STATISTIKOS DEPARTAMENTO
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS GENERALINIO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL ĮVEŽTŲ IR IMPORTUOTŲ PREKIŲ ATRANKOS KAINŲ STATISTINIAM TYRIMUI ANKETOS FORMOS PATVIRTINIMO

 

2007 m. lapkričio 23 d. Nr. DĮ-259

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) 12 straipsnio 2 dalies nuostatas ir atsižvelgdamas į 1998 m. gegužės 19 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 20 tomas, p. 291) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. rugsėjo 28 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1503/2006 (OL 2006 L 281, p. 15):

1. Tvirtinu metinio periodiškumo Įvežtų ir importuotų prekių atrankos kainų statistiniam tyrimui anketos formą KA-24 (pridedama):

2. Laikau netekusiu galios Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2006 m. gruodžio 11 d. įsakymą Nr. DĮ-239 „Dėl Apklausos anketos formos įvežtoms ir importuotoms prekėms kainų statistiniam tyrimui atrinkti patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 138-5289).

 

GENERALINIS DIREKTORIUS                                                         ALGIRDAS ŠEMETA

 

_________________

___________________

** TIC pastaba. Formą žr.

Žin., 2007, Nr. 124-5089, 137-139 psl. **

 

 

 

 

_________________


 

Įvežtų ir importuotų prekių atrankos kainų statistiniam tyrimui metinės anketos KA-24

1 priedas

 

INFORMACIJA DĖL ĮVEŽTŲ IR IMPORTUOTŲ PREKIŲ ATRANKOS KAINŲ STATISTINIAM TYRIMUI ANKETOS

(anketa KA-24 metinė)

 

STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299);

1998 m. gegužės 19 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas 13 skyrius, 20 tomas, p. 291), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. rugsėjo 28 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1503/2006 (OL 2006 L 281, p. 15).

STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS

Tyrimo rūšis – atrankinis tyrimas.

Tyrimo apimtis – anketą pildo įvežančios ir importuojančios prekes atrinktos įmonės.

Tiriamasis laikotarpis – kalendoriniai metai.

Tyrimo tikslas – gautų duomenų ir informacijos pagrindu sudaryti atrinktų kainoms tirti prekių reprezentančių sąrašą, suformuoti svorių sistemą importo kainų indeksui skaičiuoti.

STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis:

„Juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.“

STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis:

„Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“

STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis:

„Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557):

„Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt.

Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt.

Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt.“

 

_________________


 

Įvežtų ir importuotų prekių atrankos kainų statistiniam tyrimui metinės anketos KA-24

2 priedas

 

PAAIŠKINIMAI ĮVEŽTŲ IR IMPORTUOTŲ PREKIŲ ATRANKOS KAINŲ STATISTINIAM TYRIMUI METINEI ANKETAI KA-24 PILDYTI

 

1. Įvežtų ir importuotų prekių atrankos kainų statistiniam tyrimui metinė anketa KA-24 (toliau – anketa) pildoma vieną kartą per metus.

2. Anketos adreso dalyje įrašomi visi pagrindiniai įmonės rekvizitai: įmonės pavadinimas, įmonės kodas juridinių asmenų registre, adresas, pagrindinės veiklos kodas ir pavadinimas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK), patvirtintą Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Statistikos departamentas) generalinio direktoriaus įsakymu.

3. Pagrindinės vartojamos sąvokos:

3.1. Importas – prekių įvežimas į Lietuvos Respublikos statistinę teritoriją iš ne Europos Sąjungos šalies.

3.2. Įvežimas – prekių įvežimas į Lietuvos Respublikos statistinę teritoriją iš Europos Sąjungos valstybės narės.

3.3. Statistinė teritorija – teritorija, iš kurios surenkami statistiniai duomenys. Lietuvos Respublikos statistinė teritorija sutampa su muitų teritorija.

3.4. Šalis siuntėja – šalis, iš kurios pirmiausia į Lietuvos Respubliką buvo išsiųstos prekės, nesustojus ar neatlikus jokių su jų gabenimu nesusijusių teisinių operacijų tarpinėje šalyje; jei buvo sustota ar buvo atliktos teisinės operacijos, šalimi siuntėja laikoma galutinė tarpinė šalis.

3.5. Kilmės šalis – šalis, iš kurios prekės yra kilusios, t. y. šalis, kurioje prekės buvo išgautos, pagamintos arba sumontuotos, surinktos arba perdirbtos.

3.6. Prekių statistinė vertė – prekių vertė, importo (įvežimo) atveju, įvertinta CIF kainomis. Muito, pridėtinės vertės, akcizo ar kitokie mokesčiai į prekių statistinę vertę neįskaičiuojami.

3.7. CIF kaina – kaina, kai į prekių vertę įskaičiuojamos prekių transportavimo, krovimo, draudimo ir kitos išlaidos, susijusios su prekių gabenimu iki Lietuvos Respublikos teritorijos.

3.8. Sandoris – prekybinė arba ne prekybinė operacija, dėl kurios gabenamos prekės.

4. Anketos I skyriuje turi būti aprašytos konkrečios įvežtos arba importuotos prekės reprezentantės, kurių kainos bus pateikiamos Įvežtų ir importuotų prekių kainų mėnesinėje ataskaitoje KA-25 (toliau – ataskaita KA-25). Kiekvienai įmonei yra parengtas įvežtų ir importuotų prekių Kombinuotosios nomenklatūros (toliau – KN) kodų, iš kurių reikia atrinkti reprezentantes, sąrašas. Pavyzdžiui, iš 39231000 KN kodo (Dėžės, dėžutės, grotelinės dėžės ir panašūs dirbiniai iš plastikų) galėtų būti atrenkama konkreti prekė „Plastikinės dėžės 20 lizdų (BBH)“ arba „Plastikinė dėžutė su dangteliu maisto produktams, 0,5 litro talpos“ ir pan.; iš 84181020 kodo (Kombinuoti šaldytuvai-šaldikliai su atskiromis išorinėmis durimis, kurių talpa didesnė kaip 340 litrų) – „Buitiniai šaldytuvai-šaldikliai ARDO, 2 kameros, talpa 342 litrai“ ir pan.

5. Kiekvienai prekei reprezentantei aprašyti skiriamas atskiras puslapis.

6. Atrinktos prekės reprezentantės turi atitikti šiuos reikalavimus:

6.1. Prekė turi būti reprezentatyvi, t. y. jos importo apimties (bendros vertės, litais) lyginamoji dalis atitinkamų prekių grupėje turi būti didžiausia. Jeigu negalima išskirti vienos tokios prekės, reikia atsirinkti dvi ar daugiau.

6.2. Šios prekės reprezentantės turėjo būti įvežamos arba importuojamos ne mažiau kaip 4 mėnesius per metus.

7. Anketos I skyriaus 1 eilutėje turi būti įrašytas KN kodas, iš kurio atrinkta prekė reprezentantė, taip pat įrašytas prekės eilės numeris (eilės tvarka 01, 02, .... n), kuris bus rodomas ataskaitoje KA-25.

8. Anketos I skyriaus 1.1 eilutėje pateikiamas prekės reprezentantės pavadinimas ir jos aprašymas. Turi būti nurodytos pagrindinės kainą lemiančios charakteristikos (galingumas, žaliavos rūšis, kokybė, sudėtis ir pan.).

Pavyzdžiui:

„Aromatizatorius maisto produktams 16014/03.“

„Neįrašytas kompaktinis diskas CURSOR CD-R-80, talpa 700 mb.“

„Krovininis furgonas 77 kW, dyzelinis, 1896 cm3, keliamoji g. 1000 kg.“

9. Anketos I skyriaus 1.2 eilutėje įrašomi šalies siuntėjos ir prekės kilmės šalies abėcėliniai kodai. Šalies siuntėjos ir prekės kilmės šalies abėcėliniai kodai įrašomi iš Pasaulio šalių ir teritorijų nomenklatūros. Prašome atkreipti dėmesį, kad kiekvienai atrinktai prekei būtų geriausia parinkti tą šalį siuntėją, iš kurios daugiausia įvežama, ir tik iš tos šalies įvežtų prekių kainas vėliau registruoti ataskaitoje KA-25. Taip pat būtų geriausia parinkti vieną kilmės šalį.

10. Anketos I skyriaus 1.3 eilutėje įrašoma prekės reprezentantės bendra metinė statistinė vertė litais, suapvalinta iki sveikojo skaičiaus.

11. Anketos I skyriaus 1.4–1.10 eilutėse prašome pasirinkti ir pažymėti po vieną variantą. Tai reiškia, kad ataskaitoje KA-25 turės būti registruojamos ir vėliau lyginamos identiškų prekių kainos, t. y. tiksliai tokių, kokios aprašytos anketos I skyriaus 1.1 eilutėje, esant tam pačiam kainos tipui, pakuotės ir transporto rūšiai, tam pačiam matavimo vienetui ir jo dydžiui, toms pačioms mokėjimo sąlygoms.

12. Anketos 1.7 eilutėje skliausteliuose įrašyti matavimo vienetų, naudojamų deklaruojant prekes Lietuvos muitinei, kodai.

13. Anketos 1.8 eilutėje žymimas matavimo vieneto, nurodyto 1.7 eilutėje, dydis (pvz.: 1 ar 10 kilogramų, 1 ar 100 metrų ir pan.).

14. Anketos I skyriaus 1.11 eilutėje nurodoma vidutinė metinė prekės reprezentantės 1.8 eilutėje nurodyto matavimo vieneto dydžio kaina.

Ji apskaičiuojama pagal svertinio aritmetinio vidurkio formulę:

 

pt vid. = (SUM(i=1,...,n) [pit qit]) / (SUM(i=1,...,n) [qit]), kur

 

pt vidvidutinė laikotarpio t kaina;

pitlaikotarpio t i-ojo sandorio įvežtos arba importuotos prekės kaina;

qitlaikotarpio t i-ojo sandorio įvežtos arba importuotos prekės kiekis;

t – ataskaitinis laikotarpis (kalendoriniai metai);

i – sandoris, čia i = 1, ..., n ;

n – sandorių skaičius.

 

Skirtingos prekių partijos gali būti įvežtos ar importuotos skirtingomis kainomis. Pagal nurodytą formulę skirtingų partijų prekės reprezentantės kainos dauginamos iš atitinkamų kiekių. Gautų verčių suma per metus dalijama iš viso prekės reprezentantės kiekio per metus. Taip gaunama vidutinė metinė prekės vieneto kaina.

15. Anketos II skyriuje rašomos visos pastabos, kurias, atsakingo asmens nuomone, tikslinga paminėti. Jeigu rašoma pastaba konkrečiai anketos I skyriaus 1.1 eilutėje aprašytai prekei, prašome nurodyti jos eilės numerį.

16. Prašome nepamiršti anketos pabaigoje nurodyti, kiek valandų ir minučių sugaišote pildydami anketą.

17. Šiai anketai pildyti reikalingus klasifikatorius galite rasti Statistikos departamento interneto svetainėje:

17.1. Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius (EVRK) – http://www.stat.gov.lt> Klasifikatoriai.

17.2. Kombinuotoji nomenklatūra (CN) – http://www.stat.gov.lt -> Intrastatas -> Klasifikatoriai arba http://www.cust.lt -> Intrastatas -> Intrastato klasifikatoriai.

17.3. Pasaulio šalys ir teritorijos – http://www.stat.gov.lt -> Intrastatas -> Klasifikatoriai arba http://www.cust.lt -> Intrastatas -> Intrastato klasifikatoriai -> Kiti klasifikatoriai.

17.4. Matavimo vienetų, naudojamų deklaruojant prekes Lietuvos muitinei, sąrašas – http://www.stat.gov.lt -> Intrastatas -> Klasifikatoriai arba http://www.cust.lt -> Intrastatas -> Intrastato klasifikatoriai -> Kiti klasifikatoriai.

17.5. Pristatymo sąlygos – http://www.stat.gov.lt -> Intrastatas -> Klasifikatoriai arba http://www.cust.lt -> Intrastatas -> Intrastato klasifikatoriai -> Kiti klasifikatoriai.

18. Pagrindiniai reikalavimai importo kainų indeksui sudaryti išdėstyti 2005 m. liepos 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1158/2005, iš dalies keičiančio Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos (OL 2005 L 191, p. 1) priedo A dalyje.

_________________