SUTARTIS TARP LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR LENKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS

DĖL ABIPUSIO PILIEČIŲ ĮDARBINIMO

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lenkijos Respublikos Vyriausybė, toliau vadinamos Susitariančiosiomis Šalimis,

susitarė:

 

1 straipsnis

 

Sutartis taikoma Lenkijos Respublikos piliečiams ir Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems atitinkamai Lenkijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos teritorijoje, kurie:

1. įsidarbina pas darbdavį kitos valstybės teritorijoje – toliau yra vadinami darbuotojais;

2. siunčiami į kitos valstybės teritoriją statybos ir kitiems darbams pagal sutartis (kontraktus), sudarytas tarp abiejų valstybių ūkinės veiklos subjektų, – toliau vadinami darbuotojais pagal sutartį (kontraktą).

 

2 straipsnis

 

1. Vienkartinis darbuotojų įdarbinimo laikotarpis neturi viršyti 12 mėnesių. Pagrįstais atvejais, darbdaviui pasiūlius ir darbuotojui sutikus, minėtas laikotarpis gali būti pratęstas iki 18 mėnesių.

2. Dėl darbuotojų įdarbinimo laikotarpio pratęsimo darbdavys pagal įdarbinimo valstybės įstatymais nustatytą tvarką ir sąlygas privalo pateikti kompetentingai teritorinei darbo reikalus tvarkančiai institucijai atitinkamą pasiūlymą, bet ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki laikotarpio, kuriam buvo sudaryta darbo sutartis, pabaigos.

 

3 straipsnis

 

1. Darbuotojai, prieš pradėdami dirbti, turi gauti įdarbinimo valstybės kompetentingos darbo reikalus tvarkančios institucijos leidimą pagal įdarbinimo valstybės įstatymais nustatytą tvarką ir sąlygas.

2. Leidimas išduodamas dirbti pas tam tikrą darbdavį numatyto darbo laikotarpiui.

3. Šio straipsnio 1 punkte minimas leidimas išduodamas su sąlyga, kad darbuotojas negalės vykdyti jokios kitos darbinės veiklos gaudamas uždarbį, išskyrus veiklą, kuriai buvo išduotas leidimas. Nustačius, kad darbuotojas dirbo kitą darbą arba savavališkai pakeitė darbdavį, leidimas panaikinamas.

4. Pasirašant darbo sutartį, darbuotojas raštu įsipareigoja, kad nepasiliks įdarbinimo valstybėje pasibaigus įsidarbinimo laikotarpiui, kuriam gavo leidimą gyventi. Šį įsipareigojimą darbdavys pristato kompetentingai teritorinei darbo reikalus tvarkančiai institucijai.

 

4 straipsnis

 

1. Darbuotojams pagal sutartį (kontraktą) leidimai dirbti išduodami pagal valstybės, kurioje sutartis (kontraktas) bus vykdoma, įstatymus, numatytam jos galiojimo termine laikotarpiui, tačiau ne ilgesniam kaip dveji metai. Tais atvejais, kai sutarties vykdymas trunka virš dvejų metų, leidimas gali būti atitinkamai pratęstas, tačiau ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui.

2. Darbuotojams pagal sutartį (kontraktą) leidimai dirbti išduodami tik tokių sutarčių vykdymui, kurioms atlikti būtina įdarbinti darbuotojus, turinčius specialų profesinį pasirengimą.

 

5 straipsnis

 

Darbuotojai ir darbuotojai pagal sutartį (kontraktą), prieš išvykdami dirbti, privalo gauti vizą (leidimą gyventi) pagal įdarbinimo valstybėje galiojančias sąlygas.

 

6 straipsnis

 

1. Darbuotojų darbo ir apmokėjimo už darbą sąlygos nustatomos pagal įdarbinimo valstybės darbo santykius reguliuojančius įstatymus.

2. Darbuotojas, prieš išvykdamas dirbti, supažindinamas su darbdavio siūlomomis darbo ir apmokėjimo už darbą sąlygomis.

3. Darbo sutartis sudaroma tiesiogiai tarp darbuotojo ir darbdavio, joje nurodant darbo ir apmokėjimo už darbą sąlygas, darbo pradžios ir pabaigos terminą ir kitas su darbuotojo įdarbinimu ir apsigyvenimu susijusias sąlygas.

4. Darbuotojo gaunamas atlyginimas, iki susitarimo dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo tarp Susitariančiųjų Šalių įsigaliojimo, apmokestinamas pagal įdarbinimo valstybės įstatymus.

 

7 straipsnis

 

Darbuotojai ir darbuotojai pagal sutartį (kontraktą) privalo būti apdrausti socialiniu draudimu pagal įdarbinimo valstybėje galiojančius principus, jeigu tarptautinės sutartys, kurių šalys yra Lietuvos Respublika ir Lenkijos Respublika, nenumato ko kita.

 

8 straipsnis

 

Darbuotojo mirties atveju darbdavys sumoka palaikų ir mirusiojo asmeninių daiktų pervežimo išlaidas iki paskutinės nuolatinės gyvenamosios vietos valstybėje, iš kurios buvo pasiųstas dirbti, ir praneša apie mirtį tos valstybės konsulinei įstaigai, kartu pristatydamas mirties liudijimą.

 

9 straipsnis

 

Darbuotojų teisinę apsaugą užtikrina valstybės, kurios teritorijoje jie įdarbinami, įstatymai, Sutarties tarp Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos, darbo ir baudžiamosiose bylose bei Konsulinės konvencijos tarp Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos nuostatos.

 

10 straipsnis

 

Darbuotojams pagal sutartį (kontraktą) taikomi siunčiančios valstybės darbo santykius reguliuojantys įstatymai.

 

11 straipsnis

 

1. Vykdant Sutartį, Šalių įgaliotiniai yra:

- Lietuvos Respublikos – socialinės apsaugos ir darbo ministras;

- Lenkijos Respublikos – darbo ir socialinės politikos ministras.

2. Įgaliotiniai gali sudaryti bendras darbo grupes konsultacijoms dėl šios Sutarties vykdymo.

3. Įgaliotiniai, atsižvelgdami į abiejų valstybių darbo rinkų poreikius ir padėtį, gali atskirais protokolais nustatyti įdarbinamų darbuotojų struktūrą ir skaičių.

4. Šios Sutarties nuostatas įgyvendina:

- iš Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pusės – Lietuvos darbo birža Vilniuje;

- iš Lenkijos Respublikos darbo ir socialinės politikos ministerijos pusės – Darbo valdyba Varšuvoje.

Šios institucijos nustatys abipusio bendradarbiavimo sąlygas ir tvarką.

 

12 straipsnis

 

Darbuotojai įdarbinami tarpininkaujant 11 straipsnio 4 punkte minimoms institucijoms arba kitoms jų įgaliotoms organizacijoms.

 

13 straipsnis

 

1. Įvairūs formalumai, susiję su tarpininkavimu įdarbinant, darbuotojams tvarkomi nemokamai.

2. Darbuotojų įdarbinimo procedūrą nustato šios Sutarties 11 straipsnio 4 punkte minimos institucijos.

 

14 straipsnis

 

1. Darbuotojai savo darbo užmokestį gali pervesti į valstybę, kurioje gyvena nuolat, pagal įdarbinimo valstybėje galiojančius įstatymus.

2. Darbuotojų daiktai, reikalingi kasdieniniame gyvenime bei profesiniam darbui, atvežami ir išvežami pagal įdarbinimo valstybės įstatymais nustatytą tvarką.

 

15 straipsnis

 

Darbuotojų ir darbuotojų pagal sutartį (kontraktą) įdarbinimas nesilaikant šios Sutarties nuostatų yra draudžiamas.

 

16 straipsnis

 

Šios Sutarties nuostatos bus taikomos laikinai nuo jos pasirašymo dienos.

 

17 straipsnis

 

Sutarties pasibaigimo atveju leidimai dirbti, išduoti pagal šią Sutartį, galioja tam laikotarpiui, kuriam buvo išduoti.

 

18 straipsnis

 

1. Ši Sutartis priimama pagal kiekvienos Susitariančiosios Šalies įstatymus, tas bus patvirtinta pasikeičiant diplomatinėmis notomis ir įsigalios vėlesnės notos gavimo dieną.

2. Sutartis sudaryta trejų metų laikotarpiui. Ji automatiškai pratęsiama kitiems metams, jei nė viena iš Susitariančiųjų Šalių prieš šešis mėnesius iki jos galiojimo termino pabaigos neatsiunčia kitai Susitariančiajai Šaliai notos apie ketinimą ją nutraukti.

Sudaryta Vilniuje 1994 m. rugsėjo 26 d. dviem egzemplioriais, kiekvienas lietuvių ir lenkų kalba, ir abu tekstai turi vienodą galią.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS                                                                 LENKIJOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSYBĖS VARDU                                                                          VYRIAUSYBĖS VARDU

______________