LIETUVOS RESPUBLIKOS DRAUDIMO PRIEŽIŪROS KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL DRAUDIMO BROKERIŲ KVALIFIKACINIO EGZAMINO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2004 m. vasario 3 d. Nr. N-10

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo (Žin., 2003, Nr. 94-4246) 151 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija nutaria:

1. Patvirtinti Draudimo brokerių kvalifikacinio egzamino tvarką (pridedama).

2. Nustatyti, kad rengiant pirmąjį draudimo brokerių kvalifikacinį egzaminą, netaikomas Draudimo brokerių kvalifikacinio egzamino tvarkos 9 punktas.

3. Nustatyti, kad Draudimo brokerių kvalifikacinio egzamino tvarkos nuostatos dėl valstybės rinkliavos sumokėjimo įsigalioja priėmus atitinkamus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimo Nr. 1458 „Dėl valstybės rinkliavos objektų sąrašo, šios rinkliavos dydžių ir mokėjimo ir grąžinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 108-3463) pakeitimus.

 

 

 

Lietuvos Respublikos

draudimo priežiūros

komisijos pirmininkas                                            Edvinas Vasilis-Vasiliauskas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros

komisijos 2004 m. vasario 3 d. nutarimu

Nr. N-10

 

DRAUDIMO BROKERIŲ KVALIFIKACINIO EGZAMINO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Draudimo brokerių kvalifikacinio egzamino tvarka (toliau – Tvarka) nustato draudimo brokerių kvalifikacinio egzamino (toliau – egzaminas) organizavimo, vykdymo, draudimo brokerių peratestavimo, įrašymo į draudimo brokerių sąrašą, draudimo brokerio pažymėjimo išdavimo tvarką.

2. Egzaminą rengia Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija (toliau – Priežiūros komisija).

3. Egzaminą laikyti gali asmenys, atitinkantys Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo (Žin., 2003, Nr. 94-4246) reikalavimus.

4. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos:

Egzaminas – fizinio asmens, pretenduojančio tapti draudimo brokeriu, žinių apie draudimo sistemą, draudimo ir perdraudimo, draudimo ir perdraudimo tarpininkavimo veiklą, draudimo santykių teisinį reguliavimą patikrinimas.

Peratestavimas – draudimo brokerio turimų žinių apie draudimo sistemą, draudimo ir perdraudimo, draudimo ir perdraudimo tarpininkavimo veiklą, draudimo santykių teisinį reguliavimą patikrinimas.

Pretendentas – fizinis asmuo, pageidaujantis laikyti egzaminą.

Egzaminuojamasis – fizinis asmuo, kuris pateikė dokumentus egzaminui laikyti, kuriam leista jį laikyti ir kuris atvyko į egzaminą.

Kitos šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos draudimo įstatyme (toliau – Draudimo įstatymas) vartojamas sąvokas.

 

II. LIETUVOS RESPUBLIKOS DRAUDIMO PRIEŽIŪROS KOMISIJA NUTARIMAS DĖL EGZAMINO

 

5. Dėl egzamino rengimo Priežiūros komisija priima nutarimą.

6. Priežiūros komisijos nutarimo tekste turi būti nurodoma dokumentų, numatytų šios Tvarkos 11 punkte, pateikimo ir išsamesnės informacijos apie egzaminą suteikimo vieta, dokumentų pateikimo terminas.

7. Priežiūros komisijos nutarimas dėl egzamino skelbiamas „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“. Informacija apie egzaminą skelbiama Priežiūros komisijos interneto tinklalapyje ir gali būti skelbiama dienraštyje.

 

III. DRAUDIMO BROKERIŲ KVALIFIKACINIO EGZAMINO KOMISIJOS SUDARYMAS IR JOS NARIŲ STATUSAS

 

8. Egzaminui vykdyti sudaroma Draudimo brokerių kvalifikacinio egzamino komisija (toliau – komisija) iš ne mažiau kaip 5 ir ne daugiau kaip 7 fizinių asmenų. Komisijos pirmininką, narius, taip pat sekretorių nutarimu ne vėliau kaip prieš 7 dienas iki egzamino (pirmos egzamino dienos, kai jis vyksta ne vieną dieną) skiria Priežiūros komisija. Komisijos sekretorius nėra komisijos narys.

9. Ne mažiau kaip 2 komisijos nariai skiriami iš Draudimo brokerių rūmų rekomenduotų draudimo brokerių sąrašo (jame nurodomi asmenų vardai, pavardės, adresai korespondencijai ir kiti duomenys), kuriame turi būti nurodyti ne mažiau kaip 5 draudimo brokeriai. Šį sąrašą Draudimo brokerių rūmai turi pateikti per 7 dienas nuo Priežiūros komisijos nutarimo dėl egzamino rengimo paskelbimo „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“. Laikoma, kad visi Draudimo brokerių rūmų rekomenduoti draudimo brokeriai sutinka būti paskirti į komisiją.

10. Komisijos nariu neskiriami ar juo negali būti:

10.1. pretendento ar egzaminuojamojo sutuoktinis;

10.2. pretendento ar egzaminuojamojo artimas giminaitis;

10.3. asmuo su pretendentu ar egzaminuojamuoju susijęs svainystės ryšiais;

10.4. kitas asmuo, kuris tiesiogiai ar netiesiogiai gali būti suinteresuotas egzamino rezultatais, arba yra kitokių aplinkybių, keliančių abejonių šio asmens nešališkumu.

 

IV. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

11. Pretendentai Priežiūros komisijos administracijai privalo pateikti:

11.1. prašymą leisti laikyti egzaminą;

11.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir jo kopiją;

11.3. dvi nuotraukas (30 x 40 mm.);

11.4. užpildytą fizinio asmens anketą, kurios forma patvirtinta Priežiūros komisijos 2004 m. sausio 13 d. nutarimu Nr. N-4 „Dėl Pritarimo asmenų kandidatūroms tvarkos ir fizinio bei juridinio asmens anketų formų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 12-370);

11.5. dokumentą, įrodantį, jog sumokėta valstybės rinkliava už egzamino laikymą.

12. Dokumentai priimami 14 dienų nuo Priežiūros komisijos nutarimo dėl egzamino rengimo paskelbimo „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ dienos, įskaitant paskelbimo dieną.

13. Pretendentai 11 punkte nurodytus dokumentus gali pateikti Priežiūros komisijos administracijai asmeniškai arba atsiųsti registruotu laišku.

14. Jei pretendentai pateikia dokumentus asmeniškai, šios Tvarkos 11.2 punkte nurodyto dokumento originalą, sutikrinusi su pateikta kopija, Priežiūros komisijos administracija grąžina pretendentui dokumentų priėmimo metu. Jei dokumentai Priežiūros komisijos administracijai siunčiami registruotu laišku, pateikiama šios Tvarkos 11.2 punkte nurodyto dokumento notaro patvirtinta kopija.

15. Pretendentų dokumentai registruojami Pretendentų prašymų ir kitų pateiktų dokumentų registravimo žurnale (šios Tvarkos 1 priedas).

16. Jei pateikti ne visi šios Tvarkos 11 punkte nurodyti dokumentai, jie neregistruojami ir grąžinami pretendentui.

17. Priežiūros komisijos administracija, gavusi dokumentus, patikrina, ar pretendentas atitinka Draudimo įstatymo reikalavimus pagal pateiktų dokumentų duomenis ir teikia klausimą dėl leidimo dalyvauti egzamine svarstyti Priežiūros komisijai.

18. Jeigu pretendentas neatitinka Draudimo įstatymo reikalavimų, Priežiūros komisija jam neleidžia laikyti egzamino. Šiam pretendentui ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Priežiūros komisijos nutarimo neleisti dalyvauti egzamine registruotu laišku išsiunčiamas pranešimas apie tai, kad jam neleidžiama laikyti egzamino. Prašymas leisti laikyti egzaminą, anketa ir dokumentų kopijos negrąžinami.

19. Jeigu pretendentas atitinka Draudimo įstatymo reikalavimus, Priežiūros komisija jam leidžia laikyti egzaminą. Priežiūros komisija, spręsdama klausimą dėl leidimo pretendentams laikyti egzaminą, kartu išsprendžia klausimą dėl egzamino datos (datų), laiko ir vietos.

20. Pretendentui, kuriam leista laikyti egzaminą, ne vėliau kaip prieš 7 dienas iki egzamino registruotu laišku išsiunčiamas pranešimas apie egzamino datą, laiką ir vietą.

 

V. EGZAMINO VYKDYMAS

 

21. Egzaminai vyksta ne rečiau kaip kartą per 4 mėnesius.

22. Kai yra daug pretendentų, kuriems leista laikyti egzaminą, jis gali vykti ne vieną dieną. Šiuo atveju Priežiūros komisija nustato dienas, kuriomis vyks egzaminas, bei kurie pretendentai kokią dieną turi atvykti į egzaminą.

23. Egzaminas vykdomas, jei į jį atvyksta bent vienas pretendentas, kuriam leista laikyti egzaminą.

24. Pretendentai, kuriems leista laikyti egzaminą, atvykdami į jį privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir jį pateikti komisijos sekretoriui.

25. Komisijos nariai privalo susipažinti su pretendentų, kuriems leista laikyti egzaminą, sąrašu (jame nurodomi vardai, pavardės, gyvenamosios vietos) Priežiūros komisijos patalpose ne vėliau kaip likus vienai darbo dienai iki egzamino. Šį sąrašą parengia Priežiūros komisijos administracija.

26. Kai egzamine dėl svarbios priežasties (dėl ligos ir pan.) negali dalyvauti kuris nors komisijos narys, egzaminas gali vykti, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė komisijos narių. Kai egzamine dėl svarbios priežasties negali dalyvauti komisijos pirmininkas, Priežiūros komisija paveda kitam komisijos nariui atlikti komisijos pirmininko funkcijas. Komisijos narys, negalėsiantis dalyvauti egzamine dėl svarbios priežasties, privalo nedelsdamas apie tai pranešti Priežiūros komisijai.

Jeigu paaiškėja, kad komisijos narys yra šios Tvarkos 10 punkte nurodytas asmuo, komisijos narys turi nusišalinti.

27. Jeigu egzaminas negali vykti dėl to, kad jame dalyvauja mažiau komisijos narių negu nurodyta šios Tvarkos 26 punkte, egzaminas nukeliamas 14 dienų. Visiems pretendentams, kuriems buvo leista laikyti egzaminą, ne vėliau kaip per 3 dienas po neįvykusio egzamino registruotu laišku išsiunčiamas pranešimas apie egzamino nukėlimą, egzamino datą, laiką ir vietą.

28. Egzamino metu su egzaminuojamaisiais egzamino procedūros klausimais gali bendrauti tik komisijos pirmininkas ir komisijos sekretorius.

29. Egzamino patalpoje, vykstant egzaminui, gali būti tik komisijos pirmininkas, komisijos nariai, komisijos sekretorius ir egzaminuojamieji.

30. Egzaminas pradedamas pranešimuose nurodytu laiku. Egzaminuojamiesiems, pavėlavusiems į egzaminą, gali būti neleidžiama dalyvauti egzamine. Šiuo klausimu komisija priima sprendimą.

31. Egzaminas pradedamas komisijos pirmininkui paskelbiant komisijos sudėtį bei trumpai paaiškinant egzamino tvarką.

32. Egzaminas laikomas lietuvių kalba. Egzaminas vykdomas raštu, pateikiant atlikti testą.

33. Egzamino testo (toliau – testas) pildymo metu egzamino patalpose turi dalyvauti bent vienas komisijos narys ir komisijos sekretorius, o tikrinant testą turi dalyvauti visi komisijos nariai, išskyrus komisijos narius, kurie egzamine nedalyvauja dėl svarbios priežasties.

34. Testą rengia Priežiūros komisijos administracija.

35. Testą sudaro 100 klausimų ir trys atsakymų į kiekvieną klausimą variantai. Iš paruoštų atsakymų į klausimą vienas yra teisingas. Atsakydamas į klausimą, egzaminuojamasis pažymi vieną iš atsakymų, kuris, jo manymu, yra teisingas ir atsakymų lape nurodo jo numerį. Atsakymų lape taisymai draudžiami. Pataisyti atsakymų lape atsakymai priskiriami klaidingiems atsakymams.

36. Testui spręsti egzaminuojamieji aprūpinami vienodomis rašymo priemonėmis.

37. Testui atlikti skiriamos dvi valandos. Atliekant testą naudotis literatūra, užrašais, kitomis pagalbinėmis informacinėmis ar ryšio priemonėmis, taip pat kalbėtis su kitais egzaminuojamaisiais draudžiama.

38. Testas ir atsakymų lapas egzaminuojamiesiems įteikiamas užklijuotuose vokuose, kurie atplėšiami komisijos sekretoriaus nurodymu. Nuo vokų atplėšimo pradedamas skaičiuoti testo atlikimo laikas.

39. Egzaminuojamiesiems, prieš išdalijant vokus su testu ir atsakymų lapu, suteikiamas šifras, kurį sudaro 6 ženklai – 3 raidės ir 3 skaičiai. Šifro kortelių, teikiamų egzaminuojamiesiems traukti burtais, skaičius turi būti didesnis negu egzaminuojamųjų skaičius. Egzaminuojamieji šifrą užrašo ant testo lapų ir atsakymų lapo viršutinio dešiniojo kampo. Šifro kortelę egzaminuojamieji turi saugoti per visą testo atlikimo laiką ir grąžinti komisijos sekretoriui tik po to, kai testai įvertinami ir vertinimai įrašomi egzamino vertinimo lentelėje (šios Tvarkos 2 priedas). Atsakomybė už šifro konfidencialumo išsaugojimą tenka egzaminuojamajam. Neužtikrinęs suteikto šifro konfidencialumo egzaminuojamasis komisijos sprendimu gali būti pašalintas iš egzamino.

40. Egzaminuojamajam atlikus testą ar pasibaigus testui atlikti skirtam laikui, komisijos sekretorius surenka testus ir atsakymų lapus. Testai tikrinami dalyvaujant egzaminuojamiesiems pasibaigus testui atlikti skirtam laikui. Testus, naudodamas tik atsakymų lapus, tikrina ir neteisingus atsakymus pažymi atsakymų lape komisijos sekretorius. Klaidingi atsakymai pažymimi kita spalva, negu testo atsakymus žymėjo egzaminuojamieji. Testo rezultatai įvertinami tik pagal atsakymų lapą. Komisijos nariai gali patikrinti, ar komisijos sekretorius teisingai patikrino testo atsakymus.

41. Testo rezultatų įvertinimas atliekamas atsižvelgiant į klaidų, padarytų atliekant testą, skaičių: išlaikiusiu egzaminą laikomas egzaminuojamasis, padaręs 20 ir mažiau klaidų.

42. Komisijos sekretorius įrašo testo vertinimo rezultatus egzamino vertinimo lentelėje (nurodoma, ar egzaminas išlaikytas, ar neišlaikytas), kuri yra sudedamoji egzamino protokolo dalis. Išspręsti testai ir atsakymų lapas pridedami prie egzamino protokolo.

43. Komisijos sekretoriui perskaičius šifrą, egzaminuojamieji prisistato, pasakydami vardą ir pavardę, bei grąžina šifro kortelę. Komisijos sekretorius egzamino vertinimo lentelėje įrašo egzaminuojamųjų vardus ir pavardes. Egzaminuojamieji pasirašo egzamino vertinimo lentelės skiltyje šalia savo pavardės. Jei egzaminuojamasis atsisako pasirašyti ar nedalyvauja, apie tai pažymima egzamino vertinimo lentelės skiltyje „Pastabos“.

44. Komisijos pirmininkas testo rezultatus perskaito dalyvaujant egzaminuojamiesiems.

45. Visą egzamino eigą komisijos sekretorius protokoluoja egzamino protokole, kuriame nurodoma komisijos sudėtis, egzaminuojamųjų vardai ir pavardės, komisijos sprendimai ir kiti svarstyti klausimai.

46. Egzamino protokolą pasirašo egzamine dalyvavę komisijos pirmininkas, komisijos nariai ir komisijos sekretorius, nurodydami pasirašymo datą.

47. Egzamino eigai fiksuoti gali būti naudojamas garso ir vaizdo įrašas, kuris pridedamas prie egzamino protokolo.

 

VI. DRAUDIMO BROKERIO PERATESTAVIMO TVARKA

 

48. Priežiūros komisija turi teisę surengti draudimo brokerio peratestavimą, jei pasitvirtina skundai dėl draudimo brokerio veiklos ar patikrinimo duomenys kelia abejonių dėl jo kvalifikacijos.

49. Draudimo brokeris, kuriam paskirtas peratestavimas, turi išlaikyti egzaminą per Priežiūros komisijos nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 6 mėnesiai.

50. Draudimo brokerio peratestavimo atveju egzaminas laikomas vadovaujantis šia Tvarka.

51. Jeigu draudimo brokeris neišlaiko egzamino, laikoma, kad jis prarado kvalifikaciją.

52. Jeigu draudimo brokeris prarado kvalifikaciją arba be svarbių priežasčių neatvyko į peratestavimą, jis išbraukiamas iš draudimo brokerių sąrašo ir privalo grąžinti draudimo brokerio pažymėjimą.

 

VII. DRAUDIMO BROKERIŲ SĄRAŠAS

 

53. Priežiūros komisija išlaikiusį egzaminą egzaminuojamąjį per 5 dienas įrašo į draudimo brokerių sąrašą ir išduoda draudimo brokerio pažymėjimą. Pastarasis išduodamas tik sumokėjus valstybės rinkliavą už draudimo brokerio pažymėjimo išdavimą.

54. Draudimo brokerių sąraše nurodomi šie duomenys:

54.1. draudimo brokerio vardas (vardai), pavardė (pavardės);

54.2. draudimo brokerio pažymėjimo numeris;

54.3. informacija apie draudimo brokerio pažymėjimo galiojimo laikiną sustabdymą;

54.4. draudimo brokerio pažymėjimo galiojimo laikino sustabdymo data;

54.5. draudimo brokerio pažymėjimo galiojimo laikino sustabdymo panaikinimo data;

54.6. draudimo brokerio išbraukimo iš draudimo brokerių sąrašo data.

55. Draudimo brokerių sąrašo duomenys yra viešai skelbiami Priežiūros komisijos interneto tinklalapyje.

56. Draudimo brokeris, praradęs draudimo brokerio pažymėjimą, apie tai privalo paskelbti dienraštyje, platinamame visoje Lietuvos Respublikoje.

57. Draudimo brokeris, praradęs draudimo brokerio pažymėjimą, privalo kreiptis į Priežiūros komisiją dėl naujo draudimo brokerio pažymėjimo išdavimo. Šiuo atveju draudimo brokeris pateikia:

57.1. prašymą išduoti draudimo brokerio pažymėjimą;

57.2. išsamų paaiškinimą apie draudimo brokerio pažymėjimo praradimą;

57.3. skelbimo dienraštyje kopiją;

57.4. dokumentą, įrodantį, jog sumokėta valstybės rinkliava už naujo draudimo brokerio pažymėjimo išdavimą.

58. Draudimo brokeriui, pateikusiam šios Tvarkos 57 punkte nurodytus dokumentus, Priežiūros komisija išduoda naują draudimo brokerio pažymėjimą.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

59. Egzaminuojamasis, nesilaikantis šios Tvarkos reikalavimų, gali būti pašalintas iš egzamino, apie tai nurodant egzamino protokole.

60. Egzaminuojamasis, nesutinkantis su testo įvertinimu, turi teisę per 14 dienų nuo testo rezultatų įvertinimo paskelbimo motyvuotai apskųsti komisijos sprendimą Priežiūros komisijai.

61. Priežiūros komisija privalo išnagrinėti ir priimti nutarimą ne vėliau kaip per 14 dienų.

62. Apie savo nutarimą Priežiūros komisija skundą pateikusį egzaminuojamąjį privalo informuoti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas.

______________


Draudimo brokerių

kvalifikacinio egzamino tvarkos

1 priedas

 

PRETENDENTŲ PRAŠYMŲ IR KITŲ PATEIKTŲ DOKUMENTŲ REGISTRAVIMO ŽURNALAS

 

Eilės Nr.

Pretendento vardas ir pavardė

Pateikti dokumentai (nurodyti)

Prašymo ir dokumentų priėmimo data

Prašymą ir dokumentus priėmusio asmens pavardė ir parašas

Pretendento parašas (gaunant paštu–registracijos Nr.)

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

____________________                                                        ___                                                

      (pareigų pavadinimas)                                         (parašas)                                              (vardas ir pavardė)

______________


Draudimo brokerių

kvalifikacinio egzamino tvarkos

2 priedas

 

EGZAMINO VERTINIMO LENTELĖ

 

Šifro Nr.

Įvertinimas

Egzaminuojamojo vardas ir pavardė (užpildoma po testo įvertinimo, prisistačius egzaminuojamajam)

Egzaminuojamojo parašas

Pastabos

 

 

 

 

 

 

Komisijos pirmininkas                  (Parašas)                                       (Vardas ir pavardė)

 

Komisijos sekretorius                   (Parašas)                                       (Vardas ir pavardė)

 

Nariai                                            (Parašai)                                        (Vardai ir pavardės)

______________


Draudimo brokerių

kvalifikacinio egzamino tvarkos

3 priedas

 

DRAUDIMO BROKERIŲ KVALIFIKACINIO EGZAMINO PROGRAMA

 

I. Draudimo samprata ir FUNKCIJOS

 

1. Draudimo samprata. Draudimo funkcijos.

 

II. DRAUDIMO SKIRSTYMAS IR JO TEISINĖ REIKŠMĖ

 

2. Draudimo skirstymo kriterijai. Draudimo formos. Draudimo šakos. Draudimo grupės. Draudimo skirstymas pagal draudžiamų interesų pobūdį. Draudimo skirstymas pagal draudimo išmokos būdą. Draudimo skirstymas pagal draudimo rizikos prisiėmimo pobūdį. Draudimo skirstymas pagal teisines draudimo veiklos organizavimo formas. Kiti draudimo skirstymo kriterijai.

 

III. DRAUDIMO SUTARTIS IR DRAUDIMO SUTARTINIŲ SANTYKIŲ DALYVIAI

 

3. Draudimo sutarties samprata. Draudimo sutarties požymiai.

4. Draudimo sutarties forma. Draudėjo prašymas sudaryti draudimo sutartį, draudimo taisyklės ir draudimo polisas.

5. Draudimo sutartinių santykių dalyviai. Draudikas. Draudėjas. Apdraustasis. Naudos gavėjas. Nukentėjęs trečiasis asmuo.

 

IV. DRAUDIMO SUTARTIES TURINYS

 

6. Draudimo objektas – turtinis interesas. Draudimo apsaugos objektas. Draudiko pareiga tinkamai atskleisti draudimo apsaugos pobūdį. Draudėjo pareiga atskleisti informaciją, galinčią turėti esminės įtakos draudimo rizikai. Draudimo rizikos padidėjimas ir sumažėjimas. Draudimo suma. Draudimo įmoka (premija). Draudimo sutarties terminas. Draudiminis įvykis. Draudimo išmoka ir jos formos. Išskaita ir jos formos.

 

V. DRAUDIMO SUTARTIES SUDARYMAS, GALIOJIMAS IR PABAIGA

 

7. Ofertos ir akcepto ypatumai draudimo sutartiniuose teisiniuose santykiuose. Laikinoji draudimo apsauga. Draudimo sutarties įsigaliojimas. Draudimo sutarties pakeitimas. Draudimo sutarties ir prievolių, kylančių iš draudimo sutarties, pabaiga. Šalių atsiskaitymas nutraukus draudimo sutartį. Draudimo sutarties negaliojimas. Draudimo sutarties aiškinimas. Ginčai, kylantys iš draudimo sutarties.

 

VI. TURTO DRAUDIMO IR CIVILINĖS ATSAKOMYBĖS DRAUDIMO SUTARTYS

 

8. Turto draudimo grupės. Turto draudimo rizikos. Draudimo vertė ir jos nustatymas. Nevisiškas draudimas. Proporcinio bei pirmosios rizikos draudimo taisyklės nustatant draudimo išmoką. Papildomas draudimas. Dvigubas draudimas. Subrogacija. Didelis draudėjo ar apdraustojo neatsargumas.

9. Civilinės atsakomybės draudimo grupės. Civilinės atsakomybės draudimo rizikos. Nukentėjusio trečiojo asmens teisės ir pareigos. Tiesioginio ieškinio institutas. Kriterijai, naudojami apibrėžiant draudiminį įvykį. Retroaktyvi draudimo apsauga. Draudimo išmoka ir kitos draudiko atlyginamos išlaidos.

 

VII. GYVYBĖS DRAUDIMO IR SVEIKATOS DRAUDIMO SUTARTYS

 

10. Gyvybės draudimo grupės. Gyvybės draudimo rizikos. Apdraustojo ir naudos gavėjo paskyrimas bei pakeitimas. Pagrindinės gyvybės draudimo sutarčių rūšys. Draudimo suma ir draudimo įmoka. Draudimo sutarties nutraukimas. Išperkamoji suma. Turtinių teisių, kylančių iš su kapitalo kaupimu susijusios gyvybės draudimo sutarties, įkeitimas ir perleidimas.

11. Sveikatos draudimo grupės. Sveikatos draudimo rizikos. Sveikatos draudimo sutartis kaip sumų draudimo sutartis. Sveikatos draudimo sutartis kaip nuostolių draudimo sutartis.

 

VIII. PRIVALOMASIS DRAUDIMAS

 

12. Privalomojo draudimo samprata. Privalomojo draudimo poreikis. Pagrindinės privalomojo draudimo rūšys.

13. Privalomojo draudimo rūšys Lietuvoje. Transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomasis draudimas.

 

IX. DRAUDIMO ĮMONĖS LICENCIJAVIMAS

 

14. Draudimo veiklos licencijos išdavimo sąlygos. Reikalavimai draudimo įmonės teisinei formai. Reikalavimai steigiamos draudimo įmonės finansams. Reikalavimai steigėjų finansinei padėčiai. Reikalavimai asmenims, priimsiantiems sprendimus dėl draudimo įmonės valdymo.

15. Leidimų užsienio valstybių draudimo įmonių filialų veiklai išdavimo ypatumai.

 

X. DRAUDIMO ĮMONĖS VALDYMAS IR KONTROLĖ

 

16. Reikalavimai draudimo įmonę kontroliuojantiems bei sprendimus dėl draudimo įmonės valdymo priimantiems asmenims, šių asmenų kompetencija. Kontroliuojantys asmenys. Dalyvaujančios įmonės. Stebėtojų taryba. Valdyba. Administracijos vadovas ir kiti asmenys, užimantys vadovaujamąsias pareigas draudimo įmonės administracijoje. Vyriausiasis aktuarijus ir vidaus audito tarnyba.

17. Užsienio valstybių draudimo įmonių filialų valdymas ir kontrolė.

 

XI. DRAUDIMO ĮMONĖS FINANSAI

 

18. Draudimo techniniai atidėjiniai, jų samprata, rūšys ir paskirtis. Draudimo techninių atidėjinių padengimas turtu. Draudimo įmonės investicijos. Turto, dengiančio draudimo techninius atidėjinius, sąrašas ir jo reikšmė. Teisių ir pareigų pagal draudimo sutartis perleidimas.

19. Draudimo įmonės mokumo atsarga, jos samprata ir paskirtis. Draudimo įmonės garantinis fondas ir jo dydis.

20. Draudimo įmonės auditas.

21. Užsienio valstybių draudimo įmonių filialų draudimo techniniai atidėjiniai ir mokumo atsarga.

 

XII. INTERVENCINĖS PRIEMONĖS, DRAUDIMO ĮMONĖS PABAIGA, PERTVARKYMAS IR BANKROTAS

 

22. Intervencinių priemonių samprata. Draudimo priežiūros komisijos taikomos intervencinės priemonės. Teismo taikomos intervencinės priemonės.

23. Draudimo įmonės reorganizavimas. Draudimo įmonės pertvarkymas. Draudimo įmonės ūkinės komercinės veiklos rūšies keitimas.

24. Savanoriškas ir priverstinis draudimo įmonės likvidavimas. Draudimo įmonės bankrotas. Draudimo sutarčių pasibaigimas draudimo įmonės bankroto atveju. Atsiskaitymas su kreditoriais draudimo įmonės likvidavimo ir bankroto atveju.

25. Užsienio valstybių draudimo įmonių filialų veiklos nutraukimas.

 

XIII. PERDRAUDIMAS IR BENDRAS DRAUDIMAS

 

26. Perdraudimo samprata. Perdraudimo reikšmė. Fakultatyvinis, sutartinis ir finansinis perdraudimas. Proporcinis ir ne proporcinis perdraudimas. Perdraudimo sutarties šalys. Perdraudimo sutarties turinys. Perdraudimo veiklos reglamentavimo ir valstybinės priežiūros formos.

27. Bendrojo draudimo samprata ir paskirtis. Dalyvavimo bendrajame draudime sutartis. Bendrojo draudimo sutarties ypatumai.

 

XIV. DRAUDIMO ĮMONIŲ VYKDOMA PENSIJŲ KAUPIMO VEIKLA

 

28. Pensijų kaupimo sutarties samprata, šalys ir požymiai. Pensijų fondo taisyklės ir pensijų kaupimo sutarties standartinės sąlygos. Konservatyvaus investavimo pensijų fondas. Pensijų turto teisinis režimas. Atskaitymai iš pensijų turto. Pensijų įmokos ir išmokos. Dalyvavimo pensijų fonde baigties atvejai. Anuitetas. Finansinių reikalavimų ypatumai draudimo įmonei, vykdančiai pensijų kaupimo veiklą.

 

XV. DRAUDIMO TARPININKAVIMAS

 

29. Draudimo tarpininkavimo samprata. Draudimo tarpininkų rūšys.

30. Draudimo brokerių įmonės licencijavimas. Reikalavimai draudimo brokerių įmonės finansinei padėčiai. Reikalavimai draudimo brokerių įmonės valdymui ir kontrolei. Draudimo brokerių įmonės nepriklausomumas ir klientų interesų apsaugos garantijos. Draudimo brokeris. Draudimo brokerių rūmai. Užsienio valstybių nepriklausomų draudimo tarpininkų filialų veiklos ypatumai.

31. Draudimo agentų įmonės ir draudimo agentai. Draudimo įstatymo nereglamentuojamas draudimo tarpininkavimas.

32. Perdraudimo tarpininkai.

 

XVI. VALSTYBINIS DRAUDIMO IR DRAUDIMO TARPININKAVIMO VEIKLOS REGLAMENTAVIMAS IR PRIEŽIŪRA

 

33. Draudimo ir draudimo tarpininkavimo veiklos priežiūra pagal Draudimo įstatymą. Draudimo priežiūros komisija, jos sudarymo tvarka. Draudimo priežiūros komisijos administracija. Draudimo priežiūros komisijos kompetencija. Poveikio priemonės.

34. Draudimo priežiūros komisijos teisės, susijusios su kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir draudimo tarpininkų, teikiančių paslaugas ar įsisteigusių Lietuvos Respublikoje, priežiūra.

______________