LIETUVOS RESPUBLIKOS DRAUDIMO PRIEŽIŪROS KOMISIJOS

 

N U T A R I M A S

DĖL INFORMACIJOS APIE PENSIJŲ FONDUS RENGIMO, PATEIKIMO BEI PASKELBIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. liepos 30 d. Nr. N-102

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 19 straipsniu (Žin., 2003, Nr. 75-3472), Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo 52, 53 ir 54 straipsniais (Žin., 2003, Nr. 75-3473), Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija nutaria:

Patvirtinti Informacijos apie pensijų fondus rengimo, pateikimo bei paskelbimo taisykles (pridedama).

 

 

Lietuvos RespublikoS

draudimo priežiūros

komisijos pirmininkas                                            Edvinas Vasilis-Vasiliauskas

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros

komisijos

2004 m. liepos 30 d. nutarimu Nr. N-102

 

informacijos APIE PensiJų FONDUS rengimo, pateikimo BEI PASKELBIMO taisyklės

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

Informacijos apie pensijų fondus rengimo, pateikimo bei paskelbimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato draudimo įmonių, vykdančių pensijų kaupimo veiklą (toliau – draudimo įmonės), periodinių ataskaitų turinio reikalavimus apie pensijų fondus, pateikimo Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijai (toliau – Priežiūros komisija) ir informacijos teikimo visuomenei tvarką bei terminus, pensijų fondų apskaitos vienetų vertės skelbimo tvarką bei kitos informacijos, susijusios su draudimo įmonių vykdoma pensijų kaupimo veikla, pateikimo taisykles.

Pagrindinės šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Ataskaitinis laikotarpis – finansiniai metai, finansinių metų pirmas pusmetis, finansinių metų pirmas ir trys pirmieji ketvirčiai, finansinių metų mėnuo.

Investavimo rizika – galimybė, kad tikėtina investicijų portfelio grąža nebus uždirbta.

Investicijų valdymo sąnaudos – atskaitymai iš pensijų turto bei pensijų įmokų draudimo įmonės naudai už pensijų fondo valdymą, mokami iš pensijų fondo lėšų.

Periodinės ataskaitos – draudimo įmonių rengiamos metų, pusmečio ir ketvirtinės pensijų fondo ataskaitos, kas mėnesį teikiami pranešimai apie pensijų fondo investicijų portfelio struktūrą ir pranešimai apie sudarytus sandorius;

Prekybos išlaidos – tiesioginės ir netiesioginės investicinių priemonių pirkimo ar pardavimo išlaidos. Šias išlaidas sudaro komisiniai, sumokėti tarpininkams, biržoms, ir kitos išlaidos.

Jeigu taisyklėse neapibrėžiama kitaip, visos sąvokos taisyklėse ir jų prieduose vartojamos Pensijų kaupimo įstatyme, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme, Kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme, Vertybinių popierių rinkos įstatyme nustatyta prasme.

 

Bendrieji reikalavimai periodinėms ataskaitoms

 

Rašytine forma teikiamos periodinės ataskaitos turi būti išspausdintos ant A4 formato baltos spalvos popieriaus ir pateikiamos be taisymų.

Ataskaitos duomenys turi būti išdėstyti aiškiai ir suprantamai, gali būti iliustruojami grafine medžiaga. Pateikti teiginiai turi būti pagrįsti konkrečiais projektais, sudarytomis sutartimis, verslo planais ir kitais apskaičiavimais.

Ataskaitos pateikiamos lietuvių kalba.

Informacija ataskaitose pateikiama pagal šių taisyklių prieduose nustatytus reikalavimus, laikantis nurodytos punktų ir skyrių numeracijos. Šių taisyklių 1 priedo V skyriuje nustatyta informacija pateikiama tik metinėje pensijų fondo ataskaitoje. Jeigu atitinkamame ataskaitų punkte (lentelėje) reikalaujama pateikti informacija bendrovei nebūdinga arba tokios informacijos nėra, rašomas punkto pavadinimas ir dedamas brūkšnys (paliekama tuščia lentelės grafa).

Visi duomenys ataskaitose turi būti ataskaitinio laikotarpio pabaigos. Draudimo įmonė, veikianti trumpiau negu nurodytą ataskaitinį laikotarpį, pateikia faktinės veiklos duomenis.

Draudimo įmonė turi teisę savo nuožiūra pateikti ataskaitose ir kitą, šių taisyklių prieduose nenurodytą, informaciją, susijusią su pensijų kaupimo veikla.

Kiekvieną rašytine forma teikiamos ataskaitos egzempliorių turi pasirašyti už pateiktą informaciją atsakingi draudimo įmonės darbuotojai ir draudimo įmonės administracijos vadovas.

Jeigu ataskaitą rengia konsultantai arba ji rengiama su konsultantų pagalba, kiekvieną ataskaitos egzempliorių papildomai turi pasirašyti ir konsultantai, pažymint, kokias konkrečias ataskaitos dalis rengė konsultantai arba kokios ataskaitos dalys parengtos su konsultantų pagalba, ir nurodant konsultantų atsakomybės ribas.

Atsakingų draudimo įmonės darbuotojų ir draudimo įmonės administracijos vadovo bei konsultantų parašais ataskaitoje patvirtinama, kad pateikta informacija atitinka tikrovę ir nėra neatskleistų faktų, turinčių įtakos draudimo įmonės veiklai.

Už elektronine forma teikiamos informacijos teisingumą atsako draudimo įmonės administracijos vadovas.

 

Periodinės ataskaitos, teikiamos Priežiūros Komisijai

 

Draudimo įmonė teikia Priežiūros komisijai kiekvieno savo valdomo pensijų fondo:

·        metų, pusmečio ir ketvirčių pensijų fondo ataskaitas per atitinkamai 4, 2 ir 1 mėnesį po ataskaitinio laikotarpio pabaigos, parengtas pagal taisyklių 1 priedo reikalavimus;

·        pranešimą apie pensijų fondo investicijų portfelio struktūrą kas mėnesį per 5 darbo dienas po ataskaitinio laikotarpio pabaigos, parengtą pagal taisyklių 1 priedo 12 punkte nustatytus reikalavimus;

·        pranešimą apie visus dėl pensijų fondo pensijų turto per praėjusį mėnesį sudarytus sandorius per 5 darbo dienas po ataskaitinio laikotarpio pabaigos, parengtą pagal taisyklių 3 priede nustatytus reikalavimus.

Taisyklių 14.1 punkte nurodytos periodinės ataskaitos teikiamos rašytine forma ir elektronine forma MS Word formatu, o 1 priedo lentelėse nurodyta informacija – papildomai MS Excel formatu. Taisyklių 14.2 ir 14.3 punktuose nurodytos ataskaitos teikiamos elektronine forma MS Excel formatu. MS Excel formato elektroninės formos skelbiamos Priežiūros komisijos internetiniame tinklalapyje.

Rašytinės ataskaitos Priežiūros komisijai siunčiamos paštu arba įteikiamos asmeniškai.

Elektroninės ataskaitos Priežiūros komisijai siunčiamos Priežiūros komisijos nurodytu elektroninio pašto adresu arba pateikiamos skaitmeninėse laikmenose.

 

VISUOMENEI TEIKIAMos informacijos TURINYS,

PATEIKIMO TVARKA BEI TERMINAI

 

Draudimo įmonė skelbia kiekvieno savo valdomo pensijų fondo:

·        ataskaitinių metų pensijų fondo balansą, grynųjų aktyvų pokyčių ataskaitą ir nepriklausomo auditoriaus išvadą, bei metinį grynosios investicijų grąžos dydį. Ši informacija paskelbiama visoje šalyje platinamame šalies dienraštyje iki kitų metų gegužės mėnesio 15 dienos;

·        metų ir pusmečio pensijų fondo ataskaitas, turiniu atitinkančias taisyklių 1 priedo reikalavimus, savo internetiniame tinklalapyje per atitinkamai 4 ir 2 mėnesius po ataskaitinio laikotarpio pabaigos;

·        pensijų fondo apskaitos vieneto vertę, nurodant pradinę, naujausią, prieš tai buvusią vertę bei vertės pokytį procentine išraiška, savo internetiniame tinklalapyje kiekvieną darbo dieną.

Pensijų fondo dalyvių prašymu draudimo įmonė turi pateikti pensijų fondo metų ir pusmečio ataskaitų kopijas, o mokestis už jas negali viršyti pagaminimo sąnaudų.

Draudimo įmonė iki gegužės mėnesio 20 dienos pateikia Priežiūros komisijai informaciją apie leidinio, kuriame buvo paskelbta pensijų fondo metų ataskaita, numerį.

 

Ataskaitose pateikiamų rodiklių apskaičiavimo tvarka

 

Pensijų fondo bendrasis išlaidų koeficientas BIK apskaičiuojamas bendrąsias veiklos išlaidas, patirtas per ataskaitinį laikotarpį, dalijant iš vidutinės to laikotarpio grynųjų aktyvų vertės (GAV):

, kur

BVI – pensijų fondo bendrosios veiklos išlaidos, kurias sudaro atskaitymai nuo pensijų turto bei pensijų įmokų;

E(GAV) – vidutinis ataskaitinio laikotarpio GAV dydis, apskaičiuojamas kaip aritmetinis vidurkis pagal visas laikotarpio darbo dienas.

Kai daugiau kaip 10 proc. pensijų fondo grynųjų aktyvų investuota į kitus kolektyvinio investavimo subjektus ir šie subjektai skaičiuoja savo BIK pagal taisyklių 2 priedo 1–4 punktuose nustatytą tvarką, tuomet tokiam pensijų fondui turi būti apskaičiuojamas ir paskelbiamas sąlyginis BIK:

Sąlyginis, kur

qi – pensijų fondui turėtų i-ojo kolektyvinio investavimo subjekto vienetų (akcijų) dalis nuo vidutinio apyvartoje esančių to subjekto vienetų (akcijų) skaičiaus per laikotarpį, kuriam apskaičiuotas BIK;

ki – laikotarpio, kuriam i-asis kolektyvinio investavimo subjektas skaičiavo savo BIK, dalis, kai pensijų fondui priklausė to subjekto vienetų (akcijų) qi dalis (pavyzdžiui: 60/365, jei investiciniai vienetai priklausė 60 dienų, o i-asis kolektyvinio investavimo subjektas skaičiuoja metinį BIK);

BVIii-ojo kolektyvinio investavimo subjekto bendrosios veiklos išlaidos, įtraukiamos į BIK skaičiavimą, lygios i-ojo kolektyvinio investavimo subjekto BIK ir jo GAV sandaugai, jei to subjekto BIK apskaičiuojamas kaip išlaidų ir grynųjų aktyvų santykis;

n – kolektyvinio investavimo subjektų, į kuriuos investuoja pensijų fondas, skaičius.

Jei pensijų fondas skaičiuoja sąlyginį BIK, tačiau kolektyvinio investavimo subjektas, į kurį investuojama, neskaičiuoja savo BIK taip, kaip tai išdėstyta taisyklių 2 priedo 1–4 punktuose, tai pensijų fondo bendrosios veiklos išlaidos turi būti atskleidžiamos šių taisyklių 2 priedo 5 punkte nustatyta tvarka.

Pensijų fondo investicijų portfelio apyvartumo rodiklis PAR apskaičiuojamas pagal formulę:

, kur

X ir Y – pirkimo ir pardavimo sandorių dėl pensijų fondo portfelį sudarančio turto vertė;

P ir I – konvertuotų apskaitos vienetų vertė, atitinkamai konvertuojant pinigines lėšas į apskaitos vienetus ir konvertuojant apskaitos vienetus į pinigines lėšas.

Pensijų fondo i-osios dienos grynoji investicijų grąža Rid apskaičiuojama pagal formulę:

, kur

GAVigrynųjų aktyvų vertė i-ąją dieną;

ai i-ąją dieną priskaičiuotų atskaitymų nuo įmokų suma;

Si = PiIi + Ki + Di, GAV vertės pokytis per i-ąją dieną, tiesiogiai nesusijęs su investicinės veiklos rezultatu, kur

Pi ir Ii – per i-ąją dieną konvertuotų apskaitos vienetų vertė, atitinkamai konvertuojant pinigines lėšas į apskaitos vienetus ir konvertuojant apskaitos vienetus į pinigines lėšas;

Ki – gautos (gautinos) iš draudimo įmonės sumos padidėjimas (sumažėjimas) per i-ąją dieną, įtakojantis GAV vertės pokytį;

Di – gautos (gautinos) delspinigių iš Valstybinio socialinio draudimo fondo sumos padidėjimas (sumažėjimas) per i-ąją dieną, įtakojantis GAV vertės pokytį.

Pensijų fondo metinė grynoji investicijų grąža R apskaičiuojama pagal formulę:

, kur

Rid – i-osios metų, už kuriuos atliekami skaičiavimai, darbo dienos grynoji investicijų grąža;

m – metų, už kuriuos atliekami skaičiavimai, darbo dienų skaičius.

Pensijų fondo investicijų grąžos standartinis nuokrypis σ apskaičiuojamas pagal formulę:

, kur

, perskaičiuota metams i-osios dienos investicijų grąža;

, perskaičiuotų metams dienos investicijų grąžų aritmetinis vidurkis.

 

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

Draudimo įmonė, pastebėjusi netikslumus jau pateiktos Priežiūros komisijai ataskaitose, turi nedelsdama apie tai informuoti Priežiūros komisiją ir pateikti pataisytus ar papildytus ataskaitų variantus, kartu pateikiant paaiškinimus apie pakeitimų esmę.

Už periodinės ataskaitos nepateikimą ar pateikimą vėliau negu nustatyta, neteisingų duomenų ataskaitoje pateikimą draudimo įmonės administracijos vadovas atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Informacijos apie pensijų fondus rengimo,

pateikimo bei paskelbimo taisyklių

1 priedas

 

Pensijų fondo ataskaitos TURINYS

 

Bendroji dalis

 

Pensijų fondo pavadinimas, pensijų fondo taisyklių, pagal kurias jis veikia, pavadinimas, Priežiūros komisijos pensijų fondo taisyklėms suteiktas numeris.

Duomenys apie draudimo įmonę:

·pavadinimas ir įmonės kodas;

·buveinės adresas;

·telefono, fakso numeriai, el. pašto adresas, interneto svetainės adresas;

·draudimo įmonės veiklos licencijos numeris;

·pensijų fondo valdytojo vardas, pavardė, pareigos (asmuo ar asmenys, priimantys investicinius sprendimus).

Asmenys, atsakingi už ataskaitoje pateiktą informaciją:

·už ataskaitą atsakingi draudimo įmonės darbuotojai ir įmonės administracijos vadovas (nurodomi vardai, pavardės, telefonų ir faksų numeriai, el. pašto adresai);

·jeigu ataskaitą rengia konsultantai arba ji rengiama padedant konsultantams, nurodomi konsultantų vardai, pavardės, telefonų ir faksų numeriai, el. pašto adresai (jeigu konsultantas yra juridinis asmuo, nurodomas jo pavadinimas, telefonų ir faksų numeriai, el. pašto adresas bei konsultanto atstovo(-ų) vardas, pavardė); pažymima, kokias konkrečias dalis rengė konsultantai arba kokios dalys parengtos jiems padedant bei nurodomos konsultantų atsakomybės ribos.

Depozitoriumo pavadinimas, kodas, adresas, telefono ir fakso numeriai.

Informacija apie funkcijų delegavimą, nurodant deleguotas funkcijas bei subjektus, kuriems jos deleguotos, juridinio asmens pavadinimą, kodą, buveinę, leidimo veiklai numerį.

Informacija apie vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkus, su kuriais draudimo įmonė yra sudariusi aptarnavimo sutartis (pavadinimai, adresai, sutarčių pobūdis).

Ataskaitinis laikotarpis, už kurį pateikta ataskaita.

 

grynųjų aktyvų, apskaitos VIENETŲ skaičiaus ir vertės pokyčiai

 

Grynųjų aktyvų, apskaitos vienetų skaičiaus ir vertės pokyčiai:

 

Ataskaitinio laikotarpio pradžioje

Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje

Prieš metus

(data)

Prieš dvejus metus (data)

GAV, Lt

 

 

 

 

Apskaitos vieneto vertė, Lt

 

 

 

 

Apskaitos vienetų skaičius

 

 

 

 

 

Per ataskaitinį laikotarpį konvertuotų apskaitos vienetų skaičius bei bendros konvertavimo sumos:

 

Apskaitos vienetų skaičius

Vertė, Lt

Konvertuoti apskaitos vienetai, konvertuojant pinigines lėšas į apskaitos vienetus

 

 

Konvertuoti apskaitos vienetai, konvertuojant vienetus į pinigines lėšas

 

 

 

atskaitymai iš pensijų turto

 

Atskaitymai iš pensijų turto:

·atskaitymai iš pensijų fondo pensijų turto, pateikiant atskirai sumas, jeigu per ataskaitinį laikotarpį keitėsi mokesčio dydis arba buvo taikytas skirtingas mokestis nuo įmokų atskiroms dalyvių grupėms:

Atskaitymai

Atskaitymų dydžiai

Priskaičiuota atskaitymų suma per ataskaitinį laikotarpį, Lt

Maksimalūs numatyti taisyklėse

Faktiškai taikyti

Nuo įmokų

 

 

 

Nuo turto vertės

 

 

 

Keitimo mokesčiai:

 

 

 

Fondo keitimas toje pačioje bendrovėje daugiau kaip kartą per metus

 

 

 

Pensijų kaupimo bendrovės keitimas

kartą per metus

 

 

 

Pensijų kaupimo bendrovės keitimas

daugiau kaip kartą per metus

 

 

 

Iš viso:

 

BIK (bendrasis išlaidų koeficientas)

 

PAR (portfelio apyvartumo rodiklis)

 

·papildoma informacija, nurodyta taisyklių 2 priedo 5 punkte, jei yra skaičiuojamas sąlyginis tikėtinas bendrasis išlaidų koeficientas.

Pateikti konkretų iliustruojantį pavyzdį apie mokesčių įtaką galutinei dalyviui tenkančiai investicijų grąžai (teikiamas tik metų ataskaitoje).

 

INFORMACIJA APIE PENSIJŲ FONDO INVESTICIJŲ PORTFELĮ

 

Ataskaitinio laikotarpio pabaigos investicijų portfelio sudėtis:

Emitento pavadinimas

Šalis

ISIN kodas

Kiekis, vnt.

Bendra nominali vertė

Bendra įsigijimo vertė

Bendra rinkos vertė

Rinka, pagal kurios duomenis nustatyta rinkos vertė (tinklalapio adresas)

Balsų dalis emitente, %

Dalis GA, %

Nuosavybės vertybiniai popieriai, įtraukti į Oficialųjį prekybos sąrašą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuosavybės vertybiniai popieriai, įtraukti į Einamąjį prekybos sąrašą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuosavybės vertybiniai popieriai, kuriais prekiaujama kitose reguliuojamose rinkose

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Išleidžiami nauji nuosavybės vertybiniai popieriai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso nuosavybės vertybinių popierių:

 

 

 

 

 

 

 

Emitento pavadinimas

Šalis

ISIN kodas

Kiekis, vnt.

Bendra nominali vertė

Bendra įsigijimo vertė

Bendra rinkos vertė

Palūkanų norma

Išpirkimo / konvertavimo data

Dalis GA, %

Skolos vertybiniai popieriai, įtraukti į Oficialųjį prekybos sąrašą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skolos vertybiniai popieriai, įtraukti į Einamąjį prekybos sąrašą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skolos vertybiniai popieriai, kuriais prekiaujama kitose reguliuojamose rinkose

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Išleidžiami nauji skolos vertybiniai popieriai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso skolos vertybinių popierių:

 

 

 

 

 

 

 

KIS pavadinimas

Šalis

ISIN kodas

Kiekis, vnt.

Valdytojas

Bendra įsigijimo vertė

Bendra rinkos vertė

Rinkos vertės nustatymo šaltinis (tinklalapio adresas)

KIS aktyvų dalis, investuota į kitus KIS, %

Dalis GA, %

Kolektyvinio investavimo subjektų, atitinkančių Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo 40 str. 1 d. reikalavimus, vienetai (akcijos)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitų kolektyvinio investavimo subjektų vienetai (akcijos)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso KIS vienetų (akcijų):

 

 

 

 

 

 

 

Emitento pavadinimas

Šalis

Priemonės pavadinimas

Kiekis, vnt.

Valiuta

Bendra rinkos vertė

Palūkanų norma

Galiojimo pabaigos data

Dalis GA, %

Pinigų rinkos priemonės, kuriomis prekiaujama reguliuojamose rinkose

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitos pinigų rinkos priemonės

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso pinigų rinkos priemonių:

 

 

 

 

 

 

Kredito įstaigos pavadinimas

Šalis

Valiuta

Bendra rinkos vertė

Palūkanų norma

Indėlio termino pabaiga

Dalis GA, %

Indėliai kredito įstaigose

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso indėlių kredito įstaigose

 

 

 

 

 

 

Priemonės pavadinimas

Emitentas

Šalis

Kita sandorio šalis

Valiuta

Investicinis sandoris (pozicija)

Sandorio (pozicijos) vertė

Bendra rinkos vertė

Rinkos pavadinimas (tinklalapio adresas)

Galiojimo terminas

Dalis GA, %

Išvestinės investicinės priemonės, kuriomis prekiaujama reguliuojamose rinkose

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitos išvestinės investicinės priemonės

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso išvestinės investicinės priemonės

 

 

 

 

 

 

 

Banko pavadinimas

Valiuta

Bendra rinkos vertė

Palūkanų norma

Dalis GA, %

Pinigai

 

 

 

 

 

Iš viso pinigai:

 

 

 

 

 

Pavadinimas

Trumpas apibūdinimas

Bendra vertė

Paskirtis

Dalis GA (%)

Kitos priemonės

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

Investicijų pasiskirstymas pagal investavimo strategiją atspindinčius kriterijus (pavyzdžiui, turto rūšis, pramonės šakas, geografinę zoną, valiutas, rinkas, emitentų tipus (vyriausybė, bendrovės), emitentų kredito reitingus, priemonių galiojimo trukmes bei kt.):

 

Investicijų pasiskirstymas

Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje

Ataskaitinio laikotarpio pradžioje

rinkos vertė, Lt

dalis aktyvuose, %

rinkos vertė, Lt

dalis aktyvuose, %

Pagal investavimo objektus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

Pagal sektorius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

Pagal valiutas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

Pagal geografinę zoną

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

Pagal kitus kriterijus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

Per ataskaitinį laikotarpį įvykdyti sandoriai su išvestinėmis investicinėmis priemonėmis, išskyrus tuos, kurie nurodyti 12 punkte (pagal išvestinių investicinių priemonių rūšis nurodyti sandorių vertes, išvestinių investicinių priemonių panaudojimo tikslus, sandorius reguliuojamose rinkose ir šalių tarpusavio sandorius bei kitą svarbią informaciją).

Aprašyti 12 punkte nurodytų išvestinių priemonių rūšis, dėl jų kylančią riziką, kiekybines ribas ir metodus, kuriais vertinama su išvestinių investicinių priemonių sandoriais susijusi pensijų fondo rizika, ir nurodyti, kaip panaudojama išvestinė investicinė priemonė gali apsaugoti investicinį sandorį (investicinę poziciją) nuo rizikos.

Bendra įsipareigojimų, kylančių iš sandorių su išvestinėmis investicinėmis priemonėmis, vertė ataskaitinio laikotarpio pabaigoje (atskirai nurodyti sumas pagal skirtingas įsigytų išvestinių investicinių priemonių kategorijas).

Pateikti analizę, kaip turimas investicijų portfelis atitinka (neatitinka) pensijų fondo investavimo strategiją (investicijų kryptis, investicijų specializaciją, geografinę zoną ir pan.).

Nurodyti veiksnius, kurie turėjo didžiausią įtaką per ataskaitinį laikotarpį investicijų portfelio struktūros ir jo vertės pokyčiams.

 

PENSIJŲ FONDO INVESTICIJŲ GRĄŽA IR RIZIKOS RODIKLIAI

 

Orientacinis indeksas ir jo apibūdinimas, jei jis pasirinktas. Orientacinis indeksas – pasirinktas rodiklis, su kurio reikšmės kitimu lyginama pensijų fondo investicijų grąža. Orientacinis indeksas turi būti parinktas taip, kad būtų palyginamas ir teisingai atspindėtų subjekto investavimo strategiją – investicijų rūšis, proporcijas, geografinę zoną ir pan. Kaip orientacinis indeksas gali būti naudojami visuotinai pripažinti ir plačiai naudojami trečiųjų šalių sudaryti akcijų, skolos vertybinių popierių ir kiti tam tikrą investicijų rinką atspindintys indeksai, kurių sudarymo taisyklės skelbiamos viešai.

To paties laikotarpio pensijų fondo investicijų portfelio metinės investicijų grąžos ir orientacinio indekso (jei jis pasirinktas) reikšmės pokyčio rodikliai per paskutinius dešimt fondo veiklos metų išdėstyti palyginamojoje lentelėje (jeigu fondas veikia trumpiau nei dešimt metų, tai skelbiama to laikotarpio, kai portfelis buvo valdomas, metinė investicijų grąža):

 

 

Per ataskaitinį laikotarpį

Prieš

metus

Prieš

2 metus

Prieš

X metų

Orientacinio indekso reikšmės pokytis

 

 

 

 

Metinė grynoji investicijų grąža

 

 

 

 

Grynosios investicijų grąžos standartinis nuokrypis

 

 

 

 

 

Jei pensijų fondo reklamoje buvo naudojamos investicijų grąžos prognozės, nurodyti prognozuotą dydį, palyginti neatitikimus su faktine grąža ir pateikti galimas neatitikimų priežastis.

Vidutinė grynoji investicijų grąža ir orientacinio indekso reikšmės pokytis per paskutinius trejus, penkerius, dešimt metų (vidutinė grynoji investicijų grąža apskaičiuojama kaip geometrinis metinių grynosios investicijų grąžos vidurkis):

 

 

Per paskutinius 3 metus

Per paskutinius 5 metus

Per paskutinius 10 metų

Nuo veiklos pradžios

Vidutinis orientacinio indekso reikšmės pokytis

 

 

 

 

Vidutinė grynoji investicijų grąža

 

 

 

 

Vidutinės grynosios investicijų grąžos standartinis nuokrypis

 

 

 

 

 

Kiti rodikliai, atskleidžiantys investicijų portfelio riziką. Atskleidžiant investicijų rizikos rodiklius, turi būti pateikiami jų paaiškinimai ir apskaičiavimo metodika. Tuo atveju, kai pensijų fondo investavimo strategija grindžiama indeksu, turi būti atskleidžiama indekso sekimo paklaida (tracking error). Indekso sekimo paklaida – tam tikro periodo investicijų portfelio grąžos ir orientacinio indekso reikšmės pokyčio skirtumo standartinis nuokrypis.

 

Pensijų fondo finansinė būklė

 

Pensijų fondo finansinės ataskaitos, parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimais:

·paskutinių trejų finansinių metų atitinkamų ataskaitinių laikotarpių balansai išdėstyti palyginamojoje lentelėje;

·paskutinių trejų finansinių metų atitinkamų ataskaitinių laikotarpių grynųjų aktyvų pokyčių ataskaitos išdėstytos palyginamojoje lentelėje;

·aiškinamasis raštas.

 

INFORMACIJA APIE PENSIJŲ FONDO DALYVIUS

 

Bendri duomenys apie pensijų fondo dalyvius (dalyviais laikomi ir asmenys, pasinaudoję teise nukelti pensijų išmokos mokėjimą, taip pat asmenys, gaunantys periodines pensijų išmokas):

 

 

Dalyvių skaičius, vnt.

Ataskaitinio laikotarpio pradžioje

 

Prisijungę per ataskaitinį laikotarpį, iš viso

 

 

Pirmą kartą sudarę pensijų kaupimo sutartis

 

Atėję iš kitų pensijų fondų, iš viso

 

 

Iš tos pačios pensijų kaupimo bendrovės

 

Iš kitos pensijų kaupimo bendrovės

 

Pasitraukę per ataskaitinį laikotarpį, iš viso

 

 

Baigę dalyvavimą pensijų kaupime, iš viso

 

 

Gavę pensijų išmokas

 

Mirę

 

 

Perėję į kitus pensijų fondus, iš viso

 

 

Į tos pačios pensijų kaupimo bendrovės

 

Į kitos pensijų kaupimo bendrovės

 

Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje, iš viso

 

 

Pasinaudoję teise nukelti pensijų išmokos mokėjimą

 

Gaunantys periodines pensijų išmokas

 

Pokytis

 

 

Pensijų fondo dalyvių struktūra pagal amžių ir lytį ataskaitinio laikotarpio pabaigoje:

 

 

 

Dalyviai pagal amžiaus metus

 

 

Iš viso

≤ 30

> 30, ≤ 45

> 45, ≤ 60

> 60

Dalyvių skaičius, vnt.

Iš viso

 

 

 

 

 

Vyrai

 

 

 

 

 

Moterys

 

 

 

 

 

Dalyvių dalis, %

Iš viso

 

 

 

 

 

Vyrai

 

 

 

 

 

Moterys

 

 

 

 

 

 

PINIGŲ SRAUTAI

 

Per ataskaitinį laikotarpį faktiškai gautos ir išmokėtos lėšos:

 

 

 

Suma, Lt

Gautos lėšos per ataskaitinį laikotarpį, iš viso

 

 

Periodinės įmokos į pensijų fondą iš Valstybinio socialinio draudimo fondo

 

 

Valstybinio socialinio draudimo fondo sumokėti delspinigiai

 

 

Draudimo įmonės pervestos lėšos

 

 

Iš kitų pensijų fondų pervestos lėšos, iš viso

 

 

Iš tos pačios pensijų kaupimo bendrovės

 

Iš kitos pensijų kaupimo bendrovės

 

 

Kitos gautos lėšos (nurodyti šaltinį ir gautų lėšų sumą), iš viso

 

 

 

 

 

 

Išmokėtos lėšos per ataskaitinį laikotarpį, iš viso

 

 

Pensijų išmokos, iš viso

 

 

Vienkartinės išmokos dalyviams ir jų paveldėtojams

 

Periodinės išmokos dalyviams

 

Išmokos anuiteto įsigijimui

 

 

Į kitus pensijų fondus pervestos lėšos, iš viso

 

 

Tos pačios pensijų kaupimo bendrovės

 

Kitos pensijų kaupimo bendrovės

 

 

Kitais pagrindais išmokėtos lėšos (nurodyti šaltinį ir gautų lėšų sumą), iš viso

 

 

 

 

 

 

 

INFORMACIJA APIE Pensijų kaupimo techninį atidėjinį

 

Jei pensijų fondo taisyklėse numatytas įsipareigojimas garantuoti tam tikrą pajamingumą, nurodyti garantuojamo pajamingumo dydį, pensijų kaupimo techninio atidėjinį pokytį per ataskaitinį laikotarpį ir kitą svarbią informaciją.

 

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

Papildomi paaiškinimai, komentarai, iliustruojamoji grafinė medžiaga ir kita svarbi informacija apie pensijų fondo veiklą, kad būtų galima tinkamai įvertinti fondo veiklos pokyčius ir rezultatus.

Konsultantų, kurių paslaugomis buvo naudotasi rengiant ataskaitą (FMĮ, auditoriai, kt.), vardai, pavardės (juridinių asmenų pavadinimai), adresai, leidimų verstis atitinkama veikla pavadinimas ir numeris.

Ataskaitą parengusių asmenų vardai, pavardės, pareigos, darbovietė (jeigu ataskaitą rengę asmenys nėra bendrovės darbuotojai).

Draudimo įmonės vadovo, vyriausiojo finansininko, ataskaitą rengusių asmenų ir konsultantų patvirtinimas, kad joje pateikta informacija teisinga ir nėra nutylėtų faktų, galinčių daryti esminę įtaką pensijų fondo veiklos rezultatų vertinimui.

______________

 


Informacijos apie pensijų fondus rengimo,

pateikimo bei paskelbimo taisyklių

2 priedas

 

Kolektyvinio investavimo subjekto išlaidų atskleidimo tvarka

 

Kolektyvinio investavimo subjekto bendrasis išlaidų koeficientas BIK apskaičiuojamas bendrąsias veiklos išlaidas, patirtas per ataskaitinį laikotarpį, dalijant iš vidutinės to laikotarpio grynųjų aktyvų vertės (GAV).

Apskaičiuojant kolektyvinio investavimo subjekto bendrąjį išlaidų koeficientą BIK, į bendrąsias veiklos išlaidas įtraukiamos:

·investicijų valdymo išlaidos, įskaitant sėkmės mokesčius (sėkmės mokestis – kintamas investicijų valdymo mokestis, kurio dydis priklauso nuo valdomo investicijų portfelio vertės prieaugio);

·administravimo išlaidos;

·su depozitoriumo pareigomis susijusios išlaidos;

·audito mokesčiai;

·mokėjimai paslaugų teikėjams, teikiantiems paslaugas vienetų (akcijų) turėtojams, įskaitant mokėjimus pervedimų agentams (transfer agents), taip pat tarpininkams, tvarkantiems kolektyvinio investavimo subjekto ir teikiantiems vienetų savininkams papildomas apskaitos paslaugas;

·išlaidos teisinėms paslaugoms;

·su investicinių (apskaitos) vienetų (akcijų) platinimu, išleidimu, išpirkimu, konvertavimu susijusios išlaidos, dengiamos iš kolektyvinio investavimo subjekto turto;

·registracijos mokesčiai, valstybinės rinkliavos ir panašūs mokesčiai;

·visi kiti mokėjimai valdymo įmonei ar kitiems asmenims pagal susitarimus dėl mokesčių pasidalijimo, kaip aprašyta 4 punkte.

Į bendrąsias veiklos išlaidas neįtraukiama:

·su kolektyvinio investavimo subjekto portfeliu susijusių sandorių sudarymo išlaidos, dengiamos iš kolektyvinio investavimo subjekto turto. Jos apima mokesčius tarpininkams, valstybės mokesčius ir rinkliavas, taip pat sandorio įtaką rinkai, įskaitant su tuo susijusį atlyginimą tarpininkui bei turto likvidumą;

·paskolų palūkanos;

·mokėjimai, susiję su išvestinėmis investicinėmis priemonėmis;

·platinimo ir (ar) išpirkimo ir kiti mokesčiai, kuriuos investuotojas sumoka tiesiogiai;

·paslėptieji komisiniai, atsižvelgiant į 4 punkto nuostatas. Paslėptieji komisiniai – ekonominė nauda, kurią valdymo įmonė gauna dėl to, kad jos valdomas fondas padengia sandorių su jo portfelį sudarančiomis priemonėmis mokesčius. Paslėptieji komisiniai paprastai gaunami iš pavedimus vykdančio tarpininko ar kolektyvinio investavimo subjekto, į kurį investuojama, valdymo įmonės;

Jeigu valdymo įmonė yra sudariusi susitarimą dėl mokesčio pasidalijimo su tarpininku ar kita valdymo įmone (kai savo valdomo fondo lėšas ji investuoja į kitos valdymo įmonės valdomus fondus), tai pagal šį susitarimą gauta mokesčio dalis turi būti įtraukiama į bendrąsias veiklos išlaidas apskaičiuojant BIK (jeigu tos išlaidos nebuvo įskaitytos į kitas iš pensijų fondo ar kolektyvinio investavimo subjekto išlaidas, kurios tiesiogiai įtraukiamos skaičiuojant BIK). Pagal susitarimus dėl mokesčio pasidalijimo gauta mokesčio dalis turi būti įtraukiama į bendrąsias veiklos išlaidas apskaičiuojant BIK ir tuo atveju, kai susigrąžintą mokesčio dalį valdymo įmonė panaudoja fondo veiklos išlaidoms, į kurias atsižvelgtina apskaičiuojant BIK, padengti. Į bendrąsias veiklos išlaidas turi būti įtraukiama ir paslėptųjų komisinių vertė, jei paslėptieji komisiniai panaudojami išlaidoms, įtrauktinoms į bendrąsias veiklos išlaidas apskaičiuojant BIK, padengti.

Jei kolektyvinio investavimo subjektas, į kurį investuoja pensijų fondas, neskaičiuoja savo BIK taip, kaip tai nustatyta šio priedo 1–4 punktuose, tai pensijų fondo bendrosios veiklos išlaidos turi būti atskleidžiamos tokiu būdu:

·atskleidžiama, kuriai investicijų daliai neįmanoma apskaičiuoti sąlyginio BIK;

·        atskleidžiamas maksimalus kolektyvinio investavimo subjekto, į kurį investuojama, valdymo mokesčio dydis;

·apskaičiuojamas pensijų fondo sąlyginis bendrų tikėtinų išlaidų koeficientas, kuris lygus išlaidų, įtrauktų į sąlyginį BIK, pridedant įvertintas tikėtinas išlaidas, kolektyvinių investavimo subjektų, neskaičiuojančių BIK (įtraukiant maksimalų valdymo mokestį, paskutinį žinomą sėkmės mokestį, proporcingą subjekto ar fondo investicijų į tokį subjektą daliai), ir vidutinių grynųjų aktyvų santykiui:

Tikėtinas sąlyginis , kur

BVIii-ojo kolektyvinio investavimo subjekto, kuris įtraukiamas skaičiuojant sąlyginį BIK, bendrosios veiklos išlaidos, o n1 – tokių kolektyvinio investavimo subjektų skaičius;

TKBVIjj-ojo kolektyvinio investavimo subjekto, kuris negali būti įtraukiamas skaičiuojant sąlyginį BIK, bendrosios tikėtinos veiklos išlaidos, o o n2 – tokių kolektyvinio investavimo subjektų skaičius. Įvertinant bendrąsias tikėtinas veiklos išlaidas, būtina įtraukti labiausiai tikėtinus išlaidų dydžius, pavyzdžiui, maksimalų valdymo mokestį, paskutinį žinomą sėkmės mokestį.

______________


Informacijos apie pensijų fondus rengimo,

pateikimo bei paskelbimo taisyklių

3 priedas

 

PRANEŠIMAS apie pensijų fondo turtu sudarytus sandorius

 

1. Draudimo įmonės pavadinimas.

2. Pensijų fondo pavadinimas.

3. Pranešimo užpildymo data.

4. Ataskaitinis laikotarpis, už kurį pateiktas pranešimas.

5. Atsakingo asmens pareigų pavadinimas, vardas, pavardė, kontaktinis telefonas.

6. Valdymo įmonės vadovo pareigų pavadinimas, vardas, pavardė, kontaktinis telefonas, jei turto valdymas deleguotas valdymo įmonei.

 

Eil. Nr.

Draudimo įmonės/Valdymo įmonės kodas

Pensijų fondo taisyklių numeris

Sandorio sudarymo data

Sandorio atsiskaitymo / galiojimo data

Tarpininkas

Jeigu yra žinoma, sandorio šalis – pavadinimas, įmonės kodas, vardas, pavardė, asmens kodas

Sandorio objekto pavadinimas

Sandorio objekto trumpinys

ISIN kodas

Kiekis, vnt.

Vieneto kaina

Sandorio valiuta

Sandorio vertė

Palūkanų dydis, proc.

Sandorio rūšis (pirkimas, pardavimas, kt.)

Sandorio vertė, litais

Rinka, kurioje sudarytas sandoris/Kolektyvinio investavimo subjekto duomenys

Pastabos

pavadinimas

įmonės kodas

pavadinimas / vardas pavardė

įmonės kodas / asmens kodas

pavadinimas

šalis

tinklalapio adresas

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________