LIETUVOS BANKO VALDYBOS

N U T A R I M A S

 

DĖL LIETUVOS BANKO NUMIZMATINIŲ VERTYBIŲ PARDAVIMO TAISYKLIŲ

 

2012 m. spalio 19 d. Nr. 03-222

Vilnius

 

Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1. Patvirtinti Lietuvos banko numizmatinių vertybių pardavimo taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 2005 m. lapkričio 17 d. nutarimą Nr. 158 „Dėl Lietuvos banko numizmatinių vertybių pardavimo tvarkos“.

 

 

Valdybos pirmininkas                                                         Vitas Vasiliauskas

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2012 m. spalio 19 d. nutarimu Nr. 03-222

 

LIETUVOS BANKO NUMIZMATINIŲ VERTYBIŲ PARDAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos banko numizmatinių vertybių pardavimo taisyklės reglamentuoja Lietuvos banko numizmatinių vertybių (toliau – numizmatinės vertybės) pardavimo tvarką.

2. Informacija apie parduodamas numizmatines vertybes bei numatomą naujų numizmatinių vertybių išleidimo į apyvartą datą ir (arba) jų pardavimo pradžią skelbiama Lietuvos banko interneto svetainėje www.lb.lt. Informacija apie numizmatinių vertybių išleidimą į apyvartą gali būti skelbiama ir žiniasklaidoje.

3. Numizmatinės vertybės parduodamos Lietuvos banko kasose, siunčiant paštu ar per įgaliotą asmenį, bei platinamos pagal sutartis su Lietuvos banko numizmatinių vertybių platintojais.

 

II. NUMIZMATINĖS VERTYBĖS IR JŲ PARDAVIMO PRADŽIA

 

4. Lietuvos banke parduodamos šios numizmatinės vertybės:

4.1. kolekcinės (proginės) monetos;

4.2. kolekcinių (proginių) monetų rinkiniai;

4.3. kolekcinės (proginės) apyvartinės monetos:

4.3.1. numizmatinėje pakuotėje;

4.3.2. be numizmatinės pakuotės;

4.4. kolekcinių (proginių) apyvartinių monetų rinkiniai;

4.5. apyvartinių monetų numizmatiniai rinkiniai;

4.6. banknotai, paskelbti mokėjimo ir atsiskaitymo priemone, su serijų pirmaisiais numeriais iki 100-ojo imtinai;

4.7. banknotų pavyzdžiai;

4.8. apyvartinės monetos ir banknotai, paskelbti mokėjimo ir atsiskaitymo priemone, nebuvę apyvartoje (be specialaus atrinkimo);

4.9. banknotai ir monetos, nepaskelbti mokėjimo ir atsiskaitymo priemone arba paskelbti negaliojančiais kaip mokėjimo ir atsiskaitymo priemonė.

5. Numizmatinių vertybių, nurodytų 4.1, 4.3, 4.6 ir 4.8 punktuose, pardavimo pradžia yra jų išleidimo į apyvartą diena, o numizmatinių vertybių, nurodytų 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 ir 4.9 punktuose, – Lietuvos banko valdybos pirmininko įsakymu dėl jų pardavimo nustatyta data arba įsakymo įsigaliojimo diena.

 

III. NUMIZMATINIŲ VERTYBIŲ KAINŲ IR NUOLAIDŲ NUSTATYMAS

 

6. Numizmatinių vertybių pardavimo kainas (su PVM, jeigu skaičiuojamas) įsakymu tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Numizmatinių vertybių, nurodytų 4.1, 4.2, 4.3.1, 4.4, 4.5 ir 4.6 punktuose, pardavimo kaina negali būti mažesnė už jų įsigijimo kainą arba už nominaliąją vertę (jei nominalioji vertė didesnė už įsigijimo kainą). Numizmatinės vertybės, nurodytos 4.3.2 bei 4.8 punktuose, parduodamos už nominaliąją vertę. Patvirtinta aukso monetų pardavimo kaina gali būti keičiama, atsižvelgiant į aukso kainas Londono tauriųjų metalų lydinių biržoje (LBMA).

7. Numizmatinėms vertybėms, nurodytoms 4.1, 4.2, 4.3.1, 4.4, 4.5 ir 4.6 punktuose, gali būti taikomos pardavimo kainų nuolaidos iki 10 procentų, atsižvelgiant į jų įsigyjamą kiekį. Konkretūs nuolaidų dydžiai nustatomi Lietuvos banko valdybos pirmininko įsakymu.

 

IV. NUMIZMATINIŲ VERTYBIŲ UŽSAKYMAI

 

8. Numizmatinių vertybių užsakymai priimami:

8.1. per Lietuvos banko numizmatinių vertybių užsakymų informacinę sistemą Lietuvos banko interneto svetainėje www.lb.lt, nuoroda „Banknotų ir monetų įsigijimas“;

8.2. paraišką pateikiant elektroniniu paštu, faksu, paštu arba kitaip pristačius paraišką į Lietuvos banką.

9. Užsakymams, priimamiems iki dienos, kai 4.1, 4.2, 4.3.1, 4.4. ir 4.5 punktuose nurodytos numizmatinės vertybės (arba jas sudarančios monetos) taps mokėjimo ir atsiskaitymo priemone pagal Lietuvos Respublikos pinigų įstatymą ir Lietuvos banko įstatymą (t. y. iki išleidimo į apyvartą dienos), skiriama 50 procentų išleidžiamų numizmatinių vertybių kiekio.

10. Vienas pirkėjas gali:

10.1. numizmatinių vertybių, nurodytų 4.1, 4.2, 4.3.1 ir 4.4 punktuose, užsisakyti iki jų išleidimo į apyvartą dienos ir (arba) įsigyti vėliau per pirmas keturias prekybos dienas, atitinkamai: nukaldintų iš tauriųjų metalų – ne daugiau kaip po du vienetus; nukaldintų ne iš tauriųjų metalų – ne daugiau kaip po penkis vienetus;

10.2. numizmatinių vertybių, nurodytų 4.3.2 punkte, – ne daugiau kaip po 400 vienetų;

10.3. numizmatinių vertybių, nurodytų 4.8 punkte, – ne daugiau kaip po 1 000 vienetų.

11. Atsižvelgdamas į numizmatinių vertybių paklausą, Grynųjų pinigų tarnybos direktorius potvarkiu gali nustatyti didesnį užsakymams iki jų išleidimo į apyvartą dienos skiriamų ir vienam asmeniui parduodamų numizmatinių vertybių skaičių.

12. Numizmatinių vertybių užsakymai pradedami priimti:

12.1. numizmatinių vertybių, nurodytų 4.1 ir 4.3.1 punktuose, – nuo pirmos Lietuvos banko darbo dienos pradžios to ketvirčio, kurį Lietuvos banko valdybos nutarimu numizmatinę vertybę numatoma išleisti į apyvartą;

12.2. numizmatinių vertybių, nurodytų 4.2, 4.3.2, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 4.8 ir 4.9 punktuose, – nuo pirmos Lietuvos banko darbo dienos pradžios po atitinkamo Lietuvos banko valdybos pirmininko įsakymo dėl jų pardavimo kainos ir (arba) Lietuvos banko valdybos nutarimo dėl jų pardavimo pradžios priėmimo.

13. Kiekvienos numizmatinės vertybės užsakymai registruojami eilės tvarka pagal jų gavimo Lietuvos banke laiką.

14. Užsakymai, priimti iki numizmatinės vertybės išleidimo į apyvartą dienos, galioja 30 kalendorinių dienų nuo numizmatinės vertybės išleidimo į apyvartą dienos arba jos pardavimo pradžios, o jau išleistųjų – nuo užsakymo gavimo dienos.

15. Pirkėjui, užsisakiusiam numizmatinių vertybių, Lietuvos bankas per 15 kalendorinių dienų patvirtina užsakymą arba nurodo priežastis, dėl kurių užsakymas nepriimtas. Lietuvos bankas išsiunčia pirkėjui pranešimą, kuriame nurodoma numizmatinių vertybių kaina litais arba eurais, kita susijusi informacija, taip pat siuntimo ir draudimo išlaidos (jeigu tokių yra). Kaina eurais skaičiuojama pagal oficialų lito ir euro kursą.

 

V. UŽSAKYTŲ NUMIZMATINIŲ VERTYBIŲ APMOKĖJIMAS, JŲ ATSIĖMIMAS, IŠSIUNTIMAS, ATSISAKYMAS

 

16. Pirkėjas turi sumokėti už užsakytas numizmatines vertybes pavedimu į nurodytą Lietuvos banko sąskaitą arba kredito įstaigos čekiu, jeigu numizmatinės vertybės bus siunčiamos per Lietuvos banko pasirinktą siuntimo paslaugų teikėją. Pirkėjas gali sumokėti už numizmatines vertybes Lietuvos banko kasose grynaisiais pinigais (litais) arba mokėjimo kortele, numizmatines vertybes atsiimdamas.

17. Pirkėjas, Lietuvos banko kasose atsiimdamas užsakytas numizmatines vertybes, turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Pirkėjas gali įgalioti kitą fizinį ar juridinį asmenį atsiimti jo užsakytas ir apmokėtas numizmatines vertybes ir (arba) sumokėti už jas atsiimant. Atsiimant kito fizinio asmens vardu užsakytas ir apmokėtas numizmatines vertybes, turi būti pateikiamas ir notaro patvirtintas įgaliojimas. Atsiimant juridinio asmens vardu užsakytas ir apmokėtas numizmatines vertybes, pateikiamas rašytinis juridinio asmens vadovo įgaliojimas.

18. Jei pirkėjas pageidauja, kad numizmatinės vertybės jam būtų išsiųstos per Lietuvos banko pasirinktą siuntimo paslaugų teikėją, jis privalo sumokėti už numizmatines vertybes ir siuntimo bei draudimo išlaidas pavedimu (litais arba eurais) į Lietuvos banko sąskaitą arba pasirinktos kredito įstaigos čekiu, bei sumokėti kredito įstaigų imamus atlygius, susijusius su mokėjimo pavedimo vykdymu ir (arba) čekio apmokėjimu. Numizmatinės vertybės siunčiamos per Lietuvos bankui siuntimo paslaugas teikiantį paslaugos teikėją.

19. Priimtas užsakymas anuliuojamas, jei pirkėjas užsakymo galiojimo laikotarpiu nesumokėjo už siunčiamas numizmatines vertybes arba iki užsakymo galiojimo pabaigos neatsiėmė jų sumokėdamas Lietuvos banko kasoje. Užsakymas nėra anuliuojamas, jeigu pirkėjas sumokėjo už numizmatines vertybes, nors per nurodytą terminą jų neatsiėmė.

20. Numizmatinės vertybės išsiunčiamos pirkėjui ne vėliau kaip per 20 darbo dienų gavus už jas apmokėjimą, o išleidžiamos į apyvartą naujos numizmatinės vertybės išsiunčiamos pirkėjui, jei už jas sumokėta, – per 20 darbo dienų nuo jų išleidimo į apyvartą dienos.

21. Kai mokama kredito įstaigos čekiu, jis Lietuvos banke turi būti gautas užsakymo galiojimo laikotarpiu, kaip numatyta 14 punkte, o užsakytų numizmatinių vertybių rezervavimas pratęsiamas iki čekio apmokėjimo gavimo Lietuvos banke dienos.

22. Pirkėjas gali atsisakyti užsakytų ir apmokėtų numizmatinių vertybių. Tokiu atveju, gavus bet kuria forma raštišką pirkėjo prašymą, sumokėti pinigai pirkėjui grąžinami pervedant juos į pirkėjo nurodytą sąskaitą per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos. Kredito ar mokėjimo įstaigų imamus atlygius padengia pirkėjas.

 

VI. NUMIZMATINIŲ VERTYBIŲ PARDAVIMAS PLATINTOJAMS

 

23. Lietuvos banko numizmatinių vertybių platintojais gali būti Lietuvos Respublikos ir (arba) užsienio valstybių juridiniai asmenys, kurių įstatuose numatyta veikla, susijusi su numizmatinių vertybių prekyba.

24. Juridiniai asmenys, norintys tapti Lietuvos banko numizmatinių vertybių platintojais, privalo Lietuvos bankui pateikti paraišką ir įmonės (bendrovės) įstatų, patvirtintų ir įregistruotų įstatymų nustatyta tvarka, išrašą, kuriame nurodyta veikla, susijusi su numizmatinių vertybių mažmenine ar didmenine prekyba. Lietuvos bankas per 12 darbo dienų išnagrinėja gautas juridinių asmenų paraiškas tapti numizmatinių vertybių platintojais ir apie sprendimą informuoja pareiškėją.

 

VII. NUMIZMATINIŲ VERTYBIŲ PARDAVIMAS LIETUVOS BANKO KASOSE

 

25. Lietuvos banko kasose parduoti skiriama tiek numizmatinių vertybių, kiek lieka Lietuvos bankui įvykdžius įsipareigojimus pagal Lietuvos banko su numizmatinių vertybių platintojais pasirašytas sutartis ir pagal gautus užsakymus.

26. Informacija apie tai, kokios mokėjimo kortelės priimamos atsiskaityti Lietuvos banko kasose, skelbiama interneto svetainėje www.lb.lt ir banko kasose.

 


VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27. Parduotų numizmatinių vertybių Lietuvos bankas atgal nepriima ir nekeičia.

28. Numizmatinės vertybės, nurodytos 4.1–4.6 ir 4.8 punktuose, kurios yra mokėjimo ir atsiskaitymo priemonė, Lietuvos banko kasose priimamos nominaliąja jų verte.

 

_________________