LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL ASMENŲ, SIEKIANČIŲ GAUTI PAŽYMĖJIMĄ, SUTEIKIANTĮ TEISĘ NAUDOTIS MOTORINE TRANSPORTO PRIEMONE NEPRISISEGUS SAUGOS DIRŽO DĖL MEDICININIŲ PRIEŽASČIŲ, SVEIKATOS TIKRINIMO IR PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. spalio 15 d. Nr. V-959

Vilnius

 

Siekdamas įgyvendinti 1991 m. gruodžio 16 d. Tarybos direktyvos 91/671/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių privalomą saugos diržų naudojimą mažiau nei 3,5 t sveriančiose transporto priemonėse, suderinimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 1 tomas, p. 353) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2003 m. balandžio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/20/EB (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 7 tomas, p. 277), 5 straipsnį:

1. T v i r t i n u Asmenų, siekiančių gauti pažymėjimą, suteikiantį teisę naudotis motorine transporto priemone neprisisegus saugos diržo dėl medicininių priežasčių, sveikatos tikrinimo ir pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2014 m. sausio 1 d.

3. P a v e d u įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal administruojamą sritį.

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                VYTENIS POVILAS ANDRIUKAITIS

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

2013 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. V-959

 

ASMENŲ, SIEKIANČIŲ GAUTI PAŽYMĖJIMĄ, SUTEIKIANTĮ TEISĘ NAUDOTIS MOTORINE TRANSPORTO PRIEMONE NEPRISISEGUS SAUGOS DIRŽO DĖL MEDICININIŲ PRIEŽASČIŲ, SVEIKATOS TIKRINIMO IR PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmenų, siekiančių gauti pažymėjimą, suteikiantį teisę naudotis motorine transporto priemone neprisisegus saugos diržo dėl medicininių priežasčių, sveikatos tikrinimo ir pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato asmenų, siekiančių gauti Pažymėjimą, suteikiantį teisę naudotis motorine transporto priemone neprisisegus saugos diržo dėl medicininių priežasčių (forma Nr. 083-2/a) (toliau – pažymėjimas), sveikatos tikrinimo ir pažymėjimų išdavimo tvarką.

2. Aprašas taikomas asmenims, vairuojantiems M1, M2, M3, N1, N2, N3 klasių motorines transporto priemones ar važiuojantiems nurodytomis transporto priemonėmis, kuriose pagal Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktus privalo būti įrengti saugos diržai.

3. Pažymėjimas asmeniui išduodamas, jei šiame Apraše nustatyta tvarka patikrinus jo sveikatą nustatoma, kad saugos diržo segėjimas darytų neigiamą poveikį to asmens sveikatai ir tas neigiamas poveikis sveikatai būtų didesnis nei vairavimo ar važiavimo neprisisegus saugos diržu keliama rizika.

 

II. ASMENŲ, siekiančiŲ gauti pažymėjimą, SVEIKATOS TIKRINIMO IR PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKA

 

4. Jei stacionarinėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ) pacientui buvo nustatyta viena iš Aprašo 20.1–20.3 punktuose nurodytų būklių arba suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, nurodytos viename iš Aprašo 20.4–20.13 punktų, asmenį gydantis gydytojas prieš išrašydamas iš ASPĮ jį informuoja apie teisę gauti pažymėjimą ir pažymėjimo išdavimo tvarką. Apie informacijos suteikimą įrašoma į asmens Gydymo stacionare ligos istoriją (forma Nr. 003/a) (toliau – forma Nr. 003/a).

5. Apie paciento pageidavimą gauti pažymėjimą gydytojas įrašo formoje Nr. 003/a.

6. Gydantis gydytojas paciento tyrimų, gydymo, sveikatos būklės duomenis ir išvadą, kad jo sveikatos būklė atitinka šio Aprašo III dalies nuostatas, įrašo formoje Nr. 003/a, pasirašo, patvirtina savo asmeniniu spaudu ir siunčia į ASPĮ gydytojų konsultacinę komisiją (toliau – GKK).

7. GKK įvertina paciento tyrimų, gydymo, sveikatos būklės duomenis, nurodytus paciento formoje Nr. 003/a, jei reikia, pacientą apžiūri, įvertina jo sveikatos būklę ir priima motyvuotą išvadą dėl pažymėjimo išdavimo ar neišdavimo. Spręsdama, ar išduoti pažymėjimą, GKK individualiai įvertina, ar saugos diržo segėjimo daromas neigiamas poveikis to paciento sveikatai būtų didesnis nei vairavimo ar važiavimo neprisisegus saugos diržu keliama rizika. GKK išvada įrašoma paciento formoje Nr. 003/a ir patvirtinama GKK pirmininko parašu ir spaudu bei GKK antspaudu.

8. Išvada registruojama Gydytojų konsultacinės komisijos išvadų registravimo žurnale (forma Nr. 035/a) (toliau – forma Nr. 035/a).

9. Išvada gali būti priimama ir pažymėjimas, kurio numeris atitinka išvados registracijos numerį formoje Nr. 035/a, išduodamas iki išrašymo iš ASPĮ.

10. Pažymėjimas galioja tik užpildžius visas jo skiltis, įrašai jame turi būti įskaitomi, jų negalima taisyti.

11. Elektroninis pažymėjimas išduodamas teisės aktų nustatyta tvarka.

12. Pildant elektroninę pažymėjimo formą duomenys įrašomi pažymėjimo formos Nr. 083-2/a laužtiniuose skliaustuose.

13. Pacientai, kurie nepageidavo gauti pažymėjimo stacionarinėje ASPĮ, gali ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo išrašymo iš stacionarinės ASPĮ ar stacionarinėje ASPĮ jiems suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kreiptis dėl pažymėjimo išdavimo į ASPĮ, kurioje prisirašę, arba kitą ASPĮ.

14. Kreipdamasis į ASPĮ, kurioje prisirašęs, pacientas pateikia stacionarinės ASPĮ, kurioje jam suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, užpildytą formos Nr. 003/a Medicinos dokumentų išrašą (forma 027/a) (toliau – forma Nr. 027/a).

15. Kreipdamasis į ASPĮ, kurioje nėra prisirašęs, pacientas pateikia stacionarinės ASPĮ, kurioje jam suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, užpildytą formą Nr. 027/a ir ASPĮ, kurioje prisirašęs, išduotą Asmens sveikatos istorijos (forma Nr. 025/a) (toliau – forma Nr. 025/a) Medicinos dokumentų išrašą (forma Nr. 027/a) apie jam per pastarąjį mėnesį teiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

16. Gydytojas, nustatęs, kad paciento sveikatos būklė neatitinka Aprašo III dalies nuostatų, apie tai įrašo formoje Nr. 025/a ir nurodo, kad pacientui pažymėjimas negali būti išduodamas. Pacientas pasirašo formoje Nr. 025/a, kad yra informuotas apie atsisakymą išduoti pažymėjimą.

17. Gydytojas, nustatęs, kad paciento sveikatos būklė atitinka Aprašo III dalies nuostatas, įrašo tai formoje Nr. 025/a, įvertina formoje Nr. 025/a ir (arba) formoje (-se) Nr. 027/a nurodytus paciento tyrimų, gydymo, sveikatos būklės įvertinimo duomenis ir prireikus paskiria tyrimus, reikalingus sprendžiant dėl pažymėjimo išdavimo.

18. Tyrimų duomenis gydytojas įrašo formoje Nr. 025/a, pasirašo, patvirtina savo spaudu ir siunčia į ASPĮ GKK. GKK paciento sveikatos būklę vertina ir pažymėjimą išduoda Aprašo 7–12 punktuose nustatyta tvarka. GKK išvada įrašoma formoje Nr. 025/a.

19. Pažymėjimas Aprašo 13 punkte nurodytu atveju išduodamas ne vėliau kaip per 5 dienas nuo kreipimosi į ASPĮ.

 

III. MEDICININĖS PRIEŽASTYS, KURIOMS ESANT GALI BŪTI IŠDUODAMAS PAŽYMĖJIMAS

 

20. Medicininės priežastys, kurioms esant gali būti išduodamas pažymėjimas:

20.1. dauginiai krūtinkaulio lūžiai;

20.2. dauginiai šonkaulių lūžiai, kai lūžę keturi ar daugiau šonkaulių;

20.3. dauginiai raktikaulio lūžiai;

20.4. atlikta intervencija, kai buvo atliekama torakotomija ar sternotomija;

20.5. atlikta pakartotinė torakotomija arba sternotomija;

20.6. atliktas tarpuplaučio pažeidimo šalinimas, atliekant sternotomiją;

20.7. atlikta kairiojo prieširdžio aritmijos rato arba židinio abliacija atviru būdu;

20.8. atlikta abiejų prieširdžių aritmijos rato arba židinio abliacija atviru būdu;

20.9. atlikta atvira vožtuvų operacija;

20.10. atliktos kelios aortokoronarinių jungčių operacijos;

20.11. atliktas krūtininės aortos aneurizmos protezavimas;

20.12. atliktas krūtininės-pilvo aortos aneurizmos protezavimas;

20.13. atlikta pakartotinė operacija:

20.13.1. pakartotinis krūtinkaulio sutvirtinimas viela;

20.13.2. pakartotinė krūtinkaulio operacija, atliekant pakartotinį tarpuplaučio atvėrimą;

20.13.3. vainikinės arterijos jungties pakartotinė rekonstrukcinė operacija.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Pažymėjime nurodytas jo galiojimo laikas negali būti ilgesnis kaip 90 dienų.

22. Jei medicininės priežastys, dėl kurių pacientui buvo išduotas pažymėjimas, išlieka ilgiau nei nustatytas pažymėjimo galiojimo laikas, pacientas kreipiasi dėl naujo pažymėjimo išdavimo Aprašo II skyriuje nustatyta tvarka.

23. Išduodant pažymėjimą, pacientas informuojamas, kad naudodamasis motorine transporto priemone neprisisegęs saugos diržo privalo turėti pažymėjimą su savimi ir pateikti jį įgaliotiesiems asmenims paprašius. Taip pat pacientui paaiškinama, kad saugos diržo segėjimas sumažina sužeidimų ir mirties riziką eismo įvykio metu. Apie informavimą įrašoma asmens medicinos dokumentuose (atitinkamai formose Nr. 003/a ar Nr. 025/a) ir paciento parašu patvirtinama, kad jis šią informaciją suprato.

24. Pažymėjimas galioja visose Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės valstybėse.

25. Pacientas, nesutinkantis su gydytojo ar GKK sprendimu, gali jį skųsti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________