LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL LAIKINOJO NEDARBINGUMO PAŽYMŲ BEI NĖŠTUMO IR GIMDYMO ATOSTOGŲ PAŽYMŲ IŠDAVIMO PROFESINĖS KARO TARNYBOS KARIAMS TVARKOS TVIRTINIMO
2004 m. gegužės 27 d. Nr. V-548
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 63-1231; 1998, Nr. 112-3099) 26 straipsnio 2 dalimi bei atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2001 m. gegužės 28 d. įsakymą Nr. 307/68 „Dėl nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų davimo taisyklių, šių pažymėjimų blankų, taip pat sunkių ligų, kuriomis sergantiems vaikams iki 16 metų stacionare slaugyti duodamas pažymėjimas ne ilgiau kaip 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus, sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 48-1687):
1. Keičiu krašto apsaugos ministro 1999-10-08 įsakymu Nr. 1114 „Dėl medicininės dokumentacijos sąrašo“ patvirtintą medicinos tarnybos dokumentų formų sąrašą, vietoj eilutės „Pažyma dėl neatvykimo į darbą, tarnybą“ – apskaitos forma KAM 40-094/a įrašydamas:
2. Tvirtinu pridedamas:
2.1. Laikinojo nedarbingumo pažymų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymų išdavimo profesinės karo tarnybos kariams tvarką;
3. Įsakau:
3.2. KAM Leidybos ir informacinio aprūpinimo tarnybos viršininkui užtikrinti naujo pavyzdžio laikinųjų nedarbingumo pažymų pagaminimą iki 2004 m. III ketvirčio pabaigos.
PATVIRTINTA
krašto apsaugos ministro
2004 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. V-548
LAIKINOJO NEDARBINGUMO PAŽYMŲ BEI NĖŠTUMO IR GIMDYMO ATOSTOGŲ PAŽYMŲ IŠDAVIMO PROFESINĖS KARO TARNYBOS KARIAMS TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši tvarka reglamentuoja laikinojo nedarbingumo pažymų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymų (toliau – LNP) išdavimo tvarką Krašto apsaugos sistemoje (toliau – KAS) profesinės karo tarnybos (toliau – PKT) kariams.
2. Tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymu bei kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrų įsakymais, kitais teisės aktais.
II. LNP IŠDAVIMO PRINCIPAI
4. Jei susirgęs karys kreipiasi į viešąsias asmens sveikatos priežiūros įstaigas (toliau – VASPĮ), jam gali būti išduota medicininė pažyma (forma Nr. 094/a) VASPĮ LR sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – SAM) bei socialinės apsaugos ir darbo ministerijų nustatyta tvarka.
6. Išduoti, tęsti LNP gali tik KSPĮ gydytojai, turintys galiojančią licenciją verstis gydytojo praktika, ir Karo medicinos tarnybos (toliau – KMT) gydytojų konsultacinė komisija (toliau – KMT GKK).
8. Karys, dėl ligos ar traumos gavęs LNP ar medicininę pažymą VASPĮ, tą pačią ar pirmąją darbo dieną informuoja apie tai tiesioginį savo viršininką ir karinio dalinio, kuriame karys tarnauja, gydytoją, kai jo nėra – gydytojo padėjėją tarnybiniu pranešimu, telefonu ar žodžiu, nurodydamas, kas ir kur išdavė LNP ar medicininę pažymą. Jei dalinyje, kuriame karys tarnauja, nėra KSPĮ, karys kreipiasi į KSPĮ, kuriai pavesta aptarnauti konkretų KAS padalinį. PKT kariui sunkiai susirgus, apie tai praneša jo artimieji.
9. LNP dėl estetinių ir plastinių operacijų gali būti išduodamos tik tuo atveju, jeigu buvę defektai trukdė karių profesiniam darbingumui. Sprendimą šiuo atveju priima KMT GKK.
10. LNP dublikatus išduoda KMT GKK.
10.1. Išduodant dublikatą LNP atitinkamos eilutės, lentelės, langeliai pildomi pagal įrašus medicininėje dokumentacijoje. Eilutėje „Išdavimo data“ nurodoma dublikato išdavimo data.
11. LNP įrašus taisyti draudžiama. KSPĮ sugadintos LNP perrašomos:
11.1. sugadintą LNP perrašo ją išdavusios KSPĮ gydytojas, kai jo nėra – KSPĮ, kurioje kariui teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, gydytojas arba KMT GKK.
11.2. perrašant pildomos LNP atitinkamos eilutės, lentelės ir langeliai. Eilutėje „Išdavimo data“ nurodoma LNP perrašymo data.
11.3. LNP viršutiniame dešiniajame kampe įrašoma „Vietoje sugadintos LNP Ser......, Nr......“. Šis įrašas patvirtinamas KMT GKK pirmininko arba KSPĮ viršininko parašu bei KMT GKK ar KSPĮ antspaudu.
III. VASPĮ IŠDUOTŲ MEDICININIŲ PAŽYMŲ PERRAŠYMAS
13. Kariui medicininę pažymą gavus VASPĮ, ji turi būti per 3 darbo dienas po užbaigimo pristatoma į karinio dalinio, kuriame karys tarnauja, KSPĮ arba KSPĮ, kurioje jam teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos.
14. Jei laikinas nedarbingumas trunka ilgiau nei 30 dienų, gali būti perrašoma ir neužbaigta medicininė pažyma (kario pageidavimu – ir po 15 nedarbingumo dienų).
15. VASPĮ išduotas medicinines pažymas perrašyti gali tik KSPĮ gydytojai, turintys galiojančią licenciją verstis gydytojo praktika, ir Karo medicinos tarnybos (toliau – KMT) gydytojų konsultacinė komisija (toliau – KMT GKK).
16. Jei KSPĮ nėra karo medicinos gydytojo, perrašyti VASPĮ išduotas medicinines pažymas gali ten dirbantys gydytojų padėjėjai. Jei dalinyje, kuriame karys tarnauja, nėra KSPĮ, karys kreipiasi į KSPĮ, kuriai pavesta aptarnauti konkretų KAS padalinį.
17. VASPĮ išduotos medicininės pažymos perrašomos į LNP, išskyrus 37 punkte nurodytais atvejais. Tais atvejais medicininė pažyma perrašoma į formą KAM 40-027/a.
18. Perrašoma VASPĮ išduota medicininė pažyma registruojama žurnale „VASPĮ išduotos medicininės pažymos“, ji segama saugoti segtuve „VASPĮ išduotos medicininės pažymos“.
19. Jei karys dirba antraeilėse pareigose kitoje darbovietėje, KSPĮ paliekama saugoti VASPĮ išduotos medicininės pažymos kopija.
IV. LNP IŠDAVIMAS DĖL LIGŲ AR NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ
21. LNP dėl ligų ar nelaimingų atsitikimų išduodamos nuo pirmos darbingumo netekimo dienos iki darbingumo atgavimo dienos arba kol Valstybinė medicininės socialinės ekspertizės komisija (toliau – VMSEK) nustato invalidumą.
23. Kariams, kurie į KSPĮ kreipiasi po savo tarnybos valandų, LNP išduodamos kreipimosi dieną, o nuo tarnybos jie atleidžiami nuo kitos dienos.
24. Sergantiems psichikos ligomis LNP ambulatoriniam gydymui atgaline data gali išduoti KSPĮ gydytojų psichiatrų teikimu – KMT GKK, bet ne ilgiau kaip už 7 kalendorines dienas.
26. LNP ambulatoriškai gydomiems kariams išduodamos ir kiekvieną kartą tęsiamos ne ilgiau kaip 7 kalendorinėms dienoms.
27. LNP ambulatoriškai gydomiems kariams išduoti ir kiekvieną kartą tęsti ne ilgiau kaip 10 kalendorinių dienų gali:
27.1. KSPĮ chirurgai, traumatologai ar bendrosios praktikos gydytojai tais atvejais, kai rentgenologiškai patvirtinamas kaulų lūžis ar stambiųjų kaulų sąnario išnirimas bei nustatomas raiščių trūkimas ar plyšimas;
27.4. KSPĮ neurologai ir bendrosios praktikos gydytojai po ūmaus smegenų insulto (subarachnoidinių ir intracerebrinių kraujosrūvų, smegenų infarkto);
28. Jeigu laikinasis nedarbingumas trunka ilgai nepriklausomai nuo to, kad nedarbingumo laikotarpiu keičiasi ligos ar nedarbingumo priežastis, ne vėliau kaip po 30 ambulatorinio gydymo dienų karį turi apžiūrėti KMT GKK ir įvertinti jo gydymą bei darbingumą. Jei asmuo į KMT GKK posėdį neatvyksta dėl nepateisinamų priežasčių, medicininėje dokumentacijoje ir LNP eilutėje „Režimo pažeidimai“ įrašomas pažeidimas ir data.
Tokiu atveju toliau LNP be KMT GKK apžiūros ir išvados dėl paciento darbingumo netęsiama ir nauja neišduodama.
29. Kariai, kurių darbingumas sutrinka ilgam ar visiškai, KMT GKK siunčiami į VMSEK Sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka, bet ne vėliau kaip po:
30. Sergantieji tuberkulioze KMT GKK siunčiami į VMSEK ne vėliau kaip po:
31. Jeigu VMSEK pripažįsta karį laikinai nedarbingu, LNP tęsiama vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka.
32. Jeigu karys, turintis invalidumo požymių, atsisako VMSEK apžiūros arba dėl nepateisinamų priežasčių neatvyksta į VMSEK posėdį invalidumui nustatyti, LNP jam toliau netęsiama, o elgesio taisyklių pažeidimų skiltyje įrašoma data, kada karys turėjo būti apžiūrėtas VMSEK.
Tuo atveju LNP gali būti tęsiama ar užbaigiama tik gavus VMSEK sprendimą apie kario darbingumą.
34. Laikinai nedarbingiems kariams, poūmiu ligos periodu atsiųstiems iš KSPĮ su neužbaigtomis LNP į Karių reabilitacijos centrą (toliau – KRC) reabilitacijai ar sveikatos grąžinamajam gydymui, LNP gydymosi laikotarpiu tęsia KRC gydytojai.
35. Jei prieš vykstant į KRC numatoma, kad karys bus nedarbingas ilgiau kaip 30 dienų, įskaitant gydymosi KRC laiką, turi būti gautas KMT GKK sprendimas leisti tęsti LNP gydymosi KRC laikotarpiu.
36. Atgavusiems darbingumą kariams išvykstant iš KSPĮ stacionaro ar KRC, LNP užbaigiama.
36.1. Jeigu stacionarinio gydymo metu karių darbingumas neatstatomas, KSPĮ stacionaro gydytojas kartu su stacionaro viršininku gali pratęsti LNP tolesniam ambulatoriniam gydymui, bet ne ilgiau kaip 10 kalendorinių dienų.
37. Kariui susirgus kita liga ar susižalojus po išleidimo į atsargą, LNP netęsiama ir nauja neišduodama.
38. LNP neišduodama:
38.4. asmenims, kurie į KSPĮ dėl traumos kreipėsi būdami neblaivūs ar apsvaigę, taip pat asmenims, kurių laikinojo nedarbingumo priežastis yra piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.
V. LNP IŠDAVIMAS KARIUI SLAUGYTI SERGANTĮ ŠEIMOS NARĮ, NĖŠČIOSIOMS IR GIMDYVĖMS, EPIDEMINIŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS
40. Susirgus PKT kario šeimos nariui, kuriam gydytojo nurodymu reikalinga slauga, medicininę pažymą karys gauna VASPĮ sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka. Ši medicininė pažyma KSPĮ perrašoma į LNP, vadovaujantis šių taisyklių 13–20 punktais.
41. Nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus duoda nėščias moteris prižiūrintys VASPĮ gydytojai sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo minstro nustatyta tvarka. Jie KSPĮ perrašomi į LNP vadovaujantis šių taisyklių 13–20 punktais.
42. Dėl karantino režimo ypač pavojingų arba nežinomos kilmės užkrečiamų ligų protrūkių metu arba epidemijų židiniuose nušalintiems nuo darbo asmenims LNP nustatytam laikotarpiui išduoda KSPĮ bendrosios praktikos gydytojai ir vidaus ligų gydytojai, medicinines pažymas – VASPĮ gydytojai infektologai ir sveikatos priežiūros įstaigų bendrosios praktikos gydytojai ar vidaus ligų gydytojai, gavę visuomenės sveikatos centrų apskrityse arba jų filialų miestuose bei rajonuose atitinkamas pažymas. VASPĮ išduotos medicininės pažymos KSPĮ perrašomos į LNP vadovaujantis šių taisyklių 13–20 punktais.
VI. LNP PILDYMO IR IŠDAVIMO BEI MEDICININĖS DOKUMENTACIJOS PILDYMO IŠDUODANT LNP TVARKA
43. LNP, jos šaknelės eilutės, lentelės ir atitinkami langeliai turi būti tiksliai ir aiškiai užpildyti, įrašyta, kas reikalinga, arba pažymėta, kaip nurodyta pastaboje. Atitinkamuose LNP langeliuose įrašoma:
44. Pirminė ir galutinė patologinių būklių (ligų, traumų ar kt.), dėl kurių karys yra laikinai nedarbingas, diagnozės LNP nurodomos ligų kodais pagal TLK-10. Pacientui neprieštaraujant, diagnozės nurodomos ir valstybine kalba. Nelaimingų atsitikimų darbe bei kelyje į darbą ir iš darbo atvejais nurodomos ir diagnozės, jų kodai pagal TLK-10.
Jeigu nepertraukiamo laikinojo nedarbingumo atveju patologinių būklių daugiau nei viena, galutinis kodas nurodomas tos būklės, dėl kurios karys buvo nedarbingas ilgiausiai.
45. Jei karys į KSPĮ kreipiasi dėl nelaimingo atsitikimo darbe, kelyje į (iš) darbą (-o), gydytojas medicininiuose dokumentuose turi nurodyti kreipimosi laiką valandų ir minučių tikslumu; remdamasis kario žodžiais, aprašyti traumos priežastį, aplinkybes, laiką ir vietą. Kreipimosi į KSPĮ laikas turi būti nurodomas ir pirmoje LNP šalia pirminės diagnozės.
46. Jeigu LNP išduodama dėl nelaimingo atsitikimo darbe, kelyje į (iš) darbą (-o) liekamųjų padarinių (pasekmių), gydytojas nedarbingumo priežastį pažymi atitinkamame langelyje „Nelaimingas atsitikimas darbe, kelyje į darbą (iš darbo)“ ir šalia pirminės diagnozės kodo įrašo nelaimingo atsitikimo datą ir valandą.
47. Jeigu besigydantis po nelaimingo atsitikimo darbe, kelyje į (iš) darbą (-o) ar dėl profesinės ligos laikinai nedarbingas karys suserga kita liga ar susižeidžia buityje, jam tęsiama pirma LNP tol, kol jis yra nedarbingas dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos.
Toliau, jei asmuo dar yra nedarbingas dėl kitos ligos ar buitinės traumos, jam išduodama be pertraukos nauja LNP.
48. Jei pirminės diagnozės kodas keičiamas dėl profesinės ligos, nuo jos nustatymo datos išduodama nauja LNP.
49. Jeigu karys, kuriam yra patvirtinta profesinė liga, tampa laikinai nedarbingu dėl šios profesinės ligos paūmėjimo ar komplikacijų, gydytojas, išduodamas pirmą LNP, nedarbingumo priežastį „Profesinė liga“ pažymi langelyje „Kitos priežastys“ ir šalia pirminės diagnozės kodo įrašo profesinės ligos nustatymo datą bei profesinės ligos patvirtinimo akto numerį.
50. KSPĮ gydytojai, išduodami, tęsdami ir užbaigdami LNP, kiekvieną kartą apžiūri karius ir aprašo medicininiuose dokumentuose jų nusiskundimus bei objektyvaus tyrimo duomenis, kuriais pagrindžia LNP išdavimą, tęsimą ir užbaigimą. Taip pat ambulatorinėje kario kortelėje turi būti nurodomas skirtas gydymas, režimas, nepertraukiamo laikinojo nedarbingumo trukmė (kalendorinių dienų skaičius iš viso nuo laikinojo nedarbingumo pradžios), kito atvykimo į KSPĮ data ir LNP numeris.
51. LNP tęsinys išduodamas tais atvejais, kai laikinasis nedarbingumas nenutrūksta nė vienai kalendorinei dienai ir nepriklausomai nuo to, kad nedarbingumo laikotarpiu keičiasi ligos (išskyrus 47 p. numatytais atvejais).
52. Vaikui ar suaugusiajam slaugyti išduotoje LNP (perrašant VASPĮ išduotą medicininę pažymą) nurodomas slaugomo ligonio vardas, pavardė, gimimo data (metai, mėnuo, diena).
53. Lentelės „Gydytas medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje“ ir „Gydytas stacionare“ pildomos bei įrašai įstaigos antspaudu patvirtinami atitinkamo gydymo atveju.
54. Išduodant LNP ambulatoriniam gydymui, kiekvienas karys turi būti supažindinamas su elgesio taisyklėmis nedarbingumo metu ir turi pasirašyti atitinkamoje LNP eilutėje.
54.1. Elgesio taisyklių pažeidimais laikoma: kai karys, pripažintas laikinai nedarbingu, gydytojo paskirtu laiku neatvyksta pasitikrinti darbingumo, nesilaiko gydytojo paskirto gydymo režimo, neatlieka paskirtų gydymo ar diagnostikos procedūrų, atvyksta neblaivus pas gydytoją.
55. Užbaigiant LNP visais atvejais pasirašo LNP užbaigiantis gydytojas (parašas, asmeninis gydytojo spaudas). Užbaigta LNP patvirtinama užbaigiančios KSPĮ antspaudu.
Išduodant LNP tęsinį, pirmos LNP grafa „Į tarnybą nuo“ nepildoma, bet pildoma atitinkama grafa „LNP tęsinys“.
56. Jei karys kreipiasi į KSPĮ ne tą dieną, iki kurios jam tęsiama LNP, o anksčiau, ir prašo leisti grįžti į darbą, gydytojas gali baigti LNP anksčiau. Ankstesnis įrašas lentelėje „Nedarbingumo laikotarpis“ netaisomas, o užpildant grafą „Į tarnybą nuo“ šalia parašoma „kario pageidavimu“.
57. Visos LNP (pirmos ir tęsiniai) išrašymo dieną registruojamos LNP registracijos žurnale (forma KAM 40-094-1/a):
57.1. nurodomas kario vardas bei pavardė, LNP išdavimo data, pirminė diagnozė, išdavusio gydytojo pavardė;
57.2. užbaigiant LNP, registracijos žurnale įrašoma užbaigimo data, galutinė diagnozė ir nurodoma laikinojo nedarbingumo trukmė;
58. Medicininiai dokumentai, pagrindžiantys laikinąjį nedarbingumą, turi būti laikomi KSPĮ, o LNP nedarbingumo laikotarpiu – pas karius (išskyrus gydymo stacionaruose atvejus).
VII. ATSAKOMYBĖ
61. Už laikinojo nedarbingumo ekspertizės kokybę ir pagrįstumą atsako ją atliekantys KSPĮ gydytojai.
62. Ginčytini karių laikinojo nedarbingumo ekspertizės klausimai sprendžiami KMT GKK ar KMT vado įgaliotos institucijos, įvertinant karių sveikatos būklę ir darbo pobūdį arba teisės aktų nustatyta tvarka.