LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL GEROS STANDARTŲ RENGIMO, PRIĖMIMO IR TAIKYMO PRAKTIKOS NUOSTATŲ PRIĖMIMO
2001 m. sausio 19 d. Nr. 6
Vilnius
Siekiant įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 22 d. nutarimą Nr. 1482 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimo Nr. 617 „Dėl keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr. 111-3590) ir perimant Pasaulinės prekybos organizacijos sutartyje dėl techninių prekybos kliūčių 3 priede pateiktas standartų rengimo, priėmimo ir taikymo nuostatas,
PATVIRTINTA
Lietuvos standartizacijos
departamento direktoriaus
2001 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. 6
GEROS STANDARTŲ RENGIMO, PRIĖMIMO IR TAIKYMO PRAKTIKOS NUOSTATOS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šiose nuostatose apibrėžiami Lietuvos standartizacijos departamento (toliau – LST), kaip Lietuvos nacionalinės standartizacijos institucijos, veiksmai, susiję su Lietuvos standartų projektų rengimu, priėmimu ir taikymu, standartų programų leidimu, informacijos apie jas skelbimu.
II. NACIONALINĖS STANDARTIZACIJOS INSTITUCIJOS VEIKSMAI, SUSIJĘ SU GEROS STANDARTŲ RENGIMO, PRIĖMIMO IR TAIKYMO PRAKTIKOS NUOSTATOMIS
3. LST turi siekti, kad standartuose pateikiami gaminių ir kitų produktų (toliau – produktai) reikalavimai būtų vienodai taikomi produktams, pagamintiems bet kurioje Pasaulinės prekybos organizacijos (toliau – PPO) narėje, bet kurioje kitoje valstybėje arba Lietuvoje.
4. LST turi užtikrinti, kad rengiami, priimami ir taikomi standartai nesudarytų nereikalingų tarptautinės prekybos kliūčių.
5. Kai yra galiojantys tarptautiniai standartai arba jie baigiami rengti, LST turi rengti Lietuvos standartų projektus, kuriais perimami Lietuvai reikalingi tarptautiniai standartai, arba originalių Lietuvos standartų projektai rengiami tarptautinių standartų ar jų dalių pagrindu, išskyrus atvejus, kai tokie standartai arba tam tikros jų dalys yra nepriimtinos dėl atitinkamo Lietuvos Respublikoje taikomo saugos lygio, esminių klimato ir kitokių geografinių veiksnių ar technologinių problemų arba kai toje srityje kaip Lietuvos standartas yra perimtas arba numatomas perimti Europos standartas.
6. Siekdamas užtikrinti standartų darną, LST pagal išteklių galimybes dalyvauja tarptautinių ir Europos standartizacijos organizacijų veikloje, kai rengiami tarptautiniai ir Europos standartai, susiję su objektu, kuriam ji jau parengė ar priėmė arba ketina parengti ar priimti standartus. Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. balandžio 16 d. nutarimą Nr. 468 „Dėl atstovavimo tarptautinėse organizacijose“ (Žin., 1998, Nr. 37-991) atitinkamos tarptautinės arba Europos standartizacijos organizacijos veikloje gali dalyvauti tik LST paskirti technikos komitetų atstovai.
7. LST turi imtis visų priemonių, kad jo atliekami darbai iš dalies nesutaptų arba nekartotų atitinkamų tarptautinių ar Europos standartizacijos organizacijų [Tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO), Tarptautinės elektrotechnikos komisijos (IEC), Europos standartizacijos komiteto (CEN), Europos elektrotechnikos standartizacijos komiteto (CENELEC) ir Europos ryšių standartų instituto (ETSI)] darbų. LST užtikrina, kad nacionaliniu lygmeniu būtų pasiektas sutarimas dėl Lietuvos Respublikoje rengiamų standartų.
8. Kai įmanoma, LST rengiamuose standartų projektuose ir priimamuose standartuose pirmenybė teikiama darbiniams produkto parametrams, o ne konstrukcijai arba aprašomoms savybėms.
9. Ne rečiau kaip kas šeši mėnesiai Lietuvos nacionalinė standartizacijos institucija išleidžia standartų programą, nurodydama joje savo pavadinimą, adresą, tuo metu rengiamus standartų projektus ir standartus, kuriuos ji priėmė per praėjusį laikotarpį. Standarto rengimas apima laikotarpį nuo datos, kai priimamas sprendimas jį rengti, iki standarto priėmimo. Programoje standartų projektų antraštės rašomos lietuvių ir anglų kalba. Jei pageidaujama, konkrečių standartų projektų antraštės, apmokėjus vertimo išlaidas, pateikiamos prancūzų arba ispanų kalba. Informacija apie standartų programą skelbiama periodiniame LST biuletenyje.
10. Pagal LST narystės Tarptautinės standartizacijos organizacijos Informacijos tinkle (ISONET) taisykles standartų programoje kiekvienam standartui turi būti nurodyta standartizacijos objekto sritis, grupė ir pogrupis pagal Tarptautinę standartų klasifikaciją, standarto rengimo etapas bei tarptautinio ar Europos standarto, perimamo kaip Lietuvos standarto, nuorodinis žymuo. Ne vėliau kaip informacijos apie standartų programą paskelbimo metu LST turi pranešti apie ją ISO ir IEC Informacijos centrui Ženevoje.
11. Pranešime ISO ir IEC Informacijos centrui Ženevoje nurodomas Lietuvos nacionalinės standartizacijos institucijos pavadinimas ir adresas, leidinio, kuriame informacija apie standartų programą buvo skelbta, antraštė ir leidimas, laikotarpis, kuriam sudaryta standartų programa, programos kaina bei kaip ir kur galima ją įsigyti.
12. Prieš priimdamas originalų Lietuvos standartą, LST turi suteikti PPO narių suinteresuotoms šalims ne mažiau kaip 60 dienų laikotarpį pareikšti pastabas dėl originalaus Lietuvos standarto projekto. Šis laikotarpis gali būti sutrumpintas, jeigu iškyla ar gali iškilti saugos, sveikatos ar aplinkos apsaugos problemų. Informacija apie skirtą pareikšti pastabas laikotarpį paskelbiama periodiniame LST biuletenyje ne vėliau kaip šio laikotarpio pradžioje. Skelbiamoje informacijoje, jei reikia, nurodomas rengiamo Lietuvos standarto projekto ir tarptautinio standarto atitikties laipsnis.
13. Bet kurios PPO narės suinteresuotų šalių prašymu LST privalo kaip galima greičiau parūpinti pateikto svarstyti Lietuvos standarto projekto lietuvių kalba kopiją. Bet kokie mokesčiai už paslaugas, išskyrus mokestį už pristatymą, mokami pagal LST nustatytus įkainius ir yra vienodi Lietuvos ir PPO narių suinteresuotoms šalims.
14. LST įvertina visas gautas pastabas. Jeigu prašoma, į pastabas, gautas iš standartizacijos institucijų, priėmusių PPO sutarties dėl techninių prekybos kliūčių 3 priede pateiktas standartų rengimo, priėmimo ir taikymo nuostatas, turi būti kaip galima greičiau atsakyta. Atsakyme paaiškinama, kodėl būtinos nuokrypos nuo atitinkamo tarptautinio standarto.
16. Bet kurios PPO narės suinteresuotų šalių prašymu LST kaip galima greičiau turi parūpinti naujausios standartų programos arba išleisto Lietuvos standarto kopiją. Bet kokie mokesčiai už paslaugas, išskyrus mokestį už pristatymą, mokami pagal LST nustatytus įkainius ir yra vienodi Lietuvos ir PPO narių suinteresuotoms šalims.
17. LST geranoriškai konsultuoja kitas standartizacijos institucijas, priėmusias PPO sutarties dėl techninių prekybos kliūčių 3 priede pateiktas standartų rengimo, priėmimo ir taikymo nuostatas, kaip jas taikyti.