LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KAI KURIŲ MEDŽIAGŲ, TURINČIŲ HORMONINĮ AR TIREOSTATINĮ POVEIKĮ, BEI BETA AGONISTŲ DRAUDIMO NAUDOTI GYVULININKYSTĖJE NURODYMŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. liepos 25 d. Nr. B1-656

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir siekdamas įgyvendinti 1996 m. balandžio 29 d. Tarybos direktyvą 96/22/EB Dėl medžiagų, turinčių hormoninį ar tireostatinį poveikį, bei beta agonistų draudimo naudoti gyvulininkystėje:

1. Tvirtinu pridedamus Kai kurių medžiagų, turinčių hormoninį ar tireostatinį poveikį, bei beta agonistų draudimo naudoti gyvulininkystėje nurodymus.

2. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir Maisto skyriams.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,                                                                                               

l. e. direktoriaus pareigas                                                                 Darius Remeika


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2003 m. liepos 25 d.

įsakymu Nr. B1-656

 

Kai kurių medžiagų, turinčių hormoninį ar tireostatinį

poveikį, bei beta agonistų draudimo naudoti gyvulininkystėje nurodymai

 

Kai kurių medžiagų, turinčių hormoninį ar tireostatinį poveikį, bei beta agonistų draudimo naudoti gyvulininkystėje nurodymai (toliau – Nurodymai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), Lietuvos Respublikos farmacinės veiklos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 69-1667), Lietuvos Respublikos vaistų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 116-2701) ir įgyvendina 1996 m. balandžio 29 d. Tarybos direktyvos 96/22/EB Dėl medžiagų, turinčių hormoninį ar tireostatinį poveikį, bei beta agonistų draudimo naudoti gyvulininkystėje reikalavimus.

1. Nurodymų tikslas – reglamentuoti kai kurių medžiagų, turinčių hormoninį ar tireostatinį poveikį, bei beta agonistų naudojimą gyvulininkystėje.

2. Šiuose Nurodymuose vartojamos sąvokos, nurodytos Šviežios mėsos paruošimo ir patiekimo į rinką taisyklėse (Žin., 1999, Nr. 16-438), Šviežios paukštienos paruošimo ir tiekimo į rinką taisyklėse (Žin., 2001, Nr. 85-3009), Mėsos ir kitų gyvūninių produktų ruošimo ir tiekimo į rinką taisyklėse (Žin., 2001, Nr. 1-26), Veterinarijos taisyklėse žuvininkystės produktams (Žin., 2001, Nr. 16-517), Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimuose (Žin., 2002, Nr. 41-1554). Papildomai vartojamos sąvokos:

Neteisėtas naudojimas – neleistinų medžiagų arba preparatų naudojimas arba Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktais reglamentuotų medžiagų ar preparatų naudojimas tokiais tikslais ir tokiomis sąlygomis, kurie nenurodyti Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

Terapinis naudojimas – leistinos medžiagos naudojimas konkrečiam gyvūnui, apžiūrėtam veterinarijos gydytojo, gydyti, sutrikus vaisingumui (įskaitant ir nepageidaujamo vaikingumo nutraukimą), beta agonistų atveju — tokolizei sukelti karvėms veršiuojantis ir ne mėsai auginamų arklinių gyvūnų kvėpavimo sutrikimams gydyti bei tokolizei sukelti.

Ūkinės paskirties gyvūnai – naminiai galvijai, kiaulės, avys, ožkos, neporakanopiai, paukščiai, triušiai ir visi minėtų rūšių laukiniai gyvūnai bei nelaisvėje auginami laukiniai atrajotojai.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

Zootechninis naudojimas – bet kokios medžiagos skyrimas konkrečiam ūkinės paskirties gyvūnui rujai sinchronizuoti, ruošiant donorus bei recipientus embrionams implantuoti, veterinarijos gydytojui apžiūrėjus gyvūną arba jam prisiimant atsakomybę; leistinos naudoti medžiagos skyrimas grupei veislinių vandens gyvūnų lyties inversijai pagal veterinarijos gydytojo receptą ir jam prisiimant atsakomybę.

3. VMVT užtikrina, kad Lietuvos Respublikoje būtų uždrausta:

3.1. tiekti į rinką stilbenus, stilbenų darinius, jų druskas bei esterius ir tireostatines medžiagas, skirtus naudoti visų rūšių gyvūnams;

3.2. tiekti į rinką beta agonistus, skirtus naudoti gyvūnams, kurių mėsa ir produkcija naudojama žmonių maistui, kitaip nei nurodyta šių Nurodymų 6–9 punktuose;

3.3. bet kokiu būdu skirti ūkinės paskirties ar vandens gyvūnams medžiagų, turinčių tireostatinį, estrogeninį, androgeninį ar gestageninį poveikį, ir beta agonistų;

3.4. laikyti ūkyje (išskyrus oficialiai kontroliuojamame), tiekti į rinką arba skersti žmonių maistui ūkinės paskirties ar vandens gyvūnus, kurių organizme yra 3.3 punkte nurodytų medžiagų arba tų medžiagų buvimas yra nustatytas, išskyrus atvejus, kai galima įrodyti, kad minėti gyvūnai buvo gydomi pagal šių Nurodymų 4–14 punktus;

3.5. tiekti į rinką žmonių maistui vandens gyvūnus, kuriems buvo skiriamos 3.3 punkte nurodytos medžiagos, ir šių gyvūnų produktus;

3.6. tiekti į rinką 3.4 punkte nurodytų gyvūnų mėsą;

3.7. perdirbti 3.6 punkte nurodytą mėsą.

4. Kaip išimtį 3 punkto reikalavimams, VMVT gali leisti skirti ūkinės paskirties gyvūnams gydymo tikslais 17ß estradiolį, testosteroną, progesteroną ir jų darinius, kurie greitai suskyla hidrolizės būdu po absorbcijos injekcijos vietoje.

5. Veterinariniai vaistai, naudojami terapiniais tikslais, turi atitikti Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimų nuostatas. Tiksliai identifikuotiems ūkinės paskirties gyvūnams juos gali naudoti tik veterinarijos gydytojas injekcijomis arba, esant kiaušidžių funkcijos sutrikimams, makšties spiralėmis, bet ne implanto pavidalu. Šių gyvūnų gydymą atsakingas veterinarijos gydytojas turi užregistruoti pacientų registracijos žurnale, nurodytame Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimuose. Šis registracijos žurnalas turi būti pateikiamas VMVT paprašius.

6. Kaip išimtį 3 punkto reikalavimams, VMVT gali leisti gydymo tikslais naudoti veterinarinius vaistus, kurių sudėtyje yra:

6.1. alil-trenbolono arba beta agonistų – peroraliai arkliams ar naminiams gyvūnėliams su sąlyga, kad jie bus naudojami pagal gamintojo nurodymus;

6.2. beta agonistų – karvėms, siekiant sukelti tokolizę veršiavimosi metu (injekcijomis).

7. 6 punkte nurodytas medžiagas gali naudoti tik veterinarijos gydytojas arba 6.1 punkte nurodytais atvejais – kitas asmuo, atsakant veterinarijos gydytojui. Atsakingas veterinarijos gydytojas tokį gydymą turi registruoti, kaip nurodyta 5 punkte.

8. Ūkininkams draudžiama įsigyti ir laikyti veterinarinius vaistus, turinčius beta agonistų, kuriuos galima panaudoti tokolizei sukelti.

9. Nepažeidžiant 6.2 punkto nuostatų, 4, 5, 6, 7 ir 8 punkte nurodytais atvejais draudžiama gydyti produkcijos gyvūnus, tarp jų ir veislinius, jų reprodukcinio laikotarpio pabaigoje.

10. Nepaisydama 3.3 punkto ir nepažeisdama 3.1 bei 3.2 punktų nuostatų, VMVT ūkinės paskirties gyvūnams zootechniniais tikslais gali leisti naudoti veterinarinius vaistus, turinčius estrogeninį, androgeninį ar gestageninį poveikį, kurie leidžiami naudoti pagal Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimus. Tokius veterinarinius vaistus turi naudoti tik veterinarijos gydytojas aiškiai identifikuotiems gyvūnams. Atsakingas veterinarijos gydytojas tokį gydymą turi registruoti, kaip nurodyta 5 punkte.

11. Sinchronizuoti rują ir ruošti donorus bei recipientus embrionams implantuoti gali tiesiogiai ne pats veterinarijos gydytojas, tačiau tai atliekama jam atsakant.

12. Žuvų jauniklių lyties inversijai pirmuosius tris mėnesius galima naudoti veterinarinius vaistus, turinčius androgeninį poveikį ir leidžiamus naudoti pagal Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimus.

13. 10, 11 ir 12 punktuose nurodytais atvejais veterinarijos gydytojas turi išrašyti receptą, jame nurodyti konkretų gydymą ir reikiamo veterinarinio vaisto kiekį, užregistruoti išrašytus vaistus.

14. 10, 11 ir 12 punktuose nurodytais atvejais draudžiama zootechniniais tikslais gydyti produkcijos gyvūnus, įskaitant veislinius, penėjimo laikotarpiu jų reprodukcinio amžiaus pabaigoje.

15. Hormoniniai preparatai ir beta agonistai, kurie ūkinės paskirties gyvūnams leistini naudoti pagal šių Nurodymų 4–14 punktus, turi atitikti Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimus.

16. Tačiau pagal 15 punkto nuostatas draudžiama naudoti:

16.1. hormoninius preparatus, kurie kaupiasi organizme;

16.2. hormoninius preparatus, kurių karencijos laikas ilgesnis nei 15 dienų;

16.3. hormoninius preparatus, kurie buvo leisti naudoti pagal taisykles, galiojusias kol nebuvo patvirtinti Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimai;

16.4. hormoninius preparatus, kurių naudojimo sąlygos nežinomos;

16.5. hormoninius preparatus, kurių likučiams, viršijantiems leistinas ribas, nustatyti nėra reagentų ar analitinės įrangos;

16.6. veterinarinius vaistus, turinčius beta agonistų, kurių karencijos laikas ilgesnis nei 28 dienos.

17. VMVT leidžia tiekti į rinką veislinius gyvūnus bei veislinius gyvūnus, kurie reprodukcinio amžiaus pabaigoje buvo gydyti pagal 4–14 punktų nuostatas, ir tokių gyvūnų mėsą ženklinti sveikumo ženklu, jeigu buvo laikomasi 4–14 punktuose išdėstytų sąlygų ir karencijos laikų, neviršijančių nurodytų 16.2 ar 16.6 punktuose, arba karencijos laikų, nurodytų veterinarinių preparatų registracijos liudijime (leidime tiekti į rinką).

18. Prekiauti vertingais arkliais, ypač lenktynių, konkursų, cirko arkliais, bei arkliais, laikomais žirgynuose ar parodoms, įskaitant ir registruotus arklinius gyvūnus, kuriems 4–9 punktuose nurodytais tikslais buvo skirti veterinariniai preparatai, turintys alil-trenbolono ar beta agonistų, leidžiama dar nesibaigus preparatų karencijos laikui su sąlyga, kad būtų laikomasi nuostatų, reglamentuojančių preparatų naudojimą, ir kad gydymo būdas bei data būtų įrašyti į šiems gyvūnams išduotą pažymėjimą ar pasą.

19. Gyvūnų, kuriems, laikantis šių Nurodymų nuostatų, buvo naudojamos medžiagos, turinčios estrogeninį, androgeninį ar gestageninį poveikį, ar beta agonistai, mėsa ar mėsos produktai gali būti tiekiami į rinką žmonių maistui, tik jeigu gyvūnai buvo gydyti 15 ir 16 punktų reikalavimus atitinkančiais veterinariniais preparatais ir paskersti pasibaigus veterinarinių preparatų karencijos laikui.

20. VMVT kontroliuoja, kad įvežti, gaminti, laikyti, tiekti, parduoti ir naudoti medžiagas, nurodytas 3.1, 3.2 ir 3.3 punktuose, galėtų tik asmenys, kuriems tai leidžiama pagal Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimų nuostatas.

21. Be patikrinimų, nurodytų teisės aktuose, reglamentuojančiuose įvairių produktų tiekimą į rinką, įgalioti valstybiniai VMVT inspektoriai be išankstinio įspėjimo turi atlikti Medžiagų likučių gyvūnuose ir gyvūniniuose maisto produktuose kontrolės taisyklėse (Žin., 2000, Nr. 107-3413) numatytus oficialius patikrinimus, siekdami nustatyti:

21.1. ar yra ir kam priklauso pagal 3.1 ir 3.2 punktus draudžiamos naudoti medžiagos arba produktai, skirti gyvūnams penėti;

21.2. ar gyvūnai nėra neteisėtai gydomi;

21.3. ar tinkamai laikomasi 15 ir 16 punktuose nurodytų karencijos laikų;

21.4. ar tinkamai laikomasi 4–14 punktuose nurodytų apribojimų naudojant kai kurias medžiagas ir produktus.

22. VMVT atlieka tyrimus, siekdama nustatyti:

22.1. 20 punkte nurodytų medžiagų buvimą gyvūnų organizme, jų geriamajame vandenyje ir visose vietose, kur gyvūnai veisiami ir laikomi;

22.2. minėtų medžiagų likučių buvimą gyvūnų organizme, jų išskyrose, kūno skysčiuose bei audiniuose ar gyvūniniuose produktuose (pagal Medžiagų likučių gyvūnuose ir gyvūniniuose maisto produktuose kontrolės taisykles).

23. Jei patikrinimais ar tyrimais, nurodytais 21 ir 22 punktuose, nustatoma:

23.1. medžiagos ar produktai, kurių naudojimas ar laikymas draudžiamas, ar likučiai medžiagų, kurių naudojimas laikomas neteisėtu gydymu, tokios medžiagos ar produktai konfiskuojami, o gydytas gyvūnas ar tokio gyvūno mėsa oficialiai kontroliuojami VMVT, kol bus pritaikytos reikiamos poveikio priemonės;

23.2. kad nesilaikoma 21.2 ir 21.3 punktų reikalavimų, VMVT imasi reikiamų priemonių, atsižvelgusi į pažeidimo sunkumą.

24. Nepažeidžiant Veterinarinių vaistų gamybos, registravimo ir tiekimo į rinką Lietuvos Respublikoje reikalavimų, įmonės ar asmenys, perkantys ar gaminantys medžiagas, turinčias tireostatinį, estrogeninį, androgeninį ar gestageninį poveikį, bei beta agonistus, įmonės ar asmenys, kuriems leidžiama bet kokiais kiekiais parduoti tokias medžiagas, ir įmonės arba asmenys, perkantys ar gaminantys farmacinius ar veterinarinius vaistus, pagamintus iš tokių medžiagų, privalo detaliai chronologine tvarka registruoti pagamintus ar įgytus, parduotus ar panaudotus farmaciniams ir veterinariniams vaistams gaminti medžiagų kiekius ir asmenų, kuriems šios medžiagos buvo parduotos ar iš kurių įsigytos, duomenis. Minėta informacija turi būti pateikiama paprašius VMVT, o jeigu ji saugoma kompiuterine laikmena – turi būti atspausdinta.

25. Jei patikrinimo, atlikto Lietuvos Respublikoje, rezultatai rodo, kad šalyje, iš kurios kilę gyvūnai ar atvežti produktai, nesilaikoma šių Nurodymų reikalavimų, VMVT bendradarbiauja su šalių kompetentingomis institucijomis ir siekia užtikrinti, kad būtų laikomasi veterinarijos ir zootechnijos teisės aktų nuostatų.

26. Į pagal Europos Sąjungos teisės aktus sudaromus šalių, iš kurių valstybėms narėms leidžiama importuoti ūkinės paskirties ar vandens gyvūnus, jų mėsą ar produktus, sąrašus negali būti įtraukiamos trečiosios šalys, kurių įstatymai leidžia tiekti į rinką ir skirti visų rūšių gyvūnams stilbenus, stilbenų darinius, jų druskas ir esterius ar tireostatines medžiagas.

27. Į Lietuvos Respubliką iš trečiųjų šalių, įtrauktų į bet kurį 26 punkte nurodytą sąrašą, draudžiama importuoti:

27.1. ūkinės paskirties ar vandens gyvūnus, jeigu jiems:

27.1.1. bet kokiu pavidalu buvo skiriami 3.1 punkte nurodyti produktai ar medžiagos,

27.1.2. buvo skiriami 3.3 punkte nurodyti produktai ar medžiagos, išskyrus atvejus, kai tie produktai ar medžiagos buvo naudojami laikantis 4–14 ir 17–19 punktuose išdėstytų nuostatų ir reikalavimų ir tarptautinėse rekomendacijose nurodytų jų karencijos laikų;

27.2. gyvūnų, kuriuos įvežti draudžiama pagal 27.1 punktą, mėsą ar kitus gyvūninius produktus.

28. Tačiau veisliniai gyvūnai, veisliniai gyvūnai jų reprodukcinio amžiaus pabaigoje ar jų mėsa gali būti įvežti iš trečiųjų šalių, jeigu yra pateikiamos garantijos, atitinkančios bent jau šių Nurodymų nuostatas, laikantis Medžiagų likučių gyvūnuose ir gyvūniniuose maisto produktuose kontrolės taisyklių nuostatų.

29. Importo iš trečiųjų šalių kontrolė atliekama pagal Gyvūnų, importuojamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarką (Žin., 2002, Nr. 111-4954) ir Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarką (Žin., 2001, Nr. 77-2720).

______________