LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL BENDROJO TELEFONO SKAITMENINIO TINKLO PARAMETRŲ IR ĮRENGINIŲ, VEIKIANČIŲ RADIJO DAŽNIŲ DIAPAZONE, PRIVALOMŲJŲ REIKALAVIMŲ
1997 m. gruodžio 30 d. Nr. 169
Vilnius
Vykdydamas Vyriausybės 1997–2000 metų veiklos programą integruojant valstybinę ryšių sistemą į Europos ir pasaulio telekomunikacijų sistemą bei suderinant jos veiklą reglamentuojančias technines normas su tarptautiniais standartais,
1. Patvirtinti pridedamas taisykles:
1.1. Radioelektroninės aparatūros ir kabelinės televizijos priemonių montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių V dalį „Pramoninių, mokslinių, medicininių ir buitinių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone, registravimas, techninė patikra ir eksploatavimas“;
1.2. Telekomunikacijų technikos taisykles TT 17-97 „Pramoniniai, moksliniai, medicininiai ir buitiniai įrenginiai, veikiantys radijo dažnių diapazone. Elektromagnetinio suderinamumo parametrai. Bandymų metodai ir sąlygos“;
1.3. Telekomunikacijų technikos taisykles TT 22-97 „Verslo telekomunikacijos (VT). 64 kbit/s spartos nuomojama neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninė linija (D64U). Galinio įrenginio sąsajos jungimo reikalavimai“;
1.4. Telekomunikacijų technikos taisykles TT 23-97 „Verslo telekomunikacijos (VT). 64 kbit/s spartos nuomojama neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninė linija (D64U). Tinklo sąsajos aprašymas ir jungimo charakteristikos“;
1.5. Telekomunikacijų technikos taisykles TT 24-97 „Verslo telekomunikacijos (VT). Atvirojo tinklo pateikimo (ATP) techniniai reikalavimai. 2048 kbit/s spartos skaitmeninė nestruktūrizuotoji nuomojamoji linija (2048 N). Galinio įrenginio jungimo reikalavimai“;
1.6. Telekomunikacijų technikos taisykles TT 25-97 „Verslo telekomunikacijos (VT). Atvirojo tinklo pateikimo (ATP) techniniai reikalavimai. 2048 kbit/s spartos skaitmeninė nestruktūrizuotoji nuomojamoji linija (2048 N). Tinklo sąsajos aprašymas ir jungimo charakteristikos“;
1.7. Telekomunikacijų technikos taisykles TT 26-97 „Verslo telekomunikacijos (VT). 2048 kbit/s spartos skaitmeninė struktūrizuotoji linija (2048 S). Galinio įrenginio sąsajos jungimo reikalavimai“;
2. Nustatyti, kad:
3. Valstybės įmonei „Valstybinė radijo dažnių tarnyba“:
3.1. vykdyti valstybinę pramoninių, mokslinių, medicininių ir buitinių įrenginių priežiūrą vadovaujantis 1 punkto 1.1 ir 1.2 papunkčiuose išvardytais dokumentais;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
ryšių ir informatikos ministro
1997 m. gruodžio 30 d.
įsakymu Nr. 169
RADIOELEKTRONINĖS APARATŪROS IR KABELINĖS TELEVIZIJOS PRIEMONIŲ MONTAVIMO, STATYMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLĖS
V dalis
PRAMONINIŲ, MOKSLINIŲ, MEDICININIŲ IR BUITINIŲ ĮRENGINIŲ,
VEIKIANČIŲ RADIJO DAŽNIŲ DIAPAZONE, REGISTRAVIMAS, TECHNINĖ PATIKRA IR EKSPLOATAVIMAS
I. BENDROJI DALIS
1. Šios taisyklės nustato pramoninių, mokslinių, medicininių ir buitinių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone, registravimo, techninės patikros atlikimo ir leidimų juos eksploatuoti išdavimo tvarką.
2. Taisyklės taikomos visiems įvežamiems iš užsienio, gaminamiems ir naudojamiems Lietuvoje šio tipo įrenginiams, atliekant privalomąjį jų registravimą ir techninę patikrą.
3. Taisyklės netaikomos šiems įrenginiams:
informacijos perdavimo įrenginiams;
medicininei elektrochirurginei aparatūrai;
elektroeroziniams įrenginiams;
elektriniams suvirinimo aparatams su radijo dažnio generatoriais;
radijo dažnių diapazone veikiantiems įrenginiams be atviros išspinduliavimo sistemos, kurių galia apkrovoje mažesnė negu 5W, naudojamiems medicinos, mokslo, mokymo ir matavimų tikslais;
Krašto apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Nacionalinio saugumo departamento ir kitoms spec. tarnyboms skirtiems įrenginiams, kurių naudojimas reglamentuojamas kitais norminiais dokumentais.
4. Šios taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu bei Vyriausybės 1992 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. 949 „Dėl radioelektroninės aparatūros ir elektros įrenginių įvežimo (atsiuntimo) iš užsienio, gamybos, naudojimo bei prekybos jais Lietuvos teritorijoje nuostatų patvirtinimo“.
5. Fiziniai ir juridiniai asmenys radioelektroninę aparatūrą ir įrenginius gali įvežti (atsiųsti) iš užsienio, gaminti, įsigyti ir naudoti (radijo siunčiamaisiais įrenginiais tai pat ir prekiauti) tik turėdamos Ryšių administracijos leidimą.
II. TERMINAI IR JŲ APIBRĖŽIMAI
6. Pagrindiniai taisyklėse naudojami terminai ir jų apibrėžimai:
6.1. Įrenginys – radijo dažnių diapazone veikiantis pramoninis, mokslinis, medicininis ir buitinis įrenginys, susidedantis iš radijo dažnių srovės (įtampos) generatoriaus, jungiamosios linijos ir apkrovos įtaiso, skirtas gamybinių – technologinių procesų vykdymui gamybos ir mokslinio tyrimo įstaigose, buityje, gydymui medicinoje.
6.3. Elektromagnetinis suderinamumas (EMS) – radioelektroninio įrenginio geba kokybiškai veikti nustatytose jo eksploatavimo sąlygose, nesukeliant neleistinų trukdžių kitiems radioelektroniniams įrenginiams.
6.5. Radijo trukdžių lygis – tai nustatytomis sąlygomis išmatuotas elektromagnetinio lauko galios (įtampos), kuri išspinduliuojama į erdvę ar srovės laidininkus ir nenaudojama radioelektroninio įrenginio tiesioginei paskirčiai, lygis.
6.6. Leistinasis radijo trukdžių lygis – tai elektromagnetinio lauko galios (įtampos) lygis, kuris nepažeidžia EMS, t. y. iš esmės nepablogina radioelektroninių įrenginių veikos kokybės.
6.7. Ryšių administracija – Ryšių ir informatikos ministerija arba kitos Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei Ryšių ir informatikos ministerijos įgaliotosios ryšių reguliavimo institucijos.
6.8. Techninė patikra – tai seka metrologinių ir organizacinių veiksmų, atliekama nustatant įrenginio techninius parametrus bei charakteristikas, apibrėžtus norminiuose dokumentuose.
III. ĮRENGINIŲ REGISTRAVIMAS IR EKSPLOATAVIMO LEIDIMŲ IŠDAVIMAS
7. Valstybinė radijo dažnių tarnyba (toliau tekste – VRDT) yra įgaliotoji ryšių reguliavimo institucija, išduodanti fiziniams ir juridiniams asmenims leidimus įsigyti, statyti ir eksploatuoti Lietuvos Respublikos teritorijoje radijo bangas spinduliuojančius įrenginius, kontroliuojanti šių įrenginių naudojimo tvarką, atliekanti jų techninę patikrą.
8. Visi įmonėje, įstaigoje ar bendrovėje esantys įrenginiai privalo būti registruojami nepriklausomai nuo to, ar jie naudojami, ar rezervuojami. Įrenginius naudoti galima tik turint jų eksploatacijos leidimus. Už įrenginio registravimą ir eksploatavimą atsako įrenginio savininkas ar jo įgaliotas asmuo.
9. Įsigijęs įrenginį, jo savininkas (arba jo įgaliotas asmuo) per 10 dienų apie tai praneša VRDT, kartu pateikdamas dokumentus (techninį pasą, eksploatavimo instrukciją, įsigijimo vietą ir būdą nurodantį dokumentą), reikalingus įrenginiui registruoti ir techninei patikrai atlikti.
10. Įrenginio savininkui pateikiama registravimo ir techninės patikros mokesčio sąskaita pagal Radijo ryšių tarifus. Pagal šiuos tarifus už dažnių naudojimą daugiau kaip 40kHz diapazonuose imamas įrenginių eksploatacijos mokestis. Iš nemokamą fizioterapinį gydymą teikiančių medicinos įstaigų už medicininių įrenginių naudojimą šis mokestis neimamas.
11. Per 10 dienų nuo pranešimo gavimo VRDT atlieka įrenginio įsigijimo ir eksploatavimo sąlygų kontrolę bei techninę patikrą pagal Technikos taisyklių TT 17-97 reikalavimus. Pagal patikros duomenis surašomas techninės patikros protokolas, kuriame pateikiama išvada apie įrenginio atitikimą TT 17-97 reikalavimus.
12. Jei įrenginys atitinka Technikos taisyklių TT 17-97 reikalavimus ir eksploatuojamas tvarkingai, sumokėjus registravimo ir patikros mokestį, išduodamas įrenginio eksploatavimo leidimas ir įregistruojamas VRDT įrenginių registracijos knygoje.
13. Jei įrenginys neatitinka Technikos taisyklių TT 17-97 reikalavimų ar dėl kitų priežasčių negalima leisti juo naudotis, apie tai įrenginio savininkui motyvuotai paaiškinama raštu.
14. Jei nekeičiama įrenginio darbo veika, eksploatavimo vieta, sąlygos, trukdžių slopinimo sistema ir įrenginys nebuvo remontuojamas, techninė patikra atliekama vieną kartą per 3 metus.
15. Pakeitus technologinius procesus, darbo veiką, eksploatavimo vietą, sąlygas, trukdžių slopinimo sistemą ar po įrenginio remonto įrenginio savininkas privalo pranešti VRDT dėl pakartotinės techninės patikros atlikimo.
16. Pakartotinė (neplaninė) techninė patikra gali būti atliekama ir tuo atveju, jei įtariama, kad įrenginys skleidžia trukdžius kitiems radioelektroniniams įrenginiams ar eksploatuojamas pažeidžiant naudojimo instrukciją. Šiais atvejais VRDT įgalioti asmenys gali uždrausti įrenginį eksploatuoti ar skirti iki 10 dienų terminą trūkumams pašalinti. Po trūkumų pašalinimo atliekama nauja techninė patikra.
17. Įrenginio eksploatavimas gali būti laikinai uždraustas ir tuo atveju, jei per 1 mėnesį nuo sąskaitos pateikimo nesumokamas įrenginių eksploatavimo mokestis. Draudimas panaikinamas sumokėjus mokesčius.
IV. ĮRENGINIŲ EKSPLOATAVIMO VALSTYBINĖ PRIEŽIŪRA
19. Įrenginių eksploatavimo nustatytos tvarkos valstybinę priežiūrą atlieka VRDT darbuotojai įrenginio eksploatavimo vietoje. Atskirais atvejais kontroliuojama susirašinėjimu.
20. Planinis arba neplaninis patikrinimas atliekamas dėl įrenginių parametrų, eksploatavimo sąlygų patikrinimo ar įtariant, kad yra neregistruotų ar neleidžiamų naudoti įrenginių, taip pat ieškant trukdžių.
21. Dalyvaujant įrenginio savininkui ar už įrenginio eksploatavimą atsakingam asmeniui, VRDT darbuotojas patikrina, ar eksploatuojamų įrenginių kiekis atitinka leidime nurodytą kiekį. Patikrinami kiekvieno įrenginio anketiniai duomenys, modelis, numeris, naudojimo vieta, ekranavimo kokybė, ar yra elektros filtrai ir kitos trukdžių slopinimo priemonės.
22. Pagal patikrinimo rezultatus surašomas patikrinimo protokolas. Protokolo kopija įteikiama (išsiunčiama) įrenginio savininkui arba jo įgaliotam asmeniui. Taip pat teikiami ir techninės patikros protokolai.
23. Įmonės, įstaigos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui dėl kokių nors priežasčių atsisakius pasirašyti patikrinimo (ar pažeidimų) protokolą, VRDT darbuotojas tai pažymi protokole ir protokolas registruotu raštu išsiunčiamas tos įmonės, įstaigos ar bendrovės vadovui. Taip siunčiami ir protokolai, kurių dėl kokių nors priežasčių negalima surašyti patikrinimo metu.
24. Kai įrenginys nurašomas (sunaikinamas) ar perduodamas kitam naudotojui, savininkas per 10 dienų privalo raštu pranešti VRDT ir grąžinti eksploatavimo leidimus. VRDT darbuotojas tai pažymi apskaitos dokumentuose.
25. Kai įrenginys eksploatuojamas be leidimo, neatitinka techninių taisyklių reikalavimų arba įrenginio savininkas trukdo atlikti patikrinimą ir nepaiso VRDT įgaliotų darbuotojų nurodymų, tuomet įrenginio savininkui (atsakingam asmeniui) surašomas pažeidimų protokolas dėl administracinės baudos skyrimo. Šiais atvejais VRDT gali uždrausti įrenginį eksploatuoti ir panaikinti eksploatavimo leidimus.
26. Apie įrenginio naudojimo laikiną uždraudimą ar eksploatavimo leidimų panaikinimą VRDT raštu praneša įrenginio savininkui.
27. Įrenginių apskaitos ir registravimo duomenys tvarkomi ir saugomi pagal VRDT galiojančią tvarką.
______________
I. PRATARMĖ
1. Šios taisyklės yra Ryšių administracijos norminis dokumentas, parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos ryšių bei Radijo ryšio įstatymais.
2. Taisykles parengė Standartizacijos technikos komitetas Nr. 18 „Elektros ryšiai“ ir 1997 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 169 patvirtino Lietuvos Respublikos ryšių ir informatikos ministras.
III. APRĖPTIS
5. Šios taisyklės nustato pramoninių, mokslinių, medicininių ir buitinių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone, pagrindinius elektromagnetinio suderinamumo parametrus, jų matavimo metodus bei sąlygas.
6. Taisyklės taikomos visiems įvežamiems (atsiunčiamiems) iš užsienio bei Lietuvoje gaminamiems įrenginiams, skirtiems eksploatuoti Lietuvoje, atliekant jų techninę patikrą elektromagnetinio suderinamumo atitikčiai.
7. Taisyklės netaikomos šiems įrenginiams:
– informacijos perdavimo įrenginiams;
– medicininei elektrochirurginei aparatūrai;
– elektroeroziniams įrenginiams;
– elektriniams suvirinimo aparatams su radijo dažnių srovės generatoriais;
– radijo dažnių diapazone veikiantiems įrenginiams be atviros išspinduliavimo sistemos, kurių galia apkrovoje mažesnė negu 5W, naudojamiems medicinos, mokslo, mokymo ir matavimų tikslais;
– Krašto apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Nacionalinio saugumo departamento ir kitoms spec. tarnyboms skirtiems įrenginiams, kurių naudojimas reglamentuojamas kitais norminiais dokumentais.
IV. PARAMETRŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
8. Pramoninių, mokslinių, medicininių ir buitinių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone, pagrindiniai elektromagnetinio suderinamumo parametrai turi atitikti 11 punkte išdėstytus reikalavimus.
10. Šių įrenginių registravimo, techninės patikros ir eksploatavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos ryšių ir informatikos ministro 1997 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 169 patvirtintos taisyklės „Radioelektroninės aparatūros ir kabelinės televizijos priemonių montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklės. V dalis. Pramoninių, mokslinių, medicininių ir buitinių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone, registravimas, techninė patikra ir eksploatavimas“.
V. PRIVALOMIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI
VI. NORMINIŲ DOKUMENTŲ ĮSIGIJIMAS
12. Lietuvos standartus galima įsigyti Lietuvos standartizacijos departamente adresu: Kosciuškos g. 30, 2600 Vilnius (tel. (8 22) 70 93 43, faks. (8 22) 22 62 52), Technikos taisykles – Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje (VRDT) adresu: Algirdo g. 27, 2006 Vilnius (tel. (8 22) 26 13 12, faks. (8 22) 26 15 64).
______________
1 priedas
prie Technikos taisyklių TT 17-97
PRIVALOMIEJI ELEKTROMAGNETINIO SUDERINAMUMO PARAMETRAI, JŲ MATAVIMO METODAI IR SĄLYGOS
Šis priedas nustato pramoninių, mokslinių, medicininių ir buitinių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone (toliau tekste – įrenginių), privalomuosius elektromagnetinio suderinamumo parametrus, jų matavimo metodus bei sąlygas ir yra parengtas vadovaujantis Lietuvos standartu LST EN 55011 „Pramoninių, mokslinių, medicininių ir buitinių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone, radijo trukdžių ribinės vertės ir matavimo metodai“, Nacionalinės radijo dažnių paskirstymo lentelės 1-ąja dalimi (9 kHz–30 MHz), Radijo reglamentu.
I. ĮRENGINIŲ ELEKTROMAGNETINIO SUDERINAMUMO PARAMETRAI
1. Darbinių dažnių diapazonai:
Įrenginių darbinių dažnių diapazonai pateikti 1-ojoje lentelėje.
1 lentelė. Darbinių dažnių diapazonai
Darbinių dažnių diapazonas |
Centrinis diapazono dažnis ir apytikris santykinis diapazono plotis |
Įrenginių klasifikacija |
16,7–19,4 kHz |
18 kHz ± 7,5 % |
pram. |
20,4–23,7 kHz |
22 kHz ± 7,5 % |
pram., moksl., medic. |
40–48 kHz |
44 kHz ± 10 % |
pram., moksl., medic. |
59–74 kHz |
66 kHz + 12/-10 % |
pram., moksl., medic. |
429–451 kHz |
440 kHz ± 2,5 % |
pram., moksl., medic. |
871–889 kHz |
880 kHz ± 1 % * |
pram., moksl., medic. |
1720–1800 kHz |
1760 kHz ± 2,5 % * |
pram., moksl., medic. |
2610–2670 kHz |
2640 kHz ± 1 % * |
pram., medic. |
5150–5410 kHz |
5280 kHz ± 2,5 % * |
pram., moksl., medic. |
6767–6794 kHz |
6780 kHz ± 0,2 % |
pram., moksl., medic. |
13424–13696 kHz |
13560 kHz ± 1 % |
pram. |
13553–13567 kHz |
13560 kHz ± 0,05 % |
moksl., medic. |
26850–27390 kHz |
27120 kHz ± 1% |
pram. |
26957–27283 kHz |
27120 kHz ± 0,6 % |
moksl., medic. |
40,3–41,1 MHz |
40,68 MHz ± 1 % |
pram., moksl. |
40,66–40,7 MHz |
40,68 MHz ± 0,05 % |
medic. |
433,10–434,80 MHz |
433,92 MHz ± 0,2 % |
pram., moksl., medic. |
2400–2500 MHz |
2450 MHz ± 2% |
pram., moksl., medic., buit. |
5725–5875 MHz |
5800 MHz ± 1,3% |
pram., moksl., medic. |
24,0–24,25 GHz |
24,125 GHz ± 0,5% |
pram., moksl., medic. |
61,0–61,5 GHz |
61,25 GHz ± 0,4% |
pram., moksl., medic. |
122,0–123,0 GHz |
122,5 GHz ± 0,4% |
pram., moksl., medic. |
244,0–246,0 GHz |
245,0 GHz ± 0,4% |
pram., moksl., medic. |
Sutrumpinimai: pram. – pramoniniai, moksl. – moksliniai, medic. – medicininiai, buit. – buitiniai.
Pastabos:
1. Dažnių diapazonų, pažymėtų *, panaudojimas leidžiamas iki 1999 01 01. Šiuose diapazonuose veikiantiems įrenginiams techninės patikros protokolai išduodami tik tuo atveju, kai jiems jau išduoti leidimai eksploatavimui pagal anksčiau galiojusias taisykles.
2. Išimtiniais atvejais Ryšių administracija turi teisę išduoti techninės patikros protokolą įrenginiams, veikiantiems ir šioje lentelėje nenurodytuose dažnių diapazonuose.
3. Lentelėje nurodyti dažnių diapazonai, kuriems netaikomos papildomos sąlygos, naudojami tik šiose taisyklėse minimų įrenginių darbui.
2. Trukdžių elektromagnetinio lauko lygis:
2.1. Leidžiamos radijo trukdžių lygio normos 0,15–1000 MHz dažnių diapazone yra pateiktos 2 ir 3 lentelėse.
2.2. Leidžiamų radijo trukdžių lygio normos įrenginiams taikomos priklausomai nuo to, kokioje aplinkoje (vietoje) įrenginiai eksploatuojami ir prie kokio tipo elektros tinklų jie jungiami.
2.3. Pagal šiuos požymius įrenginiai skirstomi į A ir B grupes, kurių apibrėžimai yra pateikti šiame priede.
2 lentelė. Pramoninių, mokslinių ir buitinių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone, sukuriamo trukdžių elektromagnetinio lauko stiprio didžiausios leistinos kvaziamplitudinės vertės
Įrenginiai |
Matuojamieji dažniai |
Matavimų sąlygos (vieta) |
Trukdžių elektromagnetinio lauko stiprio didžiausios leistinos vertės [ dB µ V/m ] |
||||
nuo 0,15 MHz iki 0,5 MHz |
daugiau kaip 0,5 MHz iki 2,5MHz |
daugiau kaip 2,5 MHz iki 30 MHz |
daugiau kaip 30 MHz iki 300 MHz |
daugiau kaip 300 MHz iki 1000 MHz |
|||
A grupė |
Dažniai, patenkantys į 1-ojoje lentelėje nurodytus dažnių diapazonus |
10 m atstumu nuo įmonės (įstaigos) teritorijos ribos, matuojant eksploatavimo vietose, arba 30 m atstumu nuo įrenginio, matuojant laisvoje erdvėje |
70 |
70 |
70* |
70 |
70 |
Dažniai, nepatenkantys į 1-ojoje lentelėje nurodytus dažnių diapazonus |
46 |
40 |
32 |
46 |
46 |
||
B grupė |
Dažniai, patenkantys ir nepatenkantys į 1-ojoje lentelėje nurodytus dažnių diapazonus |
10 m atstumu nuo įmonės (įstaigos) teritorijos ribos, matuojant eksploatavimo vietose, arba 30 m atstumu nuo įrenginio, matuojant laisvoje erdvėje |
46 |
40 |
32* |
46 |
46 |
3 lentelė. Medicininių įrenginių, veikiančių radijo dažnių diapazone, sukuriamo trukdžių elektromagnetinio lauko stiprio didžiausios leistinos kvaziamplitudinės vertės
Įrenginiai |
Matuojamieji dažniai |
Matavimų sąlygos (vieta) |
Trukdžių elektromagnetinio lauko stiprio didžiausios leistinos vertės [ dB µ V/m ] |
||||
nuo 0,15 MHz iki 0,5 MHz |
daugiau kaip 0,5 MHz iki 2,5 MHz |
daugiau kaip 2,5 MHz iki 30 MHz |
daugiau kaip 30 MHz iki 300 MHz |
daugiau kaip 300 MHz iki 1000 MHz |
|||
A grupė |
Dažniai, patenkantys į 1-ojoje lentelėje nurodytus dažnių diapazonus |
10 m atstumu nuo įmonės (įstaigos) teritorijos ribos, matuojant eksploatavimo vietose, arba 30 m atstumu nuo įrenginio, matuojant laisvoje erdvėje |
70 |
70 |
70** |
70** |
70** |
Dažniai, nepatenkantys į 1-ojoje lentelėje nurodytus dažnių diapazonus |
46 |
40 |
32 |
46 |
46 |
||
B grupė |
Dažniai, patenkantys į 1-ojoje lentelėje nurodytus dažnių diapazonus Dažniai, nepatenkantys į 1-ojoje lentelėje nurodytus dažnių diapazonus |
10 m atstumu nuo įmonės (įstaigos) teritorijos ribos, matuojant eksploatavimo vietose, arba 30 m atstumu nuo įrenginio, matuojant laisvoje erdvėje |
70 |
70 |
70** |
70** |
70** |
46 |
40 |
32 |
46 |
46 |
Pastabos:
1. *Mokslinės paskirties įrenginiams, veikiantiems 6,78MHz ± 0,2%, 13,56MHz ± 0,05% ir 27,12MHz ± 0,6% dažnių diapazonuose, leistina 120 dBµV/m didžiausia trukdžių elektromagnetinio lauko vertė šiuose diapazonuose su sąlyga, jei jie netrukdo kitiems radijo įrenginiams, veikiantiems jiems skirtuose dažnių diapazonuose.
2. Impulsine veika veikiantiems visų tipų įrenginiams lentelėse nurodytas trukdžių elektromagnetinio lauko stiprio vertes leidžiama viršyti iki 10dB µV/m, jei tai netrukdo kitiems radijo įrenginiams, veikiantiems jiems skirtose dažnių diapazonuose.
3. **Medicininės paskirties įrenginiams, veikiantiems 13,56MHz ± 0,05%, 27,12MHz ± 0,6%, 40,68MHz ± 0,05% darbinių dažnių diapazonuose, trukdžių elektromagnetinio lauko didžiausios vertės šiuose dažnių diapazonuose neribojamos.
6,78MHz ± 0,2% ir 433,92MHz ± 0,2% darbinių dažnių diapazonuose veikiantiems įrenginiams leistina 120 dB µV/m trukdžių elektromagnetinio lauko stiprio vertė šiuose diapazonuose, jei jie netrukdo kitiems radijo įrenginiams, veikiantiems jiems skirtuose dažnių diapazonuose.
II. DARBINIO DAŽNIO MATAVIMAI
3. Darbinio dažnio matavimo metodai:
3.1. Įrenginių darbiniai dažniai ar dažnių pokyčiai matuojami dažniamačiais, kurie jungiami prie įrenginio dažnio kontrolės jungties pagal 1paveiksle pateiktą schemą.
1 pav.
1 – bandomasis įrenginys; 2 – dažniamatis
3.2. Jei toks prijungimas neįmanomas, tuomet dažniamačiais su davikliais-antenomis matuojamas įrenginio išspinduliuojamo elektromagnetinio lauko dažnis artimoje, prie įrenginio, zonoje. Tam tikslui galima naudoti selektyvinius mikrovoltmetrus su skaitmenine dažnių skale. Matuojama pagal 2 paveiksle pateiktą schemą.
2 pav.
1 – bandomasis įrenginys; 2 – dažniamatis arba selektyvinis voltmetras; 3 – antena
4. Matavimų sąlygos:
4.1. Įrenginių darbiniai dažniai ir jų pokyčių ribos matuojamos technologinio proceso metu, eksploatuojant įrenginį jo techniniame apraše numatytomis sąlygomis, esant realioms apkrovoms.
4.2. Matavimo prietaisų antenos-davikliai nuo įrenginių patalpinami nuotoliu, užtikrinančiu matavimo rezultatų pastovumą.
4.3. Matuojami kiekvieno įrenginio darbiniai dažniai ar dažnių pokyčių ribos viso technologinio ciklo metu.
III. RADIJO TRUKDŽIŲ ELEKTROMAGNETINIO LAUKO STIPRIO MATAVIMAI
5. Metodai ir sąlygos:
5.1. Eksploatuojamų įrenginių skleidžiamų trukdžių elektromagnetinio lauko stipris matuojamas darbiniuose ir šalutiniuose dažniuose, veikiant įrenginiams jo techniniuose aprašuose numatytomis sąlygomis, esant realioms apkrovoms.
5.2. Kiekvieno įrenginio skleidžiamų trukdžių elektromagnetinio lauko lygis matuojamas atskirai. Nesant galimybių, būtina užtikrinti sąlygas, kad netoli veikiantys įrenginiai netrukdytų matuoti, t. y. kad neturėtų poveikio matavimų rezultatams.
5.3. Kitų įrenginių skleidžiamas trukdžių lauko lygis turi būti 20dB žemesnis už matuojamo įrenginio skleidžiamų trukdžių lauko lygį.
5.5. Dažnių diapazone nuo 0,15 iki 30MHz matuojamas trukdžių elektromagnetinio lauko stiprio horizontalus magnetinis sandas arba vertikalus elektrinis sandas.
5.6. Dažnių diapazone nuo 30 iki 1000MHz matuojamas trukdžių elektromagnetinio lauko stiprio horizontalus ir vertikalus elektriniai sandai.
IV. REIKALAVIMAI MATAVIMO APARATŪRAI
6. Įrenginių darbinių dažnių vertes galima matuoti prietaisais, užtikrinančiais tikslumą, kurio matavimo paklaida neturi viršyti 0,1 dalies santykinio diapazono pločio.
7. Trukdžių lauko lygio matavimui naudojami selektyvinių mikrovoltmetrų su kvaziamplitudiniu ar vidutinės reikšmės detektoriumi, ir antenų parametrai turi atitikti standarto LST EN 55016 reikalavimus.
8. Matuojant selektyviniais imtuvais, turinčiais vidutinės reikšmės detektorių, būtina įvertinti skirtumą tarp vidutinės ir kvaziamplitudinės vertės.
9. Matavimo prietaisų selektyvumo ir ekranavimo charakteristikos turi užtikrinti matavimų objektyvumą, ypač matuojant galingus įrenginius.
V. TERMINAI IR JŲ APIBRĖŽIMAI
11. Pagrindiniai Technikos taisyklėse vartojami terminai ir jų apibrėžimai:
11.1. Įrenginys – radijo dažnių diapazone veikiantis pramoninis, mokslinis, medicininis ir buitinis įrenginys, susidedantis iš radijo dažnių srovės (įtampos) generatoriaus, jungiamosios linijos ir apkrovos įtaiso, skirtas gamybinių – technologinių procesų vykdymui gamybos ir mokslo tyrimo įstaigose, buityje, gydymui medicinoje. Priklausomai nuo to, kokioje aplinkoje (vietoje) eksploatuojami ir prie kokio tipo elektros tinklų jungiami, įrenginiai skirstomi į A ir B grupes.
11.2. A grupės įrenginys – įrenginys, skirtas eksploatavimui pramonės ir kitose įmonėse (įstaigose), esančiose negyvenamuosiuose namuose.
11.3. B grupės įrenginys – įrenginys, skirtas eksploatavimui gyvenamuosiuose namuose ar įmonėse (įstaigose), kurių elektros tinklai prijungti prie gyvenamųjų namų elektros tinklų.
11.4. Įrenginys be atviros išspinduliavimo sistemos – įrenginys, kuris neskirtas elektromagnetinės energijos spinduliavimui į erdvę (aplinką) ir neturi tam tikslui skirtų antenų ar išspinduliavimo elementų.
11.6. Elektromagnetinis suderinamumas (EMS) – radioelektroninio įrenginio geba kokybiškai veikti nustatytomis jo eksploatavimo sąlygomis, nesukeliant neleistinų trukdžių kitiems radioelektroniniams įrenginiams.
11.8. Radijo trukdžių lygis – tai nustatytomis sąlygomis išmatuotas elektromagnetinio lauko galios (įtampos), kuri išspinduliuojama į erdvę ar srovės laidininkus ir nenaudojama įrenginio tiesioginei paskirčiai, lygis.
11.9. Leistinasis radijo trukdžių lygis – tai elektromagnetinio lauko galios (įtampos) lygis, kuris nepažeidžia EMS, t. y. iš esmės nepablogina radioelektroninių įrenginių veikos kokybės.
11.10. Ryšių administracija – Ryšių ir informatikos ministerija arba kitos Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei Ryšių ir informatikos ministerijos įgaliotosios ryšių reguliavimo institucijos.
11.11. Techninė patikra – tai seka metrologinių ir organizacinių veiksmų, atliekama nustatant įrenginio techninius parametrus bei charakteristikas, apibrėžtus norminiuose dokumentuose.
VERSLO TELEKOMUNIKACIJOS (VT)
64 kbit/s spartos išnuomota neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninė linija (S64N)
I. PRATARMĖ
1. Šios telekomunikacijų technikos taisyklės (toliau – Taisyklės) yra reglamentuojantis Ryšių administracijos dokumentas, parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 981 „Dėl telekomunikacijų techninių priemonių sertifikavimo“.
III. APRĖPTIS
IV. PARAMETRŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
6. Galinių įrenginių, jungiamų prie 64 kbit/s spartos išnuomotųjų neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninių linijų, sąsajų parametrai turi atitikti 5 punkte išdėstytus reikalavimus.
V. PRIVALOMIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI
8. Telekomunikaciniai reikalavimai:
8.1. Įrenginių, skirtų jungti prie 64 kbit/s spartos išnuomotųjų neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninių linijų, sąsajų privalomuosius telekomunikacinius parametrus nustato Europos standartas TBR 014.
9. Saugos reikalavimai:
Įrenginių, skirtų jungti prie 64 kbit/s spartos išnuomotųjų neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninių linijų, sąsajų privalomuosius saugos reikalavimus nustato Taisyklės TT 19-97 ir Lietuvos standartai LST ETS 300 046-1:1998E, LST ETS 300 046-2:1998E, LST ETS 300 046-3:1998E, LST ETS 300 046-4:1998E ir LST ETS 300 046-5:1998E.
VI. Terminai ir jų apibrėžimai
11. Pagrindiniai vartojami terminai ir jų apibrėžimai:
11.1. Išnuomotos linijos (Leased lines): bendrojo telekomunikacijų tinklo priemonės, laiduojančios nustatytąsias perdavimo tarp galinių tinklo taškų charakteristikas, tačiau neapimančios paties vartotojo valdomų perjungimo funkcijų.
11.2. Galinis tinklo taškas (GTT) (Network termination point (NTP)): visos fizinės jungtys ir jų techninės prieigos aprašai, sudarantys dalį bendrojo telekomunikacijų tinklo, būtiną veiksmingam ryšiui tame tinkle palaikyti.
11.3. Saugi žemiausios įtampos grandinė (SŽĮ) (Safety extra low voltage circuit (SELV)): taip suprojektuota ir apsaugota antrinė grandinė, kad, esant normalioms arba pavienio gedimo sąlygoms, įtampa tarp dviejų pasiekiamų SŽĮ grandies dalių arba grandinių, o 1 klasės įrenginiui – tarp bet kurios tokios pasiekiamos dalies ir apsauginio įžeminimo gnybto – neviršija saugios vertės (papunktis 1.2.8.5 EN 60950).
11.4. Galinis įrenginys (GĮ) (Terminal equipment (TE)): įrenginys, skirtas jungti į bendrąjį telekomunikacijų tinklą, t. y.:
VII. NORMINIŲ DOKUMENTŲ ĮSIGIJIMAS
12. Technikos taisykles galima įsigyti Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje (VRDT), esančioje Algirdo g. 27, 2006 Vilnius (tel. (8 22) 26 13 12, faks. (8 22) 26 15 64).
13. Lietuvos standartus galima įsigyti Lietuvos standartizacijos departamente, esančiame Kosciuškos g. 30, 2600 Vilnius (tel. (8 22) 70 93 43, faks. (8 22) 22 62 52).
______________
VERSLO TELEKOMUNIKACIJOS (VT)
64 kbit/s spartos išnuomota neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninė linija (S64N)
I. Pratarmė
1. Šios telekomunikacijų technikos taisyklės (toliau – Taisyklės) yra reglamentuojantis Ryšių administracijos dokumentas, parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 981 „Dėl telekomunikacijų techninių priemonių sertifikavimo“.
III. APRĖPTIS
IV. PARAMETRŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
V. PRIVALOMIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI
7. Telekomunikaciniai reikalavimai:
7.1. 64 kbit/s spartos išnuomotųjų neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninių linijų tinklo sąsajų privalomuosius telekomunikacinius parametrus nustato Lietuvos standartai LST ETS 300 288:1998 E ir LST ETS 300 289:1998 E.
8. Saugos reikalavimai:
64 kbit/s spartos išnuomotųjų neribotųjų oktetų nedalomumo skaitmeninių linijų tinklo sąsajų privalomuosius saugos reikalavimus nustato Taisyklės TT 19-97 ir Lietuvos standartai LST ETS 300 046-1:1998E, LST ETS 300 046-2:1998E, LST ETS 300 046-3:1998E, LST ETS 300 046-4:1998E ir LST ETS 300 046-5:1998E.
VI. Terminai ir jų apibrėžimai
10. Pagrindiniai vartojami terminai ir jų apibrėžimai:
10.1. Išnuomotos linijos (Leased lines): bendrojo telekomunikacijų tinklo priemonės, laiduojančios nustatytąsias perdavimo tarp galinių tinklo taškų charakteristikas, tačiau neapimančios paties vartotojo valdomų perjungimo funkcijų.
10.2. Galinis tinklo taškas (GTT) (Network termination point (NTP)): visos fizinės jungtys ir jų techninės prieigos aprašai, sudarantys dalį bendrojo telekomunikacijų tinklo, būtiną veiksmingam ryšiui tame tinkle palaikyti.
10.3. Saugi žemiausios įtampos grandinė (SŽĮ) (Safety extra low voltage circuit (SELV)): taip suprojektuota ir apsaugota antrinė grandinė, kad, esant normalioms arba pavienio gedimo sąlygoms, įtampa tarp dviejų pasiekiamų SŽĮ grandies dalių arba grandinių, o 1 klasės įrenginiui – tarp bet kurios tokios pasiekiamos dalies ir apsauginio įžeminimo gnybto – neviršija saugios vertės (papunktis 1.2.8.5 EN 60950).
10.4. Galinis įrenginys (GĮ) (Terminal equipment (TE)): įrenginys, skirtas jungti į bendrąjį telekomunikacijų tinklą, t. y.:
10.5. Netinkamumo periodas (Unavailability period): laiko tarpas, prasidedantis pirmąja 10 labai klaidingų sekundžių seka ir pasibaigiantis prieš pirmąjį 10 nuosekliai išsidėsčiusių sekundžių periodą, kuriame nėra nė vienos labai klaidingos sekundės.
10.6. Klaidinga sekundė (KS) (Errored second (ES)): sekundė, kurioje yra nors vienas klaidingas bitas.
10.7. Labai klaidinga sekundė (Severely errored second): sekundė, kurioje mažiausiai 0,1% bitų yra klaidingų.
10.10. Klaidingų sekundžių(KS) ir visų sekundžių santykis (Errored seconds (ES) ratio): per tam tikrą laiko tarpą nustatytų klaidingų ir visų sekundžių santykis. KS santykis neskaičiuojamas per netinkamumo periodą.
10.11. Labai klaidingų ir visų sekundžių santykis (Severely errored seconds ratio (SESR)): per tam tikrą laiko tarpą nustatytas labai klaidingų ir visų sekundžių santykis, neįskaitant netinkamumo periodo.
VII. NORMINIŲ DOKUMENTŲ ĮSIGIJIMAS
11. Technikos taisykles galima įsigyti Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje (VRDT), esančioje Algirdo g. 27, 2006 Vilnius (tel. (8 22) 26 13 12, faks. (8 22) 26 15 64).
12. Lietuvos standartus galima įsigyti Lietuvos standartizacijos departamente, esančiame Kosciuškos g. 30, 2600 Vilnius (tel. (8 22) 70 93 43, faks. (8 22) 22 62 52).
Atvirojo tinklo pateikimo (ATP) techniniai reikalavimai
2048 kbit/s spartos skaitmeninė nestruktūrizuotoji išnuomotoji linija (S2048N)
I. PRATARMĖ
1. Šios telekomunikacijų technikos taisyklės (toliau – Taisyklės) yra reglamentuojantis Ryšių administracijos dokumentas, parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 981 „Dėl telekomunikacijų techninių priemonių sertifikavimo“.
III. APRĖPTIS
IV. PARAMETRŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
6. Atvirojo tinklo pateikimo 2048 kbit/s skaitmeninės nestruktūrizuotosios išnuomotosios linijos (S2048N) galinio įrenginio parametrai turi atitikti 5 punkte išdėstytus reikalavimus.
V. PRIVALOMIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI
8. Telekomunikaciniai reikalavimai:
8.1. Atvirojo tinklo pateikimo 2048 kbit/s skaitmeninės nestruktūrizuotosios išnuomotosios linijos (S2048N) galinio įrenginio parametrų privalomuosius telekomunikacinius parametrus nustato Europos standartas TBR 012:1993.
9. Saugos reikalavimai:
Atvirojo tinklo pateikimo 2048 kbit/s skaitmeninės nestruktūrizuotosios išnuomotosios linijos (S2048N) galinio įrenginio saugos parametrus nustato technikos taisyklės TT 18-96 ir TT 19-96 bei Lietuvos standartai LST ETS 300 046-2:1998 E ir LST ETS 300 046-3:1998 E.
VI. TERMINAI IR JŲ APIBRĖŽIMAI
11. Pagrindiniai vartojami terminai ir jų apibrėžimai:
11.1. Išnuomotos linijos (Leased lines): bendrojo ryšių tinklo priemonės, laiduojančios nustatytąsias perdavimo tarp galinių tinklo taškų charakteristikas, tačiau neapimančios paties vartotojo valdomų perjungimo funkcijų.
11.2. Galinis tinklo taškas (GTT) (Network Termination Point (NTP)): visos fizinės jungtys ir jų techninės prieigos aprašai, sudarantys bendrojo ryšių tinklo dalį, būtiną veiksmingam ryšiui tame tinkle palaikyti.
11.3. Saugi žemiausios įtampos (SŽĮ) grandinė (Safety Extra-Low Voltage (SELV) circuit): taip suprojektuota ir apsaugota antrinė grandinė, kad, esant normalioms arba pavienio gedimo sąlygoms, įtampa tarp dviejų atskirų pasiekiamų SŽĮ grandies dalių arba grandinių, o 1 klasės įrenginiui – tarp bet kurios tokios pasiekiamos dalies ir apsauginio įžeminimo gnybto – neviršija saugios vertės.
11.4. Galinis įrenginys (GĮ) (Terminal Equipment (TE)): įrenginys, skirtas jungti į bendrąjį telekomunikacijų tinklą, t. y.:
VII. NORMINIŲ DOKUMENTŲ ĮSIGIJIMAS
12. Technikos taisykles galima įsigyti Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje (VRDT), esančioje Algirdo g. 27, 2006 Vilnius (tel. (8 22) 26 13 12, faks. (8 22) 26 15 64).
13. Lietuvos standartus galima įsigyti Lietuvos standartizacijos departamente, esančiame Kosciuškos g. 30, 2600 Vilnius (tel. (8 22) 70 93 43, faks. (8 22) 22 62 52).
Atvirojo tinklo pateikimo (ATP) techniniai reikalavimai
2048 kbit/s spartos skaitmeninė nestruktūrizuotoji išnuomotoji linija (S2048N)
I. PRATARMĖ
1. Šios telekomunikacijų technikos taisyklės (toliau – Taisyklės) yra reglamentuojantis Ryšių administracijos dokumentas, parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 981 „Dėl telekomunikacijų techninių priemonių sertifikavimo“.
III. APRĖPTIS
IV. PARAMETRŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
V. PRIVALOMIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI
7. Telekomunikaciniai reikalavimai:
7.1. Atvirojo tinklo pateikimo 2048 kbit/s skaitmeninės nestruktūrizuotosios išnuomotosios linijos (S2048N) tinklo sąsajos parametrų privalomuosius telekomunikacinius parametrus nustato Lietuvos standartai LST ETS 300 246:1998 E, LST ETS 300 247:1998 E.
8. Saugos reikalavimai:
Atvirojo tinklo pateikimo 2048 kbit/s skaitmeninės nestruktūrizuotosios išnuomotosios linijos (S2048N) tinklo sąsajos saugos parametrus nustato technikos taisyklės TT 18-97 ir TT 19-97 bei Lietuvos standartai LST ETS 300 046-4:1998 E ir LST ETS 300 046-5:1998 E.
VI. TERMINAI IR JŲ APIBRĖŽIMAI
10. Pagrindiniai vartojami terminai ir jų apibrėžimai:
10.1. Išnuomotos linijos (Leased lines): bendrojo ryšių tinklo priemonės, laiduojančios nustatytąsias perdavimo tarp galinių tinklo taškų charakteristikas, tačiau neapimančios paties vartotojo valdomų perjungimo funkcijų.
10.2. Galinis tinklo taškas (GTT) (Network Termination Point (NTP)): visos fizinės jungtys ir jų techninės prieigos aprašai, sudarantys bendrojo ryšių tinklo dalį, būtiną veiksmingam ryšiui tame tinkle palaikyti.
10.3. Saugi žemiausios įtampos (SŽĮ) grandinė (Safety Extra-Low Voltage (SELV) circuit): taip suprojektuota ir apsaugota antrinė grandinė, kad, esant normalioms arba pavienio gedimo sąlygoms, įtampa tarp dviejų atskirų pasiekiamų SŽĮ grandies dalių arba grandinių, o 1 klasės įrenginiui – tarp bet kurios tokios pasiekiamos dalies ir apsauginio įžeminimo gnybto – neviršija saugios vertės.
10.4. Galinis įrenginys (GĮ) (Terminal Equipment (TE)): įrenginys, skirtas jungti į bendrąjį telekomunikacijų tinklą, t. y.:
10.5. Netinkamumo periodas (Unavailable period): laiko periodas, prasidedantis pirmąja 10 labai klaidingų sekundžių seka ir pasibaigiantis prieš pat pirmąjį 10 nuosekliai išsidėsčiusių sekundžių periodą, kuriame nėra nė vienos labai klaidingos sekundės.
10.7. Klaidinga sekundė (KS) (Errored Second (ES)): sekundė, kurios metu yra nors vienas klaidingas blokas.
10.8. Labai sutrikdytas periodas (Severely disturbed period): labai sutrikdytas periodas atsiranda tada, kai per laiko tarpą, lygų keturių blokų trukmei, visuose blokuose yra didelis dvejetainių klaidų santykis (mažiausioji vertė 10-2) arba stebima informacinio signalo netektis. Jis gali atsirasti ir tada, kai dingsta signalas arba sutrinka ciklų sinchronizavimas.
10.9. Labai klaidinga sekundė (LKS) (Severely Errored Second (SES)): sekundės trukmės laiko tarpas, kuriame yra 805 klaidingi blokai arba nors vienas labai sutrikdytas periodas.
10.10. Labai klaidinga sekundė (LKS) (Severely Errored Second (SES)): sekundės trukmės laiko tarpas, kuriame yra mažiausiai 30% klaidingų blokų arba nors vienas labai sutrikdytas periodas.
10.12. Klaidingų ir visų sekundžių (KS) santykis (Errored seconds (ES) ratio): per tam tikrą laiko tarpą nustatytų klaidingų ir visų sekundžių santykis. KS santykis neskaičiuojamas, kai išnuomota linija yra netinkamos būsenos.
10.13. Labai klaidingų ir visų sekundžių (LKS) santykis (Severely errored second (SES) ratio): per tam tikrą laiko tarpą nustatytas labai klaidingų ir visų sekundžių santykis, neįskaitant netinkamumo periodo.
10.14. Pamatinių klaidingų blokų ir visų blokų santykis (Background Block Error ratio): per tam tikrą laiko tarpą nustatytas pamatinių klaidingų ir visų blokų santykis, neįskaitant netinkamumo periodo arba labai klaidingos sekundės.
VII. NORMINIŲ DOKUMENTŲ ĮSIGIJIMAS
11. Technikos taisykles galima įsigyti Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje (VRDT), esančioje Algirdo g. 27, 2006 Vilnius (tel. (8 22) 26 13 12, faks. (8 22) 26 15 64).
12. Lietuvos standartus galima įsigyti Lietuvos standartizacijos departamente, esančiame Kosciuškos g. 30, 2600 Vilnius (tel. (8 22) 70 93 43, faks. (8 22) 22 62 52).
I. PRATARMĖ
1. Šios telekomunikacijų technikos taisyklės (toliau – Taisyklės) yra reglamentuojantis Ryšių administracijos dokumentas, parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 981 „Dėl telekomunikacijų techninių priemonių sertifikavimo“.
III. APRĖPTIS
IV. PARAMETRŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
6. 2048 kbit/s spartos skaitmeninės struktūrizuotosios išnuomotosios linijos (S2048S) galinio įrenginio sąsajos parametrai turi atitikti 5 punkte išdėstytus reikalavimus.
V. PRIVALOMIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI
8. Telekomunikaciniai reikalavimai:
8.1. 2048 kbit/s spartos skaitmeninės struktūrizuotosios išnuomotosios linijos (S2048S) galinio įrenginio sąsajos parametrų privalomuosius telekomunikacinius parametrus nustato Europos standartas TBR 013:1996.
9. Saugos reikalavimai:
2048 kbit/s spartos skaitmeninės struktūrizuotosios išnuomotosios linijos (S2048S) galinio įrenginio sąsajos saugos parametrus nustato technikos taisyklės TT 18-96 ir TT 19-96 bei Lietuvos standartai LST ETS 300 046-2:1998 E, LST ETS 300 046-3:1998 E.
VI. TERMINAI IR JŲ APIBRĖŽIMAI
11. Pagrindiniai vartojami terminai ir jų apibrėžimai:
11.1. Klaidingas submulticiklas (SMC) (Errored Sub-Multiframe (SMF)): submulticiklas, kuriame išskaičiuoti CPT-4 bitai neatitinka CPT-4 bitų, kurie yra sekančiame SMC.
11.3. Išnuomotos linijos (leased lines): bendrojo ryšių tinklo priemonės, laiduojančios nustatytąsias perdavimo tarp galinių tinklo taškų charakteristikas, tačiau neapimančios paties vartotojo valdomų perjungimo funkcijų.
11.4. Multiciklas (Multiframe): dviejų submulticiklų seka, turinti multiciklo sinchronizavimo signalą.
11.5. Galinis tinklo taškas (GTT) (Network Termination Point (NTP)): visos fizinės jungtys ir jų techninės prieigos aprašai, sudarantys bendrojo ryšių tinklo dalį, būtiną veiksmingam ryšiui tame tinkle palaikyti.
11.6. Pseudoatsitiktinė bitų seka (PABS) (215-1) (PRBS (215-1)): seka, apibrėžta CCITT Rekomendacijoje O.151.
11.7. Sa bitai (Sa bits): bitai nuo 4 iki 8 (bitai nuo Sa4 iki Sa8) cikluose, neturinčiuose ciklinės sinchronizacijos signalų.
11.8. Saugi žemiausios įtampos (SŽĮ) grandinė (Safety Extra-Low Voltage (SELV) circuit): taip suprojektuota ir apsaugota antrinė grandinė, kad, esant normalioms arba pavienio gedimo sąlygoms, įtampa tarp dviejų atskirų pasiekiamų SŽĮ grandies dalių arba grandinių, o 1 klasės įrenginiui – tarp bet kurios tokios pasiekiamos dalies ir apsauginio įžeminimo gnybto – neviršija saugios vertės.
11.9. Submulticiklas (SMC) (Sub-Multiframe (SMF)): 8 ciklų, kurių kiekvieną sudaro 256 bitų seka, kurioje CPT-4 bitai yra išskaičiuojami.
11.10. Galinis įrenginys (GĮ) (Terminal Equipment (TE)): įrenginys, skirtas jungti į bendrąjį telekomunikacijų tinklą, t. y.:
VII. NORMINIŲ DOKUMENTŲ ĮSIGIJIMAS
12. Technikos taisykles galima įsigyti Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje (VRDT), esančioje Algirdo g. 27, 2006 Vilnius (tel. (8 22) 26 13 12, faks. (8 22) 26 15 64).
13. Lietuvos standartus galima įsigyti Lietuvos standartizacijos departamente, esančiame Kosciuškos g. 30, 2600 Vilnius (tel. (8 22) 70 93 43, faks. (8 22) 22 62 52).
______________
2048 kbit/s skaitmeninės nestruktūrizuotosios ir struktūrizuotosios (S2048N ir S2048S) išnuomotosios linijos
I. PRATARMĖ
1. Šios telekomunikacijų technikos taisyklės (toliau – Taisyklės) yra reglamentuojantis Ryšių administracijos dokumentas, parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 981 „Dėl telekomunikacijų techninių priemonių sertifikavimo“.
III. APRĖPTIS
IV. PARAMETRŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
V. PRIVALOMIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI
7. Telekomunikaciniai reikalavimai:
7.1. 2048 kbit/s spartos skaitmeninių nestruktūrizuotųjų ir struktūrizuotųjų (S2048N ir S2048S) išnuomotųjų linijų tinklo sąsajos privalomuosius telekomunikacinius parametrus nustato Lietuvos standartai LST ETS 300 418:1998 E, LST ETS 300 419:1998 E.
8. Saugos reikalavimai:
2048 kbit/s spartos skaitmeninių nestruktūrizuotųjų ir struktūrizuotųjų (S2048N ir S2048S) išnuomotųjų linijų tinklo sąsajos saugos parametrus nustato technikos taisyklės TT 18-96 ir TT 19-96 ir Lietuvos standartai LST ETS 300 046-4:1998 E ir LST ETS 300 046-5:1998 E.
VI. TERMINAI IR JŲ APIBRĖŽIMAI
10. Pagrindiniai vartojami terminai ir jų apibrėžimai:
10.1. Pamatinio bloko klaida (PBK) (Background Block Error (BBE): klaidingas pamatinis blokas, nepriklausantis labai klaidingoms sekundėms (LKS).
10.2. Pamatinių klaidingų blokų ir visų blokų santykis (Background Block Error ratio): per tam tikrą laiko tarpą nustatytas pamatinių klaidingų ir visų blokų santykis, neįskaitant netinkamumo periodo arba labai klaidingos sekundės.
10.3. Pamatinis blokas (Background Block): 2048 nuosekliųjų bitų seka, lygiavertė subciklui, kurio trukmė 1 ms. Kiekvienas pamatinis blokas.
10.4. Valdomasis praslinkimas (Controlled Slip): skaitmeninio signalo nuosekliųjų bitų rinkinio netektis arba atsiradimas; juos lemia informacijos perdaimo spartų skirtumas ir jų metu prarandamo bitų rinkinio dydis ir momentas yra valdomi.
10.6. Klaidinga sekundė (KS) (Errored Second (ES)): sekundė, kurios metu yra nors vienas klaidingas blokas.
10.7. Klaidingų ir visų sekundžių (KS) santykis (Errored Seconds (ES) ratio): per tam tikrą laiko tarpą nustatytų klaidingų ir visų sekundžių santykis. KS santykis neskaičiuojamas, kai išnuomota linija yra netinkamos būsenos.
10.8. Klaidingas submulticiklas (SMC) (Errored Sub-Multiframe (SMF)): submulticiklas, kuriame išskaičiuoti CPT-4 bitai neatitinka CPT-4 bitų, kurie yra sekančiame SMC.
10.11. Multiciklas (Multiframe): dviejų submulticiklų seka, turinti multiciklo sinchronizavimo signalą.
10.12. Galinis tinklo taškas (GTT) (Network Termination Point (NTP)): visos fizinės jungtys ir jų techninės prieigos aprašai, sudarantys bendrojo ryšių tinklo dalį, būtiną veiksmingam ryšiui tame tinkle palaikyti.
10.13. Pseudoatsitiktinė bitų seka (PABS) (29-1) (PRBS (29-1)): seka, apibrėžta CCITT Rekomendacijoje O.153.
10.14. Pseudoatsitiktinė bitų seka (PABS) (215-1) (PRBS (215-1)): seka, apibrėžta CCITT Rekomendacijoje O.151.
10.15. Sa bitai (Sa Bits): bitai nuo 4 iki 8 (bitai nuo Sa4 iki Sa8) cikluose, neturinčiuose ciklinės sinchronizacijos signalų.
10.16. Palydovinis perdavimas (Satellite Transmission): informacijos perdavimas per dirbtinį žemės palydovą.
10.17. Labai sutrikdytas periodas (Severely Disturbed Period): labai sutrikdytas periodas atsiranda tada, kai per laiko tarpą, lygų keturių blokų trukmei, visuose blokuose yra didelis dvejetainių klaidų santykis (mažiausioji vertė 10-2) arba stebima informacinio signalo netektis. Jis gali atsirasti ir tada, kai dingsta signalas arba sutrinka ciklų sinchronizavimas.
10.18. Labai klaidinga sekundė (LKS) (Severely Errored Second (SES)): sekundės trukmės laiko tarpas, kuriame yra 805 klaidingi blokai arba nors vienas labai sutrikdytas periodas.
10.19. Labai klaidingų ir visų sekundžių (LKS) santykis (Severely Errored Second (SES) ratio): per tam tikrą laiko tarpą nustatytas labai klaidingų ir visų sekundžių santykis, neįskaitant netinkamumo periodo.
10.20. Submulticiklas (SMC) (Sub-Multiframe (SMF)): 8 ciklų, kurių kiekvieną sudaro 256 bitų seka, kurioje CPT-4 bitai yra išskaičiuojami.
10.21. Nevaldomas praslinkimas (Uncontrolled Slip): skaitmeninio signalo nuosekliųjų bitų rinkinio netektis arba atsiradimas; tokį praslinkimą lemia informacijos perdavimo spartų skirtumas perdavimo ar perjungimo įrenginiuose, kai prarandamas bitų skaičius ir momentas nėra valdomi.
10.22. Netinkamumo periodas (Unavailable Period): laiko periodas, prasidedantis pirmąja 10 labai klaidingų sekundžių seka ir pasibaigiantis prieš pat pirmąjį 10 nuosekliai išsidėsčiusių sekundžių periodą, kuriame nėra nė vienos labai klaidingos sekundės.
10.23. Netinkamumo būsena (Unavailable State): išnuomota linija yra netinkamumo būsenoje, jeigu nors vienoje perdavimo kryptyje susidaro netinkamumo periodas.
10.24. Saugi žemiausios įtampos (SŽĮ) grandinė (Safety Extra-Low Voltage (SELV) Circuit): taip suprojektuota ir apsaugota antrinė grandinė, kad, esant normalioms arba pavienio gedimo sąlygoms, įtampa tarp dviejų atskirų pasiekiamų SŽĮ grandies dalių arba grandinių, o 1 klasės įrenginiui – tarp bet kurios tokios pasiekiamos dalies ir apsauginio įžeminimo gnybto – neviršija saugios vertės.
10.25. Galinis įrenginys (GĮ) (Terminal Equipment (TE)): įrenginys, skirtas jungti į bendrąjį telekomunikacijų tinklą, t. y.:
VII. NORMINIŲ DOKUMENTŲ ĮSIGIJIMAS
11. Technikos taisykles galima įsigyti Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje (VRDT), esančioje Algirdo g. 27, 2006 Vilnius (tel. (8 22) 26 13 12, faks. (8 22) 26 15 64).