LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL AUGALŲ IR AUGALINĖS PRODUKCIJOS GAMYBOS, GABENIMO, SAUGOJIMO, REALIZAVIMO IR NAUDOJIMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE KARANTINO TAISYKLIŲ TVIRTINIMO

 

1996 m. kovo 25 d. Nr. 384

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymą (Žin., 1995, Nr. 90-2013), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Augalų ir augalinės produkcijos gamybos, gabenimo, saugojimo, realizavimo ir naudojimo Lietuvos Respublikoje karantino taisykles (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                      MINDAUGAS STANKEVIČIUS

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                          VYTAUTAS EINORIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1996 m. kovo 25 d. nutarimu Nr. 384

 

Augalų ir augalinės produkcijos gamybos, gabenimo, saugojimo, realizavimo ir naudojimo Lietuvos Respublikoje karantino

taisyklės

 

Bendroji dalis

 

1. Šiose taisyklėse reglamentuota tvarka, pagal kurią nustatomi, lokalizuojami ir likviduojami karantininių organizmų židiniai dirvožemyje, pasėliuose, taip pat gabenamuose ar saugomuose realizavimui ir naudojimui skirtuose augaluose bei augalinėje produkcijoje.

2. Šios taisyklės privalomos visiems juridiniams ir fiziniams asmenims, kurie augina Lietuvos Respublikos teritorijoje augalus, daugina, gabena ir realizuoja juos, taip pat gamina, gabena, saugo, realizuoja ir naudoja augalinę produkciją.

3. Šių taisyklių laikymąsi ir augalų karantino priemonių vykdymą kontroliuoja ir užtikrina Valstybinė augalų karantino inspekcija ir jos struktūriniai padaliniai.

4. Šiose taisyklėse vartojamos pagrindinės sąvokos:

4.1. augalai – gyvi augalai ir jų dalys (ūgliai, šakelės, sėklos, daigai, gumbai, gumbasvogūniai, svogūnai, šakniastiebiai, skinti žiedai);

4.2. augalinė produkcija – įvairiai apdoroti augalai ir jų dalys;

4.3. fitosanitarinis sertifikatas – dokumentas, patvirtinantis eksportuojamų ir importuojamų augalų ir augalinės produkcijos būklę. Jis turi būti užpildytas mašinraščiu lietuvių, anglų, vokiečių arba rusų kalba, patvirtintas antspaudu ir atsakingo karantino darbuotojo parašu (nurodant jo pareigas, vardą ir pavardę). Sertifikate negalimos klaidos ir taisymai. Jame turi būti nurodyti augalų botaniniai pavadinimai lotynų kalba, taip pat prekių kodų pagal Europos Ekonominės Bendrijos kombinuotąją prekių nomenklatūrą pirmieji keturi ženklai. Fitosanitarinio sertifikato originalas pateikiamas importuojant arba eksportuojant augalus ir augalinės kilmės prekes, kurių sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 599 „Dėl Augalinės kilmės prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką, išvežimo iš jos ir vežimo per ją tranzitu augalų karantino taisyklių patvirtinimo“. Fitosanitarinis sertifikatas galioja 14 kalendorinių dienų nuo jo išdavimo;

4.4. karantininiai organizmai – augalų ligos ir kenkėjai (virusai, bakterijos, grybai, nematodos, vabzdžiai ir erkės įvairiose vystymosi fazėse ir kiti organizmai), piktžolės ir jų sėklos, galinčios padaryti pastebimą žalą augalams ir augalinei produkcijai;

4.5. laboratorinė ekspertizė – iš augalų ir augalinės produkcijos paimtų pavyzdžių laboratorinė analizė karantininiams ir pavojingiems organizmams nustatyti.

 

Augalų ir augalinės produkcijos kontrolė

 

5. Karantininių organizmų paplitimo būklė visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje kontrolinių tyrimų bei stebėjimų būdu nustatoma kas 3 metai.

6. Augalų ir augalinės produkcijos karantininį patikrinimą Valstybinės augalų karantino tarnybos inspektoriai privalo atlikti per 3 dienas, nemokamai paėmę pavyzdžius pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintas normas.

7. Karantininių organizmų ekspertizę ir identifikavimą atlieka Valstybinės augalų karantino inspekcijos laboratorija. Galutinės išvados ir pasiūlymai pateikiami per 2–3 dienas, o dauginimui skirtų, neilgai gyvybingų augalų ir jų dalių (sodmenų, daigų, šakelių, ūglių, šakniastiebių) bei gėlių – per vieną dieną. Sudėtingai ir ilgai analizei atlikti skiriamas terminas – iki vieno mėnesio.

8. Visa sodinamoji medžiaga, įvežta į Lietuvos Respubliką, turi būti pasodinta į Valstybinės augalų karantino tarnybos darbuotojų iš anksto ištirtą bei parengtą vietą ir tikrinama vegetacijos metu įvertinant užkrėtimą karantininiais kenkėjais, ligomis ir piktžolėmis, nurodytomis A1 ir A2 sąrašuose:

A1 – karantininių organizmų, kurie dar nepaplitę ar apskritai neužregistruoti Lietuvos Respublikoje, sąrašas;

A2 – karantininių organizmų, kurie ribotai paplitę Lietuvos Respublikoje, sąrašas.

Šiuos sąrašus kas 5 metai tvirtina Žemės ūkio ministerija Valstybinės augalų karantino inspekcijos teikimu.

9. Augalinės kilmės tara, skirta prekėms importuoti arba eksportuoti, turi būti neužkrėsta karantininiais organizmais.

10. Importuojamoms arba eksportuojamoms prekėms pakuoti draudžiama naudoti šiaudus, šieną, žolę.

11. Įvežti augalai ir augalinė produkcija, užkrėsti karantininiais organizmais, kurių negalima padaryti nekenksmingų ar pašalinti, grąžinami į šalį, iš kurios jie buvo atvežti, arba Valstybinės augalų karantino inspekcijos nutarimu sunaikinami. Užkrėstų augalų ir augalinės produkcijos sunaikinimo vietą parenka ir skiria apskričių valdytojai. Deginant ar kitaip naikinant užkrėstus augalus ar augalinę produkciją, privalu laikytis aplinkosaugos reikalavimų.

12. Išlaidas, susijusias su įvežtų užkrėstų augalų ir augalinės produkcijos sugrąžinimu ar sunaikinimu, apmoka krovinio savininkas.

13. Išvežant augalus (augalinę produkciją), išaugintus (pagamintą) ne Lietuvos Respublikoje, prie Valstybinės augalų karantino inspekcijos išduoto reeksporto fitosanitarinio sertifikato originalo turi būti pridėta ir fitosanitarinio sertifikato kopija, išduota karantino tarnybos tos šalies, kurioje šie augalai (augalinė produkcija) buvo išauginti (pagaminta).

14. Draudžiama Lietuvos Respublikoje realizuoti, sėti ir sodinti sėklas bei sodmenis, kurie yra užkrėsti karantininiais organizmais, įrašytais į A1 ir A2 sąrašus.

15. Draudžiama į Lietuvos Respubliką įvežti, sėti ir sodinti sėklas ir sodmenis, taip pat naudoti kartu su jais įvežamą dirvožemį, kompostą, kitas organines trąšas ir medžių žievę iš Valstybinės augalų karantino inspekcijos nustatytų šalių ir regionų, kuriuose paplitę A1 ir A2 sąrašuose nurodyti karantininiai organizmai.

 

Karantino paskelbimas ir panaikinimas

 

16. Valstybinei augalų karantino inspekcijai nustačius karantininių organizmų židinį, apskrities valdytojas šios inspekcijos teikimu skelbia atitinkamoje teritorijoje karantiną.

17. Priėmus sprendimą dėl karantino paskelbimo, Valstybinė augalų karantino inspekcija praneša raštu žemės naudotojams apie karantininius apribojimus, nuolat stebi ir kontroliuoja, kaip juridiniai ir fiziniai asmenys laikosi nustatytų apribojimų ir taiko rekomenduotas priemones.

18. Iš plotų, kuriems paskelbtas karantinas, draudžiama platinti ir naudoti sėjai ir sodinimui sėklą bei sodmenis.

19. Karantinas panaikinamas atlikus nustatytas karantinines priemones ir likvidavus augalų karantininių kenkėjų, ligų ir piktžolių židinius. Karantiną panaikina apskrities valdytojas Valstybinės augalų karantino inspekcijos teikimu. Išlaidas, susijusias su karantino paskelbimu ir panaikinimu, apmoka žemės savininkas ar naudotojas.

 

Atsakomybė

 

20. Asmenys, pažeidę šių taisyklių reikalavimus, traukiami atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka.

______________