LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 264, 266, 283, 368, 378 STRAIPSNIŲ PAPILDYMO, 3691 STRAIPSNIO PAKEITIMO BEI KODEKSO PAPILDYMO 4011 STRAIPSNIU IR TRYLIKTUOJU SKYRIUMI

Į S T A T Y M A S

 

2000 m. vasario 15 d. Nr. VIII-1542

Vilnius

 

(Žin., 1961, Nr. 18-148; 1992, Nr. 3-31; 1997, Nr. 118-3042;

1998, Nr. 112-3104; 1999, Nr. 66-2114)

 

1 straipsnis. 264 straipsnio papildymas 2 dalimi

264 straipsnį papildyti 2 dalimi:

„Kai teisiamasis dėl fizinės sveikatos būklės negali visą laiką dalyvauti teisminiame nagrinėjime teismo posėdžio salėje, teisminio nagrinėjimo ypatybes nustato šio kodekso 266 straipsnis bei tryliktasis skyrius.“

 

2 straipsnis. 266 straipsnio papildymas

1. Papildyti 266 straipsnio 1 dalį ketvirtuoju, penktuoju, šeštuoju, septintuoju sakiniais ir šią dalį išdėstyti taip:

„Byla pirmosios instancijos teismo posėdyje nagrinėjama dalyvaujant teisiamajam. Teisiamojo atvykimas į teismą yra būtinas. Nagrinėti bylą nesant teisiamojo leidžiama tik tais atvejais, kai jis yra ne Lietuvos Respublikos teritorijoje ir vengia atvykti į teismą. Jei asmuo, kaltinamas genocidu (BK 71 str.), karo nusikaltimais, kaip antai tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymu (BK 333 str.), okupuotos valstybės civilių trėmimu (BK 334 str.), tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimu, kankinimu ar kitokiu nežmonišku elgesiu su jais (BK 335 str.), tarptautinės humanitarinės teisės normų dėl civilių ir jų teisių apsaugos karo metu pažeidimu (BK 336 str.), draudžiama karo ataka (BK 337 str.), civilių ar karo belaisvių prievartiniu panaudojimu priešo ginkluotose pajėgose (BK 338 str.), saugomų objektų naikinimu ar nacionalinių vertybių grobstymu (BK 339 str.), remiantis ekspertų išvada dėl fizinės sveikatos būklės negali atvykti į teismo posėdžio vietą, teisiamajam jo buvimo vietoje sudaromos techninės sąlygos tiesiogiai dalyvauti teisminiame nagrinėjime duodant parodymus teismui, užduodant klausimus kitiems proceso dalyviams ir atliekant kitus procesinius veiksmus. Teisiamasis turi teisę nuspręsti, kokiuose procesiniuose veiksmuose jis dalyvaus kartu su advokatu, kokiuose ginsis vien tik per advokatą, taip pat kokius įrodymus ir prašymus jis teiks pats ir kokius per advokatą. Teismas gali atvykti į teisiamojo buvimo vietą ir atlikti tam tikrus procesinius veiksmus, jei tai neprieštarauja teismo medicinos ekspertizės išvadoms. Advokato dalyvavimas teismo salėje arba teisiamojo buvimo vietoje, turint garsinį regimąjį ryšį su teismo sale, yra būtinas viso bylos teisminio nagrinėjimo metu.“

2. Papildyti 266 straipsnį 2 dalimi:

„Šio straipsnio 1 dalyje nurodytais nusikaltimais kaltinamą asmenį nuteisus toje dalyje nustatyta tvarka, apkaltinamasis nuosprendis perduodamas vykdyti pagal šio kodekso 401(1) straipsnį tik šiam asmeniui pasveikus tiek, kad jis galėtų fiziškai dalyvauti procese teismo salėje. Jei pasveikęs asmuo nesutinka su teismo nuosprendžiu, jis turi teisę nuosprendį apskųsti pagal šio kodekso 369(1) straipsnį arba kreiptis į teismą su pareiškimu dėl baudžiamosios bylos atnaujinimo pagal šio kodekso tryliktojo skyriaus taisykles.“

 

3 straipsnis. 283 straipsnio 2 dalies papildymas

283 straipsnio 2 dalyje po žodžio „teismas“ įrašyti žodžius „išskyrus atvejus, nurodytus šio kodekso 266 straipsnio 1 dalyje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Jeigu teisiamasis slapstosi nuo teismo, taip pat jeigu teisiamasis suserga psichine ar kitokia sunkia liga, dėl kurios jis negali atvykti į teismą, teismas, išskyrus atvejus, nurodytus šio kodekso 266 straipsnio 1 dalyje, sustabdo bylą to teisiamojo atžvilgiu, iki jis bus surastas arba pasveiks, ir nagrinėja toliau bylą kitų teisiamųjų atžvilgiu. Tačiau jeigu atskiras nagrinėjimas apsunkina nustatyti tiesą, sustabdoma visa byla. Besislapstančiojo teisiamojo paieška skelbiama teismo nutartimi.“

 

4 straipsnis. 368 straipsnio 1 dalies papildymas

368 straipsnio 1 dalį papildyti antruoju sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Asmenys, turintys teisę paduoti apeliacinį skundą, bet dėl svarbių priežasčių praleidę apskundimo terminą, turi teisę prašyti priėmusį nuosprendį teismą atstatyti praleistą terminą. Nuteistojo, nurodyto šio kodekso 369(1) straipsnyje, atžvilgiu svarbia priežastimi, be kitų, laikoma tai, kad jis nebuvo grįžęs į Lietuvos Respublikos teritoriją arba apskundimo terminą praleido dėl ligos ar fizinės sveikatos būklės (šio kodekso 266 straipsnis).“

 

5 straipsnis. 3691 straipsnio pakeitimas

3691 straipsnio 1 dalyje vietoj antrojo sakinio įrašyti tris naujus sakinius, 2 dalį pripažinti netekusia galios ir šį straipsnį išdėstyti taip:

3691 straipsnis. Apeliacinio skundo padavimas dėl nuosprendžio, kuris buvo priimtas teisiamajam nedalyvaujant

Nuteistasis, kurio byla buvo nagrinėjama šio kodekso 266 straipsnyje nustatyta tvarka, turi teisę paduoti apeliacinį skundą ir praėjus tokio skundo padavimo terminams, pareikšdamas, kad jis dalyvaus nagrinėjant bylą apeliacine tvarka. Kartu su skundu teisiamasis turi teismui paduoti prašymą dėl nuosprendžio apskundimo termino atstatymo. Prašymą teismas nagrinėja šio kodekso 368 straipsnio nustatyta tvarka. Kartu nuosprendį priėmęs teismas sprendžia klausimą, ar nuosprendžio vykdymas asmenims, kurie nuteisti nedalyvaujant jiems teismo posėdyje dėl to, kad buvo ne Lietuvos Respublikos teritorijoje ir vengė atvykti į teismą, turi būti sustabdytas.“

 

6 straipsnis. 378 straipsnio 6 dalies papildymas

378 straipsnio 6 dalyje po pirmojo sakinio įrašyti du sakinius ir šią dalį išdėstyti taip:

„Apeliacinės instancijos teismas gali atlikti teisminį tardymą. Nagrinėdamas nuteistųjų, nurodytų šio kodekso 266 straipsnyje, apeliacinį skundą, teismas privalo pakartotinai atlikti tuos pirmosios instancijos teisme atliktus teisminio tardymo veiksmus, kurių metu nagrinėtais įrodymais buvo grindžiamas apkaltinamasis nuosprendis, jei nuteistasis apeliaciniame skunde nurodo nesutinkąs su tų įrodymų vertinimu. Pakartotinai šie teisminio tardymo veiksmai turi būti atliekami nepaisant, ar ši byla jau buvo nagrinėta apeliacine arba kasacine tvarka pagal kitų proceso dalyvių skundus. Teisminis tardymas atliekamas pagal šio kodekso ketvirtojo skyriaus dvidešimt šeštajame skirsnyje nustatytas taisykles.“

 

7 straipsnis. Kodekso papildymas 4011 straipsniu

Papildyti Kodeksą 4011 straipsniu:

4011 straipsnis. Teismo nuosprendžio, priimto taikant šio kodekso 266 straipsnį, perdavimo vykdyti tvarka

Asmens, nuteisto už šio kodekso 266 straipsnio 1 dalyje nurodytus nusikaltimus, atžvilgiu priimtas apkaltinamasis nuosprendis, jei byla buvo nagrinėta šio kodekso 266 straipsnyje nustatyta tvarka, perduodamas vykdyti tik šiam asmeniui pasveikus ir tik tuo atveju, jei jis neapskundžia šio nuosprendžio 369(1) straipsnyje nustatyta tvarka arba nesikreipia į teismą su pareiškimu dėl baudžiamosios bylos atnaujinimo šio kodekso tryliktajame skyriuje nustatyta tvarka. Nuosprendis perduodamas vykdyti jį priėmusio teismo nutartimi.

Kontroliuoti, kad nuosprendis 266 straipsnyje numatytu nusikaltimu kaltinamam asmeniui pasveikus būtų perduotas vykdyti, privalo prokuroras. Prokuroras periodiškai iš medicinos įstaigų reikalauja informacijos apie nuteistojo sveikatos būklę ir prireikus skiria medicinos ekspertizę. Nustatęs, kad toks asmuo pasveiko, prokuroras privalo per 5 dienas pasirašytinai jam pranešti, kad jei jis per dvidešimt dienų nuo šio pranešimo gavimo dienos nepasinaudos 369(1) straipsnyje numatyta teise apskųsti nuosprendį arba šio kodekso 266 straipsnio 2 dalyje ir keturiasdešimt pirmajame skirsnyje nustatyta teise kreiptis dėl bylos atnaujinimo proceso, nuosprendis bus perduotas vykdyti. Kartu prokuroras privalo informuoti nuosprendį priėmusį teismą apie tai, kad 266 straipsnyje numatytu nusikaltimu kaltinamas asmuo pasveiko, bei nurodyti terminą, iki kada šis asmuo gali paduoti skundą 369(1) straipsnyje nustatyta tvarka arba pareiškimą keturiasdešimt pirmajame skirsnyje nustatyta tvarka.“

 

8 straipsnis. Kodekso papildymas tryliktuoju skyriumi

Papildyti Kodeksą tryliktuoju skyriumi:

Tryliktasis skyrius

BYLŲ, IŠNAGRINĖTŲ TAIKANT KODEKSO 266 STRAIPSNIO TAISYKLES, ATNAUJINIMO PROCESAS

 

Keturiasdešimt pirmasis skirsnis

BAUDŽIAMOSIOS BYLOS ATNAUJINIMAS PAGAL ASMENS, NUTEISTO TAIKANT ŠIO KODEKSO 266 STRAIPSNIO TAISYKLES, PRAŠYMĄ

 

471 straipsnis.     Apkaltinamojo teismo nuosprendžio panaikinimas pagal asmens, nuteisto taikant šio kodekso 266 straipsnio taisykles, prašymą

Pareiškimą dėl apkaltinamojo teismo nuosprendžio panaikinimo ir bylos atnaujinimo gali paduoti nuteistasis, dėl fizinės sveikatos būklės dalyvavęs bylos teisminiame nagrinėjime 266 straipsnyje nustatyta tvarka.

Apkaltinamąjį nuosprendį panaikina ir bylą pagal šio straipsnio 1 dalyje nurodyto asmens pareiškimą atnaujina nuosprendį priėmęs, bet kitos sudėties teismas.

 

472 straipsnis. Pareiškimo padavimas

Pareiškimas dėl apkaltinamojo teismo nuosprendžio panaikinimo ir bylos atnaujinimo paduodamas nuosprendį priėmusiam teismui.

 

473 straipsnis. Pareiškimo patenkinimo pagrindai

Pareiškimas dėl apkaltinamojo nuosprendžio panaikinimo ir bylos atnaujinimo patenkinamas, jei teismas, įvertinęs ekspertų išvadas ir kitus įrodymus, nustato, kad nuteistasis bylos nagrinėjimo metu dėl psichinės ar kitokios būklės arba kitų aplinkybių negalėjo naudotis visomis savo procesinėmis teisėmis ir galės dalyvauti teisminiame nagrinėjime teismo posėdžio salėje visą bylos nagrinėjimo laiką.

Pareiškimas dėl apkaltinamojo nuosprendžio panaikinimo ir bylos atnaujinimo netenkinamas, jei nuteistasis tuo pat metu naudojasi šio kodekso 369(1) straipsnyje nustatyta teise apskųsti nuosprendį apeliacine tvarka.

Pareiškimas netenkinamas, jei jis paduotas praėjus daugiau kaip 20 dienų nuo šio kodekso 401(1) straipsnio 2 dalyje nurodyto prokuroro pranešimo gavimo dienos.

Pareiškimas taip pat netenkinamas, jei teismas neginčijamai nustato, kad nuteistasis ankstesnio bylos nagrinėjimo metu iki pat nuosprendžio priėmimo simuliavo ligą.

 

474 straipsnis. Baudžiamosios bylos atnaujinimo tvarka

Apygardos teisme bylos atnaujinimo klausimą nagrinėja ir išsprendžia šio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus trijų teisėjų, anksčiau nedalyvavusių nagrinėjant šią bylą, kolegija, kurią sudaro ir vieną iš teisėjų patvirtina kolegijos pirmininku apygardos teismo pirmininkas arba šio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas.

Posėdyje dalyvauja nuteistasis, jo gynėjas ir prokuroras.

Paskirtu laiku teisėjas arba kolegijos pirmininkas pradeda teismo posėdį, paskelbia, koks pareiškimas ir dėl kurio nuosprendžio turi būti nagrinėjamas. Po to teisėjas arba kolegijos pirmininkas įsitikina, kas atvyko į posėdį, paskelbia teismo sudėtį, teismas, jeigu reikia, išsprendžia nušalinimų klausimus šio kodekso nustatyta tvarka.

Byla pradedama nagrinėti teisėjo arba vieno iš kolegijos teisėjų pranešimu, kuriame išdėstoma pareiškimo esmė.

Po teisėjo pranešimo išklausomi prokuroras, nuteistasis ir jo gynėjas.

Priimti nutartį teismas išeina į pasitarimo kambarį. Priėmęs nutartį, teismas grįžta į posėdžio salę ir teisėjas arba kolegijos pirmininkas paskelbia rezoliucinę nutarties dalį bei žodžiu išdėsto jos priėmimo argumentus. Motyvuotą nutartį surašo ir ją pasirašo teisėjas arba visa teisėjų kolegija ne vėliau kaip per tris dienas nuo sprendimo priėmimo.

 

475 straipsnis. Teismo nutartys dėl pareiškimo baudžiamajai bylai atnaujinti

Teismas, išnagrinėjęs pareiškimą, gali priimti vieną iš šių nutarčių:

1) panaikinti teismo nuosprendį, atnaujinti bylą ir perduoti ją iš naujo nagrinėti teisme;

2) atsisakyti atnaujinti bylą.

Jei teismas atsisako atnaujinti bylą, nuteistasis turi teisę apskųsti nuosprendį apeliacine tvarka per 20 dienų nuo nutarties, kuria atsisakoma atnaujinti bylą, įsigaliojimo dienos, išskyrus atvejus, kai atsisakoma 473 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytais atvejais.

 

476 straipsnis. Procesas atnaujinus baudžiamąją bylą

Atnaujinus baudžiamąją bylą pagal asmens, nurodyto 471 straipsnio 1 dalyje pareiškimą, teisminis nagrinėjimas vyksta, taip pat paskesnis nuosprendis apskundžiamas bendrais pagrindais.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________