LIETUVOS BANKO VALDYBA
N U T A R I M A S
DĖL MINIMALIŲ VISUOMENEI SKELBIAMOS INFORMACIJOS REIKALAVIMŲ
2002 m. vasario 14 d. Nr. 22
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890) 9 straipsniu, Lietuvos banko valdyba nutaria:
2. Nustatyti, kad bankai turi parengti ir patvirtinti informacijos skelbimo visuomenei politiką per vieną mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo dienos.
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2002 m. vasario 14 d. nutarimu Nr. 22
MINIMALŪS visuomenei skelbiAMos informacijos REIKALAVIMAI
i. BENDROsios nuostatos
Minimalūs visuomenei (t. y. indėlininkams, kreditoriams, investuotojams, analitikams ir kitiems suinteresuotiems rinkos dalyviams) skelbiamos informacijos reikalavimai (toliau – minimalūs reikalavimai) nustato informacijos apie komercinių bankų bei užsienio bankų filialų (skyrių), veikiančių Lietuvoje, (toliau – bankų) veiklą viešo skelbimo tvarką, banko informacijos skelbimo visuomenei politikos, informacijos turinio bei skelbimo periodiškumo reikalavimus ir apibrėžia Lietuvos banko vaidmenį informuojant visuomenę apie bankų, Centrinės kredito unijos ir kredito unijų (toliau – kredito įstaigų) bei visos kredito įstaigų sistemos būklę.
Šis dokumentas parengtas siekiant didinti Lietuvos bankų veiklos skaidrumą ir skatinti rinkos drausmę, laiku suteikiant visuomenei patikimą, išsamią ir pakankamą informaciją apie bankų veiklą ir finansinę būklę, prisiimamos rizikos pobūdį ir taikomas rizikos valdymo priemones.
Bankų veiklos skaidrumas – tai bankų vykdomas įsipareigojimas suprantama ir prieinama forma viešai skelbti šiuos minimalius reikalavimus atitinkančią informaciją, kurią būtų galima naudoti kaip patikimą pagrindą vertinant bankų veiklą ir priimant atitinkamus ekonominius sprendimus. Visuomenė, laiku gaudama patikimą ir išsamią informaciją apie bankų veiklą, stiprina jų priežiūrą ir skatina bankus geriau vertinti ir kontroliuoti prisiimamą riziką.
II. BENDRIEJI VISUOMENEI SKELBIAMOS INFORMACIJOS REIKALAVIMAI
1. Už tai, kad informacija visuomenei būtų skelbiama tinkamai ir laiku, yra atsakinga banko valdyba.
2. Visuomenei skelbiama informacija turi atitikti tarptautinėje praktikoje pripažintus informacijos kokybės reikalavimus: svarbumo, patikimumo, palyginamumo, tikrumo ir teisingumo.
3. Pagrindinis principas, kuriuo bankai turi vadovautis, skelbdami informaciją visuomenei, yra informacijos svarbumas. Informacija apie banko veiklą yra svarbi, jeigu, jos neatskleidus, atskleidus neišsamiai arba pateikus neteisingai, informacijos vartotojai gali priimti neteisingus sprendimus.
4. Bankas viešai skelbia informaciją, vadovaudamasis banko valdybos patvirtinta informacijos skelbimo visuomenei politika, kurioje turi būti apibrėžta:
4.5. kokiomis priemonėmis informacija skelbiama (periodinėje spaudoje, internete, publikuojamuose leidiniuose ir kt.);
4.6. informacijos skirstymas pagal vartotojų kategorijas (informacija indėlininkams, analitikams, stambiems kreditoriams, potencialiems investuotojams bei kitiems vartotojams);
III. INFORMACIJOS SKELBIMO BŪDAI, PERIODIŠKUMAS IR OPERATYVUMAS
5. Komerciniai bankai, turintys dukterinių kredito įstaigų ir (ar) įmonių, turi viešai skelbti savo, t. y. patronuojančio banko, ir konsoliduotas, t. y. visos banko grupės, ketvirčio (trijų, šešių ir devynių mėnesių) bei metų ataskaitas. Dukterinių kredito įstaigų ir (ar) įmonių neturintys komerciniai bankai ir užsienio bankų filialai (skyriai), veikiantys Lietuvoje, turi viešai skelbti savo ketvirčio bei metų ataskaitas.
6. Ketvirčio ataskaitas bankai privalo ne vėliau kaip per 35 dienas nuo ataskaitinio laikotarpio pabaigos paskelbti internete.
7. Metų ataskaitos skelbiamos Lietuvos banko teisės aktuose nustatytais terminais. Be to, bankai privalo metų ataskaitas, skirtas išleisti atskiru leidiniu, ne vėliau kaip iki einamųjų metų birželio 1 d. paskelbti internete. Informacija, paskelbta internete ir išleista atskiru leidiniu, turi sutapti.
IV. INFORMACIJOS TURINIO REIKALAVIMAI
8. Ketvirčio ataskaitose bankas privalo skelbti:
8.3. informaciją apie aktyvų kokybę:
8.3.1. klientams suteiktų paskolų grupavimo pagal rizikos grupes rezultatus procentais (kokia dalis klientams suteiktų paskolų priskiriama standartinei, galimos rizikos, padidėjusios rizikos, abejotinai ir nuostolingai rizikos grupei, nurodant kiekvienos grupės rizikos koeficientą);
8.3.2. specialiuosius atidėjimus, sudarytus klientams suteiktoms paskoloms, ir šių specialiųjų atidėjimų bei visų klientams suteiktų paskolų santykį (procentais);
8.6. tarptautinių agentūrų suteiktus reitingus ir jų pakeitimus (ilgalaikius ir trumpalaikius, nurodant reitingo suteikimo datą bei agentūros pavadinimą), jeigu bankas tokių turi (užsienio banko filialas (skyrius) nurodo jį įsteigusio užsienio banko reitingus);
V. LIETUVOS BANKO VAIDMUO SKELBIANT INFORMACIJĄ APIE KREDITO ĮSTAIGAS
10. Lietuvos bankas ne rečiau kaip kartą per ketvirtį ir ne vėliau kaip per 35 dienas ketvirčiui pasibaigus Lietuvos banko interneto svetainėje skelbia:
10.1. informaciją apie Lietuvos Respublikoje veikiančių kredito įstaigų veiklą, suvestines bankų, konsoliduotos bankų grupės ir kredito unijų balansines bei pelno (nuostolio) ataskaitas, kitus kredito įstaigų sektoriaus veiklos rodiklius;
10.2. informaciją apie kredito įstaigas, kurios nevykdė Lietuvos banko nustatytų veiklos riziką ribojančių normatyvų;
11. Informaciją apie kredito įstaigų metų veiklos rezultatus, nurodytą 10.1 ir 10.2 punktuose, Lietuvos bankas skelbia savo interneto svetainėje ne vėliau kaip iki gegužės 1 d. metams pasibaigus.
12. Lietuvos bankas ne vėliau kaip per 5 dienas Lietuvos banko valdybos posėdžiui pasibaigus savo interneto svetainėje skelbia:
12.1. pranešimą apie Lietuvos banko valdyboje išklausytus kredito įstaigos veiklos inspektavimo rezultatus ir inspektavimo metu nustatytą veiklos riziką ribojančių normatyvų vykdymą;
13. Informacija, nurodyta 8.5, 12.1 ir 12.2 punktuose, gali būti nepateikiama tik Lietuvos banko valdybos sprendimu tuo atveju, jei informacijos paskelbimas gali turėti neigiamos įtakos kredito įstaigos įsipareigojimų vykdymui arba kredito įstaigų sektoriaus stabilumui.
14. Lietuvos bankas gali skelbti papildomą informaciją tais atvejais, kai banko paskelbta informacija neatitinka Lietuvos banko turimos informacijos. Lietuvos bankas gali įpareigoti banką pakartotinai pateikti informaciją, jei ji yra netiksli, neišsami ar neatitinka kitų šiame dokumente keliamų reikalavimų.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
15. Bankas savo informacijos skelbimo visuomenei politikoje gali numatyti viešai skelbti ir kitokią, negu nustatyta šiame dokumente, informaciją (pvz., mėnesio ataskaitas ir kt.), jeigu mano, jog visuomenė tą informaciją turėtų žinoti.
______________
____________
* pagal Lietuvos banko patvirtintą publikuojamų metinių ataskaitų formą (pildant nurodomas atitinkamas einamųjų metų laikotarpis)