LIETUVOS RESPUBLIKOS

ĮSTATYMAS

 

1993 m. liepos 16 d. Nr. I-240

Vilnius

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

 

Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymą (Žin., 1991, Nr. 36-977; 1992, Nr. 7-162, Nr. 34-1031):

1. 12 straipsnyje:

1) po pirmosios dalies įrašyti tokią naują dalį:

„Lietuvių kalbos ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų ir pažymėjimų išdavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.“;

2) antrąją dalį laikyti trečiąja dalimi;

3) įrašyti tokią ketvirtąją dalį:

„Asmenims, sulaukusiems 65 metų, ir I bei II grupių klausos, regos invalidams netaikomi Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo 12 straipsnio pirmosios dalies 1 punkto reikalavimai.“

 

2. 16 straipsnį išdėstyti taip:

16 straipsnis. Pilietybės suteikimas išimties tvarka

Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis šiuo įstatymu, gali suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę nusipelniusiems Lietuvai užsienio valstybių piliečiams išimties tvarka – netaikant jiems šio įstatymo 12 straipsnyje numatytų pilietybės suteikimo sąlygų.“

 

3. 28 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:

„Prie prašymo įgyvendinti teisę į Lietuvos Respublikos pilietybę pridedami dokumentai, patvirtinantys, kad asmuo iki 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę (ar yra tokio asmens vaikas); dokumentai, patvirtinantys asmens tapatybę (pasas ar jį atitinkantis dokumentas), lietuvių kilmę, turėtą kitos valstybės pilietybę ir jos atsisakymą (arba dokumentas, patvirtinantis kad asmuo yra be pilietybės), taip pat nuolatinę gyvenamąją vietą.“

 

4. 28 straipsnyje:

1) po trečiosios dalies įrašyti tokią naują dalį:

„Prie pareiškimo atstatyti Lietuvos Respublikos pilietybę pridedami dokumentai, patvirtinantys, kad asmuo iki 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę ir iki 1990 m. kovo 11 d. pasitraukė iš Lietuvos (ar yra tokio asmens vaikas); pasas ar jį atitinkantis dokumentas; dokumentai, patvirtinantys asmens tapatybę, lietuvių kilmę, turimą kitos valstybės pilietybę (arba dokumentas patvirtinantis, kad asmuo yra be pilietybės);“

2) keturioliktąją dalį laikyti negaliojančia;

3) ketvirtąją dalį laikyti penktąja dalimi, šeštąją – septintąja, septintąją – aštuntąja, aštuntąją – devintąja, devintąją – dešimtąja, dešimtąją – vienuoliktąja, vienuoliktąją – dvyliktąja, dvyliktąją – tryliktąja, tryliktąją – keturioliktąja;

4) penktąją dalį išdėstyti taip:

„Prie prašymo atsisakyti Lietuvos Respublikos pilietybės pridedami: Lietuvos Respublikos piliečio pasas, Piliečio pažymėjimas ar Pažymėjimas apie apsisprendimą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės (jeigu asmeniui Lietuvos Respublikos piliečio pasas nebuvo išduotas, pateikiamas tai patvirtinantis dokumentas iš nuolatinės gyvenamosios vietos policijos komisariato migracijos tarnybos); turimo Sovietų Sąjungos ar kitos valstybės paso nuorašas, patvirtintas notariškai ar pareigūno, kuris priima prašymą dėl pilietybės atsisakymo; dokumentai, patvirtinantys asmens nuolatinę gyvenamąją vietą ir darbą (užsiėmimą); sumokėtos valstybinės rinkliavos kvitas;“

5) devintojoje dalyje vietoj žodžių „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui“ įrašyti žodžius „Respublikos Prezidentui“;

6) devintąją dalį papildyti tokiu sakiniu:

„Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys užsienio valstybėse, prašymus atsisakyti Lietuvos Respublikos pilietybės gali paduoti per Lietuvos Respublikos diplomatines (konsulines) įstaigas užsienyje.“

 

5. 29 straipsnyje:

1) pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Lietuvos Respublikos pilietybės klausimams preliminariai svarstyti Respublikos Prezidentas sudaro pilietybės reikalų komisiją ir tvirtina Pilietybės klausimų nagrinėjimo šioje komisijoje taisykles.“;

2) ketvirtojoje dalyje vietoj žodžių „Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui“ įrašyti žodžius „Respublikos Prezidentui“;

3) įrašyti penktąją dalį:

„Komisija nagrinėja prašymus suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę pagal šio įstatymo 16 straipsnį ir teikia pasiūlymus patenkinti prašymus Respublikos Prezidentui.“

 

6. 30 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

7. 31 straipsnį išdėstyti taip:

31 straipsnis. Sprendimų dėl prašymų ir teikimų Lietuvos Respublikos pilietybės klausimais priėmimas

Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, jos atsisakymo, grąžinimo, pilietybės netekimo pagal šio įstatymo 21 straipsnį, taip pat akto dėl pilietybės suteikimo pripažinimo negaliojančiu, klausimus sprendžia Respublikos Prezidentas ir dėl to leidžia dekretus.

Sprendimus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atstatymo ar teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę įgyvendinimo priima Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras.

Jeigu paaiškėja, kad asmuo įgijo kitos valstybės pilietybę, vidaus reikalų ministras konstatuoja Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo faktą pagal šio įstatymo 19 straipsnio 2 punktą. Toks asmuo laikomas netekusiu Lietuvos Respublikos pilietybės nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos.

Respublikos Prezidento dekretai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, vidaus reikalų ministro sprendimas dėl teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę pagal šio įstatymo 18 straipsnio antrąją dalį įsigalioja tik asmeniui prisiekus rajonų (apskričių), miestų savivaldybėse arba Lietuvos Respublikos diplomatinėse (konsulinėse) įstaigose užsienyje.

Asmenys, kurie įgydami Lietuvos Respublikos pilietybę netenka turėtos kitos valstybės pilietybės, prisiekia Lietuvos Respublikai po to, kai pateikia įrodymus, kad jie neteko kitos valstybės pilietybės.

Rajonų (apskričių), miestų savivaldybės, Lietuvos Respublikos diplomatinės (konsulinės) įstaigos užsienyje per 7 dienas nuo priesaikos Lietuvos Respublikai apie tai praneša Respublikos Prezidento kanceliarijai ir Vidaus reikalų ministerijai.“

 

8. 33 straipsnį išdėstyti taip:

„Respublikos Prezidento dekretai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, grąžinimo, netekimo, taip pat akto dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo pripažinimo negaliojančiu skelbiami „Valstybės žiniose“.“

 

9. 34 straipsnyje išbraukti žodžius „atsisakyti Lietuvos Respublikos pilietybės“.

 

10. 35 straipsnį papildyti tokia antrąja dalimi:

„Lietuvos Respublikos pilietybės dokumentų rengimo taisykles tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.“

 

11. Pripažinti netekusiu galios 1990 m. liepos 10 d. Lietuvos Respublikos įstatymą Nr. I-363 „Dėl Lietuvos Respublikos pilietybės klausimų sprendimo tvarkos nuostatų“ (Žin., 1990, Nr. 21-522).

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                  ALGIRDAS BRAZAUSKAS