LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL SUSIRINKIMŲ ORGANIZATORIŲ, DALYVIŲ BEI JŲ TURIMŲ DAIKTŲ APŽIŪROS IR PATIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. birželio 10 d. Nr. 1V-499

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatymo (Žin., 1993, Nr. 69-1291; 2012, Nr. 136-6956) 2 straipsnio 1 dalimi,

tvirtinu Susirinkimų organizatorių, dalyvių bei jų turimų daiktų apžiūros ir patikrinimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

Vidaus reikalų ministras                         Dailis Alfonsas Barakauskas

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2013 m. birželio 10 d. įsakymu Nr. 1V-499

 

SUSIRINKIMŲ ORGANIZATORIŲ, DALYVIŲ BEI JŲ TURIMŲ DAIKTŲ APŽIŪROS IR PATIKRINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Susirinkimų organizatorių, dalyvių bei jų turimų daiktų apžiūros ir patikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja susirinkimų organizatorių, dalyvių ir pavienių asmenų, vykdančių akcijas (toliau – pavieniai asmenys), bei jų turimų daiktų apžiūros ir patikrinimų tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

Draudžiami daiktai – daiktai, specialiai pritaikyti kūno sužalojimams padaryti, gaisrams sukelti, arba daiktai, kuriuos galima panaudoti tokiems tikslams, ginklai, lengvai užsidegančios, stipriai veikiančios arba radioaktyvios medžiagos, kiti daiktai ar medžiagos, pavojingi žmonių gyvybei ar sveikatai, taip pat alkoholiniai gėrimai.

Asmens apžiūra – susirinkimo organizatorių, dalyvių ir pavienių asmenų drabužių, avalynės, galvos apdangalų apieškojimas neišrengiant, siekiant patikrinti, ar šie asmenys neturi draudžiamų daiktų.

Daiktų apžiūra – susirinkimo organizatorių, dalyvių ir pavienių asmenų turimų transporto priemonių ir kitų turimų daiktų apieškojimas siekiant patikrinti, ar šie asmenys neturi draudžiamų daiktų.

Asmens patikrinimas – susirinkimo organizatorių, dalyvių ir pavienių asmenų asmens tapatybės nustatymas pagal asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus arba registrų ir informacinių sistemų duomenis.

Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatyme (Žin., 1993, Nr. 69-1291; 2012, Nr. 136-6956) ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. ASMENS IR DAIKTŲ APŽIŪRA IR ASMENŲ PATIKRINIMAS

 

3. Policijos pareigūnai, turėdami duomenų, kad teritorinės policijos įstaigos veiklos teritorijoje organizuojamo susirinkimo organizatoriai, dalyviai arba pavieniai asmenys gali turėti ginklų, daiktų ar medžiagų, pavojingų žmonių gyvybei arba sveikatai, gali priimti sprendimą prieš susirinkimą ar jo metu arba pavienių asmenų vykdomų akcijų metu atlikti asmens, daiktų apžiūrą ar asmenų patikrinimą. Šiame punkte nurodytas sprendimas įforminamas teritorinės policijos įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

4. Prieš atlikdamas asmens ir daiktų apžiūrą, policijos pareigūnas pareikalauja, kad Aprašo 3 punkte nurodyti asmenys pateiktų drabužiuose ar po jais, avalynėje, galvos apdangaluose, turimoje transporto priemonėje ar kituose turimuose daiktuose esančius draudžiamus daiktus.

Jeigu Aprašo 3 punkte nurodyti asmenys atsisako atlikti šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytus veiksmus, policijos pareigūnas atlieka asmens ir daiktų apžiūrą.

Policijos pareigūnas, šio punkto pirmojoje pastraipoje nustatyta tvarka gavęs arba asmens ir daiktų apžiūros atlikimo metu suradęs draudžiamų daiktų, atlieka asmens patikrinimą ir susirinkimo organizatorių ar dalyvį neįleidžia į susirinkimo vietą, o pavienio asmens vykdomą akciją nutraukia. Jei surastų draudžiamų daiktų turėjimas užtraukia administracinę ar baudžiamąją atsakomybę, policijos pareigūnas imasi teisės aktuose nustatytų veiksmų, reikalingų spręsti asmens teisinės atsakomybės klausimą.

5. Jei Aprašo 4 punkto trečiojoje pastraipoje nurodytu atveju atliekant asmens patikrinimą, Aprašo 3 punkte nurodyti asmenys neturi jų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų arba kyla pagrįstų abejonių dėl šių dokumentų autentiškumo, Aprašo 3 punkte nurodytų asmenų tapatybę policija gali nustatyti teisės aktų nustatyta tvarka iš registrų ar informacinių sistemų gavusi šių asmenų asmens duomenis.

6. Asmens apžiūra turi būti atliekama tik tos pačios lyties, kaip apžiūrimas asmuo, policijos pareigūno.

7. Policijos pareigūnas, atlikdamas asmens ir daiktų apžiūrą, privalo vengti situacijų, kai gali būti pažemintas apžiūrimo asmens ar asmens, kurio turima transporto priemonė ar kiti turimi daiktai apžiūrimi, orumas.

8. Asmens ir daiktų apžiūra gali būti atliekama naudojant įvairias tam skirtas priemones (tarnybinius šunis, metalo detektorius, skanavimo įrenginius ir pan.), kurias naudojant galima surasti draudžiamus daiktus.

9. Daiktų apžiūra atliekama asmens, kurio turima transporto priemonė ar kiti turimi daiktai yra apžiūrimi, akivaizdoje. Tais atvejais, kai transporto priemonės ar kitų daiktų savininko ar valdytojo susirinkimo ar pavienio asmens akcijos vietoje nepavyksta surasti, tačiau turima duomenų, kad transporto priemonėje ar kituose daiktuose gali būti draudžiamų daiktų, o delsimas atlikti daiktų apžiūrą ieškant transporto priemonės ar kitų daiktų savininko ar valdytojo kelia grėsmę visuomenės saugumui ar viešajai tvarkai, transporto priemonė ar kiti daiktai gali būti apžiūrimi ir be jų savininko ar valdytojo.

10. Asmens, daiktų apžiūra ar asmens patikrinimas turi būti atliekami greitai ir veiksmingai, kad asmens teisė rinktis į taikų susirinkimą ar pavienio asmens teisė vykdyti akciją būtų kuo trumpiau ribojama.

 

_________________