LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL DISPEČERINIO VALDYMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2002 m. birželio 19 d. Nr. 214
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2002 m. birželio 19 d. įsakymu Nr. 214
DISPEČERINIO VALDYMO NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šie nuostatai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymu (Žin., 2002, Nr. 56-2224), Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymu (Žin., 2000, Nr. 66-1984), Lietuvos Respublikos specialios paskirties akcinės bendrovės „Lietuvos energija“ reorganizavimo įstatymu (Žin., 2000, Nr. 45-1295), Elektros tinklų kodeksu (Žin., 2002, Nr. 3-88), Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisyklėmis (Žin., 2002, Nr. 6-252).
2. Šie nuostatai privalomi perdavimo tinklų, skirstomųjų tinklų, elektrinių ir vartotojų operatyviniam personalui. Vartotojai, kurių technologinė elektros energijos tiekimo schema ir operatyviniai santykiai susiję su perdavimo, skirstomaisiais tinklais ar elektrinėmis, turi pasirašyti dvišalius operatyvinio personalo tarpusavio santykių nuostatus, neprieštaraujančius šiems nuostatams.
3. Šiuose nuostatuose vartojamos Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo, Elektros tinklų kodekso ir Dispečerinio valdymo nuostatų sąvokos ir apibrėžimai:
Dispečerinis centras – perdavimo tinklų operatoriaus struktūrinis padalinys.
Elektros energetikos sistemos dispečeris/sistemos dispečeris – Dispečerinio centro dispečeris.
Operatyvinis dispečerinis personalas – tai energetikos ir vartotojo įmonės darbuotojai (vadovai, inžinieriai, technikai, darbininkai), kurie budėjimo metu turi teisę operatyviai valdyti elektros ir šilumos įrenginius arba atlikti juose operatyvinius perjungimus ir gali dalyvauti remontuojant įrenginius.
Energetikos įrenginių technologinis/dispečerinis valdymas – tai techninių ir organizacinių priemonių visuma, garantuojanti patikimą, ekonomišką ir saugų energetikos įrenginių paleidimą (įjungimą), nustatytojo darbo režimo palaikymą, stabdymą (išjungimą), sutrikimų bei avarijų lokalizavimą ir normalaus darbo režimo atkūrimą.
Dispečerinio valdymo pakopos – elektros energetikos sistemos dispečeris – aukštesnioji pakopa, perdavimo tinklų dispečeris – vidurinioji pakopa ir skirstomųjų tinklų įmonės (padalinio) dispečeris – žemoji pakopa. Elektrinės operatyvinis personalas operatyviai pavaldus tos pakopos dispečeriui, prie kurio operatyviai valdomų tinklų prisijungusi elektrinė.
Perdavimo tinklai – perdavimo tinklų operatorius.
Perdavimo tinklų dispečeris – perdavimo tinklų operatoriaus padalinio dispečeris.
Perdavimo tinklų padalinys – perdavimo tinklų operatoriaus teritorinis padalinys.
Skirstomieji tinklai – skirstomųjų tinklų operatorius.
Skirstomųjų tinklų dispečeris – skirstomųjų tinklų operatoriaus padalinio dispečeris.
Įrenginių operatyvinis valdymas – operatyvinio dispečerinio personalo tiesioginis vadovavimas arba veiksmų koordinavimas tarp kelių įmonės (padalinio) dispečerių, atliekant operatyvinius perjungimus energetikos objektuose.
Įrenginių operatyvinis tvarkymas – operatyvinio dispečerinio personalo leidimas vykdyti operatyvinius perjungimus kitos įmonės (padalinio) dispečeriui, tiesiogiai valdančiam energetikos objektus.
Energetikos įrenginiai – gamybos, perdavimo ir skirstymo priemonės (katilai, turbinos, generatoriai, transformatoriai, siurbliai ir kiti mechanizmai, vamzdynai, oro ir požeminių kabelių linijos, inžineriniai tinklai, relinės apsaugos ir automatikos įrenginiai, dispečerinio ir technologinio valdymo priemonės, operatyviniai informaciniai kompleksai, elektros apskaitos sistemos ir t. t.). Energetikos įrenginiai skirstomi į pagrindinius ir pagalbinius energetikos įrenginius.
Elektros įrenginiai – įrenginiai, skirti elektrai gaminti, perduoti, keisti (transformuoti), skirstyti arba naudoti.
Pagrindiniai energetikos įrenginiai – tai energetikos objektų įrenginiai, kurie atlieka šio objekto pagrindines funkcijas: gamina, perduoda, skirsto, transformuoja elektros ir šilumos energiją.
Pagalbiniai energetikos įrenginiai – elektrinių ir katilinių savųjų reikmių įrenginiai, transformatorių pastočių, nuolatinės ir kintamosios srovės šaltiniai, relinės apsaugos ir automatikos įrenginiai, priešgaisrinės apsaugos įrenginiai, dispečerinio ir technologinio valdymo priemonės, operatyviniai informaciniai kompleksai, elektros apskaitos sistemos ir pan.
Perjungimo lapelis (programa) – rašytinis techninis dokumentas, kuriame parašyta perjungimo užduotis, perjungimų pradžios ir pabaigos laikas, operacijų atlikimo eiliškumas, nurodomi perjungimus atliekantys asmenys.
5. Dispečerinis valdymas organizuojamas pagal pakopinę struktūrą, numatančią operatyvinės tvarkos, kontrolės ir valdymo funkcijų tarp įvairių pakopų pasiskirstymą, taip pat žemesniosios valdymo pakopos operatyvinį pavaldumą aukštesniajai.
6. Perdavimo, skirstomųjų tinklų, elektrinių bei vartotojų įmonės vieną kartą per metus, t. y. sausio mėnesį, pasikeičia operatyvinio personalo sąrašais (pareigos, telefono numeriai, elektroninio pašto adresas) ir pagal operatyvinį pavaldumą nuolat informuoja vieni kitus apie operatyvinio personalo pasikeitimus.
7. Elektros linijų, šilumos vamzdynų, įrenginių, kuriuos operatyviai valdo ir tvarko energetikos objektų ar sistemos dispečeriai, sąrašai turi būti sudaryti aukštesniosios operatyvinio valdymo pakopos personalo sprendimu. Šie sąrašai atnaujinami kas treji metai, o esant būtinumui ar naujam pasiskirstymui – nedelsiant.
8. Perdavimo, skirstomųjų tinklų ir elektrinių personalas pateikia vieni kitiems reikiamus duomenis (aktyviosios ir reaktyviosios galios srautų, įtampos dydžius, 110 kV transformatorių atšakų padėtis, komutacinių aparatų padėtis realiu laiku, atskyrimo riboje esančių elektros įrenginių charakteristikas, elektros įrenginių remonto grafikus ir kt.), reikalingus tinklų darbo planavimui ir valdymui.
9. Perdavimo, skirstomųjų tinklų ir elektrinių personalas keičiasi informacija, kuri reikalinga operatyviam avarijų bei sutrikimų likvidavimui, priežasčių išsiaiškinimui ir tyrimui.
10. Elektrinės įgaliotas asmuo praneša Dispečerinio centro įgaliotam asmeniui kuro (mazuto, orimulsijos) likutį, jeigu jo atsargos mažesnės nei dešimties dienų darbui nominaliąja elektrinės galia.
11. Lietuvos elektros energetikos sistemos visiems subjektams, Dispečeriniam centrui koordinuojant datą ir laiką, privaloma atlikti apkrovų, galios srautų ir įtampų kontrolinius matavimus (du kartus per metus – vasaros minimumo ir žiemos maksimumo periodais).
II. VALDOMŲ IR TVARKOMŲ ĮRENGINIŲ PASKIRSTYMAS
13. Kiekvienai dispečerinio valdymo pakopai yra nustatytos dvi įrenginių ir statinių valdymo kategorijos – operatyvinio valdymo ir operatyvinio tvarkymo.
14. Elektros energetikos sistemos dispečeris operatyviai valdo:
15. Elektros energetikos sistemos dispečeris operatyviai tvarko:
15.1. elektros energetikos sistemos objektų įrenginius, kuriuos tiesiogiai valdo kitos įmonės (padaliniai) ir kurių išjungimas turi įtakos sistemos, perdavimo tinklų ar trečiųjų įmonių patikimam darbui;
16. Perdavimo tinklų dispečeris operatyviai valdo:
16.1. 110 ir 330 kV elektros energetikos sistemos dispečerio tvarkomus įrenginius su jų reline apsauga ir elektroautomatika;
17. Perdavimo tinklų dispečeris operatyviai tvarko:
17.3. 110 kV transformatorių pastotėse esančius 10 ir 35 kV matavimo transformatorius įrengtus elektros energijos apskaitai;
18. Skirstomųjų tinklų dispečeris operatyviai valdo:
18.2. 6, 10 ir 35 kV linijas, išeinančias iš elektrinių skirstyklų ir jų relinę apsaugą ir elektroautomatiką;
18.3. skirstomųjų tinklų teritorijoje, balanse ir eksploatuojamus pagal šalių sutartis esančius 0,38, 10 ir 35 kV įrenginius, linijas ir jų relinę apsaugą ir elektroautomatiką;
19. Skirstomųjų tinklų dispečeris operatyviai tvarko:
19.4. fizinių ar juridinių asmenų elektrą generuojančius įrenginius, prijungtus prie skirstomųjų tinklų.
PASTABA. Kitoks valdomų ir tvarkomų įrenginių pasiskirstymas galimas sudarius dvišales sutartis, neprieštaraujant šiuose nuostatuose nustatytiems principams, atitinkamai tarpusavyje įteisinus valdomų ir tvarkomų įrenginių sąrašu.
III. REMONTO GRAFIKO SUDARYMO TVARKA
20. Patikimo ir saugaus elektros tinklų eksploatavimui visiems 330 kV, 110 kV, 35 kV, 10 kV, 6 kV, ir 0,38 kV energetikos įrenginiams turi būti sudaromi metiniai ir mėnesiniai remonto grafikai.
21. Metinis energetikos įrenginių remonto grafikas sudaromas nurodant numatyto įrenginio remonto mėnesį, trukmę dienomis ir pagrindinius darbus.
22. Perdavimo tinklų ir elektrinių įrenginių, esančių sistemos dispečerio operatyviniame valdyme ir tvarkyme kartu su kitų elektros energetikos sistemų operatoriais, metinis remonto grafiko projektas turi būti parengtas ir pateiktas perdavimo tinklų operatoriui prieš 45 dienas iki planuojamų metų pradžios. Perdavimo tinklų operatorius, suderinęs grafikus, informuoja įmones iki gruodžio 20 d.
23. Perdavimo tinklų ir elektrinių įrenginių, esančių tik sistemos dispečerio operatyviniame valdyme ir tvarkyme, remonto grafiko projektas kitiems metams turi būti parengtas ir pateiktas perdavimo tinklų operatoriui iki gruodžio 15 dienos.
24. Skirstomųjų tinklų ir elektrinių įrenginių, esančių perdavimo tinklų dispečerio operatyviniame valdyme ir tvarkyme, remonto grafiko projektas sekantiems metams turi būti parengtas ir pateiktas perdavimo tinklų padaliniams iki gruodžio 10 dienos.
25. Mėnesinis energetikos įrenginių remonto grafikas sudaromas vadovaujantis metiniu įrenginių remonto grafiku ir įvertinus neplaninius darbus.
26. Pagal operatyviai valdomų ir tvarkomų įrenginių priklausomybę, mėnesinį energetikos įrenginių remonto grafiko projektą skirstomieji tinklai ir elektrinės pateikia iki einamojo mėnesio 10 dienos perdavimo tinklų padaliniui (generuojančių įrenginių – Dispečeriniam centrui). Perdavimo tinklų padalinys (generuojančių įrenginių – Dispečerinis centras) suderintą remonto grafiką pateikia skirstomiesiems tinklams prieš 5 darbo dienas iki planuojamo mėnesio pradžios.
27. Atjungti veikiančius arba esančius rezerve energetikos įrenginius remontuoti, profilaktikai, bandymams, naujiems objektams montuoti ar juos įjungti darbui ir panašiai, galima tik pagal iš anksto sudarytą ir suderintą mėnesinį įrenginių atjungimo grafiką. Įrenginio, kuris nebuvo nurodytas mėnesiniame grafike, atjungimas yra neplaninis.
IV. PARAIŠKŲ ĮFORMINIMO TVARKA
28. Atjungti veikiančius arba esančius rezerve įrenginius remontuoti, profilaktikai, bandymams, naujiems objektams montuoti ir panašiai, nesvarbu, kad ir patvirtintas mėnesinis grafikas, galima tik įforminus paraišką.
29. Elektrinių planinės ir neplaninės paraiškos, perduodamos perdavimo ar skirstymo tinklų dispečeriui pagal operatyviai valdomų ir tvarkomų įrenginių priklausomybę, tvirtinamos elektrinės technikos vadovo ar jo įgalioto asmens.
30. Perdavimo ir skirstomųjų tinklų planinės paraiškos, perduodamos žemesnei ar aukštesnei dispečerinio valdymo pakopai, tvirtinamos dispečerinės vadovo, o neplaninės ir tęsiamos atitinkamai perdavimo tinklų padalinio vadovo, skirstomųjų tinklų technikos vadovo arba jų įgaliotų asmenų.
31. Paraiškų, skirtų dirbti įmonės viduje, įforminimo ir tvirtinimo tvarką nustato įmonės technikos vadovas.
32. Atsijungus 6 kV ir aukštesnės įtampos įrenginiui, suveikus apsaugoms ar pastebėjus įrenginio gedimą, kuris kelia pavojų žmonių gyvybei ir gali sugadinti patį įrenginį, būtina jį nedelsiant išjungti. Išsiaiškinus gedimą, bet ne vėliau kaip per tris valandas, įforminti avarinę remonto paraišką (A), kurioje nurodomos priežastys bei orientacinis remonto laikas. Avarinės paraiškos pateikiamos bet kuriuo paros metu.
33. Paraiška darbui, kurį atliekant reikės atjungti elektros energijos tiekimą vartotojams, pateikiama pagal Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių reikalavimus tai pažymint paraiškoje.
34. Jei darbai nebuvo numatyti mėnesiniame grafike, tai perduodamą paraišką būtina pažymėti – neplaninė paraiška (N). Jei darbai buvo numatyti mėnesiniame grafike, tai perduodama paraiška pažymima – planinė paraiška (P).
35. Paraiškos dispečerinėm perduodamos šia tvarka:
Pirmadieniui – nuo 9.00 – 12.00 valandos trečiadienį,
Antradieniui – nuo 9.00 – 12.00 valandos ketvirtadienį,
Trečiadieniui – nuo 9.00 – 12.00 valandos penktadienį,
Ketvirtadieniui – nuo 9.00 – 12.00 valandos pirmadienį,
Penktadieniui – nuo 9.00 – 12.00 valandos antradienį,
Šeštadieniui ir sekmadieniui – nuo 9.00 – 12.00 valandos trečiadienį.
Atsakymas į paraiškas duodamas iki 12.00 valandos vieną dieną prieš darbų pradžią.
36. Jei dėl paraiškos padavėjo kaltės įrenginys nebuvo išjungtas paraiškoje numatytu laiku, remonto trukmė sutrumpėja, o įjungimo laikas lieka kaip nurodyta paraiškoje. Tuo atveju, kai įrenginys išjungiamas pavėluotai dėl elektros energetikos sistemos darbo sąlygų, remonto laikas gali būti pratęstas arba numatytas artimiausiu laiku.
37. Jei darbai nebus baigti nustatytu laiku, paraiškos pratęsimas įforminamas ne vėliau kaip prieš penkias valandas iki darbo dienos pabaigos ir perduodama atitinkamai dispečerinei pagal operatyvinį valdymą ir tvarkymą.
38. Nežiūrint į leidimą pagal paraišką, prieš darbų pradžią išjungti veikiančius, esančius rezerve ar atlikti bandymus įrenginiuose bei įjungti įrenginius užbaigus darbus galima tik dispečeriui, kurio valdyme yra įrenginiai, leidus.
39. Paraiškoje būtina nurodyti trumpiausią realų avarinį remontuojamo energetikos įrenginio įjungimo laiką valandomis, per kurį pagal pareikalavimą (įvykus sutrikimui ar avarijai sistemoje) įrenginį galima įjungti neatlikus visų remonto darbų ar bandymų.
40. Paraiškos remonto termino pakeitimas ar pratęsimas turi būti pažymėtas paraiškoje arba įforminus naują paraišką, pažymėjus, kad tai yra tęsiami darbai bei nurodžius prieš tai buvusios paraiškos numerį, darbų pradžią.
41. Įrengiant naujus ar įjungiant rekonstruotus pagrindinius energetikos sistemos įrenginius turi būti įmonės viduje nustatyta tvarka pasirašytas vietinis teisės aktas ir pateikta paraiška dispečeriui, kurio operatyviniame valdyme bus ar yra įrenginys.
42. Jei dėl statybos ir montavimo darbų reikia išjungti veikiančius elektros įrenginius, tai tokiems darbams būtina sudaryti darbų vykdymo grafiką bei parengti transformatorių pastočių ar linijų schemas kiekvienam statybos ar paruošiamajam etapui. Darbų vykdymo grafikai turi būti suderinti su suinteresuotomis įmonėmis ir patvirtinti įmonės technikos vadovo.
43. Įjungti naujus ar po rekonstrukcijos 6 kV ir aukštesnės įtampos elektros įrenginius galima tik pagal suderintą ir patvirtintą programą.
44. Programoje turi būti nurodyta įrenginio įjungimo tvarka (eiliškumas), kokios turi būti įjungtos apsaugos bei automatika ir kokios būklės paliekamas įrenginys po įjungimo.
45. Sistemos, perdavimo, skirstomųjų tinklų dispečerių bei elektrinių operatyvinio personalo operatyviai valdomiems ir tvarkomiems įrenginiams įjungimo programą tvirtina atitinkamos įmonės ar padalinio technikos vadovas ar jo įgalioti asmenys.
46 Derinant paraiškas, dispečerinis padalinys, atsižvelgdamas į esamą tinklo padėtį, gali pakeisti paraiškoje nurodytą darbų pradžios ir pabaigos laiką.
47. Smulkių gedimų ar defektų šalinimui dispečerio pamainos laiku, operatyvine tvarka (tai užfiksuojant operatyviniame žurnale neforminant paraiškos) dispečeris gali leisti atjungti energetikos įrenginį, jei užtikrinamas tinklų darbo patikimumas ir stabilumas. Jei pamainos laiku smulkūs gedimai ar defektai nepašalinami, būtina įforminti paraišką.
48. Dispečeris jo valdyme esančius įrenginius gali leisti atjungti (įjungti) įrenginį anksčiau arba vėliau paraiškoje leisto laiko.
49. Paraiškoje turi būti įrašyta:
49.7. generuojantiems įrenginiams nurodomas disponuojamos galios sumažėjimas bei likusi disponuojama galia;
49.11. faktiškai atjungto įrenginio laiko pradžia ir faktiškai įjungto įrenginio pabaiga bei dispečerių parašai;
V. ELEKTROS ENERGETIKOS SISTEMOS OPERATYVINIO VALDYMO TVARKA
51. Sistemos dispečeris tiesiogiai vadovauja elektrinių pamainos vadovams ir perdavimo tinklų dispečeriams, atliekant perjungimus įrenginiuose, esančiuose sistemos dispečerio operatyviniame valdyme.
52. Perdavimo tinklų dispečeris tiesiogiai vadovauja elektrinių pamainos vadovams, savo operatyvinei brigadai, operatyvinei remonto brigadai ir skirstomųjų tinklų dispečeriams, atliekant perjungimus įrenginiuose, esančiuose perdavimo tinklų dispečerio operatyviniame valdyme.
53. Skirstomųjų tinklų dispečeris tiesiogiai vadovauja elektrinių pamainos vadovams, savo operatyvinei brigadai ir operatyvinei remonto brigadai, atliekant operatyvinius perjungimus perdavimo ar skirstomųjų tinklų įrenginiuose, priskirtajam vartotojo įmonės operatyviniam darbuotojui, juridinių ar fizinių asmenų, turinčių generuojančius įrenginius, prijungtus prie skirstomojo tinklo, priskirtam operatyviniam darbuotojui.
54. Elektros įrenginys įjungiamas gavus pranešimą apie darbų baigtį pagal nurodymą, potvarkį, instrukciją bei atlikus įrašus operatyviniuose dokumentuose ir papildomai suderinus su aukštesnės ar žemesnės pakopos dispečeriu, jei įrenginys yra pastarojo operatyviniame tvarkyme.
55. Tarp perdavimo, skirstomųjų tinklų, elektrinių bei įmonių gali būti sudarytos sutartys dėl operatyvinių perjungimų elektros įrenginiuose.
56. Tarpusavio santykiai dėl įrenginių išjungimo į remontą ar rezervą, įjungimo į darbą ar bandymams gali būti grindžiami bei numatytos papildomos paslaugos gali būti teikiamos šių nuostatų 55 punkte nurodytų sutarčių pagrindu.
57. Sutarčių nuostatos negali prieštarauti pagrindiniams šiuose nuostatuose apibrėžtiems principams.
58. Skirstomųjų tinklų dispečeris, gavęs perdavimo tinklų dispečerio paraiškas, derina su vartotojais įrenginių atjungimo laiką.
59. Perdavimo, skirstomųjų tinklų, elektrinių bei vartotojų įmonių operatyvinis personalas atlieka perjungimus tarpusavyje suderintų grafikų, paraiškų, instrukcijų ir sutarčių nustatyta tvarka ir laiku.
60. Perdavimo, skirstomųjų tinklų, elektrinių bei vartotojų įmonių operatyvinis personalas turi pranešti vieni kitiems apie perjungimų metu atsiradusius įrenginių gedimus bei defektus.
61. Pagal sistemos dispečerio komandą perdavimo tinklų, skirstomųjų tinklų ir vartotojų operatyvinis personalas, remdamasis Elektros tinklų kodeksu, Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklėmis, Aprūpinimo elektros energija nutraukimo, siekiant užtikrinti visuomenės interesus, detaliomis sąlygomis ir su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarka, privalo atlikti elektros energijos vartotojų avarinį atjungimą, susidarius generuojančios galios trūkumui dėl avarinių sutrikimų bei vartotojų elektros ribojimą, esant energijos ir kuro trūkumui elektros energetikos sistemoje.
62. Už sistemos, perdavimo, skirstomųjų tinklų, elektrinių ir vartotojų operatyvinio personalo apmokymą atsakingi šių įmonių vadovai.
63. Sistemos, perdavimo ir skirstomųjų tinklų dispečeriai, elektrinių pamainos vadovai, perimdami budėjimą tarpusavyje turi pasikeisti informacija apie įrenginių būklę, schemų pakeitimus ir kt. ir apie tai užrašyti savo operatyviniuose dokumentuose.
64. Lygiagrečiai dirbančioje elektros energetikos sistemoje, santykiai tarp skirtingų operatyvinio dispečerinio valdymo pakopų, neatsižvelgiant į turto nuosavybės formas, reglamentuodami šiais nuostatais ir (arba) tarpusavio sutartimis. Ginčytini klausimai sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
VI. AVARINIŲ SITUACIJŲ LIKVIDAVIMAS
65. Avarinių situacijų likvidavimui elektros įrenginiuose teikiama pirmenybė pagal įtampos dydį – 330, 110, 35, 10, 6, 0,38 kV tinkluose, atsižvelgiant į branduolinę saugą, vartotojų kategoriją, avarinės situacijos keliamą pavojų žmonių gyvybei, sveikatai, įrenginiams bei aplinkai. Surinkę reikiamą informaciją, sprendimą priima ir už jo pasekmes atsako sistemos, perdavimo, skirstomųjų tinklų ir elektrinių operatyvinis personalas.
66. Energetikos įmonių dispečeriniuose pultuose turi būti vietinė avarijų ir technologinių sutrikimų likvidavimo instrukcija, kuria vadovaujantis likviduojamos avarijos bei sutrikimai įmonės įrenginiuose.
67. Operatyviniai pokalbiai turi būti fiksuojami operatyviame žurnale ir įrašyti kalbos dokumentavimo (įrašymo) įranga. Operatyvinių pokalbių įrašai, padaryti kalbos dokumentavimo įranga, turi būti saugomi vietose ne trumpiau kaip savaitę. Už operatyvinių pokalbių įrašų apsaugą ir saugojimą atsakingi padalinių, prižiūrinčių šią įrangą, vadovai.
68. Atjungiant planinį įrenginį perdavimo tinkluose ir įvykus avarinei situacijai skirstomųjų tinklų įrenginiuose, atjungimas gali būti nutrauktas atsižvelgiant į avarinės situacijos svarbą. Surinkęs reikiamą informaciją ir atsižvelgęs į skirstomųjų tinklų dispečerio esamos situacijos vertinimą, nusprendžia ir už pasekmes atsako perdavimo tinklų dispečeris.
VII. OPERATYVINIŲ IR PRINCIPINIŲ SCHEMŲ TVIRTINIMO TVARKA
70. Lietuvos elektros energetikos sistemos 110–330 kV schemą ir 110–330 kV tinklo normalių sujungimų schemą tvirtina Dispečerinio centro vadovas.
71. Perdavimo tinklų padalinio vadovas tvirtina padalinio 330/110/10 kV transformatorių pastočių ir elektrinių 110 kV skirstyklų principines, operatyvines bei 110–330 kV tinklų normalių sujungimų schemas.
72. 110/10 kV ir 110/35/10 kV transformatorių pastočių principines ir operatyvines schemas tvirtina perdavimo tinklo padalinio vadovas ir skirstomųjų tinklų technikos vadovas ar jų įgalioti asmenys. Kiekvienas atsako už savo balansinėje priklausomybėje esančios schemos dalies teisingumą.
73. Skirstomųjų tinklų technikos vadovas ar jo įgalioti asmenys tvirtina skirstomųjų tinklų įmonės 35 kV tinklų normalių sujungimų schemą.
74. Skirstomųjų tinklų technikos vadovas ar jo įgalioti asmenys tvirtina 35/10 kV transformatorinių pastočių, 10 kV tinklų principines, operatyvines normalių sujungimų schemas ir normalių nutraukimų sąrašus. Žemosios įtampos tinklo principinės, operatyvinės ir normalių sujungimų schemos tvirtinamos skirstomųjų tinklų įmonėje nustatyta tvarka.
75. Kitų juridinių ar fizinių asmenų elektros tinklų schemos tvirtinamos šių įmonių nustatyta vidaus tvarka.
VIII. OPERATYVIAI VALDOMŲ IR TVARKOMŲ ĮRENGINIŲ SĄRAŠŲ TVIRTINIMO TVARKA
77. Sistemos dispečerio operatyviai valdomų ir tvarkomų įrenginių sąrašus, suderintus su perdavimo tinklų padalinio vadovu ar elektrinės technikos vadovu, tvirtina Dispečerinio centro vadovas.
78. Perdavimo tinklų operatyviai valdomų ir tvarkomų įrenginių sąrašus, suderintus su skirstomųjų tinklų technikos vadovu ar jo įgaliotais asmenimis, tvirtina perdavimo tinklų padalinio vadovas.
79. Perdavimo tinklų operatyviai valdomų ir tvarkomų įrenginių sąrašus, suderintus su elektrinės technikos vadovu, tvirtina perdavimo tinklų padalinio vadovas.
IX. TIPINIŲ PERJUNGIMO LAPELIŲ (PROGRAMŲ) RENGIMO IR TVIRTINIMO TVARKA
81. Sudėtingiems, dažnai pasikartojantiems perjungimams, įrenginiuose be blokuotės ar su netvarkinga blokuote perjungimai turi būti atliekami pagal tipinius perjungimo lapelius (programas).
82. Sistemos dispečerio valdomų įrenginių perjungimo programas rengia perdavimo tinklų operatoriaus padaliniai, o jas pasirašo tų padalinių vadovai ar įgalioti jų asmenys. Perjungimo programų sąrašą tvirtina Dispečerinio centro vadovas.
83. Perdavimo tinklų operatyviai valdomų įrenginių tipinius perjungimo lapelius ir programas rengia perdavimo tinklų padaliniai, o juos pasirašo tų padalinių vadovai ar įgalioti jų asmenys. Sąrašą sudėtingų perjungimų, kuriems reikia sudaryti tipinius perjungimo lapelius ar programas, tvirtina perdavimo tinklų padalinio vadovas.
84. Perdavimo ir skirstomųjų tinklų valdomų įrenginių (esančių atskyrimo riboje) tipinius perjungimo lapelius rengia perdavimo ir skirstomųjų tinklų padaliniai, o juos pasirašo tų padalinių vadovai ar įgalioti jų asmenys.
85. Skirstomųjų tinklų valdomų įrenginių perjungimo lapelius rengia skirstomųjų tinklų padaliniai, o juos pasirašo tų padalinių vadovai ar įgalioti jų asmenys. Sąrašą sudėtingų perjungimų, kuriems reikia sudaryti tipinius perjungimo lapelius ar programas, tvirtina skirstomųjų tinklų technikos vadovas ar jo įgalioti asmenys.
86. Įvykus pasikeitimui pirminių įrenginių ir (ar) antrinių grandinių dalyje, būtina atnaujinti perjungimo lapelį. Šį perjungimo lapelį parengia įmonės, kurios pusėje įvyko pasikeitimas, padalinys.
87. Perjungimus, kuriuos atlieka automatizuota pastotės valdymo sistema, turi būti naudojami tie patys tipiniai perjungimo lapeliai.
X. OPERATYVINIO PERSONALO POKALBIŲ IR OPERATYVINIO ŽURNALO VEDIMO TVARKA
89. Operatyvinių pokalbių teisė suteikiama perdavimo, skirstomųjų tinklų, elektrinių ir vartotojų įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens tvarkomuoju dokumentu.
91. Kiekvienas pokalbis pradedamas abipusiu savo objektų bei pavardžių pasakymu, pavyzdžiui:
Kauno hidroelektrinė, Venskus;
Vilniaus E – 2, Gudelis;
Klaipėdos elektros tinklai, Norkus;
Vilniaus šilumos tinklai, Stundys, ir pan.
92. Jei pokalbis vyksta ne tiesioginiu (operatyviniu) telefono kanalu, tai atsakant į kvietimą, reikia pranešti ir savo užimamas pareigas. Pirmas savo pavardę pasako kviečiamasis asmuo, paskui kviečiantysis.
93. Prieš konkretų potvarkį operacijoms vykdyti, pradžioje nurodomas operacijos tikslas. Pavyzdžiui: „Pradedame pagal paraišką Nr. xx 330 kV OL „Kaunas-Šiauliai“ atjungimą“ ir pan. Potvarkiai turi būti liepiamosios formos, konkretūs ir trumpi: „Praneškite, įjunkite, atjunkite“ ir t. t. Tokie žodžiai, kaip: prašau, malonėkite, reikia ir panašūs operatyvinėje kalboje nevartotini.
94. Operatyvinis personalas, gavęs potvarkį, pakartoja jį, o davęs potvarkį įsitikina, ar teisingai suprastas. Po to potvarkis patvirtinamas: „Teisingai, vykdykite...., teisingai, įjunkite....“ ir pan.
95. Operatyvinis personalas, įvykdęs potvarkį, apie tai praneša potvarkį davusiajam asmeniui. Pranešimo pavyzdys: „Šiaulių PTS, Petraitis – 14 val. 15 min. Rekyvos 110 kV OL jungtuvas įjungtas, apkrovos nėra“.
96. Operatyvinėje kalboje draudžiama vartoti sutrumpintus įrenginių operatyvinius pavadinimus. Tokie sutrumpinimai leidžiami tik rašant į operatyvinius dokumentus. Ištaisymai operatyviniame žurnale leidžiami tik tokia tvarka: klaidingas įrašas perbraukiamas, įrašomas naujas, paraštėje pasirašoma.
XI. PAMAINŲ PASIKEITIMAS
98. Baigus budėjimą, operatyviniame žurnale arba tam tikslui skirtose paros žiniaraščio skiltyse privaloma įrašyti apie visus nuokrypius nuo patvirtintos normalių elektrinių (šiluminių) sujungimų schemos, taip pat apie relinės apsaugos ir elektroautomatikos nuokrypius nuo normalaus režimo. Patikrinti mnemo schemoje (schemoje makete) ir operatyviniame žurnale žymėjimus apie atliekamus darbus (plakatai, spaudai, įžemiklių uždėjimo (nuėmimo) pažymėjimai ir kt.).
99. Baigus pamainą, reikia informuoti pamainą pradedantįjį apie visus nuokrypius nuo normalaus įrenginių režimo, nuo nustatytų grafikų, apie vartotojų apribojimus bei sumažėjusį atsakingų vartotojų maitinimo patikimumą, apie ryšio kanalų būklę ir pan.
100. Pradedantysis pamainą susipažįsta su operatyvinių dokumentų įrašais ir aukštesniosios pakopos operatyvinio bei administracinio personalo potvarkiais.
101. Operatyviniame žurnale pažymimas tikslus pamainų pasikeitimo laikas ir patvirtinamas abiejų operatyvinio personalo darbuotojų parašais.
102. Dispečeris, pradėjęs pamainą, praneša apie įrenginių ir tinklo padėtį aukštesniosios pakopos operatyviniam darbuotojui, o pastarasis, išklausęs pranešimus, įrašo operatyviniame žurnale pavardes ir nuokrypius nuo normalaus arba nustatyto režimo, kurie dar nepažymėti operatyviniuose dokumentuose.
XII. ĮRENGINIŲ ATJUNGIMAS REMONTUOTI
103. Dispečeris leidžia pavaldžiam operatyviniam personalui atjungti įrenginius, esančius jo valdyme ir tvarkyme. Operatyviniame žurnale įrašoma kam ir kokį įrenginį leista atjungti bei įvykdymo laikas. Jeigu atjungiant įrenginį reikia keisti pagrindinę tinklo schemą, relinės apsaugos ir elektroautomatikos nuostatus bei darbo režimą kituose objektuose, tai duodant potvarkius, koordinuojamas jų eiliškumas.
104. Dispečeris, duodamas potvarkį atjungti (įjungti) jo valdomus įrenginius, perduoda visas komandas eilės tvarka nustatyta perjungimų programoje.
105. Pavaldus operatyvinis dispečerinis personalas visas operacijas įrašo į operatyvinį žurnalą arba (jeigu perjungimai atliekami pagal iš anksto paruoštus perjungimų lapelius (tipinius perjungimų lapelius) sutikrina operacijų eiliškumą ir įrašo bendrą užduotį.
106. Visus įžeminimus, atliktus jo potvarkiu, dispečeris pažymi operatyviniame žurnale (spaudais) ir paros žiniaraštyje.
107. Leisdamas dirbti transformatorių pastotėse, orinėje linijoje, dispečeris operatyviniame žurnale įrašo, kam davė leidimą ir darbų pradžios laiką.
108. Gavęs pranešimą apie darbų pabaigą, dispečeris tai pažymi operatyviniame žurnale šalia tos žymos, pagal kurią buvo leista dirbti.
109. Gavęs pranešimą apie įžemiklių nuėmimą, atjungimą, dispečeris tai pažymi operatyviniame žurnale, paros žiniaraštyje ir schemoje makete.
110. Prieš pradėdamas operacijas dėl įrenginių įjungimo, dispečeris perspėja visų pavaldžių objektų, kuriuose buvo leista dirbti, operatyvinį personalą.
111. Įrašai avarijos metu turi būti trumpi, bet gana tikslūs, ypač apie laiką, reiškinius ir operacijų eigą.
112. Pirminė informacija, pasikeitus pavardėmis, prasideda žodžiu „avarija“, po to seka pranešimo turinys.
XIII. OPERATYVINIO ŽURNALO PILDYMAS, KEIČIANT ELEKTRINIŲ GENERUOJAMOS ENERGIJOS PLANUS
114. Operatyviniame žurnale įrašoma:
114.1. visos komandos ir leidimai dėl elektrinių gaminamos elektros energijos plano pakeitimo, davusiojo leidimą pareigūno pavardė, kam perduotas naujas planas ir terminas;
114.2. jei tai paties sistemos dispečerio komanda didinti ar mažinti elektrinės galią, tai nustatytą naujo plano dydį ir terminą;
114.4. bet kuriuo atveju planinis, neplaninis ar avarinis elektrinių generatorių sinchronizacijos ar stabdymo laikas;
XIV. PAGRINDINIAI ĮRENGINIŲ IR ATSKIRŲ ELEMENTŲ SUTARTINIAI ŽYMĖJIMAI
115. Elektros energetikos sistemoje vartojamos šios santrumpos:
Agregatas |
AG |
Alyvinis jungtuvas |
AJ |
Apeinamasis prijunginys |
AP |
Apsauga (signalizacija) nuo perkrovos |
Perkr. |
Asinchroninio režimo likvidavimo automatika |
ARLA |
Atjungtos linijos fiksavimo automatika |
ALFA, ALF |
Atkirta |
A |
Atkirtos II laiptas |
A II |
Atvirkštinės sekos srovės, įtampos, galios apsauga |
I2, U2, P2 |
Atvirkštinės sekos srovės kryptinė apsauga |
I2 kr. (I2 ) |
Aukštojo dažnio blokuotė: |
ADB |
(tele)pagreitinimas |
Tp.; ADP |
teleįjungimas, teleatjungimas |
TĮ, TA |
kanalų komandinė aparatūra |
VČTO, ANKA |
ANKA-AVPA, kurios dažnis 145 kHz 8 komanda |
ANKA-145-8 |
Automatinis elektrinės galios sumažinimas |
AEN |
Automatizuota dispečerinio valdymo sistema |
ADVS |
Autotransformatorius |
AT |
Blokas |
B (B-2, B-6) |
Cirkuliacinis siurblys |
CS |
Dalijimo apsauga |
Dal. aps. DA |
Dalijimo automatika |
Dal. aut. DA |
Diferencinė apsauga: |
D (Dif.) |
šynų (šynuotės) |
ŠDA |
linijų skersinė |
SD |
linijų išilginė |
DLA (LDA) |
Diferencinė – fazių apsauga |
DFA |
Distancinė apsauga: |
Dist. (D) |
II zona |
Dist. II (D II) |
II zonos pagreitinimas |
Dist. IIp (D II pagr.) |
su aukštojo dažnio blokuote |
Dist. ADB, (DADB) |
Dujų apsauga |
Dj |
Dujinis jungtuvas |
DJ |
Elektrinis maitinimo siurblys |
MS |
Fazių nepersijungimo apsauga |
FNA |
Fiksuojantys prietaisai: |
FP |
ampermetras |
FA (A) |
voltmetras |
FV (V) |
Galios skyriklis |
GS |
Galios reguliavimo automatika |
AGR |
Garo katilas |
GK (GK-1) |
Generatorius |
G |
Hidrogeneratorius |
HG |
Iškroviklis |
IŠK |
Įtampos apsauga (signalizacija): |
U |
maksimaliosios |
U max |
minimaliosios |
U min |
Įtampos reguliavimo automatika |
AĮR |
Įtampą reguliuojantis transformatorius |
RT |
Įtampos transformatorius |
ĮT |
Įžemėjimo apsauga: (nekryptinė) |
Ž |
II laiptas kryptinis |
Ž II kr; (Ž II ) |
II laiptas be laiko išlaikymo (nulinis) |
Ž II 0 |
II laipto pagreitinimas |
Ž IIp (Ž II pagr.) |
su aukštojo dažnio blokuote |
ŽADB |
Jungties prijunginys |
J |
Jungtuvo atjungimo rezervavimo įrenginys |
JARĮ |
Kabelinė linija |
KL |
Kartotinio įjungimo automatika: vienfazio |
VAKĮ |
šynų |
ŠAKĮ |
trifazio |
AKĮ; TAKĮ |
greit veikiančio |
GAKĮ |
įjungianti vartotojus atsistačius dažniui |
DAKĮ |
įjungianti pirmą (antrą) kartą |
AKĮ I, AKĮ II |
su sinchronizmo kontrole |
AKĮ SK |
su sinchronizmo gaudymu |
AKĮ SG |
su įtampos nebuvimo linijoje (šynose) kontrole |
AKĮ NL; AKĮ NŠ |
su įtampos buvimo linijoje (šynose) kontrole |
AKĮ BL; AKĮ BŠ |
Kompensacinė ritė |
KR |
Kompensacinės ritės transformatorius |
KRT |
Komplektinė transformatorinė |
KT |
Kondensato siurblys |
KS |
Kondensatorių baterija |
KB |
Linijos |
L |
Maitinimo siurblys |
MS |
Maksimaliosios srovės apsauga: |
M (MSA) |
su minimalios įtampos blokuote |
MV |
110 kV su min. įtampos 35 kV pusėje blokuote |
M110 V35 |
Modulinė transformatorinė |
MT |
Neutralė |
N |
Nuokrovos (apkrovos atjungimo automatika) |
NA, AA |
Operatyvinės informacijos komplektas |
OIK |
Orinis jungtuvas |
OJ |
Orinė linija |
OL |
Priešavarinė automatika |
PA |
Relinė apsauga ir elektroautomatika |
RAA |
Rezervo įjungimo automatika |
ARĮ |
Saugiklis |
SG |
Savųjų reikmių transformatorius |
SRT |
Skyriklis |
S |
Skirstomasis punktas |
SP |
Skirtuvas |
SKR |
Srovės transformatorius |
ST |
Stacionarioji transformatorinė |
TR |
Stulpinė transformatorinė |
STTR |
Šynų prijunginys |
Š |
Tarpsekcinis apeinamasis prijunginys |
APS |
Tarpsekcinis prijunginys |
TS |
Tarpšyninis prijunginys |
TŠ |
Tiltelio prijunginys |
TL |
Transformatorius |
T |
Trumpiklis |
TRP |
Turbininis maitinimo siurblys |
TMS |
Turbogeneratorius |
TG |
Vandens šildymo katilas |
VK |
Vakuuminis jungtuvas |
VJ |
Vartotojų atjungimo sumažėjus dažniui automatika |
ADN |
Žadinimo reguliavimo automatika |
AŽR |
______________
______________
______________
______________