LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA

Nr. 1/872

LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJA

Nr. 94N

 

1993 m. gruodžio 18 d.

 

INSTRUKCIJA

„DĖL IŠ AREŠTUOTŲ IR KITŲ ASMENŲ PAIMTŲ DAIKTŲ, PINIGŲ, KITŲ VERTYBIŲ BEI VERTYBINIŲ POPIERIŲ APSKAITOS, SAUGOJIMO, GRĄŽINIMO IR REALIZAVIMO TVARKOS“

 

I. Bendrieji nuostatai

 

1. Iš areštuotų ir kitų asmenų paimti daiktai, pinigai, kitos vertybės bei vertybiniai popieriai gali būti saugomi prie bylos, daiktinių įrodymų saugojimo kameroje, policijos komisariatų arba Vidaus reikalų ministerijos finansų tarnybose, vidaus reikalų institucijas aptarnaujančiose banko įstaigose, taip pat kitose tardymą bei tyrimą atliekančių pareigūnų nustatytose vietose.

2. Policijos komisariatų arba Vidaus reikalų ministerijos finansų tarnybose (kasose) saugomi:

2.1. kaip daiktiniai įrodymai paimta nacionalinė ir užsienio valiuta;

2.2. Lietuvos Respublikos ir kitų šalių vertybiniai popieriai (loterijų bilietai, obligacijos, vekseliai, akcijos ir pan.);

2.3. brangieji metalai, brangakmeniai, pusbrangiai akmenys ir dirbiniai iš brangiųjų metalų bei akmenų.

Už šių vertybių, vertybinių popierių, nacionalinės ir užsienio valiutos apskaitą, saugojimą bei perdavimą laiku į valstybės pajamas atsako finansų tarnybų vadovai asmeniškai. Tardymo ir kvotos pareigūnai privalo laiku informuoti finansų tarnybas apie sprendimo pagal atitinkamą bylą priėmimą.

3. Iš sulaikytų, areštuotų ir kitų asmenų paimti asmeniniai daiktai saugomi prie bylos arba daiktinių įrodymų saugojimo kameroje.

4. 2 punkte neišvardinti daiktiniai įrodymai saugomi prie bylos arba daiktinių įrodymų saugojimo kameroje, jei byloje nepriimtas kitoks sprendimas. Už daiktinių įrodymų, saugomų prie bylos, saugumą atsako bylą vedantis pareigūnas.

Už daiktų, perduotų į daiktinių įrodymų saugojimo kamerą, saugumą atsako pareigūnas, kuris skiriamas atitinkamo vidaus reikalų institucijos vadovo įsakymu.

Paimti grynieji pinigai nacionaline ir užsienio valiuta, kurie nėra daiktiniai įrodymai, ne vėliau kitos darbo dienos po priėmimo į finansų tarnybos kasą įnešami į policijos komisariato arba Vidaus reikalų ministerijos depozitinę sąskaitą.

Greitai gendantys daiktiniai įrodymai ir kiti paimti daiktai, kurių negalima grąžinti savininkui, dalyvaujant miesto arba rajono valstybinės mokesčių inspekcijos atstovui nedelsiant po jų paėmimo pagal aktą perduodami atitinkamoms prekybinėms organizacijoms. Aktas surašomas trimis egzemplioriais. Pirmas akto egzempliorius pridedamas prie baudžiamosios ar kitos bylos, antras – perduodamas prekybinei organizacijai, o trečias – perduodamas į atitinkamą finansų tarnybą. Gautos lėšos už parduotus greitai gendančius daiktus, atskaičius prekybinei organizacijai paliekamas lėšas prekių priėmimo, pervežimo, apsaugos bei realizavimo išlaidoms padengti, pervedamos į policijos komisariato arba Vidaus reikalų ministerijos depozitinę sąskaitą.

 

II. Paimtų daiktų, pinigų ir kitų vertybių priėmimo saugoti tvarka

 

5. Pinigai, kitos vertybės, vertybiniai popieriai, brangieji metalai, brangakmeniai, pusbrangiai akmenys ir dirbiniai iš brangiųjų metalų bei akmenų, išskyrus daiktinius įrodymus, perduodami į finansų tarnybą ne vėliau kaip trečią darbo dieną po jų paėmimo.

Kai paimti pinigai, vertybės ir vertybiniai popieriai yra daiktiniai įrodymai, tai jie perduodami į finansų tarnybą po šių daiktinių įrodymų apžiūros (surašius daiktinių įrodymų apžiūros protokolus).

6. Priimant grynuosius pinigus nacionaline valiuta, išrašomas „A“ formos kvitas, o užsienio valiutą, vertybes ir kitus daiktus – „B“ formos kvitas. Kvitai išrašomi keturiais egzemplioriais:

pirmas kvitų egzempliorius įteikiamas pinigų, daiktų, vertybių ar brangenybių savininkui;

antras „A“ formos kvito egzempliorius pridedamas prie kasos dokumentų ir juo remiantis išrašomas kasos pajamų orderis. „B“ formos kvito antras egzempliorius įdedamas į voką ar paketą su vertybėmis (perduodamas finansų tarnybai) arba kartu su daiktais perduodamas į daiktinių įrodymų saugojimo kamerą;

trečias kvitų egzempliorius pridedamas prie baudžiamosios bylos;

ketvirtas kvitų egzempliorius lieka kvitų knygelėje.

7. Kvitai užpildomi laikantis šių reikalavimų:

7.1. Brangieji metalai ir jų dirbiniai aprašomi, nurodant tikslią metalo rūšį (auksas, sidabras, platina ir pan.), prabą, svorį bei ypatingas žymes. Analogiškai aprašomi brangieji ir pusbrangiai asmenys bei dirbiniai iš jų.

Pagal galimybę turi būti atliekama paimtų brangiųjų metalų, brangakmenių, pusbrangių akmenų ir dirbinių iš brangiųjų metalų bei akmenų ekspertizė.

7.2. Paimta užsienio valiuta sugrupuojama pagal nominalus ir aprašoma nurodant valiutos pavadinimą, banknotų serijas ir numerius.

7.3. Paimti vertybiniai popieriai (loterijų bilietai, obligacijos, vekseliai, akcijos ir pan.) aprašomi nurodant jų serijas ir numerius, tikslų pavadinimą, išrašymo bei veikimo laiką.

7.4. Kiti paimti daiktai smulkiai aprašomi (daikto pavadinimas, jo svoris arba kiti požymiai, naujas ar senas daiktas ir kt.).

8. Daiktai, pinigai bei kitos vertybės, kurios yra daiktiniai įrodymai, perduodami į finansų tarnybą arba daiktinių įrodymų saugojimo kamerą pagal atskirą kvitą, kuriame nurodoma „Daiktiniai įrodymai“.

9. Saugoti priimamos vertybės laikomos atskiruose vokuose arba paketuose pagal kiekvieną savininką. Vokai ir paketai antspauduojami dalyvaujant vertybes perduodančiam pareigūnui. Ant jų nurodoma asmens, iš kurio buvo paimtos vertybės, vardas ir pavardė, kvito numeris ir data.

10. Pinigai, daiktai ir vertybės į finansų tarnybą arba daiktinių įrodymų saugojimo kamerą priimami pagal kvotą ar tardymą atliekančio pareigūno nutarimą.

11. Priimant daiktinius įrodymus į jų saugojimo kamerą, atsakingas asmuo išrašo nustatytos formos kvitą trimis egzemplioriais. Pirmas kvito egzempliorius saugomas prie bylos, antras – daiktinių įrodymų saugojimo kameroje, trečias – lieka kvitų knygelėje.

 

III. Saugoti priimtų daiktų, pinigų, kitų vertybių, vertybinių popierių apskaita bei saugojimas

 

12. Paimti daiktai, pinigai ir kitos vertybės apskaitomos:

12.1. Nacionalinė valiuta užpajamuojama kasos knygoje. Analitinė apskaita pagal kiekvieną savininką vedama atskiroje knygoje chronologine tvarka.

Tokia pat tvarka apskaitoma ir užsienio valiuta, kuriai vedama atskira kasos knyga.

Į kasą priimtos vertybės apskaitomos atskiroje knygoje.

Apskaitos knygos turi būti sunumeruotos, sušniūruotos, paskutiniame puslapyje nurodomas lapų skaičius ir tai patvirtinama atitinkamo padalinio vadovo parašu bei antspaudu.

13. Daiktinių įrodymų apskaitą veda vadovybės paskirtas materialiai atsakingas asmuo knygoje, kuri paruošiama atsižvelgiant į 12.1 punkte numatytus reikalavimus. Tokias knygas turi pildyti materialiai už daiktinių įrodymų saugojimo kamerą atsakingas asmuo arba atitinkamas finansų tarnybos darbuotojas. Visi su daiktinių įrodymų, pinigų bei vertybių perdavimu ir priėmimu susiję dokumentai saugomi turtinėje byloje, kurioje jie turi būti sugrupuoti pagal atskiras baudžiamąsias ir kitas bylas.

14. Turtinės bylos, priėmus nutarimą ar nuosprendį dėl daiktinių įrodymų, saugomos 6 metus, o knygelės su kvitų šaknelėmis – neterminuotai.

15. Paimti daiktai, pinigai ir kitos vertybės saugomos:

15.1. 2 punkte išvardinti pinigai (daiktiniai įrodymai), vertybės bei vertybiniai popieriai saugomi seifuose (metalinėse spintose). Patalpos, kur yra seifai (metalinės spintos), ne darbo metu antspauduojamos.

15.2. Daiktinių įrodymų saugojimo kamera ne darbo metu taip pat antspauduojama. Prie daiktinių įrodymų pritvirtinamos kartoninės kortelės, kuriose nurodoma kaltinamojo ar kito asmens vardas, pavardė, baudžiamosios bylos ir kvito numeriai.

 

IV. Paimtų daiktų, pinigų ir kitų vertybių grąžinimo piliečiams ar perdavimo į biudžeto pajamas tvarka

 

16. Daiktai, pinigai ir kitos vertybės piliečiams grąžinamos teismui priėmus nuosprendį, kvotos ar tardymo pareigūnui priėmus nutarimą dėl paimtų daiktų, pinigų ir kitų vertybių grąžinimo.

Kai teismo nuosprendžiu arba kvotą ar tardymą atliekančio pareigūno nutarimu neiišspęstas paimtų daiktų, pinigų ar vertybių klausimas, atitinkamo padalinio vadovas turi imtis įstatyme numatytų priemonių, kad nedelsiant jis būtų išspręstas.

17. Pinigai (nacionalinė ir užsienio valiuta) grąžinami savininkui ar jo įgaliotam asmeniui, pateikusiems teismo, kvotos ar tardymo institucijų sprendimą bei kvitą apie pinigų paėmimą pagal jų pareiškimus. Pinigai grąžinami jų savininkui, pateikusiam asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o jų įgaliotiems asmenims – ir notariškai patvirtintą įgaliojimą. Pinigai grąžinami išrašant atsiskaitomuosius čekius.

Jeigu savininkas per 6 mėnesius nuo teismo nuosprendžio, kvotos ar tardymo pareigūno nutarimo išsiuntimo dienos (jeigu buvo išsiųsta registruotu laišku) dėl pinigų grąžinimo neatsiėmė pinigų, neatsiimti pinigai (nacionalinė valiuta) iš depozitinės sąskaitos pervedami į valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą. Neatsiimta per nurodytą laiką užsienio valiuta perduodama atitinkamai valstybinei mokesčių inspekcijai natūra pagal surašymo ir įkainojimo aktą, kurį surašo valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojas, o depozitinėje sąskaitoje esanti užsienio valiuta – mokamuoju pavedimu į Finansų ministerijos valiutinę sąskaitą Lietuvos banke per Lietuvos valstybinį komercinį banką. Pavedime nurodomos dvi sąskaitos, šia tvarka: gavėjas -/-*Lietuvos bankas, sąskaitos Nr. 006400004, gavėjo bankas – Lietuvos valstybinis komercinis bankas, sąskaitos Nr. 001070301. Tais atvejais, kai pinigų savininkas dalyvavo teismui priimant nuosprendį, kvotos ar tardymo pareigūnui priimant nutarimą, 6 mėnesių terminas skaičiuojamas nuo nuosprendžio ar nutarimo priėmimo dienos. Tokia pat tvarka perduodami valstybinei mokesčių inspekcijai arba pervedami į jos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą neatsiimti pinigai, kai per 6 mėnesius nenustatyta jų savininko buvimo vieta.

18. 17 punkte nustatyta tvarka taip pat grąžinami daiktai, vertybės bei vertybiniai popieriai jų savininkams.

Daiktai, brangieji metalai, brangakmeniai, pusbrangiai akmenys ir dirbiniai iš brangiųjų metalų bei akmenų, kitos vertybės ir vertybiniai popieriai, neatsiimti per 17 punkte nurodytą laiką arba konfiskuoti, dalyvaujant miestų ir rajonų valstybinėms mokesčių inspekcijoms, perduodami realizuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1990 m. spalio 4 d. nutarimo Nr. 305 „Dėl konfiskuoto turto realizavimo bei kontroliuojančiųjų organizacijų skatinimo“ nustatyta tvarka.

19. Konfiskuota nacionalinė valiuta pervedama į valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą mokėjimo pavedimais iš policijos komisariatų bei Vidaus reikalų ministerijos depozitinių sąskaitų, o užsienio valiuta – į Finansų ministerijos einamąją valiutinę sąskaitą 17 punkte nustatyta tvarka.

Konfiskuota nacionalinė ar užsienio valiuta, esanti policijos komisariatų ar Vidaus reikalų ministerijos finansų tarnybose, perduodama valstybinėms mokesčių inspekcijoms natūra, kurios surašo surašymo ir įkainojimo aktus.

 

V. Paimtų daiktų, pinigų ir kitų vertybių apskaitos ir saugojimo kontrolė

 

20. Atliekant metinę inventorizaciją, vadovo įsakymu sudaryta inventorizacinė komisija patikrina:

20.1. Ar iš areštuotų ir kitų asmenų paimti daiktai, pinigai, brangenybės ir kitos vertybės bei vertybiniai popieriai teisingai apskaitomi ir saugomi. Ar nėra sudarytos sąlygos piktnaudžiavimui.

20.2. Ar faktiškas daiktų, pinigų, brangenybių ir kitų vertybių bei vertybinių popierių kiekis atitinka apskaitos duomenis. Pasirinktinai atidaromi vokai bei paketai su vertybėmis ir jų turinys sutikrinamas su kvitų šaknelėse nurodytais duomenimis, po to nustatyta tvarka jie užantspauduojami.

20.3. Ar laikomasi daiktų, pinigų, brangenybių ir kitų vertybių bei vertybinių popierių perdavimo finansų tarnyboms bei daiktinių įrodymų saugojimo kameroms nustatytų terminų. Ar nėra daiktų, pinigų, brangenybių ir kitų vertybių bei vertybinių popierių, kurie perduotini į biudžeto pajamas.

21. Patikrinimo rezultatai įforminami atskiru aktu, kuriame nurodomi išaiškinti pažeidimai bei pateikiami pasiūlymai jiems pašalinti. Aktą tvirtina komisariato vadovas arba kitos vidaus reikalų institucijos vadovas.

22. Paimtų daiktų, pinigų, brangenybių ir kitų vertybių bei vertybinių popierių apskaita, saugojimas bei kiti klausimai tikrinami atliekant finansinės-ūkinės veiklos dokumentines revizijas bei tematinius patikrinimus.

Be to, šiuos klausimus tikrina miestų ir rajonų valstybinės mokesčių inspekcijos.

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

R. VAITEKŪNAS

FINANSŲ MINISTRAS

E. VILKELIS

______________