LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS 2002 M. GRUODŽIO 24 D. ĮSAKYMO NR. 660 „DĖL POLICIJOS PATRULIŲ VEIKLOS INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2005 m. kovo 18 d. Nr. 5-V-201

Vilnius

 

 

Siekdamas reglamentuoti bei tobulinti policijos patrulių veiklą:

1. Pakeičiu Policijos patrulių veiklos instrukciją, patvirtintą Lietuvos policijos generalinio komisaro 2002 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 660 „Dėl Policijos patrulių veiklos instrukcijos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 23-985, Nr. 23-986):

1.1. Išdėstau 8.14 punktą taip:

8.14. užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ir jų pareigūnų teisinį statusą, kitų užsieniečių ir asmenų, neturinčių pilietybės, KET ir kitų teisės pažeidimų įforminimo ypatybes, Reagavimo į incidentus užtikrinant Rusijos Federacijos piliečių tranzitą per Lietuvos Respublikos teritoriją tvarkos taisykles;“

1.2. Išdėstau 8.15 punktą taip:

8.15. raštvedybos pagrindus, mokėti sklandžiai dėstyti mintis žodžiu ir raštu;“.

1.3. Išdėstau 9.2 punktą taip:

9.2. turėti teisę vairuoti ne mažesnės kaip „B“ kategorijos transporto priemones;“.

1.4. Išdėstau 10.1 punktą taip:

10.1. turėti teisę vairuoti ne mažesnės kaip „B“ kategorijos transporto priemones;“.

1.5. Išdėstau 16 punktą taip:

16. Tarnybos metu patrulis pavaldus policijos įstaigos, policijos įstaigos viešosios policijos, policijos patrulių padalinio vadovams, atsakingam už policijos įstaigos padalinių paros tarnybą pareigūnui, budėtojui. Tik šie pareigūnai gali nušalinti nuo tarnybos bet kurį patrulio pareigūną teisės aktų nustatyta tvarka.

Patruliui, kurį sudaro du ir daugiau pareigūnų, vadovauja vyresnysis pareigūnas, kurį skiria patrulių pamainos tarnybą organizuojantis pareigūnas. Patrulio vyresnysis atsako už tikslų nustatytos tarnybos tvarkos ir užduočių vykdymą. Už patikėtų priemonių tinkamą naudojimą kiekvienas pareigūnas atsako asmeniškai.“

1.6. Išdėstau 19 punktą taip:

19. Policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas pareigūnas turi teisę išimtiniais atvejais pratęsti patrulių tarnybos laiką, tai kompensuodamas teisės aktų nustatyta tvarka. Patruliavimo maršrutą, sektorių, postą turi teisę keisti policijos įstaigos vadovas, atsakingas už policijos įstaigos padalinių paros tarnybą pareigūnas, taip pat budėtojas, suderinęs su policijos įstaigos vadovu arba atsakingu už policijos įstaigos padalinių paros tarnybą pareigūnu.“

1.7. Išdėstau 23 punktą taip:

23. Patruliuojant dėvima nustatyto pavyzdžio uniforminė apranga, tačiau išimtiniais atvejais ir tik policijos įstaigos vadovo nurodymu patruliuoti ir vykdyti specialiąsias policijos operacijas galima dėvint civilinius drabužius. Tai pažymima tarnybos žurnale.“

1.8. Išdėstau 24 punktą taip:

24. Patruliavimas gali būti viešasis, neviešasis ir mišrusis. Neviešasis ir mišrusis patruliavimo būdai gali būti nustatomi tik pagal policijos įstaigos vadovo patvirtintą grafiką.“

1.9. Išdėstau 25 punktą taip:

25. Konkretų patruliavimo būdą nustato policijos įstaigos, policijos įstaigos viešosios policijos ar patrulių padalinio vadovas (nustačius neviešąjį ar mišrųjį patruliavimo būdą, tai pažymima tarnybos žurnale).“

1.10. Išdėstau 36 punktą taip:

36. Patruliams ne rečiau kaip du kartus per mėnesį (po 2 akademines valandas) policijos įstaigos vadovo patvirtintomis temomis turi būti organizuojami tarnybiniai mokymai, kurių metu supažindinama su naujais teisės aktais, analizuojami veiklos rezultatai ir trūkumai, avaringumas, eismo įvykių įforminimo dokumentai, administracinio poveikio priemonių taikymo praktika, asmenų nusiskundimai ir kita. Taktikos, fizinio bei kovinio rengimo pratybos organizuojamos vieną kartą per savaitę (1 akademinę valandą).“

1.11. Išdėstau 65.8 punktą taip:

65.8. dalyvaudami policijos operacijose, surašydami protokolą arba skirdami vairuotojui baudą KET pažeidimo padarymo vietoje, kilus įtarimams, sutikrinti transporto priemonės agregatų numerių ir įrašų registracijos dokumentuose atitikimą patikrinti, ar transporto priemonė ir ja vykstantys asmenys nėra policijos ieškomi.“

1.12. Išdėstau 65.12 punktą taip:

65.12. nustatyta tvarka įforminti eismo įvykių, KET bei kitų teisės pažeidimų dokumentus ir pagal kompetenciją taikyti administracinio poveikio priemones;“.

1.13. Papildau 66 punktą 66.10 ir 66.11 papunkčiais ir išdėstau juos taip:

66.10. vykdoma transporto priemonių vairuotojų darbo ir poilsio režimo kontrolė;

66.11. vykdoma krovinių vežimo ar transporto priemonių techninės būklės kontrolė.“

1.14. Išdėstau 67 punktą taip:

67. Prieš stabdydamas transporto priemonę patrulis turi įvertinti visas galimas aplinkybes, kad stabdymo metu nekiltų grėsmė jo ir kitų žmonių saugumui, sustojusi transporto priemonė netrukdytų kitiems eismo dalyviams, nesukeltų eismo įvykio.“

1.15. Išdėstau 72 ir 73 punktus taip:

72. Sustabdęs transporto priemonę, patrulis radijo ryšio priemonėmis privalo pranešti budėtojui stabdymo vietą, sustabdytos transporto priemonės markę, valstybinį numerį, stabdymo priežastį. Apie vairuotojui taikytas poveikio priemones informuojamas budėtojas, kuris šią informaciją fiksuoja raštu (išskyrus atvejus, kai policijos įstaigos budėtojų padalinyje yra naudojamos pokalbio įrašymo priemonės). Jei transporto priemonės stabdomos policijos specialiųjų operacijų metu, šio punkto reikalavimai netaikomi.

73. Greitosios medicinos pagalbos, policijos, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo bei kitų specialiųjų tarnybų transporto priemonės su įjungtais mėlynos (mėlynos ir raudonos) spalvos žybčiojančiais švyturėliais ir (arba) specialiais garso signalais stabdomos tik tais atvejais, kai yra tikslių duomenų, kad jos pavogtos, naudojamos nusikalstamais tikslais, arba įtariama, kad jų vairuotojai neblaivūs, apsvaigę nuo narkotinių ar kitų medžiagų.“

1.16. Išdėstau 75 punktą taip:

75. Į patrulinį automobilį pažeidėją ir kitus asmenis galima pakviesti, kai:

75.1. juos reikia nuvežti į sveikatos priežiūros įstaigą, policijos įstaigą ar seniūnijos patalpas;

75.2. reikia įforminti eismo įvykio dokumentus;

75.3. asmenį reikia supažindinti su matavimo prietaiso (-ų) rodmenimis;

75.4. reikia įforminti teisės pažeidimo dokumentus;

75.5. reikia padėti į keblią padėtį patekusiems eismo dalyviams.“

1.17. Išdėstau 77.1 punktą taip:

77.1. įsidėmėti kiek įmanoma daugiau informacijos apie transporto priemonę (transporto priemonės valstybinio numerio ženklą, markę, modelį, spalvą, ypatingus požymius), vairuotojo, keleivių požymius ir pranešti budėtojui;“.

1.18. Išdėstau 77.5 punktą taip:

77.5. prireikus, vadovaudamasis įstatymais, turi teisę panaudoti fizinę prievartą arba šaunamąjį ginklą;“.

1.19. Išdėstau 77.10 punktą taip:

77.10. nesustabdęs transporto priemonės, surašyti tarnybinį pranešimą, kuriame nurodyti pažeidimo esmę, stabdymo aplinkybes bei priemones, kurių imtasi pažeidėjui sulaikyti, informaciją apie transporto priemonę, taip pat vairuotojo ir keleivių požymius.“

1.20. Išdėstau 82 punktą taip:

82. Patruliams draudžiama stabdyti transporto priemones ten, kur sustojusi transporto priemonė gali sukelti eismo įvykį, sutrukdyti kitų transporto priemonių eismą, sudaryti transporto grūstį, sukelti pavojų patrulių gyvybei ir sveikatai.“

1.21. Išdėstau 98 punktą taip:

98. Jei asmenį nušalinus nuo transporto priemonės vairavimo jos saugumu pats nušalintas asmuo negali pasirūpinti ar transporto priemonės stovėjimas trukdo transporto ar pėsčiųjų eismui arba kitaip pažeidžia kitų asmenų teises, minėta transporto priemonė gali būti priverstinai nuvežama teisės aktų nustatyta tvarka.“

1.22. Išdėstau 100–102 punktus taip:

100. Visi asmenų neblaivumo (girtumo) tikrinimo atvejai registruojami žurnale (3 priedas). Kiekvienam alkoholio kiekio matuokliui pildomas atskiras policijos įstaigos antspaudu antspauduotas žurnalas. Jo lapai turi būti sunumeruoti, įrišti.

101. Jeigu prireikia medicininės apžiūros neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nustatyti, pildomas asmens siuntimas (4 priedas). Su siuntimu turi būti pateikti ir asmens tapatybę įrodantys dokumentai.

102. Nustatęs, kad vairuotojas neblaivus (girtas) ar apsvaigęs, patrulis turi nustatyta tvarka įforminti pažeidimą.“

1.23. Išdėstau 130 punktą taip:

130. Pristatęs sulaikytą asmenį į policijos įstaigą, policijos pareigūnas tarnybiniame pranešime surašo, kas sulaikė ir pristatė asmenį, sulaikymo laiką, vietą, pagrindą, priežastį ir aplinkybes, sulaikymo ir pristatymo metu rastus ir paimtus ginklus, daiktus, įrankius ar dokumentus, nurodo, ar buvo naudojama prievarta, jei taip, kodėl, kokios rūšys ir kokie padariniai, taip pat nurodo sulaikyto asmens, nukentėjusiojo bei liudytojų anketinius duomenis (vardą, pavardę, asmens kodą ar gimimo datą, gyvenamąją vietą), taip pat pažeidėjo pristatymo į policijos įstaigą laiką, nesulaikytų asmenų, įtariamų padarius teisės pažeidimus, požymius, jų pasitraukimo kryptis ir kt.“.

1.24. Išdėstau 131.5 punktą taip:

131.5. koks teisės pažeidimas padarytas, jo padarymo vietą ir laiką.“

1.25. Išdėstau 131.7 punktą taip:

131.7. aplinkybes, galinčias keistis laikui bėgant ir kitus būtinus duomenis, kurie surašomi į tarnybinę knygelę.“

1.26. Išdėstau 132.4 punktą taip:

132.4. pagal savo kompetenciją suteikti neatidėliotiną pagalbą asmenims.“

1.27. Įrašau 7.8, 9.5, 32.3, 36, 54, 65.12, 79 punktuose vietoj žodžio „autoavarija“ žodžius „eismo įvykis“.

1.28. Įrašau 62.1, 66.4, 109, 135, 136.1, 138, 140, 153, 154, 167, 186, 189.2 punktuose bei XIII skyriaus pavadinime vietoj žodžio „nusikaltimas“ žodžius „nusikalstama veika“.

2. Įpareigoju šalies policijos įstaigų vadovus supažindinti su minėtos instrukcijos pakeitimais visus policijos pareigūnus.

3. Skelbiu šį įsakymą Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos tinklalapyje.

 

 

 

POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO PAVADUOTOJAS

L. E. POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO PAREIGAS                          KĘSTUTIS TUBIS