LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL MOKYMO ĮSTAIGŲ IR ĮMONIŲ STEIGIMO LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1995 m. gruodžio 29 d. Nr. 1637

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Mokymo įstaigų ir įmonių steigimo licencijavimo taisykles (pridedama).

2. Pavesti Švietimo ir mokslo ministerijai išduoti licencijas steigti mokymo įstaigas ir įmones, sustabdyti ar panaikinti licencijų galiojimą ir vykdyti licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą.

3. Pavesti Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybai vykdyti savo profilio mokymo institucijose licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą, kai jų teikimu Švietimo ir mokslo ministerija išduoda licencijas steigti kelių transporto priemonių vairuotojų rengimo ir darbų saugos mokymo institucijas (darbdaviams, asmenims, atsakingiems už darbų saugą, potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ir pavojingus darbus), taip pat teikti siūlymus Švietimo ir mokslo ministerijai sustabdyti ar panaikinti šioms institucijoms išduotų licencijų galiojimą.

4. Nustatyti, kad šios taisyklės taikomos išduodant licencijas steigti pagal Lietuvos Respublikos įmonių įstatymą dirbančias mokymo įstaigas ir įmones, jeigu baigus mokymo programą išduodami valstybės pripažinti mokslo pažymėjimai.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                         VLADISLAVAS DOMARKAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 1637

 

MOKYMO ĮSTAIGŲ IR ĮMONIŲ STEIGIMO LICENCIJAVIMO TAISYKLĖS

 

BENDROJI DALIS

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja licencijų steigti pagal Lietuvos Respublikos įmonių įstatymą dirbančias mokymo įstaigas ir įmones (toliau vadinama – mokymo institucijos) išdavimo, jų galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir licencijų galiojimo panaikinimo tvarką. Šios taisyklės netaikomos išduodant licencijas steigti bendrojo lavinimo ir aukštąsias mokyklas.

2. Mokymo institucijos steigiamos, gavus Švietimo ir mokslo ministerijos licenciją.

3. Licencijos steigti mokymo instituciją reikia, jeigu numatoma užsiimti vienos arba kelių rūšių veikla:

3.1. aukštesniuoju neuniversitetiniu mokymu;

3.2. profesiniu mokymu;

3.3. profesiniu specialiuoju mokymu;

3.4. suaugusiųjų profesiniu mokymu;

3.5. vairavimo mokyklų veikla.

 

DOKUMENTAI, KURIŲ REIKIA LICENCIJAI GAUTI

 

4. Norėdamas gauti licenciją, mokymo institucijos steigėjas (fizinis ar juridinis asmuo) pateikia šių taisyklių 5 punkte nurodytoms institucijoms šiuos dokumentus:

4.1. paraišką (kasmet iki gegužės 1 d. – steigti aukštesniąsias ar profesines mokyklas), kurioje nurodomas tikslus mokymo institucijos pavadinimas, adresas ir telefonas, steigimo motyvai, mokymo institucijos veiklos pradžia, steigėjas (steigėjai), jo kodas, adresas ir telefonas, mokymo institucijos mokymo vadovas (vadovai), mokymo veiklos rūšies kodas ir pavadinimas, paraiškos padavimo data;

4.2. įstatus arba įstatų projektą, kuriame turi būti nurodyta priėmimo į mokymo instituciją tvarka, sutarties visam mokymosi laikui sudarymo sąlygos bei tvarka, vadovų ir pedagogų atestavimo tvarka, mokymo institucijos statusas bei finansavimas;

4.3. mokymo ir dalykų programas, parengtas pagal atitinkamo tipo mokymo institucijai taikomus Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytus reikalavimus. Jeigu dirbama pagal valstybines mokymo programas, šių pateikti nereikia, tik paraiškoje būtina nurodyti jų pavadinimus ir aprobavimo grifus (programos pavadinimas, kodas, programą patvirtinusios institucijos pavadinimas, programą patvirtinusio darbuotojo pareigos, vardas, pavardė ir tvirtinimo data);

4.4. kvalifikacinę mokymo programos charakteristiką, kurioje konkrečiai nurodoma, ką turi išmokti ir gebėti absolventas;

4.5. steigėjas fizinis asmuo pateikia savo išsimokslinimo dokumento ir steigiamos mokymo institucijos mokymo vadovo (vadovų) išsimokslinimo dokumento nuorašą (nuorašus). Steigėjas juridinis asmuo pateikia mokymo vadovo (vadovų) išsimokslinimo dokumento nuorašą (nuorašus);

4.6. informaciją apie mokymo veikloje dalyvaujančių pedagogų pareigybes (direktorius, dėstytojas, mokytojas, profesijos mokytojas) ir kiekvienos iš jų kvalifikacinius reikalavimus (išsimokslinimas, pedagoginė kvalifikacija, pedagoginis stažas, gamybinis stažas);

4.7. mokymo institucijos išduodamo mokslo pažymėjimo pavyzdį, kuriame pateikiamas absolventams išduodamo dokumento (dokumentų) tekstas, atitinkantis Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytus reikalavimus. Jeigu mokymo institucija išduoda mokslo pažymėjimą, įregistruotą Švietimo ir mokslo ministerijos, jis nepateikiamas, tik nurodomas tokio pažymėjimo kodas ir pavadinimas;

4.8. mokymo patalpų sąrašą, kuriame nurodomi mokymo veiklai reikalingų kabinetų, laboratorijų, dirbtuvių, bibliotekų bei kitų patalpų pavadinimai ir jų plotas, adresai (jeigu nesutampa su paraiškoje nurodytu mokymo institucijos adresu), mokymo veiklai reikalinga įranga;

4.9. patalpų, kuriose dirba mokymo institucija, nuosavybę patvirtinančių dokumentų arba nuomos sutarčių nuorašus;

4.10. visuomenės sveikatos centro išduotą pažymėjimą apie tai, kad šių taisyklių 4.9 punkte nurodytos patalpos atitinka sanitarinės higienos reikalavimus. Jeigu mokymo institucijos steigėjas pateikia patalpų nuomos sutartį, kartu pateikiamas visuomenės sveikatos centro pažymėjimo, išduoto patalpų savininkui, nuorašas.

 

DOKUMENTŲ REGISTRAVIMAS IR EKSPERTIZĖ

 

5. Steigėjo paraišką su visais pridedamais dokumentais registruoja:

5.1. Švietimo ir mokslo ministerija – steigti aukštesniąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas (išskyrus nurodytas šių taisyklių 5.2 ir 5.3 punktuose).

Ekspertizę atlieka švietimo ir mokslo ministro įsakymu sudarytos ekspertų komisijos – Centrinė aukštesniųjų mokyklų ekspertų komisija ir Profesinio mokymo ekspertų komisija. Švietimo ir mokslo ministerijos prašymu ekspertizę gali atlikti kitų ministerijų ir Vyriausybės įstaigų paskirti ekspertai. Ekspertai turi būti ne mažiau kvalifikuoti už ekspertizės subjektus. Ekspertų skaičius nustatomas atsižvelgiant į ekspertizės objekto (mokymo institucijos) mokymo veiklos sudėtingumą.

Mokymo institucijos steigimo dokumentų ir materialinės mokymo bazės ekspertizė turi būti atliekama per 20 dienų;

5.2. Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos – steigti kelių transporto priemonių vairuotojų rengimo įstaigas (išskyrus profesines ir aukštesniąsias mokyklas);

5.3. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba – steigti darbų saugos mokymo institucijas (darbdaviams, asmenims, atsakingiems už darbų saugą, potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ir pavojingus darbus).

6. Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos arba Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba per 20 dienų nuo dokumentų įregistravimo organizuoja mokymo institucijos steigimo dokumentų ir materialinės mokymo bazės ekspertizę ir pateikia Švietimo ir mokslo ministerijai steigėjo paraiškos kopiją, teigiamas ekspertizės išvadas (originalą) ir rekomendaciją išduoti licenciją.

7. Aukštesniosios mokyklos ar profesinės mokymo įstaigos steigėjo pateiktų dokumentų ir materialinės mokymo bazės ekspertizės išlaidas atlygina mokymo institucijos steigėjas pagal suderintas ekspertizės išlaidų sąmatas Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka ir įkainiais.

 

LICENCIJŲ IŠDAVIMAS IR GALIOJIMAS

 

8. Sprendimas išduoti licenciją įforminamas Švietimo ir mokslo ministerijos įsakymu. Licencijoje nurodoma mokymo institucijos pavadinimas, adresas ir statusas, steigėjas, jo kodas ir adresas, mokymo veiklos rūšies kodas ir pavadinimas, mokymo sritis ir išduodamo mokslo pažymėjimo pavadinimas, licencijos numeris, išdavimo data, registravimo numeris ir galiojimo laikas.

Licenciją ir ministerijos įsakymo kopiją aukštesniosios mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos steigėjui išduoda Švietimo ir mokslo ministerija.

Licencijos steigti kelių transporto priemonių vairuotojų rengimo įstaigas ar darbų saugos mokymo institucijas, taip pat Švietimo ir mokslo ministerijos įsakymo kopijos per 3 darbo dienas perduodamos Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybai, kurios šiuos dokumentus išduoda steigėjui.

9. Licencija išduodama 5 metams. Jeigu mokymo institucija neparengė materialinės mokymo bazės ar dėl kitų priežasčių nėra pasirengusi pradėti mokymo proceso, licencija išduodama iki steigėjo paraiškoje nurodytos mokymo institucijos veiklos pradžios, o steigiant aukštesniąsias ar profesines mokyklas – iki rugpjūčio 31 d. (be teisės išduoti mokslo pažymėjimus). Tokiais atvejais Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba iki mokymo institucijos veiklos pradžios patikrina, mokymo institucijos steigėjui raštu paprašius, kaip mokymo institucija pasirengusi pradėti mokymo veiklą. Esant teigiamoms ekspertizės išvadoms, licencija išduodama 5 metams.

10. Išduotoje licencijoje steigti mokymo instituciją šios institucijos kodas įrašomas po to, kai ji įregistruojama Lietuvos Respublikos įmonių rejestre. Mokymo institucijos kodą įrašo Švietimo ir mokslo ministerija, licencijos turėtojui pateikus mokymo institucijos įregistravimo pažymėjimo kopiją.

11. Steigiama mokymo institucija įgyja teisę užsiimti licencijoje nurodyta mokymo veikla tik po to, kai įregistruojama Lietuvos Respublikos įmonių rejestre.

12. Mokymo institucijos steigėjas už licenciją steigti mokymo instituciją sumoka žyminį mokestį ir pateikia Švietimo ir mokslo ministerijai mokamąjį pavedimą su banko žymomis arba kvito originalą.

13. Švietimo ir mokslo ministerija išduoda licenciją steigti mokymo instituciją, jeigu yra pateikti visi dokumentai, jie tinkamai įforminti, atitinka jiems keliamus reikalavimus ir yra teigiamos ekspertizės išvados.

14. Licencija išduodama arba motyvuotai atsisakoma ją išduoti ne vėliau kaip per 30 dienų, kai paraišką ir kitus dokumentus įregistruoja Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba.

15. Svarbiausieji atsisakymo išduoti licenciją steigti mokymo instituciją motyvai yra šie:

15.1. pateikti ne visi dokumentai, kurių reikia licencijai gauti;

15.2. pateikti dokumentai neatitinka jiems keliamų reikalavimų, yra netinkamai įforminti;

15.3. yra neigiamos ekspertizės išvados;

15.4. nesumokėtas žyminis mokestis.

16. Jeigu mokymo institucijos veikla pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus bei licencijuojamos veiklos sąlygas, Švietimo ir mokslo ministerija savo iniciatyva arba remdamasi Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos atlikto mokymo institucijos veiklos patikrinimo rezultatais gali sustabdyti arba panaikinti licencijos galiojimą.

Pagrindas sustabdyti licencijos galiojimą yra šių licencijavimo sąlygų nesilaikymas:

16.1. nevykdomi mokymo institucijos įstatų reikalavimai;

16.2. nevykdomi mokymo ar dalykų programų reikalavimai;

16.3. mokymo vadovas (vadovai) ar pedagogai yra nepakankamai kvalifikuoti;

16.4. nėra reikiamų mokymo patalpų bei įrangos;

16.5. mokymo patalpos neatitinka sanitarinės higienos reikalavimų;

16.6. nepatenkinamai tvarkoma mokymo proceso, studentų (mokinių) ir išduodamų mokslo pažymėjimų apskaita.

17. Pažeistos licencijuojamos veiklos sąlygos turi būti ištaisytos ne vėliau kaip per 30 dienų nuo Švietimo ir mokslo ministerijos įsakymo dėl licencijos galiojimo sustabdymo pasirašymo dienos.

Esant objektyvioms priežastims, licencijuojamos veiklos sąlygų ištaisymo terminas Švietimo ir mokslo ministerijos įsakymu gali būti pratęstas dar 30 dienų.

18. Ištaisius pažeistas licencijuojamos veiklos sąlygas, Švietimo ir mokslo ministerija, remdamasi mokymo institucijos veiklos patikrinimo rezultatais, panaikina licencijos galiojimo sustabdymą.

Per nustatytą terminą neištaisius pažeistų licencijuojamos veiklos sąlygų, Švietimo ir mokslo ministerija, remdamasi mokymo institucijos veiklos patikrinimo rezultatais, panaikina licencijos galiojimą.

19. Švietimo ir mokslo ministerija taip pat panaikina licencijos galiojimą, jeigu:

19.1. licencijos turėtojas nutaria nutraukti licencijuojamą veiklą, pateikdamas paraišką Švietimo ir mokslo ministerijai ir prašydamas nutraukti licencijos galiojimą;

19.2. gautas pranešimas apie mokymo institucijos ar mokymo institucijos steigėjo likvidavimą ar reorganizavimą, kai mokymo institucija ar mokymo institucijos steigėjas baigia veiklą kaip savarankiškas ūkio subjektas.

 

STEIGĖJO TEISĖS

 

20. Esant neigiamoms ekspertų išvadoms dėl licencijos išdavimo, mokymo institucijos steigėjas gali kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją. Licencijos išdavimo klausimą nagrinėja Švietimo ir mokslo ministerija, dalyvaujant Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos atstovui bei mokymo institucijos steigėjui. Sprendimą priima švietimo ir mokslo ministras.

 

MOKYMO INSTITUCIJŲ VEIKLOS PRIEŽIŪRA

 

21. Už mokymo institucijos veiklą ir mokymo kokybę atsako mokymo institucijos steigėjas. Kiekviena mokymo institucija organizuoja nuolatinę kvalifikacinę savianalizę ir savikontrolę.

22. Mokymo institucijų pedagoginę veiklą prižiūri Švietimo ir mokslo ministerija ir apskričių valdytojų administracijos.

23. Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba vykdo savo profilio mokymo institucijose licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą, kai jų teikimu Švietimo ir mokslo ministerija išduoda licencijas steigti kelių transporto priemonių vairuotojų rengimo ar darbų saugos mokymo institucijas, taip pat kontroliuoja, kaip šių mokymo institucijų steigėjai vykdo įsipareigojimus.

 

LICENCIJŲ REGISTRAS

 

24. Švietimo ir mokslo ministerija steigia licencijų registrą, kuriame kompiuteriniu būdu fiksuojami šie duomenys:

24.1. licencijos numeris;

24.2. licencijos turėtojo kodas, pavadinimas, adresas, telefonas;

24.3. mokymo institucijos pavadinimas, kodas, adresas, telefonas;

24.4. mokymo veiklos rūšies pavadinimas ir kodas;

24.5. licencijos išdavimo data;

24.6. licencijos galiojimo terminas;

24.7. licencijos galiojimo sustabdymo data;

24.8. licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo data;

24.9. licencijos galiojimo panaikinimo data.

25. Švietimo ir mokslo ministerija, išdavusi licenciją steigti mokymo instituciją, sustabdžiusi licencijos galiojimą, panaikinusi licencijos galiojimo sustabdymą, panaikinusi licencijos galiojimą, apie tai skelbia „Valstybės žiniose“.

Skelbime apie išduotą licenciją nurodomi šie duomenys:

25.1. licencijos turėtojo kodas, pavadinimas, adresas, telefonas;

25.2. mokymo institucijos pavadinimas, kodas, adresas, telefonas;

25.3. mokymo veiklos rūšies pavadinimas ir kodas;

25.4. licencijos numeris;

25.5. licencijos galiojimo laikas;

25.6. licencijos išdavimo data.

26. Kai sustabdomas licencijos galiojimas, panaikinamas jos galiojimo sustabdymas arba panaikinamas licencijos galiojimas, nurodomi visi skelbimo apie išduotą licenciją duomenys bei atitinkama data.

27. Kiekvienai licenciją gavusiai mokymo institucijai Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba užveda neterminuoto dokumentų saugojimo bylą.

______________