Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. RUGPJŪČIO 26 D. NUTARIMO NR. 1072 „DĖL ĮSTAIGŲ, TEIKIANČIŲ MOKYMO IR KITAS PASLAUGAS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITYJE ĮMONĖMS, KOMPETENCIJOS REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2008 m. gegužės 21 d. Nr. 504
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 26 d. nutarimą Nr. 1072 „Dėl Įstaigų, teikiančių mokymo ir kitas paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje įmonėms, kompetencijos reikalavimų aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 133-4801) ir išdėstyti jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL ĮSTAIGŲ, TEIKIANČIŲ MOKYMO PASLAUGAS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITYJE, KOMPETENCIJOS REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 26 d. nutarimu Nr. 1072
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. gegužės 21 d. nutarimo Nr. 504 redakcija)
ĮSTAIGŲ, TEIKIANČIŲ MOKYMO PASLAUGAS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITYJE, KOMPETENCIJOS REIKALAVIMŲ APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Įstaigų, teikiančių mokymo paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje, kompetencijos reikalavimų aprašas (toliau vadinama – šis aprašas) nustato bendruosius kompetencijos reikalavimus juridiniams asmenims, teikiantiems mokymo paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, kitoms organizacinėms struktūroms (toliau vadinama – įmonės) ir fiziniams asmenims.
3. Šiame apraše vartojamos sąvokos:
Įstaiga, teikianti formaliojo profesinio mokymo paslaugas, – juridinis asmuo, turintis Švietimo ir mokslo ministerijos išduotą licenciją vykdyti Studijų ir mokymo programų registre įregistruotas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje mokymo programas ir išduoti pažymėjimą.
Įstaiga, teikianti neformaliojo profesinio mokymo paslaugas, – juridinis asmuo, teikiantis neformaliojo profesinio mokymo paslaugas pagal Darbo rinkos neformaliojo profesinio mokymo organizavimo ir vykdymo tvarką, patvirtintą socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. kovo 22 d. įsakymu Nr. 38 (Žin., 2002, Nr. 33-1259), mokantis įmonių darbuotojus ir kitus asmenis pagal atsižvelgiant į darbdavių poreikius parengtas darbuotojų saugos ir sveikatos mokymo programas, įregistruotas Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba) Darbo rinkos neformaliojo profesinio mokymo programų sąvade, ir išduodantis Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos nustatytos formos pažymėjimus.
Kitos šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbo kodekse (Žin., 2002, Nr. 64-2569), Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme (Žin., 2003, Nr. 70-3170), Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme (Žin., 1997, Nr. 98-2478; 2007, Nr. 43-1627), kituose darbuotojų saugos ir sveikatos norminiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.
II. ĮSTAIGŲ, TEIKIANČIŲ MOKYMO PASLAUGAS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITYJE, PROFESIJOS MOKYTOJŲ KOMPETENCIJOS REIKALAVIMAI
4. Įstaigų, siekiančių teikti formaliojo ir (ar) neformaliojo profesinio mokymo paslaugas asmenims, nurodytiems šio aprašo 5 ir 6 punktuose, profesijos mokytojai privalo turėti aukštąjį išsilavinimą, pedagogo kvalifikaciją ar būti išklausę pedagoginių ir psichologinių žinių kursą ir turėti tai patvirtinantį pažymėjimą, taip pat ne mažesnę kaip vienerių metų darbo darbuotojų saugos ir sveikatos srityje patirtį, būti atestuoti kaip įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistai Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendruosiuose nuostatuose, patvirtintuose socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-223/V-792 (Žin., 2004, Nr. 13-395), nustatyta tvarka. Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrų, darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų, darbuotojų, valdančių (naudojančių) potencialiai pavojingus įrenginius, profesijos mokytojai papildomai turi būti atestuoti pagal atitinkamas potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrų, darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų ar darbuotojų, valdančių (naudojančių) potencialiai pavojingus įrenginius, mokymo programas ir turėti Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendruosiuose nuostatuose nurodytus pažymėjimus. Šių įstaigų profesijos mokytojų, įgijusių išsilavinimą užsienyje, profesinė kvalifikacija pripažįstama teisės aktų nustatyta tvarka.
5. Įstaigų, siekiančių teikti formaliojo profesinio mokymo paslaugas darbuotojams, kuriems Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nustatytas privalomasis mokymas (darbdaviams atstovaujantiems asmenims (toliau vadinama – įmonių vadovai), darbdavių įgaliotiems asmenims darbuotojų saugai ir sveikatai, įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų specialistams, juridinių asmenų, turinčių licenciją, kuri suteikia teisę teikti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų paslaugas, specialistams, fiziniams asmenims (ne įmonės darbuotojams), turintiems licenciją, kuri suteikia teisę teikti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos paslaugas, potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrams, darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovams, darbuotojams, valdantiems (naudojantiems) potencialiai pavojingus įrenginius, ir išrinktiems naujiems įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komiteto nariams), profesijos mokytojų kompetencija turi atitikti šio aprašo 4 punkte nustatytus kompetencijos reikalavimus.
6. Įstaigų, siekiančių teikti neformaliojo profesinio mokymo paslaugas darbuotojams, kuriems Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nenustatytas privalomasis mokymas (padalinių vadovams, darbuotojams, dirbantiems pavojingus darbus, kurių sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 1386 „Dėl pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 87-3751), darbuotojų atstovams saugai ir sveikatai, darbuotojams, vykdantiems potencialiai pavojingų įrenginių, kuriems nenustatyta privaloma įgaliotų potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigų priežiūra, nuolatinę priežiūrą, įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos komitetų nariams, taip pat kitiems darbuotojams, kurie neturi pakankamai profesinių įgūdžių ar žinių, kad galėtų saugiai dirbti ir nebūtų pakenkta jų sveikatai, ir kuriuos įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo darbuotojų saugai ir sveikatai siunčia mokytis į mokymo įstaigas), profesijos mokytojų kompetencijos atitiktį šio aprašo 4 punkte nustatytiems reikalavimams užtikrina šių įstaigų vadovai.
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
7. Įstaiga, teikianti formaliojo ir (ar) neformaliojo profesinio mokymo paslaugas, sudariusi su įmone darbuotojų, nurodytų šio aprašo 5 ir 6 punktuose, mokymo sutartį arba su fiziniais asmenimis – jų mokymo sutartį, informuoja apie tai Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybai pavaldžias teritorines darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybas prieš 3 kalendorines dienas iki mokymo pradžios, nurodydama mokymo pradžią ir pabaigą, įmonių pavadinimus ir ekonominės veiklos rūšis, mokymo programų, pagal kurias numatyta mokyti, pavadinimus ir mokomųjų skaičių.