LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL TARPTAUTINIŲ IR NACIONALINIŲ KLASIFIKATORIŲ TVARKYMO IR NAUDOJIMO VALSTYBĖS REGISTRUOSE IR INFORMACINĖSE SISTEMOSE
2005 m. kovo 3 d. Nr. 247
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 86-2043; 2004, Nr. 124-4488) 4 straipsnio 7 dalies nuostatomis ir įgyvendindama Valstybės registrų integralios sistemos kūrimo strategijos įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. birželio 30 d. nutarimu Nr. 852 (Žin., 2003, Nr. 65-2947), 1.4 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Tarptautinių ir nacionalinių klasifikatorių tvarkymo ir naudojimo valstybės registruose ir informacinėse sistemose taisykles (pridedama).
3. Skirti Statistikos departamentą prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas) Centrinės klasifikatorių duomenų bazės tvarkytoju.
4. Įpareigoti:
4.1. klasifikatoriaus tvarkytojus, nurodytus Tarptautinių ir nacionalinių klasifikatorių tvarkymo ir naudojimo valstybės registruose ir informacinėse sistemose taisyklių, patvirtintų šiuo nutarimu, priede, – iki 2005 m. balandžio 1 d. pateikti tvarkomų klasifikatorių duomenis Statistikos departamentui;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2005 m. kovo 3 d. nutarimu Nr. 247
TARPTAUTINIŲ IR NACIONALINIŲ KLASIFIKATORIŲ TVARKYMO IR NAUDOJIMO VALSTYBĖS REGISTRUOSE IR INFORMACINĖSE SISTEMOSE TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tarptautinių ir nacionalinių klasifikatorių tvarkymo ir naudojimo valstybės registruose ir informacinėse sistemose taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja tarptautinių klasifikatorių adaptavimą, tarptautinių klasifikatorių nacionalinių versijų ir nacionalinių klasifikatorių rengimą Lietuvoje, adaptuotų tarptautinių klasifikatorių, tarptautinių klasifikatorių nacionalinių versijų ir nacionalinių klasifikatorių tvarkymą ir naudojimą valstybės registruose ir informacinėse sistemose. Šios Taisyklės taikomos valstybės institucijoms, kurios valstybės registrams ar savo informacinėms sistemoms tvarkyti adaptuoja tarptautinius klasifikatorius, rengia nacionalines jų versijas ar kuria nacionalinius klasifikatorius, reikalingus ir kitų institucijų bei fizinių ir juridinių asmenų poreikiams tenkinti. Čia nustatyta klasifikatorių rengimo ir tvirtinimo tvarka netaikoma į šių Taisyklių priedą „Lietuvoje pripažintų adaptuotų tarptautinių ir nacionalinių klasifikatorių tvarkytojai“ įtrauktiems klasifikatoriams, kurie parengti ir patvirtinti vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. balandžio 16 d. nutarimu Nr. 464 „Dėl tarptautinių klasifikatorių diegimo Lietuvos Respublikoje“ (Žin., 1998, Nr. 37-989) ar kitų valstybės institucijų teisės aktais ir naudojami registruose bei informacinėse sistemose.
2. Šių Taisyklių tikslas – nustatyti vienodą tarptautinių klasifikatorių adaptavimą Lietuvoje, tarptautinių klasifikatorių nacionalinių versijų ir nacionalinių klasifikatorių rengimą, įteisinimą, tvarkymą, teikimą naudotojams, kad valstybės registrai, informacinės sistemos ir kiti informacijos šaltiniai būtų suderinti tarpusavyje.
3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Klasifikatorius – registro ar informacinės sistemos duomenims grupuoti skirtas susistemintas registro ar informacinės sistemos objektų ar jų grupių (klasių) sąrašas, į kurį įeina sudaryti pagal tam tikrą struktūrą šių objektų ar jų grupių kodai ir pavadinimai bei požymių aprašymai. Jie gali būti įvardyti klasifikatoriais, standartais, sąrašais ar nomenklatūromis.
Tarptautinis klasifikatorius – Europos Sąjungos teisės aktu privalomas ir tiesiogiai taikomas arba adaptuotas Lietuvoje tam tikros tarptautinės organizacijos ar institucijos parengtas klasifikatorius, Jungtinių Tautų ar Europos Sąjungos institucijų rekomenduojamas kaip bendra kalba įvairių pasaulio šalių registrų ir informacinių sistemų duomenų rinkinių požymiams koduoti.
Tarptautinio klasifikatoriaus nacionalinė versija – tarptautinis klasifikatorius, papildytas specifiniais šalies poreikius tenkinančiais papildomais klasifikavimo lygmenimis ir kodų bei jų pavadinimų sąrašais, įtraukiamais atsižvelgiant į tarptautinius reikalavimus ir nustatytus klasifikavimo principus.
Nacionalinis klasifikatorius – neturintis tarptautinio klasifikatoriaus analogo, tik Lietuvai būdingas klasifikatorius, skirtas tam tikriems objektams klasifikuoti.
Tarptautinio klasifikatoriaus adaptavimas – tarptautinio klasifikatoriaus vertimas į lietuvių kalbą ir pritaikymas šalies poreikiams.
Tarptautinio klasifikatoriaus nacionalinės versijos rengimas – tarptautinio klasifikatoriaus, atitiksiančio nacionalinę versiją, vertimas į lietuvių kalbą, nacionalinių lygmenų poreikio nustatymas, įvairių institucijų ir visuomeninių organizacijų pasiūlymų įvesti tam tikrus papildomus kodus kaupimas, sprendimo juos įvesti priėmimas ir tarptautinio klasifikatoriaus papildymas jais.
Nacionalinio klasifikatoriaus rengimas – klasifikuojamų objektų ar jų grupių (klasių) sąrašo sudarymas, grupių pavadinimų ir jų kodų suformavimas, kodo struktūros ir ženkliškumo nustatymas, požymių aprašymų ir juos apibūdinančios informacijos parengimas.
Klasifikatoriaus tvarkymas – bet kuris su klasifikatoriumi atliekamas veiksmas, t. y. nacionalinio klasifikatoriaus objektų ar jų grupių (klasių) sąrašo papildymas, kitoks pakeitimas, adaptuoto Lietuvoje tarptautinio klasifikatoriaus atnaujinimas pagal gautus tarptautinių organizacijų – klasifikatorių rengėjų pakeitimus, papildomų lygmenų nacionalinėms jų versijoms, atsižvelgiant į naudotojų poreikius, įvedimas, atnaujinimas ir saugojimas. Klasifikatorius turi būti tvarkomas elektroninėmis priemonėmis.
Klasifikatoriaus tvarkytojas – teisės aktu paskirta valstybės institucija adaptuojanti, rengianti, tvarkanti klasifikatorių ir teikianti naudotojams metodinę pagalbą dėl klasifikatoriaus naudojimo.
Centrinė klasifikatorių duomenų bazė (toliau vadinama – Centrinė duomenų bazė) – specializuota duomenų bazė, į kurią įtraukiami ir saugomi Europos Sąjungos teisės aktais reglamentuoti, jeigu tai neprieštarauja šiems aktams, klasifikatoriai, įvairių valstybės institucijų adaptuoti Lietuvoje tarptautiniai klasifikatoriai, parengti tarptautinių klasifikatorių nacionalinės versijos ir nacionaliniai klasifikatoriai, požymių aprašymai, informacija, apibūdinanti klasifikatorius, skirtingų klasifikatorių tarpusavio sąsajų lentelės ir atnaujintų klasifikatorių pakeitimų kodų lentelės.
Centrinės klasifikatorių duomenų bazės tvarkytojas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskirta institucija, tvarkanti Centrinę duomenų bazę, bendradarbiaujanti su registrų sąrašo (kurį steigia ir jo nuostatus tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymo 11 straipsnio 1 dalimi) ir klasifikatorių tvarkytojais, koordinuojanti naujų tarptautinių klasifikatorių adaptavimą ir tarptautinių klasifikatorių nacionalinių versijų bei nacionalinių klasifikatorių rengimą.
II. TARPTAUTINIO KLASIFIKATORIAUS ADAPTAVIMAS IR TARPTAUTINIO KLASIFIKATORIAUS NACIONALINĖS VERSIJOS RENGIMAS LIETUVOJE
4. Kiekvienas tarptautinis klasifikatorius turi būti adaptuotas ir tvarkomas Lietuvoje, jeigu jis skirtas klasifikuoti Europos Sąjungos ar Lietuvos teisės aktų nustatytus objektus, kurių registravimo duomenys kaupiami valstybės registruose, arba šiuos objektus apibūdinantys duomenys kitaip tvarkomi informacinėse sistemose.
5. Tarptautinio klasifikatoriaus adaptavimą ar tarptautinio klasifikatoriaus nacionalinės versijos rengimą Lietuvoje inicijuoja valstybės institucija, kurios veikloje turi būti naudojamas konkretus klasifikatorius arba kuriai įstatymu arba Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu pavedama adaptuoti ir toliau tvarkyti klasifikatorių.
6. Klasifikatoriaus tvarkytojas tarptautinio klasifikatoriaus ir su juo susijusios aiškinamosios medžiagos vertimus į lietuvių kalbą derina su atitinkamą sritį kuruojančia valstybės institucija arba kitomis suinteresuotomis valstybės institucijomis, kurios savo veikloje numato arba privalo naudoti šį klasifikatorių.
7. Klasifikatoriaus tvarkytojas tarptautinio klasifikatoriaus nacionalinę versiją atitiksiančio tarptautinio klasifikatoriaus ir su juo susijusios aiškinamosios medžiagos vertimus ir papildomų lygmenų poreikį derina su kitomis suinteresuotomis valstybės institucijomis, kurios savo veikloje numato arba privalo naudoti šį klasifikatorių, ir papildo juos atitinkančiais kodų ir jų pavadinimų sąrašais. Gali būti sudaroma tarpžinybinė komisija, jeigu reikia nustatyti poreikį įtraukti minėto klasifikatoriaus papildomus lygmenis, juos atitinkančius kodus ir jų pavadinimus.
8. Klasifikatoriaus tvarkytojas nustato tarptautinio klasifikatoriaus nacionalinės versijos atnaujinimo tvarką ir periodiškumą.
9. Adaptuotą Lietuvoje tarptautinį klasifikatorių ar tarptautinio klasifikatoriaus nacionalinę versiją klasifikatoriaus tvarkytojas tvirtina ir teikia Centrinės duomenų bazės tvarkytojui prašymą įtraukti jį į Centrinę duomenų bazę. Klasifikatorius skelbiamas teisės aktų nustatyta tvarka.
10. Adaptuoto Lietuvoje tarptautinio klasifikatoriaus pakeitimus seka klasifikatoriaus tvarkytojas, adaptuoja atnaujinimo duomenis, tvirtina ir pagal duomenų teikimo sutartis arba kitokia tarpusavyje suderinta forma elektroniniu paštu arba magnetinėse laikmenose perduoda juos Centrinės duomenų bazės tvarkytojui. Klasifikatoriaus atnaujinimo duomenys skelbiami teisės aktų nustatyta tvarka.
11. Tarptautinio klasifikatoriaus nacionalinę versiją atitinkančio tarptautinio klasifikatoriaus pakeitimus seka klasifikatoriaus tvarkytojas, adaptuoja atnaujinimo duomenis, atitinkamai suderina, papildo ar atnaujina įvestus nacionalinius lygmenis, tvirtina ir pagal duomenų teikimo sutartis arba kitokia tarpusavyje suderinta forma elektroniniu paštu arba magnetinėse laikmenose perduoda juos Centrinės duomenų bazės tvarkytojui. Klasifikatoriaus atnaujinimo duomenys skelbiami teisės aktų nustatyta tvarka.
12. Europos Sąjungos teisės aktais reglamentuoti klasifikatoriai į Centrinę duomenų bazę įtraukiami tiesiogiai iš Europos Sąjungos tarnybų centrinių duomenų bazių, jeigu tai neprieštarauja teisės aktams, arba Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas) tinklalapio Centrinės duomenų bazės puslapyje teikiamos nuorodos į šias duomenų bazes.
III. NACIONALINIŲ KLASIFIKATORIŲ RENGIMAS IR PATVIRTINIMAS
13. Naujo nacionalinio klasifikatoriaus steigimą inicijuoja klasifikatoriaus tvarkytojas – valstybės institucija, kuriai įstatymu ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu pavedama parengti nacionalinį klasifikatorių, arba valstybės institucija, kurianti valstybės registrą ar informacinę sistemą, kai tokio klasifikatoriaus reikia objektams klasifikuoti.
14. Klasifikatoriaus tvarkytojas naujo nacionalinio klasifikatoriaus rengimą koordinuoja su Centrinės duomenų bazės tvarkytoju, kad būtų išvengta analogiškų tarptautiniams, registruose naudojamiems ar parengtiems kitų institucijų žinybiniams poreikiams tenkinti klasifikatorių kūrimo.
15. Atsižvelgdamas į klasifikatoriui keliamus reikalavimus, klasifikatoriaus tvarkytojas parengia klasifikatorių ir derina jį su kitomis suinteresuotomis valstybės institucijomis, kurios savo veikloje numato arba privalo naudoti šį klasifikatorių.
16. Klasifikatoriaus tvarkytojas nustato nacionalinio klasifikatorius atnaujinimo tvarką ir periodiškumą.
17. Nacionalinį klasifikatorių klasifikatoriaus tvarkytojas tvirtina ir teikia Centrinės duomenų bazės tvarkytojui prašymą įtraukti jį į Centrinę duomenų bazę. Klasifikatorius skelbiamas teisės aktų nustatyta tvarka.
18. Nacionalinio klasifikatoriaus atnaujinimo duomenis klasifikatoriaus tvarkytojas tvirtina ir pagal duomenų teikimo sutartis arba kitokia tarpusavyje suderinta forma elektroniniu paštu arba magnetinėse laikmenose perduoda juos Centrinės duomenų bazės tvarkytojui. Klasifikatoriaus atnaujinimo duomenys skelbiami teisės aktų nustatyta tvarka.
IV. CENTRINĖS DUOMENŲ BAZĖS TVARKYMAS
19. Į Centrinę duomenų bazę įtraukiami:
19.1. į šių Taisyklių priedą „Lietuvoje pripažintų adaptuotų tarptautinių ir nacionalinių klasifikatorių tvarkytojai“ įtraukti klasifikatoriai;
20. Centrinės duomenų bazės tvarkytojas, suderinęs su klasifikatoriaus tvarkytojais, nustato klasifikatorių ir juos apibūdinančios informacijos perdavimo į Centrinę duomenų bazę, jų atnaujinimo tvarką ir periodiškumą.
21. Apie kiekvieną į Centrinę duomenų bazę įtraukiamą naują klasifikatorių klasifikatoriaus tvarkytojas pateikia jį apibūdinančią informaciją, kurią sudaro:
21.3. teisės akto, patvirtinančio klasifikatorių, pavadinimas, numeris, priėmimo data, jį paskelbusio oficialaus leidinio „Valstybės žinios“ išleidimo metai ir numeris;
21.5. klasifikatoriaus pilnas pavadinimas lietuvių ir originalo (jeigu klasifikatorius – tarptautinis) kalbomis;
22. Į Centrinę duomenų bazę įtraukiami klasifikatoriaus tvarkytojo pateikiami klasifikatoriaus duomenys:
23. Tarptautiniai klasifikatoriai ir jų atnaujinimo duomenys Centrinės duomenų bazės tvarkytojui teikiami ir į Centrinę duomenų bazę įtraukiami lietuvių ir anglų kalbomis; tarptautinių klasifikatorių nacionalinės versijos ir nacionaliniai klasifikatoriai teikiami ir į Centrinę duomenų bazę įtraukiami lietuvių kalba.
24. Centrinės duomenų bazės tvarkytojas klasifikatorių apibūdinančią informaciją ir klasifikatoriaus duomenis ar klasifikatoriaus atnaujinimo duomenis, gautus iš klasifikatorių tvarkytojų, į Centrinę klasifikatorių duomenų bazę įtraukia per 10 dienų nuo jų pateikimo datos.
25. Apie naujo klasifikatoriaus įrašymą į Centrinę duomenų bazę ir klasifikatoriaus atnaujinimą skelbiama Centrinės duomenų bazės tvarkytojo ir klasifikatoriaus tvarkytojo tinklalapiuose.
26. Klasifikatoriaus tvarkytojas privalo užtikrinti, kad teikiami klasifikatoriaus duomenys būtų teisingi ir paskutinės atnaujintos redakcijos.
27. Centrinės duomenų bazės tvarkytojas užtikrina, kad Centrinėje duomenų bazėje įrašytų klasifikatorių duomenys atitiktų faktinius klasifikatorių tvarkytojų tvarkomų klasifikatorių duomenis.
28. Klasifikatoriaus tvarkytojas arba duomenų naudotojas informuoja Centrinės duomenų bazės tvarkytoją raštu arba elektroniniu paštu apie pastebėtas klaidas. Jeigu pranešimas apie klaidas yra pagrįstas, duomenų bazės tvarkytojas ištaiso savo klaidas. Akivaizdžias klasifikatoriaus tvarkytojo klaidas nedelsdamas ištaiso pats klasifikatoriaus tvarkytojas ir patikslintus duomenis pateikia Centrinės duomenų bazės tvarkytojui, laikydamasis šių Taisyklių nuostatų.
29. Centrinėje duomenų bazėje saugomi visų redakcijų klasifikatoriai nuo jų įtraukimo į šią duomenų bazę datos.
V. KLASIFIKATORIŲ NAUDOJIMAS
31. Centrinėje duomenų bazėje saugomi klasifikatoriai naudojami valstybės registruose ir valstybės institucijų informacinėse sistemose, kurie savo tvarkomiems duomenims grupuoti taiko atitinkamas klasifikacijos sistemas. Siekiant užtikrinti duomenų mainus tarp valstybės bei žinybinių registrų ir informacinių sistemų, draudžiama formuoti naujus klasifikatorius, analogiškus įtrauktiesiems į minėtą bazę.
32. Centrinės duomenų bazės tvarkytojas klasifikatorius, juos apibūdinančią informaciją ir klasifikatorių tvarkytojų tinklalapių adresus viešai skelbia internete. Ten pat skelbiama klasifikatorių paskutinio atnaujinimo data.
33. Klasifikatorių kopijas elektroniniu paštu, magnetinėse laikmenose arba kitokia forma naudotojams teikia klasifikatoriaus tvarkytojai pagal duomenų teikimo sutartis arba kitokia tarpusavyje suderinta forma. Tokia pat tvarka klasifikatoriaus tvarkytojai teikia naudotojams klasifikatorių atnaujinimo duomenis.
34. Valstybės registrams tvarkyti parengtieji ir į Centrinę duomenų bazę įtrauktieji klasifikatoriai naudotojams teikiami pagal šias Taisykles, neatsižvelgiant į tai, kad jie yra neatskiriama teikiamų registro duomenų dalis ir privalomai perduodami naudotojams su kitais registro duomenimis.
35. Turi būti sukurtos standartinės programinės Centrinėje duomenų bazėje sukauptų klasifikatorių peržiūros priemonės.
36. Valstybės registruose ir informacinėse sistemose sukurtieji klasifikatoriai, naudojami tik žinybiniams poreikiams tenkinti, tvarkomi pagal šių registrų arba informacinių sistemų nuostatus. Kad būtų išvengta tokių pat klasifikatorių skirtingų versijų rengimo ir vyktų tarpžinybiniai informaciniai mainai, jų sąrašas, trumpa klasifikatorių charakteristika ir tvarkytojų tinklalapio adresai skelbiami Statistikos departamento tinklalapio Centrinės duomenų bazės puslapyje.
VI. KLASIFIKATORIŲ IR CENTRINĖS DUOMENŲ BAZĖS TVARKYMO
FINANSAVIMAS
37. Klasifikatorių ir Centrinės duomenų bazės tvarkymas finansuojamas iš juos tvarkančioms valstybės institucijoms skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.
39. Centrinėje duomenų bazėje sukauptų klasifikatorių duomenys yra vieši ir skelbiami internete nemokamai.
Tarptautinių ir nacionalinių
klasifikatorių tvarkymo ir naudojimo
valstybės registruose ir informacinėse
sistemose taisyklių
priedas
LIETUVOJE PRIPAŽINTŲ ADAPTUOTŲ TARPTAUTINIŲ IR NACIONALINIŲ
KLASIFIKATORIŲ TVARKYTOJAI
Eil. Nr. |
Klasifikatoriaus tvarkytojas |
Tarptautinis klasifikatorius |
Nacionalinis klasifikatorius |
|
Jungtinių Tautų |
Europos Sąjungos |
|||
1. |
Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas) |
ISIC – Tarptautinis standartinis gamybinis visų ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius |
NACE – Statistinis Europos Bendrijos ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius |
EVRK – Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius |
2. |
Statistikos departamentas |
CPC – Svarbiausias produktų klasifikatorius |
CPA – Produktų pagal veiklos rūšį klasifikatorius PRODCOM (list) – Europos Bendrijos produkcijos sąrašas |
PGPK – Produktų, gaminių ir paslaugų klasifikatorius |
3. |
Statistikos departamentas |
COICOP – Individualaus vartojimo išlaidų pagal paskirtį klasifikatorius |
|
|
4. |
Statistikos departamentas |
COFOG – Valstybės funkcijų klasifikatorius |
|
|
5. |
Statistikos departamentas |
COPNI – Ne pelno institucijų, teikiančių paslaugas namų ūkiams, išlaidų pagal paskirtį klasifikatorius |
|
|
6. |
Statistikos departamentas |
SITC – Standartinis tarptautinės prekybos klasifikatorius |
|
|
7. |
Statistikos departamentas |
BEC – Sustambintų ekonominių kategorijų pagal SITC 3 redakciją klasifikatorius |
|
|
8. |
Statistikos departamentas |
Turto klasifikatorius |
|
|
9. |
Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba |
ISCO-88 – Tarptautinis standartinis profesijų klasifikatorius |
ISCO 88(COM) – Tarptautinis standartinis profesijų klasifikatorius |
LPK – Lietuvos profesijų klasifikatorius |
10. |
Švietimo ir mokslo ministerija |
ISCED – Tarptautinis standartizuotas švietimo klasifikatorius |
|
LŠK – Lietuvos švietimo klasifikatorius |
11. |
Švietimo ir mokslo ministerija |
|
|
Išsilavinimo klasifikatorius |
12. |
Švietimo ir mokslo ministerija |
|
|
Kalbų klasifikatorius |
13. |
Statistikos departamentas |
|
NST/R – Standartinė transporto statistikos krovinių nomenklatūra |
|
14. |
Statistikos departamentas |
|
CC – Statinių pagal tipą klasifikatorius |
|
15. |
Aplinkos ministerija |
|
Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašas |
|
16. |
Aplinkos ministerija |
|
Europos esamų komercinių medžiagų sąrašas |
|
17. |
Aplinkos ministerija |
|
|
Lietuvos Respublikos upių ir tvenkinių klasifikatorius |
18. |
Aplinkos ministerija |
|
|
Lietuvos Respublikos ežerų klasifikatorius |
19. |
Aplinkos ministerija |
|
|
Atliekų klasifikatorius |
20. |
Statistikos departamentas |
|
Gamtos apsaugos veiklos ir priemonių statistinis Europos klasifikatorius |
|
21. |
Sveikatos apsaugos ministerija |
ICD-10 – Tarptautinis statistinis ligų ir su sveikata susijusių problemų klasifikatorius |
|
|
22. |
Statistikos departamentas |
Tarptautinis pasaulio šalių ir teritorijų valiutų ir fondų kodų standartas ISO 4217 |
|
|
23. |
Viešųjų pirkimų tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės |
|
CPV – Bendrasis viešųjų pirkimų žodynas |
|
24. |
Teisingumo ministerija |
|
NUTS – Statistinė teritorinių vienetų nomenklatūra |
Administracinių vienetų klasifikatorius, Gyvenamųjų vietovių klasifikatorius |
25. |
Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos* (toliau vadinama – Muitinės departamentas) |
|
TARIC – Europos Bendrijų integruotas tarifas |
LITAR – Lietuvos Respublikos integruotas tarifas |
___________________
*TARIC sudaromas remiantis Europos Bendrijos Kombinuotąja nomenklatūra (CN). TARIC naudojamas vadovaujantis 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės prekių nomenklatūros bei dėl bendrojo muitų tarifo (su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2004 m. rugsėjo 7 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1810/2004). Lietuvoje, vadovaujantis Lietuvos Respublikos muitinės įstatymo (Žin., 2004, Nr. 73-2517) nuostatomis, TARIC papildomas Lietuvos duomenimis, ir taip sudaromas Lietuvos Respublikos integruotas tarifas LITAR. LITAR tvarkomas ir naudojamas Muitinės departamento generalinio direktoriaus nustatyta tvarka. Dėl specifinių integruoto tarifo struktūros ir naudojimo sąlygų šios Taisyklės jam netaikomos. LITAR skelbiamas Muitinės departamento tinklalapyje.
______________