LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS MEDICINOS NORMOS MN 28:1996 „BENDROSIOS PRAKTIKOS SLAUGYTOJA (SLAUGYTOJAS)“

 

1996 m. gruodžio 4 d. Nr. 634

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymą,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Lietuvos medicinos normą MN 28: 1996 „Bendrosios praktikos slaugytoja (slaugytojas)“ ir nustatyti jos įsigaliojimo datą nuo 1996 12 20.

2. Patvirtinti MN 28: 1996 įdiegimo priemonių planą.

3. Sveikatos priežiūros įstaigų vadovams organizuoti šios normos įdiegimą nuo 1996 12 20 ir užtikrinti slaugos personalo darbą vadovaujantis normos nurodymais.

4. Įsakymo vykdymą kontroliuoti ministerijos sekretoriui V. Budnikui.

 

 

sVEIKATOS APSAUGOS Ministras                                                        Antanas Vinkus

______________


PATVIRTINTA

Sveikatos apsaugos ministerijos

1996 12 04 įsakymu Nr.634

 

Medicinos normos MN 28:1996 „Bendrosios praktikos slaugytoja (slaugytojas).

Funkcijos, kompetencija, pareigos, teisės ir atsakomybė“ įdiegimo priemonių planas

 

Priemonė

Vykdytojas

Įvykdymo terminas

 

1. Pateikti informaciją apie patvirtintą ir

Valstybinė akreditavimo sveikatos

Iki 1996 12 20

įregistruotą medicinos normą MN 28:1996

priežiūros veiklai tarnyba

 

Lietuvos standartizacijos departamentui dėl

prie SAM

 

jos išspausdinimo informaciniame

 

 

biuletenyje.

 

 

2. Padauginti 300 egz. MN 28:1996 ir

SAM leidybos ir spaudos biuras

Iki 1996 12 16

pateikti privalomuosius egzempliorius.

 

 

3. Kontroliuoti, kaip laikomasi

SAM personalo skyrius

Nuolat nuo 1996 12 20

MN 28:1996 reikalavimų.

 

 

______________


PATVIRTINTA

Sveikatos apsaugos ministerijos

1996 12 04 įsakymu Nr. 634

 

LIETUVOS MEDICINOS NORMA MN 28:1996

 

BENDROSIOS PRAKTIKOS SLAUGYTOJA (SLAUGYTOJAS)

Funkcijos, kompetencija, pareigos, teisės ir atsakomybė

 

1. TAIKYMO SRITIS

 

1.1. Ši medicinos norma nustato slaugytojos(-o), turinčio valstybės pripažintą teisę užsiimti bendrąja slaugos praktika, funkcijas, teises, kompetenciją, pareigas ir atsakomybę, veiklos sritis, pagrindinius darbo reikalavimus.

1.2. Ji privaloma visoms(-iems) slaugytojoms(-ams), vykdančioms(-tiems) bendrąją slaugos praktiką, jų darbdaviams, taip pat tiems asmenims, kurie moko šiuos specialistus ir rengia jų mokymo planą.

 

2. NUORODOS

 

2.1. Aukštesniųjų mokyklų studijų programų reikalavimai. Parengė: A. Apynys ir kt. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, 1995.

2.2. Lietuvos Respublikos gydytojo medicinos praktikos įstatymas, 1996 m. rugsėjo 25 d. Nr. I-1555.

2.3. HN 39:1994. Medicininių gaminių dezinfekavimas, ikisterilizacinis plovimas, sterilizavimas, metodai, priemonės, režimai. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, 1994.

2.4. MN 4:1993. Medicinos gaminiai. Aprobavimo tvarka.

2.5. MN 5:1992. Vyriausiosios ir vyresniosios medicinos seserys. Funkcijos, pareigos ir atsakomybė. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, 1992.

2.6. MN 20:1994. Slaugos etikos pagrindai. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, 1995.

2.7. MN 21:1995. Slaugė-padėjėja (slaugas-padėjėjas). Funkcijos, pareigos, teisės, kompetencija ir atsakomybė. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija,1995.

2.8. Rankų higiena. Rekomendacijos medicinos personalui. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Higienos institutas, 1995.

2.9. Sveikatos sistemos įstatymas (1994 07 19 Nr. I-552)/ Valstybės žinios, 1994 m. rugpjūčio 17 d., Nr. 63.

 

3. SĄVOKOS

 

Šioje medicinos normoje vartojamos pagrindinės sąvokos:

3.1. Slauga – tai asmens sveikatos priežiūros dalis, apimanti ligų profilaktiką, įvairaus amžiaus sveikų, nepajėgių, fiziškai ar protiškai sergančių žmonių fizinę, psichinę ir socialinę priežiūrą visose asmens sveikatos ir socialinės globos įstaigose bei bendruomenėje, namuose ar kitose įstaigose.

3.2. Slaugytoja(slaugytojas) – tai asmens sveikatos priežiūros specialistas, turintis valstybės pripažintą slaugos studijų baigimo diplomą ir galiojančią slaugos praktikos licenciją.

3.3. Registruotas slaugytojas(-a) – tai asmuo, teisės aktų nustatyta tvarka turintis teisę savarankiškai vykdyti slaugos praktiką pagal licencijoje nurodytą slaugos praktikos rūšį ir kurio licencija yra įtraukta į licencijų registrą.

3.4. Slaugos praktika – veikla įvairaus amžiaus pacientų pagrindiniams slaugos poreikiams išaiškinti ir juos patenkinti visuose asmens sveikatos priežiūros lygiuose, skatinant slaugomus asmenis, jų šeimos narius, žmonių grupes aktyviai prisidėti prie sveikatos palaikymo, įsitraukti į slaugos ir reabilitacijos veiklą.

3.5. Bendroji slaugos praktika – šiuo dokumentu reglamentuota nustatytos apimties slaugos praktika.

3.6. Pirminė slauga – tai kiekvieno priimto į slaugos ar gydymo įstaigą paciento slaugymas pirmąsias 24 valandas.

3.7. Slaugymas – tai slaugytojo veikla, padedanti užtikrinti paciento pagrindines gyvybines veiklas pagal slaugos poreikius, bei jo atliekamos gydymo procedūros.

3.8. Gydymo procedūros – tai gydytojo paskirtos procedūros.

3.9. Gyvybinės veiklos – tai asmens gyvenimo veiklos, kurių nors vienai sutrikus, keičiasi asmens fizinė, psichinė ir/ar socialinė būklė.

3.10. Slaugos poreikiai – tai pagrindiniai fiziologiniai, psichologiniai ir socialiniai paciento poreikiai, kuriems patenkinti reikia kitų pagalbos.

3.11. Slaugos procesas – tai sistemingas problemų sprendimas siekiant patenkinti fizinius, psichologinius ir socialinius asmens, šeimos, bendruomenės ar visuomenės sveikatos poreikius.

Slaugos procesą sudaro slaugos poreikių nustatymas, slaugymo planavimas, slaugymas ir slaugymo rezultatų įvertinimas.

3.12. Slaugymo planavimas – tai slaugymo plano, kuriame nurodoma, kaip sistemingai tenkinti paciento slaugos poreikius, sudarymas. Slaugymo planą sudaro: paciento būklės įvertinimas, duomenų apie pacientą surinkimas, paciento poreikių nustatymas, slaugymo veiksmų sudarymas, slaugymo rezultatų įvertinimas. Individualus paciento slaugymo planas derinamas su gydymo planu.

3.13. Slaugymo įvertinimas – tai būdas veiklos efektyvumui, paciento būklei įvertinti, naujai atsirandantiems paciento slaugos poreikiams išaiškinti.

3.14. Slaugos kontrolė(slaugos auditas) – tai sisteminga procedūra specifinių grupių pacientų slaugymui įvertinti ir rezultatams aptarti viename ar keliuose skyriuose, sveikatos priežiūros įstaigos padaliniuose. Slaugos kontrolės tikslas – įvertinti slaugymo elementų efektyvumą ir etikos reikalavimų laikymąsi.

3.14.1. Tiesioginis auditas – tai slaugymo ir situacijos įvertinimas tikrinant.

3.14.2. Retrospektyvus auditas – tai slaugymo įvertinimas pagal slaugos dokumentaciją ar kitus įrašus.

3.15. Pagrindinės slaugos studijos – tai nustatytos apimties ir turinio slaugos studijos, kurias baigęs asmuo turi teisę gauti bendrosios slaugos praktikos licenciją.

3.16. Kvalifikacijos tobulinimas – tai trumpalaikis mokymas slaugos disciplinų studijos žinioms, įgytoms pagrindinių slaugos studijų metu, atnaujinti, pagilinti bei išmokti profesinių naujovių pagal tuometinius praktikos reikalavimus.

3.17. Tęstinės (tolesnės) slaugos studijos – tai slaugos studijos asmenims, jau turintiems pagrindinį slaugos išsilavinimą. Šios studijos:

- vyksta aukštojoje mokykloje, po kurių suteikiamas bakalauro, magistro, daktaro laipsnis;

- yra nepertraukiamos;

- yra oficialiai pripažintos;

- kelia specialius reikalavimus priimamiems asmenims;

- moko pastovus dėstytojų kolektyvas.

 

4. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

4.1. Slaugytoja(-as) dirbdama(-as) vadovaujasi šia norma, Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais, asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje dirba, nuostatais ir vidaus taisyklėmis.

4.2. Bendrosios slaugos praktikai būtina bendrosios slaugos praktikos licencija (leidimas).

4.3. Slaugytojo apranga ir veiksmai neturi kenkti jo paties ir pacientų sveikatai bei saugumui.

 

5. FUNKCIJOS

 

5.1. Slaugytojos(-o) vaidmuo visuomenėje:

Slaugytoja(-as) slaugo vaikus ir suaugusius asmens sveikatos priežiūros įstaigose, pacientų namuose, šeimose, bendruomenėse, moko sveikos gyvensenos, pataria, kaip saugoti sveikatą ir išvengti ligų, rūpinasi jais gydymo ir/ar reabilitacijos metu [2.6; 2.9 ].

5.2. Slaugytojos(-o) funkcijos:

5.2.1. Organizuoti ir įgyvendinti slaugą bendradarbiaujant su pacientais.

Nustatyti ir prioritetine tvarka išdėstyti asmenų, grupių slaugos poreikius, padėti juos patenkinti. Kartu su pacientu įvertinti ir aptarti rezultatus; jei reikia, koreguoti slaugymo planą.

Skatinti pacientą, jei įmanoma, jo šeimą, visapusiškai dalyvauti slaugymo veikloje, propaguoti savirūpą ir pasitikėjimą savimi.

5.2.2. Mokyti pacientus bei asmens sveikatos priežiūros personalą.

Analizuoti asmenų, grupių sveikatos mokymo poreikį; organizuoti ir įgyvendinti tokį mokymą ir vertinti jo rezultatus, nustatyti slaugos mokymo svarbą slaugos profesijos studentams, pastarųjų vietą mokymesi, parinkti ir įgyvendinti patį mokymą. Mokyti slaugos profesijos studentus jų praktikų sveikatos priežiūros įstaigose metu.

Dalyvauti slaugos personalo mokyme.

5.2.3. Bendradarbiauti su kitais asmens sveikatos priežiūros komandos nariais, kitomis institucijomis, nuo kurių gali priklausyti žmonių sveikata.

5.2.4. Plėtoti slaugos praktiką.

Vertinti slaugos procesą, aprašyti slaugytojų veiksmus, slaugymo rezultatus atitinkamuose slaugos dokumentuose, apibendrinti, teikti pasiūlymus, kaip tobulinti slaugos praktiką.

Planuoti, organizuoti, valdyti ir analizuoti slaugymo praktiką kaip sudėtinį visuomenės sveikatos apsaugos komponentą.

5.3. Veiklos sritys:

5.3.1. Įvertinti ir patenkinti paciento slaugos poreikius, vertinti visų asmens sveikatos priežiūros lygių slaugymo rezultatus.

Atlikti gydymo procedūras.

 

6. KOMPETENCIJA

 

6.1. Bendrosios slaugos praktikos slaugytoja(-as) savo kompetenciją atitinkančią kvalifikaciją įgyja, sėkmingai baigusi(-ęs) pagrindines slaugos studijas pagal su Sveikatos apsaugos ministerija suderintą Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą mokymo programą Švietimo ir mokslo ministerijos akredituotose mokymo įstaigose pagal aukštesniųjų medicinos mokyklų studijų programų reikalavimus [2.1].

Slaugytojai, baigę tolesnes slaugos studijas, bet atliekantys bendrąją slaugos praktiką, vadovaujasi šioje normoje keliamais reikalavimais.

6.2.    Slaugos studijos remiasi žmogaus, kaip unikalios, atsakingos, sudėtingos fizinės, psichologinės ir socialinės būtybės, turinčios resursų, jėgų spręsti gyvenime iškylančias problemas, gebančios daryti įtaką savo sveikatai, nuolat tobulėti ir lavintis, supratimu.

6.3. Bendrosios praktikos slaugytoja(-as) turi:

6.3.1. Pripažinti, kad sveikata yra svarbiausias slaugos tikslas, ir savo profesine veikla stengtis užtikrinti visuomenės ir atskirų jos narių fizinę, psichinę, dvasinę bei socialinę gerovę.

6.3.2. Suprasti:

- žmogų kaip unikalų individą įvairiomis jo gyvenimo situacijomis;

- kokią įtaką žmogaus sveikatai daro socialiniai, kultūriniai, istoriniai ir/ar politiniai veiksniai.

6.3.3. Sugebėti:

- integruoti ir naudoti medicinos, gamtos, etikos bei socialinių mokslų žinias;

- atsakingai bendradarbiauti su pacientu, jo šeima ir su sveikatos priežiūros sistemos profesionalais bei įstaigomis, kitomis institucijomis, kurių veikla turi įtakos žmonių sveikatai, siekti bendrų tikslų žmogaus sveikatos labui;            

- mokyti gyventojus, slaugos specialybės studentus, kolegas, kitus asmens sveikatos priežiūros grupės narius sveikos gyvensenos, slaugos pagrindų;

- aiškinti visuomenės nariams slaugos tikslus, slaugytojo funkcijas;

- dirbti sistemingai, kūrybiškai, laikytis etikos taisyklių [2.7];

- nustatyti, suprasti pagrindinius nacionalinės ir tarptautinės sveikatos politikos principus bei jos ryšius su slauga, stengtis juos įgyvendinti.

6.3.4. Išmanyti:

- slaugos procesą;

- įvairaus amžiaus žmonių bendrosios anatomijos, fiziologijos, patologijos pagrindus;

- aseptikos, antiseptikos reikalavimus;

- mikrobiologijos pagrindus;

- dažniausiai pasitaikančių ligų simptomus, kilmę, jų plitimo būdus, galimas komplikacijas ir kaip tų ligų bei komplikacijų išvengti;

- pagrindinių vaistų veikimo principus, vaistų skirstymą pagal farmakologines grupes;

- vaistų laikymo sąlygas ir vartojimo būdus, galimą neigiamą poveikį žmogaus organizmui;                                      

- visų amžiaus grupių žmonių (sveikų ir sergančių), taip pat ir mirštančių slaugos ypatybes;

- mitybos mokslo pagrindus;

- asmens ir aplinkos priežiūros higienos reikalavimus;

- gimdymo eigą ir pagalbą gimdyvei;

- šalies sveikatos politiką, programas;

- pagrindinius šalies sveikatos priežiūrą reglamentuojančius teisės aktus.

6.3.5. Mokėti:

- įvertinti paciento slaugos poreikius, numatyti ir suplanuoti slaugos veiksmus, įgyvendinti slaugos planą ir įvertinti slaugos rezultatus;

- ergonomikos pagrindus, veiksmus ir būdus, taikomus slaugoje;

- suprasti gyvybei pavojingas būkles bei tinkamai į jas reaguoti;

- suteikti pirmąją medicinos pagalbą gyvybei pavojingų būklių, traumų, nelaimingų atsitikimų bei ūmių apsinuodijimų atvejais [2.4, A priedas];

- nustatyti įvairaus amžiaus individo, šeimos ar bendruomenės slaugos poreikius (diagnozes) ir juos patenkinti, remiantis slaugos teorijomis, taikyti pasirinktus slaugos modelius, būdus;

- pildyti slaugos dokumentaciją; 

- kvalifikuotai atlikti įteisintas slaugos procedūras, tyrimus ar prevencines procedūras (B priedas);

- medicininės slaugos techniką;  

- įvertinti teikiamos slaugos efektyvumą;

- analizuoti epidemiologinius duomenis, slaugos praktikos rezultatus, gebėti taikyti mokslinių tyrimų rezultatus slaugos praktikoje;

- paimti organizmo skysčius, sekretus tyrimams;

- padėti mirštančiajam.

 

7. PAREIGOS

 

Slaugytoja(-as) privalo:

- vykdyti įvairaus amžiaus asmenų slaugymą, rūpintis ligų profilaktika, tenkinti gyvybines veiklas, esant slaugos poreikiams;

- laiku ir tinkamai paduoti gydytojo paskirtus vaistus, įsitikinti, kad pacientas laiku ir tinkamai juos vartotų, mokėti paaiškinti, kodėl gydytojas paskyrė šiuos vaistus, paaiškinti vaistų poveikį, galimas pašalines reakcijas;

- laiku ir tinkamai atlikti gydymo procedūras, įsitikinus, kad pacientas jas toleruoja, paaiškinti pacientui, koks procedūrų poveikis organizmui, kokio specialaus režimo reikia laikytis prieš procedūrą ir po jos, pastebėti procedūrų sukeltas komplikacijas ir apie tai informuoti gydytoją;

- stebėti paciento elgesį, jo sveikatos fizinę, psichinę, socialinę būklę, atkreipti dėmesį į nebūdingus požymius ir numatyti, kokią patologiją gali reikšti šie ženklai, simptomai, reakcijos; skubiai informuoti apie tai gydytoją;

- teikti skubią medicinos pagalbą, tinkamai reaguoti į gyvybei pavojingas organizmo būkles (A priedas);

- stebėjimų duomenis rašyti į slaugos istorijas ar kitus slaugos užrašus, remiantis stebėjimų duomenimis, koreguoti slaugymo planą, prireikus imtis neatidėliotinų priemonių ir informuoti gydytoją;

- darbe laikytis aseptikos ir antiseptikos reikalavimų [2.3];

- darbe laikytis asmens higienos reikalavimų [ 2.8];

- pastebėjus kito sveikatos priežiūros komandos nario klaidą paskiriant tyrimus, procedūrą, vaistus, maitinimą, nedelsiant informuoti tą klaidą padariusį asmenį ir slaugos administratorių;

- užtikrinti, kad žinios ir įgūdžiai atitiktų praktikos reikalavimus ir slaugos mokslo laimėjimus;

- laikytis įstaigos, skyriaus, kuriame dirbama, darbo taisyklių.

 

8. PAVALDUMAS IR ATSISKAITOMYBĖ

 

Slaugytoja(-as) pavaldus ir atsiskaito aukštesnes pareigas užimančiam slaugytojui pagal įstaigos slaugos valdymo struktūros lygį [2.5; 2.7].

 

9. TEISĖS

 

9.1. Teisę užsiimti slaugos praktika suteikia slaugos praktikos licencija. Prieš ją gaudamas specialistas turi būti supažindintas su pagrindinėmis sąvokomis, sąlygomis ir apribojimais, papildomai nurodytais licencijoje.

Sąlygos, kai išvardytų procedūrų negalima atlikti:

- nėra tinkamų sąlygų ir priemonių procedūrai atlikti;

- procedūra paskirta asmens, neturinčio teisės ją skirti (neturinčio teisės užsiimti gydytojo praktika) [2.2].

9.2. Slaugytoja(-as) turi teisę:

- atsisakyti atlikti su paciento priežiūra nesusijusius darbus;

- atsisakyti atlikti procedūras, kurios neatitinka jos(-o) moralinių nuostatų, jei tai nekelia grėsmės paciento gyvybei;

- būti perkelta(-as) į aukštesnes pareigas, dirbti vadovaujantį darbą;

- dalyvauti slaugos personalo dalykiniuose pasitarimuose;

- gauti darbui būtinas priemones ir priemones nuo galimo užsikrėtimo infekcija (pagal tuo metu galiojančius normatyvus ir teisės aktus);

- gauti informaciją, būtiną darbui;

- rinkti slaugos epidemiologinius duomenis ir dalyvauti moksliniuose slaugos praktikos tyrinėjimuose;

- teikti pasiūlymus slaugos mokslui, praktikai tobulinti, kokybei gerinti;

- tobulinti savo bei kolegų ir kitų sveikatos priežiūros komandos narių kvalifikaciją, tęsti slaugos studijas, įgyti mokslinius laipsnius.

 

10. ATSAKOMYBĖ

 

Slaugytoja(-as) už savo veiksmus, profesines, etikos klaidas, pacientams padarytą žalą atsako asmeniškai pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

 

11. NAUDOTA LITERATŪRA

 

11.1. An Act Respecting the Regulation of the Profession of Nursing. Legislative Assambly, Province of Ontario, Canada, 1991.(Slaugytojo profesijos reguliavimo aktas. Įstatymdavystės asamblėja, Ontario provincija, Kanada, 1991.)

11.2. Ateities slaugytojų vaidmuo ir funkcijos Lietuvoje. Pirmojo seminaro, vykusio 1994 m. balandžio 25-28 d. Vilniuje, ataskaita. Danijos slaugių organizacija, 1994.

11.3. Fourth Meeting of European Government Chief Nurses and Collaborating Centres for Nursing and Midwifery. WHO, Regional Office for Europe, Copenhagen, 1994. (Ketvirtasis Europos Vyriausybių vyriausiųjų medicinos seserų ir bendradarbiavimo centrų pasitarimas slaugos ir akušerijos klausimais. PSO, Europos regiono biuras, Kopenhaga, 1994.)

11.4. Dorothy C. Hall. Slaugymas. Apmąstymų pradžia. LSSO, 1995.

11.5. Henderson V. Pagrindiniai slaugymo principai. Lietuvos slaugos specialistų organizacija, 1993.

11.6. Nursing in Action. // WHO. European series, No.48. Copenhagen,1993. (Slauga veikloje. // PSO. Europos serijos, Nr. 48. Kopenhaga,1993.)

11.7. Salvage Jane. The Future Role of the Nurse in Europe //CINDI connection. 1993. No 2. (Selvidž Džein. Ateities slaugės vaidmuo Europoje // SINDI ryšiai, 1993, Nr. 2.)

11.8. Janeliūnaitė R. Slaugos personalo darbas neurochirurgijos skyriuje. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, 1995.

11.9. Lietuvos ateities slaugytojų mokymo programos sudarymas. Antrojo seminaro, vykusio 1994 m. gegužės 24 – 27 d. Vilniuje, ataskaita. Danijos slaugių organizacija, 1994.

11.10. Lietuvos nacionalinė sveikatos koncepcija. LR Aukščiausiosios Tarybos nutarimas Nr. I-1939,1991 10 30 Valstybės žinios, Nr. 33,1991.

11.11. Nurses. Comission of the European Communities // Official Journal of the European Communities, 1990.(Slaugės. Europos Bendrijos komisija.// Oficialusis Europos bendrijos žurnalas, 1990.)

11.12. Pearson A., Vaughan B. Slaugymo modeliai. Koncepcijos, teorija ir praktika. LSSO, 1994.

11.13. Pirminė sveikatos priežiūra: ateities kūrimas. Konferencijos medžiaga. Pirminės sveikatos priežiūros konferencija 1995 m. birželio 1-2 d., Vilnius / Sveikatos apsaugos reformos biuras, 1995.

11.14. Position Paper on Nursing. The Danish Nurses’ Organization, 1987. (Slaugos praktikos nuostatos. Danijos slaugių organizacija,1987.)

11.15. Roper N., Logan W., Tierney A. Slaugos pagrindai. Nuo gyvenimo modelio prie slaugos modelio. Sveikatos apsaugos ministerija, 1996.

11.16. Targets Health for All. The Health Policy for Europe. WHO,1991. (Programos „Sveikata visiems“ uždaviniai. Europos sveikatos politika. PSO, 1991.)

11.17. The Role and Education of Nurses. Council of Europe. 37-th Meeting European Health Committee (CDSP). Strasburg, 27-29 June, 1995. Materials =(Slaugytojų vaidmuo ir mokymas. Europos taryba. 37-ojo Europos sveikatos komiteto pasitarimo medžiaga. Strasbūras, 1995 m. birželio 27-29 d.)

11.18. Vesterdal A. Sveikatos priežiūra ir ligonių slauga. „Charibdė“, Vilnius, 1996.

11.19. Roper N., W. Logan Winifred, Alison J. Tierney. „Slaugos pagrindai“. „Egalda“, Vilnius, 1996.

______________


A PRIEDAS (privalomasis)

 

SLAUGYTOJOS(-O) TEIKIAMA SKUBIOJI MEDICINOS PAGALBA IR JOS

SUTEIKIMO SĄLYGOS

 

Skubiąją medicinos pagalbą sudaro medicinos pagalbos priemonės gyvybiškai svarbioms organizmo funkcijoms palaikyti, sugrąžinti bei išvengti ilgalaikių arba negrįžtamų patologinių organizmo pokyčių:

1. Gydytojui nesant, slaugytoja(-as) privalo savarankiškai pagal savo kompetenciją teikti skubiąją medicinos pagalbą, kai:

- yra tiesioginė grėsmė paciento gyvybei;

- grėsmė gyvybei gali kilti bet kuriuo metu;

- paciento elgesys dėl tam tikros patologinės organizmo būklės reikalauja nedelsiant teikti medicinos pagalbą.

2. Skubioji medicinos pagalba teikiama, kai yra:

- klinikinė mirtis;

- koma;

- šokas;

- kolapsas;

- gyvybei pavojingas kraujavimas;

- asfiksija;

- ūminis kvėpavimo nepakankamumas;

- ūminis širdies nepakankamumas(širdies astma, plaučių edema);

- uždarieji ir atvirieji galūnių lūžiai;

- dideli minkštųjų audinių išoriniai sužalojimai;

- trauminė galūnių ir kitų kūno dalių amputacija.

3. Veiksmai, kuriuos slaugytoja(-as) privalo atlikti (kai yra ypač pavojinga organizamo būklė) iki atvykstant gydytojui:

- atlikti dirbtinį kvėpavimą;

- atlikti netiesioginį širdies masažą;

- prijungti deguonies kaukę, deguonies pagalvę ar tiekti deguonį iš centralizuotos deguonies tiekimo sistemos;

- punktuoti periferinę veną ir prijungti fiziologinio tirpalo (Sol. NaChl 0,9%) lašinę infuziją;

- suteikti nustatytos apimties medikamentinę pagalbą ištikus šokui;

- įtarti vidinį kraujavimą ir jį stabdyti;

- stabdyti išorinį kraujavimą;

- suteikti pacientui patogią padėtį;

- užtikrinti viršutinių kvėpavimo takų praeinamumą;

- atlikti pirminę imobilizaciją lūžus ar išnirus kaulams;

- uždėti tvarstį ant žaizdos;

- imtis fizinių ir psichologinių šoko profilaktikos priemonių;

- kuo skubiau informuoti gydytoją;

- taisyklingai transportuoti pacientą.

_____________


B PRIEDAS (privalomasis)

 

SLAUGYTOJOS (-O) ATLIEKAMOS ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS

PROFILAKTINĖS IR KITOS PROCEDŪROS, TYRIMAI

 

Akių plovimas

Antelės, basono padavimas

Amputuotų kūno dalių transportavimas

Antropometrinių duomenų rinkimas

Arterinio kraujospūdžio matavimas

Asmens sanitarinės būklės įvertinimas

Asmens sanitarinis švarinimas

Asmens transportavimas

Ausų landų valymas

Burnos ertmės priežiūra

Drabužių keitimas

Dirbtinis kvėpavimas

Dirbtinių kūno angų (fistulių: tracheostomos, gastrostomos, cistostomos, dirbtinės išangės) higieninė priežiūra

Deguonies davimas

Deguonies kaukės naudojimas

Dirbtinas ir natūralus maitinimas

Diurezės stebėjimas ir įvertinimas

Dujų vamzdelio naudojimas

Gydomosios vonelės

Higieninis maudymas

Injekcijos

Išmatų paėmimas tyrimams

Kateterizavimas šlapimo pūslės zondu (guminiu ar vienkartiniu)

Klizmos

Kompresų dėjimas

Kraujo paėmimas tyrimams

Kūno temperatūros matavimas

Lašinės sistemos prijungimas

Lašų lašinimas

Lovos patalynės tvarkymas

Ledo pūslės dėjimas

Lytinių, šalinimo organų higiena

Netiesioginis širdies masažas

Nosies landų valymas

Odos priežiūra

Pagalba vemiant

Pabarstymas

Pagalba viduriuojant

Pagalba tuštinantis

Plaučių gyvybinės talpos tyrimas

Pagalba kosinčiajam, skrepliuojančiajam

Pulso tyrimas

Pagalba šlapinantis

Rengimas rentgeniniams tyrimams

Vaistų dalijimas

Sekreto išsiurbimas siurbikliu iš kvėpavimo takų

Skreplių ėmimas laboratoriniam tyrimui

Skysčių girdymas

Skrandžio plovimas

Skrandžio zondavimas

Skrandžio turinio paėmimas tyrimui

Šlapinimosi reflekso skatinimas

Šlapimo pūslės plovimas dezinfekuojančiu tirpalu

Šlapimo surinkimas laboratoriniams tyrimams

Tepalų tepimas

Termoforo naudojimas

Tirpalų tepimas

Tvarstymas

Varžto uždėjimas

Viršutinių kvėpavimo takų praeinamumo sugrąžinimas

Žvakučių dėjimas

Žaizdų pirminis sutvarkymas ir perrišimas

Žaizdų priežiūra

______________