LIETUVOS RESPUBLIKOS

OPERATYVINĖS VEIKLOS ĮSTATYMO 3, 5, 9, 11, 17, 19 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR 25 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS

Į S T A T Y M A S

 

2003 m. balandžio 29 d. Nr. IX-1537

Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 65-2633, Nr. 123-5515)

 

1 straipsnis. 3 straipsnio 2, 12, 16, 19, 20, 21, 22, 23 dalių pakeitimas

1. 3 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „rengiami, daromi ar padaryti nusikaltimai, juos“ įrašyti žodžius „rengiamos, daromos ar padarytos nusikalstamos veikos, jas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Operatyvinės veiklos objektai – rengiamos, daromos ar padarytos nusikalstamos veikos, jas rengiantys, darantys ar padarę asmenys, šių asmenų aktyvūs veiksmai neutralizuojant operatyvinę veiklą arba įterpiant nusikalstamų struktūrų narius į teisėsaugos, krašto apsaugos ar kitas valstybės valdžios ir valdymo institucijas, kitų valstybių specialiųjų tarnybų veikla bei kiti su valstybės saugumu susiję asmenys ir įvykiai.“

2. 3 straipsnio 12 dalyje vietoj žodžio „slaptas“ įrašyti žodį „operatyvinis“ ir šią dalį išdėstyti taip:

12. Operatyvinės veiklos metodai – būdai gauti operatyvinę informaciją: operatyvinė apklausa, operatyvinė apžiūra, operatyvinis patikrinimas, operatyvinis sekimas, agentūrinis metodas, elektroninė žvalgyba.“

3. 3 straipsnio 16 dalyje vietoj žodžio „Slaptas“ įrašyti žodį „Operatyvinis“ ir šią dalį išdėstyti taip:

16. Operatyvinis sekimas – operatyvinės veiklos metodas, kai informacija gaunama slaptai, tiesiogiai stebint objektą.“

4. 3 straipsnio 19 dalyje vietoj žodžio „nusikaltimo“ įrašyti žodžius „nusikalstamos veikos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

19. Nusikalstamos veikos imitacijos modelis – sankcionuoti veiksmai, formaliai turintys nusikalstamos veikos ar kitokio teisės pažeidimo požymių, atliekami siekiant apginti nuo nusikalstamo kėsinimosi įstatymų saugomas asmens teises ir laisves, nuosavybę, visuomenės ir valstybės saugumą.“

5. 3 straipsnio 20 dalyje vietoj žodžių „nusikaltimus, juos“ įrašyti žodžius „nusikalstamas veikas, jas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

20. Kontroliuojamasis gabenimas – sankcionuoti veiksmai, kurių metu leidžiama įvežti į Lietuvos Respublikos teritoriją, pervežti per ją arba išvežti iš jos neteisėtai gabenamas ar keliančias įtarimą prekes bei kitokius objektus, kontroliuojant operatyvinės veiklos subjektui, siekiant išaiškinti nusikalstamas veikas, jas rengiančius, darančius ar padariusius asmenis. Kontroliuojamasis gabenimas gali būti atliekamas tik tarptautinių sutarčių ar susitarimų pagrindu.“

6. Pakeisti 3 straipsnio 21 dalį ir ją išdėstyti taip:

21. Pasala operatyvinių veiksmų visuma siekiant sulaikyti nusikalstamą veiką darančius ar padariusius asmenis, surinkti informaciją, galinčią turėti reikšmės nusikalstamai veikai tirti, kai turima informacijos apie tokius asmenis, nusikalstamos veikos padarymo vietą ir laiką.“

7. Pakeisti 3 straipsnio 22 dalį ir ją išdėstyti taip:

22. Slaptoji operacija – operatyvinių veiksmų visuma siekiant sulaikyti nusikalstamą veiką darančius ar padariusius asmenis ir (ar) surinkti informaciją, galinčią turėti reikšmės nusikalstamai veikai tirti, kai turint informacijos apie kėsinimąsi padaryti nusikalstamą veiką ar daromą nusikalstamą veiką yra sudaromos sąlygos, kad kėsinimasis padaryti nusikalstamą veiką ar daroma nusikalstama veika vyktų numatytoje vietoje ir reikiamu laiku.“

8. 3 straipsnio 23 dalyje vietoj žodžio „teismo“ įrašyti žodžius „motyvuotos teismo nutarties“ ir šią dalį išdėstyti taip:

23. Operatyvinis tyrimas – organizacinė taktinė operatyvinės veiklos forma, apimanti operatyvinius veiksmus, įskaitant ir tuos, kuriems atlikti reikia motyvuotos teismo nutarties ar prokuroro sankcijos. Atlikdami operatyvinį tyrimą, operatyvinės veiklos subjektai gali tvarkyti operatyvinio tyrimo bylas.“

 

2 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

5 straipsnio 1 punkte vietoj žodžio „nusikaltimų“ įrašyti žodžius „nusikalstamų veikų“, 2 punkte vietoj žodžio „nusikaltimų“ įrašyti žodžius „nusikalstamų veikų“, vietoj žodžio „nusikaltimus“ įrašyti žodžius „nusikalstamas veikas“, 4 punkte vietoj žodžių „kvotos, tardymo“ įrašyti žodžius „ikiteisminio tyrimo“, 6 punkte vietoj žodžio „nusikaltimų“ įrašyti žodžius „nusikalstamų veikų“ ir visą straipsnį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Operatyvinės veiklos uždaviniai

Operatyvinės veiklos uždaviniai yra šie:

1) nusikalstamų veikų prevencija;

2) nusikalstamų veikų išaiškinimas, taip pat rengiančių, darančių ar padariusių nusikalstamas veikas asmenų nustatymas;

3) asmenų apsauga nuo nusikalstamo poveikio;

4) asmenų, kurie slapstosi nuo ikiteisminio tyrimo ar teismo, taip pat dingusių be žinios asmenų paieška;

5) veikų, keliančių grėsmę valstybės konstitucinei santvarkai, jos nepriklausomybei, ekonominiam saugumui, valstybės gynybinės galios užtikrinimui ar kitiems svarbiems nacionalinio saugumo interesams, prevencija ir išaiškinimas;

6) daiktų, pinigų, vertybinių popierių, kito turto, susijusio su nusikalstamų veikų padarymu, paieška;

7) valstybės paslapčių apsauga;

8) kitų valstybių specialiųjų tarnybų veiklos tyrimas;

9) operatyvinės veiklos subjektų saugumo bei imuniteto užtikrinimas.“

 

3 straipsnis. 9 straipsnio 1 ir 3 punktų pakeitimas

1. Pakeisti 9 straipsnio 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) nusikalstamos veikos požymiai nėra nustatyti, bet turima informacijos apie rengiamą, daromą ar padarytą labai sunkų ar sunkų nusikaltimą arba apie apysunkius nusikaltimus, numatytus Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 131 straipsnyje, 145 straipsnio 2 dalyje, 146 straipsnio 2 ir 3 dalyse, 150 straipsnio 1 dalyje, 151 straipsnio 2 dalyje, 162 straipsnyje, 178 straipsnio 2 dalyje, 180 straipsnio 1 dalyje, 181 straipsnio 1 dalyje, 187 straipsnio 2 dalyje, 189 straipsnio 2 dalyje, 198 straipsnio 2 dalyje, 213 straipsnio 1 dalyje, 214 ir 215 straipsniuose, 225 straipsnio 2 dalyje, 227 straipsnio 2 dalyje, 228 straipsnio 2 dalyje, 240 straipsnyje, 253 straipsnio 1 dalyje, 256 straipsnio 1 dalyje, 300 straipsnio 2 dalyje, 301 straipsnio 2 dalyje, 302 straipsnio 2 dalyje, 307 straipsnio 1 ir 2 dalyse, arba apie nusikaltimą rengiantį, darantį ar padariusį asmenį;“.

2. 9 straipsnio 3 punkte išbraukti žodį „teisiamasis“ ir šį punktą išdėstyti taip:

3) pasislepia įtariamasis, kaltinamasis arba nuteistasis;“.

 

4 straipsnis. 11 straipsnio 1, 2, 3, 7 ir 9 dalių pakeitimas

1. 11 straipsnio 1 dalyje po žodžių „apie jų paėmimą“ įrašyti žodžius „motyvuota nutartimi“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Slaptą patekimą į gyvenamąsias ir negyvenamąsias patalpas, transporto priemones, taip pat jų apžiūrą, laikiną dokumentų paėmimą ir apžiūrą, medžiagų, žaliavų ir produkcijos pavyzdžių bei kitų objektų paėmimą tirti neskelbiant apie jų paėmimą motyvuota nutartimi sankcionuoja apygardų teismų pirmininkai ar šių teismų Baudžiamųjų bylų skyrių pirmininkai pagal generalinio prokuroro ar jo įgalioto generalinio prokuroro pavaduotojo arba apygardų prokuratūrų vyriausiųjų prokurorų ar jų įgaliotų vyriausiųjų prokurorų pavaduotojų motyvuotus teikimus, parengtus pagal operatyvinės veiklos subjektų vadovų ar jų įgaliotų vadovų pavaduotojų pateiktus duomenis.“

2. 11 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „patvirtinti veiksmų teisėtumą ar pagrįstumą“ įrašyti žodžius „dėl veiksmų teisėtumo ar pagrįstumo patvirtinimo motyvuota nutartimi“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Neatidėliotinais atvejais, kai iškyla pavojus žmogaus gyvybei, sveikatai, nuosavybei, visuomenės ar valstybės saugumui, leidžiama atlikti šio straipsnio 1 dalyje nurodytus veiksmus remiantis šio straipsnio 1 dalyje išvardytų prokurorų nutarimu. Tokiu atveju prokuroras, priėmęs šį nutarimą, per 24 valandas šio straipsnio 1 dalyje nurodytam teisėjui pateikia teikimą dėl veiksmų teisėtumo ar pagrįstumo patvirtinimo motyvuota nutartimi. Jei terminas baigiasi poilsio ar švenčių dieną, teikimas pateikiamas kitą dieną po poilsio ar švenčių dienos. Teisėjui nepatvirtinus minėtų veiksmų teisėtumo ar pagrįstumo, jie nutraukiami, o jų metu gauta informacija nedelsiant sunaikinama.“

3. Pakeisti 11 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Konspiracijos tikslais motyvuota nutartis dėl šio straipsnio 1 dalyje nurodytų operatyvinių veiksmų gali būti priimta bet kuriame apygardos teisme.“

4. 11 straipsnio 7 dalyje vietoj žodžių „Sankcionavus teikimą“ įrašyti žodžius „Priėmus motyvuotą nutartį“, vietoj žodžio „teikimo“ įrašyti žodžius „motyvuotos teismo nutarties“ ir šią dalį išdėstyti taip:

7. Priėmus motyvuotą nutartį dėl slapto patekimo į gyvenamąsias ir negyvenamąsias patalpas, transporto priemones bei jų apžiūros, laikino dokumentų paėmimo ir apžiūros, medžiagų, žaliavų ir produkcijos pavyzdžių bei kitų objektų paėmimo tirti neskelbiant apie jų paėmimą arba dėl šių veiksmų pratęsimo, operatyvinės veiklos subjekto vadovas ar jo įgaliotas vadovo pavaduotojas vieną motyvuotos teismo nutarties egzempliorių nedelsdamas išsiunčia generaliniam prokurorui arba jo įgaliotam generalinio prokuroro pavaduotojui.“

5. 11 straipsnio 9 dalyje vietoj žodžio „atsisako“ įrašyti žodžius „priima motyvuotą nutartį atsisakyti“ ir šią dalį išdėstyti taip:

9. Jei apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas priima motyvuotą nutartį atsisakyti sankcionuoti šio straipsnio 1 dalyje nustatytus veiksmus, teikimą teikiantis prokuroras gali apskųsti sprendimą apygardos teismo pirmininkui. Apygardos teismo pirmininko sprendimas yra galutinis.“

 

5 straipsnis. 17 straipsnio 1 ir 4 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 17 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Įslaptinta operatyvinė informacija įstatymų nustatyta tvarka gali būti išslaptinama ir panaudojama baudžiamajame procese. Jeigu tokia informacija panaudojama baudžiamajame procese, turi būti surašomas protokolas dėl operatyvinių veiksmų atlikimo. Protokole nurodoma:

1) protokolo surašymo vieta, laikas;

2) pareigūno, surašiusio protokolą, pareigos, vardas, pavardė;

3) naudojamų operatyvinių veiksmų pavadinimai;

4) žinomi duomenys apie asmenis, kuriems buvo taikomi operatyviniai veiksmai, arba objekto apibūdinimas;

5) siekiamas rezultatas;

6) operatyvinių veiksmų atlikimo metu užfiksuotos informacijos turinys;

7) naudotų techninių priemonių techniniai duomenys, nurodant fiksuojamo įvykio vietą, laiką ir turinį (jeigu naudojamos techninės priemonės);

8) priedai, garso ir vaizdo juostos, kompaktinės plokštelės ar kitos elektroninės informacijos laikmenos arba kiti materialūs objektai, kuriuose grafiniais ar kitais ženklais užfiksuota informacija, turinti reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti.“

2. 17 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „baudžiamojoje byloje“ įrašyti žodžius „baudžiamajame procese“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Informaciją apie operatyvinės veiklos slaptųjų dalyvių tapatybę nustatančius duomenis, slaptųjų dalyvių bendradarbiavimą ar darbą operatyvinės veiklos subjektų sistemoje, taip pat kitokią įslaptintą informaciją galima atskleisti ir panaudoti baudžiamajame procese bei kitais įstatymų nustatytais atvejais tik Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka.“

 

6 straipsnis. 19 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 19 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Operatyvinė veikla finansuojama iš valstybės biudžeto pagal valstybės institucijų sąmatas. Operatyvinei veiklai skirtų lėšų išlaidų pagrindus ir tvarką nustato operatyvinės veiklos subjektų pagrindinės institucijos. Vyriausybės ar jos įgaliotų institucijų nustatyta tvarka operatyvinė veikla gali būti finansuojama ir iš kitų šaltinių.“

 

7 straipsnis. 25 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

25 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                             ROLANDAS PAKSAS