LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL MIŠKININKAVIMO SAUGOMOSE TERITORIJOSE ESANČIUOSE PRIVAČIUOSE MIŠKUOSE MOKYMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2007 m. lapkričio 19 d. Nr. D1-614

Vilnius

 

Įgyvendindamas Privačių miškų savininkų švietimo, mokymo ir konsultavimo perspektyvinę programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. 114 (Žin., 2003, Nr. 31-1291), ir siekdamas sudaryti geresnes sąlygas miško savininkų, kurių valdos yra saugomose teritorijose, mokymui,

tvirtinu Miškininkavimo saugomose teritorijose esančiuose privačiuose miškuose mokymo programą (pridedama).

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2007 m. lapkričio 19 d. įsakymu Nr. D1-614

 

MIŠKININKAVIMO SAUGOMOSE TERITORIJOSE ESANČIUOSE PRIVAČIUOSE MIŠKUOSE MOKYMO PROGRAMA

 

Mokymo trukmė – 40 val.

 

I. MOKYMO PROGRAMOS APIBŪDINIMAS

 

Miškai Lietuvoje užima apie 32 proc. šalies teritorijos, o privatūs miškai sudaro apie 35 proc. viso miškų ploto. Privačių ir rezervuotų nuosavybės teisių atkūrimui miškų 40 proc. ploto (apie 43000 ha) užima ekosistemų apsaugos ir apsauginiai miškai.

Lietuvoje privačių miškų savininkų skaičius siekia 230 tūkst. Vyrauja smulkios privačios miško valdos. Privačių miškų savininkai, turintys iki 5 ha miško, sudaro daugiau kaip 80 proc. ir valdo daugiau kaip 40 proc. bendro privačių miškų ploto. Privačių miškų savininkų apklausų duomenimis, miškininkystės žinių bei ūkininkavimo saugomų teritorijų miškuose patirties stoką savininkai nurodo kaip vieną iš svarbiausių privataus miškų ūkio sektoriaus problemų. Todėl šios mokymo programos tikslas — suteikti pagrindinių žinių, reikalingų ūkininkavimui saugomoje teritorijoje esančioje miško valdoje.

Programa skirta privačių miškų savininkams, kurie turi nedideles miško valdas, jose ūkininkauja neintensyviai, darbus dažniausiai atlieka rangovai. Numatoma klausytojus supažindinti su pagrindiniais privačių miškų tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais, svarbiausiomis sąvokomis, tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio principais, miškų sertifikavimo, atkūrimo ir naudojimo tvarka, sanitarine ir priešgaisrine miškų apsauga, miškų infrastruktūra, saugomomis augalijos ir gyvūnijos rūšimis bei teritorijomis.

Mokymo programą sudaro teorinė ir praktinė dalys. Mokymo institucija, atsižvelgdama į klausytojų pageidavimus, gali keisti mokymo programos turinį iki 20 proc. Mokymui reikalingi demonstraciniai plotai (parenkami pagal programos turinį), iliustracijų demonstravimo technika, mokymo metodinė medžiaga.

Mokymo programa skirta dviem skirtingoms klausytojų grupėms: norintiems įgyti teisę savo miško valdoje ženklinti kirstinus medžius (pirmoji grupė) ir tokios teisės nepageidaujantiems (antroji grupė). Pirmojoje grupėje mokymas baigiamas egzaminu. Baigusieji kursus ir išlaikę žinių patikrinimo egzaminus, kuriuose egzaminuoja miškų urėdijų ar regionų aplinkos apsaugos departamentų valstybinis miškų pareigūnas, gauna mokymo kursų baigimo pažymėjimus, patvirtintus egzaminavusio valstybinio miškų pareigūno ir kursų organizatoriaus parašais ir suteikiančius teisę miško savininkui savo valdoje ženklinti kirstinus medžius bei parengti kirtimų dokumentaciją. Šios grupės dalyviams kursų organizatoriai turėtų padidinti praktinių užsiėmimų valandų skaičių. Antrojoje grupėje mokymo kursų dalyviams, nepageidaujantiems įgyti teisės ženklinti kirstinus medžius, žinių patikrinimo egzaminas neprivalomas. Baigę mokymo kursus, jie gauna kursų organizatoriaus parašu patvirtintą baigimo pažymėjimą, nesuteikiantį teisės ženklinti kirstinus medžius.

Mokymo specialistams privalomas ne žemesnis kaip aukštasis ar jam prilygintas miškininkystės išsilavinimas. Tam tikras temas gali dėstyti asmenys, turintys atitinkamos srities (ekonomikos, vadybos, teisės, biologijos) aukštąjį ar jam prilygintą išsilavinimą.

 

II. KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI

 

Baigę mokytis pagal šią programą klausytojai turi žinoti:

•        pagrindines sąvokas apie mišką;

•        Lietuvos miškų valdymo sistemą, saugomų teritorijų sistemą;

•        pagrindinius teisės aktus, reglamentuojančius privačių miškų tvarkymą;

•        tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio principus;

•        žinoti svarbiausias saugotinas augalų ir gyvūnų rūšis;

•        miškotvarkos projekto parengimo principus ir tvarką;

•        pagrindinius miško atkūrimo reikalavimus;

•        miško ugdymo kirtimų, pagrindinių miško kirtimų, sanitarinių miško kirtimų pagrindines nuostatas;

•        priešgaisrinės ir sanitarinės miško apsaugos pagrindinius reikalavimus;

•        ūkininkavimo ypatumus saugomose teritorijose esančiuose privačiuose miškuose.

 

Baigę mokytis pagal šią programą klausytojai turi gebėti:

•        ūkininkauti savo miško valdoje pagal tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio principus;

•        pažinti pagrindines medžių rūšis;

•        naudotis miškotvarkos projektais;

•        atkurti iškirstą mišką;

•        suprasti miško ugdymo kirtimų reikšmę, atrinkti kirstinus medžius neplyniems kirtimams, parengti kirtimų dokumentaciją;

•        suprasti saugomų objektų, kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės svarbą.

 

III. MOKYMO PLANAS

 

Mokymo kursų trukmė – 40 valandų.

 

Eil. Nr.

Mokymo dalykas

Valandų skaičius

Iš jų

teorijai

praktikai

1.

Miško reikšmė visuomenės gyvenime ir bendros žinios apie mišką. Miškų ūkio politika ir pagrindiniai teisės aktai. Europos Sąjungos parama miškams. Saugomos teritorijos.

8

8

 

2.

Miško atkūrimas ir įveisimas. Miško želdinių kokybės ir būklės vertinimas. Sanitarinė ir priešgaisrinė miškų apsauga.

8

6

2

3.

Miško kirtimai. Pagrindiniai, ugdymo ir sanitariniai kirtimai.

8

5

3

4.

Miškotvarkos projektas. Privačių miškų kontrolė. Ūkininkavimo ypatumai saugomų teritorijų miškuose. Privačių miškų savininkų teisės ir pareigos.

6

6

 

5.

Laukinės augalijos ir gyvūnijos naudojimas saugomų teritorijų miškuose. Stuburinių miško gyvūnų saugomos rūšys. Gyvūnų daromos žalos atlyginimo galimybės.

8

6

2

6.

Baigiamasis žinių vertinimas.

2

2

 

Iš viso

40

33

7

 

IV. ATSKIRŲ MOKOMŲJŲ DALYKŲ PROGRAMOS

 

1. Miško reikšmė visuomenės gyvenime ir bendros žinios apie mišką. Miškų ūkio politika ir pagrindiniai teisės aktai. Europos Sąjungos parama miškams. Saugomos teritorijos.

 

Dalykui skiriama 8 val.

Eil. Nr.

Temos pavadinimas

Valandų skaičius

teorijai

praktikai

1.

Miško reikšmė visuomenės gyvenime ir bendros žinios apie mišką. Miško ekologinė, socialinė ir ekonominė reikšmė. Miško samprata. Miško medžių diferenciacija ir savaiminis išsiretinimas. Pagrindiniai miško fitocenozės komponentai: medynas, pomiškis, trakas, gyvoji dirvožemio danga ir negyvoji miško paklotė. Pagrindiniai medyno rodikliai: rūšinė sudėtis, amžius, aukštis, skersmuo, skalsumas, bonitetas, augavietė.

Miškų grupės ir kategorijos.

3

 

2.

Miškų ūkio politika. Tvaraus ir subalansuoto miško ūkio principai. Miškų sertifikavimas. Saugomos teritorijos ir jų klasifikacija. Saugomų teritorijų funkcinis zonavimas ir kraštovaizdžio tvarkymo zonos. Vertybių, kraštovaizdžio ir bioįvairovės išsaugojimas. Natura 2000 teritorijos. Kertinės miško buveinės.

2

 

3.

Pagrindiniai teisės aktai, reglamentuojantys privačių miškų tvarkymą. Miškų įstatymas. Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatai. Specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos. Saugomų teritorijų įstatymas, kiti teisės aktai, reglamentuojantys ūkinę veiklą saugomų teritorijų miškuose. Europos Sąjungos parama privataus miško savininkui. Kompensavimo už apribotą ūkinę veiklą galimybės.

3

 

 

Iš viso

8

 

 

2. Miško atkūrimas ir įveisimas. Miško želdinių kokybės ir būklės vertinimas. Sanitarinė ir priešgaisrinė miškų apsauga.

 

Dalykui skiriama 8 val.

Eil. Nr.

Temos pavadinimas

Valandų skaičius

teorijai

praktikai

1.

Miško atkūrimo ir įveisimo būdai. Miško žėlimas ir paramos priemonės. Miško atkūrimo ypatumai saugomų teritorijų miškuose. Miško daigynai ir medelynai. Miško sodmenys ir jų standartai. Miško atkūrimas. Miško želdinių įveisimo technologija: kirtavietės sutvarkymas, dirvos ruošimas, želdinių rūšinė sudėtis, tankumas, miško sodinimas. Sodinimo įrankiai

2

 

1.1.

Praktinis darbas.

Saugomose teritorijose esančiuose demonstraciniuose plotuose rodyti tinkamai atkurtus miško sklypus, sodinimo įrankius.

 

1

2.

Miško žėlinių ir želdinių priežiūra ir vertinimas. Želdinių papildymas, jų apsauga nuo gaisrų, ligų ir kenkėjų.

2

 

2.1.

Praktinis darbas.

Saugomose teritorijose esančiuose demonstraciniuose plotuose rodyti tinkamai prižiūrimus ir saugomus želdinius. Aptarti priešgaisrinės ir sanitarinės miškų apsaugos reikalavimus ir parodyti pavyzdžius.

 

1

3.

Priešgaisrinė ir sanitarinė miškų apsauga. Miškų degumas ir gaisringumas. Miškų sanitarinės apsaugos reikalavimai ir saugomos teritorijos.

2

 

Iš viso

6

2

 

3. Miško kirtimai. Pagrindiniai, ugdymo ir sanitariniai kirtimai.

 

Dalykui skiriama 8 val.

Eil. Nr.

Temos pavadinimas

Valandų skaičius

teorijai

praktikai

1.

Miško kirtimų klasifikacija. Ugdymo kirtimų rūšys ir amžius. Pagrindiniai ugdymo kirtimų vykdymo principai.

2

 

1.1.

Praktinis darbas.

Saugomose teritorijose esančiuose demonstraciniuose plotuose rodyti tinkamai atliktus ugdymo kirtimus. Aptarti kirstinų medžių atrinkimo kriterijus.

 

1

2.

Pagrindiniai miško kirtimai, jų rūšys ir amžius. Plynų, atvejinių ir atrankinių kirtimų galimybės saugomų teritorijų miškuose.

2

 

2.1.

Praktinis darbas.

Saugomose teritorijose esančiuose miškuose demonstruoti tinkamai atliktus pagrindinius kirtimus, akcentuojant po kirtimų paliekamų medžių svarbą bioįvairovės gausinimui. Saugomų objektų, kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės apsauga ir pagrindiniai miško kirtimai.

 

1

3.

Sanitariniai miško kirtimai, jų vykdymo būtinumas. Sanitarinė miškų apsauga.

1

 

3.1.

Praktinis darbas.

Saugomose teritorijose esančiuose miškuose demonstruoti tinkamai atlikus neplynų sanitarinių kirtimų pavyzdžius.

 

1

 

Iš viso

5

3

 

4. Miškotvarkos projektas. Privačių miškų kontrolė. Ūkininkavimo ypatumai saugomų teritorijų miškuose. Privačių miškų savininkų teisės ir pareigos.

 

Dalykui skiriama 6 val.

Eil. Nr.

Temos pavadinimas

Valandų skaičius

teorijai

praktikai

1.

Vidinės miškotvarkos projektas, jo sudedamosios dalys, rengimo ir derinimo tvarka. Ūkinė veikla neturint valdos miškotvarkos projekto.

3

 

2.

Ūkininkavimo ypatumai saugomų teritorijų miškuose. Ūkinės veiklos apribojimai skirtingų miško grupių ir kategorijų miškuose.

2

 

3.

Miško savininkų teisės ir pareigos. Privačių miškų kontrolė.

1

 

Iš viso

6

 

 

5. Laukinės augalijos ir gyvūnijos naudojimas saugomų teritorijų miškuose. Stuburinių miško gyvūnų saugomos rūšys. Gyvūnų daromos žalos atlyginimo galimybės.

 

Dalykui skiriama 8 val.

Eil. Nr.

Temos pavadinimas

Valandų skaičius

teorijai

praktikai

1.

Bendros žinios apie laukinę augaliją ir gyvūniją, jų nuosavybę. Laukinės gyvūnijos naudojimo rūšys: medžiojimas, zoologinių kolekcijų sudarymas, stebėjimas.

2

 

2.

Lietuvoje saugomos stuburinių miško gyvūnų rūšys: varliagyviai, ropliai, paukščiai ir žinduoliai. Jų apsaugos ir priežiūros priemonės.

2

 

3.

Laukinės gyvūnijos sąveikos su aplinka vertinimas ir žalos atlyginimo galimybės.

2

 

3.1.

Praktinis darbas.

Miškuose demonstruoti saugomų gyvūnijos ir augalijos atstovų buveines. Aptarti gyvūnų daromą žalą ir rodyti apsaugos priemones.

 

2

Iš viso

6

2

 

Mokymui reikalingi ištekliai

 

1. Mokymo klasė

2. Iliustracijų demonstravimo technika

3. Parinkti saugomose teritorijose esančiuose miškuose demonstraciniai objektai

4. Mokymo dalomoji medžiaga

5. Transportas išvykoms į demonstracinius plotus

 

V. BAIGIAMASIS ŽINIŲ VERTINIMAS

 

Baigiamasis žinių vertinimas (egzaminas) mokymo kursų dalyviams, pageidaujantiems įgyti teisę savo miško valdoje ženklinti kirstinus medžius, susideda iš dviejų dalių: teorinės (testo, kurio klausimai apima visą mokymo programos turinį) ir praktinės, kuri atliekama vieno iš praktinių užsiėmimų metu ir apima to praktinio užsiėmimo temą. Baigę kursus ir išlaikę žinių patikrinimo egzaminus, kuriuose egzaminuoja miškų urėdijų ar regionų aplinkos apsaugos departamentų valstybinis miškų pareigūnas, klausytojai gauna mokymo kursų baigimo pažymėjimus, patvirtintus egzaminavusio valstybinio miškų pareigūno ir kursų organizatoriaus parašais ir suteikiančius teisę miško savininkui savo valdoje ženklinti kirstinus medžius bei parengti kirtimų dokumentaciją.

Mokymo kursų dalyviams, nepageidaujantiems įgyti teisės ženklinti kirstinus medžius, žinių patikrinimo egzaminas neprivalomas. Baigę mokymo kursus, jie gauna kursų organizatoriaus parašu patvirtintą baigimo pažymėjimą, nesuteikiantį teisės ženklinti kirstinus medžius.

 

VI. REKOMENDUOJAMA LITERATŪRA

 

1.          Danusevičius J. Miško želdinimas. Vilnius, 1998.

2.          Hartmann G., Nienhaus F., Butin H. Medžių ligų ir kenkėjų atlasas.

3.          Juknys R., Baubinas R., Čepinskis J., Girčys J., Gustainis E., Miškinis V., Pakalnis R., Misiūnas A., Vėbra E. Nacionalinė darnaus vystymosi strategija. Vilnius, 2003.

4.          Maehl P. Kai kurių Europos Bendrijos svarbos rūšių buveinių tvarkymo rekomendacijos. Vilnius, 2006.

5.          Miško savininko elementorius. Vilnius: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, 2006.

6.          Miško savininkui: miškų atkūrimo atmintinė. Vilnius: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, 2003.

7.          Murkaitė R., Karazija S. Lietuvos miškų augalai. Vilnius, 1977.

8.          Pivoriūnas A., Kurlavičius P. Privataus miško tvarkymas išsaugant biologinę įvairovę. Kaunas, 2005.

9.          Privačių miškų sertifikavimas grupėmis pagal FSC. Vilnius: Lietuvos gamtos fondas, 2005.

10.        Rašomavičius V. Europinės svarbos buveinės Lietuvoje. Vilnius: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija ir Botanikos institutas, 2001.

11.        Raudonikis L. Europos Sąjungos Buveinių direktyvos saugomos rūšys. Kaunas, 2006.

12.        Rune Ahlander. Patarimai miškų ūkio konsultantams. Vilnius, 2003.

13.        Šepetienė J. Miškininkystės pagrindai, Kaunas, 2006.

14.        Žiogas A. Miško apsaugos vadovas. Kaunas, 2000.

 

VII. PAGRINDINIAI MOKYMO SRITĮ REGLAMENTUOJANTYS TEISĖS AKTAI

 

1.          Lietuvos Respublikos miškų įstatymas (Žin., 1994, Nr. 96-1872; 2001, Nr. 35-1161; 2002, Nr. 31-1122, Nr. 105-4691; 2003, Nr. 38-1692, Nr. 123-5593; 2005, Nr. 31-977; 2006, Nr. 61-2174; 2007, Nr. 77-3044).

2.          Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas (Žin., 1993, Nr. 63-1188; 1995, Nr. 60-1502; 2000, Nr. 58-1703; 2001, Nr. 108-3902).

3.          Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. liepos 24 d. nutarimu Nr. 799 (Žin., 1997, Nr. 71-1808; 2004, Nr. 86-3117; 2007, Nr. 33-1191).

4.          Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. 659 (Žin., 2004, Nr. 39-1280; 2004, Nr. 3-51; 2005, Nr. 80-2911; 2006, Nr. 120-4572).

5.          Miško sanitarinės apsaugos taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. balandžio 11 d. įsakymu Nr. D1-204 (Žin., 2007, Nr. 42-1596).

6.          Miškų priešgaisrinės apsaugos taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. balandžio 7 d. nutarimu Nr. 500 (Žin., 1995, Nr. 32-751; 2001, Nr. 56-1996; 2004, Nr. 130-4671, 2005, Nr. 150-5480).

7.          Pagrindinių miško kirtimų taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 73 (Žin., 1999, Nr. 29-844; 2004, Nr. 10-284; Nr. 54-1853; 2005, Nr. 16-523, Nr. 150-5515; 2006, Nr. 90-3546).

8.          Miško ugdymo kirtimų taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 669 (Žin., 2004, Nr. 25-778, Nr. 166-6082).

9.          Biržių atrėžimo ir įvertinimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. D1-577 (Žin., 2004, Nr. 167-6157; 2005, Nr. 16-522; 2007, Nr. 60-2334).

10.        Kirstinų medžių ženklinimo privačiuose miškuose tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugpjūčio 30 d. įsakymu Nr. D1-458 (Žin., 2004, Nr. 136-4972, Nr. 166-6080; 2007, Nr. 66-2573).

11.        Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. D1-386 (Žin., 2004, Nr. 116-4348; 2005, Nr. 6-170; 2005, Nr. 92-3438; 2007, Nr. 36-1330).

12.        Kompensacijų privataus miško savininkams ir valdytojams, kurių valdose steigiama nauja saugoma teritorija, keičiamas esamos saugomos teritorijos statusas arba nustatyti veiklos apribojimai realiai sumažina gaunamą naudą arba uždraudžia anksčiau vykdytą veiklą, apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gruodžio 3 d. nutarimu Nr. 1578 (Žin., 2004, Nr. 177-6554).

______________