LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2009 m. liepos 1 D. ĮSAKYMO Nr. A1-431 „DĖL nacionalinės 2010-ŲJŲ EUROPOS kovos su skurdu ir socialine atskirtimi METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2009 m. gruodžio 24 d. Nr. A1-695

Vilnius

 

 

Pakeičiu Nacionalinę 2010-ųjų kovos su skurdu ir socialine atskirtimi metų programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. A1-431 „Dėl Nacionalinės 2010-ųjų Europos kovos su skurdu ir socialine atskirtimi metų programos patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 83-3448):

1. Išdėstau 2.2.1 punktą taip:

2.2.1. Tikslas – stiprinti šeimos statusą, mažinant vaikų skurdą ir socialinę atskirtį.

Šiam tikslui pasiekti numatomi šie uždaviniai:

1) siekti visuomenėje pozityvių poslinkių, kad mažėtų vaikų, netenkančių tėvų globos, skaičius;

2) siekti, kad netekę tėvų globos vaikai augtų šeimoje ar šeimai artimoje aplinkoje;

3) populiarinti iniciatyvas, skatinančias siekti pozityvių šeimos vertybių, įskaitant pozityvios tėvystės skatinimą.

Siekiant minėto tikslo ir uždavinių, įgyvendinamos numatytos priemonės nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis. Šių priemonių atsakingi vykdytojai – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kaip Nacionalinė įgyvendinančioji institucija, ir nevyriausybinės organizacijos, laimėjusios konkursą paraiškoms teikti. Priemonės vykdomos ES biudžeto ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis, kiekvienos šalies indėlį sudarant lygiomis po 50 procentų dalimis.

Tikslo ir uždavinių, išdėstytų 2.2.1 punkte, siekiama, vykdant šias priemones:

1) Organizuojant atidarymo renginį. Jo metu oficialiai skelbiama apie Europos metų pradžią, siekiamus tikslus ir prioritetus. Tai nacionalinio lygmens renginys, kuriame dalyvaus nacionalinio, regioninio ir vietos lygmens politikai, įvairių visuomenės grupių, pasiruošusių kovoti su vaikų skurdu ir socialine atskirtimi, atstovai, socialiniai partneriai ir nevyriausybinės organizacijos, kovojančios su skurdu ir socialine atskirtimi.

2) Rengiant vietinio lygmens televizijos, radijo laidas ir skelbiant straipsnius periodiniuose leidiniuose, gaminant bei platinant informacinę-reklaminę atributiką. Šiomis priemonėmis siekiama informuoti vietos bendruomenes apie vaikų skurdo problemas, skatinti bendruomenes ir savivaldybes bendradarbiauti ir įgyvendinti iniciatyvas, sprendžiant šias problemas vietiniu lygmeniu.

3) Aktyvinant vietiniu lygmeniu informacinę kampaniją. Mažuose miesteliuose ir kaimuose organizuojami renginiai, įtraukiant vietinio lygmens suinteresuotuosius dalyvius, įskaitant socialiai atsakingas įmones, pristatomi bendruomenių veiksmų planai, skirti mažinti vaikų skurdą ir socialinę atskirtį, dalijama medžiaga ir atributika, skatinant visuomenę, tiek vyrus, tiek moteris puoselėti šeimos vertybes, stiprinti ir motinos, ir tėvo vaidmenį šeimos gyvenime, kad kuo mažesnis skaičius vaikų netektų tėvų globos ar augtų socialinės rizikos šeimose.

4) Sukuriant tinklavietes, skirtas Europos metams, ir pastoviai jas atnaujinant. Tinklavietėse skelbiama išsami informacija apie Europos metų tikslų ir prioritetų įgyvendinimą nacionaliniu ir vietos lygmeniu, siekiant didinti visuomenės suvokimą apie skurdą ir socialinę atskirtį bei skatinti visuomenės bendruomeniškumą.

5) Organizuojant informacinius, ugdomuosius renginius, konkursus (įtraukiant veiklas mokyklose, vaikų globos namuose, dienos centruose).

6) Vykdant veiklą, kuri padeda skleisti gerąją patirtį apie šeimai palankias sąlygas, pareigų, atsakomybės ir galimybių stiprinimą socialinės rizikos šeimose, netekusiems tėvų globos vaikams sąlygų sudarymą pasirengti pilnaverčiam savarankiškam gyvenimui.

7) Organizuojant uždarymo renginį. Renginio metu siekiama įvertinti Europos metais vykdytos veiklos rezultatus, taip pat stiprinti paskatą tęsti pradėtas veiklas ir visų suinteresuotųjų subjektų aktyvų dalyvavimą.

8) Vykdant kitą veiklą, kuri padeda spręsti asmenų, patiriančių skurdą ir socialinę atskirtį (ypatingai vaikų), problemas.“

2. Išdėstau 2.2.2 punktą taip:

2.2.2. Tikslas stiprinti bendruomenių vaidmenį, mažinant vaikų skurdą ir socialinę atskirtį.

Šiam tikslui pasiekti numatomi šie uždaviniai:

1) skatinti iniciatyvas, darančias pozityvią įtaką socialinės rizikos šeimų integravimui į bendruomenes;

2) skleisti gerąją bendruomenių patirtį, užtikrinant kompleksines paslaugas ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams;

3) stiprinti vaikų globos institucijose augančių vaikų integravimą į bendruomenę.

Tikslo ir uždavinių, išdėstytų 2.2.2 punkte, siekiama, vykdant šias priemones:

1) Organizuojant bendruomenių forumus. Forumų metu pristatoma vaikų skurdo ir socialinės atskirties padėtis regione, rengiami bendruomenių veiksmų planai, skirti mažinti vaikų skurdą ir socialinę atskirtį. Tarp bendruomenių keičiamasi gerąja patirtimi, teikiant socialinės rizikos šeimų vaikams kompleksines paslaugas. Auklėtiniai iš vaikų globos institucijų bendruomenės forumo dalyviams pristato interaktyvias inscenizacijas (forumo teatrą), kurių metu atskleidžiamos vaikų skurdo ir socialinės atskirties problemos bei ieškoma galimų jų sprendimo būdų, pasitelkiant atsakingus bendruomenės atstovus ir suinteresuotuosius dalyvius, tėvus ir motinas.

2) Aktyvinant veiklą bendruomenėse. Vaikų skurdo ir socialinės atskirties mažinimo tema organizuojami bendruomenių konkursai (pvz., vaikų skurdo ir socialinės atskirties mažinimo veiksmų planų) ir parodos, siekiant atkreipti bendruomenės dėmesį į spręstinas problemas.

3) Skatinant iniciatyvas, darančias pozityvią įtaką socialinės rizikos šeimų integravimui į bendruomenes.

4) Organizuojant susitikimus, seminarus, apskritojo stalo diskusijas ir kitus renginius, skirtus nagrinėti esamą skurdo ir socialinės atskirties padėtį (ypatingai vaikų) ir diskutuoti apie tinkamiausias priemones skurdui ir socialinei atskirčiai mažinti (ypatingai vaikų), stiprinti supratimą, kad skurdas ir socialinė atskirtis silpnina pačią visuomenę ir jos ateities galimybes.

5) Rengiant vietinio lygmens televizijos, radijo laidas ir skelbiant straipsnius periodiniuose leidiniuose bei gaminant ir platinant informacinę-reklaminę atributiką. Šiomis priemonėmis siekiama informuoti vietos bendruomenes apie vaikų skurdo problemas, skatinti bendruomenes ir savivaldybes bendradarbiauti ir įgyvendinti iniciatyvas, padedančias spręsti šias problemas vietiniame lygmenyje.

6) Vykdant kitą veiklą, kuri padeda spręsti asmenų, patiriančių skurdą ir socialinę atskirtį (ypatingai vaikų), problemas.“

3. Išdėstau 2.3. punktą taip:

2.3. Visuomenės informavimas

Priemonės informacijos sklaidai apie Europos metų veiklos tikslus, pagrindinius principus, uždavinius ir priemones parenkamos, atsižvelgiant į tikslines grupes, informacijos prieinamumą plačiajai visuomenei ir labiausiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms bei skiriamų šiai funkcijai atlikti lėšų dydį.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informacijos sklaidą apie Europos metus pradės 2009 metais, kai Europos Komisija patvirtins jos, kaip Nacionalinės įgyvendinančiosios institucijos, statusą. Šią informaciją ministerija pristatys ministerijos interneto svetainėje www.socmin.lt ir svetainėje, skirtoje socialinei aprėpčiai stiprinti www.socialiniszemelapis.lt, kuriose sukuriamos atskiros tinklalapio skiltys, skirtos Europos metų naujienoms pristatyti. Informacija taip pat talpinama ir projektų vykdytojų, įgyvendinančių Nacionalinėje Europos metų programoje numatytas priemones, internetinėse svetainėse, naudojamas moterų nevyriausybinių organizacijų elektroninis tinklas. Efektyviai informacijos sklaidai pasitelkiama ir naujienlaiškių komunikacinė sistema.

Informacijos sklaidą apie Europos metus sustiprins 2009 m. pradedama nacionalinių Europos metų Ambasadorių (toliau vadinama – Ambasadoriai) rinkimas. Ambasadorius ketinama rinkti iš 60 savivaldybių merų. Ambasadorių rinkimo pagrindiniai kriterijai – savivaldybėje naudojamos priemonės ir pasiekti rezultatai, kovojant su vaikų skurdu ir socialine atskirtimi. Savo darbais atstovaujamose savivaldybėse kandidatai į Ambasadorius turėtų įrodyti, kad savo veikla prisidėjo kuriant vaikų gerovę, skatinant socialiai pažeidžiamų ir skurdą patiriančių vaikų integraciją į visuomenę, kultūrinį, visuomeninį ir bendruomeninį gyvenimą. Noras tapti geriausiam, būti išrinktam Ambasadoriumi skatintų daugumos šalies merų tarpusavio konkurenciją. Savo nuomonę apie merų tinkamumą tapti Ambasadoriais kviečiami išsakyti nevyriausybinio sektoriaus, kuriam atstovauja Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, bendruomenių atstovai, Mokinių parlamento ir kitų vaikų organizacijų atstovai. Ambasadorių rinkimo procese aktyviai dalyvauja žiniasklaida tiek nacionaliniu, tiek vietiniu lygmeniu. Ambasadorių rinkimo rezultatai pristatomi Europos metų atidarymo konferencijoje.

Visuomenei informacija apie Europos metų iniciatyvas teikiama per naujienų agentūrų pranešimus, transliuotojų rengiamas apžvalgas, reportažus, diskusijas.

Europos metų veikloms skirti lankstinukai, plakatai, renginių dalomoji medžiaga bei kitos informacinės priemonės, žymimos Europos metų logotipu, siekiant didinti informacijos sklaidą ir užtikrinti viešinimą tų veiklų, kurios iš dalies finansuojamos iš ES biudžeto, skirto Europos metams įgyvendinti.

Viešosios ar privačios organizacijos, kurios 2010 metais vykdys veiklą, susijusią su skurdo ir socialinės atskirties mažinimu bei prioritetais, nustatytais nacionalinėje programoje, skatinamos kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kaip Nacionalinę įgyvendinančiąją instituciją, dėl teisės naudotis Europos metų veiklos logotipu, nors jų vykdoma veikla nebus finansuojama iš Europos metų lėšų.

Nacionalinės Europos metų programos veiklos orientacinis tvarkaraštis pateiktas 1 priede, o preliminarus lėšų poreikis priemonėms įgyvendinti pateiktas 2 priede.“

4. Išdėstau 1 ir 2 priedus nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras             Donatas Jankauskas


 

Nacionalinės 2010-ųjų Europos kovos su

skurdu ir socialine atskirtimi metų

programos

1 priedas

(Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2009 m. gruodžio 24 d.

įsakymo Nr. A1-695 redakcija)

 

NACIONALINĖS 2010-ŲJŲ EUROPOS kovos su skurdu ir socialine atskirtimi METŲ programos VEIKLOS ORIENTACINIS TVARKARAŠTIS

 

Veikla

2009 metai

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

Nacionalinės programos pateikimas Europos Komisijai

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

Konkurso teikti paraiškas dokumentų rengimas, konkurso paskelbimas, paraiškų vertinimas ir sprendimo dėl finansavimo priėmimas

 

 

 

 

 

X

X

X

X

X

X

X

Nacionalinės paraiškos parengimas ir teikimas Europos Komisijai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

Tinklavietės kūrimas ir pastovus atnaujinimas

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

X

X

2010-ųjų Europos metų Ambasadorių rinkimo kampanijos rengimas ir jos vykdymas

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

X

X

 

Veikla

2010 metai

 

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

Atidarymo renginio organizavimas

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Televizijos ir radijo laidų rengimas vietiniu lygmeniu

 

 

 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Aktyvi informacinė kampanija vietiniu lygmeniu

 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Pastovus tinklavietės atnaujinimas

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Įvairių akcijų organizavimas

 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

 

Uždarymo renginio organizavimas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

Veikla

2011 metai

 

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

Europos metų programos vertinimas

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galutiniai Europos metų mokėjimai

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galutinės ataskaitos rengimas ir pateikimas Europos Komisijai

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________


 

Nacionalinės 2010-ųjų Europos kovos su

skurdu ir socialine atskirtimi metų

programos

2 priedas

(Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2009 m. gruodžio 24 d.

įsakymo Nr. A1-695 redakcija)

 

NACIONALINĖS 2010-ŲJŲ EUROPOS kovos su skurdu ir socialine atskirtimi METŲ programos PRIEMONĖMS ĮGYVENDINTI PRELIMINARUS LĖŠŲ POREIKIS

 

Programos uždaviniai

Priemonės pavadinimas

Priemonių grupė

Atsakingi vykdytojai

Priemonės įgyvendinimo lygmuo

Tikėtini rezultatai

Preliminarus lėšų poreikis, tūkst. Lt

1. Tikslas – stiprinti šeimos statusą, mažinant vaikų skurdą ir socialinę atskirtį

1.1. Siekti visuomenėje pozityvių poslinkių, kad mažėtų vaikų, netenkančių tėvų globos, skaičius

1.1.1. Organizuojami atidarymo ir uždarymo renginiai

Susitikimai ir renginiai

NĮI

Nacionalinis

suorganizuoti atidarymo ir uždarymo renginiai, atkreiptas politikų ir visuomenės dėmesys į vaikų skurdą ir socialinę atskirtį

90

1.1.2. Įvairių veiklų, didinančių visuomenės suvokimą apie skurdą ir socialinę atskirtį, organizavimas

Informacinė, skatinimo ir švietimo kampanija

NVO

Nacionalinis, regioninis, vietinis

informacijos apie skurdą ir socialinę atskirtį sklaida

50

1.2. Siekti, kad netekę tėvų globos vaikai augtų šeimos aplinkoje

1.2.1.Televizijos, radijo laidų rengimas ir straipsnių skelbimas periodiniuose leidiniuose nacionaliniu ir vietiniu lygmeniu

Informacinė, skatinimo ir švietimo kampanija

NĮI NVO

Nacionalinis, regioninis, vietinis

Informacinė-reklaminė atributika, vietinės televizijos radijo laidos ir kitos informacinės priemonės, skirtos šeimos statusui, kaip vertybei, stiprinti

195

1.3. Populiarinti iniciatyvas, skatinančias pozityvias šeimos vertybes

1.3.1.1.3.2. Interneto tinklalapio sukūrimas ir pastovus atnaujinimas

Informacinė, skatinimo ir švietimo kampanija

NĮI NVO

Nacionalinis, regioninis, vietinis

Sukurti interneto tinklalapiai, skirti Europos metų (2010). Informacijos sklaida apie Europos metų (2010) tikslus, uždavinius, veiklas ir gerąją praktiką, mažinant vaikų skurdą ir socialinę atskirtį

5

2. Tikslas – stiprinti bendruomenių vaidmenį, mažinant vaikų skurdą ir socialinę atskirtį

2.1. Skatinti iniciatyvas, darančias pozityvią įtaką socialinės rizikos šeimų integravimui į bendruomenes

2.1.1. Bendruomenių forumų organizavimas

Susitikimai ir renginiai

NVO

Regioninis, vietinis

Lietuvos keturiuose regionuose surengti vietos bendruomenių forumai, skirti socialinės rizikos šeimų problemoms spręsti

60

2.1.2. Įvairių veiklų, didinančių visuomenės suvokimą apie skurdą organizavimas

Susitikimai ir renginiai

NVO

Regioninis, vietinis

Parengti bendruomenių veiklos planai vaikų skurdui ir jų socialinei atskirčiai mažinti, suorganizuoti renginiai, skirti skurdui ir socialinei atskirčiai nagrinėti

50

2.2. Skleisti gerąją bendruomenių patirtį, užtikrinant kompleksines paslaugas ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams

2.2.1. Aktyvi informacinė kampanija vietiniu lygmeniu

Informacinė, skatinimo ir švietimo kampanija

NVO

Regioninis, vietinis

Informacinė-reklaminė atributika, vietinės televizijos laidos ir kitos informacinės priemonės, skirtos skatinti kompleksinių paslaugų tiekimą ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus socialinės rizikos šeimose augantiems vaikams

40

2.3. Stiprinti globos institucijose augančių vaikų integravimą į bendruomenę

2.3.1. Įvairių akcijų organizavimas

Informacinė, skatinimo ir švietimo kampanija

NĮI NVO

Nacionalinis, regioninis, vietinis

Visuomenė paskatinta aktyviau integruoti globos institucijose augančius vaikus į bendruomenę

90

Programos administravimas

Paraiškų priėmimas, vertinimas ir projektų įgyvendinamo priežiūra

Stebėsena ir priežiūra, mokėjimo prašymų tikrinimas ir tvirtinimas

NĮI

Nacionalinis

Kokybiškai įgyvendinami projektai

20

 

_________________