LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2001 M. GEGUŽĖS 9 D. ĮSAKYMO Nr. 146 „DĖL PIENO SUPIRKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2010 m. lapkričio 10 d. Nr. 3D-997

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Pieno supirkimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2001 m. gegužės 9 d. įsakymu Nr. 146 „Dėl Pieno supirkimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 40-1406; 2009, Nr. 149-6669):

1.1. Išdėstau 3 punkto aštuntąją pastraipą taip:

Pieno kokybės rodikliai – bendras bakterijų skaičius (tūkst. KSV/ml), somatinių ląstelių skaičius (tūkst./ml), inhibitorinės medžiagos ir pieno užšalimo temperatūra (m°C).“

1.2. Išdėstau 3 punkto vienuoliktąją pastraipą taip:

Privalomieji pieno tyrimai – riebalų, baltymų, somatinių ląstelių skaičiaus, inhibitorinių medžiagų tyrimas 3 kartus per mėnesį, ne rečiau kaip po vieną tyrimą laikotarpiais: nuo 1 iki 15 d. ir nuo 16 iki 31 d., bendro bakterijų skaičiaus – 2 kartus per mėnesį po vieną tyrimą laikotarpiais: nuo 1 iki 15 d. ir nuo 16 iki 31 d., pieno užšalimo temperatūros – kartą per pusmetį.“

1.3. Papildau 3 punktą penkioliktąja pastraipa:

Pieno tyrimų protokolas (toliau – tyrimų protokolas) – dokumentas, kuriame pateikiami įgaliotosios laboratorijos atliktų vieno ar kelių pieno mėginių tyrimų rezultatai.“

1.4. Papildau 3 punktą šešioliktąja pastraipa:

Pieno tyrimų suvestinis protokolas (toliau – suvestinis protokolas) – dokumentas, kuriame pateikiami įgaliotosios laboratorijos atliktų vieno ar kelių pieno mėginių tyrimų rezultatai, ankstesnių pieno mėginių sudėties tyrimų duomenys, pieno perskaičiavimo koeficientai, somatinių ląstelių ir bendro bakterijų skaičiaus geometriniai vidurkiai, aktuali informacija pieno supirkimo klausimais, taip pat kita reikalinga informacija.“

1.5. Išdėstau 13 punktą taip:

13. Pieno kokybės rodikliai bei jų tyrimo periodiškumas turi atitikti lentelėje nurodytus reikalavimus.

Rodiklio pavadinimas

Norma

Tyrimo periodiškumas

Kas nustato

Pirminiai pieno kokybės rodikliai

 

 

 

Spalva

Balta arba gelsvo atspalvio

Priimant kiekvieną pieno siuntą

Supirkėjas

Kvapas

Be specifinio pašarų ar kitų medžiagų kvapo. Žiemą ir pavasarį galimas silpnas pašarų kvapas

Priimant kiekvieną pieno siuntą

Supirkėjas

Konsistencija

Vienalytė, nesušaldyta, be gleivių, nuosėdų, baltymų dribsnių, sviesto kruopelių ir mechaninių priemaišų

Priimant kiekvieną pieno siuntą

Supirkėjas

Temperatūra

Pieno pardavimo metu – ne aukštesnė kaip 8 °C, išskyrus atvejus, kai pienas pristatomas per 2 val. po melžimo. Į pieno apdorojimo ir perdirbimo įmones atvežto pieno temperatūra neturi būti didesnė kaip 10 °C

Priimant kiekvieną pieno siuntą, išskyrus atvejus, kai pienas pristatomas per 2 val. po melžimo

Supirkėjas

Skonis

Be specifinio pašarų ar kitų medžiagų skonio. Žiemą ir pavasarį galimas silpnas pašarų prieskonis

Kilus įtarimui

Supirkėjas

Rūgštingumas

Ne didesnis kaip 18 °T

Kilus įtarimui

Supirkėjas

Švarumas

Ne žemesnės kaip I grupės

Kilus įtarimui

Supirkėjas

Tankis

Ne mažesnis kaip 1027 kg/m3

Kilus įtarimui

Supirkėjas

Neutralizuojančios ir inhibitorinės medžiagos

Turi nebūti

Kilus įtarimui

Supirkėjas

Pieno kokybės rodikliai

 

 

 

Bendras bakterijų skaičius, ne daugiau kaip tūkst. KSV/ml

100

Ne rečiau kaip du kartus per mėnesį laikotarpiais:

nuo 1 iki 15 d. ir nuo 16 iki 31 d.

Laboratorija

Somatinių ląstelių skaičius ne didesnis kaip tūkst. /ml

400

Ne rečiau kaip tris kartus per mėnesį – ne rečiau kaip po vieną tyrimą laikotarpiais:

nuo 1 iki 15 d. ir nuo 16 iki 31 d.

Laboratorija

Inhibitorinės medžiagos

Turi nebūti

Ne rečiau kaip tris kartus per mėnesį – ne rečiau kaip po vieną tyrimą laikotarpiais: nuo 1 iki 15 d. ir nuo 16 iki 31 d.

Laboratorija

Pieno užšalimo temperatūra ne aukštesnė kaip m°C

Minus 515

Ne rečiau kaip vieną kartą per pusmetį

Laboratorija

 

Pieno kokybės rodiklių vertinimui taikomos šios viršutinės ribos: bendram bakterijų skaičiui 300 tūkst. KSV/ml, somatinių ląstelių skaičiui – 800 tūkst./ml.“

1.6. Išdėstau 14 punktą taip:

14. Bendras bakterijų skaičius piene įvertinamas pagal per du mėnesius atliktų visų tyrimų geometrinį vidurkį. Somatinių ląstelių skaičius įvertinamas pagal per tris mėnesius atliktų visų tyrimų geometrinį vidurkį. Geometriniam vidurkiui apskaičiuoti naudojami visų per nustatytą laikotarpį atliktų kokybės tyrimų duomenys pagal VMVT gamintojui suteiktą gyvūnų laikymo vietos kodą. Atsiskaitymui už pieną taikomas paskutinis įskaitinį tiekimo laikotarpį apskaičiuotas kokybės tyrimų geometrinis vidurkis.

Jeigu apskaičiuotas pieno bendro bakterijų skaičiaus ar somatinių ląstelių skaičiaus geometrinis vidurkis yra didesnis nei nurodytas šių taisyklių 13 punkte ir jeigu per 3 mėnesius po tyrimų ne mažesniu kaip šių taisyklių 13 punkte nurodytu periodiškumu pienas pagal šiuos rodiklius neatitinka 13 punkto reikalavimų, jo priėmimas nutraukiamas, kai supirkėjas pateikia suvestinius protokolus gamintojui arba kai informacija apie pieno tyrimų rezultatus yra paskelbiama laboratorijos interneto svetainėje. Dėl leidimo atnaujinti pieno supirkimą gavimo gamintojas kreipiasi į VMVT, kaip nurodyta šių taisyklių 19 punkte.

Už laikotarpį (ne ilgesnį kaip 3 mėnesiai), per kurį tiekiamas pienas neatitinka šių taisyklių 13 punkto reikalavimų dėl bendro bakterijų skaičiaus geometrinio vidurkio iki bus pasiektas tinkamas rodiklis, apmokant taikoma 15 proc. nuoskaita nuo kainos.

Jeigu apskaičiuotas pieno somatinių ląstelių skaičiaus geometrinis vidurkis yra didesnis nei nurodytas šių taisyklių 13 punkte, bet faktinių to įskaitinio laikotarpio somatinių ląstelių skaičiaus tyrimo rezultatai yra ne didesni kaip 400 tūkst./ml, nuoskaita netaikoma.

Jeigu apskaičiuojamas pieno somatinių ląstelių skaičiaus geometrinis vidurkis didesnis nei nurodytas šių taisyklių 13 punkte ir to įskaitinio laikotarpio faktinių somatinių ląstelių skaičiaus tyrimų bent vienas tyrimo rezultatas nustatomas didesnis kaip 400 tūkst./ml, už laikotarpį (ne ilgesnį kaip 3 mėnesiai), per kurį nustatytas pienas neatitinka šių taisyklių 13 punkto reikalavimų dėl somatinių ląstelių geometrinio vidurkio iki bus pasiektas tinkamas rodiklis, apmokant taikoma nuoskaita nuo kainos: pirmą ir antrą nuoskaitų taikymo įskaitinį laikotarpį – 10 proc., trečią ir ketvirtą nuoskaitų taikymo įskaitinį laikotarpį – 20 proc., penktą ir šeštą nuoskaitų taikymo įskaitinį laikotarpį – 30 proc. Nuoskaitos už somatines ląsteles pradedamos skaičiuoti iš naujo nuo 10 proc., jeigu apskaičiuotas geometrinis vidurkis nors vieną įskaitinį laikotarpį yra mažesnis nei 400 tūkst./ml.

Suvestiniuose protokoluose nurodomas somatinių ląstelių skaičiaus geometrinis vidurkis ir faktinis konkrečią dieną nustatytas somatinių ląstelių skaičiaus tyrimo rezultatas.

Nuoskaitos taikomos už kiekvieną pieno kokybės rodiklį atskirai. Keliems rodikliams neatitinkant reikalavimų, nuoskaitos sumuojamos. Nuoskaitos skaičiuojamos nuo kainos, įskaitant mokamus priedus.“

1.7. Išdėstau 17 punktą taip:

17. Nustačius, kad pieno užšalimo temperatūra yra aukštesnė negu minus 515 m°C, vienai iš šalių pageidaujant ir per 5 darbo dienas po informacijos apie tyrimų rezultatus gavimo raštiškai kreipiantis į VMVT, atliekamas kontrolinis melžimas pieno natūralumo nustatymui, kurio metu imamas kontrolinis mėginys ūkyje:

17.1. kontrolinis mėginys ūkyje turi būti paimtas ne vėliau kaip per 5 dienas po kreipimosi;

17.2. jei tiriant kontrolinį mėginį nustatoma, kad pieno užšalimo temperatūra yra aukštesnė nei minus 520 m°C, surašomas aktas. Šiuo atveju kainos nuoskaitos netaikomos;

17.3. jei tiriant kontrolinį mėginį nustatoma, kad pieno užšalimo temperatūra yra minus 520 m°C ar žemesnė, arba į VMVT nesikreipiama, už pieną apmokama taikant 10 proc. nuoskaitą nuo nustatytos pieno kainos, bet ne ilgiau kaip tą įskaitinį tiekimo laikotarpį.“

1.8. Įrašau 18.3 punkte vietoj žodžio „laboratorijos“ žodį „suvestiniuose“.

1.9. Išdėstau 19 punkto trečiąjį sakinį taip:

„Pieno pirkimas atnaujinamas, kai gamintojas, atlikęs VMVT Apraše nustatytas procedūras, pateikia VMVT išvadas, leidžiančias toliau parduoti pieną, ir tyrimų protokolą iš laboratorijos apie tyrimo pieno supirkimo atnaujinimui rezultatus.“

1.10. Įrašau 24 punkte vietoj žodžių „Bakterinio užterštumo“ žodžius „Bendro bakterijų skaičiaus“.

1.11. Išdėstau 25 punktą taip:

25. Kai abejojama dėl pieno kokybės ar sudėties rodiklių, gamintojas ar supirkėjas, gavęs informaciją apie tyrimo rezultatus, ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo šios informacijos gavimo 40 ir 41 punktuose nurodytais terminais gali raštu kreiptis į VMVT dėl tyrimo rezultato anuliavimo. VMVT ne vėliau kaip per 15 darbo dienų raštu informuoja laboratoriją ir supirkėją ar gamintoją apie priimtą sprendimą. Jei tyrimų duomenys anuliuojami, už pieną turi būti atsiskaityta pagal perskaičiuotus rezultatus.“

1.12. Išdėstau 26 punktą taip:

26. Pagal laboratorijai ir supirkėjui išsiųstą VMVT rašytinį pranešimą, kuriame nurodytos pagrįstos tyrimų anuliavimo priežastys, prieš tai buvę pieno sudėties ir kokybės tyrimų duomenys anuliuojami ir bendro bakterijų bei somatinių ląstelių skaičiaus rodikliai neįtraukiami į geometrinio vidurkio apskaičiavimą.“

1.13. Išdėstau 27 punktą taip:

27. Jeigu į laboratoriją atsiunčiamas netinkamas tyrimui mėginys arba dėl kurių nors pateisinamų priežasčių (nenugalimos jėgos aplinkybių ar kt.) laboratorijoje negalėjo būti atliktas pieno sudėties ir kokybės tyrimas, supirkėjas tą įskaitinį laikotarpį privalo paimti mėginius tyrimams. Jeigu įskaitinis laikotarpis baigėsi ir galimybės tą įskaitinį laikotarpį paimti mėginį nebėra, pieno sudėtis vertinama pagal paskutinio ir prieš jį nustatyto (priešpaskutinio) tyrimo rezultatų aritmetinį vidurkį, o bendro bakterijų skaičiaus ir somatinių ląstelių skaičiaus rodikliams taikomas paskutinis apskaičiuoto atitinkamo rodiklio geometrinis vidurkis.“

1.14. Išdėstau 34 punktą taip:

34. Pieno pirkimo apskaitos žurnale įrašomas tik faktinis supirkto pieno kiekis (kilogramais). Iš laboratorijos gauti suvestiniai protokolai yra privalomi apskaitos žurnalo priedai, kurie gali būti saugomi elektroniniu arba popieriniu formatu.“

1.15. Išdėstau 40 punktą taip:

40. Laboratorija ne vėliau kaip po 3 darbo dienų nuo mėginių atvežimo pateikia supirkėjui suvestinį protokolą, o elektroniniu būdu – ne vėliau kaip po 2 parų, kai mėginiai vežami pagal suderintą grafiką. Tyrimo protokolai ir suvestiniai protokolai negali būti taisomi, tikslinami ir kitaip keičiami. Laboratorijoje atliktų tyrimų duomenys, tyrimų protokolai ir suvestiniai protokolai, pagal gamintojų kodus pateikiami laboratorijos interneto svetainėje ne vėliau kaip po 2 darbo dienų nuo mėginių atvežimo.“

1.16. Išdėstau 41 punktą taip:

41. Suvestinį protokolą supirkėjas pateikia gamintojui susipažinti ne vėliau kaip per dvi dienas po jo gavimo iš laboratorijos. Suvestiniai protokolai yra saugomi pieno supirkimo punktuose prieinamoje vietoje ne mažiau kaip tris mėnesius. Supirkėjas gali neteikti spausdintų suvestinių protokolų gamintojui, kurio pienas yra superkamas tiesiai iš ūkio, šiam raštiškai sutikus.“

1.17. Įrašau 44 punkte vietoj žodžio „tyrimo“ žodį „suvestiniuose“.

1.18. Įrašau 45.5 punkte prieš žodį „protokole“ žodį „suvestiniame“.

1.19. Išdėstau 46.2 punktą taip:

46.2. šiuolaikišką rutininę įrangą, įteisintą nustatyta tvarka tirti superkamo pieno sudėties ir kokybės rodiklius (riebalų ir baltymų kiekį, somatinių ląstelių skaičių, bendrą bakterijų skaičių, pieno užšalimo temperatūrą ir inhibitorines medžiagas). Įprastinių pieno sudėties ir kokybės tyrimo metodų tikslumas laboratorijoje turi būti užtikrintas pamatiniais fizikiniais, cheminiais ir mikrobiologiniais metodais, paskelbtais tarptautiniuose standartuose. Laboratorija ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėnesius turi dalyvauti tarptautiniuose tarplaboratoriniuose palyginamuosiuose tyrimuose.“

1.20. Įrašau 47 punkte po žodžio „tyrimo“ žodžius „ir suvestinių“.

1.21. Įrašau 1 priedo 10 punkte vietoj žodžių „bakteriniam užterštumui“ žodžius „bendram bakterijų skaičiui“.

1.22. Įrašau 1 priedo 21 punkte po žodžio „tyrimų“ žodžius „ir suvestiniuose“.

1.23. Įrašau 2 priedo 2.2 punkte vietoj žodžių „bakteriniam užterštumui“ žodžius „bakterijų skaičiui“.

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2011 m. sausio 1 d.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                           Kazys Starkevičius