LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL PRIVALOMO PROFILAKTINIO APLINKOS KENKSMINGUMO PAŠALINIMO (DEZINFEKCIJA, DEZINSEKCIJA, DERATIZACIJA) TVARKOS PATVIRTINIMO
2002 m. birželio 18 d. Nr. 288
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 1996, Nr. 104-2363; 2001, Nr. 112-4069) 13 straipsnio 3 dalimi:
1. Tvirtinu Privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) tvarką (pridedama).
2. Laikau netekusiu galios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1998 m. gruodžio 24 d. įsakymą Nr. 776 „Dėl privalomojo profilaktinio aplinkos nukenksminimo (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 3-68).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos
ministro 2002 m. birželio 18 d. įsakymu
Nr. 288
PRIVALOMO PROFILAKTINIO APLINKOS KENKSMINGUMO PAŠALINIMO (DEZINFEKCIJA, DEZINSEKCIJA, DERATIZACIJA) TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo(dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) tvarka (toliau – tvarka) reglamentuoja užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, juos platinančių vabzdžių ir graužikų sunaikinimo ypatumus.
3. Šioje tvarkoje naudojamos pagrindinės sąvokos:
3.1. dezinfekcija – užkrečiamųjų ligų sukėlėjų pašalinimas iš aplinkos (daiktų, statybinių konstrukcijų, baldų, transporto priemonių ir kitų paviršių) ir jų sunaikinimas, naudojant specialius metodus bei priemones;
3.2. dezinsekcija (vabzdžių kontrolė) – tai priemonių kompleksas, apimantis profilaktiką, vabzdžių stebėjimą, atbaidymą, naikinimą, naudojant specialius metodus ir priemones;
II. PRIVALOMĄ PROFILAKTINĮ APLINKOS KENKSMINGUMO PAŠALINIMĄ ATLIEKANTYS SUBJEKTAI
5. Privalomą profilaktinį aplinkos kenksmingumo pašalinimą sutartiniais pagrindais ar vienkartine paraiška turi teisę atlikti nustatyta tvarka šiai veiklai licencijuoti juridiniai asmenys.
6. Kiti juridiniai asmenys turi teisę savo jėgomis atlikti privalomą profilaktinį aplinkos kenksmingumo pašalinimą jiems priklausančiose patalpose ir teritorijose priemonėmis, neturinčiomis kenksmingų cheminių medžiagų ir nesukeliančiomis pavojaus žmonėms ir aplinkai.
III. TEISĖS UŽSIIMTI PRIVALOMU PROFILAKTINIU APLINKOS KENKSMINGUMO PAŠALINIMU PRIPAŽINIMAS
8. Licenciją užsiimti privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo veikla išduoda, sustabdo ar panaikina Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka įgaliota institucija.
9. Privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo įmonėse turi teisę dirbti:
9.1. gydytojai epidemiologai, higienistai, visuomenės sveikatos specialistai, biologai, turintys aukštąjį universitetinį ar neuniversitetinį išsilavinimą ir įgiję atitinkamą pasirengimą specialiuose tobulinimo kursuose;
9.2. gydytojo epidemiologo padėjėjai, laborantai, turintys aukštesnįjį sanitarijos felčerio, higienisto, medicinos felčerio-laboranto, medicinos sesers išsilavinimą ir įgiję atitinkamą pasirengimą tobulinimo kursuose;
9.3. dezinfekuotojais gali dirbti medicininį bei nemedicininį išsilavinimą ir dezinfekuotojo kvalifikacijos pažymėjimus turintys specialistai, taip pat ne žemesnį kaip bazinį vidurinį išsilavinimą ir dezinfekuotojo kvalifikacijos pažymėjimus įgiję asmenys;
IV. ĮMONIŲ, ĮSTAIGŲ IR ORGANIZACIJŲ PAREIGOS ORGANIZUOJANT PRIVALOMĄ PROFILAKTINĮ APLINKOS KENKSMINGUMO PAŠALINIMĄ
10. Įmonės, įstaigos ir organizacijos privalo organizuoti per 24 valandas savo aplinkos (patalpų ir teritorijos) privalomą profilaktinį aplinkos kenksmingumo pašalinimą, jei:
10.1. teritorinių visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų ar privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo įmonių specialistai nustato ar įtaria, kad įmonėms, įstaigoms ar organizacijoms priklausančiuose statiniuose ar jų teritorijose yra susikaupę užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, juos platinančių vabzdžių ir graužikų;
11. Privalomą profilaktinį aplinkos kenksmingumo pašalinimą atitinkamose įmonėse, įstaigose ir organizacijose, riboto karantino objektuose reglamentuoja kiti teisės aktai.
12. Įmonių, įstaigų ir organizacijų, kurių patalpose ir teritorijoje, transporto priemonėse atliekamas privalomas profilaktinis aplinkos kenksmingumo pašalinimas, administracija privalo:
12.2. užtikrinti pagal kompetenciją privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo darbų saugumą;
12.3. užtikrinti patalpų, maisto produktų, geriamojo vandens, vartojimo reikmenų apsaugą nuo vabzdžių ir graužikų;
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
14. Privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo įmonės nustato savo paslaugų kainas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
15. Privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo įmonės už savo darbinę veiklą atsiskaito nustatyta tvarka (ataskaitinėmis formomis) Sveikatos apsaugos ministerijai arba jos įgaliotai institucijai.
16. Privalomam profilaktiniam aplinkos kenksmingumo pašalinimui turi būti naudojamos tik tokios medžiagos, kurios higieniškai įvertintos ir teisiškai užregistruotos. Šį įvertinimą atlieka Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliotos visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos. Profilaktiškai aplinkos kenksmingumo pašalinimui naudojamų medžiagų teisinis registravimas atliekamas Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.
17. Vabzdžių ir graužikų naikinimo efektyvumą kontroliuoja privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo įmonių specialistai vadovaudamiesi kenkėjų naikinimo kokybės bei efektyvumo įvertinimo metodika.