LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

IR LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR LIETUVOS BANKO VALDYBOS 1997 M. GRUODŽIO 11 D. NUTARIMO NR. 1382/10 "DĖL REGISTRO APIE KLIENTO ATLIKTAS OPERACIJAS PINIGAIS TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO" DALINIO PAKEITIMO

 

1998 m. gruodžio 24 d. Nr. 1506/232

Vilnius

 

Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymu (Žin., 1997, Nr. 64-1502; 1998, Nr. 96-2658), Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lietuvos banko valdyba nutaria:

Iš dalies pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos banko valdybos 1997 m. gruodžio 11 d. nutarimą Nr. 1382/10 „Dėl Registro apie kliento atliktas operacijas pinigais tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 115-2926) – išdėstyti Registro apie kliento atliktas operacijas pinigais tvarkymo taisykles nauja redakcija (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              GEDIMINAS VAGNORIUS

 

LIETUVOS BANKO VALDYBOS PIRMININKAS                         REINOLDIJUS ŠARKINAS

 

Teisingumo ministras                                                              Vytautas Pakalniškis

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

ir Lietuvos banko valdybos

1997 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1382/10

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

ir Lietuvos banko valdybos

1998 m. gruodžio 24 d. nutarimo Nr. 1506/232

redakcija)

 

REGISTRO APIE KLIENTO ATLIKTAS OPERACIJAS PINIGAIS TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja registro apie kliento atliktas operacijas pinigais, kurių suma viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, įtartinas operacijas, taip pat sandorius, pagal kuriuos gaunama ar mokama pinigų suma viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta (toliau vadinama – registras) tvarkymą, registruojamus duomenis ir registro tvarkymo tikrinimą.

2. Šios taisyklės yra privalomos kredito ir finansinėms įstaigoms, notarams ir asmenims, turintiems teisę atlikti notarinius veiksmus.

3. Tvarkydami registrą, kredito ir finansinės įstaigos, notarai ir asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, vadovaujasi Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymu, kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, šiomis taisyklėmis ir kitais teisės aktais.

 

II. REGISTRO TVARKYMAS

 

4. Kredito ir finansinės įstaigos privalo tvarkyti registrą apie:

4.1. kliento atliktas operacijas pinigais, kurių suma viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, išskyrus mokėjimus ir atsiskaitymus su valstybės ir savivaldos institucijomis, kitomis biudžetinėmis įstaigomis, Lietuvos banku, valstybės ar savivaldybės fondais, užsienio valstybių diplomatinėmis atstovybėmis ar konsulinėmis įstaigomis, taip pat tuos atvejus, kai kredito ir finansinės įstaigos klientas yra kita kredito ar finansinė įstaiga;

4.2. įtartinas operacijas, nustatytas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos banko valdybos 1997 m. gruodžio 11 d. nutarimo Nr. 1381/9 „Dėl Kriterijų, kuriais vadovaujantis operacija pinigais laikoma įtartina, patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 115-2925) reikalavimus.

5. Notarai ir asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, privalo tvarkyti registrą apie klientų sandorius, pagal kuriuos gaunama ar mokama pinigų suma viršija 50 tūkst. litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta.

6. Registre kredito ir finansinės įstaigos turi kaupti duomenis apie:

6.1. klientą;

6.2. atstovą (jeigu operacija pinigais atliekama per atstovą);

6.3. operaciją pinigais (nurodoma jos atlikimo data, pinigų suma, valiuta, kuria atlikta operacija pinigais, operacijos pinigais atlikimo būdas);

6.4. pagrindą, dėl kurio kliento operacija pinigais laikoma įtartina;

6.5. subjektą, kurio naudai atliekama operacija pinigais.

7. Registre notarai ir asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, turi kaupti duomenis apie:

7.1. klientą;

7.2. atstovą (jeigu sandoris sudaromas per atstovą);

7.3. sandorį (nurodoma sandorio sudarymo data, pagal sandorį gaunama arba mokama pinigų suma, valiuta, kuria sudarytas sandoris, pinigų mokėjimo būdas ir terminai, trumpas sandorio turinys);

7.4. subjektą, kurio naudai atliekamas sandoris;

7.5. notarinio veiksmo numerį notariniame registre.

8. Šių taisyklių 6.1, 6.2, 6.5, 7.1, 7.2 ir 7.4 punktuose numatytus duomenis sudaro:

8.1. fizinių asmenų – vardas, pavardė, asmens kodas, leidimo nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje numeris ir jo galiojimo laikas (taikoma asmenų be pilietybės atžvilgiu), valstybės, iš kurios asmuo atvyko, pavadinimas (taikomas užsienio piliečių atžvilgiu);

8.2. įmonių, neturinčių juridinio asmens teisių, bei juridinių asmenų – pavadinimas, buveinės adresas, kodas, registravimo pažymėjimo numeris bei išdavimo data.

9. Kredito ir finansinių įstaigų vadovai privalo paskirti asmenis, atsakingus už registro tvarkymą.

10. Kredito ir finansinės įstaigos registrą tvarko kompiuteriniu būdu. Kredito ir finansinės įstaigos informaciją mokesčių policijai teikia elektroniniu paštu arba įrašytą kompiuterinėse laikmenose.

Notarai ir asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, pildo nustatytosios formos žurnalą. Žurnalo formą nustato mokesčių policija. Žurnalo lapai turi būti sunumeruoti, o pirmasis žurnalo lapas antspauduotas mokesčių policijos antspaudu, įrašius, kiek žurnale yra lapų.

11. Šių taisyklių 6 ir 7 punktuose nustatyti duomenys į registrą įrašomi per 7 darbo dienas nuo operacijos pinigais atlikimo arba sandorio sudarymo dienos. Įrašai kompiuterinėje duomenų bazėje ir žurnale turi būti daromi chronologine tvarka.

12. Įrašyti į registrą duomenys turi atitikti duomenis, esančius dokumentuose, kurie patvirtina to kliento operaciją pinigais, arba kituose juridinę galią turinčiuose dokumentuose, susijusiuose su operacijos pinigais atlikimu.

13. Registro duomenys nėra vieši. Asmuo, atsakingas už registro tvarkymą, turi teisę pateikti registro duomenis tik kredito arba finansinės įstaigos vadovui, arba jo įgaliotam asmeniui, mokesčių policijai, taip pat įstatymų nustatyta tvarka – kitoms valstybės institucijoms.

Notarai ir asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, turi pateikti registro duomenis tik mokesčių policijai, o kitoms valstybės institucijoms – įstatymų nustatyta tvarka.

14. Kredito ir finansinių įstaigų vadovai bei notarai ir asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, užtikrina, kad registro duomenys būtų apsaugoti nuo neteisėto sunaikinimo, pakeitimo ar naudojimo.

15. Žurnale registruojama vienerių kalendorinių metų informacija. Žurnalas saugomas 10 metų.

16. Jeigu registras tvarkomas kompiuteriniu būdu, registro duomenys kaupiami ir saugomi kompiuterinėse laikmenose 10 metų.

 

III. REGISTRO TVARKYMO TIKRINIMAS

 

17. Tai, kaip tvarkomas registras, tikrina mokesčių policija.

______________