LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LOCMANŲ TARNYBOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. spalio 23 d. Nr. 299

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 75-2264) 18 straipsnio 3 dalimi,

Tvirtinu Locmanų tarnybos nuostatus (pridedama).

 

 

L. E. SUSISIEKIMO MINISTRO PAREIGAS                                       RIMANTAS DIDŽIOKAS

______________


Patvirtinta

susisiekimo ministro

2000 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. 299

 

LOCMANŲ TARNYBOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Locmanų tarnybos nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja locmanų veiklą bei laivų vedimo su locmanu tvarką.

2. Teikti locmanų patarnavimus Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje ir uostuose gali tik Lietuvos Respublikoje įregistruota ir susisiekimo ministro nustatyta tvarka atestuota įmonė. Verstis kita komercine – ūkine veikla tokia įmonė negali.

3. Įmonėje locmanais gali dirbti asmenys, turintys susisiekimo ministro nustatyta tvarka išduotą Locmano liudijimą.

4. Locmanai ir įmonės, teikiančios locmanų patarnavimus, savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymu, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, susisiekimo ministro ir Lietuvos saugios laivybos administracijos įsakymais, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis bei šiais nuostatais.

5. Už teikiamus locmano patarnavimus atlyginama šalių susitarimu. Locmanų patarnavimų minimalias ir maksimalias kainas, suderinęs su Konkurencijos taryba, tvirtina susisiekimo ministras.

 

II. LOCMANŲ UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS

 

6. Svarbiausieji locmanų uždaviniai yra:

6.1. užtikrinti saugų laivų įplaukimą į Lietuvos Respublikos jūrų uostus ir išplaukimą iš jų, laivų peršvartavimo nuo vienos prie kitos uosto krantinės bei laivų stovėjimo uosto akvatorijoje vietos pakeitimą;

6.2. teikti vedamojo laivo kapitonui tikslius duomenis apie navigacijos sąlygas locmanavimo rajone bei informaciją apie navigacinių sąlygų pasikeitimus locmanavimo rajone ir Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje.

7. Locmanai, vykdydami jiems pavestus uždavinius, privalo:

7.1. kelti savo kvalifikaciją;

7.2. siekdami užtikrinti saugią laivybą, bendradarbiauti su visomis institucijomis.

8. Locmanų patarnavimus teikianti įmonė privalo:

8.1. pagal gautas paraiškas bet kokiu paros metu sutartu laiku pristatyti kvalifikuotą locmaną į laivą ir, šiam baigus darbą laive, jį paimti iš laivo;

8.2. organizuoti locmanų kvalifikacijos kėlimą, naujai priimtų locmanų stažuotes.

 

III. LOCMANŲ VEIKLA

 

9. Laivų tipus ir rajonus, kur būtina naudotis locmano patarnavimais, nustato Lietuvos saugios laivybos administracija.

10. Atvykęs į laivą, locmanas privalo įteikti laivo kapitonui nustatyto pavyzdžio kvitą, kuriame turi būti nurodyta locmano vardas, pavardė, įmonės, kurioje dirba locmanas, pavadinimas. Vedamo laivo kapitonas į kvitą įrašo šiuos duomenis: laivo pavadinimą, jo vėliavą, laivo vasaros ir faktinę grimzlę, laivo ilgį, plotį bei talpą, taip pat locmano priėmimo vietą ir laiką.

Vedamo laivo kapitonas kvite pažymi locmano atliktą vedimo pabaigos laiką bei vietą ir prireikus pažymi pastabas ir aplinkybes, kuriomis locmanas vedė laivą.

11. Pastebėjęs vedamajame laive trūkumus, kurie gali kelti arba kelia grėsmę saugiai laivybai, locmanas apie tai nedelsdamas privalo pranešti Lietuvos saugios laivybos administracijai.

12. Locmanas privalo duoti vedamojo laivo kapitonui patarimus, užtikrinančius saugų laivo vedimą, ir įsitikinti, kad vedamojo laivo kapitonas teisingai suprato duotus patarimus.

13. Jeigu vedamojo laivo kapitonas neatsižvelgia į locmano patarimus, locmanas vis tiek privalo (kiek įmanoma) teikti laivo kapitonui duomenis apie laivybos plaukimo rajone ypatumus.

14. Pradėjęs vesti laivą, locmanas be vedamojo laivo kapitono leidimo neturi teisės palikti laivo:

14.1. išvedant laivą į jūra – kol laivas nenuplaukia iki tos vietos, nuo kurios toliau gali saugiai plaukti be locmano pagalbos;

14.2. įvedant laivą į uostą – kol laivas nuleidžia inkarą arba saugiai prisitvirtina prie krantinės;

14.3. kol locmaną vedamajame laive pakeičia kitas locmanas.

15. Locmanas, vesdamas laivą, privalo stebėti farvaterio būklę bei ženklinimą ir tuojau pat pranešti Lietuvos saugios laivybos administracijai ir jūrų uosto administracijai apie bet kokius farvateriuose įvykusius pasikeitimus ir apie avariją, kuri ištiko vedamą laivą.

 

iV. LOCMANŲ VEIKLOS KONTROLĖ

 

16. Locmanų ir įmonių, teikiančių locmanų patarnavimus, veiklos valstybinę priežiūrą vykdo Lietuvos saugios laivybos administracija.

______________