LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL NAŠLAIČIŲ IR TĖVŲ GLOBOS NETEKUSIŲ VAIKŲ RĖMIMO IR INTEGRAVIMO Į VISUOMENĘ 2005–2008 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2004 m. spalio 13 d. Nr. 1279

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001–2004 metų programos įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 4 d. nutarimu Nr. 1196 (Žin., 2001, Nr. 86-3015), 29 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Našlaičių ir tėvų globos netekusių vaikų rėmimo ir integravimo į visuomenę 2005–2008 metų programą (pridedama).

2. Rekomenduoti savivaldybėms prisidėti prie 1 punkte nurodytos programos įgyvendinimo priemonių vykdymo.

3. Pavesti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai sudaryti 1 punkte nurodytos programos koordinavimo komisiją.

4. Nustatyti, kad:

4.1. Nurodytos 1 punkte programos įgyvendinimas finansuojamas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete atitinkamoms ministerijoms, apskričių viršininkams ir kitoms valstybės institucijoms ir įstaigoms, atsakingiems už programos vykdymą, patvirtintų bendrųjų asignavimų ir kitų lėšų.

4.2. Lėšos, kurių reikia nurodytajai programai įgyvendinti, tikslinamos rengiant kiekvienų metų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                             Algirdas Brazauskas

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                           Vilija Blinkevičiūtė

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. spalio 13 d. nutarimu

Nr. 1279

 

NAŠLAIČIŲ IR TĖVŲ GLOBOS NETEKUSIŲ VAIKŲ RĖMIMO IR INTEGRAVIMO Į VISUOMENĘ 2005–2008 METŲ PROGRAMA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Našlaičių ir tėvų globos netekusių vaikų rėmimo ir integravimo į visuomenę 2005-2008 metų programa (toliau vadinama – ši Programa) parengta vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001-2004 metų programos įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 4 d. nutarimu Nr. 1196 (Žin., 2001, Nr. 86-3015), 29 punktą, kuriame numatyta vykdyti vaiko globos sistemos reformą, teikti prioritetą vaiko globai šeimoje, tobulinti našlaičių ir tėvų globos netekusių vaikų paramos sistemą.

2. Ši Programa parengta vadovaujantis Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos, ratifikuotos Lietuvos Respublikos Seimo 1995 m. liepos 3 d. įstatymu Nr. I-983 „Dėl Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos ratifikavimo“ (Žin., 1995, Nr. 60-1501), Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 33-807) pagrindinėmis nuostatomis.

Rengiant šią Programą, atsižvelgta ir į Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų 2003 metais parengtą komentarą dėl Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos įgyvendinimo II-III jungtinės ataskaitos, kuriame siūloma suteikti tinkamą psichologinę pagalbą globos namuose gyvenantiems vaikams ir mokyti juos savarankiško gyvenimo įgūdžių.

3. Ši Programa skiriama vaikui, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatyta globa (rūpyba), ir asmeniui, kuriam iki pilnametystės ar pilno civilinio veiksnumo įgijimo įstatymų nustatyta tvarka nustatyta vaiko globa (rūpyba) (toliau vadinama – tėvų globos netekęs asmuo), remti ir rengti savarankiškai gyventi visuomenėje. Atsižvelgiant į tai, kad daugiau kaip 50 procentų tėvų globos netekusių asmenų gyvena vaikų globos institucijose, šios Programos prioritetas – šie asmenys.

4. Ši Programa pradedama įgyvendinti 2005 metais, baigiama – 2008 metais.

5. Šios Programos įgyvendinimo priemonės pateiktos priede.

6. Tėvų globos netekusio asmens integravimas į visuomenę – kompleksinis ir dinamiškas procesas, kurio sėkmė priklauso nuo kiekvieno asmens individualių poreikių ir gebėjimų paisymo. Turi būti rengiamos ir įgyvendinamos kompleksinės socialinės ir ugdymo programos, naudojant turimą savivaldybių ir valstybės socialinių paslaugų ir paramos infrastruktūrą. Tokia pagalba padėtų ugdyti tėvų globos netekusių asmenų savarankiško gyvenimo įgūdžius, tinkamas ir ankstyvas profesinio pasirengimo organizavimas sudarytų sąlygas siekti aukštesnio ar aukštojo išsilavinimo, įgyti darbo rinkoje paklausą turinčią specialybę. Tėvų globos netekęs asmuo lengviau susirastų darbą, spręstų būsto ir šeimos kūrimo klausimus.

 

II. ESAMOS PADĖTIES ANALIZĖ

 

7. Savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų 2003 metų duomenimis, 5954 globėjų (rūpintojų) šeimų buvo globojami 7787 tėvų globos netekę vaikai, iš jų 7-17 metų – 6391 vaikas; 42 šeimynose gyveno 329 globojami vaikai, iš jų 263 vaikai 7-17 metų. Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės duomenimis, 2003 metais Lietuvoje veikė 198 įvairaus tipo vaikų globos institucijos, kuriose buvo globojami 5965 vaikai, iš jų 7-17 metų – 4471 vaikas.

8. Siekdamas parengti pasiūlymus dėl vaikų globos organizavimo valstybinėse ir nevyriausybinėse vaikų globos institucijose sistemos tobulinimo 2003 metais, Darbo ir socialinių tyrimų institutas atliko mokslinį tyrimą, kurio rezultatai rodo, kad į globos institucijas dažniausiai patenka vaikai iš socialinės rizikos šeimų. Neretai jie socialiai apleisti, patyrę fizinę ir psichologinę prievartą, dėl to labiau psichologiškai pažeidžiami, jiems trūksta socialinių įgūdžių. Gyvendami vaikų globos institucijoje, vaikai ne visada gali patys naudotis buitine technika, gaminti valgį, skalbti ir atlikti kitus buities darbus. Jie nežino, kaip pasinaudoti institucijų ir organizacijų teikiamomis įvairiomis paslaugomis ir lengvatomis. Tai lemia vaiko dienos veiklos, patalpų aplinkos organizavimas įvairaus tipo vaikų globos institucijose. Savarankiško gyvenimo ir bendravimo šeimoje įgūdžių, noro toliau mokytis, įgyti profesiją ypač stokoja dideliuose vaikų globos namuose ilgus metus gyvenę tėvų globos netekę asmenys.

9. Ar globėjo (rūpintojo) šeimoje ir šeimynoje gyvenęs tėvų globos netekęs asmuo pasirengęs savarankiškai gyventi, nustatyti sunku, nes tokių tyrimų neatliekama. Nėra ir jokių mokslinių studijų apie socialinės rizikos šeimose augančių vaikų gyvenimo kokybę.

10. Vilniaus pedagoginis universitetas 2004 metais atliko mokslinį tyrimą, siekdamas sužinoti vaikų, gyvenančių globos namuose, ateities planus. Tyrimo rezultatai rodo, kad nemažai tėvų globos netekusių asmenų, gyvenančių valstybiniuose vaikų globos namuose, yra toli nuo savo biologinės šeimos, kitų artimųjų. Neretai jų gyvenimo šeimoje patirtis ir nuoskaudos išugdžiusios neigiamą požiūrį į šeimą. Kita vertus, daugelis tėvų globos netekusių asmenų ketina kurti šeimą, auginti vaikus, nes pasak jų – tai viena didžiausių vertybių.

11. Nėra nustatyta vaiko globos (rūpybos) organizavimo įvairaus tipo vaikų globos institucijose, šeimynose ir globėjų (rūpintojų) šeimose kokybės reikalavimų, dėl to nukenčia tėvų globos netekusio asmens socializacija ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas. Taigi būtina parengti ir taikyti tokius vaiko globos (rūpybos) organizavimo reikalavimus, kurie atitiktų Jungtinių Tautų vaiko teisių konvenciją, mat daugelis globos namuose augančių vaikų čia gyvena ilgai – nuo kelių mėnesių iki keliolikos metų. Dalis vaikų nuo gimimo auginami vaikų globos institucijose ir apskritai neturi jokios gyvenimo šeimoje patirties.

12. Paskirtos vaiko globėjais (rūpintojais) vaikų globos institucijos, vykdydamos savo – vaiko globėjo (rūpintojo) pareigas, visiškai išlaiko vaiką iki pilnametystės. Jeigu globojamas (rūpinamas) vaikas, nesulaukęs pilnametystės, išvyksta mokytis, vaikų globos institucija privalo juo rūpintis ir jį išlaikyti. Kad geriau būtų galima pasirūpinti vaiku, būtina tobulinti teisės aktus, reglamentuojančius vaikų globos institucijoje globojamo (rūpinamo) vaiko išlaikymą, kai jis, nesulaukęs pilnametystės, išvyksta iš vaikų globos institucijos mokytis.

13. Apie 80 procentų vaikų globos institucijų darbuotojų yra auklėtojai, turintys pedagoginį išsilavinimą. Jų profesinės kvalifikacijos reikalavimai nurodyti Pedagogų rengimo nuostatuose, patvirtintuose Švietimo ir mokslo ministerijos kolegijos 1995 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 28, ir Pedagogų atestacijos nuostatuose, patvirtintuose Švietimo ir mokslo ministerijos 1998 m. vasario 19 d. įsakymu Nr. 331 (Žin., 1998, Nr. 22-561). Iš tikrųjų šie darbuotojai dirba ir pedagoginį, ir socialinį darbą su globos namuose gyvenančiais vaikais ir jų biologine šeima. Kad vaikas būtų globojamas tinkamai, būtina užtikrinti vaikų globos institucijų darbuotojų profesinį pasirengimą – tam reikia parengti šių darbuotojų mokymo programų modulius ir įdiegti kvalifikacijos tobulinimo ir žinių įvertinimo sistemą.

14. Atsižvelgiant į tėvų globos netekusių asmenų išskirtinę socialinę padėtį, numatyta jiems teikti valstybės finansinę paramą, kol jie mokosi bendrojo lavinimo mokykloje, profesinėje ar aukštojoje mokykloje ir pirmą kartą įgyja profesinę kvalifikaciją, bet ne ilgiau kaip iki 24 metų. Pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymą (Žin., 1994, Nr. 89-1706; 2004, Nr. 88-3208) skiriama 4 minimalaus gyvenimo lygio dydžių globos (rūpybos) išmoka – 500 litų per mėnesį. 2003 metų duomenimis, šią išmoką gavo 2480 asmenų.

15. Statistikos metraščio (2002 metų) duomenimis, 2001-2002 mokslo metais profesinėse mokyklose mokėsi 1447, aukštesniosiose – 205, o aukštosiose (2001-2002 mokslo metais) – 306 tėvų globos netekę asmenys. Statistikos duomenys leidžia daryti išvadą, kad dauguma tėvų globos netekusių asmenų renkasi ne aukštąsias, bet profesines mokyklas.

Dažniausia profesinės mokyklos pasirenkamos dėl to, kad nereikia mokėti už mokslą, lengviau galima gauti bendrabutį, o įstojusiam į aukštąją mokyklą tėvų globos netekusiam asmeniui pačiam reikia stengtis susirasti bendrabutį ar kitą būstą, gauti papildomų lėšų studijoms ar pragyventi, kol mokosi. Be to, būtina skatinti globėjus (rūpintojus), vaikų globos įstaigų darbuotojus ugdyti tėvų globos netekusiam asmeniui norą įgyti tokį profesinį ar aukštąjį išsilavinimą, kuris leistų konkuruoti darbo rinkoje.

16. Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 27-715) ir Valstybės paskolų aukštųjų mokyklų studentams suteikimo, administravimo ir grąžinimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 21 d. nutarimu Nr. 2073 (Žin., 2002, Nr. 124-5648), numatyta materialinė parama aukštųjų mokyklų studentams. Pagal nurodytąją tvarką pirmenybė gauti paskolą teikiama studentams, kurių šeimoms pagal įstatymus priklauso socialinė pašalpa ir kurių pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui, neviršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto remiamų pajamų dydžio, tačiau šioje tvarkoje studentai, kurie turi teisę gauti našlaičio stipendiją, nėra minimi kaip prioritetinė grupė. Taigi nurodytąją tvarką reikia tobulinti – teikti prioritetą studentams, turintiems teisę gauti našlaičio stipendiją.

17. Siekiant teikti geros kokybės profesinio orientavimo paslaugas ir pratinti tėvų globos netekusį asmenį rūpintis savo profesine ateitimi, labai svarbi koordinuota ir veiksminga profesinio orientavimo paslaugas teikiančių institucijų veikla, o tai priklauso nuo globėjo (rūpintojo), mokymo įstaigos, darbo biržos, darbo mokymo centro, savivaldybės dalyvavimo ir tarpusavio bendradarbiavimo. Toks bendradarbiavimas numatytas Profesinio orientavimo strategijos įgyvendinimo plane, patvirtintame švietimo ir mokslo ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. ISAK-415/AI-71 (Žin., 2004, Nr. 56-1956). Šioje strategijoje numatyta kiekvienoje savivaldybėje steigti profesinio informavimo taškus, profesinio orientavimo centrus. Būtina skatinti vaikų globos institucijų ir globėjų (rūpintojų) bendradarbiavimą su darbo biržomis ir darbo mokymo centrais, kad tėvų globos netekę asmenys kuo aktyviau dalyvautų viešųjų darbų ir mokymo programose.

18. Pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą asmens globa ir rūpyba apima ir jo turto globą ir rūpybą, tačiau prireikus turtui valdyti ir tvarkyti gali būti paskirtas turto administratorius. Dažniausiai globojamo (rūpinamo) tėvų globos netekusio asmens turto administratoriumi tampa globėjas (rūpintojas). Globėjai (rūpintojai), administruodami tėvų globos netekusio asmens turtą, susiduria su įvairiomis problemomis. Neaiškumų atsiranda, kai turtą paveldi keli tos pačios šeimos asmenys ir jie visi tampa esamo turto bendraturčiais. Tokiais atvejais turto administratorius, norėdamas disponuoti turtu, turi gauti bendraturčių sutikimus, o tai ne visada įmanoma padaryti. Tokiu atveju turto administratorius turi išlaikyti turtą (t. y. mokėti draudimo, komunalinius, žemės mokesčius), bet disponuoti turtu (pvz., išnuomoti turimą būstą, žemę ir panašiai) negali. Šiose situacijose nenumatyta, iš kokių lėšų turto administratorius (pvz., vaikų globos institucija) turi apmokėti turto paveldėjimo priėmimo išlaidas, o vėliau išlaikyti tėvų globos netekusio asmens turtą, t. y. mokėti įvairius mokesčius.

Atsižvelgiant į kylančias problemas ir siekiant spręsti tėvų globos netekusio asmens turto administravimo klausimus, reikia tobulinti teisės aktus, nustatančius tėvų globos netekusio asmens turto administravimo tvarką.

19. Tėvų globos netekęs asmuo būstu aprūpinamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymu (Žin., 1992, Nr. 14-378; 2002, Nr. 116-5188), nustatančiu socialinio būsto nuomos tvarką ir sąlygas, taip pat garantuojančiu asmeniui iki 35 metų teisę į valstybės subsidiją būsto kredito daliai padengti. Pilnamečiui našlaičiui padengiama 20 procentų, o kitiems tėvų globos netekusiems asmenims 10 procentų suteikto kredito (ar kredito likučio).

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymu (Žin., 1994, Nr. 89-1706; 2004, Nr. 88-3208), skiriama papildoma finansinė parama tėvų globos netekusiam asmeniui – vienkartinė 50 minimalaus gyvenimo lygio dydžių (6250 litų) išmoka būstui įsigyti arba įsikurti. Už šiuos pinigus tėvų globos netekęs asmuo gali nuomotis ar pirkti būstą. Pagal esamas nekilnojamojo turto (būsto) kainas rinkoje matyti, kad įsikūrimo pašalpos būstui nusipirkti dažniausiai nepakanka. Tėvų globos netekęs asmuo su prašymu išmokėti šią pašalpą gali kreiptis, iki jam sukanka 25 metai, jeigu jis nėra toliau išlaikomas valstybės globos institucijose, tačiau būsto įsigijimo klausimas tampa aktualus tik tada, kai tėvų globos netekęs asmuo baigia mokslą, įgyja specialybę ir susiranda darbą.

20. Lietuvos būsto strategijoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. sausio 21 d. nutarimu Nr. 60 (Žin., 2004, Nr. 13-387), numatyta sudaryti sąlygas plėtoti nuomojamo ne pelno būsto sektorių, kaip tai daroma Europos Sąjungos valstybėse. Tam turi būti parengti šio būsto plėtrą reguliuojantys teisės aktai. Tai turi būti daroma plėtojant socialinio būsto fondą valstybės ir savivaldybių lėšomis. Šis fondas turėtų būti sudaromas visų pirma iš superkamų rinkoje mažesnę paklausą turinčių būstų. Atsižvelgiant į šios strategijos nuostatas ir būtinumą spręsti tėvų globos netekusio asmens apgyvendinimo klausimus, tikslinga tobulinti teisės aktus, reglamentuojančius socialinio būsto nuomos sistemą, – teikti pirmenybę našlaičiams ir likusiems be tėvų globos asmenims, įrašytiems į asmenų, turinčių teisę į socialinio būsto nuomą, sąrašą.

 

III. PROGRAMOS TIKSLAS

 

21. Šios Programos tikslas – sudaryti tinkamas tėvų globos netekusio asmens socialinio integravimosi į visuomenę sąlygas, ugdyti asmeniui savarankiško gyvenimo įgūdžius (prioritetas – vaikų globos namuose gyvenantiems ir užaugusiems tėvų globos netekusiems asmenims).

 

IV. PROGRAMOS UŽDAVINIAI

 

22. Šios Programos uždaviniai yra:

22.1. parengti ir pradėti taikyti vaiko globos (rūpybos) įvairaus tipo vaikų globos institucijose ir šeimynose organizavimo reikalavimus, leisiančius tėvų globos netekusiam asmeniui užtikrinti jo interesus atitinkančias artimas namų aplinkai sąlygas, kai nežeminamas asmens orumas ir paisoma kiekvieno asmens individualumo;

22.2. parengti ir įgyvendinti įvairaus tipo vaikų globos institucijose ir šeimynose savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo programą, atsižvelgiant į Jungtinių Tautų vaiko teisių konvenciją;

22.3. tobulinti teisės aktus, reglamentuojančius vaikų globos institucijoje globojamo (rūpinamo) vaiko išlaikymą, kai jis, nesulaukęs pilnametystės, išvyksta iš vaikų globos institucijos mokytis;

22.4. organizuoti tėvų globos netekusių asmenų švietimą, kaip pasirinkti profesiją, kur mokytis, suteikti jiems žinių apie darbo rinką ir socialines garantijas, šeimos raidą ir pasirengimą kurti šeimą;

22.5. parengti ir įgyvendinti įvairaus tipo vaikų globos institucijų darbuotojų, dirbančių su vaikais, kvalifikacijos tobulinimo programas – suteikti jiems žinių, kaip dirbti socialinį darbą su tėvų globos netekusiu asmeniu, rengti jį savarankiškai gyventi visuomenėje;

22.6. tobulinti aukštojo mokslo paskolų suteikimo ir grąžinimo tvarką – išskirti į atskirą grupę tėvų globos netekusius asmenis;

22.7. tobulinti teisės aktus, reglamentuojančius socialinio būsto nuomos sistemą, – suteikti pirmenybę nuomotis tokį būstą našlaičiams ir likusiems be tėvų globos asmenims, įrašytiems į asmenų, turinčių teisę į socialinio būsto nuomą, sąrašą;

22.8. tobulinti tėvų globos netekusio asmens turto administravimo sistemą;

22.9. skatinti vaikų globos institucijų tarpžinybinį bendradarbiavimą, plėtoti socialinių ir profesinio orientavimo paslaugų prieinamumą tėvų globos netekusiems asmenims, kad jie geriau pasirinktų profesiją ir pasirengtų profesinei karjerai ir savarankiškam gyvenimui;

22.10. rengti ir leisti skirtą tėvų globos netekusiam asmeniui metodinę informacinę medžiagą apie profesinį pasirengimą, valstybės teikiamas socialines garantijas ir šeimos dvasines vertybes.

 

V. VERTINIMO KRITERIJAI

 

23. Šią Programą numatyta vertinti pasibaigus kiekvieniems jos vykdymo metams, o galutinai po to, kai ji bus įvykdyta. Bus analizuojama:

23.1. ar pasiekta šios Programos tikslų;

23.2. kokia tėvų globos netekusių asmenų profesijos pasirinkimo, būsto, užimtumo statistika;

23.3. ar šios Programos tikslai aktualūs tolesniame jos įgyvendinimo etape (ją baigus įgyvendinti), kokias naujas priemones jiems pasiekti tikslinga įtraukti į šią Programą;

23.4. ar veiksmingai bendradarbiauja šią Programą vykdančios institucijos;

23.5. kokie periodiškų sociologinių tyrimų rezultatai, leidžiantys įvertinti tėvų globos netekusių asmenų gyvenimo kokybę ir pasirengimą savarankiškai gyventi;

23.6. ar tinkamai naudojamos lėšos, skirtos šios Programos priemonėms įgyvendinti.

 

VI. UŽDAVINIŲ ĮGYVENDINIMO VERTINIMO KRITERIJAI

 

24. Nustatomi tokie šios Programos uždavinių įgyvendinimo vertinimo kriterijai:

24.1. kiek parengta teisės aktų, nustatančių vaiko globos (rūpybos) organizavimo reikalavimus, projektų, kokie jie;

24.2. ar parengta savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo programa, keliose vaikų globos įstaigose ji įgyvendinama;

24.3. kiek parengta teisės aktų, skirtų tobulinti vaikų globos institucijoje globojamo (rūpinamo) vaiko išlaikymą, kai jis, nesulaukęs pilnametystės, išvyksta iš vaikų globos institucijos mokytis, kokie tai aktai;

24.4. kiek ir kokiomis temomis surengta paskaitų ciklų tėvų globos netekusiems asmenims;

24.5. kiek parengta mokymo programų, skirtų vaikų globos institucijų darbuotojų kvalifikacijai tobulinti, kiek darbuotojų tobulino kvalifikaciją pagal šias programas;

24.6. kiek parengta teisės aktų, skirtų tobulinti aukštojo mokslo paskolų suteikimo ir grąžinimo tvarką, projektų, kokie jie;

24.7. kiek parengta teisės aktų, skirtų tobulinti tėvų globos netekusio asmens turto administravimo sistemą, projektų, kokie jie;

24.8. kiek parengta teisės aktų, skirtų tobulinti socialinio būsto nuomos sistemą, siekiant geriau aprūpinti tėvų globos netekusius asmenis socialiniu būstu, projektų, kokie jie;

24.9. kiek tėvų globos netekusių asmenų pasinaudojo profesinio orientavimo paslaugomis, kokios tai paslaugos;

24.10. kiek ir kokios informacinės literatūros parengta ir išleista.

 

VII. NUMATOMI REZULTATAI

 

25. Numatomi šie Programos įgyvendinimo rezultatai:

25.1. parengti ir taikomi vaiko globos (rūpybos) organizavimo reikalavimai pagerins ir užtikrins socialinių paslaugų teikimo kokybę;

25.2. įgyvendinama savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo programa leis įvairiose vaikų globos institucijose ir šeimynose globojamus vaikus rengti savarankiškai gyventi;

25.3. bus sudarytos palankios sąlygos išlaikyti vaikų globos institucijoje globojamą (rūpinamą) vaiką, kuris, nesulaukęs pilnametystės, išvyksta iš vaikų globos institucijos mokytis;

25.4. pagerės tėvų globos netekusių asmenų švietimas;

25.5. bus parengti vaikų globos įstaigų darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo programų moduliai, organizuojamas jų mokymas, tai leis jiems tobulinti kvalifikaciją ir geriau taikyti įgytas žinias;

25.6. tobulesnė aukštojo mokslo paskolų suteikimo tvarka skatins tėvų globos netekusius asmenis įgyti tokį išsilavinimą ir tokią profesiją, kurie leis jiems sėkmingiau įsidarbinti ir konkuruoti darbo rinkoje;

25.7. tobulesnė tėvų globos netekusių asmenų turto administravimo sistema leis tinkamiau administruoti jų turtą;

25.8. tobulesnė socialinio būsto nuomos sistema leis tėvų globos netekusiems asmenims apsirūpinti socialiniu būstu;

25.9. aktyvesnė socialinių ir profesinio orientavimo paslaugų plėtra savivaldybėse, dalyvavimas darbo rinkos programose ir bendradarbiavimo tarp vaikų globos institucijų ir darbo biržų, kitų organizacijų, galinčių įdarbinti tėvų globos netekusį asmenį, skatinimas pagerins profesijos pasirinkimo ir karjeros galimybes;

25.10. informacinių leidinių leidyba pagerins netekusių tėvų globos asmenų švietimą socialiniais, profesinio pasirengimo ir šeimos raidos klausimais.

 

VIII. PROGRAMOS FINANSAVIMAS

 

26. Ši Programa finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete atitinkamoms ministerijoms, apskričių viršininkams ir kitoms valstybės institucijoms ir įstaigoms, atsakingiems už šios Programos vykdymą, patvirtintų bendrųjų asignavimų ir kitų lėšų.

Preliminarus lėšų poreikis numatytas priede.

 

IX. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO KOORDINAVIMAS

 

27. Už šios Programos valdymą atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu sudaroma šios Programos įgyvendinimo priemonių vykdymo koordinavimo komisija (toliau vadinama – Komisija), į kurios sudėtį įeina už šios Programos įgyvendinimo priemonių vykdymą atsakingų ministerijų, kitų institucijų, įstaigų ir organizacijų vadovai ar jų įgalioti atstovai.

28. Už šios Programos įgyvendinimo priemonių vykdymą atsakingos institucijos kasmet planuoja lėšų poreikį ir Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka pateikia skaičiavimus Finansų ministerijai, o Komisijai pateikia praeitų metų priemonių vykdymo ataskaitą ne vėliau kaip iki kovo 1 dienos.

29. Šios Programos įgyvendinimo priemones vykdančios institucijos Komisijai atsiskaito po to, kai pasibaigia kiekvieni šios Programos vykdymo metai, ir galutinai po to, kai ši Programa bus baigta vykdyti. Komisija vertina šios Programos įgyvendinimą ir teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai atitinkamus pasiūlymus.

30. Kai kuriems šios Programos įgyvendinimo klausimams spręsti gali būti sudaromos darbo grupės.

______________


Našlaičių ir tėvų globos netekusių vaikų

rėmimo ir integravimo į visuomenę

2005–2008 metų programos

priedas

 

NAŠLAIČIŲ IR TĖVŲ GLOBOS NETEKUSIŲ VAIKŲ RĖMIMO IR INTEGRAVIMO Į VISUOMENĘ 2005-2008 METŲ PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS

 

Uždavinys

Priemonės pavadinimas

Atsakingas vykdytojas

Įvykdymo terminas

Preliminarus lėšų poreikis (tūkst. litų)

Laukiami rezultatai

iš viso išlaidų

2005 metais

2006 metais

2007 metais

2008 metais

1. Parengti ir taikyti vaiko globos (rūpybos) organizavimo reikalavimus

1.1. parengti vaiko globos (rūpybos) organizavimo reikalavimus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija

2005-2006 metai

10

5

5

-

-

pagerės vaiko globos (rūpybos) organizavimo kokybė vaikų globos institucijose ir šeimynose

1.2. taikyti vaiko globos (rūpybos) organizavimo reikalavimus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija

2006-2008 metai

150

-

50

50

50

2. parengti ir įgyvendinti įvairaus tipo vaikų globos institucijose ir šeimynose savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo programą

2.1. atlikti sociologinius tyrimus, siekiant įvertinti tėvų globos netekusių asmenų gyvenimo kokybę ir pasirengimą savarankiškai gyventi

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija

2005, 2008 metai

60

30

-

-

30

tėvų globos netekęs asmuo bus rengiamas savarankiškai gyventi

2.2. parengti ir patvirtinti savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo programą ir jos įgyvendinimo rekomendacijas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija

2006–2007 metai

60

-

30

30

-

 

2.3. įgyvendinti savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo programą įvairaus tipo vaikų globos institucijose, šeimynose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, apskričių viršininkai, savivaldybės

2007–2008 metai

200

-

-

100

100

 

3. Tobulinti vaikų globos institucijoje globojamo (rūpinamo) vaiko išlaikymą, kai jis, nesulaukęs pilnametystės, išvyksta iš vaikų globos institucijos mokytis

tobulinti teisės aktus, reglamentuojančius vaikų globos institucijoje globojamo (rūpinamo) vaiko išlaikymą

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Finansų ministerija

2005–2006 metai

-

-

-

-

-

pagerės vaikų globos institucijoje globojamo (rūpinamo) vaiko išlaikymas, kai jis, nesulaukęs pilnametystės, išvyksta iš vaikų globos institucijos mokytis

4. Organizuoti tėvų globos netekusių asmenų švietimą

4.1. rengti paskaitų ciklus profesijos pasirinkimo ir mokymosi profesinėse ir aukštosiose mokyklose, darbo rinkos Lietuvoje ir Europos Sąjungos valstybėse, socialinių garantijų, darbo paieškos ir bendravimo su darbdaviu, socialinės paramos ir būsto įsigijimo, šeimos raidos ir pasirengimo kurti šeimą klausimais

Švietimo ir mokslo ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, apskričių viršininkai, vaikų globos institucijos, profesinio orientavimo ir mokymo įstaigos

2006–2008 metai

570

-

150

200

220

tėvų globos netekę asmenys daugiau sužinos apie profesijos pasirinkimą, socialines garantijas, šeimos planavimą, sveikatą ir kita

4.2. parengti ir išleisti skirtus tėvų globos netekusiam asmeniui informacinius leidinius apie šeimos vertybes ir jos raidą, krizių prevenciją ir psichologinę pagalbą, sveikatos priežiūrą, žalingų įpročių ir užkrečiamųjų ligų prevenciją, socialines garantijas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija

2006–2008 metai

220

-

60

80

80

5. Parengti ir įgyvendinti kvalifikacijos tobulinimo programas, skirtas įvairaus tipo vaikų globos institucijų darbuotojams

5.1. Parengti ir patvirtinti kvalifikacijos tobulinimo programų modulius

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija

2005–2006 metai

30

15

15

-

-

gerėjant darbuotojų kvalifikacijai, vaikų globos institucijose augantys vaikai bus geriau ugdomi ir rengiami savarankiškai gyventi

 

5.2. organizuoti darbuotojų, dirbančių su tėvų globos netekusiais asmenimis, kvalifikacijos tobulinimą pagal patvirtintas programas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, apskričių viršininkai, rajonų ir miestų savivaldybės

2006–2007 metai

550

-

150

200

200

 

 

5.3. parengti ir išleisti skirtas vaikų globos institucijų darbuotojams metodines priemones apie vaiko teises, profesinį orientavimą, sveikatos priežiūrą, žalingų įpročių ir užkrečiamųjų ligų prevenciją

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija

2007–2008 metai

80

-

-

40

40

 

 

5.4. parengti ir išleisti skirtas vaikų globos institucijų darbuotojams metodines priemones apie savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymą ir vaiko globos (rūpybos) organizavimą

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

2006–2007 metai

100

-

50

50

-

 

6. Tobulinti aukštojo mokslo paskolų teikimo sistemą

tobulinti valstybės paskolų aukštųjų mokyklų studentams suteikimo, administravimo ir grąžinimo tvarką – nustatyti papildomą kriterijų, kad pirmenybė teikiama tėvų globos netekusiems asmenims

Švietimo ir mokslo ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

2007 metai

 

-

-

-

-

tėvų globos netekusiems asmenims bus teikiama pirmenybė gauti aukštojo mokslo paskolą

7. Tobulinti socialinio būsto nuomos sistemą, plėsti tėvų globos netekusių asmenų socialinio būsto fondą ir tobulinti jų turto administravimą

7.1. tobulinti teisės aktus, reglamentuojančius socialinio būsto nuomos sistemą, – teikti pirmenybę gauti tokį būstą našlaičiams ir likusiems be tėvų globos asmenims, įrašytiems į asmenų, turinčių teisę į socialinio būsto nuomą, sąrašą

Aplinkos ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Finansų ministerija, savivaldybės

2005–2006 metai

 

-

-

-

-

pagerės tėvų globos netekusių asmenų aprūpinimas socialiniu būstu, globojamo (rūpinamo) vaiko turto administravimas

7.2. tobulinti teisės aktus, reglamentuojančius globojamo (rūpinamo) vaiko turto administravimą

Teisingumo ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

2005–2007 metai

 

-

-

-

-

8. Plėtoti tarpžinybinį bendradarbiavimą teikiant kompleksines socialines, profesinio orientavimo ir teisinio informavimo paslaugas tėvų globos netekusiems asmenims

plėtoti tarpžinybinį bendradarbiavimą savivaldybėse, teikiant kompleksines socialines, profesinio orientavimo ir teisinio informavimo paslaugas, rengiant parengtų projektų konkursus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Šveitimo ir mokslo ministerija, apskričių viršininkai, savivaldybės, profesinio orientavimo ir mokymo įstaigos

2006–2008 metai

340

-

100

120

120

bus plėtojamas tarpžinybinis bendradarbiavimas savivaldybėse, pagerės kompleksinių paslaugų teikimas

Iš viso

50

610

870

840

 

 

Iš viso šiai Programai įgyvendinti reikia 2370 tūkst. litų.

______________