LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
Dėl keitimosi gyvenamosiomis patalpomis tvarkos
dalinio pakeitimo
l99l m. sausio 31 d. Nr. 47
Vilnius
Ryšium su Lietuvos Respublikos 1990 m. gruodžio 6 d. įstatymu Nr. I-840 „Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos butų kodekso straipsnių pakeitimo“ Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Padaryti pakeitimus šiuose Lietuvos Ministrų Tarybos nutarimuose:
l.1. Gyvenamųjų namų statybos kooperatyvo pavyzdinių įstatų, patvirtintų Lietuvos Ministrų Tarybos l983 m. vasario 28 d. nutarimu Nr. 75 (Žin., 1983, Nr. 8 – 93; 1987, Nr. 13-151; 1990, Nr. 23 – 587), 26 punkto „g“ papunktį papildyti šiomis ketvirtąja ir penktąja pastraipomis:
„Gyvenamosios patalpos keitimo sutartis, kurios viena šalis yra gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvo narys, o kita – asmuo, turintis asmeninės nuosavybės teise gyvenamąjį namą ar butą, turi būti notariškai patvirtinta ir per tris mėnesius nustatytąja tvarka įregistruota. Šia sutartimi viena jos šalis įgyja nuosavybės teisę į antrosios šalies keičiamą gyvenamąjį namą ar butą, o antroji – nuosavybės teisę į pirmosios šalies pajaus sankaupas kooperatyve. Keistis neleidžiama Lietuvos Respublikos butų kodekso 70 straipsnyje nurodytais atvejais“;
l.2. Keitimosi gyvenamosiomis patalpomis instrukcijoje, patvirtintoje Lietuvos Ministrų Tarybos l983 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. l4l (Žin., 1983, Nr. 15 – 156; 1990, Nr. 23 – 587):
1.2.1 l, 2, 3, 4, 5, 7, l8, 24 punktus išdėstyti taip:
„l. Ši instrukcija nustato keitimosi gyvenamosiomis patalpomis valstybinio ir visuomeninio butų fondo namuose, gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvų namuose, taip pat piliečiams asmeninės nuosavybės teise priklausančiuose namuose ar butuose tvarką.
2. Gyvenamosios patalpos nuomininkas, gavęs kartu su juo gyvenančių, įskaitant laikinai išvykusius, šeimos narių raštišką sutikimą, turi teisę keistis turima gyvenamąja patalpa su gyvenančiu toje pačioje arba kitose gyvenamosiose vietovėse kitu nuomininku, gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvo nariu arba asmeniu, turinčiu asmeninės nuosavybės teise gyvenamąjį namą ar butą. Gyvenamosios patalpos keitimo sutartis, kurios viena šalis yra nuomininkas, o kita – asmuo, turintis asmeninės nuosavybės teise namą ar butą, turi būti notariškai patvirtinta ir per tris mėnesius nustatytąja tvarka įregistruota. Šia sutartimi viena jos šalis įgyja nuosavybės teisę į antrosios šalies keičiamą gyvenamąjį namą ar butą, o antroji – teisę naudotis pirmosios šalies keičiama gyvenamąja patalpa. Jeigu nuomininko šeimos nariai nesusitaria dėl keitimosi, tai bet kuris jų turi teisę reikalauti teismine tvarka prievarta pakeisti turimą patalpą į patalpas skirtinguose namuose (butuose).
3. Gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvo narys, gavęs kartu su juo gyvenančių, įskaitant laikinai išvykusius, šeimos narių raštiškus sutikimus bei rajono, miesto valdybos sutikimą, turi teisę keisti savo turimą gyvenamąją patalpą į kitą gyvenamąją patalpą valstybinio, visuomeninio ar individualinio butų fondo namuose, gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvų namuose bei į asmeninės nuosavybės teise kitiems priklausantį gyvenamąjį namą ar butą, esančius toje pačioje arba kitose gyvenamosiose vietovėse. Gyvenamosios patalpos keitimo sutartis, kurios viena šalis yra gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvo narys, o kita – asmuo, turintis asmeninės nuosavybės teise gyvenamąjį namą ar butą, turi būti notariškai patvirtinta ir per tris mėnesius nustatytąja tvarka įregistruota. Šia sutartimi viena jos šalis įgyja nuosavybės teisę į antrosios šalies keičiamą gyvenamąjį namą ar butą, o antroji – nuosavybės teisę į pirmosios šalies pajaus sankaupas kooperatyve. Jeigu kooperatyvo narys ir jo šeimos nariai nesutaria dėl keitimosi, tai kooperatyvo narys, taip pat jo šeimos narys, kuriam pripažinta teisė į pajaus dalį, turi teisę reikalauti teismine tvarka prievarta pakeisti turimą patalpą į patalpas atskiruose namuose (butuose).
4. Keistis gyvenamosiomis patalpomis leidžiama tik gavus miesto, rajono valdybos, įmonės, įstaigos, organizacijos, kurios namuose yra keičiama nuomojamoji gyvenamoji patalpa, gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvo, namo ar buto savininko sutikimą. Atsisakymas duoti sutikimą keistis gyvenamosiomis patalpomis gali būti apskųstas teismine tvarka, išskyrus atvejus, kai keičiamasi gyvenamosiomis patalpomis kolūkiams ir piliečiams asmeninės nuosavybės teise priklausančiuose namuose ar butuose.
5. Keičiantis globotinių turimomis gyvenamosiomis patalpomis, reikia gauti atitinkamo globos ir rūpybos organo raštišką sutikimą.
7. Keistis gyvenamosiomis patalpomis priklausomai nuo aplinkybių leidžiama dviem trims nuomininkams, gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvų nariams, gyvenantiems tiek viename name, tiek skirtinguose namuose, ir asmenims, turintiems asmeninės nuosavybės teise namą arba butą. Didesnis keitimosi dalyvių skaičius galimas tik išimtiniais atvejais.
18. Susitarimas keistis gyvenamosiomis patalpomis įsigalioja nuo to laiko, kai miesto, rajono valdyba išduoda orderius, išskyrus tuos atvejus, kai nuomininkas keičiasi gyvenamąja patalpa su asmeniu, turinčiu asmeninės nuosavybės teise gyvenamąjį namą ar butą. Šiais atvejais susitarimas keistis gyvenamosiomis patalpomis įsigalioja nuo keitimosi gyvenamosiomis patalpomis sutarties įregistravimo. Atsisakymas išduoti orderį gali būti apskųstas teismine tvarka per šešis mėnesius.
l.2.3. Keitimosi gyvenamosiomis patalpomis instrukcijos l priedėlio „Pareiškimas dėl apsikeitimo gyvenamąja patalpa“ l ir l3 punktus išdėstyti taip:
„l.....................................................
(nuomininko, gyvenamųjų namų statybos ar gyvenamųjų namų kooperatyvo nario, asmens, turinčio asmeninės nuosavybės teise namą ar butą, pavardė, vardas, tėvo vardas)
2. Pripažinti netekusiais galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės l990 m. liepos 27 d. nutarimo Nr. 255 „Dėl keitimosi gyvenamosiomis patalpomis tvarkos dalinio pakeitimo“ (Žin., 1990, Nr. 23-587) 2 punkto „a“, „b“ ir „g“ papunkčius.