VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO VALDYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO VALDYBOS 1997 M. SAUSIO 20 D. ĮSAKYMO NR. 15 „DĖL TURTO AREŠTO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2003 m. vasario 12 d. Nr. V-39

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 17-447) 45 str. 4 d. 2 p. ir Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu (Žin., 1995, Nr. 61-1525),

Pakeičiu Turto arešto tvarką, patvirtintą valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos 1997 m. sausio 20 d. direktoriaus įsakymu Nr. 15 „Dėl Turto arešto tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 7-134):

1. Išdėstau 1, 5, 9, 17, 27 punktus taip:

1. Turto areštas – šio ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis taikomas draudėjo nuosavybės teisės į turtą arba atskirų šios teisės sudėtinių dalių – valdymo, naudojimosi, disponavimo – priverstinis laikinas apribojimas, siekiant užtikrinti nesumokėtų (nepervestų) valstybinio socialinio draudimo įmokų, baudų ir delspinigių išieškojimą.

Valdymo teisės apribojimas – teisės turėti turtą savo žinioje ir daryti tam turtui fizinį bei ūkinį poveikį priverstinis laikinas apribojimas.

Naudojimosi teisės apribojimas – teisės naudoti turto naudingąsias savybes, gauti iš turto pajamų bei vaisių ar kitos naudos priverstinis laikinas apribojimas.

Disponavimo teisės apribojimas – teisės pakeisti turto teisinę padėtį, teisinį jo likimą – teisės turtą atlygintinai ar neatlygintinai perleisti, įkeisti, išnuomoti, perduoti naudoti kitiems asmenims, nustatyti servitutus ar kitaip šį turtą sutartimi apsunkinti – priverstinis laikinas apribojimas.“

5. Gali būti areštuojamas tik toks turtas, į kurį pagal Lietuvos Respublikos įstatymus galima orientuoti išieškojimą (išieškojimas negali būti nukreipiamas į turtą, numatytą Civilinio proceso kodekse) ir tik tiek turto, kiek reikia prievolėms įvykdyti ir su priverstiniu išieškojimu susijusioms išlaidoms padengti. Jeigu areštuojamas nekilnojamasis bei kitas nustatyta tvarka registruojamas turtas, VSDF įstaigos pareigūnas nustato, ar visas šis turtas priklauso draudėjui.“

9. Turto arešto aktas surašomas 5 egzemplioriais, kurių pirmasis paliekamas VSDF įstaigai, surašiusiai šį aktą, antrasis perduodamas draudėjui, trečiasis – turto arešto aktų registro tvarkymo įstaigai (turto arešto aktas nepateikiamas turto arešto aktų registrui, jeigu areštuotas kilnojamasis turtas – produktai, kiti greitai gendantys daiktai, gyvūnai – Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka paimamas ir nedelsiant perduodamas realizuoti, taip pat jeigu areštuojami asmeniniams ir namų ūkio poreikiams naudojami mažaverčiai daiktai), ketvirtasis persiunčiamas antstoliui. Dokumentai persiunčiami antstoliui ir turtas pradedamas realizuoti tik tada, jeigu draudėjas, areštavus VSDF įstaigai jo turtą, nesumokėjo mokestinių nepriemokų. Jei turto saugotoju paskiriamas ne draudėjas, tai rašomas penktasis akto egzempliorius, kuris perduodamas turto saugotojui. Turto arešto aktą pasirašo draudėjas, turtą areštuojančios įstaigos pareigūnas, paskirtas turto saugotojas (jei turtą saugo ne draudėjas) bei kiti asmenys, dalyvavę surašant aktą. Jei draudėjas atsisako pasirašyti turto arešto aktą, apie tai pažymima akte. Atsisakymas pasirašyti nėra kliūtis areštuoti turtą. Draudėjui ir turto saugotojui įteikiami egzemplioriai gali būti ir nepatvirtinti, bet jiems reikalaujant per 20 dienų turi būti patvirtinti.“

17. Pareigūnas, nustatęs, kad atsiskaičius su asmenimis, kurių reikalavimai tenkinami pirmiau nei turtą areštavusios VSDF įstaigos reikalavimai ir likusio turto nepakaks turtą areštavusios VSDF įstaigos reikalavimams patenkinti ir įmokų, baudų bei delspinigių išieškojimo išlaidoms padengti, gali papildomai aprašyti turtą už trūkstamą sumą.“

27. Turtas saugomas ir saugotojo atsakomybė reglamentuota Civilinio kodekso XLII skyriuje. Dėl turto netinkamo saugojimo padarytą žalą iš kaltojo asmens VSDF įstaiga išieško per teismą. Jeigu yra nusikaltimo požymių, sprendžiamas klausimas dėl baudžiamosios bylos iškėlimo.“

2. Pripažįstu netekusiu galios Turto arešto tvarkos 34 punktą.

3. Papildau Turto arešto tvarką nauju 42 punktu:

42. Jeigu skolininko lėšas banko įstaigose areštuoja antstolis ir VSDF įstaigų pareigūnai, turintys teisę areštuoti skolininko lėšas, pirmiausiai lėšos nurašomos pagal antstolio patvarkymą, išskyrus tuos atvejus, kai lėšos areštuojamos Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka ir pagrindais. Institucijos ir pareigūnai, kurie buvo areštavę lėšas skolininko sąskaitoje, gali Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka prisijungti prie išieškojimo.“

4. Turto arešto tvarkos buvusius 42, 43, 44, 45 punktus laikyti atitinkamai 43, 44, 45, 46 punktais.

5. Išdėstau ginčų sprendimo tvarką taip:

„Ginčai nagrinėjami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.“

 

 

 

DIREKTORIAUS PAVADUOTOJA

L. E. DIREKTORIAUS PAREIGAS                                                   ČESLAVA ZABULĖNIENĖ