LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL ĮMONIŲ IR ORGANIZACIJŲ NEKILNOJAMOJO TURTO MOKESČIO MOKĖTOJŲ IR LENGVATŲ

 

1995 m. liepos 17 d. Nr. 82

Vilnius

 

Atsižvelgdamas į gaunamus paklausimus dėl įmonių ir organizacijų nekilnojamojo turto mokesčio mokėjimo, taip pat į Sveikatos apsaugos, Kultūros, Aplinkos apsaugos ministerijų bei Priešgaisrinės apsaugos ir Kūno kultūros ir sporto departamentų paaiškinimus šiais klausimais,

ĮSAKAU:

I. Sutinkamai su Įmonių ir organizacijų nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo (1994 07 20 Nr. I-565) 3 straipsniu nuo nekilnojamojo turto mokesčio atleistais mokėtojais laikyti tokias įmones, įstaigas ir organizacijas:

1. Sveikatos apsaugos įmonėmis ir įstaigomis – visus juridinius asmenis ir juridinio asmens teisių neturinčias įmones, užsiimančias sveikatinimo veikla, tai yra asmens sveikatos priežiūra, visuomenės sveikatos priežiūra, farmacine veikla ir tradicine medicina, liaudies medicina bei nemedicininiais sveikatos atgavimo būdais.

2. Mokslo ir studijų įstaigomis – mokslo ir studijų institucijas, išvardintas Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme (1991 02 12 Nr. I-1052). Mokslo įstaiga – tai institucija, kurios pagrindinė veikla yra moksliniai tyrimai.

3. Švietimo įstaigomis – įstaigas, išvardintas Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme (1991 06 25 Nr. I-1489). Švietimo įstaiga – tai nuolat arba su pertraukomis veikianti nesiekianti pelno institucija, vykdanti ir organizuojanti ikimokyklinio ugdymo, mokymo arba savišvietos procesą pagal atitinkamas programas.

4. Kultūros įstaigomis ir organizacijomis – visas įstaigas, užsiimančias kultūros ir meno kūrimu, sukurtų kultūros vertybių populiarinimu, kultūrinių tradicijų puoselėjimu ir paveldu, bei visas kultūros ir meno įstaigas bei organizacijas, kurios atlieka kultūrinę funkciją – kuria, skleidžia ir populiarina kultūrą bei meną, puoselėja tradicijas, atlieka kultūrinio švietimo ir meninio ugdymo darbą, padeda išsaugoti kultūros vertybes.

5. Sporto įstaigomis – sporto bazes, kurios naudojamos įvairių sporto šakų pratyboms ir varžyboms rengti, sportininkų darbingumui atgauti, sporto specialistų kvalifikacijai kelti arba sporto įrenginius vienos kurios nors sporto šakos pratyboms bei varžyboms rengti.

6. Socialinės globos ir rūpybos įstaigomis – įstaigas, vykdančias socialinės paramos ir globos funkcijas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 05 09 nutarimu Nr. 360 „Dėl socialinės paramos koncepcijos“. Socialinė globa – tai visuma socialinių paslaugų, kurių pagalba siekiama užtikrinti asmenims nuolatinę, visapusišką arba specialią priežiūrą, ryšius su visuomene.

7. Vaikų ikimokyklinėmis įstaigomis – lopšelius ir darželius, kuriuose ugdomi ikimokyklinio amžiaus vaikai, bei vaikų globos įstaigas.

8. Žemės ūkio įmonėmis – visas įmones, gaminančias žemės ūkio produkciją ir teikiančias paslaugas žemės ūkiui, bei tas įmones, kurių pajamos (įplaukos) iš minėtos veiklos sudaro ne mažiau kaip 50 procentų visų pajamų (įplaukų).

9. Labdaros fondais bei labdaros organizacijomis – tas organizacijas, kurios įsteigtos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 07 27 nutarimo Nr. 568 „Dėl labdaros ir registravimo tvarkos ir sąlygų“ nustatyta tvarka.

10. Valstybinėmis įmonėmis – įmones, įsteigtas iš valstybės ar savivaldybės nuosavybės teise priklausančių lėšų, veikiančias pagal Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymą (1994 12 21 Nr. I-722).

II. Įmonių ir organizacijų nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo 5 straipsnyje tarp išvardintų mokesčio lengvatų yra nustatytos lengvatos turtui, naudojamam gamtos apsaugai bei priešgaisrinei apsaugai.

Pranešu, kad nekilnojamajam turtui (ar jo daliai), naudojamam gamtos apsaugai, priklauso šie gamtosauginiai objektai:

1) nuotekų, įskaitant ir lietaus, valymo įrenginiai:

a) mechaniniai,

b) biologiniai,

c) fiziniai cheminiai,

d) filtracijos laukai,

e) žemdirbystės laukai, drėkinami nuotekomis ir srutomis;

2) atliekų surinkimo, rūšiavimo, saugojimo, perdirbimo ir utilizavimo aikštelės ir įrenginiai;

3) išmetamų į aplinką dujų, dulkių valymo įrenginiai;

4) teršalų emisijos į aplinką kontrolės įranga;

5) atmosferos oro kokybės tyrimo laboratorijos (kai laboratorijoje atliekama ne mažiau kaip 70 proc. teršalų emisijos ir oro tyrimo analizių) ir monitoringo stotys;

6) vandens kokybės tyrimo laboratorijos (kai laboratorijoje atliekama ne mažiau kaip 10 proc. vandens tyrimo analizių) ir monitoringo stotys;

7) priešeroziniai statiniai;

8) visi medžioklės ūkio biotechniniai statiniai, žuvų veisimo įmonės ir kita laukinių gyvūnų rūšių veisimo įranga ir statiniai.

Nekilnojamajam turtui (ar jo daliai), naudojamam priešgaisrinei apsaugai, priklauso pastatai (arba jų dalys), naudojami priešgaisrinės apsaugos reikmėms, ir priešgaisrinė įranga ar technika, naudojama užkirsti kelią gaisrui ir jam gesinti.

III. Nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinami šie bendrojo naudojimo objektai:

1) keliai ir gatvės su visais jų elementais bei eismo reguliavimo įrenginiai,

2) želdiniai (parkai, tarp jų miško, skverai ir kt.) su juose esančiais statiniais ir įrenginiais;

3) tuneliai, tiltai, viadukai ir pėsčiųjų perėjos, taip pat laiptai pėstiesiems;

4) vandens telkinių statiniai ir įrenginiai;

5) upių krantinės ir įrenginiai, tėkmės reguliavimo statiniai;

6) pliažai (paplūdimiai) ir jų įrenginiai, skęstančiųjų gelbėjimo stotys ir postai;

7) požeminiai ir antžeminiai miestų apšvietimo tinklai ir įrenginiai, lietaus kanalizacijos tinklai;

8) butų fondą eksploatuojančioms įmonėms priklausantys ir gyventojų reikmes tenkinantys šilumos, elektros energijos, vandens tiekimo ir kiti tinklai bei įrenginiai, požeminių komunikacijų kolektoriai, grupinės boilerinės ir transformatorinės;

9) kapinės su jose esančiais pastatais ir statiniais, įrenginiais ir želdiniais, dekoratyvinių augalų oranžerijos;

10) paminklai, skulptūros, fontanai, memorialiniai akmenys ir mažosios architektūros formos;

11) sąvartynai, jų statiniai ir įrenginiai.

IV. Įmonių ir organizacijų nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo 8 straipsnyje nustatyta, kad nekilnojamojo turto mokestis įskaitomas į savivaldybės, kurios teritorijoje yra nekilnojamasis turtas, biudžetą. Pranešu, kad įmonės, įstaigos ir organizacijos nekilnojamojo turto mokestį sumoka to miesto (rajono) valstybinei mokesčių inspekcijai, kurioje jos registruotos. Jei šios įmonės ir organizacijos turi nekilnojamojo turto kitų savivaldybių teritorijose, tai miesto (rajono) valstybinė mokesčių inspekcija kitų savivaldybių biudžetams tenkančią šio mokesčio dalį (pagal įmonės pateiktą mokesčio sumos paskirstymą) perveda atitinkamų teritorijų valstybinėms mokesčių inspekcijoms.

V. Leista nustatant apmokestinamąjį pelną (pajamas) atimti iš įmonės bendrųjų pajamų (įplaukų) nekilnojamojo turto mokestį.

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                        REINOLDIJUS ŠARKINAS

______________