KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DARBO TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2006 m. sausio 27 d. Nr. 4/07-32
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569, Nr. 71) 230 straipsniu,
tvirtinu Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos darbo tvarkos taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Kalėjimų departamento prie Lietuvos
Respublikos teisingumo ministerijos
direktoriaus 2006 m. sausio 27 d. įsakymu
Nr. 4/07-32
KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DARBO TVARKOS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos darbo tvarkos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo kodekso, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo, Tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statuto (toliau – Statutas) ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių darbo santykius, nuostatų darbo tvarkos klausimais įgyvendinimą Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas).
2. Kalėjimų departamentas yra Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai pavaldi biudžetinė įstaiga. Įstaigos veiklos rūšis – vadovavimas kardomojo kalinimo ir pataisos įstaigoms ir jų veikla, veiklos rūšies kodas – 75.23.20. Kalėjimų departamento adresas: L. Sapiegos g. 1, LT-10312 Vilnius.
3. Kalėjimų departamentas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, teisingumo ministro įsakymais, Kalėjimų departamento nuostatais, darbo reglamentu, šiomis taisyklėmis ir kitais teisės aktais.
4. Kalėjimų departamento veikla grindžiama demokratinio valstybės administravimo principais: įstatymo viršenybės, objektyvumo, nepiktnaudžiavimo valdžia, tarnybinio bendradarbiavimo.
5. Kalėjimų departamento darbuotojų veikla grindžiama įstatymo viršenybės, lygiateisiškumo, politinio neutralumo, skaidrumo ir karjeros principais.
6. Kalėjimų departamentui vadovauja direktorius, kuris yra tiesiogiai pavaldus teisingumo ministrui ir asmeniškai atsako už Kalėjimų departamentui pavestų uždavinių ir funkcijų vykdymą.
7. Kalėjimų departamento administraciniai padaliniai darbą organizuoja vadovaudamiesi Kalėjimų departamento direktoriaus patvirtintais administracinių padalinių nuostatais. Administracinių padalinių vadovai yra asmeniškai atsakingi už vadovaujamo padalinio darbo organizavimą, jam pavestų funkcijų, Kalėjimų departamento vadovybės rezoliucijų ir žodinių pavedimų vykdymą. Administracinių padalinių vadovai tiesiogiai atskaitingi Kalėjimų departamento direktoriui ar jo pavaduotojams pagal Kalėjimų departamento direktoriaus priskirtas veiklos sritis.
8. Prie Kalėjimų departamento direktoriaus veikia Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ūkinės ir finansinės veiklos taryba. Šios tarybos veiklą reglamentuoja Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ūkinės ir finansinės veiklos tarybos prie departamento direktoriaus nuostatai.
9. Prireikus Kalėjimų departamento direktorius gali sudaryti darbo grupes ir komisijas teisės aktų projektams rengti, įvairiems klausimams nagrinėti ir pasiūlymams bei išvadoms teikti.
II. KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PERSONALAS, JO PRIĖMIMO Į DARBĄ IR ATLEIDIMO IŠ DARBO TVARKA
12. Kalėjimų departamente dirba pareigūnai, kiti valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis. Pareigūnų tarnybą reglamentuoja Statutas, Valstybės tarnybos įstatymas tiek, kiek jų statuso nereglamentuoja Statutas, ir kiti teisės aktai. Kitų valstybės tarnautojų tarnybą reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas, darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbo santykius reglamentuoja Darbo kodeksas.
13. Asmenys, pretenduojantys į pareigūnų pareigybes, turi atitikti Statute nustatytus formalius reikalavimus ir specialiuosius reikalavimus, nustatytus konkrečios pareigybės aprašyme. Jie tikrinami pagal Vidaus reikalų ministerijos ir policijos žinybinius registrus ir privalo pasitikrinti sveikatą Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos sveikatos priežiūros įstaigoje. Siuntimą pasitikrinti tinkamumą tarnybai pagal sveikatos būklę išduoda Kalėjimų departamento Personalo skyrius.
14. Kalėjimų departamento direktorius, jo pavaduotojai, administracinių padalinių vadovai ir jų pavaduotojai į pareigas skiriami objektyviai įvertinus jų profesinį pasirengimą, įgūdžius ir privalumus uždaro konkurso būdu. Kiti pareigūnai į pareigas skiriami atrankos būdu.
15. Asmenys, pretenduojantys į kitas valstybės tarnautojų pareigas, turi atitikti Valstybės tarnybos įstatyme nustatytus bendruosius reikalavimus ir specialiuosius reikalavimus, nustatytus konkrečios pareigybės aprašyme. Jie tikrinami pagal Vidaus reikalų ministerijos ir policijos žinybinius registrus.
Į kitas valstybės tarnautojų pareigas priimama konkurso būdu, išskyrus Valstybės tarnybos įstatyme nustatytus išimtinius atvejus.
16. Asmenys, pretenduojantys į darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigas turi atitikti konkrečios pareigybės aprašyme nustatytus specialiuosius reikalavimus. Jie tikrinami pagal Vidaus reikalų ministerijos ir policijos žinybinius registrus.
17. Priimant į tarnybą (darbą) būtini dokumentai:
17.1. priimant į pareigūnų ir kitų valstybės tarnautojų pareigas:
– prašymas skirti į pareigas arba prašymas dalyvauti konkurse (kai į pareigas priimama konkurso būdu);
– asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, išsilavinimą patvirtinantis dokumentas, pilietybę ir amžių patvirtinantis dokumentas, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimas (jei toks yra) ir šių dokumentų kopijos;
– darbo patirtį ar (ir) darbo stažą patvirtinantys dokumentai ir jų kopijos, kai reikalavimas dėl darbo patirties ar (ir) darbo stažo nustatytas pareigybės aprašyme;
– gyvenimo aprašymas;
– užpildyta pretendento anketa. Pretendento anketa gali būti pildoma vietoje;
– dokumentas, patvirtinantis Karo prievolės įstatymo (Žin., 1996, Nr. 106-2427) nustatytos pradinės karo prievolės atlikimą arba tai, kad asmuo įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka nuo šios prievolės atleistas, pradinė karo prievolė atidėta ar pakeista kitais tarnybos atlikimo būdais (dokumentas reikalingas tik pretenduojant į pareigūnų pareigybes);
– 2 fotonuotraukos 3,5 x 4,5 cm (kai į pareigas priimama konkurso būdu, fotonuotraukas pateikia tik konkursą laimėjęs asmuo);
17.2. priimant į darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigas:
– asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas ir valstybinio socialinio draudimo pažymėjimas (jei toks yra);
– išsimokslinimą, profesinį pasirengimą, sveikatos būklę, darbo patirtį ar (ir) darbo stažą patvirtinantys dokumentai, kai darbo įstatymai ar pareigybės aprašymas sieja priėmimą į darbą su tam tikru išsimokslinimu ar profesiniu pasirengimu, sveikatos būkle, darbo patirtimi ar (ir) darbo stažu;
– 2 fotonuotraukos 3,5 x 4,5 cm.
Kalėjimų departamento Personalo skyrius turi teisę pareikalauti ir kitų teisės aktų nustatytų dokumentų.
18. Skyrimas į pareigas Kalėjimų departamente (išskyrus į Kalėjimų departamento direktoriaus ir jo pavaduotojų pareigas) įforminamas Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu.
19. Su asmenimis, priimamais į darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, pareigybes, sudaroma dviem egzemplioriais rašytinė darbo sutartis pagal pavyzdinę formą. Abu egzempliorius pasirašo Kalėjimų departamento direktorius arba jo įgaliotas asmuo ir darbuotojas, jie patvirtinami Kalėjimų departamento antspaudu. Sutartis tą pačią dieną įregistruojama darbo sutarčių registre (registracijos žurnale). Vienas sutarties egzempliorius saugomas Kalėjimų departamento Personalo skyriuje, kitas – įteikiamas darbuotojui. Gavęs darbo sutarties egzempliorių, darbuotojas pasirašo darbo sutarčių registre (registracijos žurnale). Darbo sąlygų pakeitimai įforminami darbo sutarties pakeitimų dalyje.
20. Priimant į pareigūnų pareigas nuo skyrimo į pareigas dienos nustatomas nuo 1 iki 6 mėnesių išbandymo terminas (išskyrus atvejus, kai skiriama į pareigas laimėjus konkursą).
Sudarant darbo sutartį su darbuotojais, dirbančiais pagal darbo sutartis, gali būti sulygstamas išbandymas. Išbandymo terminas negali būti ilgesnis kaip trys mėnesiai, o atskirais, įstatymų nustatytais atvejais, – ilgesnis kaip šeši mėnesiai.
21. Priimti į tarnybą Kalėjimų departamente pareigūnai ir kiti valstybės tarnautojai privalo pradėti dirbti įsakyme dėl skyrimo į pareigas nurodytą dieną. Darbuotojai privalo pradėti dirbti kitą dieną po sutarties sudarymo, jei šalys nesusitarė kitaip.
22. Dirbantįjį identifikuojantis dokumentas įteikiamas:
22.2. kitam valstybės tarnautojui – valstybės tarnautojo pažymėjimas per 10 dienų nuo paskyrimo į pareigas;
23. Prieš darbo pradžią kiekvienas naujai priimtas į darbą Kalėjimų departamente asmuo turi būti pasirašytinai supažindintas su darbo tvarkos taisyklėmis, darbo reglamentu, pareigybės aprašymu ir darbo saugos reikalavimais.
Administracinių padalinių vadovus su pareigybių aprašymais supažindina Personalo skyrius, su darbo tvarkos taisyklėmis ir darbo reglamentu – Administracijos reikalų skyrius, jeigu kituose teisės aktuose nenustatyta kita tvarka. Kitus darbuotojus su nurodytais teisės aktais supažindina administracinio padalinio vadovas. Su darbo saugos reikalavimais visus naujai priimtus į darbą darbuotojus supažindina direktoriaus įgaliotas darbuotojas.
24. Administracinių padalinių vadovai privalo informuoti naujai priimtus darbuotojus apie kitus teisės aktus, kuriais šie darbuotojai privalo vadovautis savo veikloje.
25. Atleisti iš tarnybos (darbo) Kalėjimų departamente galima tik Statuto, Valstybės tarnybos įstatymo ir Darbo kodekso nustatytais pagrindais.
27. Darbuotojas, norintis nutraukti tarnybą (darbo sutartį), rašo prašymą Kalėjimų departamento direktoriui.
28. Pareigūno prašymas atleisti jį iš tarnybos turi būti patenkintas ne vėliau kaip per du mėnesius nuo prašymo padavimo dienos. Kol nepasirašytas įsakymas dėl atleidimo iš tarnybos, pareigūnas, padavęs prašymą, gali jį atšaukti.
29. Kiti valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, dėl tarnybos (darbo sutarties) nutraukimo Kalėjimų departamento direktorių turi raštu įspėti ne vėliau kaip prieš keturiolika dienų. Darbuotojai turi teisę atšaukti prašymą nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip per tris dienas nuo prašymo padavimo dienos. Po to jis gali atšaukti prašymą tik Kalėjimų departamento direktoriui sutikus. Įspėjimo terminui pasibaigus, darbuotojas turi teisę nutraukti darbą, o Kalėjimų departamento direktorius privalo išleisti įsakymą dėl atleidimo iš tarnybos (įforminti darbo sutarties nutraukimą) ir atsiskaityti su darbuotoju. Atleidžiamam darbuotojui išduodamas Atsiskaitymo lapelis. Pirmas atsiskaito (perduoda reikalus) atleidžiamas darbuotojas ir surenka Atsiskaitymo lapelyje nurodytus parašus, po to atsiskaitoma su atleidžiamu darbuotoju.
III. DARBO LAIKAS
IV. POILSIO LAIKAS
32. Darbuotojas, dirbantis kompiuteriu, po kiekvienos valandos nepertraukiamo darbo gali daryti iki 10 minučių poilsio pertrauką. Tokių pertraukų laikas nenustatytas, pavestas kontroliuoti administracinių padalinių vadovams.
35. Kasmetinių atostogų trukmė nustatoma:
36. Kasmet iki sausio 15 d. Kalėjimų departamento administracinių padalinių vadovai Personalo skyriui pateikia vadovaujamo padalinio darbuotojų numatomų atostogų grafiką, suderintą su Kalėjimų departamento direktoriumi ar jo pavaduotojais pagal Kalėjimų departamento direktoriaus priskirtas veiklos sritis. Personalo skyrius rengia visų Kalėjimų departamento darbuotojų preliminarų atostogų grafiką metams.
V. SKATINIMAS IR TARNYBINIŲ (DRAUSMINIŲ) NUOBAUDŲ TAIKYMAS
38. Kalėjimų departamento darbuotojai privalo:
38.5. laiku ir tiksliai vykdyti teisėtus Kalėjimų departamento vadovybės ir tiesioginio viršininko nurodymus bei pavedimus;
38.6. laikytis įslaptintos informacijos (jeigu turi teisę dirbti su tokia) tvarkymo ir jos apsaugos reikalavimų;
40. Kalėjimų departamento darbuotojai skatinami:
41. Darbuotojų skatinimas įforminamas Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu, kuris viešai paskelbiamas (jeigu įsakyme nėra riboto naudojimo informacijos) Kalėjimų departamento darbuotojams.
42. Kalėjimų departamento darbuotojams drausminė atsakomybė taikoma:
42.2. kitiems valstybės tarnautojams – Valstybės tarnybos įstatymo 28–31 straipsniuose nustatyta tvarka;
43. Tarnybinės (drausminės) nuobaudos gali būti taikomos tik tarnybinius nusižengimus (darbo drausmės pažeidimus) padariusiam darbuotojui.
44. Prieš skiriant tarnybinę (drausminę) nuobaudą turi būti pareikalauta, kad darbuotojas raštu pasiaiškintų dėl tarnybinio nusižengimo (darbo drausmės pažeidimo). Jei per nustatytą laiką darbuotojas be svarbių priežasčių pasiaiškinimo nepateikia, tarnybinę (drausminę) nuobaudą galima skirti ir be pasiaiškinimo. Tokiu atveju surašomas aktas, kuriame šis faktas ir užfiksuojamas.
45. Tarnybinė (drausminė) nuobauda skiriama Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu. Jame nurodoma tarnybinės (drausminės) nuobaudos rūšis ir jos taikymo motyvai. Darbuotojas, kuriam skirta tarnybinė (drausminė) nuobauda, su įsakymu supažindinamas pasirašytinai.
46. Darbuotojas, manantis, kad tarnybinė (drausminė) nuobauda jam skirta be pagrindo ar viršijant įgaliojimus, gali tokį sprendimą skųsti:
VI. MOKĖJIMAS UŽ DARBĄ
47. Darbo užmokestis darbuotojams mokamas du kartus per mėnesį:
48. Visiems darbuotojams įteikiami darbo užmokesčio atsiskaitymo lapeliai, kuriuose įrašomos darbuotojui tą mėnesį apskaičiuotos, išskaičiuotos ir išmokėtos sumos.
VII. PRAŠYMŲ IR SKUNDŲ PRIĖMIMAS IR NAGRINĖJIMAS
51. Asmenys Kalėjimų departamente aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai ir skundai (toliau – prašymai) nagrinėjami vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1945), kitais įstatymais bei Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Vyriausybės nutarimais.
53. Gauti asmenų prašymai registruojami Kanceliarijos skyriuje jų gavimo dieną. Žodiniai prašymai priimami tik tais atvejais, kai juos galima išnagrinėti ir išspręsti tuoj pat, nefiksuojant jų rašytiniuose dokumentuose, nepažeidžiant asmens ir institucijos interesų.
54. Kalėjimų departamente užregistruoti prašymai perduodami nagrinėti Kalėjimų departamento administraciniams padaliniams ar atskiriems darbuotojams laikantis tokios tvarkos:
54.1. Prašymai, persiųsti Kalėjimų departamentui valstybės politikų, Lietuvos Respublikos Seimo, Respublikos Prezidento ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių, taip pat tarptautinių institucijų, kurių jurisdikciją ar kompetenciją priimti Lietuvos Respublikos įkalinimo įstaigose laikomų asmenų pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, pateikiami Kalėjimų departamento direktoriui.
54.2. Prašymai, išskyrus nurodytus šių taisyklių 54.1 punkte, pateikiami Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojui, kuriam priskirtos apsaugos, priežiūros ir socialinio darbo veiklos sritys. Pavaduotojas savo rezoliucija gali pavesti juos nagrinėti ir parengti atsakymų projektus Kalėjimų departamento administraciniams padaliniams ar atskiriems darbuotojams pagal kompetenciją.
55. Atsakymų į prašymus, nurodytus šių taisyklių 54.1 punkte, projektus vykdytojai pateikia pasirašyti Kalėjimų departamento direktoriui, atsakymų į suimtųjų ir nuteistųjų prašymus, nurodytus šių taisyklių 54.2 punkte, projektus – Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojui, kuriam priskirtos apsaugos, priežiūros ir socialinio darbo veiklos sritys, o atsakymų į kitų asmenų prašymus, nurodytus šių taisyklių 54.2 punkte, projektus – Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojams pagal priskirtą veiklos sritį.
56. Jeigu vykdytojas, kuriam pavesta nagrinėti prašymą, nustato, kad Kalėjimų departamentas neįgaliotas priimti sprendimo prašomu klausimu, ir siūlo prašymą Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 19 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka perduoti kompetentingai institucijai, sprendimą dėl perdavimo, apie tai pranešant pareiškėjui, priima ir pasirašo Kalėjimų departamento direktorius – dėl šių taisyklių 54.1 punkte nurodytų prašymų, Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas, kuriam priskirtos apsaugos, priežiūros ir socialinio darbo veiklos sritys, – dėl suimtųjų ir nuteistųjų prašymų, nurodytų šių taisyklių 54.2 punkte, Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojai pagal priskirtas veiklos sritis – dėl kitų asmenų prašymų, nurodytų šių taisyklių 54.2 punkte.
57. Kai pareiškėjo prašyme pateikti faktai apie Kalėjimų departamente arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje pažeistas asmenų teises ar teisės aktų pažeidimą pakankamai pagrįsti, Kalėjimų departamento direktorius inicijuoja administracinę procedūrą ir jai vykdyti paskiria darbuotoją (darbuotojus) arba Kalėjimų departamento administracinį padalinį. Kai administracinę procedūrą vykdo Kalėjimų departamento administracinis padalinys, jos vykdymą kontroliuoja šio padalinio vadovas.
58. Visuomenės informavimo priemonėse pateiktą informaciją analizuoja Kalėjimų departamento direktorius ir prireikus inicijuoja administracinę procedūrą.
60. Prireikus gali būti atliekamas faktinių duomenų patikrinimas vietoje. Jį atlieka administracinę procedūrą vykdantis darbuotojas (darbuotojai). Faktiniams duomenims patikrinti gali būti sudaryta komisija.
61. Atlikęs administracinę procedūrą darbuotojas surašo teikimą, kuriame nurodo visas faktines aplinkybes sprendžiamu klausimu, teisės aktus, reglamentuojančius šį klausimą, ir pateikia siūlymus dėl klausimo sprendimo. Teikimas pateikiamas Kalėjimų departamento direktoriui tvirtinti. Jeigu administracinę procedūrą vykdė administracinis padalinys, teikimą vizuoja šio padalinio vadovas.
Kai dėl prašymo priimamas įsakymas, įsakymo projektas rengiamas ir teikiamas Kalėjimų departamento direktoriui pasirašyti Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos darbo reglamento nustatyta tvarka.
62. Prašymą nagrinėjęs (administracinę procedūrą vykdęs) darbuotojas perduoda Kalėjimų departamento direktoriaus ar jo įgalioto asmens reikiamai įformintą sprendimą Kanceliarijos skyriaus darbuotojui, atsakingam už prašymų ir jų nagrinėjimo dokumentų tvarkymą, kuris sprendimą išsiunčia pareiškėjui. Į bylą segamas pareiškimas su Kalėjimų departamento vadovybės rezoliucija, sprendimas dėl prašymo su vizomis, išvada ir kiti su prašymo nagrinėjimu bei administracinės procedūros vykdymu susiję dokumentai.
VIII. ĮĖJIMO Į KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PASTATĄ IR IŠĖJIMO IŠ JO TVARKA
64. Elektroninės įėjimo/išėjimo kortelės nuolat nešioti yra išduodamos Kalėjimų departamento darbuotojams, Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių direktoriams.
IX. DARBO ETIKA
66. Darbo etika – tai darbo santykiai, grindžiami vadovybės ir darbuotojų sąžiningumu bei abipuse pagarba ir įpareigojantys:
66.1. Kalėjimų departamento vadovybę: darbuotojams sudaryti tinkamas darbo sąlygas; skatinti bendradarbiavimą ir pagarbą kolektyve; padėti darbuotojams, jei šiems nesiseka darbe;
66.2. Kalėjimų departamento darbuotojus: pagarbiai elgtis su bendradarbiais ir interesantais, būti paslaugius; laikytis bendrų švaros ir higienos reikalavimų; darbo metu dėvėti tinkamus darbo aplinkai drabužius arba tarnybinę uniformą; padėti bendradarbiams, jei šiems nesiseka darbe; neplatinti konfidencialios informacijos.
67. Kalėjimų departamento pareigūnai privalo vadovautis Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ir jam pavaldžių įstaigų pareigūnų etikos taisyklėmis, patvirtintomis Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu (Žin., 2004, Nr. 149-5448), kurios apibrėžia Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų pareigūnų etikos principus ir elgesio tarnybos ir ne tarnybos metu reikalavimus.