LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS,

LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS IR

VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VYNO PRODUKTŲ REGISTRAVIMO ŽURNALŲ IR TOKIŲ PRODUKTŲ GABENIMO DOKUMENTŲ NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. rugsėjo 30 d. Nr. 391/308/445

Vilnius

 

Vykdydami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 17 d. nutarimo Nr. 1449 „Dėl vyno produktų registravimo ir jų gabenimo dokumentų“ (Žin., 2002, Nr. 92-3938) 2 punktą:

1. Tvirtiname Vyno produktų registravimo žurnalų ir tokių produktų gabenimo dokumentų naudojimo taisykles (pridedama).

2. Nustatome, kad 1 punktu patvirtintos taisyklės įsigalioja 2003 m. liepos 1 d.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS

 

ŪKIO MINISTRAS,

L. E. FINANSŲ MINISTRO PAREIGAS                                                              PETRAS ČĖSNA

 

VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS

TARNYBOS DIREKTORIAUS PAVADUOTOJAS,

L. E. DIREKTORIAUS PAREIGAS                                                                 DARIUS REMEIKA

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

Lietuvos Respublikos finansų ministro,

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus

2002 m. rugsėjo 30 d.

įsakymu Nr. 391/308/445

 

VYNO produktų REGISTRAVIMO ŽURNALŲ ir TOKIŲ PRODUKTŲ gabenimo dokumentų NAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

Vyno produktų registravimo žurnalų ir tokių produktų gabenimo dokumentų naudojimo taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos remiantis Europos Sąjungos Komisijos 2001 m. balandžio 24 d. reglamentu Nr. 884/2001, nustatančiu detalias produktų gabenimo dokumentų naudojimo taisykles ir atitinkamus įrašus, taikomus vyno sektoriuje, ir yra skirtos pasirengti ES bendros vyno rinkos organizavimui.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Taisyklės nustato vyno produktų ir vyno žaliavų, išvardytų 1 priede (toliau – produktų), gabenimo dokumentus reglamentuojančių nuostatų taikymą.

Taisyklės apibrėžia:

1.1. rūšinio vyno, pagaminto konkrečiame regione (toliau – rūšinis vynas pkr), ir stalo vyno su geografine nuoroda kilmės vietos, nurodytos šių produktų gabenimo dokumentuose, išduotuose pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus, patvirtinimo nuostatas;

1.2. produktų gabenimo dokumentų pildymo ir naudojimo nuostatas, Lietuvos Respublikos teritorijoje gabenant produktus, nurodytus techninio reglamento „Dėl alkoholinių gėrimų terminų, apibrėžimų bei procesų apibūdinimo ir prekinio pateikimo nuostatų“ (toliau – Reglamento), patvirtinto žemės ūkio ministro 2001 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 222 (Žin., 2001, Nr. 60-2171; 2002, Nr. 3-85) IV skyriuje, kai:

1.2.1. gabenami produktai yra akcizo objektais ir apmokestinami akcizo mokesčiu pagal Akcizų įstatymą;

1.2.2. gabenami produktai neapmokestinami akcizo mokesčiu (tarp jų produktai, kurie yra akcizo objektais, tačiau neapmokestinami akcizo mokesčiu);

1.2.3. gabenami eksportuojami produktai, nurodyti taisyklių 1.2.1 ir 1.2.2 punktuose;

1.3. produktų, kitų produktų, nenurodytų Reglamento IV skyriuje, medžiagų bei procesų registravimo priėmimo ir išdavimo bei kituose žurnaluose nuostatas.

 

II. SĄVOKOS

 

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Kompetentingos institucijos – Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) bei kitos institucijos, kurios teisės aktų nustatyta tvarka įpareigotos kontroliuoti produktų gabenimo dokumentų naudojimą, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT), atsakinga už vyno sektoriuje nustatytų taisyklių, atitinkamų dokumentų, produktų kilmės vietą liudijančių dokumentų bei vyno sektoriaus žurnalų naudojimo kontrolę.

Gamintojas – fizinis ar juridinis asmuo ar tokių asmenų grupė, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę savo veiklą ir laikantys (naudojantys) šviežias vynuoges, vynuogių misą ar jauną rauginamą vyną, taip pat perdirbantys vyną arba pavedantys perdirbti kitiems, laikantis Lietuvos Respublikos teisės aktų.

Mažmenininkas – fizinis ar juridinis asmuo ar tokių asmenų grupė, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę savo veiklą ir parduodantys produktus mažmeninėje prekyboje.

Didmenininkas – fizinis ar juridinis asmuo ar tokių asmenų grupė, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę savo veiklą, kurie verčiasi prekyba ir įsipareigoja nustatytu laiku perduoti savo pagamintus ar įsigytus daiktus pirkėjui nuosavybės teise (patikėjimo teise) pastarojo verslo poreikiams ar kitokiems su asmeniniais, šeimos ar namų ūkio poreikiais nesusijusiems poreikiams tenkinti.

Prekybininkas, kuris nelaiko atsargų – fizinis ar juridinis asmuo ar tokių asmenų grupė, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę savo veiklą ir perkantys ar parduodantys produktus, tačiau neužsiimantys jų saugojimu.

Talpykla – indas, į kurį pardavimo, saugojimo ar kitais tikslais yra patalpintas produktas.

Pripažintas uždarymo įtaisas – talpyklų, kurių talpa ne didesnė kaip 5 litrai, uždarymo įtaisai, nurodyti 2 priede.

Išpilstymas – produkto išpilstymas pardavimo tikslais į talpyklas, kurių talpa ne didesnė kaip 60 litrų.

Išpilstytojas – fizinis ar juridinis asmuo ar tokių asmenų grupė, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę savo veiklą ir išpilstantys produktus arba pavedantys tai atlikti kitiems.

Trečioji šalis – valstybė, esanti už Lietuvos Respublikos muitų teritorijos ribų (nuo 2004 m. sausio 1 d. išskyrus Europos Sąjungos valstybes).

Produktų gabenimo dokumentas – važtaraštis ar kitas teisės aktų nustatytos formos dokumentas, įforminamas gabenant produktus.

Produktų siunta – produktų kiekis, vieno siuntėjo siunčiamas vienam gavėjui ir gabenamas viena transporto priemone.

Produktų partija – tomis pačiomis sąlygomis pagamintų ir išpilstytų parduoti to paties pavadinimo produktų vienetų grupė, kuriai taikomi tokie patys rodikliai ir reikalavimai.

Produktų kategorija (terminas, apibrėžimas) – visi produktai turintys tą patį apibūdinimą.

Registracijos žurnalas – žurnalai, įrašai, sąskaitos ar kitos formos, naudojamos produktų ar procesų registravimui.

Centrinis sandėlis – sandėlis, iš kurio produktai yra tiekiami tai pačiai įmonei priklausantiems filialams, mažmenininkams ir panašiai.

 

III. PRODUKTŲ GABENIMO DOKUMENTAI

 

3. Taisyklių 5 punkto reikalavimai netaikomi, jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktai nenumato kitaip, kuomet:

3.1. produktai gabenami talpyklose, kurių talpa didesnė kaip 60 litrų, ir jų siuntą sudaro:

3.1.1. vyno actas;

3.1.2. vynuogių išspaudos ir vyno nuosėdos, gabenamos į spirito varyklą arba jas pašalinant iš vyno gamybos proceso;

3.2. produktai gabenami talpyklose, kurių talpa ne didesnė kaip 60 litrų, ir jų siuntą sudaro:

3.2.1. produktai, supilstyti į etiketėmis paženklintas talpyklas, kurių talpa ne didesnė kaip 5 litrai ir kurios uždarytos patvirtintu vienkartiniu uždarymo įtaisu su nuoroda, pagal kurią galima identifikuoti išpilstytoją, o bendras gabenamas produktų kiekis yra ne didesnis kaip:

3.2.1.1. penki litrai rektifikuotos arba nerektifikuotos koncentruotos vynuogių misos;

3.2.1.2. 100 litrų produktų, išskyrus nurodytus 3.2.1.1 punkte;

3.2.2. vynas ar vynuogių sultys, skirtos diplomatinėms atstovybėms, konsulatams ar kitoms įstaigoms pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus;

3.2.3. vynas ir vynuogių sultys:

3.2.3.1. priklausantys fiziniams asmenims, nesiverčiantiems ūkine veikla, keičiantiems gyvenamąją vietą ir kurių neketinama parduoti;

3.2.3.2. teikiami Lietuvos Respublikos nustatyta tvarka kaip atsargos laivų, orlaivių ar traukinių, vykstančių tarptautiniais maršrutais, keleiviams aprūpinti;

3.2.4. vynas ir rauginama vynuogių misa, gabenama privačių asmenų, ir skirta privačiam gavėjui ar jo šeimai, kai gabenamo produkto kiekis yra ne didesnis kaip 30 litrų, išskyrus produktus, nurodytus 3.2.1 punkte;

3.2.5. produktai, skirti moksliniams ar techniniams eksperimentams, kai bendras gabenamo produkto kiekis yra ne didesnis kaip vienas hektolitras;

3.2.6. komerciniai pavyzdžiai, gabenami pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas;

3.2.7. oficialios agentūros (institucijos) ar laboratorijos pavyzdžiai (mėginiai), gabenami pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas.

3.3. Produktų siuntėjai, išskyrus mažmenininkus ar fizinius asmenis, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravusius savo veiklą, privalo, kompetentingoms institucijoms reikalaujant, pateikti visų žurnaluose daromų įrašų, numatytų taisyklių IV skyriuje, bei kitų duomenų, numatytų Lietuvos Respublikos teisės aktų, tikrumą patvirtinančius dokumentus, nepaisant, kad šiomis taisyklėmis nustatyti gabenimo dokumentų pildymo reikalavimai netaikomi, jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktai nenumato kitaip.

4. Visi fiziniai ar juridiniai asmenys ar tokių asmenų grupės, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę savo veiklą, kurių buveinė ar registruota verslo vieta yra Lietuvos Respublikoje ir kurie gabena produktus arba paveda tai atlikti kitiems, turintiems teisę verstis tokia veikla, užpildo vieną iš šių gabenimo dokumentų:

4.1. produktams, kurie apmokestinami akcizo mokesčiu – važtaraštį pagal Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. spalio 24 d. įsakymą Nr. 164 „Dėl važtaraščių blankų apskaitos, užsakymo, gamybos, technologinės apsaugos, platinimo, įsigijimo, naudojimo ir likvidavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 102-2579; 2002, Nr. 65-2680);

4.2. produktams, kurie apmokestinami akcizo mokesčiu, tačiau jo mokėjimas laikinai atidėtas pagal akcizų laikino atidėjimo rėžimą – akcizais apmokestinamų prekių gabenimo dokumentą pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko 2002 m. birželio 12 d. įsakymą Nr. 152 „Dėl akcizais apmokestinamų prekių gabenimo dokumento formos, jos pildymo taisyklių ir gabenimo dokumento blankui keliamų reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 58-2389);

4.3. produktams, kurie neapmokestinami akcizo mokesčiu – važtaraštį pagal Finansų ministro 2001 m. birželio 8 d. įsakymą Nr. 169 „Dėl važtaraščių rekvizitų nustatymo“ (Žin., 2001, Nr. 51-1800; 2001, Nr. 96-3396).

5. Gabenimo dokumentuose, be nustatytų privalomųjų rekvizitų, privalo būti tokia informacija (pagal 3 priede pateiktas pildymo nuostatas), išskyrus atvejus, nurodytus 3 punkte:

5.1. Gabenant visus šiose taisyklėse išvardytus produktus:

5.1.1. siuntėjo pavadinimas ir adresas;

5.1.2. gavėjo pavadinimas ir adresas;

5.1.3. gabenimo dokumento numeris;

5.1.4. gabenimo dokumento išrašymo data ir išsiuntimo data, jeigu ji skiriasi nuo išrašymo datos;

5.1.5. produkto apibūdinimas (produkto kategorija ir kita reikiama svarbi informacija) pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus;

5.1.6. gabenamo produkto kiekis.

5.2. Gabenant talpyklose, kurių talpa yra didesnė kaip 60 litrų, gabenimo dokumente taip pat turi būti nurodoma:

5.2.1. gabenant vyną:

5.2.1.1. faktinė alkoholio koncentracija tūrio proc.;

5.2.1.2. vynuogių auginimo zona, iš kurios gabenamas produktas kilęs. Gabenant produktus, kurių kilmės šalis – Europos Sąjungos valstybė, vynuogių auginimo zona nurodoma pagal Reglamento 3 priedą, naudojant šias santrumpas: A, B, CI(a), CI (b), CII, CIII(a), CIII(b);

5.2.1.3. taisyklių 3 priede nurodyti procesai, kurie buvo atlikti gabenamiems produktams;

5.2.2. gabenant nefermentuotus produktus – lūžio (refrakcinis) rodiklis arba tankis;

5.2.3. gabenant jauną rauginamą vyną ir rauginamą vynuogių misą – visuminė alkoholio koncentracija tūrio proc.;

5.2.4. gabenant vynuogių misą – taisyklių 5.2.1.2 ir 5.2.1.3 punktuose nurodyta informacija.

5.3. Lietuvos Respublikoje gabenant išleistus laisvai cirkuliuoti trečiosios šalies kilmės produktus, gabenimo dokumente taip pat nurodoma:

5.3.1. Žemės ūkio ministerijos nustatytų dokumentų, reikalaujamų importuojant vyną, vynuogių misą ir vynuogių sultis, numeriai;

5.3.2. dokumento, nurodyto 5.3.1 punkte, užpildymo data;

5.3.3. trečiosios šalies subjekto, užpildžiusio 5.3.1 punkte nurodytus dokumentus arba įgaliojusio gamintoją juos užpildyti, pavadinimas ir adresas.

6. Gabenimo dokumentas pildomas kiekvienai produktų siuntai, kurią sudaro:

6.1. viena, dvi ar daugiau tos pačios kategorijos produkto partijų ar jų dalių;

6.2. viena, dvi ar daugiau skirtingų kategorijų produkto partijų ar jų dalių su sąlyga, kad produktai gabenami paženklintose talpyklose, kurių talpa ne didesnė kaip 60 litrų, ir mažesnės, kurios uždarytos vienkartiniu uždarymo įtaisu su nuoroda, pagal kurią galima nustatyti išpilstytoją.

7. VMI ar kita institucija, kuri įstatymų ar kitų teisės aktų nustatyta tvarka įpareigota kontroliuoti produktų gabenimo dokumentų naudojimą, kontroliuoja, kad 5 punkte nurodyta informacija būtų pateikta taisyklių 4 punkte nurodytuose gabenimo dokumentuose, VMVT kontroliuoja taisyklių 5.2 ir 5.3 punktuose nurodytos informacijos teisingumą.

8. Kai gavėjas atsisako pristatyto (gauto) produkto ar jo dalies, gabenimo dokumento antroje pusėje, jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktai nenustato kitaip, jis užrašo žodžius „GAVĖJAS ATSISAKO“, nurodo atsisakomą kiekį litrais (hektolitrais) ar kilogramais (tonomis), datą, pasirašo ir antspauduoja. Šiuo atveju produktas gali būti grąžintas siuntėjui su tuo pačiu gabenimo dokumentu arba su grąžinamam produkto kiekiui naujai užpildytu gabenimo dokumentu, jeigu teisės aktai nenumato kitaip. Ši nuostata netaikoma grąžinamiems eksportuotiems produktams.

9. Laikoma, kad gabenimo dokumentai patvirtina rūšinio vyno pkr ar stalo vyno su geografine nuoroda kilmės vietą, kai jį, pagal 5 punkto reikalavimus, užpildo:

9.1. siuntėjai, kurie patys yra gabenamo vyno gamintojai ir kurie neperka ir neparduoda produktų, pagamintų iš vynuogių, išaugintų vynuogių auginimo regionuose, kituose nei tie, kuriuos jie nurodo savos gamybos vyno ženklinime;

9.2. siuntėjai, išskyrus nurodytus 9.1 punkte, su sąlyga, kad gabenimo dokumente nurodyta kilmės vietos informacija yra patvirtinta VMVT pagal Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytą tvarką ir remiantis anksčiau siųstų tokių produktų gabenimo dokumentuose nurodyta informacija;

9.3. laikantis tokių reikalavimų:

9.3.1. gabenimo dokumentas užpildytas pagal 4 punkto nuostatas;

9.3.2. užpildytame gabenimo dokumente įrašoma:

9.3.2.1. gabenant rūšinius vynus pkr: „Šis dokumentas patvirtina jame nurodytų rūšinių vynų pkr kilmės vietą“;

9.3.2.2. gabenant stalo vynus su geografine nuoroda: „Šis dokumentas patvirtina jame nurodyto stalo vyno geografinę vietą“;

9.3.3. informacija, nurodyta 9.3.2 punkte, turi būti patvirtinta VMVT pagal Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytą tvarką.

10. Jeigu siuntos gavėjo buveinė ar registruota verslo vieta yra už Lietuvos Respublikos muitų teritorijos ribų, išskyrus Europos Sąjungos valstybes, gabenimo dokumentai kartu su muitinės deklaracija, kuria produktai deklaruojami eksporto procedūrai įforminti, pateikiami muitinės įstaigai, kuriai produktai pateikiami eksporto procedūrai įforminti pagal Žemės ūkio ministerijos kartu su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos nustatytą tvarką, kurioje turi būti nustatyta, kaip minėti dokumentai naudojami bei kontroliuojami.

Negrąžinamo eksporto iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos ribų, išskyrus į Europos Sąjungos valstybes, metu ant muitinės įstaiga gabenimo dokumento, pagal aukščiau minėtą tvarką, deda spaudą „Eksportuota“.

11. Jei gabenimo metu siunta, kuriai užpildytas gabenimo dokumentas, turi būti padalyta dėl nenugalimos kliūties (force majeure) arba visiškai ar iš dalies sunaikinama dėl nenugalimos kliūties (force majeure), įvykis įforminamas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. liepos 15 d. nutarimą Nr. 840 „Dėl atleidimo nuo atsakomybės esant nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėms taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1996, Nr. 68-1652) ir 1997 m. kovo 13 d. nutarimą Nr. 222 „Dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes liudijančių pažymų išdavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 24-556).

12. Siuntėjas privalo 4 punkte nurodytų dokumentų kopijas persiųsti VMVT ne vėliau kaip kitą darbo dieną, išvežus iš pakrovimo vietos talpyklose, didesnėse kaip 60 litrų talpos, šiuos neišpilstytus produktus:

12.1. Europos Sąjungos valstybių ar Lietuvos Respublikos kilmės:

12.1.1. vyno, tinkamo stalo vynui gauti;

12.1.2. vyno, skirto perdirbti į rūšinį vyną pkr;

12.1.3. rauginamos vynuogių misos;

12.1.4. koncentruotos, rektifikuotos ar nerektifikuotos vynuogių misos;

12.1.5. šviežios vynuogių misos, kurios fermentacija sustabdyta pridėjus alkoholio;

12.1.6. vynuogių sulčių;

12.1.7. koncentruotų vynuogių sulčių;

12.1.8. valgomųjų vynuogių, skirtų kitų, nei nurodyta Reglamento 95.4 punkte, produktų gamybai;

12.2. trečiųjų šalių kilmės (išskyrus Europos Sąjungos valstybes):

12.2.1. šviežių vynuogių, išskyrus valgomąsias;

12.2.2. vynuogių misos;

12.2.3. koncentruotos vynuogių misos;

12.2.4. rauginamos vynuogių misos;

12.2.5. koncentruotos, rektifikuotos ar nerektifikuotos vynuogių misos;

12.2.6. šviežios vynuogių misos, kurios fermentacija sustabdyta pridėjus alkoholio;

12.2.7. vynuogių sulčių;

12.2.8. koncentruotų vynuogių sulčių,

12.2.9. likerinio vyno, skirto produktų, neklasifikuojamų Kombinuotosios prekių nomenklatūros (KPN) 22.04 pozicijoje, gamybai.

12.3. Nepriklausomai nuo jų kilmės ir siunčiamo kiekio, atsižvelgiant į 3 punkte nurodytas išimtis:

12.3.1. vyno nuosėdų;

12.3.2. vynuogių išspaudų, skirtų pramoniniam distiliavimui ar kitokiam perdirbimui;

12.3.3. piquette;

12.3.4. spirituoto vyno distiliavimui;

12.3.5. vyno, pagaminto iš vynuogių veislių, kurios nėra įtrauktos į vynuogių veislių sąrašą administraciniame vienete, kuriame jos išaugintos;

12.3.6. produktų, kurių negalima siūlyti ar naudoti tiesiogiai žmonėms vartoti.

 

IV. REGISTRACIJOS ŽURNALAI

 

13. Visi fiziniai ir juridiniai asmenys ar asmenų grupės, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę savo veiklą ir gamybiniais bei prekybiniais tikslais laikantys produktus, privalo juos registruoti priėmimo ir išdavimo bei kituose registracijos žurnaluose (toliau – žurnalai). Šių žurnalų formą bei jų pildymo ir naudojimo tvarką nustato Žemės ūkio ministerija kartu su VMVT. Žurnaluose neregistruojami:

13.1. mažmenininkų tiesiogiai vartotojui parduodami produktai;

13.2. produktai, vartojami viešojo maitinimo įmonėse;

13.3. vyno actas.

14. Asmenys, kurie privalo pildyti žurnalus, registruoja kiekvieną produktų siuntą, priimamą į savas patalpas ar iš jų išduodamą, taip pat ir vykdomus 24 punkte nurodytus procesus pagal 13 punkto nuostatas. Šie asmenys, VMVT prašant, turi pateikti kiekvieno priėmimo ir išdavimo įrašo dokumentą, buvusį atitinkamos siuntos gabenimo dokumentu, ar kitą reikalaujamą dokumentą.

15. Žurnalus sudaro arba susegti iš eilės sunumeruoti lapai, arba apskaitos sistema, kurios naudojimas suderintas su VMVT, tačiau joje turi būti pateikiami tokie patys duomenys, kaip ir žurnaluose.

16. Žurnalai, kuriuos pildo prekybininkai, nevykdantys 24 punkte nurodytos veiklos (neužsiimantys vynininkystės praktika), gali būti tvarkomi kaip gabenimo dokumentų visuma.

17. Žurnalus pildo visi fiziniai ar juridiniai asmenys ten, kur laikomi produktai. Jeigu, remiantis kitais dokumentais, bet kuriuo metu galima patikrinti produktų priėmimą, išdavimą ir faktiškai laikomas atsargas, VMVT gali leisti:

17.1. žurnalus saugoti įmonės registracijos vietoje tuo atveju, kai produktai, priklausantys tai pačiai įmonei, yra laikomi įvairiuose jos sandėliuose;

17.2. žurnalų pildymą patikėti šioje srityje besispecializuojančiai įmonei.

18. Kai mažmenininkai, parduodantys produktus tiesiogiai vartotojui, sudaro vienos ir tos pačios įmonės dalį ir tiekiamas prekes gauna iš vieno ar kelių centrinių sandėlių, priklausančių tai pačiai įmonei, šie sandėliai nepažeidžiant 13 punkto nuostatų privalo pildyti žurnalus. Iš centrinių sandėlių tokiems mažmenininkams pristatomi produktai žurnaluose įrašomi kaip produkto išdavimas.

19. Tvarkomos atskiros šių į žurnalus įtraukiamų produktų sąskaitos:

19.1. kiekvienos Reglamente ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose nurodytos produkto kategorijos;

19.2. kiekvieno rūšinio vyno pkr ir produktų, pagamintų iš tame pačiame regione išaugintų vynuogių, skirtų perdirbti į rūšinius vynus pkr;

19.3. kiekvieno stalo vyno su nurodyta geografine vietove ir produktų, pagamintų iš tame pačiame vynuogių auginimo regione išaugintų vynuogių, skirtų perdirbti į stalo vyną.

20. Skirtingos kilmės rūšiniai vynai pkr, supilstyti į ne didesnes kaip 60 litrų talpyklas, paženklintas pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas, VMVT leidimu gali būti įrašyti į tą pačią sąskaitą, jei kiekvienas rūšinio vyno pkr siuntos pristatymas ar išdavimas yra registruojamas atskirai. Ši nuostata taikoma ir stalo vynams su nurodyta geografine vietove. Jei rūšinis vynas pkr priskiriamas žemesnei rūšiai, apie tai pažymima žurnaluose.

21. Nuostoliai, susidarantys produktui garuojant, sandėliavimo, gabenimo bei perdirbimo metu ar keičiant jo kategoriją, neturi viršyti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytų normų. Kai faktiniai nuostoliai viršija Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytus dydžius, žurnalus tvarkantis asmuo apie tai praneša raštu VMVT, kuri imasi būtinų priemonių šiam faktui ištirti.

22. Kiekvieną kartą priimant ar išduodant produktus, žurnaluose nurodoma:

22.1. produkto kontrolinis numeris;

22.2. proceso atlikimo data;

22.3. faktiškai priimtas ar išduotas kiekis;

22.4. atitinkamo produkto apibūdinimas (produkto kategorija ir kita reikiama svarbi informacija) pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas;

22.5. nuoroda į atitinkamos siuntos gabenimo dokumentą.

23. Kiekvienų metų liepos 31 d. produktų priėmimo ir išdavimo žurnalai baigiami pildyti. Atliekama inventorizacija metiniam vyno balansui sudaryti. Sudarius metinį vyno balansą, esamos produktų atsargos žurnaluose apskaitomos kaip priėmimas. Jei metinis balansas rodo skirtumą tarp atsargų, kurios turėtų būti, ir faktiškai esamų atsargų, šitai turi būti pažymima baigtuose žurnaluose.

24. Žurnaluose registruojami šie procesai:

24.1. alkoholio koncentracijos didinimas;

24.2. rūgštinimas;

24.3. rūgštingumo sumažinimas;

24.4. saldinimas;

24.5. kupažavimas;

24.6. išpilstymas;

24.7. distiliavimas;

24.8. putojančių, gazuotų putojančių, pusiau putojančių ir gazuotų pusiau putojančių vynų gamyba;

24.9. likerinio vyno gamyba;

24.10. koncentruotos, rektifikuotos ar nerektifikuotos vynuogių misos gamyba;

24.11. apdorojimas su vynininkystėje naudojama medžio anglimi;

24.12. apdorojimas su kalio geležies cianidu;

24.13. vyno spiritavimas distiliavimui;

24.14. kiti papildymo alkoholiu procesai;

24.15. perdirbimas į bet kurios kitos kategorijos produktą, ypač aromatizuotą vyną (aromatizuoto vyno, jo gėrimų ir kokteilių gamybą);

24.16. apdorojimas elektrodialize.

25. Kiekvieno 24 punkte nurodyto proceso žurnale (įraše), išskyrus įrašus, nurodytus 26 punkte, turi būti nurodyta:

25.1. atlikto proceso pavadinimas ir data;

25.2. naudoti produktai ir jų kiekis;

25.3. proceso pabaigoje gautas produkto kiekis;

25.4. produkto kiekis, naudotas didinant alkoholio koncentraciją, rūgštinant, mažinant rūgštingumą, saldinant ir spirituojant prieš distiliavimą;

25.5. produkto apibūdinimas (produkto kategorija ir kita reikiama svarbi informacija) prieš ir po proceso pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas;

25.6. talpyklų, kuriose produktai buvo prieš procesą ir yra po jo, ženklinimas;

25.7. jei pilstoma, pripildytų butelių skaičius, jų talpa ir partijos numeris;

25.8. pilstant pagal rangovinę sutartį, pilstytojo pavadinimas ir adresas;

25.9. pasikeitus produkto kategorijai, neatliekant 24 punkte nurodytų procesų – gauto pasikeitusio produkto kiekis ir kategorija.

26. Gaminant putojantį vyną kiekvieno paruošto cuvée žurnale (įraše) nurodoma:

26.1. pagaminimo data;

26.2. rūšinių putojančių vynų ir rūšinių putojančių vynų pkr pilstymo data;

26.3. cuvée tūris ir apibūdinimas, jo sudedamųjų dalių tūris ir faktinė bei potencinė alkoholio koncentracija;

26.4. visi leistini procesai, taikomi putojančių vynų gamybai skirto kupažo sodrinimui;

26.5. naudoto „tirage liqueur“ kiekis;

26.6. naudoto „expedition liqueur“ kiekis;

26.7. gautų butelių skaičius, putojančio vyno rūšį apibūdinant likutinio cukraus kiekiui nusakyti etiketėje vartojamu terminu.

27. Gaminant likerinį vyną ir aromatizuotą vyną, jo gėrimą ir kokteilį, kiekvienos paruoštos partijos įrašuose nurodoma:

27.1. Reglamento 67.1.2 punkte ir V skyriuje išvardytų produktų pridėjimo data;

27.2. pridėti produktai ir jų kiekis.

28. Žurnalų tvarkytojai pildo šių produktų ir medžiagų, kurias jie laiko bet kuriam tikslui, įskaitant naudojimą savo patalpose bei kitai veiklai, nesusijusiai su produktų gamyba, atskirus priėmimo ir išdavimo įrašus ar sąskaitas (tačiau atskirų įrašų ir sąskaitų tvarkymas neatleidžia nuo pranešimų, minimų Reglamento 10 priedo 7.5 punkte):

28.1. sacharozės;

28.2. koncentruotos vynuogių misos;

28.3. rektifikuotos koncentruotos vynuogių misos;

28.4. rūgštinimui naudojamų medžiagų;

28.5. rūgštingumo sumažinimui naudojamų medžiagų;

28.6. spiritų, gautų distiliuojant vyną.

29. Kiekvienam produktui skirtame įraše ar sąskaitoje nurodoma:

29.1. priimant produktus:

29.1.1. tiekėjo ar tiekiančios įmonės pavadinimas ir adresas, nurodant, jei reikia, atgabento produkto gabenimo dokumentą;

29.1.2. atgabento produkto kiekis;

29.1.3. priėmimo data;

29.2. išduodant produktus:

29.2.1. išduotas kiekis;

29.2.2. panaudojimo gamybai ar išdavimo data;

29.2.3. siuntos gavėjo ar įmonės pavadinimas ir adresas.

30. Žymos į atskirus žurnalus, įrašus ar sąskaitas įrašomos:

30.1. 13–23 punktuose numatyta informacija: priimant produktus – ne vėliau kaip kitą darbo dieną po priėmimo, išduodant produktus – ne vėliau kaip trečią darbo dieną po išsiuntimo;

30.2. 24–27 punktuose numatyta informacija – ne vėliau kaip kitą darbo dieną po atlikto proceso, o informacija, susijusi su sodrinimu – tą pačią dieną;

30.3. 28–29 punktuose numatyta informacija priimant ir išduodant produktus – ne vėliau kaip kitą darbo dieną po priėmimo ar išsiuntimo, naudojant produktus – naudojimo dieną.

31. Šių taisyklių 30.1 punkto nuostatos netaikomos ir to paties produkto siuntas į išdavimo žurnalą galima įrašyti kaip bendrą kiekį, išduotą per mėnesį, jei produktas yra supilstytas tik į talpyklas, nurodytas 3.2.1 punkte.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32. VMVT turi teisę:

32.1. nustatyti, kad būtų pildomi 3.2.1 punkte nurodytų uždarymo įtaisų, kurie naudojami į rinką išleidžiamus produktus pilstant į talpyklas, ne didesnes kaip 5 litrų talpos, atsargų žurnalai, ir kad ant uždarymo įtaisų būtų nurodyta VMVT nustatyta informacija;

32.2. nustatyti, kad tais atvejais, 12 punkte nurodytas produkto gabenimas pradedamas Lietuvos Respublikos teritorijoje ir baigiamas trečioje šalyje, siuntėjas kartu su parengtomis dokumentų kopijomis privalo pateikti ir vietos, kur bus siunta iškrauta, atsakingos institucijos pavadinimą ir adresą.

33. Šiose taisyklėse numatyti žurnalai saugomi mažiausiai penkerius metus (jeigu teisės aktai nenumato kitaip) po to, kai užbaigiamos atitinkamos sąskaitos ar įrašai. Kai viena ar daugiau sąskaitų žurnale dar nėra užbaigtos, jos gali būti perkeliamos į kitą žurnalą, apie tai nurodant pradiniame (buvusiame) žurnale.

34. Asmenys, užpildę gabenimo dokumentus, už juose nurodytų duomenų teisingumą atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

35. Asmenys, gabenantys produktus be gabenimo dokumentų atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

______________

 

Vyno produktų registravimo žurnalų ir jų

gabenimo dokumentų naudojimo taisyklių

1 priedas

 

produktai, nurodyti taisyklių 1 punkte

 

Kodas pagal Kombinuotosios prekių nomenklatūros 2002 m. versiją

Produkto apibūdinimas

a) 2009.61–2009.69

Vynuogių sultys (įskaitant vynuogių misą)

2204 30 92

Kita vynuogių misa, išskyrus rauginamą ir kurios fermentavimasis sustabdyta pridėjus alkoholio

 

2204 30 94

2204 30 96

 

2204 30 98

 

b) ex 2204

Vynas iš šviežių vynuogių, įskaitant pastiprintus vynus;

vynuogių misa, išskyrus klasifikuojamas pozicijose 2204 30 92, 2204 30 94, 2204 30 96 ir 2204 30 98

 

 

c) 0806 10 93

Šviežios vynuogės, išskyrus valgomas vynuoges

0806 10 95

 

0806 10 97

 

2209 00 11

Vynuogių actas

2209 00 19

 

d) 2206 00 10

Piquette

2307 00 11

Vyno nuosėdos

2307 00 19

 

2308 90 11

Vynuogių išspaudos

2308 90 19

 

______________

 

Vyno produktų registravimo žurnalų ir jų

gabenimo dokumentų naudojimo taisyklių

2 priedas

 

PRIPAŽINTŲ uždarymo ĮTAISŲ sąrašas

 

1. Cilindriniai kamščiai, pagaminti iš kamštinės ar kitos inertinės medžiagos, aptraukti ar neaptraukti technologine medžiaga, turinčia dangtelio ar disko formą. Technologinė medžiaga turi būti netinkama naudoti pakartotinai ir gali būti padaryta iš:

1.1. aliuminio;

1.2. metalų lydinio;

1.3. susitraukiančios plastikinės medžiagos;

1.4. polivinilchlorido su aliuminio viršūnėle;

1.5. vaško, tinkamo sąlyčiui su šiose taisyklėse apibrėžtais produktais, padengto arba nepadengto kita inertine medžiaga.

2. Briaunoti kamščiai, pagaminti iš kamštinės ar kitos inertinės medžiagos, iki galo įkišami į butelio kaklą, iš išorės aptrauktą metaliniu ar plastikiniu apvalkalėliu, kuris dengia ir kamštį, ir yra nuplėšiamas atidarant.

3. Grybo formos kamščiai, pagaminti iš kamštinės ar kitos inertinės medžiagos, pritvirtinti raiščiais ar kitomis tvirtinimo priemonėmis, kurios atidarant nuplėšiamos; kartais visas kamštis yra aptrauktas metaline ar plastikine folija.

4. Aliuminiai ar alaviniai užsukami dangteliai, viduje iškloti kamštinės ar inertinės medžiagos skrituliuku, turintys saugos užsandarinimą, kuris atidarant nuplėšiamas.

5. Plastikinės užsukamos kapsulės.

6. Nuplėšiami dangteliai gali būti pagaminti iš:

6.1. aliuminio;

6.2. plastiko;

6.3. aliuminio ir plastiko kombinacijos.

7. Metaliniai užspaudžiami kamščiai, viduje iškloti kamštinės ar inertinės medžiagos skrituliuku.

8. Uždarymo įtaisai, esantys šių talpyklų dalimi:

8.1. alavinių skardinių;

8.2. aliumininių skardinių;

8.3. kartoninių talpyklų;

8.4. plastikinių talpyklų;

8.5. talpyklų, pagamintų 8.1–8.4 punktuose nurodytų derinių;

8.6. plastikinių maišelių;

8.7. plastikinių maišelių, pagamintų iš aliuminio ir plastiko derinio;

8.8. ketursienių (keturių trikampių sienų) talpyklų aliuminio folijoje.

______________

 

Vyno produktų registravimo žurnalų ir jų

gabenimo dokumentų naudojimo taisyklių

3 priedas

 

Informacijos, reikalaujamos taisyklių 5 punkte, pateikimo NUOSTATOS

 

I. Bendrosios NUOSTATOS

 

1. Gabenimo dokumentas užpildomas VMI serveryje, spausdinimo mašinėle ar kompiuteriu priklausomai nuo naudojamo gabenimo dokumento ir teisės aktais jo pildymui keliamų reikalavimų.

2. Neturi būti jokių trynimų ar ant viršaus ištaisytų žodžių. Gabenimo dokumento negalima naudoti, jei jį užpildant buvo padaryta klaida.

3. Gabenimo dokumentų kopijos įforminamos pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas.

4. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas nereikalaujama pildyti atitinkamų gabenimo dokumentų grafų, jos turi būti užbraukiamos įstriža linija nuo kampo iki kampo.

 

II. Specialiosios NUOSTATOS

 

5. Nurodymai apibūdinant produktą:

5.1. Produkto kategorija apibūdinama kaip nurodyta reglamente ar kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose, pavyzdžiui: stalo vynas, rūšinis vynas pkr, vynuogių misa, vynuogių misa, skirta rūšiniam vynui pkr gaminti, importuojamas vynas ir t. t.

5.2. Faktinė ir visuminė alkoholio koncentracija, tankis:

5.2.1. faktinė alkoholio koncentracija vyne, išskyrus jaunus rauginamus vynus, arba visuminė alkoholio koncentracija jauname rauginamame vyne ir rauginamoje vynuogių misoje turi būti išreikšta tūrio procentais dešimtosiomis dalimis po kablelio;

5.2.2. vynuogių misos refrakcinis rodiklis yra gaunamas taikant žemės ūkio ministro 2001 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 83 „Dėl techninio reglamento, nustatančio vyno analizės metodus patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 59-2136) patvirtintą matavimo metodą ir išreiškiamas potencine alkoholio koncentracija tūrio procentais. Tokį žymėjimą galima pakeisti tankiu, išreikštu gramais viename kubiniame centimetre;

5.2.3. šviežios vynuogių misos, kurios fermentavimasis sustabdytas pridėjus alkoholio, tankis išreiškiamas gramais viename kubiniame centimetre, o faktinė šio produkto alkoholio koncentracija išreiškiama tūrio procentais dešimtosiomis dalimis po kablelio;

5.2.4. koncentruotos vynuogių misos, rektifikuotos koncentruotos vynuogių misos ir koncentruotų vynuogių sulčių cukraus kiekis išreiškiamas bendru cukrų kiekiu gramais litre ar kilograme;

5.2.5. vynuogių išspaudų ir vyno nuosėdų faktinė alkoholio koncentracija (pasirinktinai), išreiškiama absoliutaus alkoholio litrais vienoje decitonoje (100 kg).

6. Šio priedo 5.2.1–5.2.5 punktuose nurodyta informacija turi būti pateikiama pagal ekvivalentiškumo lenteles, kurios nurodytos Techniniame reglamente, nustatančiame vyno analizės metodus, patvirtintame žemės ūkio ministro 2001 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 83 (Žin., 2001, Nr. 59-2136).

7. Nepažeidžiant Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatų, nustatančių nuokrypų dydžius tam tikriems produktams, leidžiamos tokios nuokrypos:

7.1. visuminei ar faktinei alkoholio koncentracijai: ± 0,2 tūrio proc.,

7.2. tankiui: šešių skaitmenų, apvalinant iki ketvirtojo skaitmens po kablelio (± 0,0006),

7.3. cukraus kiekiui: ±3 proc.

7.4. neišpilstytų produktų leidžiama neto kiekio paklaida: 1,5 proc. viso neto kiekio.

8. Neto kiekio žymėjimas:

8.1. vynuogių, koncentruotos vynuogių misos, rektifikuotos koncentruotos vynuogių misos, koncentruotų vynuogių sulčių, vynuogių išspaudų ir vyno nuosėdų neto kiekis tonomis ar kilogramais žymimas matais t arba kg;

8.2. kitų produktų neto kiekis hektolitrais ar litrais, jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktai nenumato kitaip, žymimas matais hl ar l.

9. Kitos nuorodos gabenant neišpilstytus produktus:

9.1. vynuogių auginimo zona, iš kurio kilęs gabenamasis produktas, nurodoma pagal reglamento 3 priedą, vartojant tokias santrumpas: A, B, CI (a), CI (b), CII, C III (a) ir CIII (b).

9.2. procesai, atlikti su gabenamuoju produktu, turi būti žymimi skaičiais skliausteliuose:

9.2.1. 0: produktui netaikytas nė vienas iš toliau nurodytų procesų;

9.2.2. 1: produktas spirituotas;

9.2.3. 2: produktas parūgštintas;

9.2.4. 3: produkto rūgštingumas sumažintas;

9.2.5. 4: produktas pasaldintas;

9.2.6. 5: produktas spirituotas distiliavimui;

9.2.7. 6: į produktą pridėta produkto, kilusio iš geografinės vietovės, nenurodytos aprašyme;

9.2.8. 7: į produktą pridėta produkto, pagaminto iš vynuogių veislės, nenurodytos aprašyme;

9.2.9. 8: į produktą pridėta produkto iš derliaus, nenurodyto aprašyme;

9.2.10. 9: kiti procesai (nurodyti).

PAVYZDYS. Jei vynas, kilęs iš vynuogių auginimo zonos B, yra spirituotas, reikia nurodyti taip: B (1). Jei vynuogių misa, kilusi iš vynuogių auginimo zonos CIII (b), yra parūgštinta, nurodoma taip: CIII (b) (2).

______________