VALSTYBĖS ĮMONĖS INDĖLIŲ DRAUDIMO FONDO TARYBOS

1997 m. rugsėjo 26 d. NUTARIMAS NR. 3

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymo 4 straipsniu, valstybės įmonės Indėlių draudimo fondo taryba nutaria:

1. Patvirtinti Draudimo kompensacijų apskaičiavimo ir išmokėjimo taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad minėtos taisyklės įsigalioja nuo jų paskelbimo „Valstybės žiniose“ dienos.

 

 

VALSTYBĖS ĮMONĖS INDĖLIŲ DRAUDIMO

FONDO TARYBOS PIRMININKAS                                                                       E. ŽILEVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

valstybės įmonės Indėlių draudimo fondo

tarybos 1997 m. rugsėjo 26 d. nutarimu Nr. 3

 

DRAUDIMO KOMPENSACIJŲ APSKAIČIAVIMO IR IŠMOKĖJIMO TAISYKLĖS

 

1. Bendroji dalis

 

1.1. Šios taisyklės reglamentuoja gyventojų indėlių draudimo kompensacijų, nustatytų Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatyme (Nr. I-1152), apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarką.

1.2. Draudimo objektas – iki 1997 m. gruodžio 31 d. Lietuvos bankuose laikomi gyventojų indėliai litais ir užsienio valiuta – Jungtinių Amerikos Valstijų doleriais ir Vokietijos Federacinės Respublikos markėmis (toliau – užsienio valiuta), o nuo 1998 m. sausio 1 d. – gyventojų indėliai litais ir užsienio valiuta – Jungtinių Amerikos Valstijų doleriais ir Europos Sąjungos šalių valiutomis (toliau -užsienio valiuta).

Neapdraudžiami gyventojų indėliai Lietuvos bankų dukteriniuose bankuose ar šių bankų padaliniuose, veikiančiuose ne Lietuvos Respublikos teritorijoje.

1.3. Draudimo suma yra lygi indėlio likučiui litais ir (arba) užsienio valiuta, buvusiam banke draudiminio įvykio dieną, tačiau ji negali būti didesnė kaip:

1.3.1. 5000 litų iki 1997 m. gruodžio 31 d.;

1.3.2. 25000 litų nuo 1998 m. sausio 1 d.;

1.3.3. 45000 litų nuo 1999 m. sausio 1 d.;

1.3.4. 65000 litų nuo 2000 m. sausio 1 d.

1.4. Draudimo kompensacija (toliau – kompensacija) – draudiminio užtikrinimo suma, išmokėtina gyventojui draudiminio įvykio atveju. Kompensacija išmokama gyventojui – Lietuvos Respublikos piliečiui, asmeniui, nuolat arba laikinai gyvenančiam Lietuvos Respublikoje, kitos valstybės piliečiui ir asmeniui be pilietybės, turinčiam indėlį kuriame nors Lietuvos Respublikos komerciniame banke, kuriam nustatyta tvarka priimta nutartis iškelti bankroto bylą.

1.5. Gyventojas įgyja teisę į kompensaciją nuo draudiminio įvykio dienos. Kompensacijos pradedamos mokėti ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo draudiminio įvykio dienos. Valstybės įmonės Indėlių draudimo fondo taryba gali pratęsti šį terminą ne ilgiau kaip trimis mėnesiais.

Kompensacijos gyventojams išmokamos be apribojimų, išskyrus Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymo 5 straipsnyje nurodytus atvejus.

 

2. Kompensacijų apskaičiavimas

 

2.1. Draudimo kompensacijas bankrutuojančio banko indėlininkams apskaičiuoja valstybės įmonė Indėlių draudimo fondas (toliau – Fondas). Jos yra apskaičiuojamos ir mokamos litais. Už indėlius užsienio valiuta kompensacijos apskaičiuojamos pagal lito ir bazinės valiutos oficialų kursą ar Lietuvos banko nustatytą lito ir užsienio valiutos santykį, galiojusį draudiminio įvykio dieną.

2.2. Gyventojo indėlio (t. y. fizinių asmenų indėlių iki pareikalavimo bei terminuotų indėlių sąskaitų kredito likučių litais ir užsienio valiuta suma, išreikšta litais) kompensacijos dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymo 4-ojo straipsnio nuostatomis.

2.3. Fondas kompensacijas apskaičiuoja remdamasis duomenimis apie indėlininkus bei indėlius, gautais iš bankrutuojančio banko. Bankrutuojančio banko administratorius privalo pateikti Fondui patikrintus tikslius duomenis, kurių forma turi būti iš anksto suderinta su Fondu. Duomenys apie gyventojų indėlius bankrutuojančiame banke pateikiami pagal gyventojų sąskaitų likučių indėlių sąskaitose būklę duomenų pateikimo dieną ir turi būti pateikti Fondui ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo draudiminio įvykio dienos. Bankrutuojantis bankas privalo informuoti Fondą apie indėlių ir indėlininkų duomenų pasikeitimus ne vėliau kaip per vieną dieną nuo pasikeitimų užfiksavimo banko dokumentuose bei pateikti dokumentų, patvirtinančių tų pasikeitimų juridinį pagrindą, kopijas.

2.4. Gyventojo indėlio kompensacija apskaičiuojama taip:

2.4.1. susumuojami gyventojo indėlių iki pareikalavimo ir terminuotų indėlių sąskaitų litais ir(arba) užsienio valiuta kredito likučiai, išreikšti litais;

2.4.2. gauta suma priskiriama draudiminio įvykio metu galiojančiam kompensavimo dydžiui procentais pagal Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymo 4 straipsnį;

2.4.3. kompensacija apskaičiuojama pagal formulę:

K=LS*KN/100, kur:

LS – gyventojo indėlio sąskaitų kredito likučių suma;

KN – kompensavimo norma procentais, priklausanti nuo LS

dydžio ir draudiminio įvykio datos;

K – kompensacija.

2.5. Duomenis apie indėlininkus ir jų indėlius bankrutuojantis bankas pateikia Fondui lentelėse (1 ir 2 priedai) ir kompiuterių diskeliais arba elektroniniu paštu (4 priedas). Duomenys lentelėse turi atitikti kompiuterio duomenis. Juose turi būti informacija apie tuos indėlininkus ir indėlius, kuriems negalioja draudimo kompensacijų apribojimai, nustatyti Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymo 5 straipsniu. Duomenyse apie indėlininkus turi būti tokia informacija, pagal kurią būtų galima identifikuoti indėlininką: tikslus vardas ir pavardė, asmens kodas (nerezidentams vietoje asmens kodo turi būti būti rašoma „nerez.“), paso numeris, tikslus adresas. 2 priedo duomenys yra suvestiniai duomenys apie indėlininkus bei indėlius viso banko mastu.

3 priedo lentelės duomenys pateikiami dėl indėlių litais ir dėl indėlių kiekviena užsienio valiuta atskirai. Kompiuterio duomenys (4 priedas) pateikiami su lydraščiu, kurį pasirašo banko administratorius ir Fondo darbuotojas.

2.5.1. Tuo atveju, kai indėlio sąskaita pagal sutartį su banku vienodomis teisėmis priklauso keletui indėlininkų, o sutartyje aiškiai neapibrėžtos likučio dalys, priklausančios kiekvienam iš jų, tokios sąskaitos likutis turi būti lygiomis dalimis padalintas kiekvienam iš tos sąskaitos indėlininkų.

2.5.2. Tuo atveju, kai indėlininkas turi indėlį keliuose filialuose, kompensacija apskaičiuojama nuo visų jo indėlių sąskaitų visuose filialuose likučių sumos.

2.6. Bankrutuojančio banko administratorius privalo pateikti Fondui duomenis apie indėlininkus ir indėlius, kuriems galioja kompensacijų išmokėjimo apribojimai, numatyti Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymo 5 straipsniu, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo draudiminio įvykio dienos. Turi būti pateikti šie duomenys (kompiuteriniai duomenys pateikiami pagal 4 priedo 2 ir 3 punktų formas):

2.6.1. sąrašas indėlininkų, kurie yra susiję su banku pagal Lietuvos Respublikos komercinių bankų įstatymo 29 straipsnį, nurodant sutarties numerį, sąskaitos numerį, indėlininko vardą, pavardę, asmens kodą, adresą, paso numerį;

2.6.2. sąrašas indėlininkų, gavusių iš banko paskolą, nurodant sutarties numerį, sąskaitos numerį, indėlininko vardą, pavardę, asmens kodą, adresą, paso numerį, taip pat bankui negrąžintos paskolos ir (arba) nesumokėtų palūkanų sumą litais;

2.6.3. sąrašas indėlių, kurie teismo sprendimu pripažinti įgytais neteisėtu būdu, nurodant sutarties numerį, sąskaitos numerį, indėlininko vardą, pavardę, asmens kodą, adresą, paso numerį;

2.6.4. sąrašas indėlių, laikomų užkoduotose ir anoniminėse sąskaitose, nurodant sutarties numerį, sąskaitos numerį;

2.6.5. sąrašas indėlininkų, dėl kurių indėlių lėšų įsigijimo teisėtumo kreiptasi į teisėsaugos institucijas, tačiau dar nepriimtas sprendimas, nurodant sutarties numerį, sąskaitos numerį, indėlininko vardą, pavardę, asmens kodą, adresą, paso numerį.

2.7. Apie visus pasikeitimus, įvykusius 2.6.1-2.6.5 punktų sąrašuose, bankrutuojančio banko administratorius privalo pranešti Fondui per vieną dieną nuo pasikeitimo užfiksavimo banko dokumentuose.

2.8. Fondas turi teisę patikrinti iš bankrutuojančio banko gautus duomenis. Bankrutuojančio banko administratorius privalo pateikti Fondo atstovui visus pirminius dokumentus, pagal kuriuos sudarytos indėlininkų ir indėlių lentelės bei 2.6 punkte nurodyti sąrašai. Patikrinimo rezultatai įforminami aktu, kurį pasirašo Fondo atstovas ir bankrutuojančio banko administratorius.

2.9. Už duomenų, perduotų į Fondą, tikrumą bei terminus atsako bankrutuojančio banko administratorius. Už tai, kad kompensacijos gyventojams būtų apskaičiuotos teisingai, atsako Fondas.

 

3. Draudimo kompensacijų apribojimai

 

Fondas draudimo kompensacijų nemoka už:

3.1. palūkanas už indėlių lėšas;

3.2. indėlius, kurie teismo sprendimu pripažinti įgytais neteisėtu būdu;

3.3. su banku susijusių asmenų indėlius. Su banku susijusiais asmenimis yra laikomi:

3.3.1. banko ir jo dukterinių bankų bei jo įmonių akcijų paketo savininkai, jų sutuoktiniai, tėvai ir vaikai arba įmonės, kuriose minėti asmenys tiesiogiai ir(arba) netiesiogiai įsigijo arba valdo daugiau kaip 20 procentų nuosavo kapitalo;

3.3.2. banko ir jo dukterinių bankų bei įmonių tarybų ir valdybų nariai, revizoriai, administracijos ir filialų vadovai bei jų sutuoktiniai, tėvai ir vaikai arba įmonės, kuriose minėti asmenys tiesiogiai ir(arba) netiesiogiai įsigijo arba valdo daugiau kaip 20 procentų nuosavo kapitalo;

3.4. banko paskolos gavėjo indėlius, jeigu jų dydis neviršija jo negrąžintų paskolų su palūkanomis dydžio. Jeigu banko paskolos gavėjo indėlis yra didesnis už šio gavėjo negrąžintas paskolas kartu su palūkanomis, kompensuojamas indėlio ir paskolų su palūkanomis skirtumas, bet ne didesnis negu nustatytas Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymo 4 straipsnio pirmoje dalyje;

3.5. anoniminėse ir užkoduotose sąskaitose laikomus indėlius;

3.6. indėlius iki 10 litų arba šią sumą atitinkančią sumą užsienio valiuta.

Gyventojams, dėl kurių indėlių lėšų įsigijimo teisėtumo kreiptasi į teisėsaugos institucijas, tačiau dar nepriimtas sprendimas, Fondo taryba sustabdo kompensacijų išmokėjimą.

 

4. Draudimo kompensacijų išmokėjimas

 

4.1. Kompensacijas bankrutuojančio banko indėlininkams išmoka Fondas. Kompensacijos yra išmokamos per Fondo tarybos pasirinktą banką. Fondo taryba nustato terminą, per kurį kompensacijos turi būti išmokamos, bet ne ilgesnį kaip 9 mėnesiai nuo draudiminio įvykio dienos.

4.2. Su banku, per kurį Fondas išmoka kompensacijas, turi būti sudaryta sutartis. Sutartyje be kitų dalykų turi būti nustatyta, kad:

4.2.1. bankas atidaro indėlių sąskaitas bankrutuojančio banko indėlininkams pagal sąrašą, kurį pateikia Fondas;

4.2.2. pateikia Fondui patvirtinimą, kad lėšos pervestos į indėlininkų sąskaitas;

4.2.3. už lėšas Fondo atidarytose indėlių sąskaitose bankas moka gyventojų indėlių iki pareikalavimo palūkanas.

4.3. Bankui, per kurį Fondas išmoka kompensacijas, Fondas pateikia indėlininkų sąrašus, kartu nurodydamas jiems apskaičiuotų kompensacijų sumas. Pagal tuos sąrašus bankas atidaro kiekvienam indėlininkui indėlio sąskaitą filiale to miesto, kuriame indėlininkas turėjo indėlį bankrutuojančiame banke. Jeigu indėlininkas turėjo indėlį keliuose filialuose, sąskaita jam atidaroma gyvenamosios vietos filiale. Į tas sąskaitas Fondas perveda indėlininkams priklausančią kompensacijos sumą. Kompensacija laikoma išmokėta, kai Fondo pervesta kompensacijos suma patenka į indėlininko sąskaitą.

4.4. Išlaidas, susijusias su sąskaitų atidarymu, lėšų pervedimu bei išmokėjimu, padengia Fondas.

4.5. Fondas viešai informuoja indėlininkus apie kompensacijų išmokėjimo tvarką, laiką ir vietą.

4.6. Tuo atveju, jeigu Fondo pateiktuose sąrašuose yra netikslumų, kuriems esant galima identifikuoti indėlininką, kompensacijas išmokantis bankas turi teisę išmokėti kompensaciją. Apie rastus netikslumus bankas turi informuoti Fondą raštu.

Esant kitiems netikslumams (negalima identifikuoti asmens, neteisinga kompensacijos suma ir pan.), bankas, per kurį išmokamos kompensacijos, informuoja apie tai Fondą. Jeigu klaida pasitvirtina, tai Fondas raštu perduoda bankui teisingus duomenis ir klientui išmokama kompensacija.

_____________

 

 

 

______________

 


______________


______________


______________