LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ATITINKAMŲ METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO ĮSTATYMO NUSTATYTO BENDRO VALSTYBINĖMS AUKŠTOSIOMS MOKYKLOMS SKOLINIMOSI LIMITO PASKIRSTYMO IR VALSTYBINIŲ AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ UŽ PRISIIMTUS SKOLINIUS ĮSIPAREIGOJIMUS ATSISKAITYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. gegužės 25 d. Nr. V-870

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 2009, Nr. 54-2140) 83 straipsnio 4 dalies nuostatas:

1. T v i r t i n u pridedamą Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo nustatyto bendro valstybinėms aukštosioms mokykloms skolinimosi limito paskirstymo ir valstybinių aukštųjų mokyklų už prisiimtus skolinius įsipareigojimus atsiskaitymo tvarkos aprašą (toliau – Aprašas).

2. N u s t a t a u, kad valstybinės aukštosios mokyklos, kurios 2012 metais planuoja skolintis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 83 straipsnio 4 dalyje numatyta tvarka, per 30 dienų nuo šio įsakymo įsigaliojimo Švietimo ir mokslo ministerijai pateikia Aprašo 8 punkte nurodytą prašymą paskirstyti Lietuvos Respublikos 2012 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu (Žin., 2011, Nr. 163-7741) nustatytą bendrą valstybinėms aukštosioms mokykloms skolinimosi limitą.

 

 

Švietimo ir mokslo ministras                               Gintaras Steponavičius

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

švietimo ir mokslo ministro

2012 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. V-870

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ATITINKAMŲ METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO ĮSTATYMO NUSTATYTO BENDRO VALSTYBINĖMS AUKŠTOSIOMS MOKYKLOMS SKOLINIMOSI LIMITO PASKIRSTYMO IR VALSTYBINIŲ AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ UŽ PRISIIMTUS SKOLINIUS ĮSIPAREIGOJIMUS ATSISKAITYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo nustatyto bendro valstybinėms aukštosioms mokykloms skolinimosi limito paskirstymo valstybinėms aukštosioms mokykloms ir valstybinių aukštųjų mokyklų už prisiimtus skolinius įsipareigojimus atsiskaitymo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato aukštųjų mokyklų skolinimosi limito planavimo ir paskirstymo tvarką ir atskaitomybę už prisiimtus skolinius įsipareigojimus. Valstybinės aukštosios mokyklos (toliau – aukštosios mokyklos) turi teisę pasirašyti paskolų sutartis, lizingo (finansinės nuomos) sutartis ir kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus (toliau – paskola).

2. Aukštosios mokyklos atsako už pateiktų faktinių duomenų teisingumą, už numatomus pasiekti rezultatus ir įgyvendintus tikslus, taip pat už duomenų pateikimą nustatytu laiku.

3. Dėl aukštųjų mokyklų nuosavybės teise valdomo nekilnojamojo turto įkeitimo sandorių pagal Sprendimų dėl valstybinių aukštųjų mokyklų nekilnojamojo turto sandorių, kuriais turtas perleidžiamas tretiesiems asmenims ar kuriais užtikrinamos šių valstybinių aukštųjų mokyklų prievolės, priėmimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. liepos 15 d. nutarimu Nr. 832 (Žin., 2009, Nr. 90-3902), sprendimą dėl sutikimo priima Švietimo ir mokslo ministerija.

4. Aukštosioms mokykloms draudžiama jų valdomu turtu užtikrinti trečiųjų asmenų prievoles, teikti garantijas, laidavimus dėl trečiųjų asmenų prisiimtų, bet dar neįvykdytų įsipareigojimų grąžinti kreditoriams lėšas pasirašius paskolų ar perskolinamų paskolų sutartis, lizingo (finansinės nuomos) sutartis ir kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus.

5. Aukštosioms mokykloms draudžiama valstybei nuosavybės teise priklausantį ir patikėjimo teise valdomą turtą įkeisti, taip pat į jį negali būti nukreipiamas išieškojimas.

6. Šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme (Žin., 2009, Nr. 54-2140), Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 86-2045; 2010, Nr. 145-7419) ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. BENDRO AUKŠTOSIOMS MOKYKLOMS SKOLINIMOSI LIMITO PLANAVIMAS IR SKIRSTYMAS

 

7. Bendro aukštosioms mokykloms skolinimosi limito planavimas vykdomas mutatis mutandis taikant Švietimo ir mokslo ministerijos lėšų planavimo ir naudojimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. vasario 15 d. įsakymu Nr. ISAK-223 (Žin., 2007, Nr. 23-891; 2012, Nr. 28-1264), nuostatas. Valstybiniai universitetai, rengdami atitinkamų metų strateginių veiklos planų ir sąmatų projektus, įtraukia į juos numatomus ir prisiimtus skolinius įsipareigojimus. Valstybinės kolegijos numatomus ir prisiimtus skolinius įsipareigojimus įtraukia į rengiamus atitinkamų metų sąmatų projektus, kartu pateikdamos trejų metų skolinių įsipareigojimų prognozes su pagrindimu.

8. Aukštoji mokykla, Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytu laiku Švietimo ir mokslo ministerijai pateikia prašymą nustatyti atitinkamų metų skolinimosi limitą, jame nurodoma:

8.1. planuojamų paskolų suma ir paskirtis, numatomi pasiekti rezultatai (paskolų sumos nurodomos pagal finansų ministro nustatytą išlaidų ekonominę klasifikaciją);

8.2. paskolų reikalingumo (tikslingumo) priežastys ir/ar priežastys, kodėl susidarė lėšų trūkumas;

8.3. pinigų srautų prognozės pamečiui iki paskolų grąžinimo pabaigos, pagrindžiančios paskolų grąžinimo galimybes;

8.4. dokumentai, pagrindžiantys aprašo 12 punkte išdėstytų reikalavimų atitikimą;

8.5. aukštosios mokyklos audito tarnybos išvada dėl skolinimosi finansinio pagrįstumo;

8.6. aukštosios mokyklos valdymo organų sprendimai dėl skolinimosi;

8.7. tuo atveju, kai planuojami investicijų projektai, trumpi investicijų projektų aprašymai, kuriuose nurodoma:

8.7.1. investicijų projekto tikslas ir finansinė apimtis;

8.7.2. projektui finansuoti skiriama aukštosios mokyklos nuosavų lėšų dalis;

8.7.3. visų projektui įgyvendinti reikalingų sąnaudų skaičiavimai;

8.7.4. investicijų projekto įgyvendinimo priemonės ir terminai;

8.7.5. investicijų projekto įgyvendinimo rezultatai ir nauda;

8.8. kita svarbi informacija, kuri gali turėti reikšmingos įtakos tolesnei aukštosios mokyklos veiklai.

9. Skolinimosi limitai aukštosioms mokykloms skirstomi atsižvelgiant į:

9.1. paskolos paskirtį ir numatomus pasiekti rezultatus, kurie užtikrins:

9.1.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos ir Vyriausybės veiklos prioritetų vykdymą;

9.1.2. nacionalinės svarbos projektų vykdymą;

9.1.3. iš Europos Sąjungos finansinės paramos ir kitos gaunamos finansinės paramos vykdomų projektų ir Lietuvos Respublikos įsipareigojimų Šiaurės Atlanto sutarties organizacijai (NATO) vykdymą;

9.1.4. mokslo ir studijų institucijų bendrų investicijų programų vykdymą;

9.1.5. aukštosios mokyklos investicijų projektų vykdymą;

9.1.6. materialiojo ir nematerialiojo turto įsigijimą;

9.1.7. apyvartos lėšų trūkumo padengimą;

9.2. aukštosios mokyklos įsipareigojimų nevykdymą:

9.2.1. paskolos arba palūkanų iki paskolos sutartyje nustatytų terminų negrąžinimą;

9.2.2. paskolų ar jų dalių naudojimą ne pagal tikslinę paskirtį;

9.2.3. informacijos apie paskolų naudojimą pagal nurodytą tikslinę paskirtį nepateikimą Švietimo ir mokslo ministerijai;

9.2.4. ankstesniais metais aukštajai mokyklai skirto skolinimosi limito viršijimą;

9.3. kitus kriterijus, kurie gali turėti reikšmingos įtakos tolesnei aukštosios mokyklos veiklai.

10. Švietimo ir mokslo ministro sudaryta komisija įvertina aukštųjų mokyklų pateiktus prašymus ir, atsižvelgusi į atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu nustatytą bendrą aukštosioms mokykloms skolinimosi limitą, per 30 dienų teikia švietimo ir mokslo ministrui siūlymus dėl jo skirstymo aukštosioms mokykloms.

11. Informaciją apie bendro aukštosioms mokykloms skolinimosi limito skirstymą Švietimo ir mokslo ministerija raštu teikia aukštosioms mokykloms, Finansų ministerijai ir Lietuvos bankų asociacijai.

12. Aukštoji mokykla, norėdama gauti paskolą, įvertina, ar prisiimdama skolinius įsipareigojimus neviršys:

12.1. švietimo ir mokslo ministro įsakymu aukštajai mokyklai skirto atitinkamų metų skolinimosi limito, kartu įvertina visus atitinkamais metais aukštosios mokyklos prisiimtus įsipareigojimus grąžinti kreditoriams lėšas pasirašius paskolų sutartis, lizingo (finansinės nuomos) sutartis ir kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus;

12.2. turto įkeitimo atveju – 20 procentų nuosavybės teise valdomo materialiojo turto rinkos vertės.

13. Prireikus aprašo 10 punkte nurodyta komisija gali perskirstyti aukštosioms mokykloms skirtus atitinkamų metų skolinimosi limitus. Apie bendro aukštosioms mokykloms skolinimosi limito perskirstymą Švietimo ir mokslo ministerija raštu informuoja aukštąsias mokyklas, Finansų ministeriją ir Lietuvos bankų asociaciją.

 

III. AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ ATSKAITOMYBĖ UŽ PRISIIMTUS SKOLINIUS ĮSIPAREIGOJIMUS

 

14. Aukštosios mokyklos iki kitų metų sausio 10 dienos teikia Švietimo ir mokslo ministerijai praėjusių finansinių metų laisvos formos skolinimosi limito panaudojimo ataskaitą dėl aprašo 8.1 ir 12 punktų vykdymo.

15. Aukštosios mokyklos kiekvienais metais iki rugsėjo 1 dienos teikia laisvos formos skolinimosi limito naudojimo ataskaitą už einamųjų metų sausio–rugpjūčio mėnesių laikotarpį, kurioje nurodo aprašo 8 punkte išvardytą informaciją bei nurodo einamųjų metų skolinimosi limito perskirstymo poreikį, jei toks yra.

 

_________________