LIETUVOS Policijos generaliniO komisarO

ĮSAKYMAS

 

Dėl Rastų GINKLŲ ir (AR) ŠAUDMENŲ žymėjimo ir Įteisinimo, perdarymo į visiškai netinkamus naudoti ar sunaikinimo Tvarkos aprašo PATVIRTINIMO

 

2011 m. vasario 24 d. Nr. 5-V-153

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo (Žin., 2010, Nr. 142-7261) 35 straipsniu:

1. Tvirtinu Rastų ginklų ir (ar) šaudmenų žymėjimo ir įteisinimo, perdarymo į visiškai netinkamus naudoti ar sunaikinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2011 m. kovo 1 d.

 

 

 

Einantis policijos generalinio

komisaro pareigas                                                               Vizgirdas Telyčėnas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2011 m. vasario 24 d.

įsakymu Nr. 5-V-153

 

Rastų ginklų ir (AR) šaudmenų žymėjimo ir įteisinimo, perdarymo į visiškai netinkamus naudoti ar sunaikinimo tvarkos Aprašas

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Rastų ginklų ir (ar) šaudmenų žymėjimo ir įteisinimo, perdarymo į visiškai netinkamus naudoti ar sunaikinimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato asmenų pranešimų apie rastus ginklus ir šaudmenis pateikimo, patikrinimų dėl rastų ginklų atlikimo, ginklų žymėjimo ir įteisinimo, perdarymo į visiškai netinkamus naudoti ar sunaikinimo tvarką.

2. Šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme (Žin., 2002, Nr. 13-467; 2010, Nr. 142-7261).

 

II. PRANEŠIMAS APIE RASTus ginklus ir (ar) šaudmenis

 

3. Asmuo, radęs ginklą ir (ar) šaudmenų (toliau – asmuo), privalo nedelsdamas apie tai pranešti teritorinei policijos įstaigai. Asmenims draudžiama pernešti, pervežti ar kitaip gabenti ginklus ir šaudmenis į teritorinę policijos įstaigą.

4. Pareigūnas, gavęs pranešimą apie rastus ginklus ir (ar) šaudmenis, nedelsdamas organizuoja ginklų ir (ar) šaudmenų paėmimą. Asmenų rastus ginklus ir (ar) šaudmenis jų radimo vietoje paima teritorinės policijos įstaigos atsakingas pareigūnas (toliau – pareigūnas) ir išduoda laisvos formos ginklo paėmimą patvirtinantį dokumentą, kuriame nurodoma radusio asmens vardas, pavardė, rasto ginklo rūšis ir numeris, taip pat šaudmenų kiekis.

5. Pareigūnas visus paimtus ginklus ir (ar) šaudmenis tą pačią dieną saugoti perduoda į teritorinę policijos įstaigą.

6. Paėmimo faktas įforminamas teritorinėje policijos įstaigoje ne vėliau kaip per 5 darbo dienas Paimtų, areštuotų, konfiskuotų daiktų, daiktinių įrodymų priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo instrukcijos, patvirtintos Lietuvos policijos generalinio komisaro 2001 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 622 (Žin., 2001, Nr. 111-4059), nustatyta tvarka.

7. Asmuo, pranešęs teritorinei policijos įstaigai apie rastus ginklus ir (ar) šaudmenis, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas privalo pateikti rašytinį pranešimą, nurodyti ginklų ir (ar) šaudmenų buvimo vietą, kada ir kaip jis juos rado.

8. Patikrinęs, ar asmens pranešimas tinkamai įformintas, pareigūnas nustatyta tvarka jį užregistruoja. Pranešimas iš asmens priimamas tik jam pateikus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus.

 

III. PATIKRINIMAI

 

9. Pareigūnas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo ginklo ir (ar) šaudmenų atidavimo patikrina, ar rastas ginklas nėra įregistruotas policijos žinybiniuose Ieškomų ginklų ir Ieškomų numeruotų daiktų registruose kaip ieškomas objektas.

10. Nustatęs, kad ginklas yra ieškomas, pareigūnas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas perduoda ginklą ir (ar) šaudmenis teritorinei policijos įstaigai (ar jos padaliniui), paskelbusiai ginklo paiešką. Teritorinė policijos įstaiga (ar jos padalinys), gavusi ginklą ir (ar) šaudmenis, nustatyta tvarka prideda juos prie ikiteisminio tyrimo medžiagos arba, jei anksčiau ikiteisminis tyrimas nebuvo pradėtas ir tam atsirado pagrindas, nustatyta tvarka pradeda ikiteisminį tyrimą. Apie pradėtą ikiteisminį tyrimą asmuo informuojamas.

11. Nustatęs, kad ginklas nėra ieškomas, pareigūnas:

11.1. visus rastus graižtvinius ginklus kartu su jų šaudmenimis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio aprašo 9 punkte nurodyto patikrinimo atlikimo dienos perduoda Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrui (toliau – Centras) su prašymu patikrinti, ar ginklai tinkami naudoti, ar nebuvo registruoti kaip nusikalstamos veikos dalykas ar nusikalstamos veikos įrankis. Centras ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo ginklų perdavimo Centrui dienos atlieka patikrinimą ir grąžina ginklus teritorinei policijos įstaigai. Apie ginklo perdavimą Centrui informuojamas asmuo, nurodant, kad sprendimas dėl ginklo įteisinimo bus priimamas, gavus Centro išvadą;

11.2. kitus rastus ginklus ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio aprašo 9 punkte patikrinimo atlikimo dienos perduoda teritorinės policijos įstaigos viršininko sudarytai ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai (toliau – Komisija).

12. Teritorinė policijos įstaiga, gavusi iš Centro ginklus ir (ar) šaudmenis su balistinių tyrimų specialisto (eksperto) išvada, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nustatyta tvarka pradeda ikiteisminį tyrimą (jeigu yra Centro balistinių tyrimų specialisto (eksperto) išvada, kad ginklas yra registruotas kaip nusikalstamos veikos dalykas ar nusikalstamos veikos įrankis). Apie pradėtą ikiteisminį tyrimą informuojamas asmuo.

13. Komisija sudaroma ir veiklą vykdo vadovaudamasi Ginklų paėmimo, perduotų realizuoti Ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ginklų tinkamumo naudoti nustatymo, vertės apskaičiavimo ir tolesnio panaudojimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos finansų ministro.

14. Komisija, gavusi ginklus ir (ar) šaudmenis, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas įvertina atiduotus ginklus ir (ar) šaudmenis ir priima sprendimą dėl ginklų ir (ar) šaudmenų tinkamumo naudoti. Įvertinusi ginklus ir (ar) šaudmenis ir priėmusi sprendimą dėl jų tinkamumo naudoti, Komisija ginklus ir (ar) šaudmenis kartu su sprendimu dėl jų tinkamumo naudoti grąžina pareigūnui. Sudėtingais atvejais Komisija gali kreiptis į Centrą arba į teritorinių policijos įstaigų kriminalistinių tyrimų padalinius.

 

IV. Rastų Ginklų ir (ar) šaudmenų žymėjimas ir Įteisinimas

 

15. Pareigūnas, gavęs iš Komisijos dokumentus dėl rastų ginklų ir (ar) šaudmenų bei Centro išvadą ar Komisijos sprendimą dėl ginklų ir (ar) šaudmenų tinkamumo naudoti, atsižvelgdamas į asmens prašymą, atliktus patikrinimus, Centro išvadą ar Komisijos sprendimą, per 5 darbo dienas surašo sprendimą dėl ginklo ir (ar) šaudmenų pažymėjimo ir įteisinimo, kurį tvirtina teritorinės policijos įstaigos viršininkas ar jo įgaliotas pareigūnas. Apie priimtą sprendimą ne vėliau kaip kitą darbo dieną asmeniui išsiunčiamas pranešimas. Pranešime asmeniui turi būti nurodyta informacija apie Centro išvadą ar Komisijos sprendimą dėl ginklo tinkamumo naudoti, taip pat siūlymas asmeniui per 6 mėnesius nuo pranešimo gavimo pateikti prašymą dėl tolesnio ginklo ir (ar) šaudmenų naudojimo ar leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo.

16. Netinkami naudoti ginklai ir (ar) šaudmenys, atsižvelgiant į juos radusio asmens prašymą, gali būti:

16.1. asmens lėšomis nustatyta tvarka perdirbti į visiškai netinkamus naudoti ginklus ir jam grąžinti;

16.2. asmens lėšomis nustatyta tvarka sutaisyti, pažymėti identifikaciniais numeriais (jeigu jų nėra) ir jam grąžinti, jeigu jis nustatyta tvarka gavo leidimą;

16.3. asmens lėšomis nustatyta tvarka sutaisyti, pažymėti identifikaciniais numeriais (jeigu jų nėra) ir atlygintinai realizuoti per subjektą, kuris turi teisę prekiauti atitinkamais ginklais;

16.4. neatlygintinai perduoti Ginklų fondui prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Ginklų fondas) sunaikinti.

17. Tinkami naudoti ginklai ir (ar) šaudmenys, atsižvelgiant į juos radusio asmens prašymą, gali būti:

17.1. asmens lėšomis nustatyta tvarka perdirbti į visiškai netinkamus naudoti ginklus ir jam grąžinti;

17.2. asmens lėšomis nustatyta tvarka pažymėti identifikaciniais numeriais (jeigu jų nėra) ir užregistruoti jo vardu, jeigu jis nustatyta tvarka gavo leidimą;

17.3. asmens lėšomis nustatyta tvarka pažymėti identifikaciniais numeriais (jeigu jų nėra) ir atlygintinai realizuoti per subjektą, kuris turi teisę prekiauti atitinkamais ginklais;

17.4. neatlygintinai perduoti Ginklų fondui sunaikinti.

18. Jeigu asmuo per 6 mėnesius nuo pranešimo apie ginklų įteisinimą gavimo dienos nesikreipia į teritorinę policijos įstaigą su prašymu dėl tolesnio rastų ginklų ir (ar) šaudmenų naudojimo, nesikreipia dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo, teritorinė policijos įstaiga nustatyta tvarka gali inicijuoti ginklo pripažinimo bešeimininkiu procesą. Apie tai ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo turi būti informuojamas asmuo.

19. Teritorinė policijos įstaiga asmenų prašymus dėl tolesnio ginklų ir (ar) šaudmenų naudojimo, dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo nagrinėja, patikrinimus atlieka, sprendimus dėl leidimo išdavimo priima, registruoja ginklą ir išduoda leidimą laikyti (nešiotis) ginklus vadovaudamasi Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu, Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo, vertės apskaičiavimo ir tolesnio panaudojimo tvarka, Lietuvos policijos generalinio komisaro ir Ginklų fondo direktoriaus patvirtintomis Bešeimininkių, konfiskuotų, į valstybės pajamas perduotų, valstybės paveldėtų ginklų ir šaudmenų apskaitos ir perdavimo Ginklų fondui taisyklėmis, Lietuvos policijos generalinio komisaro patvirtintomis Fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklėmis, Ginklų, šaudmenų, jų dalių perdirbimo, kolekcionavimo, imitacinių ginklų naudojimo, parodų organizavimo taisyklėmis bei Civilinėje apyvartoje esančių ginklų apskaitos tvarkos aprašu.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Teritorinės policijos įstaigos sprendimą dėl ginklų ir (ar) šaudmenų įteisinimo, Komisijos sprendimą dėl ginklų ir (ar) šaudmenų tinkamumo naudoti asmuo gali apskųsti administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

_________________