LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ KOMPIUTERIŲ TINKLO LITNET

 

2003 m. lapkričio 26 d. Nr. ISAK-1663

Vilnius

 

Siekdamas sudaryti tinkamas sąlygas įgyvendinti Mokslo ir studijų departamento prie Švietimo ir mokslo ministerijos direktoriaus 2000 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. 226 patvirtintą Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET plėtros programą (2000–2004 metai) ir švietimo ir mokslo ministro 2001 m. kovo 14 d. įsakymu Nr. 389 patvirtintą Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET integracijos į Europos Sąjungos akademinį kompiuterių tinklą 2001–2004 metų programą,

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET struktūrą ir valdymą;

1.2. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET naudojimo taisykles;

1.3. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET paslaugų teikimo naudojimo tvarką;

1.4. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET valdybos darbo reglamentą.

2. Nustatau, kad Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET valdyba (toliau – LITNET valdyba) yra patvirtinta Mokslo ir studijų departamento prie Švietimo ir mokslo ministerijos direktoriaus 2000 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. 112.

3. Skiriu į LITNET valdybą:

3.1. Vainą Brazdeikį, Švietimo informacinių technologijų centro direktorių;

3.2. Juozą Vidmantį Vaitkų, Vilniaus universiteto prorektorių;

3.3. Stanislovą Žurauską, Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo ir studijų departamento Technologijų skyriaus vedėją.

 

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS


PATVIRTINTA

švietimo ir mokslo ministro 2003 m. lapkričio

26 d. įsakymu Nr. ISAK-1663

 

LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ KOMPIUTERIŲ TINKLO LITNET STRUKTŪRA IR VALDYMAS

 

1. Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklas LITNET (toliau – LITNET) yra Lietuvos universitetų ir mokslo institutų iniciatyva sukurta organizacija, įgyvendinanti ir koordinuojanti mokslo, studijų ir švietimo institucijas jungiančio kompiuterių tinklo plėtrą, naujų informacinių technologijų ir paslaugų plėtrą bei teikimą mokslo ir studijų institucijoms.

2. LITNET yra tarptautinių kompiuterių tinklų organizacijų (TERENA, CEENet, CERT ir kt.) narys ir atstovauja Lietuvos mokslo ir studijų institucijų interesams šiose organizacijose.

3. LITNET veiklą remia Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Europos Sąjungos Komisija bei kitos organizacijos.

4. LITNET vykdo Mokslo ir studijų departamento prie Švietimo ir mokslo ministerijos direktoriaus 2000 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. 226 patvirtintą Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET plėtros programą (2000–2004 metai) bei švietimo ir mokslo ministro 2001 m. kovo 14 d. įsakymu Nr. 389 patvirtintą Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET integracijos į Europos Sąjungos akademinį kompiuterių tinklą 2001–2004 metų programą (toliau – programos) bei vėlesnių metų programas, kuriose yra nustatomi LITNET veiklos tikslai, uždaviniai ir pagrindinės veiklos gairės.

5. LITNET veiklą bei programų vykdymą koordinuoja LITNET valdyba, kurią tvirtina švietimo ir mokslo ministras. LITNET valdyba yra aukščiausias LITNET valdymo organas.

6. LITNET valdyba sudaroma iš LITNET regioninių centrų ir valstybės institucijų atstovų. LITNET valdybos darbo reglamentą tvirtina švietimo ir mokslo ministras.

7. LITNET valdybos teikimu švietimo ir mokslo ministras tvirtina LITNET tinklo naudojimo taisykles, LITNET paslaugų teikimo tvarką.

8. Lėšos LITNET veiklai kasmet skiriamos švietimo ir mokslo ministro įsakymu tvirtinant atitinkamų metų LITNET plėtros projektus.

9. Lėšos LITNET veiklai LITNET valdybos nurodytose apimtyse (neviršijant švietimo ir mokslo ministro įsakymu paskirtų sumų) pervedamos LITNET regioninių centrų funkcijas vykdančioms mokslo ir studijų institucijoms.

10. LITNET plėtros ir eksploatacijos uždaviniams spręsti LITNET valdyba, vadovaudamasi savo darbo reglamentu, sudaro darbo grupes bei steigia LITNET regioninius centrus, tvirtina jų nuostatus ir kontroliuoja jų veiklą.

11. Pagrindinės nuolat veikiančios LITNET darbo grupės yra LITNET ekspertų grupė ir Tinklo incidentų tyrimo tarnyba CERT.

12. LITNET ekspertų grupė analizuoja LITNET eksploatacijos ir plėtros klausimus, rengia ir teikia LITNET valdybai pasiūlymus, metinius ir ilgalaikius LITNET plėtros projektus ir ataskaitas.

13. Tinklo incidentų tyrimo tarnyba CERT sprendžia kompiuterinių incidentų bei kitas kompiuterinio saugumo problemas.

14. LITNET regioninis centras yra LITNET veikloje dalyvaujanti mokslo ir studijų institucija, turinti reikiamomis techninėmis priemonėmis ir specialistais aprūpintą padalinį, tiesiogiai vykdantį LITNET uždavinius.

15. Vykdyti LITNET regioninio centro funkcijas LITNET valdybos sprendimu pavedama mokslo ir studijų institucijai, esant jos sutikimui.

16. LITNET regioninio centro pagrindiniai uždaviniai yra naujų institucijų jungimas, esamų ryšių priežiūra ir plėtra, sutarčių su prijungtomis institucijomis dėl LITNET paslaugų teikimo sąlygų sudarymas ir prijungtų institucijų aptarnavimas. Konkrečios regioninio centro teisės ir pareigos nustatomos LITNET valdybos sprendimais. Regioniniam centrui LITNET valdybos sprendimai LITNET veiklos klausimais yra privalomi.

17. Vienas iš LITNET regioninių centrų LITNET valdybos sprendimu įvardijamas LITNET valdymo centru. LITNET valdymo centras veikia pagal LITNET valdybos patvirtintus nuostatus, kuriuose jam pavedamos LITNET tinklo veikimo koordinavimo, operatyvaus tinklo valdymo, magistralinių duomenų perdavimo kanalų priežiūros, interneto adresų ir vardų sričių administravimo ir kitos bendros visam tinklui funkcijos.

______________


PATVIRTINTA

švietimo ir mokslo ministro 2003 m. lapkričio

26 d. įsakymu Nr. ISAK-1663

 

LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ KOMPIUTERIŲ TINKLO LITNET NAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

1. Šios taisyklės yra privalomos visoms organizacijoms bei vartotojams, kurie naudojasi Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklo LITNET (toliau – LITNET) resursais.

2. LITNET resursais ir teikiamomis paslaugomis gali naudotis mokslo ir studijų bei švietimo sistemų institucijos.

3. Bibliotekos, muziejai bei kitos institucijos ir organizacijos, užsiimančios mokslo, studijų ar švietimo veikla, gali būti prijungtos prie LITNET LITNET valdybos sprendimu esant Švietimo ir mokslo ministerijos sutikimui bei pastarosios nurodytomis sąlygomis.

4. Kiekviena prie LITNET prijungta institucija privalo užtikrinti nekomercinį tinklo resursų ir paslaugų naudojimą.

5. Prijungimas prie LITNET nesuteikia prijungtai institucijai teisės jungti kitas institucijas.

6. LITNET tinkle draudžiama:

6.1. atlikti bet kokio pobūdžio veiksmus, kurie gali sukelti incidentą kompiuteriuose ar kompiuterių tinkluose (neautorizuotas servisų naudojimas, konfidencialios informacijos atskleidimas ar pakeitimas, servisų darbo sutrikdymas, portų skanavimas ir kt.);

6.2. talpinti ir platinti kompiuterių programas ir kitus autorinius produktus nesilaikant licencijose nustatytų reikalavimų ar kitaip pažeidžiant autorių teises;

6.3. talpinti pornografinę, rasinę, tautinę neapykantą ar smurtą propaguojančią medžiagą, akademinės organizacijos vardą diskredituojančią medžiagą, kitus asmenis, organizacijas, firmas ar valstybes įžeidžiančią informaciją;

6.4. užsiimti veikla, kuri pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus, ratifikuotas tarptautines sutartis, kitus galiojančius teisės aktus.

7. LITNET tinkle privalu laikytis interneto etiketo taisyklių.

8. Pažeidus šias taisykles, prie LITNET tinklo prijungtai organizacijai gali būti stabdomas LITNET paslaugų teikimas.

9. Dėl prie LITNET prijungtos institucijos kaltės atsiradusi materialinė ir moralinė žala išieškoma Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

10. Prijungtos prie LITNET organizacijos pagal turimus savo tinklo resursus bei teikiamas paslaugas gali turėti savo tinklo naudojimo taisykles, kurios turi neprieštarauti šioms taisyklėms.

______________


PATVIRTINTA

švietimo ir mokslo ministro 2003 m. lapkričio

26 d. įsakymu Nr. ISAK-1663

 

LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ KOMPIUTERIŲ TINKLO LITNET PASLAUGŲ TEIKIMO NAUDOJIMO TVARKA

 

1. Ši tvarka nustato Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklo LITNET (toliau – LITNET) paslaugų teikimo ir naudojimo tvarką prie LITNET tinklo prijungiamoms institucijoms.

 

I. INSTITUCIJOS JUNGIMAS PRIE LITNET

 

2. Institucija, siekianti būti prijungta prie LITNET, pateikia prašymą (paraišką) LITNET valdybai. Prašyme reikia:

2.1. aprašyti planuojamus LITNET paslaugų panaudojimo tikslus;

2.2. nurodyti jungiamų į tinklą kompiuterių skaičių ir numatomą jo augimą per ateinančius dvejus metus;

2.3. nurodyti darbuotojų, kurie naudosis LITNET paslaugomis, skaičių, jo kitimo tendencijas;

2.4. nurodyti atsakingo už prijungimą institucijos darbuotojo kontaktinius duomenis.

3. Gavusi prašymą, LITNET valdyba paveda LITNET regioniniam centrui įvertinti tokio prijungimo technines galimybes.

4. Jei pavedime nenurodyta kitaip, LITNET regioninis centras per vieną mėnesį nuo pavedimo gavimo įvertina prijungimo technines galimybes ir pateikia LITNET valdybai planuojamo ryšio parametrus ir orientacinę prijungimo bei aptarnavimo sąmatą.

5. Institucijos prijungimo techninis sprendimas ir prijungimo sparta parenkama atsižvelgiant į:

5.1. resursų poreikį institucijos veiklai mokslo, mokymo ar socialinėje srityse;

5.2. institucijos prašyme nurodytus jungiamų kompiuterių skaičių ir darbuotojų, kurie naudosis LITNET paslaugomis, skaičių;

5.3. technines galimybes ryšio mazge.

6. LITNET valdybos įgaliotas LITNET regioninis centras su prijungiama institucija sudaro Prijungimo prie Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET sutartį, kurioje nustatomos LITNET paslaugų teikimo ir prijungimo eksploatacijos sąlygos. Pavyzdinę Prijungimo prie Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET sutartį tvirtina LITNET valdyba.

7. Institucija savo lėšomis įsigyja visą prijungimui reikalingą įrangą ir apmoka ryšio įrengimo bei eksploatacijos išlaidas, jei LITNET valdyba nenusprendžia kitaip.

 

II. LITNET PASLAUGŲ TEIKIMAS

 

8. Kiekvienai prijungtai institucijai suteikiamas minimalus būtinas maršrutizuojamų IP numerių skaičius.

9. LITNET regioninis centras atlieka tinklo veikimo stebėjimą iki institucijos jungimo taško ir turi teisę inspektuoti apsauginę stotį institucijos įvade.

10. Jeigu iš institucijos kompiuterių tinklo vyksta tęstiniai ar pakartotiniai incidentai arba institucijos kompiuteriai platina virusus, LITNET paslaugų teikimas gali būti sustabdytas, kol bus pašalintos incidentų priežastys.

11. LITNET paslaugų teikimas gali būti visiškai nutrauktas, jei institucija pažeidžia švietimo ir mokslo ministro patvirtintas Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET naudojimo taisykles (toliau – LITNET tinklo naudojimo taisykles) ar sutarties sąlygas.

12. Atskiru susitarimu LITNET regioninis centras gali teikti centralizuotas informacines paslaugas (pavyzdžiui, žinybinį elektroninį paštą, vietą interneto svetainei, filtrus nepageidautinai informacijai filtruoti ir kt.).

13. Siekiant užtikrinti nekomercinį LITNET naudojimą, tam tikroms institucijų kategorijoms (mokslo ir technologijų parkams, verslo inkubatoriams ir t. t.) gali būti teikiamos ribotos LITNET paslaugos. Tokių institucijų kategorijos ir teikiamų paslaugų ribojimai nustatomi LITNET valdybos sprendimais.

14. LITNET neatsako už prijungtos institucijos nuostolius, patirtus naudojantis LITNET paslaugomis.

15. Prie LITNET prijungta institucija turi teisę naudotis LITNET teikiamomis paslaugomis sutartyje numatytomis sąlygomis.

16. Institucija privalo:

16.1. laikytis LITNET tinklo naudojimo taisyklių;

16.2. savavališkai nekeisti sutartyje nustatytų prijungimo parametrų;

16.3. užtikrinti saugų ir incidentų nesukeliantį lokalaus tinklo veikimą naudojantis LITNET paslaugomis;

16.4. bendradarbiauti su LITNET Tinklo incidentų tyrimo tarnyba CERT išaiškinant incidentus, sukeltus iš institucijos kompiuterių tinklo, ir nedelsiant likviduoti incidentus sukėlusias priežastis;

16.5. įdiegti ir eksploatuoti Lietuvos Respublikos teisės aktais bei LITNET valdybos sprendimais nustatytas LITNET tinkle privalomas saugumo ir įvykių registravimo priemones;

16.6. paskirti asmenį, atsakingą už institucijos tinklo veikimo ir vartotojų darbo LITNET tinkle priežiūrą.

______________


PATVIRTINTA

švietimo ir mokslo ministro 2003 m. lapkričio

26 d. įsakymu Nr. ISAK-1663

 

LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ KOMPIUTERIŲ TINKLO LITNET VALDYBOS DARBO REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis reglamentas nustato Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklo LITNET valdybos (toliau – valdyba) veiklos tikslą, funkcijas bei darbo organizavimo tvarką.

2. Valdyba sudaroma iš Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklo LITNET (toliau – LITNET) regioninių centrų ir valstybės institucijų atstovų.

3. Valdybos sudėtį tvirtina švietimo ir mokslo ministras.

4. Valdyba savo veikloje vadovaujasi įstatymais, kitais teisės aktais bei šiuo reglamentu.

5. Valdybos veikla grindžiama teisėtumo, kolegialumo ir nešališkumo principais.

 

II. VALDYBOS VEIKLOS TIKSLAS IR FUNKCIJOS

 

6. Pagrindinis valdybos veiklos tikslas – koordinuoti Mokslo ir studijų departamento prie Švietimo ir mokslo ministerijos direktoriaus 2000 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. 226 patvirtintos Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET plėtros programos (2000–2004 metai) bei švietimo ir mokslo ministro 2001 m. kovo 14 d. įsakymu Nr. 389 patvirtintos Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET integracijos į Europos Sąjungos akademinį kompiuterių tinklą 2001–2004 metų programos (toliau – programos) bei vėlesnių metų programų vykdymą.

7. Valdyba vykdo šias funkcijas:

7.1. rengia kasmetinius programų įgyvendinimo projektus bei jų finansavimo sąmatas;

7.2. koordinuoja LITNET plėtotės, eksploatavimo bei paslaugų teikimo darbus;

7.3. sprendžia kompiuterių tinklui LITNET skiriamų techninių ir finansinių resursų paskirstymo klausimus;

7.4. teikia metodinę paramą ir siūlymus mokslo ir studijų institucijoms LITNET eksploatacijos ir plėtojimo klausimais;

7.5. analizuoja LITNET eksploatavimo ir plėtojimo klausimus;

7.6. svarsto ilgalaikes Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET plėtros programas 2005 ir vėlesniems metams;

7.7. priima sprendimus dėl pavedimų vykdyti LITNET regioninių centrų funkcijas mokslo ir studijų institucijoms, tvirtina LITNET regioninių centrų darbo reglamentus;

7.8. sudaro darbo grupes LITNET eksploatacijai ir plėtotei koordinuoti;

7.9. kontroliuoja LITNET regioninių centrų ir LITNET darbo grupių veiklą;

7.10. palaiko ryšius su institucijomis, koordinuojančiomis Lietuvos informacinės visuomenės plėtrą;

7.11. sutarčių pagrindu bendradarbiauja su kitais Lietuvos ir užsienio kompiuterių tinklais bei įvairiomis organizacijomis;

7.12. teikia Švietimo ir mokslo ministerijai LITNET veiklos ataskaitas, kasmetinius LITNET eksploatacijos ir plėtotės projektus bei ilgalaikes Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET plėtros programas 2005 ir vėlesniems metams.

 

III. VALDYBOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

8. Valdybai atstovauja ir jos darbą organizuoja slaptu balsavimu paprasta valdybos narių balsų dauguma išrinktas valdybos pirmininkas.

9. Valdyba savo sprendimus priima posėdžiuose, kuriuos ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius šaukia jos pirmininkas. Valdybos posėdis gali būti sušauktas trečdalio valdybos narių reikalavimu.

10. Valdybos posėdžio darbotvarkės projektą rengia valdybos pirmininkas pagal valdybos narių ir LITNET ekspertų grupės pasiūlymus.

11. Valdybos posėdžiams vadovauja valdybos pirmininkas.

12. Posėdžio medžiaga valdybos nariams pateikiama ne vėliau kaip prieš dvi dienas iki posėdžio.

13. Valdybos posėdis teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip du trečdaliai valdybos narių.

14. Negalintis dalyvauti valdybos posėdyje valdybos narys savo nuomonę svarstomais klausimais gali pateikti raštu, elektroniniu paštu arba per jo įgaliotą LITNET ekspertų grupės narį. Raštu pateikta nuomonė turi būti paskelbta posėdyje. Tokiu atveju laikoma, kad valdybos narys dalyvavo posėdyje ir balsavo nagrinėjamu klausimu.

15. Posėdis gali vykti vaizdo technologijų pagalba.

16. Valdybos sprendimai galioja, jei už juos balsavo ne mažiau kaip pusė valdybos narių. Valdybos narys valdybos posėdžiuose turi tik vieną balsą. Balsams pasiskirsčius po lygiai, sprendimą lemia posėdžio pirmininko balsas.

17. Valdybos posėdžiai protokoluojami. Posėdžio protokolą rengia valdybos įgaliotas asmuo.

18. Protokole nurodoma posėdžio data, protokolo eilės numeris, posėdžio dalyviai, svarstomi klausimai, klausimą pateikęs asmuo bei svarstomu klausimu pasisakę asmenys, balsavimo rezultatai ir priimtas sprendimas. Valdybos narių bei kitų posėdžio dalyvių, kalbėjusių posėdžio pirmininko leidimu, prašymu į protokolą įtraukiama jų atskiroji nuomonė.

19. Valdybos posėdžio protokolą pasirašo protokolą rengęs asmuo ir posėdžiui pirmininkavęs asmuo.

20. Valdybos nutarimai įforminami sprendimais, kuriuos pasirašo valdybos pirmininkas.

21. Valdybos sprendimai įsigalioja nuo jų priėmimo dienos, jei pačiuose sprendimuose nenurodoma kitaip.

22. Valdybos sprendimai skelbiami valdybos nustatyta tvarka.

23. Kai valdybos pirmininko nėra arba kai jis negali eiti savo pareigų, jo raštišku pavedimu valdybos pirmininko pareigas laikinai eina kitas valdybos narys. Esant sąlygoms, kai tokio pavedimo pateikti neįmanoma, valdybos pirmininko pareigas laikinai eina paskutinis tokius įgaliojimus turėjęs valdybos narys.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Šis reglamentas gali būti keičiamas valdybos teikimu. Kiekvienas valdybos nario pasiūlymas keisti reglamentą, pateiktas raštu valdybos pirmininkui, turi būti apsvarstytas valdybos posėdyje.

______________