LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL NEFORMALIOJO SUAUGUSIŲJŲ ŠVIETIMO SISTEMOJE IR SAVARANKIŠKAI ĮGYTŲ ŽINIŲ ĮVERTINIMO IR VALSTYBĖS PRIPAŽĮSTAMŲ AUKŠTESNIOJO IŠSILAVINIMO IR PROFESINIO MOKYMO ARBA TAM TIKROS JŲ PAKOPOS AR MODULIO BAIGIMO DOKUMENTŲ BEI KVALIFIKACIJOS ĮGIJIMO LAIKINOSIOS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. spalio 1 d. Nr. 1353

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 66-1909) 11 straipsnio 5 punktą,

tvirtinu Neformaliojo suaugusiųjų švietimo sistemoje ir savarankiškai įgytų žinių įvertinimo ir valstybės pripažįstamų aukštesniojo išsilavinimo ir profesinio mokymo arba tam tikros jų pakopos ar modulio baigimo dokumentų bei kvalifikacijos įgijimo laikinąją tvarką (pridedama).

 

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2001 m. spalio 1 d. įsakymu Nr. 1353

 

Neformaliojo suaugusiųjų švietimo sistemoje ir savarankiškai įgytų žinių įvertinimo ir valstybės pripažĮSTAMŲ AUKŠTESNIOJO išsilavinimo IR PROFESINIO MOKYMO arba tam tikros jŲ pakopos ar modulio baigimo dokumentų bei kvalifikacijos įgijimo laikinoji tvarka

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Neformaliojo suaugusiųjų švietimo sistemoje ir savarankiškai įgytų žinių įvertinimo ir valstybės pripažintų aukštesniojo išsilavinimo ir profesinio mokymo arba tam tikros jų dalies ar modulio baigimo dokumentų bei kvalifikacijos įgijimo laikinoji tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja žinių, gebėjimų ir įgūdžių, įgytų neformaliojo suaugusiųjų švietimo sistemoje, ir savarankiško mokymosi žinių, gebėjimų bei įgūdžių pripažinimą formaliojo švietimo įstaigose.

2. Ši Tvarka netaikoma bendrajam lavinimui ir aukštajam mokslui.

3. Pagrindinės sąvokos:

Formalusis švietimas – valstybės reglamentuojamas ir kontroliuojamas lavinimasis, mokymasis ir studijos, kurias sėkmingai baigusieji gauna valstybės pripažįstamą diplomą ar pažymėjimą.

Neformalusis švietimas – asmens ir visuomenės interesus atliepiantis mokymasis, lavinimasis ar studijos, kurias baigusiajam neišduodamas valstybės pripažįstamas dokumentas, patvirtinantis išsilavinimo, tam tikros jo pakopos ar reglamentuoto modulio baigimą ir kvalifikacijos įgijimą.

Modulis – tam tikros profesinės kompetencijos (-ų) įgijimo programos struktūrinis vienetas, kuriam būdingi savarankiški tikslai, turinys, didaktikos ir metodikos būdai bei įvertinimas.

Eksternas – savarankiškai besimokantis asmuo, siekiantis įgyti formalųjį aukštesnįjį išsilavinimą ir (ar) profesinę kvalifikaciją.

Eksternatas – egzaminų laikymas eksternu, norint įgyti pagrindinį profesinį mokymą ar aukštesniųjų studijų programas baigusiojo teises.

 

II. Profesinio mokymo arba tam tikros jo pakopos ar modulio baigimo dokumentų bei kvalifikacijos įgijimo tvarka

 

4. Asmuo, pageidaujantis gauti kvalifikacijos pažymėjimą ar kvalifikuoto darbuotojo diplomą, turi teisę eksternu laikyti egzaminus bei įgyti kvalifikaciją, jei turi ne mažesnį kaip 1 metų darbo stažą ir yra ne jaunesnis nei 18 metų.

5. Švietimo ir mokslo ministerija ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kasmet iki rugsėjo 1 d. kiekvienoje apskrityje paskiria profesines mokyklas ir įmones, kurios priima asmenis, pageidaujančius laikyti kvalifikacijos ir kvalifikuoto darbuotojo egzaminus, bei juos vykdo. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu patvirtintas profesinių mokyklų ir/arba įmonių sąrašas skelbiamas „Valstybės žiniose“.

6. Eksternui pageidaujant gauti kvalifikacijos pažymėjimą, profesinio mokymo įstaigoje, įmonėje nustatomas atsiskaitymo už tas programos dalis, kurios būtinos kvalifikacijos pažymėjimui įgyti, ir kvalifikacijos egzamino laikymo grafikas.

7. Eksternui pageidaujant įgyti kvalifikuoto darbuotojo diplomą, paskirtoje profesinėje mokykloje sudaromas privalomųjų dalykų ir baigiamųjų kvalifikacijos egzaminų laikymo grafikas.

8. Kvalifikacijos ir kvalifikuoto darbuotojo egzaminai vykdomi remiantis darbo rinkos profesinio mokymo reglamentuose arba Pagrindinio profesinio mokymo baigiamųjų kvalifikacijos egzaminų tvarka, nustatyta švietimo ir mokslo ministro įsakymu. Teorinių žinių ir praktinių įgūdžių patikrinimo protokolus, kuriais suteikiama profesinė kvalifikacija, pasirašo komisijos pirmininkas ir visi jos nariai.

9. Kvalifikacijos ir kvalifikuoto darbuotojo egzaminų išlaidas apmoka pats egzaminuojamas asmuo, jei jis kreipiasi savo iniciatyva, darbdavys, siunčiantis egzaminuoti savo darbuotoją, teritorinė darbo birža, jei ji siunčia egzaminuoti bedarbį arba asmenį, įspėtą dėl atleidimo iš darbo.

10. Neformaliojo suaugusiųjų švietimo dalyvis arba savarankiškai besimokantis asmuo pakartotinai dėl egzaminavimo gali kreiptis ne anksčiau kaip po metų.

 

III. Aukštesniojo išsilavinimo įgijimo tvarka

 

11. Siekiantis įgyti aukštesnįjį išsilavinimą asmuo, kuris studijų programoje numatytus dalykus studijuoja savarankiškai arba neformaliojo švietimo įstaigose, gali eksternu laikyti įskaitas ir egzaminus. Išlaikęs visas įskaitas ir egzaminus, numatytus aukštesniųjų studijų programoje, eksternas įgyja teisę ginti baigiamąjį darbą (projektą) ir/arba laikyti baigiamuosius egzaminus. Eksternu gali būti asmuo, turintis ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą ir 3 metų darbo stažą.

12. Eksternatas organizuojamas aukštesniąsias studijas vykdančiose institucijose.

13. Paraiška žinioms, gebėjimams ir įgūdžiams vertinti einamaisiais mokslo metais pateikiama institucijai iki rugsėjo 15 d.

14. Institucija, gavusi paraišką, iki rugsėjo 30 d. sudaro individualų eksterno žinių, gebėjimų ir įgūdžių vertinimo grafiką.

15. Eksterno išlaikytoms įskaitoms ir egzaminams registruoti institucija išduoda studijų knygelę.

16. Eksterno dalykų egzaminus ir įskaitas vykdo dalykų dėstytojai.

17. Į baigiamųjų egzaminų ir baigiamųjų darbų (projektų) gynimo komisiją Švietimo ir mokslo ministerija deleguoja atstovą vykdyti baigiamųjų egzaminų ir baigiamųjų darbų (projektų) gynimo priežiūrą.

18. Komisija priima sprendimą dėl teisės ginti baigiamąjį darbą (projektą) ir laikyti baigiamuosius egzaminus bei nustato jų vykdymo datas, egzaminuoja eksternus ir organizuoja baigiamųjų darbų (projektų) gynimą bei vykdo baigiamuosius egzaminus.

19. Eksternas, nesutinkantis su komisijos nutarimu, turi teisę kreiptis į Švietimo ir mokslo ministerijos atstovą egzaminų komisijoje. Jei Švietimo ir mokslo ministerijos į egzaminų komisiją paskirtas atstovas taip pat nesutinka su komisijos nutarimu, Švietimo ir mokslo ministerija, remdamasi jos atstovo komisijoje aiškinamuoju raštu, per 10 dienų priima sprendimą dėl baigiamojo darbo (projekto) ar baigiamųjų egzaminų rezultatų anuliavimo ir pakartotinio vertinimo tvarkos.

20. Pakartotinai dėl žinių, gebėjimų ir įgūdžių įvertinimo eksternas gali kreiptis į instituciją, vykdančią aukštesniąsias studijas, ne anksčiau kaip po metų.

21. Egzaminų išlaidas apmoka pats egzaminuojamas asmuo, jei jis kreipiasi savo iniciatyva, darbdavys, siunčiantis egzaminuoti savo darbuotoją, teritorinė darbo birža, jei ji siunčia egzaminuoti bedarbį arba asmenį, įspėtą dėl atleidimo iš darbo.

22. Eksternas, apgynęs baigiamąjį darbą (projektą) ir/arba išlaikęs baigiamuosius egzaminus, įgyja aukštesnįjį išsilavinimą ir profesinę kvalifikaciją. Jam išduodamas valstybės pripažintas aukštesniojo mokslo diplomas.

______________