ekspertas privalo turėti magistro laipsnį arba aukštąjį išsimokslinimą, vyresniojo vertintojo kvalifikacinį pažymėjimą, ne mažesnę kaip šešerių metų praktinę tam tikros srities turto vertinimo patirtį, dirbti mokslo tiriamąjį arba metodinį darbą turto vertinimo srityje.

Asmenys, norintys tapti vertintojais ekspertais, pateikia atliktų darbų sąrašą ir aprašymą pagal Finansų ministerijos įgaliotos turtą vertinančių įmonių ir turto vertintojų veiklos priežiūros institucijos nustatytą formą, mokslo tiriamojo arba pedagoginio darbo apžvalgą arba referatą, turto vertintojų visuomeninės organizacijos rekomendaciją.

5. Darbo, susijusio su turto vertinimu, patirtis pretendentui gali būti pripažinta, jeigu jis dokumentais įrodo, kad turi tokią patirtį bent vienoje iš šių sričių:

5.1. tarpininkavimo perkant, parduodant, išnuomojant bet kurios srities turtą;

5.2. turto draudimo;

5.3. turto apmokestinimo;

5.4. konsultacijų turto ir verslo vadybos klausimais;

5.5. turto techninės būklės vertinimo;

5.6. mokslinės, pedagoginės, metodinės veiklos, susijusios su turto valdymu arba vertinimu;

5.7. bet kurios srities turto vertinimo arba dalyvavimo jį vertinant.

6. Praktinė turto vertinimo patirtis įrodoma dokumentais, kuriuos nustato Finansų ministerijos įgaliota turtą vertinančių įmonių ir turto vertintojų veiklos priežiūros institucija.

7. Finansų ministerija nustato kvalifikacinių turto vertintojų pažymėjimų suteikimo, galiojimo sustabdymo ir panaikinimo tvarką.

8. Kvalifikacinio turto vertintojo pažymėjimo galiojimas sustabdomas, jeigu:

8.1. turto vertintojas yra diskvalifikuojamas dėl to, kad penkerius metus nesitobulino arba pastaruosius trejus metus nedirbo kvalifikaciniame turto vertintojo pažymėjime nurodytoje turto vertinimo srityje;

8.2. turto vertintojas pažeidžia Turto vertintojo profesinės etikos kodeksą;

8.3. pateikiamas raštiškas turto vertintojo prašymas.

9. Kvalifikacinio turto vertintojo pažymėjimo galiojimas panaikinamas, jeigu:

9.1. per 6 mėnesius nuo turto vertintojo pažymėjimo galiojimo sustabdymo nepanaikinamos priežastys, dėl kurių sustabdytas kvalifikacinio turto vertintojo pažymėjimo galiojimas;

9.2. paaiškėja, kad asmuo, kreipęsis dėl kvalifikacijos suteikimo, pateikė tikrovės neatitinkančius duomenis, arba paaiškėja anksčiau buvę faktai, kurių žinojimas sprendimo priėmimo metu būtų sąlygojęs atsisakymą suteikti asmenims atitinkamą kvalifikaciją;

9.3. asmuo nuteisiamas už nusikaltimus nuosavybei, valstybės tarnybai, ūkininkavimo tvarkai ir finansams arba jam teismo nuosprendžiu atimama teisė dirbti turto vertintoju;

9.4. pateikiamas raštiškas turto vertintojo prašymas.

 

Baigiamosios nuostatos

 

10. Šio nutarimo įsigaliojimo dieną galiojantys kvalifikaciniai turto vertintojo pažymėjimai netenka galios 1999 m. kovo 1 dieną. Finansų ministerijos įgaliota turtą vertinančių įmonių ir turto vertintojų veiklos priežiūros institucija nustato šių kvalifikacinių turto vertintojo pažymėjimų keitimo tvarką.

11. Kvalifikacijos egzaminų organizavimo tvarką, egzaminams ir juos laikantiems asmenims keliamus reikalavimus, egzaminų kainą nustato Finansų ministerijos įgaliota turtą vertinančių įmonių ir turto vertintojų veiklos priežiūros institucija, suderinusi su Finansų ministerija.

12. Trejus metus nuo šios tvarkos įsigaliojimo dienos vyresniojo vertintojo kompetencijai priskirtus darbus atlieka tik užsakovo parinktos įmonės ne mažesnė kaip trijų asmenų, turinčių vertintojo kvalifikaciją, grupė.

13. Teisė penkerius metus nuo šios tvarkos įsigaliojimo dienos spręsti vertintojo eksperto kompetencijai priskirtus ginčus dėl turto vertės nustatymo suteikiama tik vertintojų arba vyresniųjų vertintojų grupėms (pagal atskiras turto vertinimo sritis), kurių sudėtį tvirtina Finansų ministerijos įgaliota turtą vertinančių įmonių ir turto vertintojų veiklos priežiūros institucija visuomeninių turto vertintojų organizacijų teikimu.

______________

 

part_e86e0d5481c944e78a11b5d4f3375e44_end